S>e CöicbcSoii^cmt O.-Europese bannelingen demonstreren in Londen ECHTE KONINGIN Boelganin en Kroestsjef Sovjet-regiem nog, altijd dictatoriaal Poolse kerkers spuien gevangenen van Stalin Behoedzaam verder in 't Midden-Oosten MAANDAG 23 APRIL 1956 47ste JAARGANG No. 13787 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN P EN K. ZAGEN Directeur: C M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 503003. Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mnd., 17.— p. kwart Franco p.n. f7.40 Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 bij koningin Elizabeth Russen zijn optimist met betrekking»tot de resultaten van hun reis Duizenden Oost-Europese ballingen hebben zondag in Londen een pro testmars gehouden tegen het communistische bewind in hun vaderlanden. Boelganin en Kroestsjef hebben daar niets van gezien, want zij confereerden met Eden in diens landhuis. De betogers liepen van een Katholieke kerk in West-Londen, waar hon derden vóór het vertrek van de optocht hebben gebeden, naar het oorlogs gedenkteken bij het parlementsgebouw. Incidenten deden zich niet voor. Dit was de eerste maal, dat Sowjet- Russische leiders werden ontvangen door de koninklijke familie, wier Russische verwanten bij de revolutie om het leven kwamen. IN OXFORD. Boelganin en Kroestsjef hebben za terdag Oxford en het centrum voor bestudering der kernenergie nabij Harwell bezocht. Hun bezoek aan Harwell was op dezelfde wijze georganiseerd als dat van ex-premier Malenkof: zij.werden niet door die gedeelten van het ge bouw geleid, waar geheim onder zoekingswerk wordt verricht. De vrij luidruchtige ontvangst in de studentenstad werd gekenmerkt door het zingen van de negro spiri tual „Poor old Joe", een pijnlijke toespeling op de ontluistering *van Stalin. De studentenvrolijkheid uitte zich in het afsteken van een donderbus waardoor de Britse en Russische lijf wachten kennelijk even uit hun even wicht raakten, en in de teksten van spandoeken, zoals: „Stalin als pro fessor" en „Grote broer ziet u". (Dit laatste slaat op de dictator uit Or- wells roman „1984"). De agenten, die belast zijn met de bescherming van de Russische lei ders hebben zaterdag nog een ang stig ogenblik beleefd. Kort voor het vertrek van de Russische leiders naar Harwell, werd een pakje bezorgd aan het Claridge-hptel voor maar- sohalk Boelganin. Een lid van het se cretariaat van de Russische delegatie wilde het openmaken toen hij getik hoorde. Hij riep terstond agenten er bij, die het pakje in een emmer depo neerden en er zand over stortten. Het pakketje werd op een veilige plaats met grote voorzichtigheid open gemaakt en bleekeen oude wekker te bevatten. BIJ KONINGIN ELIZABETH De Sowjet-leiders zijn zondag door koningin Elizabeth ontvangen op Windsor Castle. Tijdens een onder houd van een uur boden zij de vorstin die zaterdag 30 jaar werd, een prach tige omslagdoek van sabelbont aan. Prins Charles en prinses Anrie wa ren met hun vader, de hertog van Edinburgh, aanwezig, toen de Sowjet- leiders aankwamen. De russen had den zaterdag een hengst voor de her tog en een pony voor prins Charles laten bezorgen bij Buckingham pa lace, de koninklijke residentie in Lon den. Prinses Anne kreeg een bruin beertje van Kaukasisch ras, dat in februari j.l. in de dierentuin van Moskou was geboren. Men was da genlang in het onzékere geweest over de bestemming van deze dieren. De dierentuin 'van Londen heeft het beertje onder zijn hoede genomen en het zal spoedig aan het publiek wor den getoond. Een officiële woordvoerder ver klaarde, dat Boelganin koningin Eli zabeth een officiële boodschap van de president der Sow jet-Unie had overhandigd. 