Minister acht voorstel van mr Dirkzwager „extreme visie" Blijf meester Scheep Dr. Brunsting uit Leiden sprak voor historische vereniging Alphen 8 MEI: Bisschopswijding van mgr. Jansen De Bollenstreek in de dagen van spanning en geruchten DONDERDAG 3 MEI 1956 DE LEIDSE .COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Mgr. Jansen geen Nederlands onderdaan? Commentaar van het Aartsbisdom Het Aartsbisdom heeft als volgt gereageerd op dit verzoek van mr. Dirkzwager. „De Paus, stedehouder Christi heeft deze bisschop aangewezen voor de zielzorg van de gelovigen in zijn diocees. Hij heeft dit gedaan als hoofd van het katholiek kerkgenootschap en niet als hoofd van de 44 hectare grote Vaticaanstad". „De nieuwe bisschop vervult zijn functie dan ook niet als onderdaan van deze Vaticaanstad, maar als lid van het katholiek kerkgenootschap". „De Vaticaanstad moet los gezien worden van het regiem van de katho- over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten De Nautilus in het net De Nautilus, de aloomonderzeeër van de Ver. Staten, blijkt op 22 april een avontuur te hebben gehad, dat aan het verhaal van Jules Verne over het gelijknamige schip doet denken. De Nautilus is namelijk in het net van een Amerikaanse trawler geva ren en het had maar weinig gescheeld of de onderzeeboot had de vissers naar de diepte getrokken. Op 22 april viste de Jenny, een twintig meter lange trawler, onge veer 200 km. ten zuidoosten van New York op bot. Plotseling voelde men aan boord dat het schip met gewel dige kracht achteruit werd gesleept en de achtersteven onder water getrokken werd. Op het ogenblik dat het dek met het wateroppervlak ge lijk was, brak gelukkig' de trawl- kabel. Thans blijkt dat de Nautilus voor dit avontuur de verantwoording draagt. De Nautilus voer op ongeveer 50 "meter diepte toen hij zijn neus in het net stale. Blijkbaar sneed de duik boot betrekkelijk gemakkelijk door het net heen. Hij verloor althans al leen maar een van zijn zijlichten. De eigenaar van de Jenny rekent uit, dat hij 13.000 dollar schade aan net en vangst heeft. De marine heeft hem aangeraden schadevergoeding te eisen. Wraak in Marrakesj Ongeveer duizend moslem-rebellen zijn gisteren door de Arabische wijk van Marrakesj getrokken en hebben onderweg een aantal aanhangers van wijlen de pasja van Marrakesj, El Glawi, gemarteld en vermoord. Vijftien personen werd gedood. Ondanks het optreden van troepen duurde de onrust gisteravond nog voort. De Fransgezinde El Glawi is in ja nuari overleden. Onder de slachtoffers bevinden zich een gewezen vertegenwoordiger van de voormalige pasja van Marrakesj en een oud-voorzitter van de plaat selijke kamer van koophandel. POTLOOD en GEEST No. 505. Horizontaal: 1. kookvat, 3. optelling, 5. pers. voornaamwoord, 6. bekend dier, 7. meisjesnaam, 9. voorzetsel. 10. water in N. Brab, 12. oude lap, 14. soort hond, 15. hertach tig herkauwend dier. 16. hond, 17. plechtige gelofte, 19. deel van de mast, 21. slede. 