DUINSTREEK Wanordelijkheden in Spaans Marokko Raad van Oegstgeest moest nieuwe belasting aanvaarden Gemeenteraad van Valkenburg DONDERDAG 19 APRIL 1956 DE LEirSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Paleis van Pasja bestormd Te Larache, ten zuiden van Tanger, in het voormalige Spaans-Marokko, hebben zich in de nacht van dinsdag op woensdag wanordelijkheden voor gedaan, welke aan tenminste zes per sonen het leven hebben gekost, ter wijl twintig werden gewond. Een wilde menigte bestormde het paleis van de pasja van Larache, Jaled ei Raisoeni. Vier personen werden in de straten van Larache door verbranding om het leven gebracht. Pasja El Heisoeni is naar Tanger gevlucht. Volgens nadere berichten zijn de ongeregeldheden begonnen in het stadje Telata de Eaidana, ongeveer 20 kilometer van Larache. Pasja El Reisoeni arriveerde daar in een ko- lonne van zeven jeeps. Kort na aan komst kwam het tot een verhit debat met leden van de nationalistische Istiqlal partij in Telata en spoedig kwam het tot een gevecht. Een lid van de Istaiqlal werd gedood en 15 liepen verwondingen op. Een lid van de lijf- Hammerskjoeld heeft succes bij Ben Goerion Uit betrouwbare bron wordt ver nomen dat de secretaris-generaal der VN, Hammarskjoeld, erin ge slaagd is premier Ben Goerion over te halen de tijdelijke terugtrekking der Israëlische patroeljes van de Ga- za-rens permanent te maken. Waarnemers zeggen, dat deze con cessie van de Iraëlische premier het verst gaande gebaar is dat hij tot dusverre jegens Hammarskjoeld ge maakt heeft. De overeenkomst, welke formeel zal worden gemaakt wanneer Egypte tot soortgelijke maatregelen besloten zal hebben, geldt niet voor de vitale veiligheidspunten aan de grens van de Gaza-strook, verklaren genoem de kringen. wacht van de pasja kwam om het leven. Toen het nieuws over dit ge vecht Larache dinsdagavond bereikte verzamelde zich een menigte voor het paleis van Reisoeni om te protesteren tegen het incident. Vanuit het paleis werd op de menigte geschoten, waar door één persoon werd gedood en drie personen werden gewond. De woe dende menigte bestormde vervolgens het paleis, sleepte drie leden van de lijfwacht naar buiten en verbrandde ze levend. Ook de meubelen in het paleis en de huizen van- enkele .vol gelingen van de pasja werden door de menigte in brand gestoken. Leiders van de Istiqlal partij slaagden erin enkele van de achtervolgden 't leven te redden, onder wie twee leden van de Joodse gemeenschap. Toenemende bewolking Boven Engeland handhaaft zich een hogedrukgebied onder invloed waar van de wind in onze omgeving uit noordelijke richtingen blijft waaien. In de bovenlucht draaide de wind naar het oosten, waardoor de tempe ratuur in de hogere niveaus door aanvoer van wat warmere lucht uit Oost-Europa iets is gestegen. Daar mede samenhangend nam ook de sta biliteit toe, hetgeen de ontwikkeling van buiten thans onderdrukt. Met de oostelijke bovenwind dreef hogere bewolking het land binnen. De ko mende nacht zal daardoor ook de af koeling wat worden getemperd, zo dat over het algemeen slechts lichte nachtvorst zal optreden. Om het nogedrukgcbied boven Engeland stroomt thans in de onderste lucht lagen iets vochtiger lucht naar het noorden van de Noordzee. Met de noordelijke wind kan deze vochtiger Oceaanlucht morgen later op de dag ons land bereiken, hetgeen met toe nemende bewolking gepaard zal gaan. Een depressie, die vanmorgen voor de kust van Noorwegen was gelegen !