Priesters van het bisdom Rotterdam en de Zeeuwse eilanden namen afscheid Kruisherenklooster in Amersfoort ingewijd CKefarine 4 Nieuwe schildering in de kapel geschenk voor mgr. Huibers Aanvaring op de Westerschelde kost de kapitein het leven Ambtenaar ontmoette paradijselijke toestanden in Ambonezenkamp Loonpolitiek ontlokt directeur der Nederlandse Bank een bezorgd geluid SSïïSóMBB,-*: StóJïrAKSï Inspecteur stortte van stellage 10 meter omlaag en glimlachte WOENSDAG 25 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Plechtigheid in de St. Bavo te Haarlem 4-voudige combinatie inderdaad veel beter! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I Elk der vier bestanddelen van Chelarine „4" is op zich zelf al wereldberoemd. Maar de combinatie in één tablet werkt toch nóg beter dan kon worden verwacht Deze 4 middelen in één tablet doen wonderen en helpen ook dan wanneer andere middelen talen. ft (Advertentie) R.K. MIDDENSTAND: Vrij op 30 april Op indrukwekkende wijze hebben daal uit Oegstgeest en pastoor A. gisteren de priesters uit het bisdom Rotterdam evenals hun confraters moniarius. De overige assistenties van de Zeeuwse eilanden, die thans j werden verricht door representanten i i- u- a d a i uit de scheidende dekenaten. onder het bisdom Breda ressorteren, Onder leiding van rector C. de afscheid genomen van hun hoogbe-1 Wit uij. Wassenaar zong een schola jaarde bisschop, mgr. J. P. Huibers van priesters de wisselende gezan- van Haarlem. Ter gelegenheid van 8™, terwijl de vaste gezangen mee- gezongen werden door de andere dit afscheid had een speciaal comité aanwezigen. onder presidium van rector J. Kraak- Toen het evangelie was gezongen, man een fraai uitgevoerd program ma, gesteld in klassiek latijn, uitge geven, waarin gesproken werd van de „illustrissimus ac excellentissi- mus dominus Joannes Petrus Hui bers, pontifex Harlemensis ac pro traden vier priesters naar voren om bij het offertorium een album te of feren uit naam van de ongeveer 375 priesters, die van het bisdom Haar lem gescheiden te zijn. In het album stond in het latijn de opdracht geschreven: „Ontvang, Heilige Drievuldigheid, deze schilde- semel adhuc noster", dat wil zeggen ring, die wij u offeren ter ere van de heilige martelaren van Gorcum, „de zeer illustere en verheven heer op(Jat hun tot Mr en ons tot heil Joannes Petrus. Huibers bisschop van I moge strekken". Het album werd de Haarlem en voor een keer nog onzebisschop overhandigd als een sym- I bolisch geschenk van de schildering, bisschop". welke ter herinnering aan dit af- scheid aangebracht zal worden in de Zowel de pauselijke als de natio- kapel van de H.H. Martelaren van nale vlag wapperden op de torens Gorcum in de kathedrale basiliek, van de kathedrale basiliek Sint Ba- Tijdens de plechtigheid hield de vo te Haarlem en een paar honderd bisschop nog enkele bijzondere me- priesters, die nu niet meer onder het mento's. Bij dat der levenden bad Haarlemse bisdom vallen, togen naar I voor de bisschoppen Josephus en de kathedraal om de kerkelijke af- en Martinus, zijnde mgr. Baeten, bis- scheidsplechtigheid bij te wonen. j schop van Breda, en mgr. Jansen, Om elf uur precies betrad mgr. bisschop van Rotterdam, onder wier Huibers de kathedraal en na een jurisdictie de scheidende priesters kort gebed in de Sacramentskapel I nu zullen werken. Mgr. Huibers her nam hij plaats op zijn bisschoppelijke dacht in het memento der overlede- zetel aan de evangelie-zijde van het nen met name zijn drie naaste voor- bisschopsaltaar. Recht tegenover gangers: Caspar