22. insect, 24. plooisel van kraag of manchet, 25. boom, 26. zeepwater, 27. voorzetsel. Verticaal: 1. habijt, 2. houten bakje 3. plaats in België, 4. familielid, 5. vaste regel, 8. bijwoord, 9. reuk, 11. giftslangetje, 13. dof, 16. zeehond, 18. spijstafel, 20. berg, 21. kloostervoogd, 23. bevroren water, 25. voêgwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 504. Horizontaal: 1. kordaat, 7. no, 8. la, 10. re, 12. kot, 14. do, 15. Ida. 17. een, 18. lever, 19. ark, 21. fee, 23. as, 24. dra, 26. ei, 27. Po, 28. al, 30. Samaria. Verticaal: 2. on. 3. rok, 4. alt, 5. Aa, 6. primaat, 9. fontein, 11. ed, 13. oever, 14. de, 16. alk, 17. erf, 20. Rs, 22. Ee, 24. dom, 25. aar, 27. pa, 29. li. liefst 37 uur. lieke Kerk. Een doorvoering van het standpunt van mr. Dirkzwager zou betekenen, dat alle geestelijken in „vreemde staatsdienst" zouden zijn getreden, door hun wijding tot pries ter". Van de zijde van het ministerie van justitie verklaarde men desgevraagd eerst uit de persberichten kennis te hebben gekregen van het verzoek schrift van mr. Dirkzwager. Men heeft zich derhalve nog geen oordeel kunnen vormen over diens stap. „Nooit aan gedacht". Uiteraard is het niet de taak van het ministerie over deze stap van een onafhankelijke rechter een oordeel uit te spreken. Zulks ligt eventueel op de weg van de Hoge Raad. Overigens was men van mening, dat mr. Dirk zwager dit verzoekschrift tot B. en W. van Rotterdam niet heeft gericht in deze kwaliteit maar als particulier. Wat de inhoud van zijn verzoek schrift, waarvan men overigens nog niet heeft kunnen kennis nemen en waarbij men dus moet afgaan op de weergave in de dagbladen, betreft, is men wel van mening dat het naar voren gebrachte een extreme visie inhoudt. In de administratieve praktijk heeft l nooit iemand eraan gedacht bisschop- zal trouwens nog^ pen en priesters van de R.K. "kerk te Ui 1-1 1 1 beschouwen als onderdanen van de Vaticaanse staat. Dergelijk standpunt achtte men vol kenrechtelijk waarschijnlijk ook niet houdbaar. Mogelijk is het wel toepasselijk op de pauselijke nuntius, die ook geac crediteerd is bij het Nederlandse Hof. Naar wij vernemen heeft mr. Dirk zwager o.a. ook ten aanzien van kerkelijke processies herhaaldelijk een uitgesproken standpunt ingeno men. Omlegging buslijnen N.Z.H.V.M. De Leidsevaart tussen de Poetbrug en Voorhout zal ingaande 7 mei 1956 afgesloten zijn voor alle verkeer. In verband hiermede zal tot nader order de busdienst LeidenVoorhout Noord wijkerhout v.v. lopen via Oegstgeest (Leidsebuurt) en Rijns- burg en de busdienst Sassenheim (N) naar en van Leiden via Postbrug, Marineradiodienst, Oegstgeest (Kerk buurt) Oegstgeest (Leidsebuurt). De dienstregeling blijft voor beide diensten ongewijzigd. Kandidaatstelling verkiezing leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op 8 mei a.s. de-kandidaatstelling voor de ver kiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal plaats vindt. Op deze datum kunnen van 9 uur v.m. tot 5 uur n.m. bij de voor zitter van het hoofdstembureau of bij diens plaatsvervanger, ter Gemeente secretarie van Leiden, lijsten van kandidaten worden ingeleverd. Leiden, 3 mei 1956. De Burgemeester voornoemd, J. C. VAN SCHAIK, Weth. loco-burgemeester. In de volledig bezette trouwzaal van het Alphens raadhuis sprak woensdagavond dr H. Brunsting, conservator van het rijksmuseum voor Oudheden te Leiden, voor leden van de Historische Vereniging voor Alphen a. d. Rijn en omstreken over de geschiedenis van de Rijnstreek van de vroegste bewoning tot de middeleeuwen. De spreker constateerde allereerst, dat over de latere geschiedenis vrij veel