Het sprookjeshuwelijk in een feestelijk Monaco Grace Kelly sinds gisteren prinses Vandaag heihetighe plechtigheid in de hathedtaaC Laatste Jeugdconcert Mij v. Toonkunst De huwelijksplechtigheid in de kathedraal van Monaco Het toilet waarin een filmster vorstin wordt 3.B. DONDERDAG 19 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 De kathedraal bood een schitteren de aanblik. De tonen van het orgel mengden zich met de stemmen van het koor en de trompet-fanfares van de paleiswachten. Het schip van de kerk was één kleurenschittering. De zwarte kostuums van de mannelijke gasten met hun glinsterende decora ties contrasteerden met de glanzende gewaden en stralende diademen van I de vrouwen. Het koor zong Haendels halleluja. Nadat de prins en Grace elkaar de geloften hadden gedaan, nam prins Rainier de trouwring van een zilve ren schaal en schoof deze aan de vin ger vani zijn bruid. Nadat de prinses haar gemaal een ring aan de vinger had geschoven, zegende de bisschop het paar, dat vervolgens ging zitten. Hierna droeg de bisschop de H. Mis op. De Pauselijke vertegenwoordiger mgr. Marella las een boodschap voor van Z.H. de Paus Pius XII. „Over vloedige, goddelijke genade afroepend voor het gezin, dat gij gaat stichten en voor het vorstendom Monaco, zen den wij u uit de grond onzes harten, ten teken van onze genegenheid, de Apostolische Zegen". Mgr. Marella gaf vervolgens, sprekend in het En gels met een zwaar Italiaans accent, de pauselijke zegen. Toen de plechtigheid was afgelopen, begaven de prins en prinses, die glimlachten en er gelukkig uitzagen, zich naar de open Rolss Royce bui ten de kathedraal, die de prinselijke standaard voerde, voor een triomf tocht door Monaco. Grace Kelly, sedert woensdagochtend prinses van Monaco, heeft woens dagmiddag haar 2500 onderdanen begroet op een champagnefuif in de paleistuinen van het paleis van Monaco. Het bruidspaar begaf zich, har telijk toegejuicht, gedurende een half uur onder de gasten, om glimlachend de gelukwensen in ontvangst te nemen. Het prinselijk paar zag er zeer gelukkig en vrolijk uit, in tegenstelling tot woensdagochtend, bij de burgerlijke huwelijksplechtigheid, toen de prins en zijn bruid geen enkele maal glimlachten of elkaar direct aankeken. graaf Fernand d'Aillières, is woens dagochtend, enige minuten voor de burgerlijke huwelijksplechtigheid, in eengestort. Hij is overwerkt en moet het bed houden. Zijn toestand is niet ernstig. Vijf-en-twintig landen zijn verte genwoordigd bij het huwelijk in Mo- Een stralende dag Het sombere weer had woensdag middag plaatsgemaakt voor een stra lende zon, die scheen over de tuinen waar een 140 meter lange tafel stond opgesteld, beladen met champagne en gebak. Elke gast kreeg champagne in een glas versierd met de Mone- gaske kleuren, rood en wit, en een gouden monogram. Het glas mochten de gasten als aandenken meenemen. De 26-jarige blonde bruid ver telde de Amerikaanse verslaggevers, dat zij zich 's morgens bij de huwe lijksplechtigheden nogal „verdoofd" had gevoeld. Enthousiaste vrouwelij ke gasten die. zich om de nieuwe prin ses verdrongen, kregen op de vraag „Bent u gelukkig" een eenvoudig „ja" als antwoord. Terwijl het feest aan de gang was, regelden mgr. Marella, de pauselijke nuntius in Parijs en persoonlijk af gezant van Z. H. de Paus naar de huwelijksplechtigheid in Monaco, en mgr. Gilles Barthe„ bisschop van Mo naco, de laatste bijzonderheden voor de kerkelijke huwelijksinzegening van vandaag. Woensdagavond heeft het prinse lijk paar een galaballet bijgewoond in de opera van Monte Carlo. Aan de uitvoering namen deel leden van het Londense festival- en het Parijse operaballet. De kamerheer van prins Rainier, KOSTBARE SCHILDERIJEN GESTOLEN. Aan een inwoner van Monte Carlo, in het vorstendom Monaco, zijn woensdag j.l. vijf schilderijen, ter gezamenlijke waarde van meer dan 30.000.000 frank (ruim 300.000 gul den), ontstolen. Het betreft hier schilderijen van Rubens (twee), Van Dyck, Guido Reni en John Hussel. De politie van Monaco zal, om op sporing te vergemakkelijken, foto- afbeelden der schilderijen