1 „Zeer vermoeid". Het programma voor het bezoek van maandag aan Birmingham is be kort, omdat de Sowjet-leiders volgens een officiële mededeling „zeer ver moeid" zijn. Tijdens een door de Londense graafschapsraad aangeboden receptie zeide Boelganin in antwoord op een welkomstcespraak, dat uit de bespre kingen met de britse leiders was ge bleken, dat beide partijen een succes rijke afloop wensen. „Wij willen en ik ben er zéker van, dat dit ook de wens der Britse regering is ons in spannen om de (nog bestaande) moei lijkheden te overwinnen, opdat wij na een goed verblijf in Engeland als goede vrienden vertrekken". De Sowjet-pers legt de nadruk op de „uitbundige ontvangst" die de Rus sische leiders ten deel gevallen De „Izvestia" zegt dat. de honding van het Britse publiek bewijst „welk een diep respect het Britse volk voor het Russische voelt". Over het alge meen laten de bladen zich optimis tisch uit over de resultaten die van het bezoek verwacht kunnen worden. Mening van Eisenhower „Het nieuwe Sowjet-regiem is nog steeds dictatoriaal, ondanks het col lectieve leiderschap en de veroorde ling van Stalin", dit heeft president Eisenhower zaterdag verklaard in een toespraak te Washington voor de Amerikaanse vereniging van hoofd redacteuren. De rede, die aangekon digd was als een belangrijke verkla ring over de buitenlandse politiek, werd over het gehele Amerikaanse radio- en televisienetwerk uitgezon den. „De Sow jet-politiek zal meer fun damentele veranderingen moeten oridergaan voordat de vrije volkeren hun waakzaamheid kunnen laten verslappen", vervolgde de president. „Ondanks de veranderingen, die onlangs aangekondigd zijn, is er niet veel veranderd in de buitenlandse politiek, zoals die door Stalin gevoerd werd". De president merkte op, dat veel van het onrecht, dat Stalin tegen over andere landen had gepleegd, tij dens het bewind van zijn opvolgers nog bestaat. Hij noemde de deling, van Duitsland, het bestaan van de Oost-Europese „satellieten" en de deling van Korea. De Verenigde Sta ten waren bereid alle wegen naar een rechtvaardige oplossing van deze kwéstie te onderzoeken. De president voegde er aan toe, dat belangen en doel van de Verenigde Staten en Legt Franco functies neer? Volgens de correspondent van de „Sunday Times" in Madrid is gene raal Franco van plan binnenkort zijn functies van leider van de regering, wetgevende macht en de Falanx neer te leggen. Hij zou slechts staatshoofd en opperbevelhebber blijven. Over een jaar zou een volksstemming ge houden worden voor de grondwet wijziging, die daarvoor nodig is. De correspondent schrijft, dat de huidige minister van binnenlandse zaken, Gonzales, waarschijnlijk Fran co zal opvolgen als hoofd van de rege ring, terwijl de onlangs benoemde secretaris van de Falanx, Arre&ï, lei der van de partij zou worden. de vrije wereld niet in strijd komen met de rechtmatige belangen van de Russische natie of de verlangens van haar bevolking. Drie hoofdrichtlijnen. Eisenhower noemde drie hoofd richtlijnen voor het uitstippelen van het beleid der V. S. In de eerste plaats diende een collectiéf schild te gen agressie gehandhaafd te blijven opdat de vrije volken hun doeleinden in veiligheid zouden kunnen nastre ven. Hiertoe moesten de Verenigde Staten hun eigen militaire kracht en die van hun bondgenoten blijven versterken. Het tweede richtsnoer voor de Amerikaanse buitenlandse politiek omschreef de president aldus: .binnen de vrije gemeenschap moeten wij een behulpzame bondgenoot zijn bij het scheppen van omstandigheden wa? 'n de vrijheid zal gedijen". -i Het derde richtsnoer, aldus Eisen hower is dit: „wij moeten pogen, met alle vreedzame middelen, het Sow- jet-blok er toe te brengen, de be staande onrechtvaardigheden te corri geren en oprecht vreedzame doelein den na te streven in zijn betrekkin gen met andere landen. Plechtige requiemmis voor Leon Jungschlager te Maastricht In de St. Servaaskerk te Maastricht werd zaterdagochtend een plechtige Requiemmis gecelebreerd ter nage dachtenis van wijlen de heer Leon Nicolaas Hubertus Jungschlaeger. Deze foto werd gemaakt tijdens de plechtigheid in de kerk. VXn.r. de heer W. Jungschlaeger, een broer van de overledene; mevr. Van Kan- Jungschlaeger, een zuster van de overledene; mevr. J. Verkade, de heer P. Jungschlaeger, eveneens een broer van de overledene en de heep P. van Kan, zwager van wijlen de heer Jungschlaeger; op de tweede rij v.l.n.r.: de heer L. Lenders en mevr. Lenders en de heer en mevr. Tuin- stra. Verder de heer