bekend is uit publicaties, terwijl juist over de prae-historische ge schiedenis dezer streek nog zeer wei nig werd geschreven. Veel onderzoek verricht om klaarheid te krijgen in tal van duistere punten. De rivier de Rijn, welke de hart ader van deze streek is, stroomde oorspronkelijk tesamen met de Maas bij Doggersbank in zee. De bodem geschiedenis van het daaraan gelegen gebied gaat terug tot de periode van de jaren 400000 tot 10000 jaar voor Christus. Omstreeks 1600 v. Chr. opent eigenlijk de rij van culturen in westelijk Nederland. I.d.v. toonde dr. Brunsting o.m. lantaarnplaatjes van vondsten uit Voorhout en Was senaar. Voltallig episcopaat woont plechtigheid bij De bisschopswijding van mgr. M. A. Jansen zal plaats hebben op dins dag 8 mei in de kathedrale kerk aan de West Zeedijk te Rotterdam. De plechtigheid, die 's morgens om half tien aanvangt, zal door de K.R.O. worden uitgezonden via radio en tele visie. De consecrator is mgr. J. P. Hui- bers; mede-consecratoren zijn mgr. J. W. M. Baeten, bisschop van Breda, en mgr. J. Buis, apostolisch vicaris van Jesselton. Mgr. Giobbe, de pause lijke internuntius zal de plechtigheid bijwonen. Ceremoniarii van de consecrator zijn: de zeereerwaarde heren J. P. J. Solleveld en dr. H. W. J. Kuipers; de ceremóniarii van de wijdeling zijn de zeereerwaarde heren dr. M. J. de Jong en E. E. F. Gul jé. Presbyter-assistens is mgr. J. Niekel deken van Rotter dam; troondiakens: deken B. G. Hos- man van Beverwijk en pastoor J. P. J. de Wit van Bakkum; diaken: de zeereerwaarde heer A. C. J. van Hou ten. bisschoppelijk hoofdinspecteur van het R.K. Lager Onderwijs; sub diaken: rector L. P. M. Vester uit Leiden. De lagere assistenties worden waar- TYPCftl 10 vinger syst 1 t BW blind rhythm. p ELK |1 4 talen (130 letter- grepen p. minuut) QE0. 2—3 MAANDEN KLAAR Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie) Record jacht in een doodkist De 25-jarige Franse fakir Yvon Yva is te Rijssel 287 uur diep onder de grond in een doodkist begraven ge weest en beroemt zich er nu in het ziekenhuis op wereldrecordhouder te zijn. Het eerste voedsel dat hij kreeg nadat hij alleen in tulband en lende doek gekleed was „opgegraven" was een handjevol amandelen. Hij spoel de ze naar binnen met een teug limo nade en begon toen langzaam wat op te kikkeren. Op 19 april klom hij vol goede moed in zijn kist en liet zich toen begraven onder de vloer van een ver gaderzaal. Hij nam alleen twee fles jes limonade en wat koude thee zon der suiker mee. De kist werd goed verzegeld. Daarna ging er drie me ter aarde bovenop. Honderden nieuwsgierigen hebben in die twaalf-dagen-op-een-half-uur- na in stomme verbazing door een pe riscoop naar hem gekeken. Hij had geen ogenblik over gebrek aan be langstelling te klagen. Yvon Yva was vrijwel uitgeput toen men hem weer aan de opper vlakte had gebracht. Hij ademde bij na niet meer. Maar hij had het we reldrecord, dat een Duitser in 1951 moet hebben gevestigd, verbeterd met genomen door de acolythen van de kathedraal; de zang wordt verzorgd door de interparochiale schola „St. Lauren tius" in samenwerking met de schola van Warmond o.l.v. pater v. Gemert o.f.m. Het orgel zal bespeeld worden door de heer A. Vijverberg. De katholieke bloemisten van Rotter dam zullen in samenwerking.met de L.T.B. de