&w„t >TO koerst in de richting van Finland, j prjjs en na een geanimeerde bespre- Deze storing heeft echter geen directe king, waarbij veel onderdelen van invloed op het v/eer in onze streken. een dergelijke tocht etc. voldoende onder de loupe werden genomen, kwam men eenparig tot het besluit, dat men, in afwijking van de voor gaande jaren toen veel het noorden van Nederland werd bezocht, nu de heer C. J. Hubers, welke een groot deel van jaren secr.-penniag- meester was geweest. In deze vaca ture werd met algemene stemmen gekozen de heer H. P. L. Standaert van Voorhout. Daar de voorzitter, in het vorig jaar als zodanig geko zen, ook een vacature achterliet, werd nu in diens plaats gekozen de heer J. A. Verdegaal. De rekening en begroting werden daarop vastgesteld. De polderlasten werden gehandhaafd op f 14,per h.a., waarbij we nog opmerkten dat deze polder'ruim 90 h.a. groot is. VOORHOUT Tocht voor ouden van dagen. Het was gisteravond een bijzonder gezelschap, dat ter vergadering kwam in café-rest. „Boerhaave". Het staat vast. dat dit voor het eerst was in de geschiedenis van Voorhout. Toch was het geen oprichting van een nieuwe vereniging. Het bestuur der Oranjevereniging welke o.m. ook de tochten voor ouden van dagen organiseert, had alle bezitters van luxe auto's, bene vens meerdere chauffeurs, welke steeds spontaan 'hun auto resp. chauffeur beschikbaar stellen voor de tochten, opgeroepen, om nu eens op een andere manier dan voorheen de a.s. tocht voor ouden van dagen te bespreken. Na zijn welkomstwoord releveer de de voorzitter der O.V., de heer G. M. Prins, dan ook dat deze ver gadering was belegd, om eventueel ook eens met de meningen van de diverse chauffeurs rekening te hou den in verband met diverse facetten met het organiseren der tochten. Het was meer een erkentelijkheid voor de steeds grote bereidwillig heid van het gratis rijden. Spreker verzocht dan ook om met de meeste openhartigheid te spreken, alles be zield met het parool: „Het is voor onze ouden van dagen". Waarheen zou u eens willen rijden; is de dag zaterdag soms een bezwaar; hoe ver zal de reis dit jaar gaan, enz. enz. Meerdere sprekers stelden deze geste van het bestuur der O.V. op LEIDSCHENDAM Het Gilde gaat uit Het katholiek Vrouwengilde heeft het plan opgevat het jaarlijks uitstapje ditmaal te doen in de Kennemer Duinen. In de tot dit doel uitgeschreven bijeenkomst heeft de heer ir. G. C. M. Roderkerk, di recteur van het Park „De Kennemer Duinen" een overzicht gegeven van wat het park aan natuurschoon biedt. Met mooi gekleurde lichtbeelden kre gen de Gilde-vrouwen een zeer goede indruk van dit duingebied en zij ver heugen er zich reeds op dat zij zich binnenkort van dit natuurschoon zul len gaan overtuigen. E.E.B.O.-diploma's De onder auspiciën van het Roode Kruis geor ganiseerde E.H.B.O.-cursus onder lei ding van dokter A. P. Keijzer is af gesloten met het examen van 26 deel nemers. Het diploma werd uitgereikt aan de heren: F. L. Kouwenhoven, A. van Gessel, A. W. Evers, N. A.' Wor tel, J. T. J. Vermeulen, J. W. Wil- lemse, J. Q. Olsthoorn; en aan de da mes: H. W. M. Remmerswaal, J. van Oosten, L. C. v. d. Helm, C. M. van der Helm, A. J. C. v. d. Meer, S. P. Vloom, E. v. d. Hout, A. van Wijn- gerden, G. N. R. Vermeulen, M. W. Overgauw, W. C. Olieman, J. Spaans, M. T. Hofland, A. M. Andringa, M. van Gent, J. Veenvliet. NOOR'TWIJK Jaarvergadering R.K. Middenstand. Als sluitstuk van het zeer goed ge slaagde winterprogramma hield de R.K. Middenstand een druk bezochte jaarvergadering in het Hof van Hol land. POTLOOD en GEEST No. 522. Horizontaal: 1. voorzetsel, 4. Europeaan, 6. ontvangkamer, 7. algemeen kiesrecht (afk.), 9, muziek noot, 10. plaats in Friesland ten Z. van Hindeloopen, 15. stok, 16. afge legen. 