Haarlemmerwonderolie liet gister speedboat 3 uur op 1 liter varen LEERLINGKOK PEDICURE Revolutie op brandstof-gebied? De winterkou deed in februari detailhandel niet de das om Zuster Xaveriana gaat (na 43 jaar) heen als kleuterleidster E. C. Pijpers-Bonten Twee nette Meisjes NET MEISJE Zijden-, Wollen-, Nylon- en veredelde Katoenen Stoften 'T Sudor MAANDAG 23 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT TWPPDE RT.AD - PAOTNA 4 Op de foto houdt Hogenhout het kleine flesje met brandstof omhoog goed voor een paar uur. De 23-jarige Haarlemmer J. Ho genhout, die een soort brandstof heeft uitgevonden voor een speed boat, heeft gister op het Noorder- Buiten Spaarne te Haarlem een proefvaart gemaakt; volkomen ge slaagd is de vaart niet, want zate- dagmiddag bij het te water laten van de boot, is de schroef enigszins beschadigd, zodat Hogenhout zijn snelheid moest beperken tot dertig kilometer per uur. Het resultaat van de proefvaart was, dat men kon vaststellen, dat een liter van de door de Haarlemmer sa men gestelde brandstof te gebruiken is voor bijna tien uur varen; onder normale omstandigheden heeft men vcor het varen gedurende die periode 28 liter brandstof nodig. Na het succes van deze dag is de heer Hogenhout voornemens octrooi i te vragen, niet alleen voor de vloei-1 stof, maar ook voor de motor, die hij voor de speedboat heeft gecon strueerd. In oktober j.l. is hij begon nen met het samenstellen van de brandstof, welker samenstelling hij natuurlijk geheim houdt. Goed opgezet „Spreekt u maar van karnemelk", zegt hij tot belangstellende journalis ten, als zij wat nader willen verne- Royale candidatenlijst nieuwe „splinterpartij" Het splinterpartijtje, dat in het le ven is geroepen, nadat Weiter de KNP terug naar de KVP gevoerd had, en dat zich de Nat. Unie op Alg. Chr. grondslag noemt is vol goede moed met een 20 candidaten tellen de verkiezingslijst voor den dag ge komen. Wij geven hier de drie eerste na men van deze nieuwe lijst ir R. C. A. J. J. van Lissa Nessel, Den Haag; A. W. Colijn, Rijswijk; dr J. M. E. M. A. Zonneberg, Den Haag in de waarschijnlijk niet voorbarige ver onderstelling, dat wij hiermede meer namen noemen, dan er voor deze partij kanshebbers zijn op een zetel in de nieuwe Tweede Kamer. Bertha Hertog getrouwd Vrijdagmorgen is zonder veel sen satie Bertha Hertog te Bergen op Zoom in het huwelijk getreden met de 21-jarige Johan Wolkenfeit, die zij heeft leren kennen, toen hij als militair in Bergen op Zoom gelegerd was. De heer Wolkenfeit is inmiddels weer tot het burgerleven terugge keerd en heeft in Bergen op Zoom een betrekking gekregen als meubel maker, zodat Bertha in dezelfde stad als haar ouders, broers en zusters blijft wonen. En hiermede is dan voor Bertha definitief een einde ge komen aan het bange avontuur, dat zij in 1950 beleefde, rtoen een Indo nesische vrouw, die zich tijdens de oorlog, toen de familie Bertha in In donesië door de Japannners geïnter neerd werden, over haar ontfermd had, haar te Singapore op 13-jari- ge leeftijd uithuwelijkte aan een Mo- hamedaan. De anticlimax tussen de opschud ding, die dit gebeuren in de gehele wereld veroorzaakte en de sobere plechtigheid, die vrijdag in de Onze Lieve Vrouw van Lourdesparochie te Bergen op Zoom, kan als bewijs gel den, dat het meisje de grote gebeur tenissen van 1950 volledig te boven is gekomen. Verkoop-stijging Uit de gegevens, welke door het economisch instituut voor de midden-1 stand zijn gepubliceerd, betreffende het omzetverloop in het midden- en kleinbedrijf gedurende februari jl., f kan worden afgeleid, dat de