H. Geuskens, schoonvader van de overledene. Ministers ontslagen Polen is thans aan de beurt om schoon gespoeld te worden van Sta- linische smetten. Bij het parlement is een wetsont werp ingediend, waarbij 30.000 ge vangenen zullen worden vrijgelaten en 70.0GO gevangenen vermindering van straf zullen krijgen. Voorts ontsloeg de ministerraad (de staatsraad) minister van justitie Hen- rik Swiat Ofski, minister van cultuur Wlodzimierz Sokorski en minister voor de staatsboerderijen Stanislaf Radkiewits. De burgelijke openbare aanklager, Stefan Kalinofski, en de militaire openbare aanklager, luitenant-gene raal Stanislaf Zarakofski, werden van hun functie ontheven. N auwere Arabische aaneensluiting Egypte, Saoedi-Arabië en Yemen hebben hun legers onder een gemeen schappelijk opperbevel geplaatst, met als bevelhebber de Egyptenaar Ab- del Hakim Amir. De overeenkomst hiertoe werd gisteren in Djedda door koning Saoed, de Imam van Yemen en premier Nasser getekend. Het pact, dat verder voorziet in de oprichting van opperste raad en een militaire raad, heeft de banden tussen de Arabische staten, die geen lid zijn van het Bagdadpact nog verder ver sterkt. Egypte en Syrië. Syrië en Saoedi-Arabië en Saoedi-Arabië en Egypte waren reeds door defensie verdragen verbonden, terwijl er be sprekingen gaande zijn over de coör dinatie van de defensie tussen Egypte Syrië en Jordanië. Twee Russische paarden als geschenk voor Britse koningin De Russische gasten in Engeland hebben een speciaal geschenk meegebracht voor de Britse koningin, die zij vandaag een bezoek zullen brengen. Met twee speciale in inheems^ costumes geklede bewa^rs, ver-- toeven in een Engelse stal twee volbloed Russische paarden, die het geschenk van Rusland aan de koniqgin zullen vormen. Hammarskjoeld onvervaard. UINO-secretaris Hammarskjoeld gaat niettemin onvervaard voort met zijn „stop de oorlog missie". Vandaag, maandag, vertrekt hij naar Damascus en Amtman om van Syrië en Jordanië hetzelfde akkoord over het staken van het vuren los te krijgen als van Israël en Egypte. Wanneer hij aan het einde van deze week van deze reis in Bei roet terugkeert, zal de Libanon hem vermoedelijk eveneens het naleven van het bestand beloven. Ben Goerion niet optimistisch De Israëlische premier Ben Goerion heeft tijdens de belastingdébatten en de behandeling van de suppletoire defensiebegroting een ernstig 'woord van waarschuwing laten horen. Het oorlogsgevaar, zo betoogde de premier is door de overeenkomst tot staking van het vuren niet verminderd. Al leen door de onmiddellijke levering van wapenen aan Israël kan een oor log volgens 'hem voorkomen wordep. Het denkbeeld van Engelse en Ame rikaanse militaire hulp na het uitbre ken van een conflict wees Ben Goe rion van de hand omdat, iedere mili taire interventie een ernstig gevaar voor de wereldvrede meebrengt" Ben Goerion betoogde, dat in het verledenen de Arabische landen zich ook niet aan de wapenstlstandsover- eenkomst en de Ver. Naties gestoord hebben. De Arabische landen, aldus de premier, willen Israël van de land kaart wissen en alleen zolang zij er aan twijfelen, dat zij dit met mili taire middelen kunnen bereiken, pro beren zij het met economische blok kade en guerilla strijd. Trumans dochter getrouwd Een stralende Margaret Truman is zaterdag in het kerkje van Inde pendence, waar de Trumans wonen, getrouwd met de journalist Clifton Deniel. de kerk was er alleen maar plaats voor de familie en voor enkele vrienden, maar buiten stonden hon derden mensen te wachten om het paar toe te juichen. De receptie werd gehouden ten huize van de ex-president het vroegere „Kleine Witte Huis" en daarna zouden meneer en mevrouw Daniel per vliefft"ig vertrekken naar de Bahama eilanden voor hun huwe- lijksreis. 