Jong en oud in Rijn-en Bollenstreek vierden verjaardag van de koningin LENTE Z WATER DAG VAN DE SPELEN Rijk programma in Alphen a. d. Rijn Koninginnedag in Noordwijkerhout DINSDAG 1 MEI 1956 DE LETDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 Het Koninginnefeest, te Alphen aan den Rijn georganiseerd door de C.O.V. en de W.V., mag in alle on derdelen als geslaagd worden be schouwd. Het was kil, maar droog en de zon vergezelde rijkelijk een groot deel van de feestelijkheden. Met reveille vanaf de torentrans der Ned. Herv. Kerk aan de Juliana- straat, uitgevoerd door „Arti", werd de dag ingezet. Op alle kleuter- en lagere scholen werden de kinderen in ruime mate getracteerd en zij ontvingen tevens een fraai© foto als herinnering aan het Koningshuis. Er werd* gedurende de dag en avond veel muziek ten gehore gebracht Carrillonmuziek verklonk vanaf de raadhuistoren en de beide muziek verenigingen „Arti" en „Crescendo" dedenJ hun best in de straten; zij vergezelden de schoolkinderen naar het Sint Jorisplein. Daar was het verzamelen geblazen voor de leer lingen der hoogste klasse van de la gere scholen, die vervolgens naar 't raadhuis marcheerden voor 't bren gen van een aubade aan de burgely- ke overheid. Een heel aardige indruk hebben die scholen gemaakt, welker leerlin gen zich op kleurrijke wü<ze hadden uitgedost. Dit stelde burgemeester Witschey op hoge prijs en hij sprak de hoop uit, dat dit voorbeeld 't vol gend jaar door meerdere scholen zal worden gevolgd. De burgemeester had de kinderen voorts in zijn korte toespraak gewezen op de grote bete kenis van de dag. Hij herinnerde ook aan de boodschap van de koningin: „Hebt eerbied voor alles wat leeft". Even voor de middag verzorgden leerlingen van ulo-school Oudshoorn en van het Lyceum op het „Alphen"- terrein een gecostumeerde voetbal wedstrijd, waarbij van wedstrijd ei- BODEGRAVEN FESTIVITEITEN KONINGINNEDAG De dag werd begonnen met een re veille door 't TanVboerkorps „Triomf" om 7 uur in de prille, kille morgen. Tegen half negen trokken de school kinderen naar het gemeentehuis, waar zij behalve het WiUheLmus nog en kele vaderlandse liederen zongen voor do burgemeester en enkele raads leden. Vervolgens werd elk uur voor de kinderen een gooahelvoorstelling gegeven in de zaal van Hotel Over- kamp, waar zij ook een tractatie ont vingen. Om half twee vingen de tra ditionele schoolwedstrijden aan in hardlopen, touwtrekken en voetbal len. De uitslagen hiervan luiden: 1. Da Costaschool 31 pnt.; 2. Ver- bo ef-Rolmanschool 2»8 pnt.; 3. St. Wil librordusschool 26 pint.; 4. Openbare sdhool 15 pnt.. Dit betrof hardlopen voor jongens. (Het touwtrekken leverde het vol gende resultaat op: 1. Da Costaschool 20 pnt.; 2. Verhoef-Rolmanschool 15 pnt.. 3. St. Willibrordusschool 10 pnt.; 4. Openbare school 5 pnt. Het voetballen: 1. St. Willibrordus- school 20 pnt.; 2. Da Costaschool; 3. Openbare school; 4. Verhoef-Rolman school. Totaal: 1. Da Costaschool 66 pnt.; 2. St. Willibrordusschool 56 pnt.; 3. Verhoef-Rolmanschool 48 pnt.; 4. Openbare school 30 pnt. Bij de meisjes was het resultaat hardlopen: 1. Verhoef-Rolmanschool hg pnt.; 2. St Jozefschool. 