ontwik- j keling van de geldomzetten ten op- zichte van februari 1955 in het merendeel der branches niet onbe- vredigend is geweest, dit ondanks de langdurige periode van strenge vorst, welke in deze maand viel. Met uitzondering van de meubelbranche werd in alle bedrijfsstakken omzet- toenenrng geconstateerd. In de voedingsmiddelensector be- haalden het slagersbedrijf en de melk- i en zuivelzaken in verhouding met 1955 een omzettoenerring van resp. 16 en 14 pet De detailhandel in aardappelen en fruit zag de omzet met 11 pet. toene men, terwijl de verbetering van de omzet in het bakkers- en in het krui-1 deniersbedrijf op 10 pet. kon worden becijferd. Bij de beoordeling van de gege vens van met pame de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit en die in melk en zuivelproducten moet wel in aanmerking worden genomen, dat de omzetstijging ten dele moet worden toegeschreven aan prijsstij gingen. Duurzame goederen. In de duurzame consumptiegoede rensector viel een niet geringe om- zetverbetering t.o.v. februari te ver melden voor de boekhandel en de schoenzaken (resp. 27 en 26 pet.). De grote omzetstijging in de boekhandel was het gevolg van de omstandig, heiü, dat de boekenweek dit jaar in een andere maand viel dan in 1055, in de ce'.ailhandel in schoeisel heeft de felle en langdurige koude tot een grotere verkoop van pantoffels, bont laarsjes en ander specifiek winter- schoeisel geleid. Hoewel van veel ge ringere omvang kon de omzetverbe- tering in de kantoorboekhandel met 3 pet. bevredigend worden genoemd; een toeneming met resp. slechts 3 en 1 pet. terwijl voor de omzet in meu belen e.d in de overeenkomstige maanden een kleine achteruitgang moest worden becijferd. Voor de omzetten in genotmidde len kon worden geconstateerd, dat in de banketbakkerijen en in de de tailhandel in alcoholhoudende en al coholvrije dranken 5 pet. meer werd omgezet; in de detailhandel in tabaksfabrikaten was de toeneming 2 pet. Vergelijking met januari. Indien men de omzet in februari j.l. vergelijkt met die in janari j.l dan blijkt, dat zich in de onderschei den branches zeer uiteenlopende wij zigingen voordeden. De grootste om zetdaling (46 pet.) werd waargeno men in de detailhandel in textieiv/a- ren, terwijl de grootste omzetstijging (9 pet.) werd behaald door de de tailhandel in aardappelen, groenten en fruit. In dit verband kan worden opgemerkt, dat in alle brancnes welke tot de duurzame consumptie- goenerensector behoren, in de over eenkomstige maanden de omzet daa'ce. De laatste kans Zeeland onder hoogspanning Toen zaterdagavond de export-stop voor aardappelen, door de regering uitgevaardigd, van kracht werd, kon Zeeland zeggen, dat ze verscheept had, wat men daar had kunnen ver schepen. De afgelopen week heeft er rond alle havens en haventjes een voor Zeeland ongekende drukte geheerst. Dag en nacht reden vrachtwagens uit de gehele provincie af en aan om aaardappelen naar de kustvaartuigen te brengen, die hen momenteel ver der brengen naar Engeland en Zwe den. men over de samenstelling van de mysterieuze brandstof; Hogenhout heeft gewerkt met de technicus W. Aldehuijsen, de chemicus H. de Jong, de chemicus B. Scheffer en de ac countant Stillebroer, die technische, chemische en financiële adviezen heb ben verstrekt. Hogenhout had een speedboat van een Amerikaanse fabriek gekocht en die Neville-Duke 2 genoemd. De mo tor en de grote benzinetank heeft hij er uit gehaald en in de plaats hiervan kwam een vliegtuigmotor, die enigs zins verbouwd is en een kleine ruim te, waarin zich een halve liter brand stof bevindt, die hij voorlopig maar „karnemelk" noemt. 