Jungschlaeger voorlopig in Indonesië begraven Boelganin en Kroestsjef in gesprek met Eden Indonesische diplomaat reageerde onjuist Een appeltje geschild over het Midden-Oosten KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 21 APRIL 1956 47ste JAARGANG No. 13786 Directeur: C. M. v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 503003. Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. o. f7.40 Advertenties:-17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Weerklank in de internationale pers Mevrouw Jungschlager heeft volgens een bericht van de Telegraaf er de voorkeur aan gegeven, dat het stoffelijk overschot van haar man voorlopig in Indonesische bodem blijft rusten, uit vrees voor ongewenste demonstra ties bij de overbrenging. Zij was tot deze slotsom gekomen nadat zij andere Nederlanders te Djakarta over deze aangelegenheid had geraadpleegd. Van Nederlandse en Indonesische zijde was men het er over eens, dat over de teraardebestelling in Indonesië de grootste geheimhouding moest worden betracht. Deze heeft inmiddels dan ook in alle stilte plaats gevonden. hoofdartikel, dat het niet gemakke lijk zal zijn de Indonesische autori teiten vrij te spreken van grove on rechtvaardigheid, al moet de dood van Jungschlaeger dan worden ge weten aan natuurlijke oorzaken. ONJUISTHEDEN. Naar aanleiding, van een in de pers gepubliceerde verklaring, afgelegd in 's Hertogenbosch door minister Luns bij het overlijden van de heer Jung schlaeger, heeft de woordvoerder van de diplomatieke vertegenwoordiging van de republiek Indonesië in Den Haag medegedeeld, dat hij deze ver verklaring in dit stadium ten zeerste betreurt. Het overlijden van Jungschlaeger voor dat de rechter een vonnis heeft uitgesproken is een betreurenswaar dige gebeurtenis. Maar het is on juist, dat minister Luns hierin aan leiding heeft gevonden om beschuldi gingen te uiten jegens de organen van de regering van de republiek Indonesië. de heer Jungschlaeger Indonesië zou verlaten ter harte genomen, dan zou er nooit een zaak-Jungschlaeger zijn geweest. Tot zover de mededeling van de woordvoerder van de diplomatieke vertegenwoordiging der Republiek Indonesië. Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken zeide desgevraagd, dat de Ne derlandse regering sedert jaar en dag heeft geprotesteerd tegen de metho den, die zijn gebezigd bij de tegen de heer Jungschlaeger ingestelde ver volging, zodat minister Luns in dit opzicht niets nieuws heeft gezegd. Wat betreft de raadgevingen van Indonesische autoriteiten aan de heer Jungschlaeger om Indonesië te verlaten, werd verwezen naar de dupliek van mevrouw Bouman, die daarbij uitvoerig de feiten heeft uit eengezet. Deze feiten kwamen hierop neer, dat aan Jungschlaeger in december 1953 officieel is medegedeeld, dat hij Indonesië moest verlaten; hij heeft getracht, aan deze lastgeving gevolg te geven en getracht, zijn vertrek te regelen per m.s. „Oranje" voor eind februari 1954, de termijn, welke hem door de Indonesische immigratie dienst was gesteld; hij heeft daaraan niet kunnen voldoen, aangezien hij, voordat de termijn verstreken was, op 30 januari 1954 werd gearresteerd. FELLE PERSREACTIES. De schok, die de dood van Leon Jungschlaeger heeft veroorzaak, heeft cok in de buitenlandse pers een scherpe weerklank gevonden en aanleiding gegeven tot in vele ge vallen zeer felle commentaren. Het vooraanstaande Britse blad „Daily Telegraph" schrijft in een Te laat voor herstel. De Engelse „Manchester Guar dian" schrijft o.m.: „Zijn dood ver lost de Indonesische regering van een netelig probleem, doch neemt ook de mogelijkheid -oor haar weg een deel van haar goede naaim te herwin nen. Of Jungschlaeger schuldig was of niet, zijn proces is op hoogst on bevredigende wijze gevoerd. Het ver haal is schandelijk. Nu is het te laat voor herstel". Het doodsbericht van Jungschlae ger was vanmorgen op de eerste pa gina van de „New York Times" af gedrukt. Op pagina 3 stond bij een foto van de overledene: „Een ge schokt en verbitterd Nederland heeft de naam van Jungschlaeger geplaatst op de lijst van de Nederlandse mar telaren". Onder de kop: „Nederlanders treu ren over martelaar van een proces", schrijft de Engelse „Daily Mail" ó.m.: „Zijn „beproeving", die 14 maanden geleden begon, werd gekenmerkt door het breken met bijna iedere re gel van internationaal recht". Heksenproces „Het heksenproces is ten einde", schrijft het Zweedse blad „Dagens Nyheter" boven een ongewoon scherp hoofdartikel. „Over enkele dagen zou Jungschlaeger zijn veroordeeld door een Indonesische rechtbank, die nau welijks meer was dan een legaal in strument voor lynching". „De meer gematigde groepen in In donesië juichen zijn dood waarschijn lijk opgelucht toe", gaat het blad verder. „Zij moeten hebben geweten, dat zijn executie de reactie van de protesten in Europa zou hebben aan gewakkerd en dat in de ogen van ve len niet Jungschlaeger terechtstond, maar Indonesië". Het Zwitserse blad „Basler Nach- richten" schreef vandaag: „Leon Jungschlaeger mocht voor zijn over lijden tenminste nog de voldoening smaken dat zijn dappere verdedigste.r mevrouw Bouman, in haar dupliek het gebouw van de akte van beschul diging ineen deed storten". „Voor de wereldopinie staat de on schuld van Jungschlaeger nu vrijwel ontwijfelbaar vast" zo besluit het blad. Hammarskjoeld I op de goede weg De secretaris-generaal van de Ver. Naties Hammerskjoeld heeft vrijdag voor zijn vertrek uit Israël over zijn besprekingen met de Israëlische en Arabische leiders gezegd: „Ik ben er van overtuigd, dat wij op de goede weg zijn en persoonlijk zie ik geen enkele reden waarom wij daar weer van af zouden dwalen". Hij voegde hier echter aan toe, dat zijn taak in het Midden-Oosten oog niet Voltooid is en dat hij nog „een lange en moeilijke weg" voor zich heeft. Voor hij, in gezelschap van gene raal Burns vandaag per vliegtuig naar Beiroet in Libanon vertrok, ver zocht hij de Israëlische minister van buitenlandse zaken de diplomatieke hoffelijkheid achterwege te laten, en hem niet naar het vliegveld te bege leiden, opdat deze de Sabbat in acht zou kunnen nkmen. Aardbeving bij Granada Volgens uit Madrid ontvangen be richten hebben aardschokken, die donderdag de omgeving van Granada geteisterd hebben, zes doden geëist, terwijl er ruim honderd gewonden zijn. In het dorpje Albatlote, dat het zwaarst getroffen werd, zijn twintig procent van de huizen ingestort, een verdere twintig procent dreigt nog in te storten. De 4000 inwoners zitten rond vuurtjes in de straten, waar zieken en kinderen op matrassen lig gen. Het weer is warm en droog. Mevrouw Eisenhower kijkt in de toekomst Kroestsjef vindt bewapeningswedloop onzinnig De Britse en Sowjet-Ieiders hebben vrijdag hun besprekingen in Lohden voortgezet, 's Morgens hebben zij een „openhartig en nuttige" gedachten- wisseling gehad over het Midden-Oosten, 's middags spraken zij over de ontwapening. De besprekingen werden in een vriendschappelijke atmosfeer gehouden, aldus is in een gezamenlijk communiqué bekendgemaakt. Wat het Midden-Oosten betreft is premier Eden met zijn Russische gasten overeengekomen, dat beide partijen „op basis van deze nuttige bespreking toepasselijke voorstellen voor verder overleg dienen voor te bereiden". Donderdag hebben de staatslieden gesproken over de Brits-Russische betrekkingen. Ook op dit punt zullen voorstellen voor nadere bespreking worden opgesteld. Voorts is in het kort gesproken over de toestand in Europa, aldus het communiqué. De besprekingen zullen gëdurende het weekeind worden voortgezet op het buitenverblijf van premier Eden, Chequers. over de Sowjetverklaring van deze week, volgens welke de Sowjet Unie de Ver. Naties zullen helpen maat regelen te treffen om de vrede in het Midden-Oosten te handhaven en te versterken. DE SPANNING IN MIDDEN OOSTEN. Diplomaten geloven, dat premier Eden en zijn minister van buitenland se zaken, Selwyn Lloyd, de Russen onomwonden hebben gezegd, dat vol gens de Britse regering de nieuwe spanning ^in het Midden-Oosten een diréct gevolg is van de communisti sche wapenleveranties aan de Arabi sche staten. (Volgens de Sow jet- Unie is diè spanning een gevolg van het pact van Bagdad, dat door he* Westen wordt gesteund). Eden zou voorts opheldering gevraagd hebben OP DE THEEMS. Na de middagbesprekingen maak ten Boelganin en Kroestsjef gister middag een boottocht op de Theems, met Greenwich als einddoel. Daar waren zij op het „Royal Naval Col lege" eregasten op een diner, aange boden door de Britse Marine. Tijdens de boottocht waren alle De Amsterdamse effectenbeurs ontving vorstelijk bezoek Voor de eerste maal mocht de Am-1 bezoek aan de beurs gebracht. De sterdamse effectenbeurs gistermiddag konink'ijke gasten