RIJNSTREEK Dichting van Benthuizer Verlaat einde van bewogen geschiedenis K*V*P, Leiderdorp verdiepte zich in scholenproblematiek Enkele afdelingen van L.T.B.-Veenstreek wensen een eigen bloemistenkring DINSDAG 24 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN VRACHTAUTO RAMDE GEVEL. Omstreeks 3.30 uur maandagmid dag reed een vrachtauto, bestuurd door de heer J. B. bij het afrijden van het erf tegen de hoek-muur van het perceel Steekterweg 130, be woond door de familie J. Ruardie, waardoor de gevel ernstig werd ont zet. Tevens ramde de auto een ijze ren tuinhek. De eigenaar van de vrachtauto, de heer J. v. S. heeft inmiddels maat regelen getroffen de schade te her stellen. Ook de vrachtwagen werd flink beschadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. SLUITING ST. JORISDAG. Leden van de padvinderij en ver kennerij kwamen maandagavond op het Sint Jorisplein bijeen ter sluiting van Sint Jorisdag, gelijk zij dat in de vroege morgenuren deden tot in zet van de feestdag van hun patroon. Ook de sluitingsbijeenkomst stond o.l.v. Hopman C. P. Mulder. De ODC van de NPV, G. Nijman herinnerde in een korte toespraak aan het welslagen van de actie Hei tje voor een karweitje" waarbij in het onderdistrict „Rijnstreek" we derom de „Bonekraaien" kampioen zijn geworden, zowel in de troep als in de stam. De ODC reikte hiervoor enkele prijzen uit die bestonden uit onder scheidingstekenen en insignes. Hij wees voorts op de betekenis van het kampvuur*in de padvinders- wereld en zeide het te moeten zien als een symbool van geest, licht en warmte. Houdt het vuur voor het goede in het hart brandende en neem het mee het nieuwe jaar in, al dus de goede raad van ODC Nijman. Hierna werden de vlaggen met eerbetoon gestreken, eerst de natio nale vlag, daarna de troepvlaggen, welke de gehele dag door in het vro lijke zonnetje een kleurrijk schouw spel boden midden op het plein. Vervolgens ging elk der groepen zijn weegs om in eigen kring de feestdag te besluiten met een kamp vuur. De Vereniging Kath. Jeugdbewe ging hield haar kampvuur op het Alphense Boys veld waar zij ook de ken L. H. M. Nieuwenhuizen onder haar gasten mocht rekenen. De politie te Alphen a. d. Rijn ver zoekt bekend te worden gemaakt met dè identiteit van de vrouw die op zaterdag 21 april 1.1., komende uit de richting Boskoop in de Nesse (ver lengde van de Compiekade) is omge keerd voor een man, gekleed in mi litaire uniform. Deze vrouw reeds aanvankelijk per rijwiel in de rich ting Alphen a. d. Rijn, doch keerde plotseling terug in dis, richting Bos koop. Inlichtingen persoonlijk of telefo nisch nr. 3344, politie te Alphen a. d. Rnij. Zilveren jubileum. Dinsdag 1 mei hoopt de heer J. H. v. d. Tol zijn 25-jarig arbeidsjubileum te her denken als landarbeider bij de fa milie Van der Meer. Zijn voorganger, wijlen de heer Vergunst, was 46 jaar bij dezelfde familie. Dierenbescherming. Met blijd schap constateerde de heer v. d. Put de snelle groei van de afdeling, het geen mede tot uiting kwam in het groot aantal belangstellenden, ook uit de omgeving. Tot de kring Alphen behoren thans nog de gemeenten Ze venhoven, Nieuwveen, Rijnsaterwou- de, Leimuiden, Woubrugge, Hoog- made, Zwammerdam, Bodegraven, Hazerswoude R.D., Koudekerk a. d. Rijn en Ter Aar. De gemeente Nieuw koop bereikte onlangs het ledental 100 en is sedertdien een zelfstandige afdeling geworden. De kring telt (buiten Nieuwkoop) thans bijna 325 leden per 31 december. Het voorlaat- NIEUWKOOP De watersportvereniging Noord- Zuid hield zaterdagavond haar jaar vergadering in paviljoen Tijsterman. In zijn openingswoord sprak voor zitter J. Th. Klein er zijn spijt over uit, dat hij in verband met drukke werkzaamheden