Normaal diplomatiek contact blijft nodig Tweede Kamer akkoord met de gelijkstelling van gehuwde vrouw MOCCONA' Nederlandse ambassade en consulaten in Indonesië Processen vergiftigen betrekkingen pure koffie Maar de man blijft hoofd van echtvereniging Koop-op-afbetaling steeg in ons land gedurende 1954 40 procent Prins Bernhard opende zeegangslaboratorium KOFF?. Commissaris van koningin in Oegstgeest Afbetalings-systeem bracht een kantinehouder in de gevangenis DONDERDAG 3 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 MINISTER LUNS IN EERSTE KAMER: Minister Luns heeft gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld, dat het Hoge Commissariaat in Indonesië vervangen zal worden door een ambas sade. Er zullen voorts Nederlandse consulaten in Indonesië worden gevestigd. De minister wees er op, dat het noodzakelijk is normaal diplo matiek contact met Indonesië te onderhouden. De regering van Indonesië zal van deze voornemens op de hoogte worden gebracht. Hij betoogde met klem, dat het zenden van een ambassadeur geschiedt zonder dat Nederland zijn rechtsstandpunt prijs geeft. Als overgang naar de benoeming van een ambassadeur, waarvan mi nister Luns mededeling heeft gedaan, zal naar wij vernemen binnen kort de status van de huidige waar nemend Hoge Commissaris, de heer Hagenaar, worden gewijzigd in die van waarnemend zaakgelastigde. De ze status is gelijk aan die van de In donesische vertegenwoordiger in ons land, de heer Kweedjicho. Officieel is nog niet bekend wie de eerste Ne derlandse ambassadeur in Indonesië zal worden. Evenmin bestaat zeker heid over de vraag, wie Indonesië als ambassadeur in ons land zal gaan v ertegenwoordigen. Vergif. Minister Luns sprak zich duidelijk uit in de kwestie van de Nederlandse arrestanten in Indonesië en gaf een opsomming van de maatregelen, wel ke de regering genomen heeft in In donesië. „De betrekkingen, aldus de minis ter, zullen vergiftigd blijven zolang dergelijke processen voortduren. Hier is geen sprake van normale rechtsple ging. De Indonesische regering heeft aan alle twijfel, die hierover nog zou bestaan een einde gemaakt. Zij is door de mand gezakt door het uiten van de beschuldiging, dat Nederland de hand zou hebben gehad in opstan den. De Indonesische regering heeft zich hierdoor vereenzelvigd met de doelstelling van het vervolgingsap paraat. Haat. De Nederlandse regering, aldus de minister, protesteert met klem tegen de wijze waarop ten koste van on- schuldige Nederlanders een politiek doel wordt nagestreefd. Ik weet niet, zei minister Luns, hoe de bevolking in Indonesië rea geert op de haatcampagne, maar ik weet wel dat deze in het buitenland een schrille indruk maakt. De poli tieke opzet is duidelijk in het licht getreden. Ten aanzien van de verhouding met Indonesië merkte de minister nog op dat een beroep op de Algemene Ver gadering der V.N. denkbaar is, maar hierover mag men zich geen enkele illusie maken. Vreemde en grote on zekerheden zitten aan deze zaak vast, zei minister Luns, die het betreurde dat de situatie thans zo slecht en ver ward is. Nieuw Guinea. Over Nieuw Guinea zei de minis ter onder meer, dat internationale as pecten aan dit probleem kleven. Een trustverhouding vond hij niet de enige oplossing. Nog vele jaren zal Nieuw Guinea in een z.g. kolo niale verhouding moeten verkeren, maar de Nederlandse regering streeft naar een doelbewuste en geleidelijke emancipatie van dit gebied. Bij een trustverhouding blijven de proble men bestaan. LUNS OP RUST. De minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, zal met ingang vanvandaag op doktersadvies enige weken rust nemen; hij zal naar het buitenland gaan. Verkiezings-manifest van k.v.p. in Braille Het verkiezingsmanifest van de K.V.P. zal binnen enkele dagen in brailleschrift verschijnen. Ook het .grote geïllustreerde blad, dat