Auto ramde spoorbomen kort voor de trein voorbij kwam Honderd treinraampjes in scherven GEDENKT DE EMMA- BLOEM COLLECTE Bcskoopse E.H.B.O.'ers klopten collega's uit Alphen aan den Rijn Scherp veer Samen bij de huishoudkas Geen gebrek aan ruimte meer MAANDAG 23 APRIL 1956 DE LEIDS" fOÜRANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ONGEVAL BIJ GEMENEWEG HAZERSWOUDE Veel reizigers licht gewond kant van dc baan in de berm terecht I kwam. De bestuurder van een personen- Maar voor het zover was, was de auto, de heer M. R. Block van de auto tegen een paal opgebotst, bloedtransfusiedienst te Rotterdam,waarop een waarschuwingsbord was diens echtgenote en twee van hun j bevestigd. Deze ijzeren mast boog om kinderen, alsmede een groot aantal en helde juist ter hoogte van de treinriezigers zijn zondagmiddag om-1 coupéramen van de trein over de streeks 2.40 uur ter nauwernood aan j baan. Het gevolg hiervan was, dat aan ernstige gevaren ontsnapt, op het de rechterkant van de trein prak- baanvak van de electrische trein LeidenUtrecht, onder de gemeente Hazerswoude. De heer Block kwam uit Rotterdam en reed met grote snelheid in de rich ting van de rijksstraatweg Leiden Utrecht, over de Gemeneweg onder de gemeente Hazerswoude. Deze weg wordt gekruist door het baanvak van de trein. Ter beveiliging zijn aldaar z.g. Amerikaanse afsluitbomen aan gebracht alsook knipperlichten, ter wijl voorts een bel het wegverkeer waarschuwt voor de naderende treinen. Toen de heer Block de overweg naderde, merkte hij teiaat op, dat de bomen gesloten waren. Omdat hij met te grote snelheid reed, kon hij zijn wagen niet vroegtijdig tot staan brengen. Om ean botsing met de bo men te voorkomen, trachtte hij zijn autozig-zag over de spoorbaan te loodsen, tussen de bomen door. Dit gelukte hem echter niet. De auto raakte de bomen, welke totaal ver nield werden, waarna de aanzienlijk gehavende auto nog net voor dat de trein, welke 2.35 uur uit Leiden was vertrokken voorbij raasde aan de over- tisch alle ruiten (een kleine hon derd) werden verbrijzeld, toen de trein voorbij snorde. Een groot aantal reizigers werd licht gewond. Enkelen moesten zich onder doktersbehandeling stellen. On der hen was het echtpaar C. Bos uit Weesp en prof. dr. P. J. Gaillard uit Oegstgeest en diens echtgenote. Dr. A. J. Zwartendijk te Alphen aan den Rijn verleende geneeskun dige hulp. De heer Elock was er echter ern stiger aan toe. Hij is met gebroken ribben en inwendige verwonlingen - opgenomen in het Academisch zieken- huis te Leiden. Zijn echtgenote liep 1 lichte verwondingen op, evenals zijn beide kinderen. Door dit gecompliceerde öngevel had het treinverkeer ongeveer an derhalf uur vertraging. die gehouden zal worden in de week van 23t.m.28 April a.s. in deze gemeente. Met veel enthousiasme van de zijde der deelnemers en tot grote te vredenheid van de organisatoren, werd zaterdagmiddag op het terrein van de in aanbouw zijnde gemeente lijke nijverheidsschool voor meisjes aan de Prins Bernhardlaan, in BB- verband, een grote EHBO-wedstrijd gehouden. Hieraan werd deelgenomen door EHBO'ers uit alle eenheden uit Bos koop en Alphen aan den Rijn, in to taal ongeveer 60 personen. Boskoop kwam hierbij als de beste uit de bus. De deelnemers waren ingedeeld in vier groepen in de kleuren oranje, geel, rood en groen. Vier groepen slachtoffers, welke na loting werden aangewezen uit de deelnemende Ook Wisjinski's kaars uitgeblazen Het vooraanstaande Sowjet-Russi- sche juridische tijdschrift „Sowjet staat en recht" heeft scherpe kritiek geleverd op Andrej Wisjinski, die gold als een der prominenste juristen van de Sowjet-Unie en die openbare aan klager is geweest bij de grote zuive ringsprocessen in de jaren dertig. Wisjinski is in november 1954 in New York overleden en zijn stoffelijk over schot is bijgezet in de muur van het Kremlin. Het tijdschrift verklaart, dat het veroordelen van beklaagden op grond van hun eigen bekentenissen een „grove schending" van het Sowjet- recht was Het veroordeelt Wis jinski's „foutieve theorieën", in het bijzonder