Lentejuu/elen" schitterden in de Bollenstreek ARTISTIEK EN TECHNISCH BEREIKTE OOK DIT CORSO WEER EEN NIEUW HOOGTEPUNT «.jUvS; «P-ip nBlm lir !Z)e freCany&teCütity was ettavm ZATERDAG 5 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 99 'n Niet te temperen feestvreugde maakte zich vanmorgen van de Bollen streek meester, toen een warm zonnetje de ochtendnevels wegvaagde en de bloemenpracht van velden, mozaieken en praalwagens een bijzondere luis ter verleende. De „Lentejuwelen", die sinds gisteren in de veilinghal'en en pakhuizen aan het oog onttrokken waren, kregen gelegenheid om te schit teren in het zonlicht. Een stroom van duizenden mensen met allerlei voer tuigen vloeide als een geweldige brij van de steden naar de streek en al spoedig bleek, dat de fietsers het beste deel verkoren hadden, want met deze voertuigen kon men zich het gemakkelijkst verplaatsen. Vooral bij de „Uiver", waar de praalwagens werden opgesteld en door de jury gekeurd, dreigde af en toe een opeenhoping van mensen te ontstaan, maar dan was de politie erbij om met tact de weg open te houden voor de auto's met door- laatbewijzen. De handelsmensen kregen gelegenheid om de kille weekends goed te maken. De bloemslingers gingen vlot van de hand en de zon was warm genoeg om de kelen dorstig te maken. De zaken gingen dus goed en de stemming was er ook. Tegen* tien uur arriveerde „de levende haven" en dat werd het sein voor de plaatjesschieters om gauw een nieuw filmpje in te zetten. Ontelbare Duitsers en Amerikanen bevonden zich onder de toe- schouwers en toen het corso zich om even over elf in beweging zette Kon men superlatieven in ongeveer alle talen horen. len" zou men vermoedelijk de ogen uitwrijven en zich afvragen: „Waar zijn we toen zo enthousiast oyer ge weest?" In dat eerste stadium was het ech ter een grote prestatie, maar er was zelfcritiek genoeg om toen niet vol daan op de wolkjes te gaan zitten. Men besefte, dat er meer mogelijk heden schuil gingen in het verven met bloemen. In de jaren, die volgden, zag men wagens meerijden, die bijzonder op vielen en prompt 'n jaar later was dat weer zó, terwijl men ook kon constateren. dat de „achterhoede" zich wist op te trekken aan de goede voorbeelden. Het feit, dat de artistieke leiding nog steeds in dezelfde hand ligt, heeft ook bijgedragen tot een gun stige ontwikkeling. In een stadium van groei is het niet goed om van de De „Dierentuin", een prachtige praal wagen, die het komische en het artis tieke element harmonieus wist te verenigingen. onderwerp, dat toegang verschaft tot het komische genre. Nu is het komische genre van de geboorte van het corso af aanwezig geweest. Maar vroeger was dat toch anders. Dan kon men naar eer en geweten getuigen „Leuk", men kon vaak even lachen en daarmede was de kous af. In „Dierentuin" was dat komische element aanwezig in een wonderlijk aapje in een kooi. Maar die kooi en dat aapje waren keurig afgewerkt. En de wagen had voorts een paar ge weldige giraffen, kunststukjes op zich. Daarbij komt dan nog de com positie van 't gehele tafereel, die af was! Geestig, maar ook artistiek. Al le mogelijkheden waren uitgebuit. Geen detail vermoordde de rest van de wagen en bij al het wikken en wegen had men ook het kleurenspel niet uit het oog verloren. De wagen, die „iedere dag een ei" propageerde, had meer een landelij ke genoeglijkheid en aangezien ook de kippen bij het realiseren van de ze slagzin een rol spelen, mag dit niet als een bezwaar worden aange voeld. Dertien korpsen Nauwelijks was het corso van morgen gestart, of in de stoet gingen de muziekgezelschappen hun nummer meeblazen. Der tien corpsen marcheerden mee. Het waren de Franse bezoekers „Harmonie Municipale de Laon", „Adest Musica" uit Sassenheim, „Canite Tuba" Lisse, „Crescen do" Hillegom, „Crescendo" Sas senheim „Generaal Motors Band" Rotterdam, de Hillegomse Har moniekapel, Holland Amerika Lijn" Rotterdam, „Jubal" Zwol le, „Kunst en Genoegen" Lei den, Harmonie Scheepjeswol" Fabrieken Veenendaal, „Trou moet Blijcken" Lisse. Ook de zon bij de geziene gasten WAN DE WEEK hebben wij ons een grapje veroorloofd over het enthousiasme van de Bollenstrekers, die ieder jaar opnieuw beweren: „Dit corso wordt nog mooier dan de vori ge keer!" „Dat moeten we zaterdag eerst nog eens zien!", hebben we in een over moedige bui zwart op wit geant woord. En nu hebben we 't gezien. „Lentejuwelen" is een nieuw hoog tepunt geworden in de corso-geschie denis. En dit is geen beleefdheids- phrase. Degenen, die ieder voorjaar weer opgetogen naar de Bollenstreek trekken, om zich tussen de honderd duizenden nieuwsgierigen te scha ren, zullen een lijn ontdekt hebben in de corso-ontwikkeling. BETERE SMAAK. A LS MEN het eerste corso, dat door de streek trok nog eens zou kun nen vergelijken met de „Lentejuwe- „De Tulp" een van de fraaiste wagens, die ook bijzonder trof door de prach tige kleurencombinatie. hak op de tak te springen en in de heer van Driel heeft men steeds een man gevonden van tact en goede smaak, die