en een be schrijving ervan verspreiden. Op vliegvelden en in de haven wordt scherp- toezicht uitgeoefend i.v.m. de mogelijkheid, dat gepoogd zal wor den het gestolene buiten Monaco te brengen. Ook naburige buitenlandse havens en vliegvelden zijn gewaar schuwd. Rassenscheiding in de bus In Kaapstad is gisteren (maandag) een regeling van de nationale trans portcommissie van kracht geworden, waarin het door de Zuid-Afrikaanse regering gehuldigde beginsel van rassenscheiding wordt toegepast op de stedelijke autobusdienst. De dwarsbanken in het -onderste deel van de „dubbeldekkers zijn voortaan uitsluitend bestemd voor blanken, terwijl de lange banken in dit deel en de bovenste verdieping voor iedereen toegankelijk zijn. Tegen deze regeling werd door na turellen en enige blanken geprotes teerd. Een aantal negers postte bij de haltes met spandoeken waarop te lezen was: „Houdt uw stad vrij van apartheid in de bussen" en „Geeft niet toe aan Strijdom" (de na tionalistische eerste-minster). De dag tevoren hadden op een bij eenkomst van de „Zuid-Afrikaanse organisatie voor gekleurden" 4.000 mensen besloten het stedelijk ver voersbedrijf te boycotten. En dit is dan het moment, waarop in bet stadhuis van Monaco prins Rainier in het huwelijk wordt verbonden met Grace Kelly. naco. Het zijn de Ver. Staten, Enge land, Frankrijk, West-Duitsland, Bel gië, Columbia, Cuba, Denemarken, Egypte, Spanje, Griekenland, Hon duras, Irak, Italië, Libanon, Lichten- stein, Luxemburg, Mexico, Pakistan, Nederland, Portugal, San Marino, El Salvador, Zwitserland en Turkije. Onder de gasten zijn twee ex-ko ningen: Faroek van Egypte en Peter van Zuidslavië. BIOSCOPEN. De films voor de week van 2027 april zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Macoumba", alle leeftijden. Lido: „Eén keerde niet térug", 14 jaar. Luxor: „To cath a thief", alle leef tijden. Trianon: „Summer madnes", 18 jaar. Rex: „Duivels spel", 14 jaar. Niet iedereen In Engeland is het helemaal eens met het bezoek van de Russische leiders aan Engeland. De leden van de „British League of Empire Loyalists" behoren ook tot de lieden die de Sowjet „tweeling" liever niet hadden zien komen. Zij dachten aan het Engelse spreekwoord „wie met de duivel dineert, moet een lange lepel gebruiken" (te vergelijken met het Nederlandse spreekwoord „met grote heren is het kwaad kersen eten") en om te zorgen dat minister Eden donderdag toch aan zijn trekken zal komen hebben zij hem een lepel van behoorlijke omvang geschonken. Op de foto ziet men de lepel met een briefje eraan, inhoudende: deze lepel wordt door de League of Empire Loyalists, die vreest, dat hij niet lang genoeg zal blijken te zijn voor het diner op donderdag, de premier aangeboden. De lepel ging vergezeld van een krans met de vermelding „ter nagedachtenis van de Britse officieren, die door de bolsjewieken in 1919-1920 werden vermoord. Vanmorgen vroeg, spande een hel dere blauwe lucht boven het vorsten dom Monaco, op de dag van het ker kelijk huwelijk van zijn heerser, prins Rainier, met hare hoogheid Grace Patricia Kelly. Reeds enkele uren vóór de aan vang van de plechtigheid in de ka thedraal, welke op tien uur was ge steld, begonnen groepjes mensen zich een goede plaats te zoeken langs de route, welke het bruidspaar na de plechtigheid in de kathedraal naar de kapel van Sint Devote, de bescherm heilige van Monaco, zou volgen, en vandaar naar het paleis. Deze route voor de kerkelijke inzegening. De nieuwe prinses van Monaco, Grace Kelly, had zich getooid in een gewaad van witte zijde. De bruids meisjes en bloemenmeisjes droegen japonnen van witte organdie en tafzij. Op het met vele bloemen beladen bordes van de kathedraal wachtte mgr. Gilles Barthen, de bisschop van Monaco, de trouwstoet op. Erewach ten van Franse, Britse en Amerikaan se matrozen stonden aan weerszijden van een breed rood karpet voor de ingang van de kathedraal. Prinses Grace arriveerde in een dichte Rolls Royce. Zij schreed langzaam in de richting van het altaar, met haar va der aan haar zijde. In haar gezelschap bevond zich ook haar biechtvader