de Kvr- einde mei uitgeeft zal in braille schrift verkrijgbaar zijn. Dit is een aanbod van de katholie ke blinden teneinde de propaganda van de KVP ook onder de duizenden blinden van Nederland mogelijk te maken. Dit spontane aanbod van de katholieke blinden heeft de KVP vanzelfsprekend gaarne aanvaard. In de gistermiddag te Amsterdam gehouden jaarvergadering van de vereniging „De Nederlandse Dag- bladpers" is in de plaats van de heer J. W. Henny, die het voornemen had te kennen gegeven af te treden, tot voorzitter gekozen de heer W. van Norden, directeur van het Parool. Bij monde van de vice-voorzitter, de heer, C, M. Dosker, nam de ver eniging op hartelijke wijze afscheid van de scheidende voorzitter, aan wie het ere-vorzittersohap van de vereniging werd verleend. De vergadering werd bijgewoond door de heer J. van de Kieft, minis ter van financiën, oud-vorzitter van de N.D.P. en door mevrouw Henny. Het fijnste uit direct klaar in de. Zonder hoofdelijke stemming heeft met 41 tegen 35 steramen aangeno- gistermiddag de Tweede Kamer het men. Vóór stemden de KVP, AR, wetsontwerp tot opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw aanvaard. De fractie van de A.R. wenste ge acht te worden tegengestemd te heb ben. Hoofdzakelijk op het argument, dat door dit wetsontwerp in het hu welijksvermogensrecht de huwelijks gemeenschap niet als eenheid wordt gehandhaafd. Het amendement, dat is opgesteld door de meerderheid van de vaste commissie en dat de man het hoofd van de echtvereniging noemt werd Meubelen, kleding en radiotoestellen bovenaan Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft cijfers verzameld over het afbetalingskrediet in 1953 en 1954, die betrekking hebben op 490 afbetalings zaken, financieringsbanken en gemeentelijke financieringsinstituten; het betreft hier niet de totale afbetalingsomzet. De 490 bedrijven bereikten in 1953 een afbetalingsomzet van bijna 82 miljoen gulden; in 1954 was deze gestegen tot ruim 115 miljoen gulden; de stijging bedroeg dus ruim 40 Voor 1953 ten opzichte van 1952 is de stijging becijferd op 14 Een overzicht van de onderlinge verhouding der goederen, die op afbe taling werden gekocht, geeft het volgende beeld: Meubelen en woninginrich ting 21,12 Kleding en textiel 18,41 Radiotoestellen 16,04 Bromfietsen 7,85 Stofzuigers 6,52 Wasmachines (incl. wringers) 8,09 Rijwielen 5,86 Overige artikelen 4,89 SGP en exKNP. Haarden en kachels (alle soorten) 3,29 Motorrijwielen 2,21 Kleine muziekinstrumenten 1,69 Naaimachines 1,30 Fornuizen en geysers 1,39 Piano's en harmoniums 1,27 I kevorssel. Televisietoestellen 0,94 j jn het amendement zag de KVP- Koelkasten 0,58 woordvoerder een algemeen rechts- Kinderwagens 0,461 beginsel, dat door de rechter kan Jkvr Wttewaal (CH) en mej. De Vink (KVP) legden een verklaring af, waarin zij haar stem vóór moti veerden. Mej. de Vink wilde het mis verstand in haar kring voorkomen, dat de Tweede Kamer iets zou doen dat tegen de Christelijke grondsla gen van het huwelijk is. Mannenmaatschappij. Met felheid gaf mejuffrouw Ten- deloo af op „2000 jaar mannenmaat schappij". Zij vatte haar bezwaren aldus samen: het amendement ,Man hoofd van de echtvereniging" heeft geen enkele werkelijke bete kenis; het bederft het hele ontwerp; het is tegenstrijdig met de bepalin gen van het ontwerp en grievend voor de gehuwde vrouw. Vervolgens richtte mejuffrouw Tendeloo zich tot baron v. d. Feltz (c-h): „Trek de conclusie uit uw be toog. Help mee dat het amendement niet wordt aangenomen". Minister Van Oven was het met mej. Tendeloo eens. Als men dit amendement aanvaardt, laat men de aanhef van het wetsontwerp staan, maar verandert men de artikelen, zodat considerans en artikelen niet meer op elkaar kloppen. Rechtsbeginsel. De heer Van Rijckevorsel (KVP) verwonderde zich erover, dat de be windsman zich zonder meer