m Banketbakkersshow in de Stadsgehoorzaal Rembrandt in de 3 October-optocht Marebrug te Leiden in de takels r Praalwagens met illustraties uit zijn Leidse tijd „Een bruid in de morgen" als abonnementsvoorstelling Programma voor bevrijdingsdag DINSDAG 24 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I Nationaal Monument uit zijn kluisters rV'\ Het nationaal monument op de Dam te Amsterdam, dat zolang door minder estetische schuttingen aan het oog van de belangstellende hoofdstedelingen is onttrokken geweest, is nu bijna geheel en zonder moeite te zien. Maan dagochtend begon men nL met het verwijderen van de schuttingen om het vrijwel voltooide monument, waarvan thans nog alleen de diverse beelden, omhuld met witte doeken, naar hun vorm laten raden. De foto geeft een beeld van het verwijderen van de schuttingen. Dr. Welcker eredocter Leidse universiteit Vrijdag a.s. zal dr. A. Welcker uit' Amsterdam promoveren tot eredoc tor van de universiteit te Leiden. Als promotor zal optreden prof. dr. H. van de Waal, hoogleraar in de kunst geschiedenis en directeur van het rij ksprentenkabinet. De Leidse senaat besloot op 21 maart, dr. Welcker te Amsterdam het eredoctoraat in de faculteit der let teren en wijsbegeerten te verlenen op grond van diens wetenschappelijke verdiensten op het gebied van de Ne. derlandse kunstgeschiedenis, in het bijzonder het terrein van de 17e eeuwse tekenkunst. Dr. Welcker heeft zijn kunsthisto rische arbeid verricht naast zijn hoofdberoep als chirurg, verbonden aan een van de Amsterdamse zieken huizen. Prof. Welcker zal de tiende in leven zijnde Leidse eredoctor zijn. Jaarverg. Werknemende middenstand De R.K. Werknemende Midden stand besprak gisteravond tijdens de jaarvergadering de plannen voor het nieuwe seizoen. Besloten werd het verenigingsjaar in te zetten met een feestavond en een vaandeifonds te stichten, waar door het mogelijk wordt het eerste lustrum in 1959 onder eigen viae te vieren. Dat de vereniging ondanks haar prilheid reeds zeer stevig in het za del zit blijkt uit het jaarverslag vam de secretaris, de heer Flerig, die ver leden jaar 15 nieuwe leden kon in schrijven. In totaal telt de afdeling nu 208 leden. De afrekening van de penningmeester, de heer J. G. Ie Rütte gaf een batig saldo van ruim 400,te zien. In het bestuur werd de heer W. G. B. A. Rijsdijk herko zen. Inplaats van mej. C. W. M. God- dij>n, die wegens ziekte in het bui tenland verblijft, werd de heer H. A. M. Tooten gekozen. De heer Kriek, voorzitter, leidde vorvolgens de dis cussie over de programma's in het nieuwe seizoen. Na afloop van de vergadering bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Op het vertrouwde stramien van optocht, haring en wittebrood, koraal zang etc. heeft het bestuur van de 3 Octobervereniging dit jaar weer een nieuw patroon geborduurd. De 350 jaar oude Rembrandt verschijnt ien tonele en geeft de commissie ruimschoots de gelegenheid een fantasie- en kleurrijke optocht samen te stellen. De optocht gaat voorbij onder de titel: „Rembrandt in zijn Leidse tijd" en het is de bedoeling, dat de volgende fragmenten op de praalwagens getoond worden: Het molenbedrijf van de ouders van Rembrandt, het doop feest van Rembrandt, de schooltijd, de studententijd, Rembrandt als leerling in het atelier van Van Swaneburg, als schilder met vakgenoten, de voor stelling van het schilderij: „De clementie van Titus", het bezoek van Huygens aan het atelier van B. en tenslotte de apotheose, die waarschijnlijk aan de schilderkunst in het algemeen gewijd zal zijn. De begroting van de optocht geeft het aantal van 450 personen aan, 170 paarden, 8 praalwagens, karossen en 9 muziekkorpsen. tein en de herdenking in de Pieters kerk in de morgenuren, 's