Kroestsjef geeft hoog op van de Russische H-bom NATO MOET MEER ZIJN DAN MILITAIR VERBOND Geprikkeld door vijandige ontvangst in Birmingham „Meer bouwen op hoop dan op vrees" Tapten Amerikanen Sovjet-telefoon af? Zweedse kustvaarder vanmorgen op de Westerschelde gezonken Directeur! C M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN DINSDAG 24 APRIL 1956 47ste JAARGANG No. 13788 DE BEER i laat z'n tanden zien KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPKNGRACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd.. f7*— p. kwart. Franco p. o. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes f 1-50 Pools protest tijdens Russisch bezoek aan Londen Concessies in ruil voor handelsuitbreiding De Sowjet-Unie zal spoedig geleide projectielen met een waterstofbom atoomkop bezitten, die overal ter wereld treffen kunnen. Dit heeft de leider van de Russische communistische partij, Kroestsjef, gisteren in Bir mingham meegedeeld. Kroestsjef vertelde verder dat de Sowjet-Unie reeds een waterstofbom tot ontploffing heeft gebracht van uit een vliegtuig. Hij zei dat Rusland het eerste land is, dat zo iets gedaan heeft. Het was de scherpste, meest snorkende rede die Kroestsjef tot nu toe in Engeland heeft gehouden. „Rusland staat in geen enkel opzicht bij Engeland achter en toch wilt u geen handel met ons doen. Ik wil er in dit verband op wijzen dat de westerse beperkingen op onze wederzijdse handel ons in geen enkel opzicht zullen verhinderen, vorderingen te maken bij onze bewapening", zei de Russische partijleider. MEER HANDEL. 1 een tweemotorig straalpassagierstoe- I stel heeft ontworpen, dat 47 passa- Als de handel tussen Engeland en giers kan vervoeren met een snelheid de Sowjet-Unie slechts gebaseerd is van 1200 km in het uur, op kreeft en haring, kan hij niet bloeien, hoewel de Britse haring heerlijk is vooral met een druppeltje wodka, zei Kroetsjef in zijn rede op de jaarbeurs in Birmingham. Deze opmerkingen sluiten aan bij een waarschuwing in het officiële communistische orgaan, de „Prawda", Geen gebalde vuist. Wij hebben mepsen gezien die de vuist tegen ons balde, zei Kroestsjef. „Maar bal nooit je vuist tegen een Rus. Hitier trachte ons aan te vallen met een gebalde vuist en nu ligt hij dat een Oost-Westregeling over de; gyaf^ Wordt het geen tijd dat ontwapening kan afhangen van de bereidwilligheid van Engeland om zijn handel met Rusland uit te brei den, daarbij inbegrepen een verzach ting van het verbod op de uitvoer van strategische goederen. Russische vliegtuigbouwer Toepolef wij verstandiger worden?' Kroestsjef bracht in herinnering, dat Amerika, Engeland, Frankrijk en Japan troepen naar de Sowjet-Unie gezonden hebben tijdens de oktober revolutie van 1917. „Het Russische volk spande zich Kroestsjef beweerde verder dat dej? fmfe* ze er allen uit zei - - Kroestsjef, de nadruk op elk woord leggend. „Daarom is de methode van het spreken met een gebalde vuist, volkomen onaanvaardbaar". Hoewel hij zei, dat de besprekingen met Eden goed verliepen, voegde hij daar toch een waarschuwing aan toe. „Want", zei hij, „het kan natuurlijk zijn, dat de toon van de twee rege ringen in de loop der besprekingen verandert". De Britse grootzegelbewaarder en rechterhand van premier Eden, R. A. Butler, heeft maandag verklaard: „Te oordelen naar het verloop van de be sprekingen tot op heden, en als woor den in daden omgezet worden, kun nen wij reeds nu zeggen dat het be- Samen in de bus Het hooggerechtshof van de Ver enigde Staten te Washington heeft gisteren een einde gemaakt aan de rassenscheiding in autobussen, door deze onwettig te verklaren. De uit spraak geldt voor alle 48 staten. In november is reeds een rassen scheidingsverbod van kracht gewor den in het trein- en busverkeer tus sen de staten en de wachtkamers hiervoor. Het laatste besluit maakt een ein de aan de doctrine „bescheiden maar gelijk" die tot nu toe bij het perso nenvervoer gold. De beslissing van het hooggerechts hof kwam voort uit een aanklacht van een negerin, Sarah Mae Klem ming, die een vervoersmaatschappij 