kathedraal versieren. De plechtigheid wordt, bijgewoond door het voltallige episcopaat. Ook vondsten bij de bouw van de Velsertunnel gedaan zijn in dit ka der van belang en zij tonen b.v. aan, dat eventuele vondsten uit die tijd hier op een diepte van 6 a 8 nieter moeten worden gezocht. Een belangrijke bron uit de Ro meinse tijd noemde spreker o.m. de Peutinger kaart, terwijl hij de mededelingen van verschillende oude schrijvers over vondsten aanhaalde. De nederzettingen hier in de omge ving dateren vrijwel zeker uit het jaar 47. De nederzetting Brittenburg bij Katwijk blijft nog steeds een vraag punt waarin wellicht helderheid kan worden gebracht door een e.v. uit voering van de Katwijkse havenplan nen. Na de Romeinse tijd volgt de periode van de volksverhuizing, een zeer duistere periode. Uit die tijd en daarna worden Frankische grafvel den langs de gehele Rijn gevonden.. Speciaal wees spr. i.d.v. op de vond sten achter de kerk van Leiderdorp. Daarbij wordt gedacht aan de oudste nederzetting van de graven van Hol land, de hoeve „Holtslant", waaraan Holland zijn naam zou ontlenen. Zeer belangrijk voor het onder zoek zijn de scherven, die van on verwoestbaar materiaal zijn. Spr. deed dan ook een beroep op zijn ge hoor om vondsten van scherven, grindbeddingen en wegverhardingen steeds aan de bevoegde instanties te melden. De Romeinse wegen waren namelijk de enige wegen uit de oud heid die vrij behoorlijk geplaveid waren. Aan het slot van zijn lezing gaf dr. Brunsting nog een korte uiteenzet ting over de moderne _z.g. C 14 me thode tot het vaststellen van de ouderdom van gedane vondsten. Deze in Amerika ontwikkelde methode be rust op de radioactiviteit en geeft de mogelijkheid met de telbuis (een soort Geigerteller) de ouderdom te bepalen. Nadat nog enkelè vragen door de spr. waren beantwoord, sloot voor zitter Dekker deze vruchtbare bij eenkomst. Corso reeds in stro gereed Dit zijn de dagen van spanning en geruchten! Zaterdagmorgen om elf uur pre cies zal het bloemencorso bij de War- monderdam van start worden ge zonden, zo belooft het kleurige corso programma. Maar het kleurige boek werkje, dat de karavaan in geuren, kleuren en vele kolommen beschrijft, rept met geen woord over de span nende dingen en kleine drama's, die daaraan vooraf gaan. U behoeft nu slechts enkele ogen blikken achter de coulissen van het bonte tafereel te kijken of U loopt binnen de kortste keren gewoon krom onder de geruchten en het nimmer ontbrekende corso-latijn.... En als ge naar de grote veilighallen van de H.B.G. aan de Grachtweg te Lisse gaat, dan ontdekt ge al gauw, dat men waarlijk niet overdreven heeft. Daar vindt ge nl. een belang rijk deel van de praalwagens, die za terdag langs de begeesterde massa's zullen trekken. En ook de insiders verzekeren U met veel nadruk, dat 't corso 1956 weer beter, weer grootser en weer imposanter zal worden. Reeds nu, nu er nog geen hyacint op is geprikt, vormen de wagens reeds een imposante aanblik. Men vindt er de heer Van Driel, met een vermoei de blik in zijn ogen, maar niettemin nog altijd één brok laaiend corso- enthousiasme. De artistiek adviseur was net van een tocht kris kras door de streek teruggekeerd om hier in de H.B.G. weer enige tips en hints te geven. Paarlen. Hij liet zien, hoe men de wagen van