Middags: de optocht, het vuurwerk en de ca baret-voorstelling in de Stadsgehoor zaal. Wat dit laatste betreft, indien de belangstelling voor deze voorstel ling het toelaat, zal het programma in de grote zaal en in de foyer gege ven worden. Dezelfde artisten zul len in beide zalen optreden, alléén in een andere volgorde. Concours voor auto's Gisteravond is dit alles bekend ge worden tijdens de jaarvergadering van de 3 Octobervereniging, die ge leid werd door de voorzitter, mr. Ph. J de Ruyter de Wildt, die zich in een goede belangstelling mocht verheugen. Een andere nieuwigheid in het programma is het nummer „concours^ met hindernissen voor auto's", dat in de morgenuren gehouden wordt. Hierbij moeten de automobilisten rond allerlei vernuftige hindernissen binnen een beoaalde tijd een proe ve van hun rijvaardigheid afleggen. Overigens vermeldt het program ma de oude paradepaardjes, zoals de reveille, de uitdeling van haring en wittebrood, de koraalzang, de mili- Krachtige financiën. De vergadering, die aan deze feest- onthullingen voorafging bracht de gebruikelijke overzichten van het jaar door de secretaris, de heer W. E. Wichers Rollandet, en het finan cieel overzicht door de penning meester, de heer J. C. van Spal, die taire mars, het springen van de fon- zo gelukkig was een jaarwinst te EERSTE REMBRANDTZEGELS VERKOCHT In het Rembrandt-hnis te Amsterdam is maandagochtend een begin ge maakt met de verkoop van de Rembrandt-postzegels, uitgegeven in verband met de herdenking van het feit, dat de beroemde schilder driehonderd jaar geleden weTd geboren. De foto laat zien hoe een verpleegstertje de aller eerste zegels verkocht aan de hoofddirecteur der posterijen, de heer F. A. Hofman. De opbrengst van deze zegels is bestemd voor sociale en culturele instellingen, zoals het ere-fonds voor oud-verpleegsters. kunnen aankondigen van ƒ5.239, De voorzitter, de heer De Ruyter de Wildt herinnerde de aanwezigen er aan, dat de 3 Octobervereniging dit jaar zijn 70 jarig bestaan viert. Door hard werken, aldus de voorzitter is de vereniging in die jaren uitge groeid tot een bloeiende en financieel krachtige vereniging. Vooral de fi nanciële onafhankelijkheid vond hij het memoreren waard. Men is niet op subsidie aangewezen en de ver eniging kan zyn eigen koers bepa len. De voorzitter besloot met vast te stellen, dat de Leidenaar er trots op kan zijn zulk een vereniging binnen de veste te hebben. Bestuursverkiezing. Bij de bestuursverkiezing werden de bestuursleden, die aftredend wa ren, t.w. de heren N. A. Comman deur, mr. Ph. de Ruyter de Wildt en W. Blok herkozen. In de vacature van mr. W. J. Geert- sema en D. L. Landman werden ge kozen resp. de heren mr. J. Drijber en ir. H. E. Kruyt. Na de rondvraag aan het slot van vergadering bracht de heer H. W. de Nie, namens de leden, hulde aan het bestuur voor zijn activiteit. Goede beurt voor B. N.-School Tot en met donderdag is in twee zalen van de Stadsgehoorzaal een ambassade van luilekkerland geves tigd. Of liever Iaat dat lui er maar af want op de banketbakkersshow wordt gewerkt vooral in de zaai waar door de leerlingen van de Bisschop pelijke Nijverheidsschool een banket bakkerij in bedrijf uitgebeeld wordt. Hier is het alleen de bezoeker die lui en verlekkerd toekijkt hoe het goede der aarde op een bros matras van cake wordt gevlijd. De tentoonstelling werd gistermid dag geopend door de heer C. F. Meerpoel, vice-voorzitter van de Ka mer van Koophandel. De heer Van der Reyden, voorzit ter van de banketbakkersbond uit Leiden en omgeving sprak een dank woord tot de afgevaardigden van Kok- en Nijverheidsschool voor de spontane medewerking. De heer Meerpoel richtte zich speciaal tot de leerlingen van de Nijverheidsschool, die met