17. stad in Palestina, 20. voeg woord. 21. voorzetsel, 22. vreemde taal, 24. duw, 25. opening ener fuik. Verticaals 1. vervoermiddel, 2. staatsbedrijf (afk.), 3. listig, 4. voor zetsel, 5. vet der melk, 8. graan, 9. stad in Duitsland ten O. van Aken, 1. oude lap, 12. biljartstok, 13. mors- doekje, 14. gerucht, 17. voertuig, 18. water in N.H., 19. water in N.Brab., 22. vreemde munt (afk.), 23. muziek noot. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 521. Horizontaal: 1. hé, 3. als, 6. Fr-, 7. gorilla, 11. ba rak, 13. re, 15. ka, 16. Alda, 17. trio, 18. as, 20. nu, 21. Leens, 25. baviaan, 27, dij, 28. ant, 29. si. Verticaal: 2. eg, 3. ara, 4. lire, 5. sla, 6. fa. 8. Ob, 9. L.K., 10. kraan, 12. raout, 14. els, 15. kin, 19. rein, 21. la, 22. eva, 23. nat, 24. sa, 25. bij, 26. N.S. Bij de aanvang van de vergadering heette de voorzitter, de heer M. C. Sedelaar, de heer C. van Vliet, direc teur van openbare werken, hartelijk welkom, die „he tuitbreidingsplan van Noordwijk" zou toelichten. Onmiddellijk hierop las de secre taris de notulen voor van de laatste vergadering, waarna de penning meester, de heer H. C. Hoogeveen, het jaarverslag voorlas, waaruit we opmaakten,, dat er een saldo was van ƒ231.20 op 31 december 1955. Vervolgens las de secretaris, de heer J. Th. Zwetsloot, het jaarverslag voor, waaruit bleek, dat de opkomst in de vergaderingen niet rooskleurig te noemen was, maar dat de vergade. ringen zelf altijd bizonder aantrek kelijk waren. De verkiezing van een nieuw be stuurslid wees tyj stemmen uit, dat de heer J. Buyze gekozen was. Een voorstel, of ook dames zitting in het bestuur konden krijgen, zal nog na der besproken worden. De geestelijkeadviseur, de wel- .eerw. heer kapelaan Mussert, be dankte het bestuur voor het zeer aan trekkelijke winterprogram. Hierna kreeg de heer C. v. Vliet het woord. Hij gaf een goed over zicht, in welke richting de uitbrei ding van de plaats zal gaan in de toe komst, waar winkelcentra zullen ko men, kortom van alles wat de mid denstand zeer interesseert. Gevraagd werd waarom de mid denstand geheel verstoken blijft van het zo begerenswaardige bouwvolu me, hoe het vuurtorenplan eruit zal zien, wat de plannen zijn voor meer amusement, zowel voor de inwoners alswel voor de badgasten tijdens slecht weer, waar de tweede boule vard komt te liggen, wat het „bad- centrum" inhoudt, kortom het werd de directeur van openbare werken niet gemakkelijk gemaakt. Na een woord van hartelijke dank aan de spreker, sloot de voorzitter deze leerzame en voor de midden stand zo uitermate belangrijke ver gadering. SASSENHEiM Vergadering Mottiger polder. Gis teren kwamen vele aangelanden der Mottiger polder in het „Bruine Paard" te Sassenheim bijeen voor hun jaarlijkse vergadering. Staande de vergadering werd al lereerst herdacht het overlijden van eens naar het zuiden te gaan, t.w. Rotterdam. De datum, als meest geschikte werd vastgesteld op zaterdag 9 juni a.s. De heen en terugreis zullen ver schillend zijii. Bezoeken aan de Maastunnel, Groothandelsgebouw, Blijdorp enz. liggen in het verschiet. Zo ook een rondvaart door de Rot terdamse havens, zullen een punt van bespreking vormen in klein co mité. Rijkspostspaarbank. In de loop der maand maart werd aan het kan toor der posterijen alhier op spaar bankboekjes ingelegd 11560.53 en terugbetaald f 8686.15. Vier nieuwe spaarders werden ingeschreven. VOORSCHOTEN RECTOR VESTER SPRAK VOOR R.K. VROUWENGILDE Op de maandelijkse bijeenkomst van het R.K. Vrouwengilde sprak dit keer rector L. P. M. Vester uit Lei den over emigratie