zijn taak als voor zitter de laatste jaren eigenlijk niet voldoende heeft kunnen waarnemen. Hij brengt dank aan de secretaris A. Rijnbeek, die het leeuwendeel van de werkzaamheden voor zijn rekening heeft genomen. De heer Klein meent dan ook, dat hij voor een bestuurs functie zal moeten bedanken. Hij deelde mede, dat 17 nieuwe leden zijn toegetreden, terwijl er 2 door vertrek hebben bedankt. Een tweetal nieuwe leden uit Amsterdam worden nog op gegeven, zodat Noord-Zuid bijna 100 leden telt. De nationale wedstrijden in 1955 v/aren door geringere deelname dan in het verleden een teleurstelling. De voorzitter wijt dit o.a. aan de ongun stige data, waarop zij werden ge houden. Het bestuur stelt nu voor de nationale wedstrijden daarom te houden op 4, 5 en 6 augustus. Door deze verschuiving en het feit, dat de vergrote ziendesluis gereed is geko men, hoopt men meer deelnemers te trekken. De notulen en het jaarverslag van de secretaris worden onveranderd goedgekeurd. Daar wegens vertrek, penning meester Faber zijn functie heeft neer gelegd, wordt het financieel verslag uitgebracht door de heer P. Groenen dijk. Er blijkt een kassaldo te zijn van 1276.41, waaronder is inbegre pen een door de heer van den Bosch verstrekte geldlening van 750.—. De heer N. de Veye uit Den Haag heeft de bescheiden gecontroleerd en in orde bevonden. Tot penningmeester wordt gekozen de heer P. Groenendijk. Tot wed strijd-commissarissen de heren G. Pouw en G. Tijsterman. Over een nieuwe voorzitter wordt enige malen gestemd, maar dit leidt tot geen resultaat. De vacature blijft voorlopig bestaan. Het bestuur zal nog naar een geschikte candidaat uitzien en later zal men dan beslissen. De contributie blijft gehandhaafd op 6.50 per jaar. Zaterdagavond 19 mei zal het seizoen worden ingezet ling is nieuwe leden te winnen. Vervolgens wordt het programma voor dit jaar vastgesteld. Dit luidt als volgt: 21 Mei, 2e Pinksterdag, attractieve wedstrijden voor zeil- en motorboten. 24 Juni. Onderlinge zeilwedstrijd en attractie wedstrijden. 4, 5 en 6 Augustus, nationale zeil wedstrijden. 12 Augustus, attractie-wedstrijden. 26 Augustus, onderlinge zeilwedstrij den. 16 September, attractie-wedstrijden. Nadat nog werd opgemerkt, dat voor de nationale wedstrijden veel meer propaganda moest worden ge maakt, werd de vergadering geslo ten. ZANG-UITVOERING De katholieke dames-zangvereni ging O.V.A.G. gaf in het parochiehuis een uitvoering, die op zichzelf wel aardig was, maar toch was het jam mer dat men niet met een repertoire van goede zangstukken voor de dag gekomen is, gelijk de dames dit in het verleden met succes plachten te doen. Nu was het een show met zang en declamatie van mej. J. v. d. Loo, een en ander ingestudeerd door de heer G. v. Hecke en met begeleiding van N. v. cL Haak. De nummertjes die hierbij werden gezongen waren populaire en bekende liedjes. Aan de costumering was veel zorg besteed. Dit deed het keurig en de meisjes hebben geweldig hun best gedaan. De z.g. „Singing Sisters" gaven ook nog een paar nummertjes. Na de pauze werd het vlot gespeelde komi sche blijspel „Het neefje" opgevoerd. NIEUWKOOP SPEELDE GELIJK TEGEN BERGAMBACHT 1—1 Reeds vanaf het begin trok Nieuw koop sterk ten aanval ondanks de vrij sterke tegenwind. Spoedig kreeg linksbuiten H. Aartman een mooie kans om te doelpunten, maar de sterke tegenwind nam de bal op en deponeerde hem tegen de lat. Kort daarna beging een Bergambacht speler op de rand van het strafschop gebied een overtreding, wat Nieuw koop een vrije schop opleverde, die door linksbinnen N. Segaar feilloos werd ingeschoten 10. Na dit sterke begin van Nieuwkoop herstelde Berg ambacht zich langzamerhand, doch Nieuwkoop