kwamen juist de koningin als gast ontvangen, binnen, toen de term'inhartdel in Prins Bcrn' ard. die koningin Juliana cacao gaande was. In de grote verga- vergezelde, heeft vroeger al eens een1 Nu in Amerika de verkiezingen weer in aantocht zijn begonnen de partij leiders aan hun verkiezingspropaganda. President en mevr. Eisenhower bezochten een tweedaagse bijeenkomst. Op de foto ziet men mevrouw Eisenhower die onder toezicht van de president een blik in de toekomst werpt door een „I Jike Ike" kartonnen bril. bruggen, die zij passeerden, voor alle verkeer gesloten. Bij aankomst in Greenwich klonk er uit de avondmist over de Theems: „Daar komen Boelganin en Kroestsjef. Zij zijn hier Om de mensheid te ver nietigen en ons rijk te verscheuren". De stem kwam van een eiland tegen over het marine-instituut, waar leden van de liga van „Getrouwen aan het Britse Rijk (een rechtse organisa tie, die zich tegen het Russische be zoek verzet) zioh met een luidspre kerinstallatie hadden geïnstalleerd. Onmiddellijk stoven vier politiebo- ten in de richting van het eiland, om aan de demonstratie een einde te ma ken. BEWAPENINGSWEDLOOP HEEFT GEEN ZIN. In een toespraak aan het diner te Greenwich verklaarde Kroestsjef o.m.: „Het heeft niet veel nut voor onze volkeren, dat wij als kempha nen tegenover elkaar staan, u ver- j enigd in de NAVO en wij in het ver drag van Warschau. Als mensen in slaat zijn hun gedachten en hande lingen te beheersen, kunnen zij slechts één uitweg zien, d.w.z. de oorlog geheel opgeven, instemmc met een vermindering van de be wapening als eerste punt, dan de om vang van de strijdkrachten vermin deren en deze vervolgens geheel af schaffen. De kern van het betoog van Kroest sjef was, dat een bewapeningswed loop geen zin heeft en dat de com munistische en de kapitalistische lan den, met behoud van hun eigen stel sels, moeten trachten vreedzaam naast elkaar te leven. „Wij betreuren het zeer. dat de banden, die in de strijd tegen onze gemeenschappelijke vijand werden gelegd, in de naoorlogse jaren niet zijn blijven bestaan en het doel van ons bezoek isv te trachten, de gere zen belemmeringen uit de weg te ruimen en te pogen, tussen onze lan den vertrouwen te kweken, vertrou wen dat mettertijd tot werkelijke vriendschap zal groeien", aldus om schreef de Russische partijsecretaris de opzet van het Sowjetbezoek aan Engeland. MASKERADE-LUNCH. Gistermiddag heben Boelganin en Kroestsjef met middagmaal gebruikt op het hoofdkwartier van het Lon- dense gemeentebestuur „Mansion House". De sfeer van de ontvangst w t nogal historisch getint. De Londens wethouders waren gekleed in met bont afgezette scharlaken mantels. In de ontvangstkamer stonden rijen hellebaardiers in rode tuniek met geharnaste borst en helmen op. De lunch werd geserveerd in de wit-blauwe Egyptische kamer, waar gouden gerei op de lange tafels schitterde. De gasten konden op hun menu een in het Russisch gesteld overzicht van de geschiedenis van „Mansion House" lezen. Daarin kwam ook het volgende „huisreglement" voor: „Vloek niet. lieg niet. haal geen derzaal van de Kamer van Koophan- oude koeien uit de sloot. Wie hier in del werden de koningin en de prins dit gebouw eet of drinkt met zijn vervolgens ontvangen en daar werd hoed op, zal sixpence boete moeten hun een gouden medaille met inscrip- betalen of in het schandblok geslo tie aangeboden. i ten worden." Poujadisten boycotten Nat. Vergadering De Poujadistische beweging voor belastinghervorming heeft vrijdag avond besloten, dat haar 47 afgevaar digden in de Nationale Vergadering tot nader order de vergaderingen van het parlement niet zullen bijwonen. Dit besluit is genomen op een verga dering van de Poujadistische afge vaardigden en het nationale bureau van de vereniging, die door Pierre Poujade werd bijgewoond. Dondardag verlieten de Poujadisti. sche afgevaardigden de Nat. Verga dering, toen het mandaat van één hunner vervallen werd verklaard wegens onregelmatigheden bij de ver kiezingen. Bij elkaar zijn reeds vijf Poujadis tische afgevaardiguen van hun zetel vervallen verklaard. De zetels van nog acht Poujadisten worden betwist. De guerilla in Algerië In de omgeving van Nemours, West-Algerië, hebben ongeveer 150 opstandelingen vrijdag een groep Franse militaire in een hinderlaag gelokt. Vijftien militairen, die de eerste aanval overleefden, boden krachtig weerstand