Studenten zullen waarschijnlijk hun zin krijgen fifeyS. Nieuwe voorstellen vakcentrales Verhoging van landbouwlonen 3 pet mag worden doorberekend Toeneming toevertrouwde gelden bij boerenleenbanken werd sterker Plechtig afscheid van mgr Huibers Rijke fantasie hielp machinist aan onderdak bij familie en het Rijk VRIJDAG 20 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Eclio's van protest-actie in Tweede kamer Tweede T.H. in Eindhoven Tweede Kamer zal tenslotte het fi nancieel beleid moeten goecïkeuren. Eerste stap in vierjaren-plan. Er wordt eer. vier-jarenplan, een ontwikkelingsplan opgesteld, dat jaarlijks kan worden gewijzigd en - dat aan de Kamer ter goedkeuring in Eindhoven gunstig zaj worden voorgelegd. De Kamers komen er wat haar budgetrecht be treft beter voor te staan. Het is thans reeds onmogelijk voor de Kamer een exploitatierekening, die vorig jaar 17 millioen uitmaakte, precies te con troleren. De Tweede Kamer heeft gistermid dag het wetsontwerp tot stichting van een tweede Technische Hoge school, n.l ontvangen. In de Kamer klonk echter wel de echo door van de protest-acties der studenten in geheel Nedet-land (ook van Leiden) tegen het wetsartikel, waarmee, studenten, die voor de tweede maal in het begin van een studie voor een examen zakken aan de dijk gezet kunnen worden. Men wist al dat er in katholieke kring verzet bestond tegen deze „aan tasting der studievrijheid", maar gis- lermidag toonden zich ook de libera len en socialisten allerminst enthou siast. Daar ook de anti-revolutionai ren tegen zijn, lopen de studenten een goede kans, dat zij hun zin krij gen. Niet alle sprekers in de Kamer hebben nog een krachtig tégen laten horen. Zo meende ir. Posthumus (p.v.d.a.) bijvoorbeeld, dat de Nederlandse sa menleving geen geld moet blijven be steden aan het opleiden van mensen, die toch geen succes zuilen hebben. Als tegenargument voerde hij echter aan, dat alle studenten, die één keer gezakt zijn, onder grote psychologi sche druk komen te staan, als zij voor de tweede keer op moeten.Kort om de heer Posthumus wist het zelf nog niet goed. Macht voor de senaat. De heer Bruis Slot (AR) meende, dat de senaat van de Hogeschool een te grote macht zou krijgen. Vóór de minister met zyn antwoord aan bod kwam spraken nog de heren Tilanus (ch), Lemaire (ex-knp) Gortzak (cpn). Mevr. Fortanier meen de, dat het weinig zin heeft een rege ling te aanvaarden, die alleen voor het technisch hoger onderwijs geldt en niet voor de rest van het hoger onderwijs Minister Cals maande de Kamer aan tot bezinning. Wie kan beter, aldus minister Cals, de noodzaak van dit wetsontwerp beoordelen dan de senaat, van de Delftse Hogeschool. In Delft zijn reeds vele maatregelen ge nomen ten aanzien van de instructie, de tentamina enz., maar „de stok ach ter de deur" voor bepaalde uitzonde ringsgevallen, waarbij de student, na tweemaal voor hetzelfde examen te zijn gezakt of binnen tweemaal de normale tijdsduur zo'n examen niet heeft gedaan, van de Hogeschool kan worden verwijderd, mag als sluitstuk niet worden gemist. De Kamer kon van minister Cals niet verwachten, dat hij het wetsont werp zou intrekken. De opvatting van dr. Bruins Slot dat de macht van curatoren te groot wordt en dat er van de controle van de regering en het parlement niets terecht komt, kon de bewindsman niet delen. Jaarlijks moet door het col lege van curatoren rekening en ver antwoording worden afgelegd en voor een groot aantal beheersdaden is volgens het wetsvoorstel de goed keuring van de minister nodig. De Jarenlang is door de universiteiten om rechtspersoonlijkheid, grotere zelfstandigheid gevraagd. Thans wordt een eerste stap