De eeuwig waaiende winden verjoegen het Oranjezonnetje Hoofdpijn doet mij niets meer! Een vrachtauto maakte zaterdag van winkel te Soesterberg een grote ruïne Duizenden defileerden op Het Loo Een eenzame plaats, die van de koningin twee uitersten vergt KRAAMKAMER Auto tegen boom DINSDAG 1 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 (Advertentie) De instromende koude lucht uit de landen, waar de winden om de rotsen waaien en de bossen eeuwig zingen, heeft op het gehele Koninginnefeest gisteren zijn stempel gedrukt en hoe wel de jeugd zich moeilijk van de straat liet verjagen, was de drukte alle steden aanmerkelijk minder dan andere jaren. Eerst tegen de avond waagden de meesten zich op straat en toen ont stond praktisch overal die gezellige drukte, die zo kenmerkend is voor de nationale feestdagen in Nederland. De enige groep, die zich volledig met de weersgesteldheid kon vereni gen, was de vakgroep patates-frites en warme worstjes, maar de ijscoman, ruim 50.000 toeschouwers toekeken hoe 3.000 militairen van alle wapenen met hun strijdmiddelen een kleurige stoet vormden, die de weerbaarheid van ons land toonden aan minister Staf met diens staatssecretarissen, verscheidene militaire autoriteiten en talloze diplomatieke van andere lan den. Aan het défilé namen 135 voer tuigen en enkele tientallen vliegtui gen van allerlei modellen en soorten deel. Toen het défilé nog maar net een De foto toont de koninklijke familie op het bordes van paleis Soestdijk, terwijl de treden van het bordes met bloemen werden gevuld. aanvang genomen had, ontlastte zich een geweldige hagelbui, die met strie mende slagregens gepaard ging. Maar de troepen waren gehard, de geno digden stonden onder een afdak en de regen duurde maar 5 minuten, zodat de kilometerlange parade ongestoord haar weg vervolgde. Ook Ede hield een militaire parade, waaraan rond 2.800 militairen deel namen en die grote belangstelling uit de verre omtrek tot zich trok. MINISTER-PRESIDE NT FELICITEERDE 'ASPBQ* verdrijft de pijn die zich zoveel van deze dag had voor gesteld, heeft verdrietige uren beleefd. Doch waar men in Nederland ook mocht wijken voor de gure Noorder- wind, niet in Soestdijk, waar het jaarlijkse défilé werd gevormd door bijna 20.000 mensen, die uit alle delen van Nederland de koningin met bloe men kwamen gelukwensen, nadat om half elf de Leidse studenten in esta- fetteverband het défilé openden. Op het bordes hadden de koningin, gekleed in bruine bontmantel, Prins Bernhard, die zich enkele keren in het paleis terugtrok wegens een zware verkoudheid, en de vier prin sessen zich opgesteld. Terwijl prin ses Wilhelmina dit défilé van achter een der ramen gadesloeg. En nauwelijks had de muziekver eniging der rijkspolitie haar plaats tegenover het bordes ingenomen of de zon deed zijn best meer kleur te toveren op de bloemen die zich in enkele ogenblikken als een veel kleu rig- tapijt aan de voeten van de koninkijke familie ging vormen. PARADE IN ENSCHEDE De grote militaire parade werd dit jaar in Enschede gehouden, waar Machteloze consument Mogelijkheden en moeilijkheden Tijdens de zaterdag te Amsterdam gehouden jaarvergadering van de Ne derlandse consumentenbond, criti- seerde de voorzitter de machtspositie van de huidige kartels en monopolies, waartegen de consument machteloos staat. Om een juist inzicht te krijgen in de mogelijkheden, die bedrijf en in dustrie scheppen, dient de consument een invloed te hebben in dat beleid, hetgeen te verwezenlijken is via de publiekrechtelijke berijfsorganisatie. Spr. deelde mede, dat de bond zich momenteel actief bezighoudt met koop-op-afbetaling, kolenprijzen en de stijgende bouwkosten. Een tweede spreker sprak over de merkartikelen en de prijzenafspra- ken; voorstander van merkartikelen zijnde, verzette deze spreker zich tegen de prijzenafspraken, met die verstande, dat ook bedrijf en industrie het recht hebben zich te beschermen tegen moordende concurrentie: een oplossing zag spr. in een plafond afspraak. BOERDERIJ AFGEBRAND. In nauwelijks drie uren tijd is zondagmorgen in het dorp Pieke na bij Drachten een vrij grote boerderij tot de grond toe afgebrand. De ge hele inboedel met boerengereedschap en een vrij aanzienlijk geldsbedrag gingen in de vlammen verloren. Slechts het op stal staande vee kon in veiligheid worden gebracht, het geen alles is wat de bewoner, de heer B. Kooistra, heeft kunnen be houden. Vermoedelijk is de oorzaak van