3)e CclcbeSoiiAcmt Het bezoek van de Russen op vage beloften uitgelopen Een vastomlijnde overeenkomst kwam niet tot stand Twee Russische diplomaten uit Amerika gewezen Algerijnse opstandelingenleider gearresteerd Qwecteut Cl. M. 9i. &eaaetnd in ftwonatde man ffieCyië Opfleuring in ontwapeningsbesprekingen Directeur: C. M. v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. VRIJDAG 27 APRIL 195& 47ste JAARGANG No. 13791 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f<L55 p. w.. f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. o. f7.40 Advertenties: 17ct. p. man Telefoontjes f 1.50 B. en K. deden belofte inzake Midden-Oosten Engeland en de Sowjet-Unie zijn voornemens hun uiterste best te doen om een eind aan de bewapeningswedloop in alle delen van de wereld te maken en zo „de volkeren der wereld te bevrijden van de dreiging van een nieuwe oorlog". Dit wordt gezegd in de Brits-Russische slotverklaring over de besprekingen die Boelganin en Kroestsjef in Engeland gevoerd hebben. Andere nten uit de verklaring zijn: 1. De twee '^inden zullen de Ver. Naties steunen bij een initiatief om een vreeuz^ regeling in het Israëlisch-Arabische grensgebied te verzekeren op een basis die zowel voor Isracl als voor de Arabische staten aan vaardbaar is. 2. De Russische voorstellen tot uitbreiding van de handel zullen bestudeerd worden. 3. De culturele en andere contacten tussen de twee landen zullen uitgebreid worden. De verklaring geeft toe, dat geen voortgang is geboekt ten aanzien van de hereniging van Oost- en West-Duitsland, de Europese veiligheid en andere vraagstukken van de koude oorlog. HET MIDDEN-OOSTEN. De tekst van de slotverklaring werd gisteravond laat, nadat de Rus sische leiders per vliegtuig uit Schot land in de Britse hoofdstad waren teruggekeerd, door premier Eden en maarschalk Boelganin ondertekend. Een hooggeplaatste Britse diplo maat verklaarde, dat Boelganin en Kroestsjef in hun besprekingen met minister-president Eden de volgende beloften hadden gedaan: 1. Geen gebruik zal gemaakt worden van het Russische vetorecht, wanneer secretaris-generaal Ham- marskjoeld zijn plannen voor de ver steviging van het Palestijnse bestand aan de Veiligheidsraad voorlegt. 2. Steun aan een nieuw initiatief van Hammarskjoeld om de Arabie ren en Israëlieten er toe te bewegen een concrete vredesregeling te aan-1 vaarden. De Britse en Russische leiders zijn het er over eens dat het belangrijk is de veiligheid der Europese staten te verzekeren, maar zij konden geen overeenstemming bereiken over de wijze waarop dit dient te gebeuren. Handelsuitbreiding. De sowjet-afgevaardigden hebben verklaard, dat de Sowjet-Unie in vijf jaar, als er geen handelsbelem meringen of discriminaties zijn, de aankopen in het Verenigd Koninkrijk kan opvoeren tot 1 miljard pond ster ling. Een omvangrijke lijst van madhine- rieën, uitrusting en schepen die Mos kou in Engeland zou kunnen bestel len, werd aan de Britse vertegen woordigers overhandigd. De lijst zal door de Britten met behulp van Rus sische technische deskundigen bestu deerd worden. Tevens werd overeengekomen een verdere studie te maken van de uit wisseling van consumentengoederen en het vergemakkelijken van con tacten tussen kopers en verkopers. Wat de culturele contacten betreft, werd overeengekomen, „de volkeren van beide landen alle kansen te ver schaffen op de hoogte te komen van eikaars meningen en levenswijze". Er werd aan toegevoegd, dat praktische stappen genomen zullen worden „voor een vrijere uitwisseling van inlichtingen door middel van het ge sproken en geschreven woord". De Britten hadden aan dit punt sterk vastgehouden. geven voor overleg met premier Eden. Toen de Sowjet-leiders het podium betraden werden zij met applaus be groet, dat zij glimlachend beant woordden. Maarschalk Boelganin