RIJNSTREEK De gezondheid is gebaat met zilvergeld WIE WEE DONDERDAG 19 APRIL 1956 DE LEIDSE. COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Kath. Bejaarden. De R.K. bond van bejaarden en gepensionneerden hielden dinsdagmiddag onder leiding van de heer A. F. de Korte een kruis- jaswedstrijd om prijzenn. 'n Ingeze tene uit Alphen a. d. Rijn, gaf voor dit mooie doel 2 heerlijke cakes, die bij de thee werden geserveerd. De prijzen werden gewonnen door: 1. B. Prins Sr., met 4201 pnt.; 2. mevr. Nieuwland met 3732 pnt.; 3. G. Rade maker met 3695 pnt.; 4. P. Vermolen met 3365 pnt.; 5. mevr. Vink met 3257 pnt.; 6. P. Jansen met 3167 pnt.; 7. mevr. Schaik met 3114 pnt.; 8. mevr. Huik met 3028 pnt.; 9. J. Boef met 3013 pnt.; 10. J. Heijker met 3009 pnt.; 11. H. v. Egmond met 2999 pnt.; 12. J. Wolswijk met 2988 pnt.; 13. W. de Jong met 2986 pnt.; 14. mevr. Berkhout met 291? pnt. Een troostprijs voor 't minste aan tal punten won mevr. v. Zeijl met 2014 punten. Veertigjarig arbeidsjubileum. Vrijdag 20 april vieren twee werk nemers van Oosthoek en Zoon N.V. dakpannen- en betonfabriek en bouwmaterialen importrice hun 40- jarig arbeidsjubielum. Het zijn de heren A. de Blaken, wonende Hoorn en K. W. v. d. Laken, Willemstraat. Snelschaken. De Alphense Schaakclub ASC speelde een snel schaakwedstrijd om het kampioen schap van Alphen. Deze wedstrijd werd in twee avonden beslist. Win naar werd de heer C. Brunt, De volledige uitslagen zijn: groep 1. kampioen C Brunt, 2. A. Volbeda, 3. A. H. Hooijer. Groep 2: 1. J. Kem pen, 2. H. de Ruiter, 3. W. Boteren- brood. Groep 3: 1. A. Post, 2. W. de Hoed, 3. N. Plantfeber. Groep 4: 1. L. Kleiweg, 2. J. Koopman, 3. P. de Ruiter. Groep 4: 1. B. H. Kroon, 2. W. v. Aken, 3. A. H. Balk. Politie Motorsportkampioenschap. Op de Nationale Politie Motor sportkampioenschappen, georgani seerd door de Zandvoortse Politie Sportvereniging en aldaar gehouden, is de heer N. G. Groothuyse inspec teur en corpschef van politie te Al phen a. d. Rijn, met als kaartlezer zijn brigadier de heer T. Domburg, kampioen van Nederland geworden op motor met zijspan. Hij werd de in totaal best geklas seerde deelnemer met 63 strafpun- ten en ontving hiervoor de medaille, beschikbaar gesteld door prins Bern- hard, alsmede de beker van de V.V. Als best geklasseerde équipe (mo tor met zijspan), eveneens 63 straf - punten, veroverden deze heren van de Pol.-sportvereniging „Alphen" voorts de beker van de BMW-dealer. Verder kreeg de heer Domburg in klasse motoren met zijspan als de beste kaartlezer een fraai geschenk. Wedstrijden voor ouden van dagen. Woensdagmiddag hebben de ouden van dagen van de UW-sociëteit, in "t ijsklubgebouw gekampt om de eer ste plaats in het kaarten, sjoelen, dammen en het dominospel. Uitslag kaarten: 1. C. Kooren 3322 pnt.; 2. G. Wansink 3242 pnt; 3. mevr. v. Schaik 3189 pnt. 4. mevr. v. Eg- mond 3068 pnt.; 5. J. Wijfje 3056.pnt.; G. mevr. Nieuiwland 3030 pnt.; 7. J. Bakker 3023 pnt.; 8. H. Fakkeldij 3011 pnt.; 9. A. Hoogendoorn 2906 pnt; 10. P. van Zeyl 2017 pnt; 11. Amsterdam 2757 pnt.; 12. B. Prins 2748 pnt. Uitslag dammen: 1. A. Nooinen 3 punten. Uitslag domino: 1. Tijsterman 22 pnt. 2. Zorg 21 pnt; 3. W. v. 