De gespannen toestand met Indonesië Minister ziet nauwelijks reden tot normale betrekkingen Jungschlagers zoon op Schiphol Zware gevechten in Algerije Twee Nederlandse straaljagers kwamen bij Hengelo in botsing Rotterdams rechter vraagt bisschop Jansen diens stemrecht te ontnemen Restauratie „Huis ten Boschnadert voltooiing V Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Eedactie 20015, Advertenties DONDERDAG 3 MEI 1956 47ste JAARGANG No. 13795 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX:PAPENGRACHT 32 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f 2.35 p. mntL, f 7.p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.r Telefoontjes f 1-50 VITVER. KOPEN WET De wet op de uitverkopen wordt gewijzigd. Men kan dat aannemen nu de Tweede Kamer deze wijzigin gen reeds iheeft aanvaard. De bestaande uitverkopenwet da teerde uit 1935 en had ten doel de uitwassen te bestrijden, welke het hoofd hadden opgestoken door het bedriegelijk gebruik van aarduidin gen als „uitverkoop" en „opruiming". Deze aanduidingen waren een mislei dend strijdmiddel geworden in de concurrentiestrijd, waaraan de wet toen paal en perk wilde stellen. Zakenmensen zijn echter vinding rijk en er waren er, die weer an dere aanduidingen uitvonden om toch een soort van uitverkoop te organise ren en de concurrentie een slag vóór te blijven. Zij vonden bovendien iets anders uit. Men ging er allerwege toe over enige dagen vóór het begin der wettelijke seizoenopruiming het publiek in de gelegenheid te stellen gedurende zogenaamde voorkeurs- dagen een keuze te laten doen uit goederen, welke voor de opruiming v/aren bestemd en dat tegen voor de opruiming geldende prijzen. De uitnodiging hiertoe richtte men zogenaamd tot de vaste klanten kring. Zolang dat werkelijk vaste klanten waren en dit ook niet in het openbaar geschiedde, was daartegen niet het minste bezwaar, maar in werkelijkheid groeiden deze voor keursdagen uit tot een feitelijke op ruiming. Het nieuwe wetsontwerp wil hier aan nu een einde maken door de werkingssfeer van de wet uit te brei den tot de niet-opehbare aankondi gingen, doch een uitzondering te ma ken ten behoeve van de voorkeurs- dagen daar waar hiertoe aanleiding bestaat. De voorkeursdagen zullen nu wor den beperkt tot zes dagen vóór de uitverkoop. Het is maar de vraag of men hiermee aan het euvel paal en perk heeft gesteld. Men kan o.i. be ter zeggen, dat men het nu heeft ge reglementeerd en dat is in een land van de vrijheid ook beter. De moge lijkheid van een soort van vóór-uit verkoop blijft naar wij menen echter bestaan, omdat deze zes voorkeurs- dagen nu worden gebonden aan een tijdsduur. Indien men eenmaal in een zaak is geweest en iets heeft gekocht, dat moet worden thuisgezorgd, zo dat men het adres kent, zal men wel tot de vaste klanten worden gerekend. Ernstig is dit niet, omdat aldus het initiatief vrij blijft en zich kan ont wikkelen. Ook andere misbruiken worden in de nieuwe wet ondervangen. In de nieuwe wet wordt namelijk de tijdsduur van de uitverkopen niet meer vastgelegd. De bepaling van de tijd en de duur van de uitverkopen wordt niu van jaar tot 'jaar aan de. minister overgelaten, omdat er van de in de wet gestelde termijn her haaldelijk moest worden afgewe ken. Van de bepaling van de tijd en de tijdsduur kunnen echter de Ka mers van Koophandel op grond van plaatselijke en regionale omstandig heden afwijken. Dit betreft dus de seizoenuitverkopen. Alle andere soorten-van uitverko pen waren voorheen gebonden aan een termijn van drie maanden. Deze termijn geldt nu alleen nog voor de opheffingsuitverkopen,' als dit ont werp wet zal zijn geworden. Voor alle andere soorten van uitverkoop zal na aanneming van deze wet een vergunning nodig zijn, welke slechts voor de duiur van één maand zal kun nen worden verleend met de moge lijkheid van verlenging. Wij moeten hier nog één opmerking aan toevoegen. Het is niet alleen de positieve be vordering van het eigen initiatief, welke de regering er toe heeft be wogen het systeem van de voor keursdagen in de wet op te