de H.B.G. die Lentejuwelen heet, met paarlen zal bezetten. Paarlen ge maakt van gummi voetballen van verschillend formaat in een paarlen- kleurige verf gestopt met een gat orin. Tegen het blauw van het ijzeren geraamte maakt dat reeds nu een verdraaid aardig effect. Men vindt daar ook de wagen van de Ver. „De Narcis", met grote narcissen die hun trompetten fier in de lucht ste ken. De wagen van de ver. „De Tulp" zal trouwens ook 'n machtig schouw- pel opleveren. De afd. Lisse van Bloembollencultuur komt met „De Lentefee"; een fee die uit een hoorn des overvloeds een schat van bloemen uitgiet. Daar staat ook „De dierentuin", een wagen waarmee de Bond van Detailhandelaren voor het voetlicht treedt. Een indrukwekkend gevaarte met twee giraffenkoppen op drie me ter lange halzen voorop, een grote pa- pagaaienkooi in 'het midden en ver der diverse dierenfiguren aan de zij kanten. Het Bedrijfsschap voor Pluimvee en Eieren komt natuurlijk met 'n wagen met eieren van enorme afmetingen: zeven op een rijtje. Een combinatie uit De Engelenbuurt ver schijnt met Neptunus. De zeegod zit op een door grote ankers gesteunde troon en daaronder wiebelt een be mande sloep lustig heen en weer. „De wijsheid gaat langzaam" is een wagen van de gemeente Lisse. Een klein type, dat op een jeep is gebouwd, maar niettemin een zeer sierlijke creatie met die uil op de rug van een schildpad. Hollands Bloembollenhuis brengt „Lenteluister" voor het voet licht. Een buitengewoon sierlijk op gebouwde tractor trekt de zwaan op Mercurius-vleugelen voorwaarts. Zo zouden we nog even kunnen door gaan: de „Hangende Tuinen" waar mee G. B. de Vroomen en Zn., Sas senheim ten tonele zal komen, „Or pheus en Eurydice", de wagen van de Zweedse groep van de Bond van Bloembollenhandelaren, en-zo-maar voort, en-zo-maar-verder. Neg meer bouwers. Ook in Hillegom en Sassenheim is men in diverse bloembollensohuren de wagens aan het gereed brengen voor de zwaarste taak, die de bou wers nog te wachten staat: het prik ken en rijgen der hyacintentrossen en nagels. Dat werk zal voor het overgrote deel vrijdagmiddag, -avond en -nacht moeten .gebeuren. Vooral in de naoht zal vermoedelijk nog veel werk verzet moeten worden. De „werknaoht", waarin sloten zwarte koffie naar binnen worden geslagen. En 'bij het morgenkrieken zal men er niet allemaal naar uitzien, alsof men dagelijks het gevleugelde woord, volgens hetwelk de morgenstond goud in de mond heeft, staat te hul digen De vrees, dat men ook nu nog niet over voldoende bloemen zou kunnen beschikken is gelukkig niet be waarheid geworden. Door het zach tere weer der laatste dagen zijn de hyacinten hard aangekomen. Mis- sohien dat men niet zo royaal in de paarse en de gele variëteiten kan graaien als men graag had gewild, maar voor werkelijke handicaps zal meh niet meer komen te staan. Zaterdag zal het daar aan de start in Sassenheim zoals gebruikelijk, wel weer een drukte van belang zijn. Daar heerst als altijd de nodige span- I ning, daar er altijd wel een pap deel nemers bijna te laat zijn en ziet men hevig opgewonden, directies, omdat „hun" praalwagen niet door een venkeersopstopping kan heenbreken. De start heeft echter vrijwel altijd op^tijd kunnen plaats hebben. Ook verleden jaar, toen de drukte abnor maal groot was. Leidse Universiteit