de brand ontstaan door een op petroleum brandende stallantaarn. In een hartelijke radiotoespraak heeft dr. W. Drees als minister-pre sident gistermiddag de jarige Konin gin der Nederlanden de gelukwensen van het Nederlandse volk en van de bevolking der rijksdelen overzee overgebracht. Vooral bij de laatste bevolkings groepen stond dr. Drees geruime tijd stil, herinnerend aan het bezoek van het Koninklijk Paar in het najaar van 1955, dat de banden met het moeder land niet weinig versterkt heeft. De minister-president sprak over Nieuw grensdocument voor motor-voertuig Bij reis naar Duitsland Het ligt in de bedoeling dat bin nenkort voor Duitsland een nieuw grensdocument voor motorrijtuigen zal worden ingevoerd. Dit document, dat uitsluitend kan worden gebruikt voor reizen van niet-commerciële aard en dat dus niet kan worden af gegeven voor bijv. vrachtauto's, auto bussen, taxi's enz. zal t.z.t. verkrijg baar zijn bij de kantoren van de ANWB en de KNAC, alsmede bij een aantal in te richten afgifteplaat- sen van deze verkeersbonden vóór de Duitse grens. Met nadruk wijzen ANWB en KNAC er op, dat deze documenten niet bij de Nederlandse douane kun nen worden verkregen en dat een ieder alvorens de grens te passeren zich van een grensdocument in het bezit dient te stellen. Het systeem van onder garantie van de verkeersbonden. afgegeven triptieken blijft bestaan, terwijl voor reizen naar meer landen het carnet- de-passages het aangewezen grens document blijft. Voor reizen naar Duitsland blijven verder tot nader order de bij de ver keersbonden verkrijgbare internatio nale rijbewijzen en internationale bewijzen voor motorrijtuigen voor alle motorrijtuigen vereist, behalve voor rijwielen met hulpmotor. IN DELFTSE STRUIKEN Een wilde eend heeft zaterdag de struiken aan de Delftse Esdoornlaan tot kraamkamer gepromoveerd, want de verbaasde voorbijgangers zagen daar plotseling elf donzen balletjes uit de struiken rollen, die moeder eend in alle rust en kalmte daar uit gebroed had. Op de belangstelling van de buurt- katten op gezonde afstand te hou den, heeft een der bewoners een af rastering van kippengaas gemaakt en een teil water, die binnen deze afrastering gezet werd, nam moeder eend onmiddellijk in beslag om haar kroost de eerste beginselen van zwemmen bij te brengen. Doordat zijn auto tegen een boom reed werd de 57-jarige heer J. v. d. Berg uit Zwolle vrijdag j.l. onder Raalte ernstig -gewond; in de loop van de avond is het slachtoffer aan zijn verwondingen bezweken. i eèn eenzame post, waar van koningin verwacht wordt, dat zij enerzijde de statie van „de gouden koets" hooghoudt, en anderzijds het gewoon menselijke contact onder houdt. „Ons volk", zo zei dr. Drees, „mag zich gelukkig 'prijzen, dat in onze koningin deze beide kanten een harmonische eenheid vorm én". Naast een sterk meeleven, met al wat het volk beroerdt, vervult zij haar hoge taak als staatshoofd met een waardigheid en gezag, die niet alleen nationaal, maar ook internatio naal warme waardering en bewonde ring ondervinden. Dr. Drees besloot met geluk en ze gen te wensen aan de koningin, haar huis en het koninkrijk, waarvan zij het hoofd is. EERSTE ONDERNEMINGSRAAD BIJ PHILIPS GEÏNSTALLEERD. Ir. P. F. S. Otten heeft zaterdag morgen de eerste ondernemingsraad van Philips te Eindhoven geïnstal leerd, bestaande uit 15 handarbei ders, 7 beambten en 3 hogere beamb ten. In deze bijeenkomst heeft ir. Otten de kernleden voorgelicht over de gang van zaken in en de financiële resultaten van het bedrijf in 1955. Voorts heeft ir. Philips enkele ac- tpele sociale aangelegenheden wo ningbouw, ouderdomsvoorziening en loon. en salarissituatie mét de per- soneèlsvertegenwoordigers bespro ken. Zaterdagmdrgen omstreeks kwart voor tien kwam op de Amersfoortse- straatweg in de kom van de gemeente Soesterberg, de heer G. Drexhage uit Amersfoort met zijn bestelwagen in botsing met een personenauto. Bij de botsing werd de heer Drexhage uit zijn wagen geslingerd en op slag ge dood. Beide wagens werden zwaar be schadigd; de chauffeur van de per sonenauto kwam met de schrik vry. Achter deze wagen reed een vracht auto met aanhanger, die trachtte de wagens te ontwijken, doch daarbij de winkel van de .textielhandel Fij- dens binnenreed. Mevrouw Fijdens, die achter de toonbank twee kinde ren stond te helpen, zag plotseling de vrachtauto haar winkel binnen rijden. Met een donderend geraas stortte het huis in, doch zij