Bottemanne, Augus- hem, aan de epistelzijde, was de nieu-tinus Callier en Joannes Aengenent. we bisschop van Rotterdam, mgr. M. Een ontroerend ogenblik was het A. Jansen gezéten, gesecundeerd door ongetwijfeld, toen na de pontificale zijn vicaris-generaal, mgr. A. C. j h. Mis de heilwens gezongen werd Schaaper en secretaris E. Gulje. J ten afscheid. Die wens gold op de Onder de talrijke priesters, die eerste plaats Christus en Zijn Kerk, aanwezig waren, bevonden zich on- j waarbij de Heiligen Maria Joseph en der meer mgr. J. M. Groot, vicaris- Michaël werden aangeroepen. Daar- generaal van het bisdom Haarlem, na werd een lang l^ven afgesmeekt en plebaan H. W. Agterof. I voor Pius, „de opperherder en alge- Bij de pontificale H. Mis, die de ^ne paus" onder aanroeping van bisschop opdroeg, werd hij geassis- heiligen Petrus, Paulus en Euge- teerd door mgr. J. Niekel, deken van mus> en vervolgens klonk het „Lang Rotterdam en ere-kanunnik vaij het j Haarlems kapittel, als presbyter. Troondiakens waren mgr. G. Kerk vliet uit Rotterdam en deken R. Nie- veen van Dijkum uit Goés. Diaken en subdiaken waren rector H. Son- Bij het begin van de offerande boden vier priesters in de vorm van een sierlijk album het geschenk, een schildering voor de „Martelaren van Gorcum"-kapel, symbolisch aan de bisschop aan. De foto geeft van deze gebeurtenis een beeld. leve Joannes Petrus, bisschop van Haarlem en twintig jaren onze bis schop", onder aanroeping van de heiligen Maria, Willibrordus, Joan nes, Petrus en Bavo. Onder de indruk van dat afscheid nam mgr. Huibers die wensen in ontvangst, en tenslotte werd hem toegezongen: „Moogt gij gunstige tij den beleven. De vrede van Christus moge komen. Aan onze tachtigjarige bisschop Heil". Tot slot klonk het hartelijk „Ad muitos annos" (Nog vele jaren) en daarmee kwam de kerkelijke plechtigheid teneinde. In gebouw Sint Bavo kwamen de priesters met mgr. Huibers bijeen, voor een persoonlijk afscheid, dat een besloten karakter had. De balans van de aanvaring, die de Zweedse kustvaarder „Kare" gister morgen op de Westerschelde onder Hoedekenskerke deed zinken, kon gisteravond opgemaakt woren, toen de „Brazilan Rafer" Antwerpen bin nenvoer met aan boord de laatste geredden van de ramp. Bij de aanvaring is een slachtof- te betreuren; de kapitein heeft in de Westerschelde het leven gela ten. Het vermoeden, dat de kapitein het ongeluk niet had overleefd, werd zeer sterk, toen een der later gered den verhaalde, hoe de kapitein met een zeer ernstige hoofdwonde als laatste over boord gesprongen was en toen kennelijk de kracht miste om zioh boven water te houden; red dingspogingen van de zijde der an dere schipbreukelingen, waren in dat stadium niet mogelijk. De 12 overlevenden zijn gisteren allen naar Antwerpen vertrokken, waar een gedeelte van hen praktisch zonder kleren aan land stapte; al len hadden zij hun papieren en geld verlorerf. Het Zweedse consulaat in Antwer pen voorzag de mannen van kleren en geld en bracht hen onder in het in- Door het plaatsen van een ver keerde „kop" (Vry op 5 mei) boven een bericht in ons nummer van gisteren werd de indruk gewekt, alsof er geadviseerd is ook op 5 mei vrijaf te geven. Het bericht zelf was juist en wij drukken het hier nog maals af. „Het bestuur van de Ned. Kath. Middenstandsbond heeft zijn leden het advies gegeven hun personeel op 30 april vrij te geven, tenzij bedrijfs- technische overwegingen daarvoor een onoverkomelijke hinderpaal zou den vormen. Ook heeft het bestuur Op de foto ziet men de 16 jaar oude een beroep gedaan