't Wout 20p nt.; 4. De Jong 18 pnt. Uitslag sjoelen: 1. mevr. Wijfje 56-6 pnt.; 2. Baart 496 pnt.; 3. C. Ooster- brugge 490 pnt.; 4. Rorzeboom 486 pnt. BENTHUIZEN DROOGGEMAAKTE GELDERSWOUDSE POLDER SPREEKT ZICH UIT VOOR DICHTING VAN HET BENTHUIZER VERLAAT. Voorzitter Van der Does na ruim veertig jaar afgetreden. Gistermiddag kwamen de stemge rechtigde ingelanden van de Droog gemaakte Gelderswoudse Polder ten huize van de heer J. M. Straathof bijeen onder voorzitterschap van de heer J. J. van der Does. De rekening 1955 werd vastgesteld met 7886,61 aan ontvangsten en 6934,27 aan uitgaven. Er resteert derhalve een batig saldo van 952,34. De begroting 1956 werd overeenkom stig sluitend vastgesteld met een to taalbedrag aan inkomsten en uitga ven 818,84 en de post „onvoorziene uitgaven" bedraagt slechts 190. De omslag per hektare werd voor het jaar 1956 vastgesteld op ƒ21. en dus een gulden lager dan in 1955. Langdurig werd gesproken over de opheffing van de scheepvaart in de Benthuizer vaart door afdamming van het Benthuizer Verlaat, waartoe dan ook met algemene stemmen werd besloten. Tevens werd met algemene stem men besloten tot samenvoeging van de „Drooggemaakte Gelderswoudse Polder" met „De Benthuizer noord en züidpolder met de Benthorner- polder". Bij de bestuursverkiezing heeft de heer J J. van der Does, die reeds 42 jaren de voorzittershamer voor deze polder heeft gehanteerd, medege deeld in verband met het overschrij den van de zeventigjarige leeftijd zich een herbenoeming niet te kun nen laten welgevallen. Aan de heer Van der Does is voor een groot deel de aktiviteit van de Gelderswoudse Polder te danken, met name is de polder in 1945 met de Benthuizerpolders in de echt verbon den, want sedertdien is de samen werking voortreffelijk geweest en dit is van eminent belang gebleken. In de plaats van de heer Van der Does werd de heer J. M. Straathof tot voorzitter gekozen. KNAAP ERNSTIG VERWOND Het twaalfjarig zoontje van de heer Alb. Zaal speelde op de gevaarlijke Zegwaardseweg. Plotseling schoot hij achter een auto vandaan en werd door een tegenligger gegrepen en te gen de grond gesmakt. Ernstig verwond bleef het( ventje liggen. Onmiddellijk waren de dok toren J. de Goeje uit Benthuizen en J. H. N. de Bruijn uit Zoetermeer ter plaatse om medische hulp te ver lenen. Met ernstige verwondingen aan het hoofd en een gebroken been werd het ventje naar een ziekenhuis overge bracht. H00GMADE KVP-jongerenappèl. Voor het jongerenappèl in Wateringen op zon dag 29 april a.s. zijn nog enkele plaat sen beschikbaar in de autobussen. Het programma werd beschreven in de Leidse Courant van zaterdag j.l.. Op gaven van deelnemers en inlichtingen bij de propagandisten of bij de seer. J H. Zwetsloot, v. Klaverweydeweg 3, Hoogmade voor 21 april a.s. Degenen, die mee willen doen met de kvp- fcromfietssterrit op 10 mei a.s. Hémel- vaartsdag gelieve zich ook te melden bij dezelfde personen. LEIMUIDEN KIND VERDRONKEN. Een zevenjarig zoontje van de fam. De VosVan Muyden aan het Noord einde was gisteren tegen de avond in een schuurtje nabij de Kerksloot hout gaan hakken. Toen hij wat lang weg bleef, ging de familie zoeken. Al spoedig zag de moeder hem in de Kerksloot liggen. Enkele buren die in de omgeving in de tuin aan het werk waren, brachten hem op het droge, maar kunstmatige ademhaling: en dok tershulp mocht echter niet meer baten. Jaarvergadering kath. middenstand. In het café van de heer C. J. van Graas werd de algemene jaarverga dering gehouden. Het ledental is ge komen op 40. In het afgelopen jaar hebben vijf jonge middenstanders deelgenomen aan de studieklub. Kort geleden werd aan hen allen het diploma uitgereikt van de Stichting Katholieke Mid-denstandsvorming. Over de verschillende acties in de af deling was men tevreden. Als ingeko men stukken v/erd behandeld, kre dietverleningsmogelijkheid voor mid denstandszaken, die geheel opnieuw moeten worden opgezet en vernieu wing van reeds bestaande zaken. De bedevaart naar Heiloo werd bespro ken. Deze is vastgesteld op zondag 3 juni. Uit het financieel verslag van de penningm., de heer Chr. Overde- vest bleek, dat de ontvangsten wa ren