Leiden passeerde met v wimpel het Oranjefeest en Achter dit klavier bespeelt de N.S. te Leiden de veiligheid Jeugdige feestvreugde deed ep Noordeinde boze meneer tegen de „sterke arm" botser Rustig genot van een extra vrije dag ^Diepzinnige ffiattennenftük ap Heiden - DINSDAG 1 MEI 1956 TWEEDE BLAD PAGINA 4 DERDE BLAD - PAGINA 4 Men zegt wel eens, dat de Leidenaar niet uit zijn plooi komt vóór 3 Octo ber. De viering gisteren heeft deze „men" in het ongelijk gesteld. Ondanks de geduchte concurrentie die de feestvierende stad ondervond van de bal lonopstijging te Oegstgeest (er gingen inderdaad trams vól naar de Noorderburen) is het stadsbeeld druk en beweeglijk gebleven. Leiden is met vlag en wimpel door dit koninginnefeest gekomen. Rustig genietend van de extra vrije dag en het redelijke weer heeft de burgerij gisteren de verjaardag van koningin Juliana gevierd. De dag werd pril begonnen met een uit bundige aubade door bijna 2000 kin deren aan het gemeentebestuur, ver strakte daarna in een militaire pa rade en kwam weer tot meer onge dwongenheid bij de wandeltochten en de pantoffelparade van de jeugd op de Steenstraat en Stationsweg. Deze evenementen kregen nog meer sfeer door de kleurig bevlagde gevels en de ballonopstijging, die omstreeks vyf uur de blikken van de duizen den wandelaars omhoog trok. Veel waardering verdienden de verkenners, die met een reveille door de Leidse straten in de vroege mor gen de Leidenaars herinnerden aan de vrije dag, welke het hen mogelijk maakte de gewone maandagmorgen ziekte in bed te overwinnen. Terwijl half Leiden zich bij het horen van het tromgeroffel nog eens behaaglijk op de andere zijde keerde, bewapende de andere helft zich reeds met vlaggen en speldjes om de dag in zijn volle lengte op straat te genieten. De kinderen versierden zich niet geheel belangeloos met oranje, want later op de morgen zou-: den de leden van de Koninginnedag vereniging verrassingen uitdelen aan kinderen, die zich met de nationale kleur getooid hadden. Voor het ech ter zover was richtten de leerlingen van het zesde leerjaar hun schreden naar het Stadhuisplein, waar een aubade aan het gemeentebestuur ge bracht werd. Het plein was omlijnd door trotse ouders èn minder fortuinlijke kinde ren, die eerst over enkele jaren iets op het midden van het plein te bren gen hebben. Onder leiding van Henk Franke zetten de kinderen de aubade in met een spontaan gezongen Wil helmus, dat natuurlijk door ouders en „niet-georganiseerde" kinderen overgenomen werd. Het lied „Een Hollandse feestdag", dat hierna volg de, eiste meer voorstudie, zodat men hier eerst werkelijk te horen kreeg, wat de 2000 kinderen onder de des kundige leiding van de heer Franke presteerden. Met de liederen ,,'kHou van Holland" en „Dank en bede" werd de zanghulde besloten. Feest in Stadszaal. Na afloop werden de kinderen vanaf het balkon toegesproken door de loco-burgemeester, de heer J. C. van Schaik, die hen dankte voor de hulde die zij in hqj gemeentebestuur de Koningin gebracht hadden. Na een enthousiast driewerf hoera op de Koningin te hebben uitgebracht, waarbij de kinderen ook hun vlag gen konden laten roeren, ging het in optocht naar de Stadsgehoorzaal. En terwijl militaire laarzen in de vreed zame voetsporen van de kinderen traden, nam in Foyer en Stadszaal het kinderfeest een aanvang. De kin deren werden verwelkomd door de heer N. B. M. Vreeburg, die hen er aan herinnerde dat de koningin in haar toespraken zich vele malen tot de jeugd gericht heeft. Door haar grote belangstelling voor het jeug dige bevolkingsdeel van Nederland heeft zij, aldus spreker, de naam landsmoeder weteii te verwerven. Nadat de kinderen hierna nog eens een plechtig Wilhelmus hadden laten horen, ving het feest voor hen eerst goed aan. Zij kregen een vermake lijke opvoering van de nimmer falen de „Bulletje en