en vertelde hij van zijn belevenissen tijdens zijn reis door Canada. Een verblijf van vier maanden aldaar en zijn vele bezoe ken bij verschillende Nederlandse emigranten hebben er voor gezorgd, dat hij met de verschillende proble men, waarmede de emigranten te kampen hebben, de nodige kennis heeft gekregen om thans, diegenen, die nog met emigratieplannen rond lopen in te lidhten en op de hoogte te brengen. Rector' Vester vertelde op de hem eigen wijze over het wel en wee van de emigrant. In Canada zijn vele mogelijkheden. Er valt wat te verdienen en de Nederlanders zijn er welkom. Toch moet men niet al te optimistisch zijn. Het duurt ge middeld twee jaren, voordat men geacclimatiseerd is. Hij raadde daar om dan ook ieder, die emigratie plan nen heeft aan de emigratiecursus te volgen. Dat zal veel teleurstelling voorkomen. Na de pauze vertoonden, spreker nog een aantal lichtbeelden. Hierbij waren veel eigen gemaakte foto's, die een beeld gaven van het land en zijn natuurschoon, maar ook vele aardige kiekjes van Voorscho tenaren, die in Canada gevestigd zijn. Het was een zeer geslaagde avond. Voor het jaarlijkse uitstapje bestond veel belangstelling. De trip gaat naar Valkenburg in Limburg per touring car. Reeds 46 leden gaven zich op. Tot 1 mei bestaat er nog. gelegenheid om zich aan te melden. Binnenkort gaat de naatcursus beginnen. Nadere inlichtingen over deze cursus wor den gaarne door het bestuur ver strekt. Stevenshofjes Polder In café „Maaldrift" te Wassenaar werd een vergadering van stemgerechtigde in gelanden gehouden van de Stevens- hofjespolder, gelegen onder de ge meenten Voorschoten en Wassenaar. Deze vergadering stond onder lei ding van de heer H. J. Breukink, die in zijn openingswoord er aan herin nerde, dat dit de laatste vergadering is, waarin de heer Th. J. v. d. Kleij, als voorzitter van deze polder, aan wezig is. Voorlezing werd gedaan van de ontslagaanvrage van de heer B. Ko ning, wegens vertrek naar het bui tenland. Vóór zijn vertrek heeft het bestuur aan deze scheidende bestuurs functionnaris een foto in lijst aange boden van de winwatermolen. al: herinnering aan de ook voor hem bekende omgeving. De rekening 1955 werd vastgesteld in ontvangsten op 1.952,57, in uit gaven op 1.311,70, aldus een batig slot van 140,87. De begroting 1956 kwam vervol gens in behandeling. Besloten werd de achterstallige omslag zonodig te doen invorderen. De omslag bleef ge handhaafd op 13.per h.a. en de begroting vastgesteld op ƒ2.142,90 in ontvangsten en uitgaven. Aangezien de heeit Th. J. v. d. Kleij de voorgeschreven leeftijd heeft overschreden en daardoor moest af treden, werd tot voorzitter gekozen de heer J. van den Einde te Voor schoten. Over de restauratie van de wind watermolen kon nog geen verdere mededeling worden verstrekt, omdat de te verlenen subsidies nog niet be kend zijn. Zii zijn echter wel aange vraagd, terwijl ook tot de gemeente besturen een verzoek om subsidie zal worden gedaan. Aan het einde van deze vergade ring heeft de heer H. J. Breukink de scheidende voorzitter dank gebracht voor hetgeen hij gedurende een 20- tal jaren als voorzitter en daarvoor als bestuurslid voor het belang van oolder en ingelanden heeft gedaan en hem een aangename herinnering aan geboden. Jongerengesprekavond. In Ons Eigen Huis hielden de Jongeren van Voorschoten weer een gesprekavond, Gisteravond kwam de raad van den Oegstgeest in openbare vergadering toch bijeen onder voorzitterschap van burgemeester H. L. du Boeuff. Af wezig vas de heer Valentgoed. Onder de ingekomen stukken' w^s. een verzoek van het R.K. Schoolbe stuur