Limburgers waren de gast van Lisse en 't bestuur van Keukenhof Gemeenteraad van Nieuwveen Twee ernstig gewonden bij autobotsing onder Oegstgeest 0 Q VRIJDAG 20 APRIL 1956 DE LEITSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 Voor het Lissese gemeentehuis had het défilé plaats, waarbij de drie feestelijk versierd met rose hyacin ten en bicolor-narcissen klonken de commando's.Daar stond de schutterij St. Larabertus uit Oirsel compleet met koning en koningin, wit-gepluimd, officieren, manschap pen in kleurige tunieken en twee .bijlmannen" met levensgrote baard. De schutterij presenteerde het ge weer; de officieren lieten hun de gens vervaarlijk glinsteren in de bleke zonnestralen en dit illustre ge zelschap werd vervolgens geïnspec teerd door Lisse's burgemeester, mr Th. M. J. de Graaf, de commisaris van de koningen in de provincie Lim burg, dr F. J. M. A. Houben en de Keukenhof-voorzitter, de heer T. M. H. van Waveren. En als u nu soms mocht denken, dat de Limburgse schutterij naar Lisse was gekomen teneinde daar voor het gemeentehuis een nummertje parade-lopen weg te geven, dan bent u er naast. Want hierna vertrok het gezelschap voor de tweede maal naar de Keukenhof, waar men de bezoekers toonde hoe rijk de Limburgse cultuur is. Voor het zo ver was ,had eerst de ontvangst plaats in het gemeente huis. Daar sprak eerst Lisse's eerste burger enkele woorden. Deze wees er nog even op, dat het Keukenhof- bestuur slechts luttele jaren geleden het initiatief tot het organiseren van een provinciedag nam. Dat was in lustrumjaar 1954. Toen kwamen de Zeeuwen naar de Keukenhof, een jaar later gevolgd door de Friezen en nu mogen we dan de Limburgers welkom heten. De burgemeester zag in dat alles duidelijk het nationale karakter van de Keukenhof naar vo ren komen. Nadat de burgemeester nog even terloops de speech-kwali- teiten van de heer van Waveren had aangesneden en daarbij niet had ver zuimd te zeggen, dat deze nog al eens een aanval richt op de verma kelijkheidsbelasting, die jaarlijks via de loketten van Keukenhof in de ge meentekas vloeit, vertelde spr. dat de bezoekers op de Keukenhof een tulp zouden aantreffen met 'n naam, die hen wel bekend zou voorkomen. Het is geen nieuwe tulp. Hij bestaat al jaren: Prins Carnaval. Spr. prees de zin voor leutigneid van de jLim- burgers, een zin, waar we u allen om benijden. De burgemeester bood aan de echtgenote van de voorzitter der Culturele Raad van Limburg, mevr. Geuljons, een biedermayer bouquet aan gemaakt van de tulp Prins Car naval. PRETTIGE ONTVANGST. De Commissaris van de koningin in de Provincie Limburg, voeide zich zeer gevleid door de vriendelij ke woorden die over Limburg waren gezegd. We zijn op tijd gearriveerd, aldus de commissaris, ook al beweert men dat Limburg wel eens achter ij lk is. En als we te laat waren gekomen, dan had dat niet aan ons gelegen, maar aan de dienaren van Herman dad, die.... de commissaris de toe gang op de Keukenhof hadden ge weigerd. Het had spr. goed gedaan te hoen, dat Limburg het Westen nog zo veel kan leren. Hij had gedacht, dat het juist andersom het geval zou zijn De heer Houben hoopte, dat men in de loop van de dag nog gelegen heid zou krijgen Jacoba van Beieren voor de geest te halen. Ze was niet alleen Gravin vani Holland, maar ook Hertogin van Limburg. KONING EN KONINGIN. Nadat een dronk was uitgebracht, genoemde heren zich ook lieten voorstellen aan de koning van de schutterij, de heer J. G. Debije uit Oirsbeek, die in het dagelijks leven mijnwerker is aan de Staatsmijn Em ma. De koning, die vergezeld was van de