begon met het voorlezen van een verklaring, die zin vooi zin in het Engels werd vertaald. Hij verklaarde dat de partijsecre taris en hij „dit merkwaardige land" verlieten vervuld van vriendschap pelijke gevoelens voor het Britse volk en zijn regering. „Als een ge volg van ons verblijf hebben wij de overtuiging gekregen, dat het Britse volk geen oorlog wenst". „Met groot genoegen" zou hij het Sowjet-volk over hun bezoek vertellen, dat de gelegenheid had geboden het per soonlijk contact met de Britse pre mier en andere Britse leiders te ver nieuwen. Het slotcommuniqué noemde Boel ganin een document van grote poli tieke betekenis. EDEN NAAR DE SOWJET-UNIE. De Sowjet-Russische premier, maar schalk Boelganin, heeft vrijdag te Londen medegedeeld, dat zijn Britse ambtgenoot. Eden een uitnodiging om de Sowjet-Unie te bezoeken, heeft aanvaard. Er is, met het oog op andere ver plichtingen van Eden, nog geen datuim voor dit bezoek afgesproken. WEER „VREDE" MET LABOUR. Kroestsjei en Boelganin hebben gis teren in Londen ongeveer een uur gesproken met de leiders van de Britse Labourpartij. En klaarblijkelijk hebben zij iets van de verbitterde ge voelens, die maandag tijdens een ver hit debat ontstonden, kunnen wegne men. Na 't onderhoud, waardoor het be zoek van de Sowjet-Lieders aan Schot land vertraagd werd, verklaarde GaitskeU, dat in vriendschappelijke geest afscheid nomen was. Naar verluidt, hebben de Labour- leiders aan Kroestsjef echter niet hun verontschuldigingen aangeboden voor de rumoerige stemming die aan het diner van maandagavond was ontstaan, hoewel sommige Labour- parlementsleden de scène betreuren. WEINIG ZEGGENDE PERSCONFERENTIE; Maarschalk Boelganin en partijlei der Kroestsjef zijn vanochtend om half tien in Londen verschenen voor, - ruim vierhonderd persvertegenwoor- kregen. De twee uitgewezenen zijn digers. Deze persconferentie zou aan-Alexander Goerjanof, een delegatie- vankelijk woensdag worden gehou- attaché, en Nikolaj Toerkin, derde den, doch zij werd uitgesteld om de secretaris van de delegatie. Zij en de Sowjet-leiders meer gelegenheid te leider van de delegatie, Sobolef, had- Maengkom deed geen uitspraak Rechter Maengkom heeft vandaag op de laatste zitting in de zaak- Jungschlaeger medegedeeld, dat hij geen uitspraak zal doen, nu de be klaagde is overleden. De staat zal de kosten van het pro ces dragen, aldus heeft de rechter besloten. De zitting van vanochtend de 65e duurde slechts tien minuten. De officier van justitie, Sunarjo, legde een attest over, waarin wordt verklaard, dat de heer Jungschlaeger is overleden aan een hersenbloeding. Sunarjo verklaarde, dat hoewel vol gens het Indonesische recht een pro ces eindigt met de dood van beklaag de, het beter zou zijn, indien de rech ter in dit geval een uitspraak zou doen, daar er practische vragen zijn, zoals wie de kosten van het proces moet betalen. De rechter antwoordde, dat de staat de kosten voor zijn rekening zal ne men. Een getuige a charge (de naam wordt in het Reuter-telegram niet genoemd), die in de rechtzaal aan wezig was, zei tegen de rechter, dat die niet eerlijk zou zijn tegenover het volk. Dezelfde getuige schreeuwde: „vervolg haar", toen mevrouw Bou- man mededeelde, dat zij andere za ken moest behartigen. „Vrouwe van Nederlandviert verjaardag „Diplomatieke ontvoering" De Amerikaanse regering heeft gis teren twee leden van de Sowjet- Russische delegatie bij de Verenigde Naties het land uitgewezen omdat zij de hand hebben gehad in de terug keer naar de Sowjetunie van vijf zee* lieden die politiek asiel hadden vér- EEN GOEDE VANGST De Franse autoriteiten hebben vrij dag meegedeeld, dat veiligheidseenhe den in de nacht van 20 op 21 april Souyah Aouari, een van de hoogste opstandelingenleiders in Algerië, hebben gearresteerd. Aouari was be velhebber van de