gedaan. De mi nister wil dit experiment. Wachten op de algehele herziening van het ho ger onderwijs achtte minister Cals onmogelijk. De tijd hiervoor is nog niet rijp. Aanvaarding van deze op zet voor het technisch hoger onderwijs grijpt niet vooruit op hetgeen er ten aanzien van het hoger onderwijs in het algemeen zal worden gewijzigd. Hedenmiddag zal de Kamer repli ceren. Ook uitkering ineens voor bejaarden? Elektrifikatie baanvak Eindhoven-Venlo gereed Op donderdag 31 mei om 11.29 zal een elektrische trein uit Eindhoven naar Venlo vertrekken met als passa giers o.a. de directeur van de Ned. Spoorwegen dr. ir. F. den Hollander met diens staf. Dit zal de eerste officiële trein met elektrische tractie zijn op het baan vak EindhovenVenlo. Na een kort oponthoud op de tus senstations arriveert men te 13.17 te Venlo, waar de officiële ingebruikne ming van de geëlektrificeerde lijn met enige plechtigheid besloten zal wor den. De drie vakcentrales, het N.V.V., K.A.B. en C.N.V., zullen in een bij eenkomst van de Stichting van de Arbeid een plan ter tafel brengen, dat tot doel heeft de loonsverhogin gen die dit jaar zullen worden inge voerd, in de sociale uitkeringen te laten doorwerken. Volgens dit plan aldus de „Tel." zullen degenen, die onder de Nood wet Ouderdomsvoorziening vallen, tegen november een uitkering ineens ontvangen en wel van 100 voor ge huwden en 60 voor ongehuwden. Tevens wensen de drie vakcentra- len, dat de kinderbijslag wordt ver hoogd met 5 ct. per dag voor het eerste kind, 6 ct. voor het tweede en derde, 7 ct voor het vier en vijfde kind en 9 ct voor het zesde en vol gende kinderen. Ook kleine zelfstandigen zullen onder deze kinderbijslagverhoging moeten vallen. Ten slotte willen de vakcentralen eveneens een verhoging doorvoeren van de lopende renten van de inge vallen- en invaliditeitswetten. Mochten de werkgevers -en werk- nemensorganisaties in de Stichting van de Arbeid hierover tot een ak koord komen, dan zal de regering worden geadviseerd deze verhoging toe te kennen. DE KREMLIN BOYS OP STAP Vindt U niet dat Boelie en Kroetsjie er aardig uitzien? Opgewekt, onbekommerd en veilig met al dat Staal-in hun pakjes. Dully, als steeds, beminnelijk en tactvol voor zijn vrienden, stuurde uit Amerika een slof Lexington van America s Best Tobaccos. (Advertentie) (Advertentie» Minister Mansholt (Landbouw) cent, die op 1 mei gegeven wordt, zal heeft er geen bezwaar tegen, dat de loonsverhoging van drie procent, die de landarbeiders met ingang van 1 mei a.s. zullen krijgen, in de prijzen wordt doorberekend. Dit is vandaag gebleken tijdens het onderhoud, dat vertegenwoordigers van het Landbouwschap met de mi nister donderdag gehad hebben. Van de zijde van het Landbouw schap heeft men de minister mee gedeeld, dat de vakantietoeslag van de landarbeiders verhoogd moet wór den met als voorwaarde: doorbereke ning in de prijzen. Het voorstel hier over zal het Landbouwschap pas later aan de. minister voorleggen. De loonsverhoging, die op 13 febr, van dit jaar aan de landarbeiders werd gegeven 3,5 cent per uur voor de losse en 5 cent voor de vast arbei ders zal tot gevolg hebben, dat de verrekenprijs van 25 op 26 cent per liter wordt gebracht. Minister Mans- holt is hiermee donderdag akkoord gegaan. De loonsverhoging van 3 per- De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suur- hoff zal zich vrijdagavond (om tien minuten over zeven) via de zender Hilversum 1 (402 m) tot het Neder landse volk richten over het nationaal fonds voor de kinderverlamming. RING MET HORLOGE GESTOLEN De politie te 's-Gravenhage heeft een 39-jarige vertegenwoordiger aan gehouden die tijdens een bezoek bij kennissen een platina ring met hor loge uit een potje had weggenomen. Hij had dit sieraad voor f 240.