bleef de boventoon voe ren. Toch kon Nieuwkoop niet ver hinderen dat Bergambacht uit een razend snelle aanval een tegendoel punt scoorde. Na de rust kreeg Nieuwkoop met de wind in de rug een sterke veld- meerderheid, zodat er bijna uitslui- met een zeilersbal bij Tijsterman. Er tend op de speelhelft van Bergam- zal ook een conferencier zijn. Ook bacht werd gespeeld, wat een enorme niet-leden kunnen komen. De bedoe- opeenhoping van spelers tot gevolg Op de vorige week gehouden ver gadering van de stemgerechtigde Ingelanden van de „Benthuizer Noord en Zuidpolder met de Benthuizerpol- der" en van de „drooggemaakte Gel- derswoudse polder" is besloten de scheepvaart op te heffen door af damming van het Benthuizer Ver laat, waardoor de scheepvaart in de Benthuizer vaart tot het verleden zal behoren. De Hazerwoudse droogmakerij zal hieromtrent ook nog een uitspraak moeten doen en Gedeputeerde Sta ten zullen de genomen besluiten nog moeten goedkeuren, waarna een de finitief einde zal zijn gekomen aan de roemruchte geschiedenis van een rijk verleden: Het Benthuizer Ver laat. Wanneer we terug gaan naar de tijd van het oude ambacht Benthui zen, bijna vijfhonderd jaar geleden, dan komen we tot de conclusie, dat het ambacht Benthuizen in een wel varende staat verkeerde, voorname- lyk als gevolg van de doorvaart van ste cijfer bedroeg 86. Een verheugen-schepen, die het Benthuizer Verlaat de toename die zich na het einde van het vorig jaar -in gunstige zin bleef ontwikkelen. De heer v. d. Put gaf vervolgens een overzicht van de tijdens de afge lopen vorstperiode gevoerde acties voor behoud van de vogelstand. In bespreking werd gebracht het streven van de landelijke vereniging om Nederland in districten in te de len, waarschijnlijk elf in totaal, waarvan Alphen vermoedelijk wel één zal zijn. Voorts wordt ernaar ge streefd om dan in dit district te ko men tot stichting van een asyl voor zwervende dieren. Tot dusver is Al phen nog slechts als opvangcentrum aangemerkt. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. M. Verkerk, werd voorge lezen door mevr. C. v.d. PutKroon. Hierin werden, behalve de grote toe name van het ledental, verschillende hoogtepunten gereleveerd van het vo rig jaar, o.a. de goed geslaagde hon denshow. Het financieel overzicht, tot voor kort verzorgd door wijlen mevr. Gre- vers, werd door de voorz. verant woord. Mede door de verkoop van speldjes in Nieuwkoop en Zwammer dam, gaf dit overzicht een gunstig beeld. In de nieuwe kascommissie werden benoemd mevr. L. M. Koelemanvan Heusden en de heren S. Wittebol en ir. H. Rhader. In de vacature van wijlen mevr. Grevers werd tot penningmeester ge kozen de heer G. J. Hofland; in de vacature van de heer J. M. Verkerk werd tot secretaris gekozen de heer J. J. C. Vergauw van Boetselaer- straat. Voorts werd het bestuur uit gebreid met de volgende vier perso nen: mevr. C. H. v .d. GiesenHoe- demaker (Bodegraven), de heer G. Spijker (Nieuwveen), mevr. L. M. Koelemanvan Heusden (Alphen) en de heer S. Wittebol (Alphen). Tot afgevaardigde ter bijwoning van de districtsvergadering werd be noemd ir. H. Rhader. moesten passeren. Dit Verlaat was, evenals die in ver schillende andere plaatsen, gemaakt door de stad Delft, ter bekorting van de verbinding van hun stad met an dere steden en tussenliggende plaat sen, Dit verwekte namelijk naijver bij de stad Gouda, die haar belangen daardoor ernstig zag benadeeld. In 1491 werden dan ook door het be trokken stadsbestuur bezwaarschrif ten ingediend tegen het bestaan van verschillende sluizen en verlaten, waaronder ook dat van Benthuizen. Toen die klachten naar het Goudse gevoelen geen spoedige resultaten werden gegeven, gingen de