die, welke „de noodzaak loochend, dat een gerechtshof in elk geval de absolute waarheid moet vaststellen" en welke „de mogelijk heid toelaat, dat iemand wordt schul dig bevonden uitsluitend op grond van de waarschijnlijkheid" van be paalde feiten. Toegegeven wordt, dat er een „blinde verering" van Wisjinski's werk is geweest, waardoor dit on danks „ernstige fouten" een „onaan tastbaar dogma" was geworden. De nadruk wordt gelegd op het belang van toezicht op de veiligheidsorganen en gerechtelijke uitspraken. Hierdoor moet de „socialistische wettigheid" worden verzekerd. Wisjinski is onder meer minister van buitenlandse zaken en vertegen woordiger der Sowjet-Unie bij de Verenigde Naties geweest. Ernstig auto-ongeluk in Chili In Noord—Chili zijn zaterdag 30 ar beiders om het leven gekomen, toen de vfaohtauto, waarin zij vervoerd werden, van een brug reed en in een rivier stortte. De auto deed een val van 100 meter en alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Honderdste verjaardag van Pétain In de geboorteplaats van maar schalk Philippie Pétain is het de Franse politie gisteren met enige moeite gelukt te voorkomen dat de herdenking van de honderste jaardag van de overleden leider van de Franse Vichy-regering uitliep op een massale vechtpartij. De Franse regering had een her denking bij de Are de Triomphe in Parijs verboden, omdat oud-verzets strijders gedreigd hadden met een tegen-demonstratie. Aanhangers van de Viohy-leider, onder wie de Franse opperbevelhebber ten tijde van de Frans-Duitse wapenstilstand in 1940, de 89-jarige generaal Weygand, hiel den nu een kerkdienst in Pétains geboorteplaats, Caiuchy-a-la-Tour. Na de kerkdienst dreigde een handgemeen, toen demonstranten de Pétain-aanhangers opwachtten en uitjoelden. Sterke pohtiedetachemen- ten wisten de demonstranten echter op een afstand te houden en het treffen tot enkele verspreide klappen te beperken, Aan de gevel van Pétains geboorteplaats onthulde Wey gand een plaquette met het opschrift: „In dit buis werd op 24 april 1856 geboren: Philippie Pétain, maarschalk van Frankrijk en staatshoofd". Tienjarige wint televisieprijs De tienjarige Lenny Ross heeft zaterdagavond te New York een tele visieprijs van 100.000 dollar gewon- POTLOOD en GEEST EHBO'ers, droegen dezelfde kleuren. ramp, welke zogenaamd had plaats gevonden, was zo realistisch mogelijk gemaakt, mede door smink- werk (A. v. d. Panne) en door ge- bruikmaking van rubber wondmodel- len, terwijl de gewonden tevoren waren geïnstrueerd omtrent de ver- schijnselen en gevolgen van him ver- wondingen, zodat er bij deze groep eervzo getrouw mogelijk, spel moest kunnen worden verwacht. De burgémeesters mr. dr. E. P. Verkerk van Boskoop en J. C. van Wageningen van Woubrugge woon- den de wedstrijd bij. Burgemeester Ed. C. Witschey die des middags ver- j hinderd was, kwam later de prijzen j uitreiken. Namens hem bevond zich zijn echtgenote, mevr. J. Witschey- Van Unen op het terrein van „de ramp". Na afloop verzamelde men zich in de commandopost waar aan een 80- tal personen een één-pans-maaltijd werd verstrekt klaar gemaakt door de dames van de dienst Sociale Ver,- zorging der B.B. en welke maal- tijd men zich liet smaken, enkelen zelfs meer dan één portie. Hier gaf dr. Bakhuizen van den j Brink een overzicht van het verloop der wedstrijden, waarbij zij goede en minder goede momenten aan een be- schouwing onderwierp. Gebleken is dat de jury de persoonlijke fantasie en initiatieven bij en van de deel- nemers heel zwaar heeft laten we- gen en om dit te stimuleren hier en daar onvolkomenheden in de opga- ven heeft laten sluipen en van be- paalde materialen tekort beschikbaar heeft gesteld. De hierdoor ontstane moeilijkheden heeft de groep geel onder commando van de heer W. Koppe het beste opgelost. Deze groep behaalde 327 van de 1 370 punten; groep rood 324, oranje 247 en groen 227. De groep geel be- stond uit de dames C. Boer, A. P.