— ver kocht en daarmee schulden afbetaald. De dame die de vermissing bij de politie had aangegeven, beweert dat het voorwerp 3.000.waard is. Zij had het in bewaring gekregen van een Engelse dame. De na 1951 ingezette ontwikkeling van stijgende toevertrouwde midde len bij de aangesloten banken bij de Coöp. Centrale Raiffeisen Bank te Utrecht heeft zich ook in 1955 voort gezet. De toeneming ad ruim 145 miljoen in 1955 was zelfs groter dan in een der voorgaande jaren en over. trof die van 1954 met ruim 63 mil joen. Daar ook de krediet- en voorschot verlening, alsmede de beleggingen in zeer belangrijke mate stegen, is het saldo-tegoed in rekening-courant van de lokale banken bij de Centrale Bank slechts toegenomen met bijna ƒ37 miljoen. Hiermede gaat het re kening-courant-tegoed van de aange sloten banken bij de Centrale Bank een bedrag van 800 miljoen te bo ven. Als gevolg van de sedert 1951 op getreden aanwas der spaargelden en creditsaldi in rekening-courant ten bedrage van resp. 431.1 en 93.4 miljoen is de omvang van vele aange sloten banken belangrijk toegenomen. Per 31 december 1955 zijn er nog slechts 144 boerenleenbanken met een balanstotaal van minder dan f 1 miljoen, terwijl per ultimo 1951 dit aantal nog 257 bedroeg. Deze vooruitgang is vooral met het oog op de kosten van zeer veel be lang, daar hierdoor een grotere draagkracht wordt bereikt, terwijl den verleend, afhankelijk is van de grootte van een bank. Aan fusie van boerenleenbanken, waardoor op de kosten werkelijke bezuinigingen kunnen worden be reikt wordt aandacht besteed. In de laatste jaren zijn zeven banken met andere gefusioneerd, waardoor een versterkte positie werd verkregen. Per ultimo 1951 had nog 54.6% van het aantal banken een balanstotaal van minder dan 1.5 miljoen, terwijl dit percentage per ultimo 1955 ge daald is tot 38.7%. Het aantal banken met een balans totaal van meer dan f 5 miljoen nam toe van 29 tot 63. De aanwas van de spaargelden met bijna 107 miljoen in 1955 betekent een nieuw record in de jaren na de geldsanering. De rentabiliteit van de aangesloten banken als geheel is blijkens de stij ging van de reserve niet onbevredi gend. Immers sedert ultimo 1951 na men deze van 52 miljoen met f 19.2 miljoen toe tot ƒ71.2 miljoen. Na aftrek van reserveringen en af schrijvingen geeft de „Verlies- en Winstrekening" per ultima 1955 een saldo aar» van 1.125.685 (1.138.833). Voorgesteld wordt 400.000 800.000) toe te voegen aan de „Reserve", waardoor deze zal stijgen tot ƒ10.400.000 en 800.000 (350.000) te brengen op de rekening „Reserve ook de mate, waarin service kan wor- voor risico-effecten". geen verdere verhoging van de ver rekenprijs tot gevolg hebben. De straatprijs van de melk is vrij. Verwacht mag worden, dat door de verhoging van de verrekenprijs ook de straatprijs van de melk met 1 cent verhoogd zal worden. Hierover moet echter in de Stichting van de Arbeid nog gesproken worden. R.K. Schoenwinkeliers bespraken vakproblemen In de gisteren te Eindhoven gehou den jaarvergadering van de Neder landse Katholieke bond van schoen winkeliers heeft vice-voorzitter A. M. Krol meegedeeld, dat de besprekingen over de PBO en CAfe met de werk nemers zijn vastgelopen, hoofdzakelijk doordat van werknemerszijde wordt vastgehouden aan de eis ook de chefs en de etaleurs in de CAO op te nemen. Van de zijde van de grootwinkelbe drijven bestaan hiertegen echter ern stige bezwaren. Zoals de zaken thans staan wil men van werknemerszijde niet verder praten als de grootbedrij ven hun starre houding omtrent de chefs en