3. Open bare schoal 23 pnt.; 4. Da Costaschool 22 pnt. Eierlopen1. St. Jozefschool 34 pnt.; 2. Da Costaschool 26 pnt.; 3. Openbare school 23 pnt.; 4. Verhoef-1 Rolimanschool 17 pnt. Totaal: 1. St. Jozefschool 71 pnt.; 2. Verhoef-Rolmanschool 65 pnt.; 3. Da Costaschool 63 pnt.; 4. Openbare school 61 pnt. De ronde van Bodegraven eindigde in een zege voor S. Oppe bij de senio ren. Om half aoht volgde een concert op het Esto-terrein, terwijl daar om 8 uur het grote avondfeest begon, bestaande uit muziek, zang en con ference. De dag werd besloten met 'n vreugdevuur op de Nieuwe Markt. genlijk niet gesproken kan worden. De doelpunten waren aan weers zijden zo rijkelijk „toegelaten" dat het aantal moeilijk bij te houden was. Humor was volop te genieten en de jongens verdienen een pluim voor de originaliteit en de geestige wijze waarop zij hun grappen „op disten" en de vele aanwezigen een genotvol 2x45 minuten verschaften De „Vijf-bruggen" wandelmars is een onverwacht groot succes gewor den. Zowel de organisatoren de heer J. A. Verhoeff c.s. als de on geveer 1500 deelnemers waren ui terst voldaan. De vijf bruggen wa ren de Hefbrug, Rijnbrug, Aarka- naalbrug, Alphense brug en de Juli- anabrug. Behalve vele scholieren namen aan de tocht ook tal van oudere men sen deel, zowel individueel als in verenigingsverband. Ook de B.B. was van de partij. Alle deelnemers ontvingen een medaille en alle groe pen tevens een oorkonde. De vossenjacht bracht des avonds grote bedrijvigheid in de straten. Terwijl honderden op het Sint Joris plein een openluchtfilmvoorstelling bijwoonden, volgden enkele honder den in het Nutsgebouw de derde op voering van het toneelstuk „Stra lende Dageraad". De vertolking, zo als gewoonlijk uitstekend, werd ver zorgd door „Mobiel" onder regie van de heer A. Hofland. Het stuk belicht de meedogenloze toestanden onder een dictatoniaal bewind. De burgemeester dankte, mede namens het gemeentebestuur alle medewerkers aan het welslagen van deze dag. De heer G. H. Franken, voorz. van het gezamelijk comité sprak, na het zingen van het Wilhelmus, een kort welkomswoord en de heer P. Groen- harfc sloot de avond met een dank woord tot de organisatoren van de festiviteiten, inzonderheid de heer en mevr. Verhoeff. BOSKOOP GESLAAGDE FEESTEN. De viering van de verjaardag van de Koningin vond te Boskoop groten deels binnensbuis plaats, 's Morgens werd de burgerij wakker „getrom meld' 'door de drubands van Concor dia en Excelsior, waarna om 8 uur het klokkengebeier de verdere fees telijkheden inluidde. Op alle scholen werden aan de kinderen in de natio nale kleuren geverfde ballonnen uit gereikt, waarna het, voorafgegaan coor beide muziekkorpsen en de drumband van de verkenners, in op tocht naar het raadhuisplein ging, waar een aubade werd gebracht. Na de gebruikelijke toespraak van bur gemeester Verkerk vanaf het bordes van het raadhuis, werd een luid drie werf hoera op de Koningin uitge bracht. Vervolgens werd een kleine rondwandeling door de kom van het dorp gemaakt naar het terrein iri de Dorpsstraat waar de uitgereikte bal lonnen werden lósgelaten. Op de scholen vond de uitreiking van de feestgaven plaats. 