op de leden, de Dnitse jongen otto Nagel onder de werknemers in de gelegenheid te h Hoedekens stellen de dodenherdenkingen op 4 I dekens in het Walcare tc HoeaeKens mei bij te wonen." kerke. ternationale zeemanshuis te Antwer pen. Ministerie tijdens rechtzaak op vingers getikt De officier van justitie bij de recht bank te 's-Hertogenbosch heeft giste ren tegen een 30-jarige kantoorbe diende uit Vught een gevangenis straf van een jaar met aftrek van het voorarrest geëist wegens verduiste ring ten nadele van de administratie van het Ambonezen-woonoord ^Lu netten" te Vught. De man was als arbeidscontractant in dienst van de directie arbeidsvoor- EERSTE KAMER Voor het zan'gc-bied melkprijs 24,9 cent Nadat gistermiddag de motie-Mer- tens met 32 tegen 11 stemmen aan vaard was, is de begroting van land bouw met 42 tegen 2 (communisten) door de Eerste Kamer aanvaard. De motie-Mertens behelst de ga rantieprijs van melk vooi de weide gebieden te stellen op 22,7 cent per liter met een vetgehalte van 3,7 en voor de zandgebieden op 24,9 cent. De verhoging van de garantieprijs voor de zandgebieden zal betaald worden uit het landbouwegalisatie- fonds en zal niet doorberekend mogen worden. Pensioenen verhoogd oorlogsslachtoffers Gisteren heeft de Tweede Kamer met grote instemming een wetsvoor stel van de minister van Thiel en Al- gera en de staatssecretaris Kranen burg aanvaard, waardoor de pensi oenen voor militaire slachtoffers, verzetslaohtofferszeelieden-oorlogs slachtoffers verhoogd worden tot 3.000,— en de mogelijkheid geopend is om bij overlijden pensioenen toe te staan aan de achterblijvende we-1 duwe en wezen, Met dit wetsontwerp is de wens van vele Kamerleden, die hiervoor jarenlang gestreden hebben', werke lijkheid geworden. 1 Tweemaal 19 werkdagen „uitverkoop" per jaar De Tweede Kamer heeft zich gis teren accoord verklaard met het re- gerings voorstel om de uitverkoop termijnen vast te stellen op tweemaal 13 werkdagen per jaar met de moge- 'ijkheid om gedurende 6 dagen een voorverkoop te houden voor vaste klanten; daze voorverkoop mag niet openbaar aangekondigd worden. De suggestie van sommige kamer leden om ds uitverkoop te beperken tot tweemaal 13 dagen vond geen weerklank bij de minister, die ver klaarde, dat hij altijd de termijnen ken verkorten, als het bedrijfsleven daaraan behoefte zou blijken te heb ben. Loonpeil en productiviteit gelijk op? In het jaarverslag van de Neder- t denkbeeldig daar mr. Holtrop het landse Bank toont de directeur dier vrij onwaarschijnlijk acht, dat de pro- bank, mr. M. W. Holtrop zich uiter-1 ductiviteit een evenredig percenta- mate bezorgd over de toestand, die Nederland dit jaar het hoofd zal moe ten bieden in verband met de jong ste loonbepalingen van de regering. Mr. Holtrop betreurt het, dat bij het loonoverleg slechts rekening is gehouden met het inhalen van een vermeende achterstand der lonen, ge met de lonen zal stijgen. Het verschil in stijging tussen lo nen en arbeidsproductiviteit zal dan afgewenteld worden op de prijzen, hetgeen onze buitenlandse concurren tiepositie ernstig zal aantasten, of zal ten koste gaan van investeringen, hetgeen de arbeidsmogelijkheden zonder dat men tzl°h afvroeg^ of de j VQ0r de toekomst in het gedrang zal "-1 brengen; dit laatste is met de bevol kingstoename van Nederland een niet te verwaarlozen gevaar. economische toestand van Nederland een vergroting van het werknemers aandeel in het nationale inkomen toe liet. Als men de toestand over een vol jaar beziet, bestaat er volgens mr. Holtrop geen enkel