950 Km. op 1 liter. Hogenhout vertelde, dat de prijs van zijn vloeistof 6.20 per liter be draagt; dat betekent, dat hij voor zestig cent per uur in zijn speedboat kan varen en als hij een liter ge bruikt heeft, heeft hij een afstand van 950 km. afgelegd. Het Noorder buiten Spaarne was een goede gele genheid voor zijn proeven, maar een grote snelheid kan hij niet bereiken. Daarom trekt hij binnenkort naar de Westeinderplassen, om met een snel heid van 95 km. te demonstreren; de belangstelling van de zijde van het publiek was bijzonder groot. Niet de brandstof levert volgens de Haarlemmers een groot risico op, maar wel de spanningen, die de boot en de motor te verwerken krijgen; daarom wordt aan de veiligheid grote zorgen besteed. Nieuwe bemesting van bosopstanden Uitbreiding produktie In de houtvesterij „Assen-Oost" van het staatsbosbeheer worden op het ogenblik Voor het eerst in ons land oudere houtopstanden met be hulp van een kunstmestverstuiver tot grotere produktie gebracht. Tot dusverre was het nagenoeg onmoge lijk in dergelijke bossen kunstmest rationeel toe te dienen. De kunstmest, verstuiver maakt het thans mogelijk de kunstmest in oudere bossen doel treffend te deponeren. Onze behoefte aan hout bedraagt jaarlijks ongeveer 5 miljoen kubieke meter, tegen een produktie van circa 24 mlijoen kubieke meter per jaar. Verwacht kan worden dat ook par. ticuliere bosbezitters deze mogelijk heid tot verhoging van de produktie van hun bossen zullen aangrijpen. Eerwaarde moeder terug in Valmeer De eerwaarde moeder Jacomina, overste van het klooster te Val-meer, die op 24 october door de Amster damse rechtbank tot 6 maanden ge- vangenistraf werd veroordeeld, is dezer dagen in haar klooster terug gekeerd en heeft opnieuw de leiding op zich genomen. De Amsterdamse rechtbank be schuldigde haar destijds er van, dat zij de twee Nederlandse wezen An neke Beekman en Betty Milhado in het klooster van de Zusters van Lief de te Val-meer heeft opgenomen. Na haar veroordeling vluchtte moeder Jacomina; op 22 maart werd zij vrij gesproken. Hogere subsidie voor kon. drenkelingenbond Gifl van Rampenfonds Tijdens de jaarvergadering van de Kon. Drenkelingenbond te Nijmegen werd zaterdag medegedeeld, dat de regering de subsidie aan de bond ver hoogd heeft met 3.500 tot 17.500, waardoor het mogelijk zal zijn voor de bond om in de zomertijd de pos ten langs het strand regelmatig te doen bezetten. De statistieken wijzen uit, dat jaar lijks in Nederland nog 400 tot 500 mensen door verdrinking om het le ven komen, zodat de bond voorlopig nog niet overbodig zal zijn. Het aantal leden van de bond be draagt momenteel 7.302, waarvan 2.345 jeugdleden. Het Nationaal Rampenfonds heeft de bond met 300.000 in staat gesteld om de nodige voorzieningen te tref fen, zodat in tijd van nood doeltref fend kan worden opgetreden. Vleeswarenindustrie ontvangt de „3 pet" 6 Pet praktisch zeker In een vergadering van afgevaar digden van de werkgevers- en werk nemersorganisaties in de vleeswa ren-, vleesconserven- en baconin- dustrie is overeenstemming bereikt over de bevoegdheid tot het uitbeta len vóór 1 juni a.s. van een bonifica tie van 3 Inzake een verhoging van de lonen met 6 ingaand met de eerste vol le loonweek in september a.s. en het gelijktijdig inwerkingtreden van. een bedrijfspensioenfonds, waarom trent in de onderhandelingscommis sie volledige overeenstemming be reikt is, zal de werkgevers-organisa tie spoedig in een algemene leden vergadering een beslissing nemen. (Advertentie) Boot prinses Beatrix heet „Groene