I Charles werd in Neerlands modernste zwem- was- en bad-inrichting vorstelijk gehuldigd Portret van één der 30 woningtellers De koningin in de fel-levende Jordaan Openbare les in Don Boscoschool Stuk „monumentenzorg" gaat verdwijnen Nieuwe modellen van V. en D. tijdens korte, pittige show PRONONCE 'n Heitje voor de woningteller VRTJDAG 20 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Tweede dag van het koninklijk bezoek aan Amsterdam ER ZIJN DAGEN IN HET LEVEN, dat het fortuin te royaal wordt, dat 1 er zoveel buitenkansjes op elkaar gestapeld worden, dat je een beetje bang wordt van al die overdaad en deze bespiegeling had de 9-jarige Charles van Offen kunnen houden, toen hij gisteravond in bed stapte. Dit kereltje uit de grote Amsterdamse Jordaan heeft gisteren een opeenr stapeling van heugelijke feiten beleefd, want niet alleen werd hij 9 jaar en was het toevallig schoolzwemmen in de uiterst moderne zwem-, bad- en wasinrichting aan de Marnixstraat, maar tevens kwam de koningin daar op bezoek en werd de jarige Charles door de gehele vijfde klas van de Leliegrachtschool „gehuldigd" waar de koningin en haar gevolg bijstond. Alle jongens en meisjes zongen luidkeels de wens uit, dat Charles nog maar lang zou mogen leven en Charles zelf stond bescheiden glimlachend te midden van deze vreugdekreten, totdat de instructrice als sluitstuk van de ovatie toestemming gaf om Charles nat te spatten, waardoor er weer meer leven in hem kwam. DRIE IN EEN. De koningin besteedde de tweede middag van haar bezoek aan de hoofdstad met het bezichtigen van Nederlands meest moderne inrichting die in een groot drie verdiepingen hoog gebouw een zwembad, een bad huis en een wasinrichting bevat. Op de eerste verdieping komen de vrouwen uit de Jordaan wekelijks hun stapels hemdjes, lakens en over hemden wassen, drogen en strijken; op de tweede verdieping nemen zij hun wekelijkse bad en op de bovenste etage bevindt zich het zwembad, waar tientallen scholen de Amsterdamse jeugd vertrouwd met het water ma ken. De koningin keek met plezier naar de lessen, die de jeugd uit de Jor daan in het water ontving en voor de wasinrichting was haar belangstel ling buitengewoon groot; zij liet zich alles tot in de puntjes uitleggen en onderhield zich met een groot aantal wassende dames, die allen geestdrif tig hun tevredenheid met deze in richting betuigden. Om half drie was de koningin ge arriveerd in de Jordaan en het Sta- tenlieden kwartier en het bezoek aan deze moderne inrichting nam haar zo in beslag, dat het tijdschema weer een weinig in de knoop raakte. HISTORISCH ALBUM. De prins was inmiddels naar Neer- lands grootste droogdok gegaan in Amsterdam-noord, waar de werk zaamheden aan de Britse tanker „Royal Arrow" gewoon voortgang vonden en de prins zich volledig op de hoogte kon stellen van alle moei lijkheden, die dit 245 meter lange droogdok biedt. Het tweede deel van de middag besteedde de prins voor een bezoek aan de fabriek voor regenkleding „Hollandia Kattenburg", waar hij met belangstelling kennis nam van het gehele produktie-proces. Ben foto-album, waarin opnamen stonden, die gemaakt zijn van het bezoek, dat koningin Wilhelmina en prinses Juliana op 26 mei 1936 aan de fabriek brachten, vormde een wel kom geschenk, dat de prins ten af scheid werd aangeboden. VORSTELIJK BAL. Gekleed in een champagne-kleurig strapless avondtoilet, met aan haar zijde de prins, gekleed in rok, ont ving koningin Juliana gisteravond in de imposante marmeren Burgerzaal van hef Dampaleis 600 reoresentanten uit alle kringen van de hoofdstad met hun dames. Terwijl het symphonie-orkest van de Marinierskapel zachte muziek door de zalen liet klinken, stroomden de honderden gasten binnen en toen de koningijl en de prins binnentraden, hield