uit Philadelphia. Terwijl de erewacht stram in de houding stond, trad enkele minuten was geheel met houten hekken afge- later prins Rainier de kathedraal zet. In de kathedraal, die op een rots staat, die uitzicht biedt over de Mid dellandse Zee, waren een kleine vijf honderd gasten, onder wie twee ex- koningen, Faroek van Egypte en Pe ter van Zuid-Slavië, en vertegen woordigers van 25 landen verzameld binnen. Hij was gekleed in een blauw-zwarte militaire uniform. De prins stelde zich ter rechterzij de van zijn gemalin en samen namen zij plaats voor het altaar. Ernstig en met ogen die naar het leek vol tranen waren, keek de prinses recht voor zich uit, terwijl mgr. Barthen haar eigenschappen van hart en ziel prees. CONCERT van dit seizoen vond Eduard Flipse de beide concerten van 2 uur en van 3.30 uur gistermiddag volkomen bezet, 't Was een koste lijke middag. De dirigent was om half vier nog even vitaal als bij de aanvang van het eerste concert. Dan geeft hij de juiste middelen aan om ongestoord een concert te beluiste ren, wat welhaast zo moeilijk zou zijn als spelen (aldus de inleider). De échte noodzakelijke sfeer in de zaal zal dan spoedig ontstaan. De Ouverture „Don Giovanni" van Mo zart werd om haar schoon, cm haar ontroering en de heldhaftige eigen schappen van de hoofdpersoon als voorbeeld van het klassieke orkest en z'n vele mogelijkheden, aan het programma toegevoegd. Behoeft het nog gezegd, dat aldus voorbereid er ruimschoots genoten werd van het fraaie orkestspel onder de eminente voorganger Flipse? Dan voert hij zijn talrijke discipe len naar het (bijna) modern orkest van César Franck van wie het slot gedeelte van Psyché (poème sym- phonique) werd uitgevoerd. In dit symphonisch gedicht wordt de com ponist geïnspireerd door een Griekse mythe, welke de liefdeslotgevallen van Psyche en Eros vertelt. César Franck heeft het orkest vooral in 't koper uitgebreid. De vergeestelijkte muziek klonk zo prachtig, zo rein van sfeer, alles licht en gelukkig tot in eeuwigheid. Mevrouw Margot Flipse-Broeders solieerde op haar koninklijk instru ment de harp. Begeleid door strijk kwintet fluit en clarinet hoorden wij Ravel's „Introduction et Allegro", waarin zij iedereen overtuigde van haar solistische gaven, haar voortref felijke techniek en fijne smaak. Allen betuigden hun enthousiasme voor spel en de uitvoering van deze fraaie moderne muziek. Tenslotte Tschaikowsky's Ouver ture 1812. Wat men daarin al niet te horen krijgt is enorm. Want Tschai- kowsky verstond de kunst om een gegeven uitnemend te instrumente ren. Effectvol doet hij dit dan ook hierin. Choral wisselt af met gevoel volle melodieën. Oude Russische volksliederen, de Marseillaise, strijd rumoer, klokgelui. De aanvang klinkt gewijd, een geweldige climax van strijkers, koper, houten instrumen ten en klokkenspel leidt tot een bril- lante overwinningshymne. Dit laatste concert voor de jeugd is wel een hoog hoogtepunt van deze serie geweest. Geen wens is er on bevredigd gebleven, dankbaar werd er gejuicht om al het goede en mooie van dit en van de vorige con certen. Het afscheid moge een tot weerziens inhouden. Het applaus wil ook de dank aan het Toonkunstbe- stuur betekenen. J. KORTMANN. „Requiem voor een non" OET SPEL VAN WILLIAM FAULKNER, getiteld „Requiem voor een non", dat gisteren voor K. en O. werd opgevoerd door de Haagse Comedie, is een stuk,- dat aan alle kanten buiten het formaat van het toneelcliché steekt. Het is een spel met een uitzonder lijke diepgang, met een zeldzaam in dringend vermogen in de psychologie van het geval en geschreven in een stijl, welke voornaam aandoet. Het is een spel van grootse allure, maar het heeft ook zijn fundamentele fou ten. Eén der hinderlijkste is, dat het te veel de gespannen aandacht van de toeschouwer vraagt door overda dige ingewikkeldheid. Men moet voortdurend op z'n hoede zijn, dat er geen woord verloren gaat, want juist dat éne woord kan de oplossing zijn van het psychologische raadsel, waar voor men geplaatst wordt. En er ko men zoveel woorden in voor; dat mo nologen met hun talrijke uitwijdingen