etaleurs niet laten varen. De heer Krol wees er verder op, dat inzake het nieuwe vestigingsbe- sluit het grootwinkelbedrijf enige verlangens heeft, welke voor de win keliersbonden onaanvaardbaar zijn. Het grootwinkelbedrijf wenst paral- lelisatie der bedrijven, waarmee ech ter het bestaan van het grootste deel der winkeliers in gevaar komt. De vice-voorzitter besprak ook de kwestie van het onverkoopbare goed. Hiervoor moet een uitweg worden ge vonden. Zoals het nu gaat, aldus de heer Krol, zullen er in de naaste toe komst tal van winkelder komen, die vol o'y ven zitten met goede, doch on verkoopbare schoenen. Als bijvoor beeld alle schoenfabrikanten hun schoenen met tien cent per paar zou den opslaan en dit dubbeltje in een pot zou komen, dar. zou per jaar daar mee een grot bedrag verkregen wor den om de onverkoopbare schoenen voor een der te van de inkoopprijs uit de markt te nemen en te ver nietigen. De periodiek aftredende bestuurs leden A. Kro 'Den Haag). C. Son- ïermejjtr .Freda) en J. Staa (Drie- teiger) werden ais zodanig her kozen. Proces over bijvullen van automaten Twee automatiekhouders - uit Ven- ray zijn door de rechtbank te Roer mond veroordeeld tot een boete van 260, waarvan 250 voorwaardelijk, omdat zij na winkelsluitingstijd hun automaten nog hadden bijgevuld. De winkeliers hebben een proef-proces uitgelokt en zijn nu in hoger beroep gegaan. Militaire motorrijder dodelijk verongelukt Op het kruispunt Uddelermeer is gisteravond de militair C. van Barne- veld die per motorfiets, komende uit de richting Elspeet, het kruispunt pas seerde, dodelijk verongelukt. Het on geval gebeurde doordat Van B. geen voorrang gaf aan de uit de richting Staverden komende auto, bestuurd door de militiar J. H. Woessink, uit Eerbeek. De auto reed met grote snelheid op de motorrijder, die vrij wel onmiddellijk overleed. Alles in de bollenstreek wacht op enkele dagen aacht lenteweer om in uitbundige kleuren los te breken. Aangezien men voor het corso over een veelkleurige bloemenweelde moet beschikken, was men wederom ge noodzaakt de datum van het corso een week te verschuiven. De bloei van de bollenvelden ver loopt zeer langzaam en er is in de afgelopen week maar weinig veran derd. Vele narcissvelden staan thans in bloei, met name in de omgeving van het vriendelijk watersportplaats je Warmond. Ook de tere pasteltinten van de hyacinten voegen zich al hier en daar bij het zonnige geel der nar cissen. Keukenhof heeft reeds vele mooie hoekjes, maar ook daar wordt het bloeiproces vertraagd. De grote kas sen blijven echter een prachtige com pensatie voor hetgeen buiten nog ont breekt. 10 JAAR CENTRUM KATHOLIEKE VROUWENBEWEGING. Te Utrecht is gisteren een landdag gehouden ter gelegenheid van tien jarig bestaan van het centrum der Nederlandse Katholieke Vrouwenbe weging. In de ochtendbijeenkomst werden sectievergaderingen gehouden voor de Katholieke arbeidersvrouwen, de Katholieke boerinnen bond en het Katholiek vrouwengilde over het on derwerp „de maatschappij klopt aan de deur van het gezin". Als spreeksters traden op mej. E. Moelant uit Brussel, mej. G. Winter- mans uit Enidhoven en mevrouw Go- vaart—Halkes uit Breda. Ip de middagbij eenkomst heeft de presidente van het centrum der Ka tholieke vrouwenbeweging, mevr. Van Nispen tot Sevenaerjkvr. Ruys de Beerenbrouck een overzicht gegeven van de activiteiten die in de afgelopen tien jaar door het centrum zijn ont plooid. Bij val van steiger nek gebroken De 50-jarige Jacob Demmers uit Purmerend is gistermiddag bij werk zaamheden aan de Nederlandse Her vormde kerk te Midden-Beemster van een steiger gevallen. De manbrak zijn nek en was op slag dood. Op