koningin, mevr. Debije, sier de zich met een collectie zilveren koningsplaten. Iedere koning hecht nl. zijn zilveren plaat aan de reeds bestaande keten-van-platen en er waren er verschillende bij, die reeds enkele eeuwen oud waren. De oud ste, die deze schutterij in bezit heeft, dateert uit 1353. Door 't vele gebruik is de plaat sterk gesleten en zo dun geworden, dat men hem niet meer durft te gebruiken. De oorsprong van de „bijlmannen" -met-baard, die voor de stoet uitlie pen moet men zoeken in de tijd vlak na de Franse revolutie. Toen moch ten er nl. geen processies over de openbare wegen trekken. De „bijl mannen" zorgden er echter voor dat alle obstakels uit de weg werden ge ruimd. Het schieten op de vogel begon 's middags eerst tegen vier uur. Door de koude was de belangstelling niet zo groot. Jammer, want het was een boeiend brokje folklore, dat men bracht. Met een buks van bijna twee meer lang werd geschoten en telkens ging een luid applaus op, wanneer de vogel één of meer ledematen ver loor. JUNGSCHLAEGER HERDACHT. Na de ontvangst van het Limburg se gezelschap op het gemeentehuis, maakte de burgemeester gistermor gen Jungschlaegers dood aan de gas ten bekend. Een bericht, dat mij De Limburgse schutters met in hun midden „de koning en de koningin" defileerden voor het gemeentebestuur en het bestuur van Keukenhof, die op het bordes van het raadhuis stonden. (Foto: Mielo) OEGSTGEEST Speeltuinvereniging. In café Knijnenburg kwam de speeltuinver eniging bijeen onder voorzitterschap van de heer F. C. Noest. De vergadering bestond uit afge vaardigden van verschillende afde lingen als „Marijkehof", „Rijnzicht" en de-;,Krekels". Bij de opening deed de voorzitter mededeling, dat de speetuin Marijke hof door aanleg van de nieuwe weg grond heeft moeten afstaan. Men ver trouwt echter, dat van gemeentewege wederom een andere strook beschik baar zal worden gesteld. De financiën, alhoewel er toch nog een bedrag in kas was, waren niet zo gunstig. In 't algemeen is meer uit gegeven dan ontvangen. Verzocht zal dan ook worden om verhoging dei- gemeentelijke subsidie. Na breedvoe rige bespreking werd besloten het terrein Rijnzichtweg in te huren. Mr. Valentgoed wees er op dat van dit gedeelte der gemeente meer activi teit moet uitgaan. De belangstelling bij de bewoners moet daarom groter worden. Dit zijn steeds de voorwaar den, die het gemeentebestuur bij subsidieverlening stelt. De aftredende bestuursleden, de heren T. C. Noest, N. Breedijk en de heer J. van Zomeren werden her benoemd. Inplaats van mevr. Teebaal, die af trad, wees de vergadering mevr. Middelbeek als secretaresse aan. In de commissie van advies werd op voorstel van mr. Valentgoed mevr. Teebaal benoemd. De voorzitter bracht dank aan de aftredende bestuursleden. In plaats van de heer W. van Rij, die uit de gemeente vertrok, koos de vergade ring als penningmeesteres mevr. Blanken. Te Rotterdam slaagde voor het candidaatsexamen economie de heer J. W. Pitlo. Porgy and Bess door A'dams grachten Donderdagavond kwam de raad van Nieuwveen in vergadering bij een onder voorzitterschap van de loco-burgemeester, de heer D- A. Bos. Er was een verzoek van de post duivenvereniging „De Blauwband" te Alphen aan den Rijn, om een sub sidie in verband met een door haar te organiseren concours, waarvan de baten ten goede komen aan het Ro de Kruis. Op voorstel van b. en w. wordt besloten een subsidie te ver lenen van 10, Vaststelling van alsnog uit te be talen vergoeding van de kosten van Buitengewoon Onderwijs aan St. Ursula. De voorz. zegt dat over 1955 nog zal moeten worden betaald een