Draeck" De bouw van de zeilboot, die prin ses Beatrix bij haar 18e verjaardag door „Varend Nederlandêé is toege zegd, vordert gestaag en de prinses volgt met groot enthousiasme de boot- in-wording. Zij heeft bereids een naam voor de boot gevonden, die begin 1957 van stapel zal lopen; zij stelt zich voor de boot „De Groene Draeck" te noemen, zoals het admiraalsschip van Piet Hein heette, waarop deze zijn laat ste roemrijke strijd tegen de Duin kerkers in 1629 streed. Anti-bromlawaai B. en W. van Ede stellen de raad voor de bestaande plaatselijke poli tieverordening zodanig te wijzigen, dat voortaan opgetreden kan worden tegen het hindelijk lawaai, dat brom fietsers vaak veroorzaken. Sinds de wijziging van het wegen verkeersreglement in 1953 is het rij den op een bromfiets met onvoldoen de geluiddemping niet langer straf baar gesteld en dat vinden B. en W. van Ede een leemte. De wijziging van de politieveror dening is voornamelijk bedoeld om maatregelen te kunnen nemen, tegi.n diegenen, die de defecte uitlaat van hun bromfiets niet tijdig laten ver nieuwen of herstellen of die uit bra voure de uitlaat verwijderen om doelbewust lawaai te veroorzaken. BRANDSTCHTING IN OISTERWIJK Zondagmiddag is de Oisterwijkse brandweer binnen enkele uren drie maal gealarmeerd. In de omgeving van het vacantieoord Morgenrood ging ongeveer een hectare bos door brandstichting verloren. Twee jon gens werden als verdacht van brand stichting verbaliseerd- Tussen het Klein en het Groot Aderven ging on geveer drie hectare natuurschoon verloren. Tenslotte werd de brand weer gealarmeerd voor een onbete kenend brandje nabij een voetbal veld. AFSCHEID IN LANGERAAR Onder overgrote belang stelling van ouders en kinde ren heeft zuster Xaveriana afscheid genomen van haar le venswerk, de zorg voor de kleuters van de Parochie Langeraar. Inderdaad mag hier gesproken worden van een levenswerk, want drie en veertig jaar lang heeft zij op voortreffelijke wijze haar zorgen gewijd aan de aller kleinsten der scholieren, de kleuters. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat een af scheid als dit pijn doet. Va ders en moeders van de mees te gezinnen der parochie wa ren eens in de kleuterjaren zelf toevertrouwd aan de zorg van zuster Xaveriana, en menig vader en moeder nu reeds met grijze haren door vele zorgen, hebben op deze zondagmiddag de schei dende zuster de hand gedrukt en vluchtig, met een enkel woord misschien, uiting ge geven aan hun dankbaarheid. De grote zaal van het pa rochiehuis was gevuld met vele be langstellenden, o.a. de geestelijkheid der parochie, het kerkbestuur, de kinderen van de kleuterschool en vele ouders. Op het podium had Arti plaats genomen en toen zuster Xa veriana, vergezeld van de Eeiw. Moe der en de zusters van het St. Anto- nius Rustoord, voorafgegaan door bruidjes de zaal 'rinnentrad, speelde de fanfare een pittige mars. Het was een feestelijke intocht, want naast de muziek klonk ook een hartelijk applaus. En daarna zongen de kleu ters hun zuster, die afscheid ging nem^n, een welkomstlied toe, in een taal die zuster Xaveriana zo goed heeft leren verstaan in haar lange loopbaan. Vervolgens werd zuster Xaveriana toegesproken door de pastoor. Bij zijn toespraak haalde hij gedachten aan eigen jeugd op, om hiermede aan te tonen, hoe grote indruk het werk j der kleuterzorg maakt op het jonge j kind. Zij leerde de kinderei. bidden; en meeleven met de kerk. Zij is,al- dus de pastoor, een grote steun ge weest voor de priesters. Hiervoor dankt hij, ook namens de ouders. De pastoor bracht ook de dank over van het kerkbestuur. Bij