totdat verster kingen ter plaatse arriveerden. De opstandelingen sloegen na een hevig gevecht op de vlucht. Zij lieden 48 doden op het slagveld achter. Bij een aanval van een Franse pa trouille op een schuilplaats van de opstandelingen in het departement Oran kwamen 42 opstandelingen om het leven. Bij een zuiveringsactie werden 15 opstandelingen gedood. Nabij Philippeville doodden Franse patrouilles in verspreide gevechten 50 rebellen. Franse verliezen zijn nog niet bekendgemaakt. Avondklok op Cyprus Bij wijze van collectieve straf is gisteren in een twaalftal dorpen op Cyprus een avondklok ingesteld. In Limassol, waar donderdag een Griekse Cyprioot is vermoord, moe ten alle vermaaksgelegenheden van Griekse Cyprioten tot maandagavond sluiten. Het algemene uitgaansverbod in Limassol is vervangen door een rij verbod gedurende de nachtelijke uren. Ook in Nicosia gelden beper kingen wegens een kortgeleden ge pleegde moord. De algemeen secre taris van de communistische partij Cyprus is gisteren in zijn pyjama uit het door militairen en politiemannen in Nicosia bewaakte algemeen zie kenhuis ontsnapt. Mijnenveger dorstte naar champagne Vandaag weer een fles Gistermiddag zou mevr. A. Voete linkRiemersma, echtgenote Van de burgemeester van Steen wyk, op de werf van de Haarlemse scheepbouw maatschappij aan het noorder bui- tenspaarne te Haarlem, de mijnen veger „Steenwijk" te water laten. Dit L echter niet geschied, daar door on bekende redenen het schip niet in het water gleed. De mijnenveger zat muurvast en ondanks de hulp van drie sleepboten en kabels slaagde men er niet in het schip in zijn ele ment te krijgen. Na twee uur zijn de pogingen opgegeven Hedenmorgen werd opnieuw getracht de boot te water te laten. Mevr. Voetelink-Riemersma heeft het schip wel gedoopt door het stuk slaan van een fles champagne. Daar na sprak zij enige woorden en zei tenslotte: „Steenwijk, vaart wel", maar het schip ging niet te water. Er waren vele autoriteiten, spe ciaal van de Koninklijke Marine op de werf aanwezig. Volgens een bouwprogramma wor den 32 mijnenvegers op veertien werven in ons land gebouwd. De „Steenwijk" is de eerste van drie mijnenvegers, die de Haarlemse scheepsbouw maatschappij bouwt. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. HOE wordt het weer? Overdag wat warmer Hogedrukgebieden beheersen nog steeds het weer in grote gebieden van west- en noord-Europa. Een vlakke depressie, welke geheel ge vuld is met koude lucht, bevindt zich echter reeds enkele dagen in de buurt van Polen. Deze veroorzaakt in die omgeving op verschillende plaatsen I enige sneeuw bij temperaturen om j het vriespunt. Een andere depressie, welke nu in betekenis afneemt, trok angs IJsland langzaam naar het oos ten. Deze deed op de Britse eilanden de luchtdruk dalen en veroorzaakte in Ierland en Schotland enige regen. Verwacht wordt echter dat deze de pressie zich niet veel verder in oos telijke richting zal uitbreiden en geen noemenswaardige invloed op het weer in ons land zal kunnen uitoefe nen. Een ander lagedrukgebied be vindt zich al enkele dagen voor de kust van Portugal. Dit breidt zich iets in oostelijke richting gaat waa;en. Er de luchtdruk in Frankrijk wat lager worden, hetgeen tot gevolg zal heb ben, dat in onze omgeving de wind oostelijke richting gaat waaien. Er rullen daarbij geleidelijk meer opkla ringen voorkomen, waarbij de mid- dagtemneratuj-en tot iets hogere waarden kunnen oplopen. (Geldig van zaterdag tot zon. dagavond. Opgemaakt te 11-15 uur). VRIJ ZONNIG. Droog weer met op de meeste plaatsen flinke opklaringen. Vannacht plaatselijk nachtvorst, i morgenmiddag over het alge- meen Iets hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke, later ma- j tige wind uit oostelijke richtin- i gen. 22 April zon op 5.31, onder 19.52; maan op 17.14, onder 4.03. 23 April zon op 5.29, onder 19.53; maan op 18.29, onder 4.24. Hoogwaterstanden 22 April v.m. 1.15; n.m. 1.40. 23 April v.m. 2.10; n.m. 2.30. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME oribewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew nevel onbewolkt zwaar bew. mist onbewolkt zwaar bew. regen zwaar bew. onbewolkt nevel onbewolkt regen onbewolkt nevel nevel -1 C. -3 1 3 2 6 1 5 0 12 4 1 —2 5 12 Korreltje 'n Stuk brood in de zak is meer dan 'n veer op de hoed.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1