geweest 1224.45. De uitgaven 10.13.93. Er was dus een batig saldo groot 227.52. De penningmeester sprak een woord van dank voor de spontane bijdrage ten bate van het altaar- en kerkenfonds voor de bis dommen Haarlem en Rotterdam. De [heer C. Heuizen bracht een gunstig verslag uit van de controle gehou den op het financieel beheer. Voor dit jaar werden voor deze functie aange wezen de heren C. Beuk en W. van Tol. De aftredende le en 2e voorzit ter n.l. C. A. Beuk en J. van Veen werden beiden bij acclamatie herko zen en namen hun benoeming aan. Het bestuur gaf hierna een uiteenzet ting waarom zij er toe overging om diverse bijkomstigheden in handen te geven van de leden zelf. Hiertoe werden 'bereid gevonden de heren J. Overdevest, Jac. v. Haasteren Jr. en C. Beuk. Men sprak de wens uit, dat dit besluit zal leiden tot grotere acti viteit van de afdeling. In plaats van de secretaris zal M. Vlasman deel uit maken van de Santos-commissie. De voorzitter pleitte hierna voor het werk van de Santos en verzocht de leden zo mogelijk weer hun bijdrage te doen voor dit werk. Nadat de agen da afgewerkt was, verscheen de gees telijk adviseur, die de leden nog even toesprak. Spreker gaf een uiteenzet ting over de beroepskerstening voor de middenstand. De nadruk v/erd hier gelegd op rechtvaardigheid, waarbij de liefde niet mag ontbreken. TER AAR ZILVEREN JUBILEUM VAN EN BIJ DE VEILING Ter gelegenheid van het zilveren jubileum zal het bestuur van de Coóp. Centrale Tuinbouwveiling Ter Aar en omstreken op maandag 14 mei recipiëren in de nieuwe Veilinghal van 2.30 tot 4.30 uur. Twee leden van het bestuur, de heren L. J. Hooger- vorst en Har. Kleijn, die van de op richting af bestuurslid zijn, vieren eveneens hun zilveren jubileum. Eveneens „in het zilver" zijn die dag de employé's C. Hoogervorst, directeur, J. Pouw, emballagemeester, C. Volgering, emballage-administra teur, J. v. Lammeren, keurmeester en C. Pieterse, kassier. 's Avonds om half acht is er een feestavond in de Veilinghal. EERSTE POSTELEIN. Door de tuinder J. Besemer is aan de centrale veiling de eerste poste lein aangevoerd. Voor 1.26 per kg. werd deze primeur gekocht door de groentehandelaar G. Schreurs te Ouderkerk a. d. Amsteel. NIEUWVEEN BEZOEK COMMISSARIS DER KONINGIN. A.s. zaterdag brengt de commissaris der koningin in Zuid-Holland een werkbezoek aan de gemeente. Op het programma staan o.a. een bespreking met b. en w. en een bespreking met de raad. Em bezoek aan het confe&ie- atelier „Kwiek", de Joh.-stichting en Huize St. Ursula. De aankomst is be paald op 2 uur en 't vertrek op 4 uur. W0UBRUGGE SOOS OUDEN VAN DAGEN SLOOT WINTERSEIZOEN MET GEZELLIGE AVOND. Onder grote belangstelling werd woensdag namiddag de laatste bijeen komst gehouden van de sociëteit voor de ouden van dagen in het wykge- bouw van het groene kruis. Als gast- vrouwe traden op enkele leden van ae plattelandsvrouwen, die hieraan een feestelijk tintje hadden gegeven. Verschillende aanwezigen vertoonden hun gaven op het gebied van voor dragen, proza en poëzie, ernst en humor wisselden elkaar af, vaak nog uit de oude doos en ook de samenzang bracht de stemming er goed in. Voor al de oudste aanwezige, de 84-jarige heer Happel wist met zijn ballade van de hoed en refreinen veel suc ces te oogsten. De heer J. Boot, direc teur van de Dageraad, vertoonde hier na onder meer enkele door hemzelf opgenomen films over de Oranjefees ten in de gemeente. Vooral als men zichzelf op het witte doek terugzag, veroorzaakte dit veel hilariteit. Nadat men zich te goed gedaan had acn een uitstekend verzorgde maal tijd, gaven ook de burgemeester en zijn vrouw, evenals dokter L. Loth van hun belangstelling