argument, dat aantoont, dat de lonen in 1955 noe- ziening afdeling huisvesting van het ministerie van sociale zaken en wordt in de tenlastelegging als ambtenaar aangemerkt. De officier stelde in zijn requisitoir dat verdachte een royaal gebruik heeft gemaakt van de wan toestanden, die er ter administratie van „Lunetten" heersen. Bij zijn indienstneming heeft de overheid, met name het departement van sociale zaken, aldus de officier, niet de moeite genomen te informe ren naar de antecedenten van de man. Het zou de overheid toen zijn gebleken, dat verdachte reeds twee maal voor oneerlijkheid was veroor deeld. De laatste maal in Indonesië waar hij als oorlogsvrijwilliger militaire dienst verrichtte tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. vrijaf te geven en deze vrije dag niet in mindering te brengen op de va kantie van de arbeiders. Mocht het bovenstaande voor ar- beidersveevoerzorgers niet geheel doenlijk zijn, dan verwacht de hoofd afdeling, dat in onderling overleg tussen de desbetreffende arbeiders een regeling wordt getroffen om 'het noodzakelijk werk te verrichten. Wat de doorbetaling van het loon betreft, adviseert de hoofdafdeling ni°t alleen aan de vaste en los-vaste arbeiders, doch ook aan losse arbei ders, die reeds de vier voorafgaande weken bij de betrokken werkgever in dienst waren of van wie kan wor den verwacht, dat zij nog vier weken of langer aldaar in dienst zullen blij ven, het loon over de koninginne dag door te betalen, zodat deze losse arbeiders geen vakantiebonnen be hoeven te verzilveren. Met betrekking tot de nationale feestdag verzoekt de hoofdafdeling sociale zaken de werkgevers hun des betreffende arbeiders desgewenst in de gelegenheid te stellen een snip perdag op te nemen. Poging tot chantage kostte acht maanden Oud-politieman veroordeeld De officier van justitie bij de recht bank te Almelo heeft een gevangenis straf van acht maanden geëist tegen een 33-jarige oud-politieman, uit En schede wegens poging tot chantage. „Dat de man in Indonesië was ge- Hij had een brief geschreven, waarin hij iemand trachtte te bewegen tot afgifte van een bedrag van 25.000, weest was voor de overheid kennelijk voldoende voor zijni tewerkstelling in een Ambonnezenwoonoord. Hij had dus palmen gezien en dat scheen het enige criterium", aldus de officier. Verdachte kreeg tot overmaat van ramp nog twee superieuren boven zich en voor iemand, die oneerlijk wenst te zijn, is een dergelijke situa tie een paradijselijke. Hij kan dan beide superieuren tegen elkaar uit spelen en zijn eigen gang gaan. Uit spraak over 14 dagen. Nederlandse Bank, dat bij de jongste loonovereenkomst niet te vens het probleem van de huren be- dit jaar te verwachten is. Het gevaar van prijsstijging dooi de nieuwe loonbesluiten is verre van Landbouwschap adviseert Vrij op 30 april 5 Mei snipperdag De hoofdafdeling sociale zaken van Tevens betreurde de directeur van landbouwschap beveelt zowel alle individuele werkgevers als alle com binaties van werkgevers in de agra rische sector aan op Koninginnedag, voorzover het werk zulks toelaat, aan als deze wilde, dat van hem geen on prettige dingen verteld zouden wor den, in verband met een brandstich ting in een Enschedese fabriek; in de brief stond dat drie mensen voor deze brandstichting verantwoordelijk wa de in hun dienst zijnde De man,,tot wie deze brief gericht was, wendde zich echter tot de jus titie, met het gevolg, dat de ex-politie man in Utrecht werd gearresteerd en deze zaak dus, zoals de president het uitdrukte „als een boemerang op zijp