's Middags werd in het r.k. vereni gingsgebouw een drietal voorstellin gen voor de kinderen gegeven. Door de harmonie Excelsior werden in de avonduren een tweetal marsen door het dorp gemaakt, om 7 uur aan de westzijde en om half negen aan de oostzijde. Te 8 uur werd in de Gerev. kerk een Oranjeavond gehouden waaraan werd medegewerkt door de Chr. Harmonie Concordia, Wim v. d. Panne orgel, de 12-jarige trompet- solist Hans Grégoire, de Chr. gem. zangvereniging Hosanna. HAZERSW0UDE HARMONIE IN NIEUWE UNIFORMEN. Ook in Hazerswoude (Dorp) is de koninginnedag niet onopgemerkt voorbijgegaan, 's Morgens om 10 uur had de handbalvereniging „Rapid" een wedstrijd georganiseerd voor adspiranten en junioren op het plein van de dorpsschool. Daarna maakten de kleuters van alle scholen een rond gang door het dorp, voorafgegaan door de Drumband. Nadat 's middags alle leerlingen van de scholen een mars door het dorp hadden gemaakt, begeleid door de harmonie van Ha zerswoude met hun keurige unifor men aan, werden zij getracteerd en hadden er kinderspelen plaats. Des avonds maakte de harmonie nog een mars door het dorp. Door de Oranjevereniging van Noordwijkerhout zijn ter gelegen heid van de verjaardag van de ko ningin jeugdspelen georganiseerd. Voor de jongens waren er 's morgens voetbalwedstrijden, waarbij elftal len van verschillende scholen elkan der bekampten. In de afdeling A sleepte het elftal van de Land- en Tuinbouwschool de eerste prijs in de wacht, terwijl de VGLO-school genoegen moest nemen met de tweede prijs. In de B-afdeling won de St. Jozef jongensschool de eerste prijs; de St. Victorschool de tweede en het elf tal van de N.H.-School de derde prijs, 's Middags kwamen de meisjes aan de beurt, die met handbal elkanders krachten maten. De handbalafdeling van WSB verwierf in de afdeling A de eerste prijs door een 10 over winning op de huishoudschool, die daarmede de tweede prijs kreeg. De St. Jozefmeisjesschool was de sterkste in de afdeling B. Over de tweede en derde prijs werd beslist door doelworpen. De St. Victorschool scoorde het best en verdiende daar mede haar tweede prijs. De N.H.- school eindigde op de laatste plaats en kreeg daardoor de derde prijs. Na de feestviering voor de jeugd vond in de avond een meer stemmige viering van de verjaardag van H.M. de Koningin plaats. Op het bordes van het raadhuis nam de burgemees ter, de heer P. M. M. van der Weij- den, een zanghulde in ontvangst Mede waren daar aanwezig mevr. van der Weijden, het voltallige be stuur van de Oranje-vereniging en pastoor Standenmeyer. Na de opmars van de muziekver enigingen „De Harpe Davids" en „St. Jeanne d'Arc", voorafgegaan door de charmante majorettes van deze laatste vereniging, heette de voorzit ter van de Oranjevereniging, de heer v. d. Ploeg, de burgemeester en me vrouw v. d. Weijden welkom. Na de muziek dankte de burge meester de kinderen voor deze zang- hulde, waarmede zij eerbied en hul de wilde betuigen aan onze beminde Koningin. De burgemeester dankte het bestuur van de Oranje-vereni- ging, dat wederom een waardig feest heeft georganiseerd. Hij bracht ook dank aan de hoofden van scholen en aan iedereen, die zich voor deze dag verdienstelijk heeft gemaakt. Spe ciale dank bracht hij aan de dirigen ten van alle koren, die medewerkten en aan de dirigenten van de beide muziekverenigingen Een donderend driewerf hoera was het antwoord van de voor het bor des verzamelde dorpsgenoten. Na een door alle aanwezigen medege zangen Wilhelmus sprak de voorzit ter van de Oranje-vereniging het slotwoord. De heer van der Ploeg herinnerde de aanwezigen aan, het straks 11 jaar geleden binnengekomen heugelijke bericht, dat de vrijheid een feit was. Na bijna 5 jaar tyrannie, eindelijk