Geslaagd" voor het doet. examen Ned. Reëht mej. H. J. Bos te Den Haag; gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Oxide-complexen der ruthe- niden", de heer J. J. Scheer, geboren te Alphen aan den Rijn en thans wonende te Wassenaar; gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „De handels naam", mej. S. Boekman, geboren te Hilversum en thans wonende te Haar lem. De promotie geschiedde cum laude. EXAMENS ZIEKENVERPLEGING TE LEIDEN. In het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden zijn examens ziekenverple ging Diploma A afgenomen. Alle candidaten zijn geslaagd, t.w. de eerwaarde zusters Andrea (Ha- zerswoude), Odilia (Leiden), Alexia (Oud Ade), en de dames v. d. Bo- gaerd, de Groot, Houthoff en Schoon. hen (alle uit Leiden) en v. Leeuwen (Oud Ade), van Rhijn (Noordwijk), Vogels (Wassenaar) en v. d. Weij- den (Nieuwkoop). BIOSCOPEN. De films voor de week van 411 mei zijn door de kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Het vonnis der kinderen", 18 jr. laven van de Nijl", 14 jr. e regen kwam", 18 jr. Trianon: „Zware jongens en lichte meisjes", volwassenen. „Ontspoorde vrouwen", vol wassenen. BOSKOOP 50 JAAR TROUWE DIENST. Woensdag herdacht de heer J. van Harberden het feit, dat hij geduren de, 50 jaren werkzaam is'in dienst van de fa. Haring, thans constructie- bouw Haring N.V. te Boskoop. In te genwoordigheid van het voltallige personeel werd de jubilaris door de direkteur, de heer M. Haring toege sproken. Vijftig jaar is voor velen een mensenleeftijd zodat een halve eeuw arbeiden wel een zeer groot voorrecht betekent. Het doet mij dan ook groot genoegen, aldus de heer Haring, dat het de koningin heeft behaagd u de koninklijke onderschei ding, de bronzen medaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, toe te kennen. Een dergelijke onder scheiding spreekt voor zich zelf, zo dat ik niet in details behoeft te tre den. U bënt .de enige, die 50 jaar lang uw beste krachten hebt gegeven in ons bedrijf, 50 jaren vol plichts getrouwheid en vasthoudendheid. U toonde zich een man van begrip, vakbekwaamheid en wilskracht. U hebt het bedrijf, dat eertijds in Wil- nis 'het léVëiislicht zag. zien omscha kelen en naar Boskoop zien verplaat sen. Wat de omschakeling (.betreft, welnu, u hebt zich bij de omschake ling van houten naar ijzeren schepen en nadien tot construktiebouw mede omgeschakeld. Het is hier de plaats om u daarvoor te danken doch woor den zijn daarvoor niet voldoende. Bij deze woorden overhandigde de di rekteur een gouden horloge met dito ketting aan de jubilaris en sprak de hoop uit dat „Jan" nog vele jaren in vreugde en gezondheid van zijn oude dag en het horloge zou mogen genie ten, hetgeen met een driewerf hoe ra door de aanwezigen werd onder streept. Vervolgens werd namens het personeel nog het woord gevoerd door de heer J. Nijssen én werden de jubilaris een fraaie vulpen en rook artikelen overhandigd. In zijn dank woord vergeleek de heer v. Harber den de toestanden van 50 jaar gele den en nu, waarbij hij de verbete ringen voor de arbeiders van harte toejuichte. Na dit officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd bijeen. Scheepvaartbeweging:. Geduren de de maand april passeerden 2731 vaartuigen de hefbrug over de Gou we waarvoor de brug Ï883 maal -moest worden