Pijpe- stadbeheerders tot krasse maatrege len over en werden verschillende sluizen, onder andere die te Leid- schendaim, door de Gouwenaars een voudig vernield. R0EL0FARENDSVEEN Liefde voor Harmonie. Door de muziekver „Liefde voor Harmonie" is de laatste weken een muzikale rondgang gehouden, waarbij gecol lecteerd werd om gelden in te zame len voor vernieuwing der instru menten. Dit heeft het bedrag van ƒ319.20 opgebracht. „Die Zauberflöte". Vanwege het Mozartjaar is het begrijpelijk dat op de door de gemengde zangver. „Vox Laeta'' georganiseerde muziekavon den eens bijzondere aandacht ge schonken wordt aan een van de werken van deze componist. Donder dag 26 april a.s.. des avonds te 8 uur zullen de plaatselijke muziek- liefhebbers(sters) dank zij de mede werking van dr. Muskens de op de plaats opp nen opera „Die Zauber flöte" van ozart kunnen beluiste ren. Tegen de kostende prijs zullen tekstboekjes beschikbaar zijn. Deze avond is voor een ieder geheel gra tis toegankelijk. Vernietiging. In 1503 werden nogmaals klachten ingediend welke tot gevolg, hadden, dat vam den Hove van Holland een vonnis afkwam, volgens hetwelk het Verlaat te Benthuizen moest worden vernietigd, of vernield, en een dam in de plaats gelegd met een windas, om kleine schepen te kunnen over halen. Door het vervallen van het Bent huizer Verlaat werd de scheepvaart naar elders v erlegd, waardoor een be langrijke bron van inkomsten werd onttrokken en Benthuizen van ka rakter werd veranderd. Was het tot dusverre schippersplaats geweest, in den vervolge moest de bevolking in zijn levensonderhoud voorzien door hetgeen de bodem opleverde. 'De gronden bestonden uit hoogveen, zo dat de plaats van de veenderij moest bestaan. Tengevolge van het voort durend afgraven citer veengronden werd de bed cm langzamerhand in grote waterplassen herschapen. Het gevolg was dan ook, dat déze bron nen van inkomsten voortdurend min der werden en het getal huizen steeds daalde. Waren er in 1632 nog 100 huizen aanwezig, een eeuw later, in 1732 bevonden er zich niet meer dan 37. Nieuwe bloei. De Staten van Holland en West friesland verleende octrooi op 12 mei 1759 aan Schouten- en Ambachtsbe waarders van Hazerwoude, Benthui zen, Noorchvaddiinxveen, Hogeveen Zoeterwouide en Benthorn, tot het be dijken en droogmaken der plassen, onder die ambachten gelegen. De droogmaking kwam tot stand in de jaren 1759 tot 1765. Na de droogmaking bleek al dra, dat de van de veenlaag ontdane gronden 'bestonden uit vruchtbare klei, geschikt voor zowel wei- als bouwland. De polders werden inge deeld in een aantal flinke boerde rijen en weldra verschenen vrucht bare akkers en groenende weiden. Een nieuwe toekomst openbaarde zich voor Benthuizen, wier" bevol king nu geheel landbouwend was ge worden. De welvaart begon te her leven en ook de bevolking nam weer in aantal toe, zodat de plaats in 1795 213 inwoners telde, waarbij in het oog moet worden gehouden, dat de Hogeveen en de Benthorn destijds rog niet bij Benthuizen behoorden, doch nog twee afzonderlijke ambach ten vormden. Twee mogelijkheden. Uit het vorenstaande blijkt, dat het Benthuizer Verlaat zou zijn verdwe nen en in feite is het er nog steeds. Er zijn dus twee mogelijkheden: of de dam met windas, die na de vernieti ging in 1503 werden aangebracht, zijn naderhand weer vervangen door een nieuw Verlaat, of het Benthuizer Verlaat heeft het vonnis van het hof van Holland getrotseerd en dit lijkt ons het meest aannemelijk, want ze ker is, dat het Verlaat, zoals dit thans nog aan het vriendelijke dijkje onder Gelderswoude wordt aangetroffen, enkele eeuwen oud moet zijn. had, vandaar de aanvallen van Nieuwkoop voortdurend vastliepen. De schoten van