hun fleurige kleding een zeer goede indruk maakten. Hij wees hen er op dat men in deze tijd meer dan ooit op vakbekwaamheid de na druk legt. Alleen degenen, die zich een vak volkomen eigen hebben ge maakt, zullen ook in een eventuele crisistijd aan de slag kunnen blijven. Zij hebben, aldus de heer Meerpoel, m I'VE MODERNE VLAAMSE schrij-1 ook door de Toneelgroep „Rotterdams vers, waarvan Hugo Claus er één Toneel" zijn uitgebuit. Het is voor- is, wijden graag hun aandacht aannamelijk een spel van de drie vrou- psychologische verwikkelingen van I wen, welke er in voorkomen, met zeer bijzondere aard, welke zij dan Coba Kelling als de moeder sterk op breedvoerig uitspinnen en inweven de voorgrond. Zij heeft een zware rol, in het dagelijkse leven. Werkelijk-1 welke haar voortdurend in spanning heid en onwerkelijkheid laten zij I houdt, een mengelmoes van huiche- graag dooreenlopen. Zo is het ook in1 larij en waarheidsbekentenis. De bei- het spel van Hugo Claus „Een br. d.de jonge vrouwen Ina v. Faassen in de morgen", dat als zevende abon- I als Andrea en Henny Orri als Hilda nemensvoorstelling is gekozen. Het I hebben het gemakkelijker; al is de is een episode uit het leven van de uitbeelding van de felle droomfiguur familie Pattini, een verlopen musi cus, die eigenlijk Pattijn heet, maar zich Pattini noemt omdat het beter staat. De familie zit diep in de put, doch ziet eindelijk uitkomst opdagen in de vorm van nicht Hilda die er warmpjes bij zit en verliefd is op de zoon des huizes Thomas. Als die twee zouden trouwen, zou het leèd geleden zijn. Maar Thomas is een eigenaardige jongen, een niet geheel normale fantast, die in een soort sprookjeswereld leeft tezamen met zijn zuster Andrea, een soort verleng de kinderwereld. Dit wereldje v/ordt stuk gescheurd door Hilda, waardoor een scherpe vijandschap ontstaat tus sen Andrea en Hilda en tussen An drea en haar ouders, die weinig scru pules kennen in de manier, waarop zij het huwelijk van Hilda en Tho mas willen bevorderen. Het eind is de zelfmoord van Andrea, terwijl Thomas uitzinnig het huis uitloopt om haar te zoeken en de ouders gebroken achterblijven. Men ziet het, het sprookje is een van Andrea allerminst een sinecure. Ton Lutz is de verlopen musicus, een rol, welke hem alle gelegenheid laat om zich met de regie te belasten, terwijl Hans Croiset als de debiele slungel Thomas laat zien hoe hij bezig is te groeien tot een speler van for maat. Het toneel is een soort doorsnee huis, een bouwsel verdeeld over drie kamers, waarop telkens het licht valt als er een scène in gespeeld wordt; een sober en somber geval in ver band met de armoedige omstandig heden van de familie. Aan het einde kregen gisteravond de drie actrices bloemen. De kath. bond van arbeiders in voedings en genotmiddelenbedrijven vierde zondag de naamdag van hun patroon St. Joris. De dag werd inge zet met een H. Mis in de Kapel van het Carmelitessenklooster, opgedra- grimmig sprookje met een drakerig 8^ door de geestelijk adviseur kap. slot en zonder moraal of uitkomst op het eind. En zij leefden waarschijn- lijk niet lang en in ieder gevaF~zeer ongelukkig. gTERK VAN BOUW kunnen wij het spel niet noemen, belangwekkend van inhoud ook niet; maar het heeft Van Ingen. Het ontbijt werd genut tigd in de zaal Maria Gijzensteeg. Hierna werd het woord gevoerd door kapelaan Van Ingen. De hoofdbe stuurder, de heer Dingjan sprak ver- -volgens over het gebruik van de contributiegelden. hun kapitaal belegd in zich zelf. Spr. wijdde vervolgens enkele woorden aan 't kléin bedrijf, dat aldus spreker, meer service geeft en zich meer kan instellen op de wensen van de klant dan de grotere collega's. Zij zullen zich, zo vervolgde de heer Meerpoel, altijd gesteund weten door de vak organisaties. Het verheugde spreker voorts dat hij de bronzen medaille van de Ka mer van Koophandel kon uitreiken aan de Kokschool, die op de tentoon stelling zo prachtig vertegenwoordigd was. Nadat hij de medaille aan de Twee leerlingen van de B.N.S.