amhooggebracht. Voorts 576 kleinere vaartuigen die onder de ge sloten brug door konden. LANGERAAR Post- Telegraaf en Telefoondienst. Met ingang van 1 mei is er enige verandering gekomen in de kantoor uren P.T.T. Het kantoor Langeraar is geopend van maandag tot en met vrijdag voor de Post- Telegraaf en Telefoondienst van 912; 1414; en 17.30—18.30 uur. Zaterdags: Postdienst van 9-13 uur. Telegraaf en Telefoondienst van 9 33; 14—15. en 17.30—18.30 uur. NIEUWKOOP Mej. M. Groenendijk behaalde te Amsterdam voor de Vereniging van leraren in stenografie en machi- neschrijven de unie-praktijkdiploma'i als kantoor stenograaf in de Neder landse en Engelse talen. HAZERSWQUDE Geboren: Joannes Martinus z van C. J Kerkvliet en E. M. Groene- wegen. Johanna Sophia d. van N. P. Captein en J. S. Heemskerk. Jozef Johannes Maria d. van C. A. Bos en A. A. Boere: KATWIJK AAN DEK RIJN Bridgen. Een door de bridge- kluib „De Brug" in de Roskam ge speelde bridgedrive had tot uitslag: Mevr. RaeyP. van Paridon 26 m.p.; 2. D. ParlevlietDe Jong 21 m.p.. 3. Visser—Löhr 17M m.p.; 4. D. van der PlasL. van der Plas 17 m.p.; 5. AgemaVermeulen 16^ m.p.; 6. echtpaar F. van der Valk 15 m.p.; 7. D. ParlevlietJ. Parlevliet 12H m.p. Sparen. Over april werd bij de rijkspostspaarbank alhier ingelegd 22.255.03 en uitbetaald 17.369.83. Duivensport. De Postduivenver. „De Rhijnmonders" hielden een wed vlucht met oude duiven vanaf. Roo- zendaal, afstand 74 km. In concours waren 164 duiven die werden gelost te 13.30 uur met n.w. wind. De eerst- aankomende duif arriveerde te 14.51.23. De uitslagen waren: H. M. Tjebbes 15; A. Grimber gen 26; L. Noort 49; B. Pouw 7 10 en C. Kraaienoord 8. Openbare verkoping. Ten over staan van notaris A. W. C. Verhees werd gisteravond in café „De Kroon" openbaar verkocht het pand Com mandeurspad 10 met schuur, onder grond en verdere aanhorigheden. Het perceel werd ingezet door de heer G. van den Eijkel voor de som van 300.—. Z0ETERMEER Dodenherdenking. De herden king der gevallennen op vrijdag 4 mei a.s. .zal dit jaar op eenvoudiger wijze gehouden worden. De z.g. stille tocht vervalt. De herdenking ver loopt nu als volgt. Vanaf zes uur wor den de vlaggen halfstak gehangen. Van kwart voor acht tot acht uur luiden de kerkklokken. Om acht uur zal de kranslegging plaats vinden op de graven bij de Ned. Herv Kerk, waarna de twee minuten stilte in acht genomen wordt. Belangstellenden worden verzocht zich bij de graven op te stellen uiterlijk tien minuten voor acht uur. Wat lezers schrijven Ontslag dr. Zweers Het ontslag van dr Zweers als di recteur van het Consultatiebureau voor t.b.c.-bestrijding, heeft onder de zeer veel patiënten en vooral bij die genen die nazorg behoeven ernstige ongerustheid gewekt. Dr. Zweers, die bekend staat als een buitengewoon bekwaam long arts en allerwegen bewondering en vertrouwen geniet voor het ontzag gelijke werk, dat hij reeds op dit ge bied gepresteerd heeft, is vooral ook een groot mensenvriend, die niet al leen de patiënten geneest, maar hen ook weer geestelijk en moreel om hoog stuwt en voor hen om een plaats in het maatschappelijk leven vecht. Dat deze man door een onenigheid met het bestuur van het Z.H.