en van de Stichting Montesso- rie-onderwijs om beschikbaarstelling van gelden voor het aanschaffen van schoolmeubelen. Dit verzoek wordt in handen gesteld van b. en w. om advies. Een verzoek van de heer C. Paar- dekooper om toekenning van een schadevergoeding wegens ontruiming van gronden in de periode 1950'55, wordt in handen gesteld van de com missie overbruggingsuitkering aan pachters om advies. Verder delen b en w. mede, dat mr Th: J. de Ruyer de Wildt, als ge machtigde van N.V. Dutim, bij H.M. de Koningin voorziening heeft ge vraagd tegen het raadsbesluit van 15 febr. 1956,-waarbij Dutim in haar be roep niet-ontvankelijk is verklaard. Mr dr L. Sprey zal in deze procedu re als gemachtigde van de gemeente optreden. Tot geneeskundigen voor de lijk schouwing werden aangewezen de gemeenteartsen dr. F. Hugenholtz, dr. H. Varenkamp en als derde dr E. van Walcheren. De verordening op de keuring van waren ging na een opmerking van de Oosterom onder de hamer door. Reinigingsrechten. De vaststelling van de verorde ning op de heffing van, reinigings rechten ontlokte enige discussie. Mevr. SmitWitvliet constateert, dat deze lasten werderom op de huis eigenaren worden gelegd, dus ook op de vergeten groepen, die toevallig in het bezit van enkele huizen zijn en niet 't minst delen in de verkregen welvaart. Een huurverhoging wordt in het vooruitzicht gesteld doch, zo vraagt dit raadslid, is men daar zeker van. Mr Slingerberg heeft veel waarde ring voor de argumenten van b. en w. in het praeadvies gesteld, doch moet er nu wel zo'n haast mee wor- Gisteravond kwam de raad van'slag van 4 worden toegekend, Valkenburg bijeen onder leiding van de loco-burgemeester N. Ouwer- sloot. Afwezig was de heer Th. v. d. Meij. Het bestuur van de vereniging van Chr. onderwijs heeft medegedeeld, dat op aanwijzing van de inspècteur van het lager onderwijs het leerplan van de school thans zodanig is in gesteld. dat in alle klassen verkeers- or.derwijs zal worden gegeven. De aanschaffingskosten van een volle dige methode voor verkeersonder- wijs wordt geraamd op ongeveer 150,—. Een bedrag van 600,werd be schikbaar gesteld om iiet trottoir in de Broekweg te verlengen tot aan de brandweerkazerne. In verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd werd eervol ontslag verleend aan mevr. A. P. JansenAmmerlaan. In haar plaats benevens over het jaar 1955 een uit kering van 3 van de genoten jaarwedde. Een perceel bouwgrond tegenover de Hervormde pastorie werd ver kocht aan het bouwbedrijf Splinter. Het voornemen bestaat hierop een dubbele bedrijfswoning te bouwen. Ten einde het eigen woningbezit van onze inwoners te bevorderen, stel den b. en w. de raad voor toe te tre den als lid van de N.V.^Bouwkas der Nederlandsche Gemeenten. Na enige discussie werd hiertoe besloten. Van Gebr. Bol was een aanbod in gekomen om het overzetveer met veerrechten aan te kopen door de gemeente voor de som van 8500, Besloten werd dit punt aan te hou den tot de volgende vergadering. In de rondvraag wees de heer G, v. Leeuwen op de schade welke aan- werd benoemd mevr. J. Hogewo-1 gebracht wordt door de loslopende ningRhijnsburger. honden, vooral in de tulpengewas- Aan het gemeentepersoneel zal sen. Het gemeentebestuur heeft hier voor het jaar 1956 een vacantietoe- i aan de nodige aandacht besteed. gemaakt, daar deze belasting eens in 1957 in werking kan treden. Spreker stelt voor de behan deling uit te stellen tot na 1 October. De heren Bergmeyer en Veen ver klaren zich tegen deze verordening. De heer Kerkhof echter ziet er geen bezwaar in deze" verordening goed te keuren. Geen