mevrouw Charlotte Kohier een voordracht, die bestond uit de „Bal- De foto toont Z.K.H. prins Bernhard tijdens een modeshow van regen kleding, welke speciaal ter ere van zijn bezoek werd gehouden. conscène" uit Shakespeare's Romeo and Julia, en „De Bruid" van Jans Prins. Een hartelijk applaus dankte de kunstenares voor haar voordracht, waarna het vorstenpaar zijn gasten naar een aangrenzende zaal voorging, waar een feestelijk uitziend koud buf fet wachtte. Toen het Jazz-ensemble van de Marinierskapel dansmuziek liet ho ren, zweefden al spoedig tientallen dansparen over de spiegelgladde vloer en het was ruim elf uur, toen de koningin en de prins zich terugtrok ken, waarna langzaamaan de burger zaal leegstroomde. Banketbakkersshow in Stadszaal TAARTENACTIE VOOR KANKERBESTRIJDING De afdeling Leiden van de Ned. Banketbakkersvereniging, die reeds enkele malen en met succes een tentoonstelling organiseerde, heeft thans het initiatief genomen tot het j inrichten van een banxetlbakkersshow i in de Stadsgehoorzaal. A.s. maandag- middag om vier uur zal de onderT voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, de heer C. F. Meerpoel, deze show van lekkernijen openen. Terwijl de foyer als expositieruimte is bestemd, komt in de kleine zaal een banketbak- i kerij in vol bedrijf. Medewerking aan deze show, die tot en met don derdagavond geopend blijft, verle nen de Leidse Kokssohool en de Bis schoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout. Zal de Kokssohool met en kele inzendingen uitkomen, de leer lingen van de Nijverheidsschool zal men in de banketbakkerij aan de slag zien. Vele Leidse banketbakkers, ken baar aan een embleem van het Kon. Wilhelminafonds, zullen zich in de komende weken ook Inzetten voor een actie ten bate van de kankerbe strijding. Zij zullen t.b.v. dit Fonds loten verkopen, waarvoor als prijs door het K.W.F. en de Leidse ban ketbakkers vele moederdagtaarten beschikbaar zijn gesteld. HOLLANDSE CONSTRUCTÏE- WERKPLAATSEN: 21 PCT. DIVIDEND. In de vergadering van de raad van commissarissen van de N.V. Holland- sche oontructiewerkplaatsen te Lei den is besloten de algemene vergade ring van aandeelhouders, welke op 26 mei a.s. zal worden gehouden, voor te stellen over het boekjaar 1955 een dividend uit te keren van 21 pet. Bij aanvaarding der voorstellen zal het slotdividend 15 pet bedragen, daar begin januari j.l. reeds 6 pet. als interimdividend betaalbaar werd gesteld. NEM: 19 PCT. In de vergadering van de raad van Electrolasch Maatsohappij N.V. te commissarissen van de Nederlandse Leiden werd besloten aan de op 26 mei as. te houden algemene verga dering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1955 een di vidend uit te keren van 19 pet. Als interimdividend werd reeds begin januari 6 pet. betaalbaar ge steld, zodat bij aanvaarding dezer voorstellen het slotdividend 13 pet zal bedragen. Het was gisteren voor de leerlingen van de R.K. Ambachtsschool „bon Bosco" een bijzondere dag. In een openbare les konden zij de buitenwereld iets tonen van de prestaties op vakgebied die zij zich tijdens de cursussen eigen hadden gemaakt Natuurlijk waren het vooral de ouders, die met bewonderende blikken de activiteiten van hun zonen erMesloegen, -maar ook persoonlijkheden als de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden gaven van hun belangstelling blijk. Garage-boxen aan de Middelweg Aan de Middelweg te Leiden zijn eertijds enige panden afgebrand, die nooit meer werden opgebouwd. Cynische burgers hebben op dit troosteloze puin gekalkt „Monumentenzorg". Dit naar aanleiding van het feit, dat de welstandscommissie te Leiden jarenlang bezwaar heeft gemaakt tegen het slopen van deze gevels om plaats te maken voor garageboxen. Onlangs heeft de heer