nemen. Het is ook de overweging ge weest, dat het begrip vaste klanten eindeloze moeilijkheden en allerlei rechterlijke beslissingen zou oproe pen, zodat men deze voorkeursdagen niet meer heeft gebonden aan het begrip „klant" maar aan een tijds duur. De suggestie tenslotte om bij mis bruik de vergunning in te trekken heeft men van de hand gewezen, om dat men met het oog op de rechts zekerheid een administratieve sanc tie op een onjuiste handelwijze niet acceptabel achtte. Ook dit ontwerp zal in de practijk zijn bruikbaarheid weer moeten be wijzen. Te prijzen is intussen, dat men niet alles heeft willen reglemente ren en aan banden leggen, zodat er binnen het raam van de wet voor de ondernemers voldoende vrijheid zal zijn om het eigen initiatief tot ont plooiing te brengen. Zolang Djakarta z'n zin niet krijgt In een verklaring over de Indone sische buitenlandse politiek, die hij gisteren in Djakarta aflegde, heeft de Indonesische minister van buiten landse zaken, Ruslan Abdulgani, met betrekking tot de gespannen verhou ding met Nede.rland gezegd, dat naar de mening van de Indonesische re gering Nederland nooit van ganser harte de werkelijkheid en noodzaak van de Indonesische revolutie als deel van het emancipatieproces on der de landen over de gehele wereld heeft aanvaard. Deze terughoudendheid manifes teert zich in de voortdurende bezet ting van West-Irian Westelijk Nieuw-Guinea het handhaven van oude economische banden en het toelaten door invloedrijke Neder landse kringen van anti-Indonesi sche activiteit in Nederland en Indo nesië, aldus de minister. Als een „treffend voorbeeld" haalde Rusland Abdulgani de zaak-Jung- schlager aan, die naar hij zei, door de Nederlanders in Nederland zowel als in Indonesië, zelfs na zijn dood, woi-dt uitgebuit. Hij haalde het rondschrij ven van de directie van de K.P.M. in Djakarta aan, waarin gezegd werd. dat zij het betreurt, dat tengevolge van de dood van Jungsohlager de ab solute onschuld van Jungschlager met door een uitspraak van de rech ter is kunnen worden bevestigd. Wij betreuren het zeke.r, dat door zijn plotselinge dood het recht niet langs normale wegen zijn beloop heeft kunnen hebben, aldus Abdulgani. Hij vervolgde: Al deze activiteiten zullen ongetw-feld onder de Indone siërs de mening verspreiden, dat de Nederlanders nog steeds alles in het werk stellen om een gesqannen dacht kan worden besteed aan de op bouw en het herstel. Zolang deze geest nog in Nederland heerst, is er nauwelijks enige aan leiding. om betrekkingen tussen Nederland en Indonesië te normalise ren. Op een vraag of de geschilpunten tussen de beide landen zouden kun nen worden opgelost door het sluiten van normale overeenkomsten, nu •Indonesië de Nederlands-Indonesi sche Unie heeft opgezegd, antwoord de Abulgani, dat het sluiten van nor male overeenkomsten zeker meer en meer een normaal verschijnsel zal gaan worden, zodra Nederfland zich kan bevrijden van zijn terughou dendheid om de eis van Indonesië op zijn onvervreemdbare rechten van volledige zeggenschap over Indonesië te aanvaarden. Geen ambassadeur voor Indonesië? Het aanbod van Indonesië om met Nederland ambassadeurs uit te wisse len, vervat in een nota van 3 maart aan de Nederlandse regering, moet thans als „verlopen" worden be schouwd, aldus heeft de correspon dent van het A.N.P. vandaag uit ge zaghebbende bron vernomen. Het aanbod was door de vorige regering gedaan, na de eenzijdige op heffing door Indonesië van de Neder landsIndonesische Unie, waaronder de beide landen hoge commissarissen uitwisselden. Nu het parlement het wetsontwerp tot opheffing van alle R.T.C.