de vrijheid. Maar in de juichtonen ora die vrijheid was er een onderklank van droefheid om degenen, die voor die vrijheid him leven hadden gege ven. En daaronder waren ook Noord wij kerh outers. Hij wekte zijn dorps genoten op om a.s. vrijdag, 4 mei, de gesneuvelden te herdenken. Dan zal des avonds te half acht uur, vanaf de Dorpsringweg een stille tocht trekken door het dorp, langs het ge denkteken voor hen die vielen, naar het kerkhof. Dan zal er in Ned. Herv. Kerk en in de St. Jozefkerk een her denkingsdienst zijn en in de St. Vic- torkerk zal een Avondmis worden opgedragen, voor hen die hun leven gaven voor onze vrijheid. KOUDEKERK ORANJE-KINDERFEEST. Onder auspiciën van het Oranje comité werden de kinderen van Kou dekerk in het verengingsgebouw feestelijk onthaald. Het gezelschap Dévilé uit Leiden bood een program- j ma aan van goochelen en poppen kast. De kinderen werden getrac teerd. Na dit feest werd de burge meester een muizkale hulde gebracht door „Kunst na Ahbeid" voor het verenigingsgebouw, waar b. en w. de kinderfeesten hadden bijgewoond. Reeds eerder had K. na A. de heer H. d. Berg, in verband met diens koniklijke onderscheiding, een sere nade gebracht. DE KAAG KONINGINNEDAG 1956. Gistermiddag waren niet minder dan 240 kinderen verzameld in de ga rage Biemond om te genieten van het mooie poppentheater van Lucie van Ees, die deze middag „Op jaciht naar de aap" opvoerde. Ook de kinderspelen hadden de volle belangstelling, wa'arvan hier onder de prijswinnaars: Meisjes 67 jaar: houtjesrapen: 1. Rietje van Es: 2. Rietje Duiven voorde, 3. Adri Duivenvoorde, 4. Ine van Asselt. Jongens 67 jaar: houtjes-rapen: 1. Sjors Willems, 2. Frans de Baat, 3. Tom v. d. Aar. Meisjes 8—9 jaar: balletje-dragen: 1. Anneke v. Yperen 2. Willy Pen- nings, 3. Elly Felius. Jongens 8—9 jaar: koeklhappen: 1. Dirk Clement, 2. Ico v. d. Aar, Piet. v. Tol, 4. Gerrit v. Gelswijk. Meisjes 1011 jaar: step-wedstrijd: 1. Eefje de jong 2. Ineke v. Vliet, 3. Gadske de Boer, 4. Coby Rijgers' berg. Jopie Kattenberg troostprijs. Meisjes 12, 13, 14 jaar: Palingdra- gen: 1. Tini v. d. Lip, 2. Ria Kroon, 3. Ida v. d. Broek, 4. Annie Pennings. Jongens 1314 jaar: touwklimmen: 1. G. van Es, 2. Wijnand Willems, 3. Belis Hulsbos. KATWIJK AAN ZEE UITGEBREID PROGRAMMA. Zoals gebruikelijk was de Oranje vereniging weer bijzonder actief op het Koninginnefeest. Het bestuur had ditmaal wel een zeer uitgebreid pro gramma samengesteld. In de vroege morgen trokken heraiuten te paard door hert dorp om Van een en ander kond te doen. Dan vlaghijsen op de Boulevard, concert voor de Zeehospi- tiumpatiënten, tractatie van alle schoolkinderen waarna opvoering van „Ali Baba" in het Sportpark door een gezelschap uit Amsterdam. Te 11 uur begonnen de diverse volksspelen als behendigheidswedstrijd voor auto's motorrijwielen, vervolgens de „Ronde van Katwijk", ruiterdemonstraties door de ruiterver. Irene, rolschaat sen wedstrijd, behiendigheidswedstr i op autopeds, stoelendans, rimgrijden, touwtrekken. Voor al deze spelen was er in weerwil van de kou, veel be langstelling. Des avonds een lampion optocht met tot slot het gebruikelijke vreugdevuur op het strand. Het was een waardig feest dat in geen enkel opzicht, zelfs niet door buiën, werd verstoord. HOORDmiK FEEST „TE ZEE" EN „BINNEN". Ondanks het koude weer zijn de oranjefeesten in