« Kerver-De Wit, H. Kapteijn en Ho- nout en uit de heren W. Koppe, G. A. v. d. Tol, J. Vermeulen en C. Koppe. Elk dezer personen ontving een prijs. Van de groep gewonden ontvingen een prijs de dames J. van 't Wout, A. v. d. Neut en de heer W. A. Noordermeer (groep rood), de heer G. Zingel (geel), de heren E. Nagel en P. H. Vergeer (oranje), mej. F. Nagel en de heer R. van Heusden (groen). Tijdens de bijeenkomst in de com mandopost gaf de heer Bos een uit eenzetting van de stand der bezet ting in de kring. Van de 1800 plaat sen zijn er 1500 bezet (verbandakte getekend). Alphen zelf is thans vol ledig bezet. Binnenkort komen ook de andere gemeenten aan de beurt voor dergelijke gecombineerde wed strijden, straks ook de andere dien sten om vervolgens te komen tot een wedstrijd van alle diensten in de ge hele kring (22 gemeenten). Burgemeester Witschey wees erop, dat in de BB het niet alleen aankomt op het werk van teamgeest en. kame raadschap, maar dat daarbij vooral ook gezien moet worden de geeste lijke achtergrond: het werk van naastenliefde. Men kan in deze we reld nu eenmaal niet alleen blijven staan en zeker is men bij rampen getrouwd is, kun je moei lijk van haar verwachten, dat ze zich meteen als een geboren financier ontpopt. Misschien komt ze zo van moeder thuis, waar al les voor haar klaar stond en ze zich er weinig het hoofd over gebroken heeft, waiar het van daan kwam. En dan krijgt ze nu zomaar opeens een heel week of maandloon in handen en wordt er van haar verwacht, dat ze daar oordeelkundig en verant woord mee zal omspringen en het geld goed besteed en niet over de balk gesmeten zal wor den. Best mogelijk, dat het in het begin een grandioze mislukking wordt en er op een gegeven ogenblik geen cent meer over blijkt te zijn vóór de tijd verstre ken is. Dan komen er traantjes bij te pas. Maar daarmee is nie mand geholpen. Nee meneer de echtgenoot, nu moet u niet boos op uw vrouwtje worden en haar geen hevige verwijten doen. U moet haar op weg helpen. Gaat u eens gezellig samen aan de tafel zitten met een groot vel blanco papier voor u. Dit is een zaak, die u beiden aangaat en dus voor u samen zo goed mogelijk opgelost, moet worden. Als u samen netjes een begro ting maakt, laat dat jonge vrouwjte dan meteen eens trach ten na te gaan, waar al het geld aan is opgegaan en hoe het zo ongemerkt en geheimzinnig door haar vingers door heeft kunnen lopen. Dat is de enige manier, om in het vervolg voorzichtiger te zijn. Nu kan het gebeuren, dat zelfs het maken van zo'n begroting op papier u niet lukt. Met al ujw gezamenlijk gereken en gecijfer komt er niet uit en raakt u tot de ontmoedigende conclusie, dat de vaste lasten en de huishoude lijke uitgaven al zulke sommen verslinden, dat.er geen cent voor het reservepotje overblijft. Dat wil dus zeggen, dat u nooit toe zou komen aan een stuk kleren of andere grote aanschaf of aan een vakantiereisje. ljet is wanhopig. Hoe kom je daar uit! „Ik v/ist niet, dat huishouden doen zo'n puzlle was", zucht het jonge vrouwtje. Kalm vrouwtje. Nooit het hoofd verliezen. Wat anderen kunnen, kunt u ook. Als u de dingen maar rustig bekijkt en waakzaam blijft. Als het niet uit" de lengte gaat, kan het misschien uit de breedte. U begint vanaf morgen al uw uitgaven, tot de kleinste toe, nauwkeurig op te schrijven. U let op alle inkopen. Neem niet altijd het duurste vlees, omdat u dat het lekkerste vindt, maar wissel het af met goedkopere soorten. Let er bij het kopen van groente goed op, waarvan de meegte aanvoer is op een bepaald moment, want dat is altijd het goedkoopste. U stelt zich tot opgave, dat u met een bepaald bedrag per week Yoor eten toe moet komen, wil er nog wat voor reserve overblijven. U kunt dat, als u een duurdere dag met een goedkopere afwisselt, -als u kunst leert, op de kleintjes te letten en zich traint op het overwinnen van bepaalde verleidingen. £n als ale moeite dan toch nog JS j}00r ffe middag tevergeefs is, omdat blijkt, dat er nog steeds niets voor het reservepotje overblijft? Ja, dan zal er een offertje gebracht moe ten vorden. Uw man rookt wat minder. U laat. het kopje koffie met gebakje achterwege, dat u zo graag in de stad gebruikte, na