-overeen- komsten heeft aangenomen, wordt het uitwisselen van zaakgelastigden meer geschikt geacht, aldius voegde men in regeringskringen hieraan toe. sfeer té scheppen, zodat minder aan- twaalf gewond. Man tegen man in de bergen Te Algiers wordt vernomen, dat Franse militairen in de afgelopen 48 uur 207 Algerijnse rebellen in ge vechten hebben gedood. Aan Franse zijde vielen veertien man. In het bosachtige berggebied ten Noord-westen van Batna leverden Franse veiligheidstroepen man-te gen-mangevechten tegen een onge veer honderd man sterke bende ver zetslieden, die ook door vliegtuigen werd aangevallen. Bij deze botsing, de hevigste der in de laatste twee dagen geleverde gevechen, verloren de opstandelingen minstens zestig man. Aan Franse zijde sneuvelden zes militairen, terwijl er veertien werden gewond. Dertien Algerijnse Mohammedanen zijn in de afgelopen 24 uur bij op zichzelf staande aanvallen der rebel len om het leven gebracht. Bovendien werden er te Setif, waar verzetslieden een handgranaat wierpen in een clubgebouw van Mo hammedaanse oudstrijders, nog BENZINETANK RAAKTE WOONHUIS EEN PILOOT GED00O Gistermiddag kwart voor één zijn twee straaljagers, die opgestegen waren van de vliegbasis Twente om een oef en vlucht te maken, tussen Deventer en Hengelo, boven de buurtschap Weine onder de gemeente Ambtdelden, met elkaar in botsing geraakt, waardoor een hunner in de lucht explodeerde en omlaagstortte. Het straalvliegtuig kwam gedeeltelijk op de hoogspanüingsleiding terecht, die een aftakking is van het koppelnet Nijmegen—Zwolle. Een van de ben zinetanken kwam terecht op een woonhuis aan de rand van Hengelo en richtte daar een enorme ravage aan. De piloot van het verongelukte vliegtuig, de 24-jarige gehuwde luitenant vlieger F. W. Hoogsteden uit Enschede, heeft zich niet tijdig kunnen redden en kwam tijdens het- ongeluk om het leven. Het tweede toestel bekwam geen noemenswaardige schade en wist veilig zijn basis te bereiken. Tengevolge van de beschadiging van de hoogspanningskabel kwamen vele fabrieken in Enschede zonder stroom te zitten. Ook vele andere plaatsen in de omgeving van Enschede kwamen zonder stroom. De grote plaatsen Hengelo, Almelo en Oldenzaal werden niet van stroom verstoken. Het huis, waar de benzinetank op terecht kwam, kreeg grote schade, doch er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De vogelvrijen bleven bruggen en elektriciteitsmasten beschadigen ook gingen zij voort met het beschieten van boerderijen en scholen. Poujade krijgt 't in de bol hoog Pierre Poujade is gisteren op het partijcongres te St. Cere in Frank rijk met „presidentiële bevoegdheden bekleed. In een slotrede op het congres, dat drie dagen heeft geduurd en door 490 afgevaardigden als vertegenwoor digers van 90 departementen werd bijgewoond, zei Poujade, dat de ge nomen besluiten ten doel hebben een nationaal congres in het leven te roepen, dat alle lagen van de Franse natie vertegenwoordigt. Er is een nationaal comité gesticht, dat „resident" Poujade terzijde zal staan en de activiteit van de orga nisaties van arbeiders, boeren, jeugd en 'eden van de vrije beroepen zal leiden. „Onze beweging is Frankrijk laat ste kans", zei Poujade. „Onze afge vaardigden in het parlement zullen niet laner meedoen met het circus. Slechts een klein peloton van on parlementair regiment gaat naar di Nationale Vergadering, maar alleen om een oogje in het zeil te houden." Grillig voorjaar in het Zuiden Voor het eerst sinds mensenheu genis is er in Toskane sneeuw geval len in mei. Dinsdagavond begon het er in de bergen flink te sneeuwen. In geheel midden-Italië is het overi gens bijzonder guur weer. In Rome regent het al dagen. Elektrische kacheltjes brengen er de rillende Ro meinen uitkomst. Het weer is ook grillig in Oosten rijk. Slagregens en sneeuwbuien wis selen er elkaar af en daartussen door schijnt de zon weer stralend. Giste ren lag in de Tiroler Alpen een hal ve meter sneeuw. Velen bonden er de ski's nog eens onder. Woensdagmiddag is op Schiphol de zoon van wijlen de heer Jungsclilaeger vanuit Amerika aangekomen. De heer Jung, zijn naam werd veranderd toen hij tot Amerikaans staatsburger werd genaturaliseerd, dient momenteel in het Amerikaanse leger en heeft dertig dagen ver'of gekregen om de begra fenis van zijn vader, die een dezer dagen zal plaats vinden, bij te wonen. De foto toont de heer Jung tijdens zijn aankomst op Schiphol in een Amerikaans leger-uniform. Tv Y "fv De restauratic van het koninklijk paleis „Huis ten