opstandelingen strijdkrachten in het departement Oran, waar onlangs enige der bloedig ste gevechten met de Fransen zijn geleverd. Hem worden vele aanvallen op Franse posten en colonnes toege schreven en ook het recruteren van verscheidene nieuwe guerillatroepen. Hij was lid van de „generale staf" van het Algerijnse „nationale bevrij dingsleger", dat reeds achttien maan den tegen de Fransen vecht. Auorai was een der belangrijkste aanstichters tot de Mohammedaanse nationalis tische opstand tegen Frankrijk op een november 1954. In Oejda, Marokko is donderdag op klaarlichten dag een Franse ko lonel ontvoerd. Toen hij een militaire kantine ver liet werd hij door vijf onbekenden aangesproken. Enige van hen waren gewapend. Zij dwongen hem in een gereedstaande vrachtwagen plaats te nemen onder de bedreiging, dat zij anders zouden schieten op kinderen, die juist uit een naburige school kwamen. Naar aanleiding van deze ontvoe ring zijn er in Oejda strenge veilig heidsmaatregelen genomen. Donderdagavond is in de ambtswoning van de Belgische ambassadeur in Den Haag, de heer H. H. J. van der Pol, het ereteken opgespeld door de Belgische ambassadeur, de heer F. X. J. M. G. Baron van der Straten Waillet, zoals de foto Iaat zien. De heer Van der Pol is directeur van het Algemeen Nederlands Persbureau én is benoemd tot officier in de Kroonorde van België. den volgens de Amerikaanse regering pressie op de zeelieden uitgeoefend. De zeelieden waren opvarenden van de Sowjetrussische tanker Toe apse die in juni 1954, op weg naar Sjanghai, door de Chinese Nationa listen werd opgebracht naar Formosa, waar de gehele bemanrling werd ge interneerd. Van de twintig opvaren den, die zich als politieke vluchte lingen in de Verenigde Staten wilden vestigen, kregen er negen politiek asiel. Sedert hun aankomst in New York in oktober 1955 zouden voortdurend onder Sowjetrussische druk hebben gestaan. Vijf van de negen keerden ten slotte in het begin van deze maand naar hun land terug. Een zesde weigerde en de drie overi gen „doken onder". De vyf zeelieden hebben volgens berichten uit Moskou daar op een persconferentie gezegd dat zij vrij willig teruggekeerd waren en dat het juist Amerikaanse overheidsdienaren en vertegenwoordigers van de World, Church Service, een kerkelijke orga nisatie, waren geweest die pressie hadden uitgeoefend. Zij hadden aller lei gruwelen afgeschilderd gekregen die hun zouden wachten indien zij terugkeerden. Een subcommissie uit de Ameri kaanse senaat heeft echter op grond van een ingesteld onderzoek het ver moeden uitgesproken dat verschei dene van de teruggekeerde zeelieden, zo niet alle vijf, tegen hun wil naar de Sowjetunie waren teruggebracht. Sommige Amerikaanse persorganen spraken onlangs ronduit van „diplo matieke ontvoering". O.-Duitse gevangenis ging open President Wilhelm Pieck van Oost- Duitsland heeft een amnestie afge kondigd, waardoor 88 personen uit de gevangenis zijn ontslagen. Onder hen bevinden zich de oud-minister van Justitie Max Fechner, Paul Baender, voormalig onderstaatssecretaris van Bevoorrading, en Paul Szillat, oud- burgemeester van Rathenow. Fechner werd in 1953 ontslagen, nadat hij gezegd had, dat de Duitse arbeiders het recht hadden te staken. De andere partijleiders betwistten dit punt. Men wist tot nu toe niet, dat Fechner gevangen zat. De vrijlating van deze gevangenen een eerste aanwijzing, dat het rehabilitatieproces van personen, die tijdens het Stalin-regime „gezuiverd" werden, ook in Oost-Duitsland is be gonnen. Koopmansbezoek van Mikojan In diplomatieke kringen te Mos kou wordt meegedeeld, dat Anastas Mikojan, eerste vice-premier en ban- delsdeskundige van de Sowjet-Unie voornemens is deze zomer een „koopmansbezoek" aan Latijns-Ame- rika te brengen. Hij zou naar Argentine, Brazilië, Chili en Uruguay gaan. De