blijk. Namens de 49 leden sprak de heer Michielse een geestig dankwoord. Z0ETERW0UDE IN MEMORIAM MEVR. A. H. PAARDEKOPER-MENTINK Bij het overlijden van mevr. A. H. Paardekoper-Mentink is het mij een plicht hare berusting in Gods H. Wil, aan onze leden, als een lichtend voor beeld, voor te houden. Haar liefde tot haar echtgenoot en gezin, haar grote gehechtheid aan de vriendschap van zovelen, de sterke voldoening die zij nooit liet blijken, te mogen werken voor elk goed doel en steun te kunnen geven aan het maatschappelijk werk van haar echt genootvan al dat menselijk ge luk, heeft zij, zonder maar met één woord te klagen, afstand gedaan, toen zij wist door een ongeneeslijke ziekte te moeten sterven. Met de getuigenis: het is alles zo mooi geweest, berustte zij in Gods Raadsbesluit. Ja, waarlijk haar leven is mooi ge weest, want het was welbesteed. Bijna dertig jaren lang heeft zij, naast haar gezinszorgen altijd alles willen doen voor de R.K. Vrouwen beweging. Zij was al die jaren vanaf de oprichting niet de secre taresse die alleen maar schreef, maar de bezieling voor alles wat onder nomen werd en tot stand moest ko men. Het was haar voorbeeld in alle eenvoud gegeven die anderen tot werken zette en weerhield het werk neer te leggen. Maar haar voorbeeld van overgave het moet herhaald met de woorden van Guido Gezelle, heeft haar, ge storven, hoger naam gegeven dan levend ooit verworven. Zij( was eenvoudig en haar waar dering voor elke medewerkster heeft al die jaren de sfeer gegeven die nodig is om een vereniging bloeiend en vruchtbaar te laten werken. Veel heeft zij gedaan, bij alle ge legenheden en op elk gebied en het wekte steeds ieders bewondering hoe zij elke taak zo goed en rustig vol bracht. Nu past ons een eerbiedige hulde aan hare nagedachtenis. De vele ge beden tot haar herstel zijn niet ver hoord; laat ons nu bidden voor hare zielerust en vragen dat God haar moge lonen in eeuwigheid. G. SCHOUTEN-KROM Presidente van de Kath. Vrouwenbeweging Vieze vodjes papier ER ZIJN VERSCHILLENDE RE DENEN waarom de ons ons schik kun I nen zijn met de zilveren gulden, die het frommelige stukje papier komt vervangen. Jammer is het daarom, dat velen de voordelen niet inzien en deze muntstukken moedwillig aan de circulatie blijven onttreken door ze in spaarkous en geldkistjes op te potten, zodat we het nog steeds met gevaar lijk vieze en vuile vodjes moeten doen. Psychologische argumenten voor de vervanging waren, dat zilvergeld er mooi uitziet en dat het een gevoel van welstand geeft, waardoor herT>e- ter past bij onze, tijd dan de armoe dige „briefjes". Uit practisch-tech- nisch oogpunt voldoet zilver beter dan papier omdat het zich gemakkelijker laat tellen en beter te overzien is. Er is ook een hygiënisch aspect aan deze kwestie. Een ieder voelt dit in stinctief wel aan. We moeten er ech ter eens wat uitvoeriger bij stilstaan om te kunnen inzien, dat ook in de we. tenschapptlijk gefundeerde gezond heidsleer duidelijke redenen voor goedkeuring van de maatregel liggen. NATUURLIJK gaat het hier aller eerst om overbrenging van bacteriën, dus om besmettingskansen. Aange zien verschillende infectieziekten door middel van besmette voorwer pen kunnen worden overgebracht, kan geld een gevaar opleveren voor de ge zondheid. Is geld „besmet" dan wil dat zeg gen, dat het bijvoorbeeld in de nabij heid is geweest van iemand die hoest te en dat daarby een druppeltje keel- slijm dat veel ziektekiemen kan bevatten er op terecht gekomen is. Maar niet alleen echte infectieziek ten hebben we op het oog als we over besmettting spreken. Heel wat veel- vuldiger hebben we in het dagelijks léven te maken met overbrenging van de bacteriën, die puisten en an- WEET U HET OOK NIET Vraag: Bedevaart naar Smakt. Antwoord: Zondag 27 mei vertrekt een bedevaart vanuit de parochie Hazerswoude (Het Zwaantje). Vraag: Hoe heet het toekomstige watersportcentruim in de voormalige Zuiderzee? Antwoord: 't Veluwemeer bij Har derwijk. Vraag: Internaten R.K. Meisjes lycea. Antwoord: Amersfoort, lyceum O. L. Vr. ter Eem, D. Fockemalaan. 