het boodschappen doen. Mis schien moet u het abonnement op een of ander blad opzeggen of een cursus, die u volgde laten varen. nen. Hij beantwoordde vragen °P °T*' "êikaaTaangewezen en om die flnancieel-teelmisch g_ebieiL Zijn va- j ^g°£jkheid te scheppen, is de BB. der is accountant in Californië. No. 526. Horizontaal: 1. plant, paardestang, 10. een der profeten, 11. maanstand (afk.), 13. niet-Israëliet, 15. afkorting van selenium, 16. voor voegsel, 18. moed (bargoens), 20. edel metaal, 22. rivier in Nederland, 24. stadje in België, 26. plaats op Ameland, 29. zwak, 31 munt in China 32. voorzetsel, 34. niet gevuld, 36. houten bakje, 37.' wortej. Verticaal: 2. de 11de maand bij de joden, 3. jong varken, 4. koraalrif, 5. afkorting van berylium, 6. priem, 7. landbouwvork, 8. heizode, 12. oud, afgewerkt paard, 14. Europeaan, 17. pijp van een ketel, 19. niet grof, 21. dorsvloer, 23. meisjesnaam, 25. stuk chooolade, 27. verlegen, 28. deel van he gelaat, 30. soort van hert, 33. voorzetsel, 35. voornaamwoord. Oplossing morgenavond. KORTE golf De onwillige mijnveger „Steen- wijk", die vrijdag na de tik met dg champagnefles niet het Spaarne in wilde glijden, is na enkele uren in gespannen arbeid door de Haarlem se scheepsbouwarbgiders tot andere gedachten gebracht; zaterdagmiddag half één koos hij het ruime sop. De Vughtse harmonie „Kunst en Vriendschap" viert deze zomer haar 80-jarig bestaan, hetgeen op 29 juli en 5 augustus tot uiting zal ko men in een internationaal concours. De hoofdstedelijke brandweer spoedde zich gistermorgen half zes naar het houtveernkanaal, waar de Engelse vrachtboot „Cressington Court" uit Londen een begin van brand gemeld had, daar de lading een electrische leiding in de knel ge bracht had; het gevaar was echter niet zo groot, dat de lading niet on der toezicht van de brandweer gelost kon worden, hetgeen zonder ongeluk ken geschiedde. Door met levensgevaar een jon getje uit een brandend huis te red den heeft de heer G. Hagedoorn uit Almelo de medaille van het Carnegie- heldenfonds verworven ,die hem za terdag door Almelo's burgemeester werd uitgereikt. Het ziekenvliegtuig, dat zater dagmiddag een ernstige zieke van Schiermonnikoog zou afhalen, kreeg bij z\jn landing op het eiland motor storing; de zieke vertrok later op de middag per postboot naar Oostma- horn, vanwaar hij per ambulance naar het Leeuwarder ziekenhuis werd gebracht. Spr. was verheugd dat de kring Al phen nu reeds zover is gevorderd dat een dergelijke wedstrijd mogelijk was en sprak een dankwoord tot de deelnemers en organisatoren voor de getoonde offergeest en bereidheid, welke voldoende voor zich spreken uit de algemene deelname. De burgemeester dankte ook de dienst sociale verzorging, inzonder heid mevr. Herbig-Hofstee, het hoofd hiervan, die binnenkort wegens ver andering van woonplaats, de BB gaat verlaten. Zij wordt opgevolgd door mevr. Pijper. De verbindingsdienst» werd ook be trokken in de waarderende woorden van de burgemeester. Tot slot heeft mevr. Bakhuizen van den Brink enkele informaties be antwoord. ST. JORISDAG. Een jaarlijks terugkerende gebeur, tenis ook in onze gemeente is de viering van Sint Jorisdag. Zoals gewoonlijk werd deze dag vanmorgen ingezet met een samen komst op het Sint Jorisplein van alle troepen en onderafdelingen van de padvinderij en van de verkennerij. Kapelaan L. M. G. Biemans van de V. K. J. B. woonde de plechtigheid bij, terwijl burgemeester Ed. C. Wit schey, die in gezelschap was van zijn echtgonote, mevr. J. Witschey-van Unen, dit deed namens de gemeente. De leiding van de dag verzorgt mem om toerbeurten. Vorig jaar had de V.K.J.B. de zorg voor de organir sa tie, die jaar leidde Hopman C. P. Mulder van de „Bauwe Reigers" der N.P..V uitzijn traditionele toespraak op St Hopman Mulder hield ter inleiding, Jorisochtend aan Sint Joris die de madat de troepen zich om de vlag- draak had verslagen. Nu zijn er geen genmasten, ditmaal in cirkelvorm I draken als toen te verslaan. Dat In de tegenwoordige woningen is geen overvloed aan ruimte. Op de Britse