door zijn invloed veel goeds tot stand heeft gebracht en nog zal weten te brengen. Want on getwijfeld zal de opwaartse lijn voorlopig doorgetrokken kunnen worden. MEESTERWERKEN. |"\AT IS OOK dit jaar gebeurd. Op- vallend is de toename van het aantal rijdende meesterwerken. Het is een hachelijke onderneming om een greep te doen uit de lange corsostoet, maar wie zal niet stil ge worden zijn, toen hij een wagen als „Semiramis", de hangende tuinen van Babyion, langs zag komen. Zó goed was dit wereldwonder getrof fen. Vol ragfijn rijgwerk en in een schitterende kleurenharmonie. En dan was daar „Amphitrite", knap gemodelleerd en smaakvol afgewerkt in zijde. Vroeger zou zo'n wagen een bakbeest geworden zijn. Nu was het een en al lijn en kleu renspel. „Kleur en Geur" lag in het roman tische genre. Aardig van opzet en voorzien van een charmant troontje met een nog charmantere bezetting. Want op de wagens, die we gevoe gelijk kunnen beschouwen als mooie ééndagsvlinders, bevond zich walmen in corsotermen noemt „de levende have", en deze was niet alleen zeer uitgebreid, maar evenals de wagens ook zeer mooi en naar wij hopen be ter weerbestendig. SPREKEND VOORBEELD. C*EN WAGEN, die naar onze smaak *-• typisch de corso-ontwikkeling manifesteert, was „Dierentuin", een ,'n Uil op 'n schilpad", de wijsheid gaat langzaam zegt de gemeente Lisse. Foto's: Van der Horst. SIERLIJK EN STEMMIG. 1UA DE „DIERENTUIN" vroeg de dierenwereld nogmaals de aan dacht met „Het Circus", een zeer ele gante wagen met alleraardigste paardjes, die het de gehele route op twee benen uithielden. De Oranjelijn heeft ook dit jaar de goede naam 'hopg gehouden met „De Zee", een stuk, dat imponeerde door zijn grilligheid en fijne afwer king. Deze uitbeelding, die rijk voor zien was van vissen, was zeer ge slaagd. Een naar onze smaak zeer knap stuk werk was de praalwagen „Or pheus en Eurydice", een mythologi sche voorstelling van de zon (Or pheus), die door snarenspel de dage raad (Eurydice) uit de onderwereld poogt te herwinnen. De sfeer, welke van deze wagen uitging, was werkelijk ontroerend mooi. 't Lijnenspel en de kleuren wa ren voortreffelijk. De titelrol, „Lentejuwelen", werd met ere vertolkt door de H.B.G. Een mooie kroon met edelstenen in het front en zeer fijn werk op de achter grond. NIET ALLEN RECLAME. F}E RECLAME-WAGENS reden niet alleen mee voor de recla me. Men had zich wel degelijk inge steld op het corsopeil. De „Postillon d'amour" van Lucas Bols getuigde daarvan. Een wagen, waaraan én uit reclame én uit artistiek oogpunt zorg was besteed. De gemeente Lisse had een fleu rige uil op een blomimige schildpad gezet, om de mensen langs de weg eraan te herinneren, dat de wijsheid langzaam gaat. En dan waren daar de Tritons, die met hoorngeschal de komst van Nep- tunus aankondigen, welke zich be schermend verheft boven -matroosjes in een schommelend bootje. Een al leraardigst tafereeltje, waarin de hu mor en de goede smaak het best met elkaar konden vinden. Een van de hoogtepunten in de bloemenstoet was tenslotte nog „De Tulp", een wagen, waarin de vormen van de ontluikende bloem en de kleuren zeer knap getroffen waren. ONDANKS ALLES 1JET IS MOEILIJK om het bij en- kele flitsen te laten. Telkens op nieuw borrelen er ervaringen op, die Deze wagen is geïnspireerd op de Amerikaanse musical „Kismet", be kend om het liedje I am a stranger in Paradise". men onderging, toen de „Len te ju we len" langs trokken. De Bollenstreek heeft weer nieu we faam verworven. De affiches, die op deze dag ontelbare buitenlanders naar de streek lokten, hebben geen teleurstelling verwekt. Er was en thousiasme onder de menigte langs de route; een enthousiasme, dat in vele talen tot uitdrukking werd ge bracht. Lang is er dit jaar gesukkeld. Het weer wilde niet en tengevolge daar van ook de bloemen niet. He is voor een eorso-comité geen pretje, om tel kens weer te moeten uitstellen. Maar nu zijn de zorgen weer voor een jaar voorbij. Honderdduizenden hebben gekeken naar „Lentejuwelen" en honderdduizenden hebben genoten van de schoonheid, die de streek de ze dag bood. De duizenden foto's, welke ge maakt werden, en „het nakaarten" van de kijkers, straks thuis, zal in binnen- en buitenland de aantrek kingskracht van de Bollenstreek weer vergroten En dat is toch dc bedoeling! Alleen per bus 50.000 Hoewel we ons nog niet aan schattingen te buiten durven gaan, kunnen we toch een in druk geven van de omvang van de drommen mensen, die van morgen naar de Bollenstreek gingen, om de start van het :orso gade te slaan. De bussen van de N.Z.H.V.M. hebben hun bijdrage wel geleverd. Rijen dik wachtte men vanmorgen gedul dig op een plaatsje in de bus en toen de chef tegen half elf ein delijk gelegenheid kreeg om het zweet van zijn voorhoofd te wis sen, had hij ongeveer het trans port van 50.000 mensen in de richting Sassenheim geregeld. Amphitrite, de koningin der zee, die vanmorgen al averij opliep, toen een fietser in haar flank vloog.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5