dinsdag 24 april zal de Zuid Hollandse en Zeeuwse clerus plechtig afscheid nemen van Haarlems bis schop. Mgr. Johannes Petrus Huibers, draagt om 1 uui in de kathedrale Basiliek Sint Bavo te Haarlem, een Pontificale H. Mis op en wordt daar bij geassisteerd door mgr. G. Kerk vliet, pastoor van de St Elisabeth- parochie te Rotterdam en deken R. Nieveen van Dijkum, van Middelburg, als troondiakens. Mgr. J. H. Ndekel, erekannunik van het Haarlems kapittel en deken van Rotterdam zal als presbyter assiste ren. Voorts assisteren rector H. Son- daal, Oegstgeest, als diaken en pater A. Pompen O.F.M., pastoor van de St. Antonius van Paduakerk te Den Haag, als subdiaken. Dr. M. de Jong. secretaris van het Rotterdamse bis dom, treedt op als ceremonirius. Lei der van de Schola is rector C. de Wit. De verdere assistenties worden ver vuld door elf priester, een uit elk der scheidende dekenaten. Vele tientallen priesters in toga en euperpli nemen op het hoogkoor plaats; de overigen rond het hoog koor. Bij het begin der offerande wordt middels een sierlijk album door vier priesters o.a. pastoor J. Rube, erekannunik, de deken W. Bokeloh, het geschenk een schildering in de Martelaren van Goroum-kapel symbolisch aangeboden aan de bis schop. Na de H. Mis worden kerk, Paus en bisschop volgens een eeuwen oud formulier Laud es „zegewensen" Jongen bij kanoën verdronken Gisteravond omstreeks half negen is de zevenjarige jongen J. Meyneker, die met een vriendje in de IJ-gracht bij de marinierskazerne in Amster dam aan het kanoën was, in het water terecht gekomen en verdronken. Het vriendje, dat zich door middel van een paal boven water wist te houden, kon worden gered. De rijkspolitie slaagde er spoedig in het lichaam van de verdronken jongen uit het water op te halen. In het Wilhelminagast- huis, waarheen de jongen werd ver voerd, heeft men nog kunstmatige ademhaling toegepast, doch zonder resultaat. „Een pathologische leugenaar en zwendelaar" zei het psychiatrisch rap port van een 30-jarige machinist grote vaart uit Schiedam, die gistermiddag voor de Rotterdamse rechtbank te recht stond. „Als kind viel hij op door zijn rijke fantasie". Deze fantasie had hem ook weer gebracht tot de feiten, die hem ten laste waren gelegd. Eind vorig jaar had hy zich tegenover de familie Z. uitgegeven als inspecteur van de in ternationale politie. Hij zei een on derzoek te moeten instellen naar han del in verdovende middelen en blanke slaven en slavinnen. Een zoon van de familie, die voer, zou er ook in ge trokken zijn, en daarom moesten ze hem onderdak verschaffen, dan kon hij zijn opdracht beter uitvoeren Zo heeft de man maanden lang op kosten van de familie geleefd. Onder tussen maakten zij zich ongerust over het lot van de zoon die op zee vyas. „Veel ellende heeft hij over het ge zin gebracht", zei de officier van Justitie. Verloofde dochter. Om alles zo geheim mogelijk te houden moesten ze tegen buren en kennissen zeggen, dat hy verloofd was met hun dochter. Al die tyd putte hy zich uit in verdere fata- sieën. Hij zou bevorderd zijn tot hoofd-inspecteur en hij zou nog 5000 tegoed hebben. Voorts liet hy een insigne van het 5e regiment in fanterie zien, en legde het uit als zijnde: 5e recherche afdeling inter nationale. „De verhalen van deze man zijn dermate ongeloofwaardig, dat het on begrijpelijk is hoe de fam. Z. ze voor waar aan kon nemen", zei de raads vrouw. „Het is aan de familie zelf te wijten, dat ze opgelicht zijn". Hem was verder ten laste gelegd, dat hy geleende boeken uit het insti tuut voor scheepvaart en luchtvaart en uit de Schiedamse gemeentebiblio theek had behouden. De eis was tenslotte negen maan den