achter de argumenten van mejuffrouw Ten deloo gesteld had, die hoofdzakelijk sentimentswaar de hadden. Hier gaat het alleen om politieke en juridische argumenten, aldus de heer Van Rijc- worden gehanteerd als uitdrukking van een regel van 't gewoonterecht. Hij was het niet eens met mejuffrouw Tendeloo, dat de bepaling „de man is het hoofd van de echtvereniging" de weerzin van zovele gehuwde vrou wen oproept. Die weerzin zou volko men gerechtvaardigd zijn, wanneer met deze bepaling de juridische ge hoorzaamheidsplicht van de vrouw tegenover de man werd gesteld. Dat is niet zo. Minister Van Oven merkte op, dat de rechter de vrijheid heeft van re gels uit te gaan onafhankelijk van de vraag of zij in de wet staan. De regering maakt zich over dit amen dement echter niet druk. Dat liet de minister aan de kamer over. Hij ont ried echter de aanvaarding van het amendement. Israel gaf Nederlands vliegtuig de vrijheid De Nederlandse Dakota, die eer gisteren door vliegtuigen van de Is raëlische luchtmacht gedwongen werd op het vliegveld Lydda te landen, omdat het toestel in dienst van de Egyptische regering boven Israëlisch grondgebied gevlogen had, is gisteren door de Israëlische autoriteiten vrij gegeven. De Egyptische regering heeft in het gebeurde aanleiding gezien om een protestnota te doen toekomen aan de gemengde EgyptischIsraëli sche wapenstilstandcommissie. Toen het vliegtuig uit Lydda wilde vertrekken, kreeg men vanuit Caïro bericht, dat het Nederlandse vlieg tuig niet toegelaten zou worden, wan neer de Egyptische sergeant, die nog in Israël gevangen wordt gehouden, niet aain boord zou zijn. De vijf Nederlandse bemannings leden verblijven momenteel dus nog in Israël, waar zij een zekere mate van vrijheid genieten; zo werd eer gisteren toegestaan een rondrit door Tel Aviv te maken. De aanhouding in de lucht schijnt overigens op vrij gemoedelijke wijze gebeurd te zijn. Toen de Israëlische jager naderde, kregen de Nederlandse inzittenden het van zelf sprekend benauwd en gespten hun parachutes aan. Een van de bemanningsleden zwaaide naar de Israëlische piloot, toen deze 'binnen gezichtsveld kwam en deze zwaaide glimlachend terug. In Israël is men na het onderzoek overtuigd, dat de grensschending te wijten is aan een navigatiefout. BRAND IN BERGEYK. Een fellé brand heeft woensdagnacht één van de gebouwen van de weve rij „De Ploeg" te Bergeyk (N.B.) nagenoeg geheel verwoest. De scha de, die door de verzekering wordt gedekt, wordt geraamd Op meer dan 756.000 gulden. De brand is vermoedelijk veroor zaakt door kortsluiting. Met Moccona, de fijne, oplosbare koffie van Douwc Egberts, hebt U in 'n handomdraai een lekker kopje koffie! losbare op. (Advertentie) De commissaris van de koningin in Zuid Holland, mr. Klaasesz, heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan Oegstgeest, waarbij o.a. kasteel Oud Poelgeest werd bezocht. Aan het slot van dit bezoek werd een receptie gehouden, tijdens welke de commissaris vele autoriteiten aan zich liet voor stellen. Op de receptie waren aanwezig de raadsleden, geestelijkheid, enkele professoren, oud-burgemeester v. Gerrevink, hoofden van het Marine Electronisch Bedrijf, hoofd BB van de A-kring, de heer S. W. Hagedoorn, hoofden van scholen en instituten, directeuren van bedrijven en vertegen woordigers van de standsorganisaties. Op de foto: Het dochtertje van dc familie Uitenboogaard biedt mevr. Klaasesz bloemen aan. EERSTE RESULTAAT VAN ANTI-HONGER-CAMPAGNE. Zaterdag j.L heeft pater Loop dc eerste opbrengst afgedragen van de ainti-honger-campagne. De opbrengst groot 75.000 werd overhandigd aan de Nederlandse ver tegenwoordiger van de „Unicef" het kinderfonds van de Verenigde Naties. Deze som geld zal besteed worden voor aankoop van melk ten behoeve van 40.000 kinderen en 10.000 moe ders in Korea; de actie zal met kracht worden voortgezet; binnenkort zullen nieuwe initiatieven onderno men worden. Het gerechtshof te Den Haag heeft gistermorgen het vonnis van de rechtbank bevestigd tegen een 39-ja- rige broodbezorger uit Dordrecht, die reeds elf maal veroordeeld is we gens diefstal en heling. 