Bonestaak" te zien en lieten hierna de kopjes in de kof fiekamer rinkelen met enkele uit volle borst gezongen vaderlandse lie deren. De pauze bracht hen een trac- tatie en nog nasabbelend op de zoete heerlijkheden, luisterde zij aandach tig naar wat Henk Baving, Ton Cup en Langini hun op kleinkunstgebied te zeggen hadden. Kinderwedstrijden 1200 jongens en meisjes van 9 tot 12 jaar hebben van half tien 's mor gens op het sportveld aan de Zoeter- woudsesingel hun gloeiende best ge daan om in een van de wedstrijden zoals: ringsteken, behendigheids races, eierloop, zaklopen en kruip door sluip door een van de prijzen te bemachtigen. Dank zij de goede leiding verlie pen de spelen in een vlot tempo. En niemand ging met lege handen naar huis, want ook degenen die met de wedstrijden niet tot de gelukkigen behoorden, gingen gelaafd door een frisse dronk, tevreden huiswaarts. En dat alles a raison van één dub beltje. Voor uitslagen zie elders. Beiaardier. Over al de feestelijkheid in de Sleutelstad strooide de stadsbeiaar- dier een ochtend lang kwistig met U ziet op deze luchtfoto van Lei- j half vijf van Oegstgeest vertrok, werd op de klap van de nieuwe Marebrug, den die vanuit het wankele mandje genomen, de Oude Vest (rechts) en de Marekerk en het fabrieksgebouw onder de ballon, die om tien over J de Langeffracht (links). Let u eens1 van de Leidse Lichtfabrieken. noten uit zijn carillonruimte, feestelijkheden op en rond 'het stad huisplein kregen onder deze milde klankenregen een nog feestelijker en typisch vaderlands accent. Oranje. De bestuursleden van de vereni ging „Koninginnedag" hebben in de morgenuren naarstig gespeurd naar jongens en meisjes, die zich op een of andere wijze extra mooi op dit koninginnefeest getooid hadden. Zij behoefden onder de jeugd niet naar oranjedragers te zoeken, want er zullen weinig kinderen geweest zijn, die niet met de kleur van de dag ge tooid waren. De hoop bij één van de 350 kinde ren te behoren, die door de bestuurs leden, die met een versnapering wer den beloond zal hieraan niet vreemd geweest zijn. Sjors en Sjimmie hebben 's mid dags om half drie ten aanschouwe van een jeugdige schare supporters het toneel van de Stadsgehoorzaal betreden. Zij hebben hun avonturen met de rebellenclub weer eens opge rakeld, waar de volle zaal daverend (oorverdovend zelfs) op gereageerd heeft. K. en G. Keurig in het gelid en met het elan van altijd zijn de tamboers en pijpers van Kunst en Genoegen tegen vijf uur door de stad gegaan. Op het bordes van het stadhuis heeft de loco-burgemeester, de heer J. C. van Schaik, samen met enige andere ge meente-functionarissen het voorbij trekken gadegeslagen. MILITAIRE MARS. In stramme regelmaat trokken gis termorgen weer troepenonderdelen uit Leiden en omliggende garnizoe nen via de straten van de Sleutelstad langs het Stadhuis, waar zich stede lijke en militaire autoriteiten opge steld hadden om het krijgshaftige eerbetoon in ontvangst te nemen. Geopend door de Leidse studenten- weerbaarheidafdeling „Pro Patria", trokken mariniers, matrozen en dienstplichtigen van de Leidse Koks- school op de vrolijke tonen van twee militaire kapellen door de straten, die omzoomd werden door vele honder den Leidenaars, die ook dit jaar deze manhaftige zijde van het Leidse Ko ninginnefeest niet wilden missen. TELEGRAM AAN KONINGIN. De vereniging Koninginnedag te Leiden heeft aan de jarige koningin gisteren het volgende telegram ge stuurd: Bestuur en leden van de ver. Ko- De poppenkast trok veel belang stelling van de Leidse jeugd. ninginnedag, de verjaardag van uwe majesteit feestelijk vierende, zich dankbaar bezinnende op het grote feest ons land en ons volk in het huis van Oranje geschonken, bieden uwe majesteit en haar gezin eerbiedig hun gelukwensen aan. w.g. P. C. Lindenberg, voorz. J. C. J. Lambermont, secr. De burgemeester, ere-voorzitter