linksbinnen N. Se gaar en rechtbinnen P. v. d. Voren waren van te grote afstand en had den hierdoor geen succes. Nieuwkoop speelde 11 gelijk, maar had zeker een overwinning verdiend. G.D.S. III I Nieuwkoop Hl 32; Gerido V Nieuwkoop II 31. TER AAR Veiling gaat uitbreiden Het was een korte vergadering met een kloek besluit welke de veiling Ter Aar gisteravond hield in het parochiehuis. Reeds eerder was een bestuursvoorstel tot het bouwen van een nieuwe veiling aan de .orde ge weest. Het toen voorgestelde plan werd echter door de algemene ver gadering niet aanvaard. Nu waren de leden weer bijeen geroepen om te beslissen over, en keuze te maken uit een tweetal voor stellen. Het eerste voorstel behelsde het bouwen van een nieuw verkoop lokaal met kantoor en emballageloods het tweede voorstel het bouwen van een nieuw verkooplokaal met kantoor en neerzethal. Nadat de voorzitter de heer C. W. v. d. Hoorn Az. de ver gadering had geopend volgde een korte bespreking waarna men spoe dig overging tot stemming over deze voorstellen. Het eerste voorstel kon bij de leden geen genade vinden en werd verworpen met 43 stemmen voor en 78 stemmen tegen, 1 stem blanco. Het tweede voorstel vond een overgrote meerderheid. Voor stem den 105 leden en 17 leden stemden tegen. Er kan dus nu worden over gegaan tot de bouw van een nieuw verkooplokaal met kantoor en neer zethal. Over enkele technische aan gelegenheden werd nog een korte bespreking gehouden. Met algemene stemmen werd ook een lening van de benodigde gelden voor de bouw goed gekeurd. De voorzitter gaf zijn vol doening en die van het bestuur te kennen over het genomen besluit, en sloot daarna de vergadering. EERSTE SNIJBONEN Aan de Centrale veiling zijn door de kweker Chr. Droogh de eerste kassnijbonen aangevoerd. Deze pri meur bracht ƒ5.60 per kg. op. Koper was de heer C. Bos, groontehandel te Alphen a.tL Rijn. COÖP. BOERENLEENBANK TER AAR In het Bondscafé te Papeveer werd de algemene ledenvergadering gehou den van de Coöp. Boerenleenbank Ter Aar, gevestigd te Nieuwveen. De jaarrekening 1955 gaf in ontvangsten en uitgave een totaaltelling van 19.455.061,85. De balans sloot met een winstcijfer van 17.310,57. De totaaltellingen waren 5.843.201,29. Namens de commissie tot het nazien van balans een jaarberekening bracht de,heer C. J. Pieterse een gunstig rap port uit. De vergadering besloot de winst als volgt te bestemmen: Re serve nieuwbouw 784,80. Reserve dub. Debiteren 6.083,51. Als gewoonlijk was het jaarverslag van de heer I. M. Schoorl de hoofd schotel van de vergadering. Jammer was dat de samensteller het niet zelf kon voorlezen. Dit verslag werd op uitvoerige overduidelijke en soms humoristische wijze de jaargeschie denis van de bank, en haar zeer gro te betekenis voor boer en tuinder ge schetst. De spaarbank is weer gegroeit met In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer Broxterman, de a.s. verkiezing, waarbij hij de veron derstelling uitte dat, als iedere katho liek zijn plicht verstaat, het niet on mogelijk is, dat de kvp ditmaal als grootste partij uit deze verkiezing te voorschijn zal treden Uit het jaarver slag van de secr. bleek, dat de ver leden jaar gehouden ledenwervings actie niet zonder succes is verlopen. Een winst van 80 nieuwe leden werd J geboekt, waardoor het ledental steeg j tot 203. Ook het verslag van de pen- ningm. vertoonde een gunstig beeld waardoor de propaganda voor de 2e Kamerverkiezing wat gunstiger tege moet kan worden gezien dan in de regel het geval was. Tijdens een klei ne koffiepauze greep een der leden de gelegenheid om iets te uiten wat hem ongetwijfeld op 't hart brandde, n.l. hoe het toch stond met de bouw van de katholieke lagere