gevangenisstraf met aftrek en ter- beschikkingstelling van de regering. De raadsvrouwe wilde dit laatste graag voorwaardelijk zien, omdat een broer van de man hem in huis wil nemen. Uitspraak over veertien dagen. Driejarige kleuter onder auto Gistermiddag is de 3-jarige Pauline Kruisbosch, wonend aan de Hattums- weg te Apeldoorn onder een auto ge komen, toen zij de weg wilde over steken. Het kind stond te wachten tot haar een wagen was gepasseerd en wilde hierachter langs oversteken, waarbij zij niet bemerkte, dat er van de andere kant eveneens een auto naderde. Het meisje werd in zorg wekkende toestand naar het Juliana ziekenhuis overgebracht, waar het in de loop van de avond is overleden. toegezongen; door allen: ad muitos annos", nog vele jaren! De kerkelijke plechtigheid is voor iedereen toegankelijk. Na afloop hier van geeft de bisschop aan de schei dende priester een besloten receptie, waar mgr. J. H. Nike! namens de priesters de bisschop toespreekt. Het programa van deze historische dag is in klassiek Latijn gesteld en op voorname wijze gedrukt Voor het schilderstuk in de Marte laren van Gorcum-kapel is een prijs vraag uitgeschreven onder drie kun stenaars; Frans Brakkee, (Rotter dam), Antoon Winkel (Dordrecht) en Bob Zijlmans (Rotterdam). AUDIËNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal dinsdag 24 april geen audiën tie verlenen. 30 APRIL EEN ZONDAG VOOR POSTERIJEN Op maandag 30 april zullen de posterijen de dienst uitoefehen als op zondag Er wordt dus geen post besteld en de posttreinen zullen in de nacht van maandag op dinsdag niet rijden. De kantoren en stations van de telegraaf- en telefoondienst zullen van 89 uur voor het publiek opengesteld zijn. De bestelling van telegrammen wordt uitgevoerd tot twaalf uur. De kantoren ,die doorlopend opengesteld zijn, blijven normaal geopend. DR. JOS DE BOER VIERT 40-JARIG ONDERWIJZERSJUBILEUM Dinsdag 1 mei, viert Dr. Jos P. Chr. de Boer te Den Haag zijn 40-jarig onderwyzersjubileum. Op verzoek van de jubilaris zal de viering sober worden gehouden. Na een H. Mis van dankbaarheid voor de familie in zijn parochiekerk te Den Haag, is er 's middags van 46 uur gelegenheid tot gelukwensen te zijnen huize. Dr. De Boer, die sinds 1947 inspec teur is van het Gymnasiaal en Mid delbaar Onderwijs in de tweede in spectie, begon zijn loopbaan in de onderwijzerssector op 1 mei 1916 als onderwijzer te Amsterdam. Rijwielpaden door militairen vernield Tijdens een gisteravond gehouden vergadering van de rijwielpad vereni- ging Putten is besloten een adres te richten tot de minister van oorlog over de vernieling van het toeristen - pad over de Staverdense heide. Ge regeld gaan militaire wagens over deze weg, zo werd meegedeeld. De rijwielpadvereniging verzoekt adhesie van de gemeente Putten en Ermole, de ANWB, de VW en de rijwielpa denvereniging van de N.W.-Veluwe. Tijdens de vergadering werd ook nog opgemerkt, dat het bijna niet mo gelijk is de nummer van de militaire wagens, die de weg vernielen, te noteren. Indien dit wel gebeurt kan men n.l. schadevergoeding vragen. Men vreest, dat door "leze militaire activiteiten de belangstelling van de toeristen voor de Veluwe zal terug lopen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achtre het schip vermeld. Argentinië: ss „Marinero" 23 april; Australië ss „Stratheden" 26 april: Brazilië ms „Paraguay star" 24 april; Canada ms „Noordam" 26 april; Chili via New York 26 april; Indonesië ss „Billiton" 26 april; Ned. Antillen ms „Aegis" 23 april; ms „Doris" 28 april; Nieuw Zeeland via Engeland 28 april; Suriname ss „Johann Bluementhal" 23 april. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6