Sowjet-Unie heeft onlangs aan geboden de handelsbetrekkingen met Lató'ns-Amerika uit te breiden. Ook werd mogelijke Sowjet-Russische economische hulp in het vooruitzicht gesteld. De nieuwste officiële foto van H.M. de Koningin, gemaakt ter gelegenheid van haar verjaardag op 30 april a.s. Foto Meyboom. Nieuw Russisch voorstel De ontwapeningsbesprekingen, wel ke sinds enige weken in Londen wor den gehouden, werd gisteren plotse ling nieuw leven ingeblazen, door een wijziging van het standpunt van de Russische delegatie. De Russen blij ken bereid een wijziging van hun oorspronkelijke voorstel om de be sprekingen te beperken tot de con ventionele wapenen te overwegen en ook besprekingen te voeren op het gebied van de kernwapenen. Dit heeft de leider van de Russische delegatie, Andrei Gromyko, gisteren meegedeeld op een plenaire zitting van de ontwapeningsconferentie in Londen. Voor de aanvang van de plenaire vergadering hadden de Rus sen afzonderlijk vergaderd met de Amerikaanse delegatie. De Russen hadden op de zitting van de ontwapeningsconferentie van 27 maart voorgesteld de besprekin gen te beperken tot conventionele wapenen. Het is nog niet bekend of het nieuwe standpunt van de Russen Minister De Bruijn keert niet terug Minister A. C. de Brayn, die gister avond voor de afdeling Winterswijk van de K.V.P. een spreekbeurt ver vulde, heeft aan het einde van zijn rede medegedeeld, dat hij, als de zit tingsperiode van het kabinet zal zijn verstreken, geen ministers-portefeuille of Kamerzetel meer zal aanvaarden. Weinig verandering Om het nabij de Azoren gelegen gebied van hoge druk, dat langzaam in betekenis afneemt, blijven ver schillende depressies circuleren. In de eerste plaats betreft het hier een storing, die gisteren nabij de zuid punt van Groenland ontstond en nu in diepte toenemend via Schotland naar het zuiden beweegt. Een vol gende depressie nadert de zuidpunt van Groenland en trekt in de richting van IJsland. Boven Frankrijk en Ita lië is nu een gecompliceerd lagedruk gebied tot ontwikkeling gekomen, onder invloed hiervan namen in onze omgeving de luchtdrukverschillen toe en werd de wind noord tot noordoost. Iets koudere lucht stroom de hierdoor in de onderste niveaus binnen. Daar het lagedrukgebied vrij veel bewolking met zich biecht, kwam echter, behalve in de Noorde lijke provincies, Sijna nergens nacht vorst voor. Belangrijke veranderingen in het thans heersende weertype worden nog niet verwacht. De kans op en kele plaatselijke buien blijft, mede onder invloed van de over Schotland naar het zuiden trekkende depressie bestaan. meer kans voor overeenstemming in de subcommissie voor de ontwape ning van de V.N. biedt, maar in ieder geval is qr weer beweging in de be sprekingen gekomen. De besprekin gen begonnen op 19 maart, doch leverden tot dusverre bijzonder wei nig resultaten op. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. weer i (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te J 11.15 uur). NOG STEEDS TAMELIJK KOUD Veranderlijke bewolking met en'kele verspreid optredende bui- en. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 28 April zon op 5.18, onder 20.02; maan op 23.50, onder 7.06. Hoogwaterstanden 28 April v.m. 5.20; n.m. 5.45. Het weer in Europa HELSINKI lioht bew. 3 C. STOCKHOLM nevel 3 OSLO nevel 2 KOPENHAGEN regen 5 ABERDEEN zwaar bew. 3 DUBLIN licht bew. 4 LONDEN geheel bew. 5 AMSTERDAM zwaar bew. 6 BRUSSEL zwaar bew. 5 PARIJS zwaar bew. 7 BORDEAUX regen 8 GRENOBLE nevel 6 NICE licht bew. 11 BERLIJN nevel 7 FRANKFORT nevel 6 MüNCHEN zwaar bew. 3 ZüRICH nevel 2 GENèVE zwaar bew. 9 LOCARNO licht bew. 8 WENEN geheel bew. 8 INNSBRUCK zwaar bew. 4 ROME zwaar béw. 12 Ko r r e 11 j e De mens lijdt het meest door het lijden dat hij vreest.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1