school De voorz. zeide deze vraag wel te hebben verwacht en hoewel men nog niet genaderd was tot de rondvraag wilde hij wel antwoorden op deze vraag. Allereerst gaf hij een uitvoe rige uiteenzetting over het verloop van de verrichte werkzaamheden om een vergunning los te krijgen. Dit heeft heel wat voeten in de aarde ge had en juist toen men dacht dat de boel in kannen en kruiken was kwam er een verbod voor het bouwen van scholen voleens het ontwerp dat was ingediend. Het ontwerp behelsde n.l. een zesklassige school met een hal en deze laatste was oorzaak dat de bouwkundig insoecteur «reen toestem ming kon verlenen. Dit was een streep door de rekening, want het maken van een ander ontwerp zou weer een behoorliik som kosten Na eindeloze gesnrekken en verzoeken kwam eindelijk het bericht dat er dergeliike objecten een interdeparte- J mentale besoreking gevoerd zou wor den, waar vermoedelijk zou worden besloten om de tot nog toe ingedien de plannen voor uitvoering vrij te geven. Dit b'eek evenwel iidele hoop want juist dezer dagen kwam het 200.000.guld/en tot het enorme be drag van 4H miljoen. De ontvangsten in de spaarbank waren 1.962.000, en de uitgave 1.753.000,Op 31 december waren er 3173 spaarreke ningen dus gemiddeld per boekje 1300,—. In het afgelopen jaar is 900.000, aan nieuwe voorschotten en hypo theken verstrekt. Een half miljoen werd afgelost. Dank zij het Waarborg- instituiut voor de Veenstreek en het Borgstellingsfonds van de Landibouw zijn verscheidene tuinders geholpen die geen zekerheid konden verstrek ken om bij de bank te lenen. In ver band daarmee is 465.000,ver strekt aan de Veenstreek. In lodende rekening is dit jaar ruim 33 miljoen verhandeld. In 1954 was dit 28 mil joen. Aain effectenbezit en andere be leggingen is er nog bijna 700.000, Deposito in Rek.courant 1.3 miljoen tegen 400.000,gulden debet-saldi. Niet minder dan 4300 opdrachten voor geld overmaken zijn behandeld tegen 3800 in 1954. Het aantal dag- boekposten beliep 40.205. Tot leden van de commissie voor het nazien der Rekening en Balans over 1956 werden benoemd de heren F. N. Dobbe, J. Leleveld en Joh. Burgmeyer. definitieve bericht, dat het bestaande plan verworpen was. Opnieuw toog men naar Den Haag, ditmaal waren het de heren v. Oerle Schrama zelf, als ontwerpers van het plan, die met de betreffende instanties zouden trachten tot overeenstemming te ko men. Tijdens deze besprekingen is men inderaad tot een compromis ge komen waardoor, indien dit goedge keurd wordt, over een maand of vier met de bouw zal kunnen worden be gonnen zij het dan dat de hal voor lopig achterwege blijft. Het wachten is dus nu op de vergunning. Het is echter niet alleen het lager onder wijs, dat Leiderdofp voor problemen stelt, ook het kleuteronderwijs ver keert in een benarde situatie. Dacht men aanvankelijk dat door de rijks subsidie men uit de moeilijkheden zou raken, het tegendeel is het geval. Financieel is de toestand gunstiger maar materieel gaat men er op ach teruit. omdat men aan allerlei voor schriften is gebonden. Hierna volgde de bestuursverkie zing. De aftredende bestuursleden, de heren Kleiss en Pauiides werden bij acclamatie herkozen. Voorts deelde de voorzitter mede, dat hij, hoewel het op de agenda verdoezeld was, wegens zeer drukke werkzaamheden genoodzaakt was zijn functie als be stuurslid neer te leggen. Hoewel er op aangedrongen was, dat de heer Broxterman als zittend lid aan zou blijven, meent de voorz, dat dit toch wel te veel van hem zou vergen De heer Kuilenberg verzoekt dit ontslag uit te stellen tot na de Tweede Ka merverkiezing. Ook uit de vergade ring wordt nu pressie op de voorz. uitgeoefend en gewezen op de belan gen bij de