de beide dorpsde len bijzonder goed geslaagd. Aan de het Calorama-centrum, een unieke gang door de gemeente, gevolgd door gelegenheid, waarbij men niets ha^ een populair concert in 't Wilhelmi- te maken met het verkeer zodat 4 de kinderen èn de kijklustigen onj stoord hebben kunnen genieten. Te Noordwij k-zee hadden zaterdag de kinderspelen plaats gevonden; behalve de gebruikelijke kinderop- tooht, was het gisteren feest voor volwassenen met een goed en geva rieerd programma, waarbij de hoofd schotel was de rond van Noordwijk- zee op tourfietsen. Deze ronde, waar aan een 30 renners deelnamen, is dit jaar bijzonder goed geslaagd. Met een hoog tempo werd deze ronde ingezet en enkele renners zagen kans om di rect een flinke voorsprong te krij gen. Na enkele ronden werd deze voorsprong weer te niet gedaan, wat tot gevolg had, dat er spanning in kwam en in bleef, zodat het tot het laatst dubieus bleef, wie als eerste over de streep zou gaan. De uitslag werd: 1. C. Alkemade, 2. J. Schmall en 3. P. Christiaanse. In de avond had „te Zee" een con cert en een muzikale optocht plaats, te Binnen werd een openluchtfilm vertoond op het raadhuisplein, waar bij de film werd gedraaid van de reis van de koningin in 1952 naar Amerika. OEGSTGEEST 'T BEGON ZATERDAG AL. De oranjevereniging, actief als al tijd, had dit jaar wederom voor een uitgebreide serie feestelijkheden zorg gedragen. Zaterdagavond werden de feestelijkheden geopend met een lampionoptocht, die enorme belang stelling trok, zowel van deelnemen- den als kijkers langs de route die de tocht volgde. Muzikale medewer king verleende de Harmonie Triumph onder leiding van de heer T. Baart, en de Harmonie „Concordia" uit Lei den. Maandagmorgen om acht uur klon ken reeds de carrillonklanken vanuit de raadhuistoren, welke klanken om halfnegen vervangen werden, door de frisse kinderstemmen van onge veer 500 leerlingen der diverse lage re scholen, die onder leiding van de heer Chr. Hanegraaff een aubade brachten aan burgem. Du Boeuff, die met de andere leden van 't ge meentebestuur en 't bestuur der oranjevereniging op het bordes toe luisterden. Vervolgens maakten de andere kin deren der lagere scholen zich gereed voor de geconstumeerde kinderop tocht. Deze optocht waarbij de Har monie „Triumph", „Kunst en Genoe gen" de Padvindersband St. Francis- cus en de Band der Zeeverkenners, „St. Paulus" muzikale medewerking gaven, is bijzonder goed geslaagd en viel zeer in de smaak. In de concertzaal van Endegeest was eveneens voor de schoolkinde ren een feestelijke samenkomst en trad voor hen een jeugdcabaret op. n.l. het gezelschap Geraldini. Dat er genoten werd behoeft natuurlijk geen betoog. Voldaan en in dankba re stemming verliet men dan ook na afloop de concertzaal. Te ongeveer twee uur haastte men zich naar het sportterrein aan de En- degeesterstraatweg, waar de grote luchtvaartshow werd gegeven door waterstofballon „Jules Verne". De kabelopstijgingen werden te gevaar lijk geacht en vonden dus niet plaats. een populair concert i napark Een en ander als ook de „kleinste kermis" bracht veel men sen op de been en men kon als 't ware over de hoofden lopen. Een groot vreugdevuur in Poelgeest, be sloot deze zeer geslaagde viering van Koninginnedag WARMOND KONINGIN JULIANA'S VERJAARDAG. De viering van de verjaardag van de koningin stond dit jaar in het