25.000 dollar schadevergoeding vroeg omdat een buschauffeur haar een stoel in de '„negerafdeling" van de bus toewees. zoek van de Sowjet-leiders zeker de moeite waard is geweest"* VIJANDIGE ONTVANGST. Er werd gejuicht en gefloten langs de 15 km lange route die Boelganin en Kroestsjef van het vliegveld naar het centrum van de stad aflegden. Een dicht op elkaar gepakte groep zwaaide met emmers en bezems toen de auto's voorbijgleden. Anderen ont plooiden vlaggen met „Leve Stalin". Het was de meest vijandige ont vangst die de leiders van het Krem lin tot nog toe in Engeland te beurt gevallen is. In Birmingham wonen duizenden verbannen Oost-Euro peanen. De Oekr'ainse en Letlandse vlaggen die gisteren ontplooid wer den .toonden aan, dat zij niet van plan waren het Russische bezoek on opgemerkt te laten voorbijgaan. Sommige demonstranten slaagden er zelfs in anti-communistische bil jetten uit te reiken aan leden van het gevolg van Boelganin, toen deze aankwamen op de jaarbeurs na de ontvangst ten stadhuize. De leider van de „vrije Polen" tijdens de tweede wereldoorlog, generaal Anders (midden) gefotografeerd tijdens de protestmars van duizenden Polen in Londen tegen de aanwezigheid van de Russische leiders in de Engelse hoofdstad. De stoet, met aan het hoofd de generaal, trok naar de cenotaaf, waar kransen geplaatst werden. Minister Dulles ontwikkelt Amerika's politiek Amerika acht de tijd gekomen om de Noordatlantische Verdragsorgani satie uit te breiden tot meer dan een militair bondgenootschap alleen. Minister Dulles, die dit in een rede bekend maakte, voegde hieraan toe, dat de Ver. Staten de mogelijkheid willen nagaan om tot een versterking van de politieke en economische banden tussen de leden-staten van de NATO te komen. De reden hiervoor is, aldus Dulles, dat door de recente veranderingen in de Sovjet-Unie de vrees voor agressie vergeleken met de voorafgaande jaren iets is verminderd, hetgeen betekent, dat „wij thans meer op hoop dan op vrees moeten gaan bouwen". WAAKZAAM OOG. De Amerikaanse minister waar schuwde evenwel, dat er snel ver anderingen in Rusland kunnen plaats- Tunnel naar Sovjet-sector te tappen voor spionnagedoeleinden. De Russen hebben verklaard, dat I pioniers van het leger zondag een Het Sowjetcommando in Berlijn tunnel ter lengte van 300 meter ont- heeft de Amerikanen er van beschul-1 dekt hebben, die van de Amerikaan digde telefoonlijnen van de Russische se sector van Berlijn naar Oostduits strijdkrachten in OostDuitsland af Margaret Truman trad in het huwelijk BH Margaret Truman, de dochter van de oud-president van de Verenigde Staten, is in Independence in het huwelijk getreden met Clifton Daniel, een New Yorkse journalist. We zien het paar hier bij het Verlaten van de kerk. grondgebied liep. Kabels in deze tunnel waren aan gesloten op kabels van het Russische communicatienet. Volgens de Russen was deze tunnel uitgerust met een uitgebreide apparauur voor het af tappen van kabels, schakelborden, versterkers enz. Kolonel Ivan A. Kosiuba, plaats vervangend Russisch commandant in Berlijn, legde deze verklaring af tijdens een van de uiterst zeldzame persconferenties der Russen, westelijke journalisten waren een halfuur van te voren uitgenodigd. De stafchef van de Russische strijd krachten in Duitsland heeft een no ta doen toekomen aan het hoofd van de Amerikaanse troepen in Europa. Israëliërs gedood in hinderlaag Vier Israëlische burgers zijn ge dood, toen hun auto maandagavond van uit een hinderlaag werd overval len en in brand gestoken. Dit is door een Israëlische woord voerder in Jeruzalem medegedeeld. De overval geschiedde nabij Beer Menuha, op de weg van Beersheba naar Eilatn. Deze weg loopt langs de Israëlisch- Jordaanse grens. De secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Ham- marskjoeld, die reeds een overeen komst tussen Egypte en Israël over een staken van het vuren heeft be werkstelligd, zou vandaag in Amman, Jordanië, aankomen.' Grieken en Turken op Cyprus Turkse en Griekse Cyprioten zijn gisteren slaags geraakt in de