eigen hoofd was terechtgëkomen". Verdachte gaf thans toe verkeerd te hebben gehandeld; hij zou toentertijd onder druk van bepaalde, moeilijke omstandigheden tot zijn daad zijn ge komen. De officier, die de poging tot chan tage bewezen achtte zeide o.a. dat de zaak van de brandstichting nog in onderzoek was. Chantage vond hij een ernstig misdrijf en het feit of de brandstichting al of niet is geschied arbeiders vond hij niet ter zake doende. BOERDERIJ BIJ ENSCHEDE UITGEBRAND. Gitermiddag is brand uitgebroken in de boerderij van de heer H. G. Buursink te Usselo, gemeente Ensche de. Het vuur breidde zich snel uit. De brandweer, die met twee tankwa gens ter plaatse verscheen, kon niet verhinderen, dat de gehele boerderij uitbrandde. De levende have kon in veiligheid worden gebracht. Behalve enig meubilair is ook nog .ongeveer 10.000 kg. hooi verbrand. Zowel de boerderij als de inboedel waren te gen brandschade verzekerd. Gelukkige Amsterdammer Toen gistermorgen de 38-jarige inspecteur van Monumentenzorg C. P. Schaap uit Amsterdam vóór ar chitect W. J. Klein uit de lader bij een herenhuis aan de Amsterdamse Herengracht opgeklommen was om de restauratiewerkzaamheden aldaar in ogenschouw te nemen, stapte de architect op enkele losliggenden planken. De planken begonnen te schuiven en de heer Schaap werd van de 10 meter hoge stelling geschoven. Van zijn val herinnert hij zich niets meer, maar toen hij op de straat te recht kwam, kon hij slechts enkele onbe'dende schrammetjes cor^'a- teren. De eerste gedachte, toen hjj beneden op straat weer kon denken, was: „Nu rolt architect Klein boven op me!", maar de architect had bo ven een balk kunnen grijpen en hing nog veilig in de lucht. De geschrokken architect bracht de gevallen inspecteur onmiddéllljk naar het Binnengasthuis, maar daar kon men niet6 constateren, dat een verblijf in het ziekenhuis noodzake lijk maakte, zodat de inspecteur en kele uren later alweer lustig aan de slag was. Of hij nog nadelige gevolgen on dervonden had van zijn val? Ja zijn horloge, fototoestel en electrische belichtingsmeter waren van minder sterke oonstitutie ge- wees, dan de inspecteur zelf, en de ze attributen hadden door de val het leven gelaten. Aartsbisschop mgr. dr. B. J. Alfrink heeft gisteren in Amersfoort de kerk geconsacreerd, die deel uitmaakt van het door de Tilburgse architect Jos Schijvens ontworpen gebouwencom plex van de Kruisheren: De aarts bisschop schreed, vergezeld van z:in secretaris, de h§er P. R. Geurts, door een erehaag van verkenners naar de I kerk. De kerkconsecratie en de mis in de kerk, die opgedragen werd door dr. H. v. d. Ven, duurden de gehele morgen. De plechtigheden werden bijgewoond door mgr. F. M. Blessi, oudvicaris van Bondo en de oversten van de orde in Nederland, België en Duitsland. In het door mgr. Alfrink gezalfde altaargraf bevinden zich drie relie ken, t.w. van de patrones der orde, de H. Odilia; van de H. Helena, naar wie het kloosterconvent is genoemd en van het H. Kruis, waaraan de kloosterkerk is gewijd. 's Middags werd in het gasten- kwartier van het klooster een recep tie gehouden. De leiding hiervan had mgr dr. W. van Hees, rector L. L. Mollet van het aan het klooster ver bonden gymnasium en de conrector W Kraan. De heer Hehenkamp bood namens rooms katholiek Amersfoort een en veloppe met inhoud aan. In de avond geschiedde de inwijding van het klooster en de toewijding van de communiteit aan het H. Hart. Op de foto de aartsbisschop tijdens de wijding van do kerk.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5