B. Pley te Leiden vergunning gekregen om de gevelresten te slopen en garageboxen te bouwen. Zoals bekend is er in Leiden groot gebrek aan garageruimte. Dit probleem is reeds enige malen onderwerp geweest van besprekingen in de Gemeenteraad. Over tien weken zal Leiden aan de Middelweg zeven garageboxen rijker zijn. Het stukje stedenschoon, dat volgens de publieke opnie onder monumen tenzorg moest vallen, is dan verdwenen. Katoen blijft populair voort, dan weer ruisten zy in meters- wyde rokken voorbij, de losse vo lants, drie of vier boven elkaar, speelden hierbij .een belangrijke rol. Voor de teen-agers werden vlotte modellen gebracht. De blazer, een andere benaming voor de topper van enkele jaren gelden, en ook enigs zins gewijzigd van snit, was favo riet. Het is een goed idee van de firma V. D. meermalen in een seizoen de nieuwe modellen te tonen, tijdens shows die kort en pittig zijn. Het snelle tempo waarin de mannequins elkaar opvolgen verhoogt het aan trekkelijke van deze voorjaarsmode- flitsen; dat deze wijze van showen geapprecieerd wordt bleek gisteren. weer uit het grote aantal bezoeksters (we zagen ook enkele bezoekers). Een .bijzondere vermelding verdie- I nen de regenmantels, nu ook ge- Vilt, katoen en nylon waren de maakt van nylon-cloqué, een licht materialen. Vilt vooral voor mantels. I en dun materiaal, dat gemakkelijk Ook zagen wc een rok, maar hoe 0ver het mantelpakje gedragen kan Lichte regenmantels. mooi dit materiaal ook is, het lijkt ons niet geschikt daarvoor, want ge wassen kan het n'et worden. Wan neer zo'n rok vuil is, moet de stome rij er altijd aan te pas komen. Voor de mantels was voortgebor duurd op het thema recht toe recht aan. Bij een enkel model merkten we een onderbreking in de rug op door middel van over elkaar gekruis te ceintuurs over een ruim ingezette rugbaan. Katoenen stoffen zijn wel zeer po pulair. Peignoirs, strand-ensembles, zomer japonnen en zelfs cocktail ja ponnetjes werden er van vervaar digd. Mooi waren de kasmirdessins, apart het Egyptische motief op een zwarte ondergrond. Men hield zich voornamelijk aan de h-lyn, maar de enkele haute- coutuer-rncdieDen die werden ge showd vertoonden alle de empire- lijn. Nu eens bewogen de manne quins zich in nauwsluitende rokken Het Leidse publiek is zeer behulpzaam De heer D. Prins, op de foto vast gelegd al woning tellende in de Pie- ter de Ia Courtstraat te Leiden, is één van de 29 ambtenaren, die het hui- zenbezit van Leiden in cijfers aan het papier toevertrouwd. De heer Prins is 36 jaar ambtenaar bij de Lichtfabrieken geweest, en daar heeft hij zich een soepele omgang met het publiek eigen gemaakt. „Want dat is noodzakelijk", «egt de heer Prins. „Je moet de mensen tegemoet treden als de man, die in hun belang werkt. Dan heb je ook niet veel moeilijkheden". Hij heeft nu in.veertien dagen tijd 150 woningen bezocht en hij is nog nergens de trap afgegooid (zoals som mige heethoofden vóór de woning telling hebben aangekondigd) en niet onheus behandeld. Er is er maar één geweest, die meende, dat de ambtenaar niet het recht had het huis te betreden. Dat was iemand die de krantenverslagen goed gelezen had. De Eerste Kamer had imniers op dat moment nog geen goedkeuring aan het wetsontwerp gehecht. Feitelijk werken de woningtellers, steeds bij de gratie van de burgerij. Er is n.l. nog geen officiële bekend making van het wetsontwerp iri de staatscourant geweest. De heer Prins vertelt, dat hij ge middeld in iedere woning twintig minuten werk heeft. Dat is sneller dan het bureau voor statistiek, dat iedere woningteller een half uur per huis gaf, geraamd heeft. Maar hij heeft tot nu toe nog „makkelijke" woningen in de buitenwijken gehad. Dat zal straks in de binnenstad wel anders worden. Daar vragen de