het 40-jarig jubileum zijn Uw verdiensten er kend door de koningin door het verlenen van een onderscheiding, bij j deze gelegenheid heeft de Paus Zijn i zegen willen schenken voor de mooie loopbaan die is afgelegd. Vervolgens hebben de kinderen in voordrachtjes en liedjes op echt kin derlijke wijze luister verleend aan dit afscheid. Een mooi geschenk werd namens de kinderen door een kleu ter aangeboden n.l. een vulpen. Toen dit alles voorbij vas, verscheen de zuster op 'het spreekgestoelte om voor alles eens hartelijk te bedanken. En ze heeft dat gedaan zoals alleen zuster Xaveriana dat kan. Zo onge dwongen hartelijk en spontaan waren haar woorden. Het was zwaar, maar een grote troost bij alles was, dat uit Amsterdam bericht was gekomen, dat zij voorlopig nog in Langeraar mocht blijven. Zij hoopte dat dit voorlopig zeer lang zou mogen zijn. TER AAR Dom Ephraim Slof f DE „HISWA" TROK VEEL BELANGSTELLING. De „Hiswa" watersporttentnoostel- ling in het R.A.I.-gebouw heeft se dert de opening vrijdagochtend j.L reeds 15.500 bezoekers geteld; zondag alleen al kwamen er bijna 10.000 be zoekers naar de tentoonstelling. DODEND GAS. De 3I-jarige J. H. Kraaykamp ont dekte zaterdagmorgen bjj het op staan een sterke aslucht, afkomstig uit de keuken van de achterwoning aan de Amsterdamse Kinkerstraat, waar zijn vader, een 56-jarige markt koopman, woont. De vader werd bewusteloos gevon. den en tevergeefs heeft men getracht door het toedienen van zuurstof de man weer tot bewustzijn te brengen; bij de komst van de dokter bleek hij te, zijn overleden. Kort na Pasen ontving de fam. Slof bericht dat aan dom. Ephraim Slof 'n ongeluk was overkomen. Op Paas zaterdagavond na de plechtigheden in Kingstown, ging de pater per mo torfiets naar Colomaria voor de Paasviering. Hij verliet het klooster St. Mary's om ongeveer half elf. Na bij Bijabou bij de brug over het ra vijn heeft hij die brug gemist en is in het ravijn gevallen. Hij viel ongeveer 20 voet in de diepte. De gevolgen wa ren ernstig. Hij werd direct naar het ziekenhuis vervoerd. Hoewel hij geen enkel ogenblik het bewustzijn ver loor, kon hij toch niet vertellen hoe het ongeluk gebeurd was. In de nacht van 1920 april' is de pater aan de gevolgen van dit ongeluk overleden. Dorti. Ephraim Slof werd geboren te Ter Aar op 14 december 1895 en was dus ruim 60 jaar oud. Hij werd priester gewijd in Mount St. Benedict, Trinidad. Geheel zijn leven heeft hij in Brits West-Indië missiearbeid ver richt. Hij werkte de laatste jaren op St. Vincent. Hier had hij over vier staties de zielzorg. BANKETBAKKERIJ-AUTOMATIEK M. A. M. VAN NOORT DOUZASTRAAT 19-21 vraagt Opleiding AANVANG NIEUWE CURSUS MEI A.S. Mevrouw WASSTRAAT 2. LEIDEN - TELEF. 20546. H.H. Slagers-Noodhulp B.z.a. voor verschillende dagen, ook voor halve da gen in Leiden en omgev. nette slagersbediende voor alle voorkomende werk zaamheden. Br. onder no. 2963 bureau van dit blad. leeftijd 1518 jaar. Aanm. bij Moeder Overste. Gevraagd een eenvou dig flink meisje voor 2 da gen per week. Adres mevr. Duindam, Herensteeg 17. Tel. 21686. Gevraagd een 's morgens huishoudelijk en 's middags winkelwerk. Aanmelden tussen 6 en 7 uur. Levensmiddelenbedrijf ZWETSLOOT. Hoge Rijndijk 199, Zoeterwoude. Voor Dames die zelf haar boven kleding maken of laten maken hebben wij een Exquise collectie! van 1836 MARE 92, TEL. 25424 (MIDZA-ZAAK). ch made by Timtur „Een klasse apart" Exclusieve ontwerpen verkrijgbaar bij: N.V. E. H0LLANTS Vismarkt 2 Leiden Fa. P. J. v. d. ZANDEN Breestraat 77 - Leiden

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8