bedrag groot 382,66. Ingekomen is een verzoek van de r.k. Jeugdraad om subsidie voor aanschaffing van materiaal en van het Protestantse jeugdwerk. Op voorstel van b. en w. wordt be sloten om over 1956, aan beide in stellingen een subsidie te verlenen van f 250,onder voorwaarde, dat elk jaar opnieuw een bedrag zal worden vastgesteld. De heer Vreeken zegt geen voor stander te zijn om aan ieder, die subsidie vraagt, dit maar zonder meer te verlenen. Ieder klopt tegen- zwaar heeft getroffen, aldus spr. Ik woorcjig maar bij de gemeente aan. kende Jungschlager en had met hem - - te maken. In onschuld is hij 't slacht offer geworden van politieke drijf veren. Ik stel voor, dat we enkele ogenblikken stilte betrachten en Jungschlaeger herdenken. Na een haast devote stilte van en kele minuten trad de commissaris van de koningin in Limburg naar vo ren. „Wij zijn diep geschokt door dit bericht, zo zei de heer Houben, die zijn tranen nauwelijks meester kon. En we kunnen niets anders doen dan voor God's raadsbesluit nederig het hoofd te buigen". Om echter geen uitzondering te ma ken, daar de omliggende gemeenten eveneens dergelijk jeugdwerk steu nen, zal hij zich hiertegen niet ver zetten. De heer Zemel vraagt nadere in lichtingen en zegt tenslotte tegen te zullen stemmen. Met de stem van de heer Zemel tegen, wordt de subsidie, zoals die door b. en w. wordt voorgesteld, aangenomen. Ingekomen is een verzoek van de heer E. Rodrigues om een strook grond ten zuiden van zijn atelier te mogen kopen, bestemd voor de bouw van een garage. Tevens verzoekt hij de kosten van overdracht voor re kening van de gemeente te nemen, omdat het hier industrieterrein be treft een geen woningbouwterrein. Besloten wordt om aan de heer Ro drigues een strook grond te verko pen groot 200 m2 voor de prijs van 1120,—. Vaststelling gemeenterekening (voorlopige) over 1954. Deze be draagt voor de gewone dienst: ont vangsten 257.851,76 en aan uitga ven. 265.217,08. Nadelig 7959,32. Kap. dienst: ontvangsten f 537.708,59 en aan uitgaven 544.984,69. Nadelig 14.635,92. Besloten wordt een besluit tot het aangaan van een geldlening groot 55.000 voor financiering van bouw van 4 woningwetwoningen in te'trekken, i.v.m. onnodig rentever- lies. De gunning voor de bouw van déze woningen kan binnen enkele weken worden tegemoet gezien. Bij de rondvraag vraagt de heer van Vliet, of het mogelijk is het ter rein achter de W. P. Speelmanweg, tegenover het confectie-atelier, ge schikt kan worden gemaakt voor speelterrein. De voorz. zegt toe, dat dit in de eerstvolgende vergadering van b. en w. besproken zal worden. De heer Zemel vraagt of het straat, gedeelte by bakker Hoogendoorn, waar onlangs een nieuwe kabel is, gelegd en waar thans nog vele ga ten in voorkomen, nog in onderhoud is bij het electr. bedrijf. De voorz. zegt toe dat dit nog nader zal wor den onderzocht. LEiPFnpnop Jaarvergadering E.HB.O. In het Dorpshuis hield de afdeling Lei derdorp en Zoeterwoude H.R. van de E.H.B.O. haar jaarvergadering, waarop ook de diploma's uitgereikt werden aan de geslaagde cursisten. De acteurs en actrices van „Porgy and Bess" waren donderdag in Amster dam, niet om er op te treden, doch om er met een rondvaartboot^ o.a. de beroemde tocht door de grachten en de havens te maken. We zien een aantal van hen hier bij de embarkatie. Scholier reed gestolen bromfiets te pletter Gisteravond heeft de politie te 's-Gravenhage een 15-jarige scholier aangehouden, die op een andermans bromfiets aan het rijden was. In de Almelostraat bemerkte hij te laat een geparkeerde auto en reed er tegen aan. De auto