uitstel. Wethouder Simon Thomas, het voorstel van b. en w. verdedigend, kan niet inzien, waarom men nu zou gaan uitstellen. De belasting door de overheid opgelegd moet er toch ko men, al deelt hij principieel de be zwaren van mevr. Smits. De voorz. erkent dé moeilijkheden der vergeten groepen, doch wat zich ook voordoet, huurverhoging of niet, de rioolbelasting is dwingend voor geschreven. Na repliek van mr Slingenberg wordt zijn voorstel met 10 tegen 4 stemmen aangenomen. De verhoging van de vakantietoe slag voor het gemeentepersoneel en tot verstrekking van een uitkering in eens, waarmede een bedrag van 16.090 is gemoeid, wordt aangeno men. Onzeker is nog, of dit door het rijk wordt terugbetaald. De presentiegelden voor de leden der stembureaux worden bepaald op 20.—. Voorstel tot het nemen van vel schillende besluiten in verband met de uitvoering van plan Hofdvck IV. B. en w. delen mede, dat J. Lubbe en G. Hoogervorst aan de ontbinding van de pachtovereenkomst mede zui len werken. Een deel van de grond zal reeds onmiddellijk of op 15 juli vrij komen. Hierdoor zal het moge lijk zijn, dat op het terrein de stra ten worden aangelegd, waarvoor een crediet van 200.000 nodig is Voor de aanleg van de noordelijk gelegen straat met de heer J. G. Lubbe een strook grond ter grootte van 236 m2 geruild moeten worden. Hierover is overeenstemming bereikt. Verder stellen b. en w. voor van de firma M. de Raad en Zn, die de ze grond bij voorlopige koopovereen komst in handen heeft, het gedeelte gelegen achter de Abtspoelweg, groot 2750 m2 tegen de prijs van 6000 te kopen. Het is de bedoeling, deze grond t.z.t. voor een termijn van 12 jaren te verpachten aan G. J. Hoo gervorst. Verder stellen b. en w. voor aan de firma de Raad te verkopen een perceel bouwgrond, gelegen achter de Marelaan ter grootte van 6000 m2 a 23 per m2. Deze firma is voorne mens hierop 33 woningen te bou wen. Na de discussie, die hierop volg de, bleek dat mr Bergmeyer en de heer Veen bezwaar hebben tegen de aankoop van de vervangende grond aan de Abtspoelweg, daar Hooger vorst deze fcrond ook wil kopen en hem die gelegenheid niet moet wor den ontnomen. Weth. den Ouden wijst er op, dat het in het algemeen belang is, dat de gemeente deze grond in handen krijgt. Na repliek wordt het voorstel van b. en w. in stemming gebracht, doch daar de steramen staakten, moet hier over een volgende verga dering wederom v/orden gestemd- Tot hoofd van de 2de openbare school wordt benoemd de heer G. W. van Druiten, thans hoofd openbare school te Varsseveld. 1 Uitbreiding schóól. "Vervolgens werd medewerking -v'eWeénd voor: le uitbreiding van de 'Hofdijcksohool met 2 lokalen; 2e uit breiding van de school Duinzicht met 2 lokalen; 3e uitbreiding van de R.K. Jongensschool met 2 lokalen. Het voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van een lening voor aanschafing van een noodschool voor het Rijnlands Lyceum en tot het besohikbaarstsllen van een ter rein voor plaatsing van deze school, ontlokte enige discussie. Mr. Bermeyer informeerde naar de samenstelling van het Stichtingsbe stuur, rnr toch deze school vooral zal worden bevolkt door Oegstgeester kinderen. Spreker vond dit zeer be langrijk. De heren Oosterom en van Nieuw koop informeerde naar de rijksgoed keuring. Weth. Simon Thomas zeide, dat al les nog is behandeld door het bestuur van 't Rijnlands Museum. De vergoe ding wordt niet gegeven voor de rijksgoedkeuring is toegezegd. Zeer zeker zal er spoedig een Stichting- bestuur worden samengesteld. De heer Veen wil gaarne alle steun aan de voorstellen geven, waarna de raad