wo ningen van de tellers speciaal bouw technisch inzicht. Maar 30 juni a.s. is toch heel Lei- worden, zonder dat de draagster er uit ziet of zij plotseling één of twee maten in gewicht is toegenomen. Natuurlijk doen de klassieke man telpakjes het nog goed. De modellen in jersey hadden een geplisseerde rok en aansluitend jasje met kort schootje; mooi, maar onpraktisch was het vrij laag uitgesneden jersey-pak je. Ons klimaat leent zich niet voor een dergelijke creatie, al zag de man nequin er zeer gedistingeerd in uit. Wat bij de dames een lichte dei ning veroorzaakte was de vacantie- japon met doorgeknoopte losse rok, dis de mannequin losknoopte, waar na ze vervolgens in een soort kort balletrokje voorwandelde; een grap je dat aanleiding gaf tot veel vro lijkheid om het onverwachte effect. Het voordeel van de „separates" behoeven wij niet meer te beschrij ven. Ook in Nederland is men er van overtuigd en de confectiehandelaren vervaardigen ze dan ook in grote hoeveelheden. Hier waren ze eveneens aanwezig en werden door het publiek gewaar deerd. UW ADRES VOOR BETERE NYLONS (Advertentie). Burgerlijke Stand zo hoorden wij van de hegr Prins, nog de tellers borg voor. Geboren: Irenaeus Maria zn van M. ,G. Valentijn en P. W. A. v. d. Klugt. Janneke Harmke dr van M. den volgens plan geteld. Daar staan Mol en S. Schotanus. Carla Helena Wie daar!" riep een mevrouw ergens in één van de Leidse bui tenwijken naar een woningtel ler. „De woningteller" keek naar boven en dacht even na Het viel hem zwaar de aard van zijn werkzaamheden luide bekend te maken, zoals de bakker en de melkboer dit doen. Hij vond een oplossing: „Ik kom uw kamers tellen riep hij. De vrouw verstond hem niet. ,Jk kom tellen" riep hij en hij maakte het gebaar met zijn vin ger alsof hij lammeren in de schaapskooi telde. Even later stond zij aan de deur. Zij keek naar de formulie ren en zei toen: „O nee, daar heb ik al genoeg van". De woningteller begon met een omstandige uitleg. „Heus niet meneer, we kopen niet aan de deur". Zij sloot de poort na de man bemoedigend toegelachen te hebben. De ambtenaar dacht na. Het ging hier om een misver stand overwoog hij, dus hierop was niet het artikel 41 bis: „on wil der bewoners" van toepas sing. Hij schelde weer aan. De deur zwaaide open en vóór de verbouwereerde woningteller iets had kunnen uitbrengen lag er een kwartje in zijn hand. Hij heeft er een tijdje naar gekeken en er vervolgens zijn instructies op nageslagen. De papieren gaven echter geen uitsluitsel, daarom heeft hij het geldstuk maar ten stadhuize ge deponeerd. Clasina dr van J. M. den Uijl en J. G. Verplancke. Arie zn van M. Meij- vogel en L. E. Botermans. Hans Ni- chol William zn van H. N. A. Schreu- der en P. E. van Westrienen. Corne- lis zn van D. J. Schuuring en M. Mid delham. Anton Mario zn van J. P. J. v. d. Wal en B. de Graaff. Rob zn van W. Sjardin en S. Segijn. Gabriël- le Maria Adriana dr van A. J. C. de Winter en M. P. J. A. Born. Petrus Wilhelmus zn van G. A. Brandt en M. v. Munsteren. Jozef Corhelis Francis- cus Maria zn van L. P. Walter en J. M. A. Lagerberg. Jansje dr van I. Regeer en J. Delmeer. Ondertrouwd: G. R. E. Kuyntjes en A. Lankhorst; T. H. van Gijzen en G. F. v. d. Linde. J. W. Diks en J. C. T. van_ Zonneveld. A. Pardon en H. Kluivers. K. P. Bosman en D. Singer- ling. W. A. Tolboom en A. A. van Mook. W. de Groot en H. J. van Kla- I veren. J. Devilee en E. F. Borckmann M. Sloos en G. v. Leeuwen. A. J. I Doets en G. C. Lammers. W. Kikkert C. A. Turk. J. B. Mulder en E. van Hoven. E. R. Frans en W. Pels. T. A. v. d. Meij en C. Luiten. W. v. d. Ley en A. E. Remeeus. P. J. Schophuizen en P. C. H. Labaar. 1 Overleden: J. v. Goozen, wed. van Blom 81 jr.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5