68, tel k 34906344. Maastricht: kath. Lyceum Gr. Gracht 74, k 4400-^-3416. Nijmegen: Lyceum Mater Dei, Berg en Dalseweg 153, k 8800—20584; Roermond.': St. Ursula-lyceum, Voog dijstraat 10, k 47502426; Roosen daal: Sint Gertrudislyceum Molem- straat 13, k 1650828; Rotterdam: Lyceum Breitnerstraat 94, k 1800 37918; Sittard: Lyceum Serviam, Oude Markt 5, k 4490—2680; Tilburg: Sint Theresia-lyceum, Oude Dijk 9, k 41505039; Vaals: Lyceum Sancta MagcL Sophia Bloemendalstraat 26, k 4454—331. Vraag: H. L. v. V.: Een donker ge beitst theemeubel wil ik licht beit sen. Hoe moet ik dit doen? Antwoord: Eerst moet u het don kere beits verwijderen met een bor steltje waarop een afbijtmiddel of wat aangelengdeammoniak, goed schuren, daarna bijwerken met stuk jes glas en schuurpapier, tot dat het mooi blank is. Vervolgens beitst u het meubelstuk in de gewenste kleur, laat dit drogen en beitst het op nieuw. Weer laten drogen en dan uitborstelen, totdat het mooi glim- mend is. Niet eerder in de was zet ten alvorens de beitslaag goed droog is, dus bv. een 14 dagen wachten. Het is een heel werkje om het theemeu bel goed schoon te krijgen. Vraag abonnee: Hoeveel mag men rekenen voor verhuurde zomerhuis je? Antwoord: deze prijzen zijn vrij, maar bedenk wel, dat overvragen steeds verkeerd is, u komt dan in botsing met de huuropdrijvingswet. Wij raden u aan u in verbinding te stellen met de heer A. Eikelenboom, Noordeindeplein 8a te Leiden. In overleg met deze heer zult u een prijs kunnen bedingen, die lonend is, maar waarmede u niet in botsing komt met de wetten. Vraag S. J. v. d. M.: De eerste ra dijs en „het eerste broeivet" waren op een veiling aangevoerd; wat is toch broeivet? Antwoord: Broeivet lijkt heel veel op dunsel van sla, maar is nog dun ner en teerder. Het wordt niet veel meer geconsumeerd, naar ons werd verzekerd vrijwel alleen nog in de omgeving van Amsterdam. Vraag V. A. te L.: Wanneer wordt het vrijgezellencongres te Greven- bicht gehouden? Antwoord: Dit congres wordt ge houden van 28 t/m 31 juli 1956, aan melden voor 1 juli 1956 bij de heer G. Greyn te Grevenbicht. De wereldvrijgezellendag wordt gevierd op 10 mei 1956. Deze viering is plaatselijk. Vraag J. E. W.: Toen mijn vader jong was, bestond er volgens hem een rijmpje, luidende: den 25ste maart ging men met slee en paard over de Haarlemmervaart. En eer de maand was uit, voer men er door met de schuit. Welk jaar zou dat geweest zijn? Antwoord: Denkelijk was dat de zeer strenge winter van 1880, toen was uw vader ongeveer 5 a 6 jaar oud. Antwoord: Neen, inmaak (weck)' moet koel bewaard worden. Vraag. Kan ik de huidjes van konijnen ook gebruiken? Vraag: Zoals ieder jaar hoort men straks de Koekoek en dit geluid ein digt zo 25 juli, dus hoort men dit ge luid niet meer. Is deze vogel dezelf de die later een roofvogel is, ge naamd de sperwer? Antwoord: Dat de koekoek in het najaar in een sperwer zou verande ren is een oud volksgeloof, dat zijn oorsprong vindt in de uiterlijke ge lijkenis van het gevederte. Een koe koek heeft echter een gehele andere kop en klauwen dan een sperwer. Een koekoek is namelijk een insec ten-eter met een zwakke snavel en tenen; de sperwer een roofvogel met een hak-snavel en klauwen. Er is dus geen verwisseling mogelijk. Het praatje