1 De reden van het ontslag van de drie miristers werd niet bekend ge maakt. Twee van hen waren lid van het centrale Comité van de Poolse communistische partij. De openbare aanklagers werden van hun functie ontheven wegens door hen begane „tekortkomingen en fouten". Het Poolse parlement is voor vandaag bij een geroepen onder andere voor de verkiezing van nieuwe leden van de staatsraad. Het wetsontwerp dat bij het Poolse parlement is ingediend houdt in dat: veroordelingen tot vijf jaar gevange nisstraf geheel worden kwijtgeschol den, veroordelingen gehalveerd, ver oordelingen tot lange gevangenisstraf fen met een derde worden verlaagd. Levenslange gevangenisstraffen wor den omgezet in twaalf jaar gevange nisstraf en doodstraffen in vijftien jaar gevangenisstraf. Misdaden gepleegd door uitgewe kenen zullen gepardoneerd worden, indien de betrokkene vóór 22 juni van dit jaar naar Polen terugkeert. Zij, die beschuldigd zijn van fascisme in het vooroorlogse Polen, vallen hier ook onder. Plegen betrokkenen bin- een twee jaar na de amnestie een nieuwe misdaad, dan zal de kwijt gescholden traf worden herstelde OOK IN HONGARIJE Rakosf, leider van de Hongaarse communistische partij, zal wellicht de volgende „kleine Stalin" zijn, die ten val komt. Hij staat reeds geruime tijd bloot aan heftige kritiek. Op districts vergaderingen van de partij is hij openlijk een „moordenaar" en een „Judas" genoemd. Nieuwe slachtoffers in Granada Zaterdag zijn 21 mensen bedolven door instorting van enke.le hutten aan de oevers van de rivier de Beiro, aan de rand van Granada. De fundamenten van de woningen waren naar men vermoedt verzwakt door de aardschokken, die zich de laatste tijd in het gebied hebben voorgedaan. Tot dusver zijn vijf lijken gebor- Weinig verandering Een hogedrukgebied, dat zich za terdag boven het Noordzeegebied be. vond, trok in betekenis afnemend naar Scandinavië. Tegelijkertijd breidde een depres sie zich van het westelijk deel van de Middellandse Zee naar het Al pengebied en de Balkan uit. Dit ver oorzaakte daar op vele plaatsen lang durige regenval. In ons land had dit tot gevolg dat de noordoostelijke win den zondag wat in kracht toenamen. Daarbij werd droge lucht aangevoerd, waarin weinig bewolking voorkwam. Overdag steeg de temperatuur op de meeste plaatsen in het binnenland tot omstreeks 13 graden. Alleen langs de kust bleef het wat kouder bij aan voer van lucht overzee. In de nacht daalt de temperatuur opnieuw sterk en komt nog steeds op verschillende plaatsen nachtvorst voor. De veranderingen in de algemene luchtdrukverdeling voltrekken zich overigens maar uiterst langzaam, zo dat in het nu heersende weertype ook maar geringe veranderingen zullen voorkomen. Rouw om Jungschlager Zaterdag is door geheel Nederland een nationale rouwdag gehouden ter nagedachtenis van Leon Jungschla ger, die in Indonesië de gevolgen van een monsterlijk heksenproces niet heeft kunnen doorstaan. In de St. Servaaskerk te Maas tricht werd de plechtige Requiem mis opgedragen, waar talloze verte genwoordigers van regering, zee macht en bedrijfsleven aanwezig wa ren. Daar Nederland zijn rouw uitte door de vlag halfstok uit te hangen een gebaar, dat in sommige plaat sen een zeer groots en uitgebreid karakter droeg lastte de koningin en de prins hun rijtoer zaterdagmid dag door Amsterdam af,, daar deze feestelijkheid een te grote tegenstel ling zou vormen met de stemming, die het Nederlandse volk zaterdag getoond heeft. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot S dinsdagavond. Opgemaakt te NOORDOOSTELIJKE WIND. Overwegend droog weer met overdrijvende wolkenvelden, t Zwakke tot matige noordooste- lijke wind. Weinig verandering I in temperatuur. 24 April zon op 5.26, onder 19.55; maan op 19.43, onder 4.47. Hoogwaterstanden 24 April v.m. 2.50; n.m. 3.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI onbewolkt 3 C. STOCKHOLM onbewolkt 2 OSLO onbewolkt 6 KOPENHAGEN onbewolkt 3 ABERDEEN zwaar bewolkt 4 DUBLIN mist 4 LONDEN onbewolkt 0 AMSTERDAM zwaar bew. 5 BRUSSEL onbewolkt 1 PARIJS onbewolkt 2 BORDEAUX licht bewolkt 3 GRENOBLE mist 6 TTCE licht bewolkt 10 BERLIJN nevel 3 A ^^t^ORT zwaar bew. 4 MüNCHEN regen 5 ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN RUCK ROME regen mist licht bewolkt motregen regen geheel bewolkt 5 14 Korreltje De overvloed bederft 't gemoed.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1