bekwam enige schade, de bromfiets werd geheel vernield. De jongeman heeft verklaard, dat hij deze bromfiets reeds sinds 13 april in bezit had. Hy reed er overdag mee en zette hem 's avonds tegen de muur. Vier weken geleden had hij een andere bromfiets weggenomen. Belgische chauffeur koos 't hazenpad Bij die drie witte palen op de rijks weg Den HaagAmsterdam onder Oegstgeest heeft gisteren een auto botsing plaats gehad, waarbij twee personen, de heer Hulsebosch uit Hil- legom en de heer Vinckemöller uit Amsterdam ernstige verwondingen opliepen, terwijl hun wagens zwaar werden beschadigd. De oorzaak van de ellende was, een Belgische automobilist, die uit de richting Amsterdam kwam en ter hoogte van het kruispunt bij de drie witte palen een andere auto trachtte te passeren. De Belg verloor hierbij waarschijnlijk de macht over zijn stuur, want met een enorme klap ramde hij twee auto's, die uit de rich ting Den Haag kwamen. De botsing was zo hevig, dat de stukken in het rond vlogen en een van de wagens, waarvan u de resten op bovenstaande foto kunt zien, volkomen vernield werd. De bestuurder van deze wagen werd ernstig gewond; maar bij het zien van de ravage kan men niet begrijpen, dat hij er het leven nog heeft kunnen afbrengen. De Amster dammer had een knie-fractuur, een gebroken pols en een kaak en schou derfractuur; de heer Hulsebosch werd met een hersenschudding opgenomen in het Academisch Ziekenhuis te leiden. Ook de Belgische wagen werd zwaar beschadigd. Het merkwaardige is echter, dat de Belg zich met be kwame spoed uit de hoop verwron gen staal bevrijdde en het hazenpad koos zonder zich om zijn slachtoffer* te bekommeren- Als de man gemeend heeft zich door de vlucht aan de handen van de politie te kunnen onttrekken, zal hij vermoedelijk spoedig ontdekken, dat dit een misrekening is, want via de nummerplaat van de auto zijn naam en adres reeds door de politie achterhaald. De kans bestaat echter ook, dat de man zó geschrokken is, dat hij in overspannen toestand rond doolt. In de auto van de voortvluchtige Eelg werd een partij boter aangetrof fen. Hedenmiddag had de politie nog geen bericht van zyn arrestatie ont vangen. De chauffeur van deze wagen ont snapte aan de dood. Alvorens daartoe over te gaan heet te de voorz., de heer H. Brinksma, de aanwezigen welkom in het bijzon der burgemeester van Diepeningen, de leider van de B.B.. commandant Kronenburg en dr. Hoefman, de lei der van de cursus. Hierop kreeg bur gemeester v. Diepeningen het woord die, alvorens tot de diploma-uitrei king over te gaan,, zijn voldoening uitsprak over de vereniging, waar in een voorbeeldige samenwerking bestaat. Vervolgens richtte hij het woord tot de cursisten en reikte met een hartelijke felicitatie het diplo ma over. De geslaagden waren de dames C. W. v. Diepeningen-van Bie zen, N. v. Tol-v. d. Boon, A. Wolff- van Osnabrugge en de heren J. Baai- ma, G. Blik, D. A Blijleven, J. W. Boot, E. Kok, G. v. Driel en H. van Poelgeest. Geb.: Adriana Klasina, d. v. H. N. F. van den Hoog en en B. A. Bos; Nicolaas, z. v. J. Schelling en J. E. van den Eykel. Ondertr.: K. Kuperus, 27 jr. en C. A v. Houwelingen, 27 jr.; A. A. de Haas, 29 jr. en A. H. Moraal, 24 jr. te Leiden; E. v. Dijk, 24 jr. en M. A v. Wilgen, 21 jaar. Getr.: J. C. Gootjes en A. Zwane- pol; W. Goedhart en H. M. I. Ver- kley; H. Koelewijn en H. J. van der Luit; J. F. S. Straman en E. E. Lub. DE KWAKEL ERNSTIG MOTORONGEVAL. Donderdagmorgen half 8 is een j motorrijder, een 23-jarige militair I uit Laren, onder een vrachtwagen geschoven en hierbij ernstig gewond. Het ongeval heeft