250 Gulden per aflossen maand Z.K.H. prins Bernhard heeft woensdag het nieuwe Zeegangslaboratorium van het Nederlands Scheepsbouw kundig Proefstation te Wageningen officieel in gebruik gesteld. We zien de prins hier op de sleepwagen waar onder een miniatuur scheepje is bevestigd, dat door de.kunstmatig opgewekte golven vaart De werking van de meetapparatuur werd de prins uiteengezet door ir. G. Vosser, leider van het Zeegangslaboratorium. De Rotterdamse politie heeft een 39-jarige kantinehouder aangehouden, die uit de brandkast van een kantoor geregeld kleine bedragen wegnam, omdat hij in afbetalingsmoeilijkheden was geraakt. De man had zoveel ge kocht, dat de maandelijkse aflossing, een bedrag van 250, boven zijn draagkracht ging. Als bijverdienste maakte hij de kantoren van een be drijf schoon en hij genoot het volste vertrouwen. Wanneer hij 's avonds aanwezig was lagen de sleutels van de brandkast in de open lade van het bureau van de directeur. Op de duur heeft hij de verleiding niet kunnen weerstaan en begon kleine bedragen weg te nemen. De zaak kwam aan hel rollen, toen het kantoor belde, dat er ingebroken was. De politie zag, dat er een inbraak in scène was gezet. Men vermoedde, dat de kantinehouder er de hand in had en hij werd duchtig aan de tand gevoeld. Zijn huis werd nagezocht en in de kelder vond de politie onder een hoop kolen een plankje, .waar onder een rolletje bankbiljetten, ruim 600 lag. Toen bekende de man en vertelde, dat in de brandkast twee kistjes met geld hadden gestaan, één inhoudend een bedrag van 2365; in de ander zat op 29 maart j.l. nog een bedrag van 2200. Uit het laatstge noemde kistje haalde hij steeds kleine bedragen en toen er tenslotte nog maar 600 inzat, fingeerde hij de inbraak en nam het kistje mee. Het andere kistje liet hij onaangeroerd staan. In totaal, zo bekende hij, heeft hij 2-800 gestolen. DRAMA VEENESTRAAT Korporaal werd tot 1 maand veroordeeld De dienstplichtige korporaal, die inede-inzittende was in de auto. die het vorige jaar in de Veenestraat in Den Haag op het uit de bioscoop ko mende publiek inreed, is gistermid dag door de krijgsraad veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand. Beklaagde werd ten laste gelegd het wederrechtelijke gebruik van een Amerikaanse auto door als inzittende mee te rijden met de hoofdverdachte van Rotterdam naar Den Haag. Gistermorgen verklaarde hij voor de rechtbank beschonken te zijn geweest toen 'hij in de auto stapte en niet te hebben geweten, dat de auto was ont vreemd. Hij zeide ook niet te heb ben kunnen ingrijpen tijdens de dolle rit in de Veenestraat, aangezien hij geen verstand had van auto's. Wel heeft hij door op de claxon te druk ken de bioscoopgangers nog trachten te waarschuwen. De auditeur militair was van oor deel dat de korporaal had moeten begrijpen dat zijn vriend deze vrij dure auto niet had kunnen kopen. De korporaal heeft trouwens onder weg nog voorgesteld de auto maar neer te zetten en per trein naar Den Haag te gaan. Dit wijst er op dat hij v/el degelijk bevroedde, dat derm 'zaak niet in orde was. De eis luidde een gevangenisstraf van twee maanden. De verdediger achtte het zeer goed mogelijk dat de korporaal niet heeft geweten dat de auto was gestolen. Ook tot andere getuigen was dit niet doorgedrongen. Hij wees tenslotte op het smetteloze verleden van beklaag de, die nog nimmer met de politie in aanraking geweest en vroeg een voorwaardelijke straf. Na raadkamer werd de korporaal tot één maand gevangenisstraf ver oordeeld.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5