is mede in de wereld geko men, omdat de koekoek in de zomer hier vertoeft, de sperwer daarente gen 's winters (in de zomer is de sperwer zeer zeldzaam; zij trekt in het najaar uit het noorden naar ons „zachte" klimaat). Koekoek en sper wer lossen elkaar dus af. Vraag: Route SassenheimPias molen; hoeveel km? Antwoord: Sassenlheiim, Rijnsater- woude, Alphen, Utrecht, Zeist, Drie bergen, Amerongen, Wageningen, Zelten-Andelst, Mook-Plasmolen; af stand: 145 km. Antwoord: Langeraar, Zwammer- dam, Woerden, Utrecht, Zeist, Drie bergen, Rhenen, Kesteren, Druten, Puiflik; afstand 90 km. Vraag: Wie was de Duitse keeper, die met het Duitse elftal in 1954 het wereldkampioenschap voetbal be haalde? Antwoord: Tux^ek verdedigde het Duitse doel in de te Bern tegen Hon garije gespeelde finale, welke wed strijd door de Duitsers met 32 v/erd gewonnen nadat Hongarije met 20 had voorgestaan. Vraag mej. V. v. d. K.: Hoe krijg ik vlekken uit mijn lichte mantel, die ontstaan zijn door verpakking in nat grauw papier? Antwoord: als wo nu maar eens wisten waar uw mantel van gemaakt is, want dit schrijft u niet en het is toch van zeer veel belang. Aanne mende dat de mantel van wollen stof is gemaakt, raden wij u aan de vlek ken aan de goede kant der mantel door te stomen. U kunt hiervoor ne men een oude, gladde, en niet plui zende doek, die u nat maakt en goed uitwringt. Deze doek legt u op de stof waarna u met een flink warm ijzer luchtig over de doek heen en weer strijkt, zodat de stoom door de stof heen blaast. Na deze behande ling de stof opkloppen met 'n kleer borstel. Vraag P. W. A. te L. Ik ben 1 jaar in dienst bij een zaak en ga met mei veranderen. Indien de an deren 3% over 1955 krijgen, val ik dan ook dezelfde rechten? Antwoord: Ja. Vraag J. H. K. Ik heb myn inmaak deze winter goed ingepakt tegen de vorst, moet ik dit nu ook nog zo laten? Antwoord: Ja, deze kunt u looien. U gaat als volgt te werk. U neemt 2 liter kokend water, lost hierin op 120 gr. zout, 125 gr. aluin. Dit mengsel laat u koud worden en dan voegt u er iets zwavelzuur bij. Hierin legt u de vellen 24 uur. Daarna haalt u ze er uit, en kunt u ze spannen op een raam. Is dit geschied, dan dient u alle vleesresten en vetdelen van de huid af te schrappen en de huid te laten "drogen. Daarna strooit u er wat talk- p<!rèder overheen en borstelt de huid goed- op. Over een ronde tafelrug trekt u de huid heen en weer, zodat dèzè soepel wordt. Tenslotte worden de haren opgeborsteld. dere soorten huidafwijkingen ver oorzaken en ook dikwijls optreden als verontreinigers van wonden. Een wei nig vocht uit een ontstoken vinger kan gemakkelijke terecht komen op 't geld, dat van hand tot hand gaat! Ook een huidziekte als scabies (schurft), die hier te lande na de oor log gelukkig uiterst zeldzaam is ge worden, kan door geld worden over gebracht. De veroorzaker van deze ziekte is een klein diertje, een mijt, dat gangen graaft in de huid, vooral in de huid tussen de vingers. Hygiënischer dan papier. NU KUNNEN ziektekiemen even goed op een zilveren' als op een pa pieren gulden terecht komen. Op een metalen geldstuk hebben ze maar een kort leven! De viezigheid droogt uit en blijft er niet aan kleven, zoals aan papier. Bovendien bevat metaal niets wat als voedsel voor de bacteriën kan dienen, zodat ze spoedig te gronde gaan. Nog sterker! het zilver weikt om zo te zeggen desinfecterend. Een merkwaardige proef in het laborato rium is er om dit te bewijzen. Zet men een voedingsbodem klaar van een gebruikelijke samenstelling, waarop o.a. etterbacteriën goed kun nen gedijen, en men legt daar eerst een muntstuk .op, dan blijkt dat on der munt en ook nog in een kring er omheen