Bosch" te 's Gravenhage, een geschenk van het Neder landse volk ter gelegenheid van de inhuldiging van Ko ningin Juliana, is thans een flink eind gevorderd. Het is niet uitgesloten, dat een gedeelte van het paleis reeds gereed zal rijn in juni a.s. In dat geval zou het in de bedoeling liggen, de Groot-Hertogin van Luxemburg en Prins Felix, die in die maand een staatsiebezoek aan Nederland brengen, ook daar te ontvangen. In buitenlandse" dienst De Rotterdamse rechter mr. A Dirkzwager, die in het verleden meerdere malen getoond heeft nu niet direct een grote sympathie i de katholieke kerk te hebben, heeft zich in een brief tot het bestuurscol lege van Rotterdam gewend, waarin het voorstel vervat is de pas-be noemde bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, zijn stemrecht te ont nemen. Mr. Dirkzwager grondvest zijn voorstel op een artikel van de wet, waarin wordt bepaald, dat een Neder lander, die zonder toestemming van de koningin in buitenlandse dienst treedt, zijn stemrecht verliest. Mevr. Jungschlager naar Nederland De weduwe van Leon Jungsclilae ger is donderdag uit Djakarta naar Nederland vertrokken. Men had haar vertrek geheim gehouden om demonstraties te voorkomen. Frans hulpplan Frankrijk heeft er bij Amerika op aangedrongen, zich aan te sluiten bij een nieuw internationaal lichaam voor het verstrekken van economi sche hulp aan de behoeftige volke ren van de wereld. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Christain Pineau, heeft het plan in Parijs aan zijn Amerikaanse collega Dulles voorge- legd. In het Franse plan wordt aange drongen op het instellen van een hulporgaan buiten de Navo en in het kader van de Ver. Naties of eniger- lie soortgelijke wereldorganisatie. Fraai lenteweer Ons land bevindt zich nu in de zachte cn betrekkelijk vochtige Oceaanlucht, waarin de afgelopen nacht tengevolge van de sterke af koeling op tal van plaatsen mist ont stond. Ook dreef in de kuststrook tij delijk mist binnen, die in de warme lucht boven het koude Noordzee ter was ontstaan. De mist loste ech ter m de ochtend weer vrij spoedig op. Het weer in West-Europa wordt verder bepaald door een gordel van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt var* de Azoren tot Noord-Rusland. Langs zijn noorwestflank trekken over de Britse eilanden enkele fron tale ;;toringen, die evenwei r.iet erg actief zijn. Ook de komende 2A uur blijven we in een zwakke zuidwes telijke luchtstroming, zodat het fraaie lenteweer voortduurt. De tempera turen lopen daarbij overdag plaat selijk tot ongeveer 20 graden op. De komende nacht kan hier en daar w-eer mist ontstaan of kan weer mist uit zee binnendrijven. De kans op regen is de komende 24 uur gering. Mgr. Jansen, aldus de redenering van mr. Dirkzwager, is zonder toe stemming van de "koningin in dienst van het Vaticaan getreden en op hem is dus het betreffende artikel van toepassing. Voorts meent nu*. Dirkzwager zijn voorstel te ondersteunen door te wij zen, dat in voorkomende gevallen een bisschop het bevel van het Va ticaan boven de Nederlandse wet stelt. Volgens gewoonte zal de Rotter damse gemeente binnen veertien da gen op het voorstel móeten ant woorden. Zie vervolg le blad, pag. 2. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur). VRIJ ZACHT. j Over het algemeen weinig be- wolking en droog weer. Tijdelijk, j vooral langs de kust, mist. Zwak- ke tot matige zuidwestelijke j wind en weinig verandering in i temperatuur. 4 Mei zon op 5.07, onder 20.12; maan op 2.19, onder 13.17. Hoogwaterstanden 4 Mei v.m. 9.50; n.m. 10.30. Het weer in Europa STOCKHOLM regen 12 C. OSLO zwaar bew. 15 KOPENHAGEN mist 3 ABERDEEN zwaar bew. 17 LONDEN geheel bew. 18 AMSTERDAM mist 16 LUXEMBURG zwaar bew. 15 PARIJS zwaar bew. 17 GRENOBLE onbewolkt 15 NICE onbewolkt 18 FRANKFORT nevel 13 BERLIJN nevel 7 ZüRICH nevel 11 GENèVE nevel 13 LOCARNO onbewolkt 20 WENEN lalf bewolkt 12 INNSBRUCK nevel 13 ROME licht bew. 12 AJACCIO onbewolkt 18 Korreltje Een lekker leven maakt een ma ger testament.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1