van de vereniging, die wegens ziekte voor het eerst in zijn ambtsperiode koninginnedag niet heeft kunnen meemaken, heeft in de morgenuren ten zijne huize van het bestuur van de vereniging Koninginnedag een bloemenhulde in ontvangst genomen. r-T 1 ~a 'u j f A Het apparaat doet de rest. Tegen strijdige treinbewegingen kunnen niet gelijktijdig plaats hebben. Achter een enorm klavier bespeelt een employé van de Nederlandse spoorwegen de veiligheid van het spoorwegnet van het stationsempla cement te Leiden. Wat u op de foto ziet is het bedieningsbord van het N.X. (entrance-exit-beveiligingssy- steem. Langs electrische weg, n.l. door middel van aan- en uitflitsende lampjes, kan de seinwachter hier ie dere treinbeweging volgen. Een man kan op zijn gemak doen, waarvoor vroeger met het mechanische wis selstelsel velen aan de arbeid waren. Hij behoeft slechts de begin en de eindknop van de treinbeweging in te drukken. Het brein van deze bevei- ligings-installatie bevindt zich in één van de ruimtes van het Leids station. Hier zijn alle relais voor 'n veilige wisselstand bijeen gebracht. In Q3 gehele installatie is honderd kilome ter kabel verwerkt. HET ORANJEZONNET1E BETROK „Alweer een kilometer", jubelde de jeugd, die gis termiddag omstreeks half 6 als slot van de wandel tocht vol goede moed vanaf het Rapenburg het Noordeinde opdraaide en de onderwijzers dachten er kennelijk net zo over. want vooral de tocht door de stad leverde nogal pro blemen op. Zolang ieder een de ruimte had, vond iedereen de marcherende jeugd een toonbeeld van vitaliteit en vreugde, maar de auto's op het Noord- einde, die plotseling en vQor geruime tiid het stop licht op rood zagen sprin gen. begonnen het kinder festijn- met geheel andere ogen te bezien. Nu was de jeugd voor zien van vlaggetjes en om de stemming nóg beter te maken, tikten enkele koene knaapjes met hun vlag getje op de wachtende auto's. De auto, waarbij wii stonden te wachten, had een bezitter, die deze vreugde-uiting maar uiterst matig kon waarderen en na de derde tik kwam hij uit ziin wagen om een niets vermoedende onder wijzer uitvoerig mede te delen, dat ziin auto ver nield werd. dat hij niet voor z'n plezier stond te wachten en datde on derwijzer marcheerde in middels passief verder en liet gelaten de vloed van verwijten over' zijn gepij nigd hoofd vloeien en de meneer liep mee, omdat hij zijn hele verhaal kwijt wilde. Toen hij weer bii zijn glanzend bezit terugge keerd was, stelde hij zich met dreigend gezicht op en de vlaggetjes kwamen nu op andere auto's neer. Alles zou een uiterst ge slaagd verloop hebben ge had, als de feestelijkheid niet besloten was met een jubelende harmonie, die werkelijk 't stukje Noord einde naast de auto's drin gend nodig had om forma- tief langs te komen. En kele agenten liepen voorop om ruim baan te maken en stuitten op de meneer voor de auto. Het vriende lijke, dringende en ten slotte dreigende verzoek, werd slechts beantwoord met „Ze vernielen m'n wa gen" en inmiddels was de luid-schallende harmonie angstwekkend dicht gena derd. Een forse ingreep werd vereist en de meneer deed iets. waar hij nu on getwijfeld al spijt van heeft, hij begon zijn lichaamskracht te metr met de sterke arm. c. vrij spoedig van versch dene zijden door coller geassisteerd werd. De r, neer was echter ook n zonder reserve, want z gade sprong uit de auto stond haar man in d moeilijke ogenblikken 1 zijn leven dapper terzi En terwijl de agen en het echtpaar met h. den en mond elkaar 1 grip voor wederzij t standpunten poogden 1 te brengen, maakte c Harmonie al pijpend e klein boogje en feeste! klonk het „Wij willen K land houden, ons Holla: fier en vrij" over de hoe den van de strijden agenten en woedende ir neer. die tenslotte te vr naar het politieburc. moest.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12