de ziekteverwekkers niet groeien! Zeer kleine deeltjes van het metaal dringer namelijk in de omge ving door en die metaal-ionen ver hinderen de bacteriegroei. Wat de geneeskundigen betreft, die zullen het dus zeker toejuichen als óók de rijksdaalder weer eens van zilver wordt! Pot derhalve de' nog schaarse zil verstukken niet op, maar laait de nieu we guldens rollen, opdat "eindelijk het bacteriënhoudende papier kan worden ingenomen en geheel verdwij nen. Dr. ALFREDA BRIEDE. Vraag A. J. v. S. te W. inzake huurverhoging bij huur van een ge deelte van het huis. Antwoord: Er is hier geen sprake van onder-huur, slechts van een beperkte huur. U valt dus gewoon onder de huurverhoging van 5%. Tot de betaling van licht en water bent u indertijd uit eigen beweging over gegaan, zodat men kan zeggen, dat een nieuwe overeenkomst is geslo ten. Vroegere verhogingen hebt u toch niet betaald? Bij twijfel kunt u zich altijd wenden tot de Huur adviescommissie te Leiden. Vraag: Route voor zomertocht per fiets van Roelofarendsveen over Wassenaar naar Lier, Spa, Bonn, Keulen, terug via Nijmegen Hoeveel km.? Antwoord: Roelofarendsveen, Lei den, Wassenaar, Den Haag, R'dam, Dordrecht, Lage Zwaluwe, Zeven bergen, Oudenbosch, Roosendaal, Nispen, Antwerpen, Mortsel, Boec- hout, Lier, afstand 165 km. Lier, Ko- ningshooikt, Begijnendijk, Aarschot, Diest, Herk de Stadt, St. Truiden, Luik; afstand 109 km; Luik, Aken, Eschweiler, Düren, Euskirchen, Es- sig, Bonn, afstand 125 Ion. Terug Bonn, Keulen, Dusseldorf, Urdingen, Rheinborg, Xanten, Kleef, Nijme gen, afstand 155 km. Nijmegen, An- delst, Wageningen, Amerongen, Doorn, Utrecht, Woerden, Alphen, Roelofarendsveen, afstand 110 km. Vraag: Route van Hazerswoude naar Zeist en van hier naar Rutten over de grote steden; hoeveel km? Antwoord: Hazerswoude, Alphen, Utrecht, de Bilt, Zeist, Amersfoort, Nijkerk, Harderwijk, Elburg, Kam pen, Emmeloord, Rutten, afstand 155 km. Het is moeilijk om Utrecht en Amersfoort heen te rijden zonder grote omwegen. Vraag: Route per auto van Voor hout naar Enschede, hoeveel km? Antwoord: Voorhout, Leiden, Bo degraven, Utrecht, Amersfoort, Apel doorn, Deventer, Goor, Hengelo, En schede, afstand 200 km. Vraag: Route per auto van Leid- schendam naar Uitgeest, hoeveel km? Antwoord: Leidschendam, Haagse Scho:uw, rijksweg naar Sassenheim, Hillegom, Haarlem. Beverwijk, Uit geest, afstand 60 km. Vraag C. O. Hoe luidt het adres van de heer die reisbonnen verzamelt voor tbc-patiënten? Antwoord: U kunt schrijven naar de heer Jan Kuiper, adres Hotel We ber te Utrecht. Het antwoord op uw andere vraag volgt. H. L. v. V. Ik wil een donker gebeitst theemeubel licht beitsen, hoe moet ik dit doen? Antwoord: U kunt de oude beits laag verwijderen met ammoniak, af bijtmiddel of causticsoda. Met dit laatste middel moet u zeer voorzich tig zijn, want het is niet ongevaar lijk. Helemaal schoon krijgt u het niet, dus moet er schuurpapier aan te pas komen en eventueel stukjes glas, v/aarmede u het hout afkrabt. Ten slotte moet het gehele meubelstuk behandeld worden met schuurpapier, om het mooi glad te krijgen. Daarna moet het gebeitst worden in de kleur uwer keuze, dit laten drogen, uitbor stelen en opnieuw beitsen, laten dro gen en uitborstelen. Vervolgens moet u het geheel goed droog laten wor den, waarna u het meubeustulc in de was kuntzetten. Het is een heel werkje en zal u ongetwijfeld menig zweetdruppeltje kosten. Vraag D. W. K.: Als in 1957 de nieuwe ouderdomswet van kracht wordt, heeft dan de vrouw naast de uitkering van de man recht op de volle uitkering van de V.O.V.? Nu wordt een gedeelte op mijn noodwet gekort. Antwoord: Ja, na 1 januari 1957 wordt er niets meer