a.s. verkiezing, waardoor hij als het ware voor een voldongen feit wordt geplaatst en hij tenslotte zijn besluit om af te treden uitstelt tot na de verkeizing tot grote vol doening van de aanwezigen. In de vacature Zandbergen wordt gekozen de heer Welling, die zich reeds een goed propagandist heeft getoond. Geboren: Lydia. dr. van G. J. de Haas en C. Geerlof. Ondertrouwd: M. van Dodewaard, 23 jr. te Waddinxveen en M. R. van de Groep, 21; A. Wijers, 23 jr. te Den Helder en D. Verhoogt, 21 jaar. Getrouwd: W. H. Moraal en A. Spaargaren; C. Baars en N: "loter- mans. ZOET ERWCUBE SJZMM O 5—1. D.at voetbal een wisselvallig spel is bewees SJZ gisteren weer eens. Na de slechte wedstrijd van vorige week, een nederlaag tegen een van de on dersten, behaalde de club gisteren een royale overwinning op MMO. De eerste helft v/ogen beide par tijen goed tegen elkaar op, maar het vertoonde spel was niet groots. De 10 voorsprong van SJZ met de rust was dan ook geflatteerd. In de tweede helft werd het spel aantrekkelijker door goede aanvallen. Na 5 min. maakte Jaap Koster een fraai doelpunt (20). De Zoeter - wouders domineerden toch wel en dit drukten zij uit in een derde doel punt door Koster (30). Na een on verkwikkelijk incident maakte MMO een tegenpunt (31). SJZ sloot de wedstrijd af met 2 fraaie doelpunten (5—1). Wat lezers ons schrijven 'n Abonné uit Langeraar ver zocht ons enkele passages uit onderstaande circulaire van de L.TJ5. dd 18 april (Alg. Secreta riaat) te willen publiceren: Op de laatste vergadering van de kring Veenstreek is de suggestie van de afd. Langeraar om de kring wat de bloemisterij betreft te splitsen, met algemene stemmen af gewezen. Als gevolg hiervan heeft er op 13 april j.L een bespreking plaats ge had tussen het afdelingsbestuur Lan geraar en het bestuur van de bloe men verzen dvereniging. Tijdens deze bespreking bleek, dat de bloemisten niet bereid waren met Roelofarendsveen één bloemisten kring voor de Veenstreek te gaan vormen. Wel was men bereid de aan vankelijk gedachte aansluiting' bij de bloemistenkring Aalsmeer los te la ten op voorwaarde, dat de L.T.B.- afdelingen Langeraar, Noorden, Nieuwveen en Aarlanderveen geza menlijk overgaan tot vorming van een aparte bloemistenkring voor dit gebied. Vanzelfsprekend zal er dan tussen de L.TJ3. en de op bloemis- tengebied zelfstandig werkende bloe mistenkring een nauwe band en sa menwerking moeten bestaan. Men is er zeker van, dat op deze wijze de vakbelangen van de bloe misten in dit gebied beter kunnen worden behartigd dan dit tot op he den het geval was. Juist met het oog op de toenemende betekenis van de bloemisterij in dit gebied, verdient het aanbeveling tot oprichting van een eigen bloemistenkring over te gaan. De vraag doet zich voor, welke consequenties een dergelijke wijze van werken heeft voor het voortbe staan van de kring Veenstreek. Deze vraag moet worden bez'en, juist in het licht van het grote oelang, dat deze kring blijft voortbestaan. Vast staat, dat de kring Veen streek op standsorganisatorisch ge bied, op algemeen sociaal economisch en agrarisch terrein en op het ter rein van de groenteteelt, hét gezag hebbend L.T.B.-orgaan voor de ge heel Veenstreek blijft. Op bloemisterij-geb'.ed kan de I kring Veenstreek dan hoogstens blij ven een orgaan van overleg, omdat in deze kring de L.T.B.