te ken van de jeugd. Des morgens om 9 uur verzamelde de schooljeugd zich op de Seminaxielaan, getooid met oranje en voorzien van vlaggen. Begeleid door de beide muziekkorp sen en geassisteerd door de onderwij zers en onderwijzeressen werd een rondgang gemaakt door het dorp en het is altijd alleraardigst om te zien met welk een parmantigheid de kleintjes aan deze omgang deelne men. Na de rondgang werden de kin deren voor het gemeentehuis door de burgemeester toegesproken, nadat eerst de voorzitter van het feestco mité, de heer Th. de Vroomen, de burgemeester als vertegenwoordiger van de koningin de gelukwensen van de kinderen had aangeboden. Op de diverse sdholen volgde hierna de traditionele tractatie. Het in de middag gehouden kinderbloemen corso is een groot succes geworden en een woord van hulde komt toe aan de initiatiefnemers. Uitgaande van het feit, dat het hier slechts amateurswerk betrof moeten wij onze grote bewondering uitspreken voor hetgeen in dit corso door de jeugd geboden werd. Het was rijk aan ideeën en fantasie. De jury had dan ook geen gemakkelijke taak. De uit slag was als volgt: Versierde autopeds: le prijs T. v. Niekerk, 2. W. Betram, 3. A. Boo gaard, 4. B. v. d. Voet. Versierde fietsen: 1. Marian El- burg, 2. W. van Westerop, 3. Maria Schillers, 4. Mieke Wassenaar, 5. Joke Stijnman. Wagentjes met 1 persoon: 1. C. Kortekaas, 2. A. Schrijvers, 3. T. de Vogel. Groepen van 2 tot en met 5 perso nen: 1. fam. van der Voet, 2. C. van Rijn, 3. W. Sikking. Groepen van meer dan 10 perso nen: 1. St. Ursulaschool, 2. de Swei- landstraat. Geestigste uitbeelding: 1. de Swei- landstraat uitbeeldende de diverse sprookjes, fam. van Wissen voor stellende de vleesbereiding, waarvan 5 kleine biggetjes de levende getui genis vormden. Met een toepasselijk woord werden door de burgemeester de prijzen aan de bekroonden uitge reikt. Des avonds gaf de Warmond- se Fanfare een uitvoering op de ge meentelijke muziektent, waarna deze zeer geslaagde dag met een muzikale rondgang door het dorp werd beslo ten. kop van het programma prijkte „de i Tijdens het vullen der ballon gaf de kinderoptocht" en het is altijd eenLuchtvaartclub van de Kon. Ned. bijzondere attractie om deze fleurige stoet van schoolkinderen te kunnen gadeslaan, eerstens om de feestelijke groepjes, welke zij weten te vormen, waarbij deze keer de leerlingen van de R.K. meisjesschool met de eerste prijs gingen strijken, maar vooral om de glunderende gezichten van de jeugd. Te half tien had een aubade plaats voor het gemeentehuis, welke dool- burgemeester v. Bereken in ont vangst werd genomen. Na deze glo- rieuse tocht verzamelde de jeugd zich in hun scholen voor de tracta tie. In de namiddag vingen de kinder spelen aan te Noordwijk-Binnen in Ver. voor Luchtvaart, demonstraties met lijnbesturende model-vliegtui gen. Met behulp van vlieglijnen, kan de vlieger zijn toestel besturen en dus laten stijgen, dalen, lopingen maken, zowel voor- als achterover ^en diverse vliegfiguren. De belangstelling bij de voorbe reidingen en opstijging der ballon, was de belangstelling enorm. We schatten een drie duizend toeschou wers. Hierna gaf de gymvereniging O.G.A.V. enige demonstraties en ook werden er volksspelen gegeven als mastklimmen, touwtrekken enz. De Harm.-kapel W.W. luisterden het ge heel op met marsmuziek. 