deze goedkeurde. Bij de rondvraag vraagt mr Berg meyer om de correspondenties over onderwerpen zoveel mogelijk bij de raadsstukken ter inzage te leggen. De heer Blansjaar informeert naar Bejaardencentrum en sportterrein. De heer v. d. Voort vraagt op wel ke wijze de schadevergoeding aan gewassen langs de Hof dij ck is gere geld. De heer Veen informeert, of in de barre wintermaand februari ook de maatschappelijk minder draagkracn- tigen enige hogere steun hebben ont vangen. De voorzitter zal hierop in de vol gende vergadering antwoorden en ging men over in comité-generaal. Ambtsjubileum. Gisteren her dacht de heer J. Andela het feit, dat hij 25 jaar als chef bij de Garage Kamsteeg werkzaam was. Des mor gens werd hij met zijn echtgenote en kindex*en in het privékantoor der firma ontvangen, waar de oudste directeur, de heer J. Kamsteeg, de jubilaris toesprak en hem roemde om zijn onvermoeide ijver, nauwge zette plichtsbetrachting en prettige omgang met klanten en personeel. De directie was de heer Andela hier voor dankbaar en bood hem een enveloppe met inhoud aan. Vervolgens werd de heer Andela namens het personeel toegesproken door de heer J. de Wagt, die zijn grote waardering uitsprak voor zijn chef om zijn gemoedelijkheid en zijn juiste wijze van optreden. Namens zijn collega's bood de heer De Wagt de jubilaris een polshorloge met in scriptie aan, waarna mevr. Andela bloemen werden aangeboden. Hierna werd gelegenheid gegeven de heer Andela en familie te felici teren. Ook de commandant van de Brand weer, de heer Van Gorkum, kwam zijn gelukwensen aanbieden, terwijl vele bloemstukken en andere cadeaux werden aangeboden. De heer Andela dankte directie en personeelsleden voor hun waarde rende woorden. Geboren: Elizabeth Adriana dr van J. Noorduijn en A. W. Mulder. Aan Douwe zn van A. D. Tolsma en T. J. Hoogendoorn. Hendrik zn van H. Vianen en H. C. de Heer. Getrouwd: A. M. van Kins en G. M. J. Zandbergen. J. R» Roorda en E. van Delft. J. Glasbergen en G. Bree- dijk- Ondertrouwd: A. M. Speulman 27 jr te Leiden en P. C. M. Hoffmann 23 jr. W. Star 25 jr en M. Verhaar 24 jr. i waar gelegenheid was van gedach ten te wisselen. Inleider van de ze avond was pater Belderok uit 's-Gravenhage, verbonden aan Una Sancta. Hij sprak over het onderwerp, „Mensen op zoek". Door zijn werk onder bekeerlingen en de zoekers naar de waarheid was het hem mo gelijk vele interessante belevenissen en ervaringen mede te delen en toe te lichten. Hij gaf b.v. duidelijke voorbeelden van de moeilijkheden, waarmede de bekeerlingen te kam pen hebben. Er was deze avond ge legenheid voor dispuut en pater Belderok was bereid de nodige aan vulling te geven. Het was jammer, dat de opkomst van de jongeren niet zo groot was, want het be sproken onderwerp was interessant. Pater van Rooyen besloot de avond en hij hoopte, dat de volgende bij eenkomst een grotere toeloop van jongeren te zien zou geven. Geboren: Cornelis Marius zn van V Vierbergen en M. van Dijk. Fenny dr van L. Knol en K. Koop. Marion dr van G. W. Bendien en A. H. M. F. Blom. Willem Franciscus zn van F. J. van der Spree en G. M. A. van der Geest. Overleden: A. Looij, 73 jar, wedn. van N. Roodzant. WASSENAAR De Wassenaarse IJsvereniging', die zioh in de laatste jaren steeds heeft moeten behelpen met de vijvers ach ter het raadhuis als ijsbaan, terwijl vooral in de afgelopen winter geble ken is dat vijvers zioh voor dit doel minder lenen, heeft nu serieuse plan nen gemaakt voor het aanleggen van een nieuwe baan. Gedacht wordt zelfs aan een baan, waarop lange baan-wedstrijden gehouden zullen kunnen