-afdelingen elkaar ontmoeten. Besluiten en activiteiten inzake bloemisterij-aangelegenheden blijven echter voorbehouden aan Roelof arendsveen én aan de bloemisten kring Langeraar, Noorden, Nieuw veen en Aarlanderveen. Wanneer het deze kant op gaat, zal natuurlijk de kring Veenstreek wel iets aan betekenis verliezen. Aan de andere kant dienen we echter te beseffen, dat de bloemisten in de L.T.B. zich thuis moeten blijven voe len en dat zij weten, dat ook de bloe- misterijbelangen in de L.T.B. voor de volle 100% in behandeling komen en dat de bloemisten zelf in eigen kring in de L.T.B. over hun eigen vakbelangen kunnen praten en be slissen. In de L.T.B. en in de K.N.B.T.B. gaat het steeds meer die kant uit; we hebben zelfstandige vakgroepe ringen zien ontstaan voor de boom kwekers, voor de bollen kwekers, voor de groenten- en fruittelers en ook voor de bloemisten. In feite is de oprichting van een aparte bloemistenkring voor Lange raar en omgeving niets anders dan een logische voortzetting van het ontstaan van de Ned. Kath. Bloemis tenvakbond. Weliswaar leefden in de kring Veenstreek aanvankelijk andere gedachten omtrent deze ont wikkeling. maar we moeten wel re kening willen houden met de wen sen van de bloemisten zelf. omdat zij zelf in de L.T.B. hun vakbelangen zullen behartigen op een wijze, zo- as zij die als vakgenoten als de beste manier zien. KASTELEN IN NOOD. Ja, beste lezers, de kastelen zijn in nood. Dit is niets nieuws, hoor! De geschiedkundigen hebben dit herhaaldelijk geconstateerd. De be langstelling voor onze kastelen daalt gestadig naar het absolute nulpunt. In 't verleden is het al niet beter geweest. Denkt u maar eens aan de afbraken van Heenvliet, D'Ever en Teylingen. Misschien is het u ook bekend, dat op 28 juni 1825 het Mui- derslot voor afbraak is verkocht! De heer L. Smids beschrijft in 1711 in zijn „Schatkamer der Nederland se Oudheden" verschillende kaste len, waarvan nu nog slechts vaag de naam door ons geheugen zweeft. Zo b.v. het Huis Altena, het Huis Ever- stein, het Huis te Kuylenburg, enz. In zijn „Aardrijkskundig woorden boek der Nederlanden" (1839'55) telt A. J. van der Aa ongeveer 2311 kastelen en adellijke huizen. Beden ken we nu, dat we er thans, 100 jaar later, nog 333 van over hebben, dan betekent dit in één eeuw een kleine 2.000 afbraken cn verwoestingen! Als dat zo doorgaat, bereiken we met wat ons rest niet eens het jaar 1965! Is het eigenlijk niet treurig, dat zó met onze cultuurmonumenten is omgesprongen? Zijn onze kastelen dan niet voor ons, wat het Colos seum voor de Italianen en de Acro polis voor de Grieken zijn: de monu menten van ons verleden? In Amerika, een land zonder ver leden worden kastelen in Europa op gekocht en steen voor steen her bouwd. Als men daar zulk een waar de toekent aan dit oude bezit, moe ten wij, voor wie de kastelen toch heel wat meer betekenen, dan deze uitingen van onze beschaving niet hoog houden? U zult inzien, dat er iets gebeu ren moet. Nu zult u vragen: „Hoe?". Wel, de eerste stap die u kunt zetten is: be langstelling tonen en in anderen die belangstelling opwekken. Wordt lid van één van onze verenigingen, die zich beijveren voor het behoud van deze gebouwen. Het aantal belang stellenden dient sterk te groeien. De vereniging „Ons Nederlands Kasteel" maakt het u wel erg ge makkelijk: voor 2.50 per jaar bent u lid, kunt u geregeld lezingen bij wonen en films en lichtbeelden over kastelen zien. Bovendien wordt u. tegen een kleine vergoedine, elk jaar in de gelegenheid gesteld deel te nemen aan de excursies welke naar kastelen worden gehouden. U krijgt hierdoor ook contact met an dere belangstellenden en minnaars van onze kastelen. Laat u deze kans niet voorbijgaan en denkt u ook aan de slagzin: „Laat ons de kastelen sparen En voor 't nageslacht bewaren." Schrijf dus zo spoedig mogelijk naar „Ons Nederlands Kasteel". Af deling „Z.-Holland"; adres: Adriaan Pauwstraat 7, Wassenaar. U kunt hier ook alle inlichtingen over deze vereniging krijgen. E. JANSON.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6