liep slechts lichte verwondingen op en „DAU.WTRAPPEN" TOEGESTAAN, In afwijking op de wet tot zondags heiliging hebben Gedeputeerde Sta ten van Noord-Brabant besloten het zgn. „dauwtrappen" in de vorm en omvang waarin het tot heden toe be stond voorlopig toe te staan. kon evenals de beide kinderen, die er ook zonder kleerscheuren af kwamen, door een gat in de muur naar buiten kruipen. De chauffeur van de vrachtwagen, Tien inzittenden gewond Zondagmiddag omstreeks half vijf is te Stedum (Gr.) een vijf-persoons luxe auto met tien inzittenden tegen een boom gebotst. De bestuurder moest ter plaatse een flauwe bocht naar rechts maken en in plaats daar van is hij rechtdoor gereden. De wa gen reed tegen een links van de weg staande boom en alle inzittenden, af komstig uit Delfzijl en Garsthuizen, kregen min of meer ernstige ver wondingen. Op medisch advies wer den allen naar het academisch zie kenhuis te Groningen overgebracht. Ernstig gewond werden de bestuur der, de heer Keiler uit Farmsum, zijn 18-jarige zoon en een negenjarig dochtertje van de fam. Haan uit Garsthuizen. Met ziekenauto's en luxe auto's uit Appingedam en Uithuizermeeden werden de gewonden vervoerd; vijf artsen verleenden de eerst hulp. Het 9-jarig meisje bleek in het zie kenhuis de ernstigste verwondingen te hebben opgelopen. Nederland zei twaalf maal„Ja ik wil" in Canada In het Canadese plaatsje Blenheim twee jaar geleden met vrouw en Papa Dorsser vond het huwelijk-en in Ontario zijn de vierdochters en kinderen naar Canada emigreerde, masse een prachtigoplossing, want twee zoons van de heer Dorsser, die 1 tegelijk in het huwelijk getreden. 1 „het is voordeliger per dozijn". rdie geheel overstuur was, kreeg geen verwondingen. Het verkeer onder vond veel vertraging. Ambulance wagens en politie waren direct op de plaats van het ongeluk aanwezig. Auto over de kop Twee dodentwee gewonden Twee mensen zijn gedood en twee gewond toen gistermiddag omstreeks vier uur op de rijksweg Rotterdam Den Haag ter hoogte van Overschie door nog onbekende oorzaak de per sonenauto waar zy in reden, twee maal over de kop sloeg. Alle vier in zittenden werden uit de auto geslin gerd. de 28-jarige arts T. Tan uit Amsterdam, die de auto bestuurder en zijn 30-jarige nicht G. B. Te uit Ban doeng, die met verlof in Nederland v/as, waren onmiddellijk dood. De 33-jarige echtgenote van de arts werd met een schedelbreuk in het zieken huis Bergweg te Rotterdam opgeno- nen, evenals de 30-jarige zuster van de bestuurder, mej. T. H. Tan, die een hersenschudding had opgelopen. De auto is tweemaal omgeslagen en toen weer op zijn wielen op de weg terecht gekomen. De politie acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de bestuurder de vreemde ma noeuvre maakte doordat iemand plot seling de weg overstak. Marechaussee-jeep vloog uit de bocht Een dode; drie gewonden Te Voorthuizen heeft het konin ginnefeest een tragische afloop gehad, doordat gisteravond rond kwart over elf een jeep van de marechaussee, komende uit Amersfoort bij de Baron I van Nagelstraat te Voorthuizen uit de bocht vloog en tegen een winkel pui tot stilstand kwam. Van de vier inzittenden, allen marechaussees van het depot Apel doorn, werd de 21-jarige L. A. Kam- sina uit Oosterwarum op slag gedood; Je marechaussees Metz en Van Leeu wen werden in levensgevaarlijke toe stand naar een ziekenhuis vervoerd. De vierde marechaussee, Poulissen, kreeg een shock. De wagen werd nagenoeg geheel vernield; ook de winkelpui werd be schadigd. JARIGE KONINGIN WENSTE .65-JARIG BRUIDSPAAR GELUK. Het bejaarde echtpaar W. de Vries en G. de VriesBoonstra te Drach ten, dat gisteren in goede gezondheid zijn 65-jarige huwelijk^vest vierde, kreeg van H.M. cie Koningin een schriftelijke gelukv/ens en een grote fruitmand toegestuurd, door bur gemeester Van Smailingerland werd overhandigd. De bruidegom, die 91 jaar is, presteerde het nog om de brief van Hare Majesteit zonder bril te lezen. V Hoofdpijn bederft verscheidene uren van Uw fó) leven, als U de pijn niet bestrijdt. Maar wanneer U 2 'ASPRO' tabletten inneemt, dan is na enkele minuten de hoofdpijn verdwenen. 'ASPRO' is het moderne middel, dat de natuurlijke afweer van Uw lichaam helpt. Vandaar zijn goede resultaten hij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijnen, rheumatische aandoeningen, verkoudheid. Zorg daarom altijd 'ASPRO' bij U te hebben, want

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9