huishoudbeurs te Londen staat een tafel opgesteld, die zeer praktisch is voor kleinbehuisden. Ruimte om de strijkplank op te bergen is niet meer nodig en ln een wip staat naast de keukentafel een keurige strijkgelegenheid. Over het algemeen is het bij de Nederlandse dames nog wei nig in gebruik om zich voor de middag eens om te kleden in een speciaal toiletje. De meeste da mes dragen de gehele dag de kleding, die zij 's morgens aan trekken. Een uitzondering wordt er slechts gemaakt voor de avond en dan nog alleen, wan neer we uitgaan en er aardig uit willen zien. Toch is dit een geheel foutieve instelling. Ook de middag ver dient een speciaal jurkje, aange past aan dit deel van de dag. Denk niet, dat het overbodigè luxe is want hoe dikwijls komt het niet voor, dat men 's middags er even uit wipt of wil winke len en dan staat men veelal voor het probleem, wat moet ik aan trekken? Meestal wordt dan maar de jurk van 's morgens aangehouden, maar bevredigen doet het niet. Daarom is een aardig middagjurkje beslist geen weelde. Bovendien geeft het zich verkleden in 'n mooie jurk een apart cachet aan het uitgaan. Men is er zich dan volkomen van be wust dat men er maar niet even uitvliegt, maar op bezoek gaat op de manier zoals dat behoort. Er zijn te kust en te keur aar dige middagjaponnetjes in de handel, waarvan de prijzen aan trekkelijk zijn. Ook voor dit sei zoen vinden we weer een pracht collectie. Onze illustratie toont een der gelijke middagjurk v. veredelde katoen in de kleuren crème, licht grijs en turquoise, een keurige japon, van vlotte lijn met een aardige hals en leuke wijde rok, echt iets om in op stap te,gaan. Wanneer wij op zoek gaan, vinden we een groot aantal mo- delen die ons zullen trekken en waaruit we een keuze kunnen doen. De middag is waard om er een speciaal jurkje voor te be- Uit de keuken qeklcp.t Spinazie-omelette. 1 Kg. spinazie, 4 a 6 eieren, 4 a 6 lepels melk, zout, peper, boter bloem, 75 gr. kaas geraspt. De spinazie uitzoeken, wassen, koken, hakken en binden met wat bloem, warm houden terwijl de omelette gebakken wordt. Voor de omelette de eieren klop pen met melk, zout, peper en een deel der geraspt kaas. In de koe- kepan in boter dunne omeletjes bakken, enige lepels spinazie er- op leggen, dichtrollen en naast elkaar in een 'vuurvaste schotel schikken. Overstrooien met de rest der geraspte kaas en 5 a 10 minuten in een hete oven met boven warmte laten doorwarmen en kleuren. opgesteld midden op het plein, had den geschaard, een korte toespraak waarin de hopman de betekenis van de dag schetste en de volgelingen van_ Baden Powell de zin van de wet erf' de belofte voorhield. Toen vervolgens eerst de nationale vlag en vervolgens de troepvlaggen werden gehesen, brachten de aanwe zigen een saluut en zegde een hunner napiens allen de verkennerswet ter hernieuwing op. Witschey herinnerde wordt ook niet van jullie verlangd, zei de burgemeester, maar er zijn in onze dagen nog zoveel onhebbelijk heden welke met een draak te verge lijken zijn en die moeten wel bestre den en overwonnen worden. Dé bur gemeester vroeg de Padvinders en Padvindsters dit met zorg te doen en de gemeente te helpen op te bouwen door de draken uit te bannen. Spr. herinnerde voorts aan de onlangs plaats gehad hebbende brand in de garage, waarboven een der blokhut ten is gevestigd van de Padvindsters. Die brand vestigde de aandacht hoe gevaarlijk een dergelijke huisves ting voor de jeugd zijn kan en vroeg aller aandacht voor de blokhutten. Met de aansporing: „Dien en wees pa raat" besloot de burgemeester. De onderdistricts commissaris van de N.P.V., G. Nijman, spoorde de aanwezigen aan dé leer van St. Joris, het ideaal van de Padvinderij wer kelijkheid te doen worden. Het zingen van „Hoort zegt het voort" (met gekruiste armen, ket- tingvorm) en het uitdelen van de rode tulpen vormden het slot van de opèning van Sint Jorisdag. Om 7 uur van avond wordt de dag geza menlijk besloten, waarna elk der troepen in eigen kring het avond feest viert.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2