's Avond maakte W.W. een rond- WGUBRUGGE Op het voetbalveld werden onder leiding van het onderwijzend perso neel in het middaguur kinderspelen gehouden. Ondanks het gure weer gaven vele ouders van hun belangstel ling blijk om de prestaties te zien van hun kinderen bij zaklopen, hin dernislopen, vlaggetje steken, was op hangen enz. Na afloop werden vele fraaie prijken uitgereikt. De Harmonie luisterde de feestelijkheden muzi kaal op. In de geheel uitverkochte bovenzaal van Hotel Het Oude Raedt- huys vierden de ouderen 's avonds feest. De feestcommissie 1918 had een bonte-avond georganiseerd, die onder leiding stond van de heer G. van Wijk. Na een kort openingswoord door burgemeester J. C. van Wage- ningen volgde de vlotte opvoering van: „Mijn vriend Leonard" door enkele plaatselijke acteurs. door JEANNE BOUWMAN - 36) Bij het Toezicht denkt men waar schijnlijk, zoals iedereen wel zal den ken die niet persoonlijk bij het geval belang heeft, dat de aanklacht vals is en slechts het uitvloeisel van onze1 vete met de eigenaars van de fuiken". „Maar John" Anne's ogen schit terden van vastberadenheid „Nu ik weet wat je mij gezegd hebt en ik in staat ben om met deze mannen een compagnonschap aan te gaan „Nikki!" Er klonk bezorgdheid uit John's stem. „Probeer niets. Kun je mij niet vertrouwen? Zou je mij niet willen beloven voorzichtig te zijn, terwijl ik afwezig ben?" Het bloed schoot Anne naar het hoofd. Die plotselinge alarmkreet was aan John's hart ontsprongen. Het was vrees om haar persoon, en toch, zou hij zo niet gevoeld hebben ten opzichte van ieder weerloos meisje? „Ik wil beloven niets te doen, zo als Tecla zegt, zonder lang te hebben nagedacht", kwam zij hem tegemoet. Toen vroeg zij opeens: „Wat is dat? Wat zingt hij daar?" „Het botenlied van de Kalévala", legde hij haar uit. „Het nationale hel dendicht van de Finnen legenden en liederen, die van geslacht op ge slacht mondeling zijn overgeleverd, totdat voor honderd jaar iemand, Lor- rot geheten, ze in één groot verhaal een gedicht, samenvatte en ver werkte". „Zing het eens in het Engels", vroeg John, front makend naar de onder gaande zon, starend over het ver gulde water met de donkere boten daarop, vertaalde: „En de boot schilderde hij rood. En de boeg versierde hij met goud, En zilver legde hij er over heen". Onder het luisteren vergat Anne zichzelf, Lucas en Lucinda, alles be halve de man, die voor haar stond, onbewust van de bewondering welke zij voor hem koesterde. Het scheen op dit ogenblik dat de geest van de man, die zong, en de hare samen smolten met die van het land, waar van hij zong. „Komen jullie eten?", klonk de stem van Miina uit de kombuis, die daarmee de betovering van de avond verbrak. Ze verdrongen zich in het kleine kombuis je rond schotels met dam pende kallemajoca, scheepsbeschui ten, bosbessenjam en tinnen koppen khavi. Daarna balanceerden zij op kisten in de open boeg en spraken van de dagen, dat drifters nog een driehoekig zeil voerden en in het ge heel geen motor hadden, in de da gen, dat men de scheepspot nog kookte op een open houtskoolvuur. Anne, die nu John's zware overjas om had, leunde rustig en tevreden achterover en luisterde naar het slaan van de golven tegen de buitenkant van de boot terWyl zij met de stroom meedreven, naar de gedempte stem men binnenboord en naar het lachen dat zich soms van een drifter in de buurt