zijn niet van de lucht. Gelukkig, dat het vijfde tafereel een jaar terug grijpt en ons tenminste iets laat zien van hetgeen er gebeurd is, nl. de onbegrijpelijke moord op een zuige ling, gepleegd door een toch zeer toegewijde negerin (het stuk speelt in de Zuidelijke staat Mississippi in de V.S.). Voor deze moord gaat de negerin Nancy met een zekere blij moedigheid de dood in, maar de ware schuldige is een ander. Naast de zware opgaaf, welke de schrijver aan zijn gehoor oplegt, geeft hij de spelers een niet minder zware taak mee. Vooral Myra Ward als de vrouw, die haar oude verdor ven aard maar niet kwijt kan raken en door haar biecht de eigenlijke in houd aan het spel geeft, heeft een ontzettend zware rol. Zij slaagde er zó voortreffelijk in, dat alleen het zien van dit spel een gang naar de Schouwburg waard is. Tegenover haar stond de advocaat Stevens, die in Albert van Dalsum een geladen en hoogstaande gestalte kreeg. De andere personages kregen weinig ge legenheid om uit de grondverf te ko men ;zij maakten hun bescheiden rol evenwel af tot in de puntjes. Ook de entourage was keurig verzorgd. Over het geheel genomen, is het een prachtige voorstelling, welke op 25 en 26 april wordt herhaald, doch het blijft een stuk, dat men eigenlijk eerst gelezen moet hebben en heb ben overdacht en doorgedacht, wil men de waarde ervan in zich kunnen opnemen. De linker foto toont de japon die Grace Kelly droeg tijdens het burgerlijk huwelijk met prins Rainier HI van Monaco. Daarnaast is het bruidstoilet te zip->. Het geheel van japon, sleep en sluier is roomkleurig uitge- i voerd. Beide modellen zijn ontworpen door de Amerikaanse mode-ontwerpster Helen Rose. Wacht niet tot morgen, morgen kan het te laat zijn. VERKEERSBRIGADIERTJES OP REIS. Dank zij een aanbod van de N.V. Eltax en de medewerking van en kele andere Leidse bedrijven maak ten gistermiddag niet minder dan 240 verkeersbrigadiertjes per auto bus onder leiding van de verkeers politie een prachtige auto-tocht door Noord- en Zuid-Holland. Het eind doel was Bergen, waar werd gepau zeerd, maar op de terugweg werd ook nog even gestopt bij een speel tuin in de buurt van Halfweg, waar naar hartelust werd geravot en de extra versnapering zich extra liet smaken. Om één uur vertrokken keerde de enthousiaste schare om half negen in de stad terug. Schicl!dniervoeJ?ng en kleding in 1955 Hoewel de Vereni-ring voor School- kindervoening en -kleding in ver band met de weinige aanvragen het vorig jaar geen voeding aan daar voor in aanmerking komende leerlin gen van scholen verstrekte, deed zij op het terrein van de schoolkinder- kler'ing, ook in 1955 weer nrachtig werk. In totaal werden 269 paar schoenen verstrekt, terwijl 136 jon gens een broek en blouse en 92 meis jes en nieuwe jurk ontvingen. In to taal namen leerlingen van 49 scholen aan deze uitreiking deel. Een en ander werd bekend ge maakt tijdens de gistermiddag van deze vereniging gehouden jaarverga- dering. Onder leiding van de voor- zitter, de heer M. van Rijswijk, pas- 1 seerden de jaarstukken vlot de revue. In haar jaarverslag memoreerde de secretaresse, mej. N. G. Herfst, het overlijden van de ere-voorzitter, de heer F. A. Schilthuizen Sr., die de vereniging ruim een halve eeuw, waarvan 15 jaar als voorzitter, heeft gediend.. Bijzonder erkentelijk is het bestuur voor de gemeentelijke sub sidie 9.060), waardoor de vereni ging in staat werd gesteld haar ar beid zo doeltreffend voort te zetten. Na een gunstig advies van de kas- commissie werd de penningmeester, de heer J. Fluyt, gedechargeerd voor zijn beheer. De dames N. G. Herfst, G. Tuk en H. Reynclerse-Smit werden bij acclamatie tot bestuurslid herko zen. Tot leden van de kas commissie werden benoemd mevr. C. Braggaar- De Does en de heer S. Platteel. Aan het einde van de vergadering bracht mevr. Braggaar-D'e Does na mens het gemeentebestuur de be stuursleden nulde en dank voor het vele werk, dat in het afgelopen jaar met zo veel blijmoedigheid t.b.v. het daarvoor in aanmerkende schoolkind is verzet.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5