straten van Nikosia nadat aanhangers van aansluiting bij Griekenland een Turkse politieagent hadden ver moord. Een Turks meisje dat getuige van de moord was geweest, wierp zich op een van de moordenaars en kon hebben, zodat het geboden is, de kracht en dt waakzaamheid van het Westen niet te laten verslappen. „Maar", zo zei hij, „wij moeten tege lijkertijd onze eenheid en onze ener gie vergroten door meer nadruk te leggen op samenwerking vóór iets dan tégen Iets". „Het is noodzakelijk", aldus Dul les, „de kracht en de vitaliteit van de oudere naties van de vrije wereld te ontwikkelen. Er liggen hier grote mogelijkheden, omdat wij gezamen lijke doeleinden hebben en onze be langen immer veel verder zijn gegaan dan alleen maar zelfbescherming". „De hoeksteen van de Amerikaan se buitenlandse politiek is steeds de UNO geweest, maar deze organisa tie werd door ons nooit beschouwd als het enige middel voor de ont wikkeling van de wereldorde. Militair aspect een vitaal belang. „De NATO, evenals de organisatie van de Amerikaanse staten, heeft steeds op eigen wijze de mogelijk heid voor een grote ontwikkeling in zich gedragen", zo zei de minister. „Weliswaar werd deze organisatie opgezet als een militair verbond en dit aspect van de NATO blijft uiteraard van vitaal belang maar zjj kan en zou meer moeten worden". De Canadezen gaven reeds in de cember suggesties, in deze richting, welke prompt door de Fransen en Italianen werden overgenomen. Ik verwacht dan ook, dat wij op de NATO-vergadering begin maart in Parijs verder hierover zullen spre ken", aldus Dulles. Amerika geloofde volgens Dulles ook, dat de geest, welke de afgelo pen tien jaar vele afhankelijke vol ken hun onafhankelijkheid had ge bracht, de Sovjet-Unie zou moeten stimuleren de van haar afhankelijke volken hun vrijheid te geven. Integratie van Europa. Deze geest doet de Ver. Staten, naar Dulles zei, ook hun steun geven aan de integratie van een aantal Westeuropese naties, zoals door de JColen- en Staalgemeenschap, de Westeuropese Unie en „Euratom". Deze integratie en de ontwikkeling van de NATO zijn niet aan elkaar te gengesteld, maar zullen elkaar aan- vüllen, zo zei de minister. Dulles gaf tot slot toe, dat enkele NATO-landen door hun eigen natio nale belangen en door hun verplich tingen in de gehele wereld op een bepaald moment zelf een snelle be slissing zouden moeten nemen ep de daaruit voortvloeiende actie inzetten. Hij verdedigde deze houding door er op te wijzen dat het „proces van consultaties" „ons" nimmer in een procedureweb zou mogen verstrik ken, waardoor „wij" het slachtoffer zouden worden van dictatoriale sta ten, die in staat zijn plotseling en met al hun macht te kunnen toeslaan. IN HET FRANSE SCHUITJE. In diplomatieke kringen te Parijs is men van oordeel, dat de verklaring van minister Dalles, dat de NAVO meer kan en moet zijn dan een mi litair bondgenootschap, de opvattin gen van premier Mollet weerspiegelt. Deze sprak onlangs op de zevende jaardag van de NAVO de wens uit, daL de nadruk in de organisatie niet altijd op zuiver militaire aspecten moet worden gelegd. Naar zijn me ning hebben de NAVO-landen grote mogelijkheden op politiek, econo misch en sociaal gebied. De Franse minister van buiten landse zaken, Pineau, baseerde in zijn geruchtmakende rede van 2 maart zijn ontevredenheid over eni ge kanten van de westelijke politiek op wat hij beschouwde als de over dreven nadruk, die het westen op de defensieve strategie zou leggen. Zowel Mollet als Pineau getuig den van Frankrijks trouw aan de NAVO, doch zij huldigden de opvat ting, dat het westen een „vredes offensief" moet beginnen ten einde dat van de Russen evenaren. Geheime politie krijgt „waakhond" Het presidium van de Oppers'e Sowjet heeft een spec'ale „waak hondcommissie" gevormd, die scherp toezicht zal moeten uitoefenen op de arbeid van de veiligheidsorganen der Sowjet-Unie, met inbegrip van de geheime politie. W ervelstormslachtoff ers in Nyassaland Volgens officiële cijfers zijn in het Zuid-Afrikaanse protectoraat Nyassaland tweehonderd personen door de wervelstorm, die Lurio en an dere plaatsen in het centrum van dit gebied heeft geteisterd, om het leven gekomen. Men heeft de plaats Lurio tot nu toe niet kunnen bereiken. Verwacht wordt, dat het aantal om het leven gekomenen de 250 te boven zal gaan. Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft aan de zeereerw. zeergeleerde N. Ph. J. van Fuyven, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als subregent van het Klein-Seminarie „Hageveld" te Heemstede, in ver band met de aan hem verleende op dracht, de stichting van een nieuw Klein-Seminarie voor te bereiden. In zijn plaats is de subregent van „Hageveld" benoemd, de zeereerw. zeergel. heer C. H. M. Nolet, tot dus ver leraar aan dit seminarie. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 2 11.15 uur). AANHOUDEND VRIJ KOUD. I Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. In het binnenland weinig vind, in de kustprovincies zwak- te tot matige wind uit noorde- ijke richtingen. Aanhoudend vrij 25 April zon op 5.24, onder 19.57; maan op 20.54, onder 5.13. 02.40 V.M. Hoogwaterstanden 25 April v.m. 3.30; n.m. 3.50. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI onbew. 3 C. STOCKHOLM licht bew. 3 OSLO onbew. 5 ABERDEEN régen 4 DUBLIN nevel 6 LONDEN zwaar bew. 6 AMSTERDAM licht bew. 2 BRUSSEL mist 1 PARIJS nevel 2 BORDEAUX mist 3 GRENOBLE licht bew. 4 NICE half bew. 9 BERLIJN nevel 6 FRANKFORT nevel 4 MüNCHEN nevel 4 ZURICH mist 3 GENèVE mist 2 LOCARNO licht bew. 7 WENEN geheel bew. 7 INNSBRUCK nevel 5 ROME nevel 11 KOPENHAGEN regen 3 Vijf opvarenden gered; acht worden nog vermist Hedenmorgen ongeveer kwart voor acht is in de ochtendmist op de Wes terschelde de Zweedse kustvaarder „Karen" met aan boord 13 opvarenden m aanvaring gekomen met de Nederlandse „Dongendijk" Het Zweedse schip zonk zeer snel en een te hulp geschoten Noor kon slechts 5 opvaren den, die te water waren geraakt waaronder twee gewonden aan boord nemen. Onmiddellijk toen de rampmelding binnen was, vertrokken verscheidene redding- en sleepboten, benevens twee helicopters naar de plaats des onheils Men hoopt, dat enkele nog vermiste schipbreukelingen zich op een sloep hebberl kunnen redden en naar dezen wordt thans gezocht. Het schip kwam in aanvaring ter hoogte van Hoedekerke en de opvaren den, die door de Noor zyn opgepikt, werden overgezet op de boot van de provinciale veerdienst die hen te Hoedekerke aan wal heeft gezet, waar de gewonden onmiddellijk naar het ziekenhuis werden gebracht. 1 Onder de geredden bevinden zich twee jongens van 16 jaar en een Bel- hem vasthouden tot de politie kwam gische rivierloods; onder de vermisten bevindt zich de enige vrouw aan I om hem te arresteren. boord, die de stewardess van de gezonken „Karen" was. J Kans op buien In de algemene luchtdruk verde ling komen slechts geringe verande ringen voor. Op de Oceaan handhaaft zich een krachtig hogedrukgebied ten westen van de Azoren. Dit fungeert als sturend centrum voor verschil lende storingen. Eén hiervan trok de laatste paar dagen van het zeegebied ten zuiden van IJsland naar het zuid oosten en doet nu in Portugal de luchtdruk weer dalen; een volgende is langs de zuidpunt van Groenland getrokken en zal waarschijnlijk later eveneens in zuidoostelijke richting gaan trekken. Andere storingen trok ken in noordoostelijke richting van Noord-Afrika naar de Balkan. Het weer in West-Europa wordt door al deze storingsgebieóen nauwelijks be- invloed, maar wordt grotendeels be paald door lokale factoren. Geduren de de nacht kwam op vele plaatsen, waar langdurige opklaringen optra den, nog zware nachtvorst voor; over dag vormden zich in de polaire lucht hier en daar enkele buien, welke ech ter tot dusverre van weinig betekenis waren. In ons land draaide de wind wat meer naar richtingen tussen west en noord, waardoor iets vochtiger lucht van de Noordzee binnenstroom de, in verband waarmede de kans op vorming van enkele buien wat gro ter wordt. Korreltje Beproeft uw schouders eer gij draagt.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1