worden, omdat daaraan in Zuid-KGolland grote behoefte blijkt te bestaan. Er is uit het met nieuwe leden aan gevulde bestuur een commissie be noemd, die in de eerste plaats zal nagaan, waar ergens in de gemeente een terrein beschikbaar is, en een plan zal uitwerken voor het bijeen brengen van de nodige geldmiddelen In deze commissie hebben zitting de heren Mr. E. J. Waller, R. A. J. van den Berg, H. J. Rattink, P. v. d. Werf en J Vogels. Bovendien werden com missies benoemd voor het organise ren van z.g. toertochten en voor de training van de jongeren, die zich op de schaatssport willen gaan toe leggen. De bedoeling is, dat deze jon geren reeds in de komende zomer maanden gaan trainen. Dammen. In de wekelijkse club avond van het Wassenaars Damge- nootschap zijn de wedstrijden voor de onderlinge competitie voortgezet/ De uitslagen waren: C. Waarden - burg—W. C. van Laar 20;- C. van DijkNoort 1—1; A. de Greef—^A. schutte 2—0; N. Knijnenburg—J. Steffiiaan 11. De heer van Dijk speelde twee in- haalpartijen, resp. tegen J. van Doorn en W. C. van Laar, die beide in re mise eindigden. Z0ETERMEER Huldiging spoorwegmannen. Ter gelegenheid van het jubileum van „St. Rafael", vakorganisatie van de spoorwegmannen, vond er een feest avond plaats, waarbij drie leden ge huldigd werden. Namens het Hoofdbestuur sprak de heer Spit, de heer de Vree» toe die vijftig jaar lid van St. Raphael was. De jubilaris werd een aandenken aangeboden. Eveneens werden de heren van Ballegooi en de Vries ge huldigd, die 25 jaar lid zijn van de KA.B. Ook deze mochten een aan denken in ontvangst nemen. Promotie ongeslagen kampioen. Door de laatste 64 overwinning te gen Bezuiderhout II is Promotie I ongeslagen kampioen geworden van groep B. in de vierde klasse van de competitie der Haagse Schaakbond. In de volgende competitie, die in september a.s. begint, zal dus Zoe- termeer uitkomen in de derde klasse. De persoonlijke uitslagen van de laatst gehouden wedstrijden zijn: J HagoortJ. v. d. Berg.l0; H. BreugemPh. Koster 10; Opdam -J. T. Stapel Vi—A', H. Berkhoudt C. Heeneman. 1A. NühnDr. Waltering 01J. RoosG. C. Ruy- ter-de Wilde 10; M. v. Staveren J. F. Walraven' AA', T. Kalisvaart J. Hus 10; C. de VreeA. Boe reken 01; J. KalisvaartW. Schip pers 01. Een bijkomende bijzon derheid is nog, det de samenstelling van het eerste elftal van Promotie, bij alle gespeelde wedstrijden, steeds dezelfde geweest is, zodat boven staande tien personen alle eer toe komt. Wit Gele Kruis. Op de jaarver gadering van het Wit-Gele Kruis is duidelijk uitgekomen, dat het afge lopen jaar 1955 zeer vruchtbaar ge weest is. Niet alleen steeg het aantal leden regelmatig, zodat thans meer dan 96% van de katholieken lid zijn van de Kruisvereniging, maar ook de financiëie toestand van de vereni ging is kerngezond. Dit is mede mo gelijk geworden door de ruime bij drage, die door de gemeente voor het Kruiswerk gegeven wordt, door de invoering van nieuwe subsidierege ling. De instelling van het Kleuter- bureau in samenwerking met de zus tervereniging' Het Groene Kruis heeft voorzien in een grote behoefte. Werd in januari begonnen met twee zittingen per maand, in april moest reeds een uitbreiding plaats vinden n.l. vier maal per maand. Voorzitter A. J. van Well wees in zijn openingswoord op de gezonde groei die de vereniging vertoonden, waarbij tevens bleek, dat het Wit- Gele Kruis grote verdiensten ver richt in dienst van de volksgezond heid. Spreker wees op de succesvolle bliksenloterij, die een flinke ver sterking voor het bouwfonds gaf. Ruim 1000.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2