-Bu- reau voor dit mooie werk gemist zou moeten worden, is ondenkbaar. Ik weet zeker dat ik namens alle patiënten spreek, als ik hiermede een dringend beroep op dat bestuur doe, om alles in het werk te stellen om dit ontslag ongedaan te maken eu dr Zweers voor zijn patiënten te behouden. Abonr.é. (Adres bij redactie bekend). Marktberichten 's-HERTOGENBOSCH, 2 mei. Vee. Op de markt waren aangevoerd 7.061 stuks vee, n.l. 3.403 runderen, -513 vette kalveren, 577 nuehteere .kalveren, 74 fokzeugen, 344 slacht- varkens, 39 lopers, 1.767 biggen, 169 schapen, 160 lammeren en 15 geiten. De prijzen waren als volgt: melk en kalfkoeien f 7251125 p. st.; guis- te koeien 670885, zwafe soorten boven notering; kalfvaarzen 675 1075, klamvaarzen f 590630, guiste vaarzen 625730, pinken 495— 610, graskalveren 275415, nuch tere fokkalveren f 97155, nuchtere slachtkalveren 4052.50, zware soorten 62.50—85, lopers 75—87, biggen f 4562, ooien met lammeren 170230, drachtige zeugen 275 350, lammeren 5080. Aanvoer van slachtvee: 926 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten vaarzen 3.45—3.55, le kw. 3.20—3.40. 2e kw. ƒ2.95—3.10, 3e kw. 2.65—2.70, vette stieren 2.953.10, worst koeien 2.502.65, alles per kg ge slacht gewicht. Vette kalveren prima soorten van 2.753.05, vette kalveren midden klasse 2.402.60, vette kalveren lichte soorten f 2.502.30, nuchtere slachtkalveren 1.251.35, zware soorten 1.551.75, slachtzeugen 1.401.45, jonge slachtvarkens 1.531.57, alles per kg lev. gew. Overzicht: Ruim aanbod van rund vee. De handel in verse melkkoeien, willig en ruim prijshoudend. Minder aanvoer van kalfkoeien en kalfvaar zen, de handel verliep slepend duur. Guiste koeien en weidevee werden ruim prijshoudend verhandeld. Kor ter aanbod van jongvee, vlotte han del met hogere prijzen. Graskalve ren handel even flauwer doch wel prijshoudend. Grote aanvoer van vette kalveren, handel vlug, ook voor export ruim prijshoudend of iets hoger. Bij minder aanbod van nuchtere slachtkalveren handel wil lig met hogere prijzen. Normale aan voer van schapen en ooien met lam meren, goede handel en even vaster in prijs. De goedsoortige lammeren werden duurder verkocht. Iets min der aanvoer van fokzeugen, handel ruim prijshoudend. Normale aanvoer van biggen, handel slepend-duur. Groter aanbod van slachtvee, mede door de vraag voor export werden de extra- en le kwaliteit vaarzen duur verkocht, de mindere kwalitei ten bleven eveneens goed aan prijs. Korter aanvoer van slachtzeugen, vlotte handel en ruim-priishoudend. TER AAR, 2 mei. Groente. Wit lof I 0.58—0.74, idem II 0.47—0.64, idem stek 0.210.30. spinazie 0.30 0.45, idem B 0.190.27. gïasandijvie 0.610.72, waspeen 0.260.32, idem B 0.100.13, prei 0.520.58, idem dun 0.48, kassnijbonen 2.90. aardap pelen 0.100.13. postelein 0.77—0.80, peulen 5.10, rabarber 0.62. sjalotten 0.290.37, alles per kg; spinazie na tuur 0.42 per kg; sla A 0.110.17, idem B 0.070.10, idem C 0.050.06, bloemkool A 0.62, idem B 0.380.50, idem C 0.26—0.34, alles per stuk; ra dijs 0.120.14, per bos; stoofsla 0.80 1.60, per kist. VINKEVEEN. 2 mei Groente. Andijvie 7577 ct, postelein 7382 ct, prei 5253 ct, rabarber 3640 ct. spinazie 3137 ct, stoofsla 36—44 ct. waspeen A II 1021 ct, witlof B I 6872 ct, idem B II 5960 ct, alles per kg; radijs 1016 ct, selderij 14 18 ct, per bos; sla A 1619 ct, idem B 10—14 ct, per stuk.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2