- school te Voorhout, die de taart zijn „beslag" geven. commandant luit.-kol. Gerth v. Wijk overhandigd had, maakte het gezel schap een rondwandeling over de tentoonstelling. De inzending van de Kokschool be staat uit een serie prachtig opgespo ten taarten en enkele suikeren bouw sels. Er zijn verder talloze prachtige baksels te zien, waarin men de mees terhand herkent. HERWONNEN LEVENSKRACHT. Tijdens de zondagavond gehouden verloting van Herwonnen Levens kracht zijn de prijzen niet afgehaald die gevallen - zijn op de volgende nummers: 20, 22, 61, 66, 76, 92, 104, 182, 227, 246, 247, «248, 281 306, 309, 336, 353, 436, 519, 556, 618, 828, 840, 947, 1166, 1738, 2077, 2470, 2637. Bij P. J. Arts Madoerastraat 26, Leiden kunnen de gelukkige winnaars nog tot zaterdag a.s. terecht. Emmabloem collecte. De Emmabloem collecte heeft za terdag in Leiden 2.450.opge bracht. Romme naar Leiden. Op zaterdag 2 juni wordt door de K.V.P. in Leiden een verkiezings bijeenkomst gehouden, waar prof. Romme zal spreken. 10-jarig bestaan „Grote Ronde". In verband met het Jo-K.V.P. con gres in Watering op zondag a.s. is de viering van het 10-jarig bestaan van de Volksdansgroep „De grote Ronde" uitgesteld tot zondag 10 juni FEESTVIERING IN DE MIDDAG EN AVOND Het comité Bevrijdingsdag heeft het programma voor zaterdag 5 mei be kend gemaakt. Alle evenementen vallen in de mid dag. en avonduren, omdat waar schijnlijk alléén de ambtenaren te Leiden vrij hebben en bet nog niet eens zeker is of de kinderen van de bijzondere scholen vrijaf zullen krij gen. Het grote succes van de puzzle-rit het vorige jaar heeft het comité er toe gebracht opnieuw dergelijke tochten uit te schrijven. De Leidse Jeugd Actie heeft geheel nieuwe rit ten uitgestippeld voor fietsers en wandelaars. De fietsers vertrekken tussen half drie en drie uur vanaf de Kernstraat, de wandelaars tussen drie uur en half vier van het Pieters kerkhof. Pieterskerkhof waar, onder de mu ziek van de band van de N.P.V., de f St. Franciscus-drumband en de band j van Jahn de deelnemers tussen half vyf en half zes zullen binnenkomen. De organisatoren verzoeken ons er de aandacht op te vestigen, dat het géén race-wedstrijden zijn. Alle jon gens en meisjes, die de tochten goed volbracht hebben, krijgen een herin nering aan hun prestatie. 's Avonds trekken de muziekgezel schappen: Concordia, WerkmansWils- kracht, K. G., de Post, T. en D., de R.K. Harmonie en Nieuw Leven, door de stad hun stertocht. Zij komen tus sen kwart vóór en kwart over negen aan op het Stadhuisplein na zich eerst bij het Gangetje verzameld te hebben. Na aankomst wordt het be vrijdingsvuur ontstoken en volgt de toespraak van de loco-burgemeester, de heer J. van Schaik. Hierna zal een der korpsen het Wilhelmus spelen. De herdenking in de Pieterskerk van 78 uur nam. zal uitgezonden worden in het nationaal programma Het eindpunt ligt voor allen op het van de Nederlandse Radio Unie. Een reusachtige drijvende bok maakte hedenmorgen een einde aan een verkeerssituatie bij de Mare, die vele Leidenaars reeds maanden de bokke- pruik op had gegeven. Omstreeks 10 uur Met de bok de brugklap langzaam tussen de bruggenhoofden zakken, waarop arbeiders klaar stonden om het - voorz., de heer P. Goddijn, gevaarte uit zijn hangende positie te verlossen. Montage en afwerking van wel goede mogelijkheden, welke dan sprak een dankwoord. i de brug zullen nog wel enkele dagen in beslag nemen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5