gekort in het wordt er niet xneerd gekort. Vraag: A. A. Wij hebben last van slakken in huis. Wat te doen? Antwoord: Slakken worden gedood met zout. Als de slakken 's nachts rondgaan, zonder dat men zé vinden kan, legt men natte couranten neer, waarop de slakken zich verzamelen. Dan kunt u er zout op strooien of ze op andere wijze vernietigen, maar denkt u er om, dat ze een vrij taai leven hebben? Ook kunt u daar, waar zich slakken bevinden, schoteltjes ken komen n.l. op bierlucht af, zodat ken komen n.l. op bierlucht of, zodat u ze wij eenvoudig kunt vangen. 2) Kan een geel geworden vilten hoed weer wit gemaakt worden? Antwoord: Men neemt hiervoor wel eens hetzelfde middel waarmede ook witte schoenen schoongemaakt (wit) worden. Men moet dit echter wel geregeld blijven doen. Het is zo'n beetje een „oudedagskwaaltje" moet u maar denken. Vraag mevr. M. de M.: Het onder mijn tafel liggend kleed kruipt altijd op, wat kan de oorzaak hiervan zijn? Er staat notabene een zware Mechel- se tafel op en toch ligt het kleed steeds met vouwen. Antwoord: Als wij de situatie goed begrijpen, hebt u uit het bovenste kleed een opening gelaten of is het bovenste kleed niet gespijkerd in het midden onder de tafel? Als het laat ste het geval is, komt het opkruipen natuurlijk doordat het oude stuk kleed er onder ligt en aangezien de kracht er uit is, moet het bovenste wel heen en weer schuiven als men er niet de voeten opkomt. Aangezien verder het kleed gespijkerd is, ont staan er vouwen, dat kan niet apders. Vraag J. B.: Hoe krijg ik zwart ge worden wit teddy weer schoon? Antwoord: Hiervoor neemt u een mengsel van zemelen en tetra. Met dit mengsel wrijft u het teddy goed in met de hand of een schoon doekje. Daarna nawrijven met een schoon doekje en uitkloppen aan de achter zijde met een stokje. Bewerking zo nodig herhalen. Vraag mej. N. N.: Stelt een vraag over vermogensbelasting. Antwoord: De regeling is momen teel zo: a) voor ongehuwden, niet vallende onder b), alsmede voor ge huwden die van tafel en bed zijn gescheiden en voor gehuwden waar bij hetzij scheiding van goederen zonder scheiding van tafel en bed bestaat, hetzij de vrouw voor zich het beheer harer roerende en onroe rende goederen en het vrije genot harer inkomsten heeft bedongen en waarbij de andere echtgenoot niet binnen het rijk woont, wordt het zuiver inkomen verminderd met 10.000,voor gehuwden niet val lende onder a) alsmede voor weduw naars en weduwen die bij de dood van hun echtgenoot niet onder a) vielen, met f 15.000,c) voor elk kind, waarvoor belastingplichtige aanspraak op kinderaftrek maakt met 5.000,d) de onder a) t/m c) genoemde verminderingen wor den verhoogd met 20.000,voor de belastingplichtige, die hetzij dé leef tijd van 65 jaar heeft bereikt, hetzij tengevolge van ziekte of gebreken vermoedelijk in het belastingjaar buiten staat zal zijn om met arbeid, die voor zijn krachten berekend is, 1/3 te verwerven van hetgeen lic- chamelijk en geestelijk gezonde be lastingplichtigen die overigens in gelijke omstandigheden verkeren, in staat zijn inkomsten uit arbeid te verwerven. Bij de wetswijziging 1955 is een overgangsbepaling t.a.v. de vrijstelling ad 20.000,genoemd sub d) hierboven genoemd. Deze verhoging geldt mede voor de bin nen het rijk wonende belastingplich tigen die bij de aanvang van het be lastingjaar 1954 (dit is' 1 januari 1954) of bij de aanvang van de be lastingplichtigheid in de loop van dat jaar de leeftijd van 60 jaar heb ben bereikt. Dit geldt voor 1955 en volgende jaren. Met ingang van 1956 belopen de bedragen onder a) b) en c) genoemd resp. 22.500, 30.000, en 7.500.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6