deed horen. Dit was vrede en gaf tegelijkertijd een onderstroom van aangename op winding. Ze keek op toen voor de boeg een passagierboot kwam opda gen met de honderden lichtjes van haar verlichte patrijspoorten, een symbool van haar leven van gisteren, zoals de kleine vissloep aan boord waarvan zij zich bevond,'een symbool van haar leven van heden was. Nog geen jaar geleden was zij op zo'n schip uit Europa terug gekomen. En Lucas en Lucinda Haar gedachten concentreerden zich op hen, op Lucas. In zijn laatste ogen blikken had hij zelfs de troost niet gehad, over haar gerust te kunnen zijn. Hij had geweten, dat haar huwe lijk met Rob betekenen zou, dat een man die hij niet kon vertrouwen de controle zou krijgen over zijn levens- Werk. Hij had zich toen moeten wen den tot de enige persoon, die hij in die laatste ogenblikken vertrouwde of gedacht had te kunnen ver trouwen, zijn broer Lee. Ze dacht toen aan Lee. Lee, waar om? wist hy geen uitweg uit de drei gende moeilijkheden? Bewust zou hij niet tegen Lucas' uitdrukkelijke ver langens ingaan. Zover zij wist, had hij nooit iets onvriendelijks, unfairs, on rechtvaardigs gedaan. Zijn enige fout wa$ zijn gemoedelijke „laat maar waaien manier" van leven en zaken doen. Hoe kom ik met hem in verbin ding zonder mijn verblijfplaats be kend te maken?", peinsde zij. Om spoedig tot het besluit te komen, dat dit door bemiddeling van rechter Kellogg mogelijk moest zijn. De rechter had het testament horen voor lezen; hij moest de bepaling aangaan de de fuikvangst kunnen achterhalen en Lee ter verantwoording kunnen roepen. Tevreden met het besluit, waartoe zij gekomen was, keek zij op om te merken, dat John haar bezorgd aan zag. „Voel je je beter?", vroeg hij. Anne knikte, prettig getroffen door zijn bezorgdheid. Toen riep opeens George wat. John sprong op het was tijd het. drijfnet in te halen. Zelfs Miina, die op een bank in de kombuis had liggen slapen, kwam een handje helpen. Anne sloeg met de grootste, be langstelling het binnen boord halen van het net, bij het licht van de schijnwerper, gade. Spartelend in de mazen van het net kwam de vis in de boot. Een kanjer van een chinoek sprong uit het net en Orva slaakte een kreet van voldoening. „Dat is een goed voorteken voor de boot; die knaap weegt zeker dertig pond!" George wierp een zware oneetbare platvis in het water terug. „Flap" klonk het en Anne moest lachen bij de gedachte, dat de vis als eèn mes door het diepere water zou snijden om de veilige modder op de bodem weer te bereiken. Er was ook een steur om mee naar huis te nemen en door Tecla te laten bakken. Een goeie trek, een goed voor teken! Voldaan keerden zij naar de stad terug en draaiden bij de werf naar binnen, waar Anne de zilveren letters Farnsworth Fisheries in het licht van de kadelampen zag glinste ren. Ze dacht aan de laatste keer, dat zij naar die letters gekeken had en voelde instinctmatig, dat er nog iets zou gaan gebeuren de een of an dere crisis in verband met Lucas' levenswerk. Terwijl ze voor in de boot stond en de koele nachtwind om haar wangen speelde, stelde zij zich zelf de vraag of zij de moed, de grote moed zou hebben om die crisis het hoofd te bieden. Thuisgekomen schreef zy in bed met als steun voor het postpapier een boek haar brief aail i'echter Kellog. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10