zich als volgt af gespeeld. Vanaf Uithoorn reden op .de provinciale weg richting Aals- I meer enige vrachtwagens, ook de bo vengenoemde motorrijder reed deze richting en juist op het moment dat hy de vrachtwagens met grote snel heid wilde passeren, sloeg een der vrachtwagens linksaf om de Noord dammerweg richting de Kwakel in te slaan. Hoewel de motorrijder krachtig remde, en ook links mee draaide om zodoende de vrachtwa gen te ontwijken, mocht hem dit niet gelukken en schoof hij met een flin ke klap onder de vrachtwagen. He vig bloedend en met flinke ontvel lingen bleef hij liggen. Een gewaar schuwde dokter constateerde o.a. een zware hersenschudding. Met een am bulancewagen is het slachtoffer naar afcfcssw CAMERAS (Advertentie) de Mariastichting in Haarlem ver voerd. Zijn splinternieuw motorrij wiel werd zeer zwaar beschadigd. De politie heeft de zaak in onder zoek. K.D.O. Zondag spelen de reser- ven op eigen terrein tegen de dra gers van de rode lantaarn in deze af deling n.ï. R.O.D.I. 3. Aanvang 2 uur. Aetherklanken ZATERDAG. Televisieprogramma'.s AVRO: 17.0017.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Filmbeschouwing. 20.25 TV-mu sical-comedy. NTS: 22.3023.15 Eurovisie: Rep. v. e. cowboyfeest te Parijs. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Koorzang. 7.45 Morgengebed en li turg. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 900 Voor de vrouw 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Grarn. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land en tuinb.- meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Gemengd koor. 15.00 Kroniek van Letteren en kunsten. 15.25 Fanfare ork. 15.45 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.15 Voor de kinderen. 16.45 Rep. Int. hockeywedstr. Neder landWalesa 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Jazzmuz. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.2'5 Gram. 18.30 Pari. overz. 18.40 Lichte muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 20.00 Licht baken, caus. 20.20 Act. 20.35 De ge wone man. 20.40 Gevar. progr. 22.05 Cabaret. 22.35. Wij luiden de zondag in! Aansluitend: Avondgebed en li- j turg. kal. 3.00 Nieuws. 23.15 Nieuws j in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA j 19.340 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 700 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 j Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 I Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de j vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Tij- I delijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Mor- genwijding. VARA: 10.20 Voor de arb. i. d. continubedrijven. 11.35 Pia norecital. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Politiekapel. 14.30 Voor de jeugd. 15.05 Dansmu ziek. 15.30 streeuitz. Kamerork. en piano a quatre mains. 16.30 Van de j wieg tot het graf, caus. 16.45 Lichte muz. 17.10 Wee'kjourn. 17.40 Orgel spel. 17.55 Fide-candidatentoernooi. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Dans- muz 18.45 Regeringsuitzending: At lantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het At lantisch Pact. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout. 19.40 De Bijbel in het Kerkelijk Jaar, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: I 20.00 Nieuws. 20.05 Nelis volle Vaart. 20.10 Gevar. progr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Lichte muz. 22.30 Community- singing. 22.40 B'nnen zonder klop- pen, hoorsp. 23.00 Nieuws. 23.15-— 1 24.00 Gram.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12