LEN TE Z WATER Zuid-Nederland versloeg Luxemburg met 31 na matige eerste helft Ook in het land zal de prijs van het rundvlees stijgen Teleurstellend spel van amateurs op het VUC-terrein in Den Haag DONDERDAG 19 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 2 Loonsverhoging in zuivelindustrie Gisteren is, na ampel overleg tus sen partijen bij de collectieve ar beidsovereenkomst voor de zuivelin dustrie^ overeenstemming bereikt over dé wijziging van de C.A.O. voor de zuivelindustrie per 1 mei a.s. De nieuwe C.A.O. zal een looptijd heb ben van twee jaar. In deze CA.O. wordt vastgelegd een verhoging van de lonen met zes procent. Daarnaast wordt op het stuk van de secundaire arbeidsvoorwaarden gebruik ge maakt van nog enige beschikbare ruimte. Met name zullen onder voor behoud van goedkeuring door het college van rijksbemiddelaars enkele kleine wijzigingen tot stand worden gebracht. Deze zijn: a. handhaving van het uurloonverschil van tien cent tussen de eerste en de vijfde gemeenteklasse, b. het vaststellen van het dagelijks arbeidsraam op zes tot achttien uur gedurende het hele jaar, c. het betalen van overwerk aan chauffeurs voor de uren, liggende boven 51 uur per week, en d. ver hoging van de toeslag voor twee ploegendienst van vyf op zeven en een half procent. Ten slotte werd nog overeengeko men het bestaande aantal vrije hal ve dagen met zeven uit te breiden, zulks onder handhaving van de ove rige hiermede samenhangende bepa lingen. Op een en ander zal ten spoedigste S.E.R.-ADVIES Weduwen 1200.— per jaar De Sociaal-Economische Raad werkt op het ogenblik aan eqn advies aan de regeling voor een wettelijke we duwen- en wezenverzekering, waarbij de gedachten uitgaan naar een pen sioenbedrag van 1200 per jaar voor weduwen en een wezenvoorziening van maximaal 1500 per jaar per jaar. Bij deze bedragen zouden de .kos ten op ongeveer 125 miljoen per jaar neerkomen, hetgeen een premie vraagt van ongeveer anderhalf pro cent over ieder inkomen tot 6000. Het advies zal niet meer vóór sep tember kunnen worden uitgebracht, zodat het niet mogelijk zal zijn de regeling voor weduiwen en wezen op 1 januari 1957 tegelijk met de ouder domsvoorziening in te voeren. Dit zal op z'n vroegst wel 1 juli 1957 of 1 januari 1958 worden. Volgens de ideeën van het ogen blik aldus „Tel", waaraan dit be richt is ontleend zullen jonge we duwen, zonder kinderen slechts korte tijd het weduwenpensioen ontvangen, omdat aangenomen wordt, dat zij weer een betrekking kunnen vinden of een beroep kunnen gaan uitoefe nen. Het hertrouwen van een wed-u- de goedkeuring van het college van we zal niet van invloed zijn op de uit- rijksbemiddelaars worden gevraagd, kering van het weduwenpensioen, Hormonen kunnen kwaliteit verbeteren Tijdens een gistermorgen gehouden openbare vergadering van het bestuur van het produktschap voor vee en vlees, heeft de voorzitter, de heer Joh. de Veer, gesproken over een te verwachten stijging van de prijs van het rundvlees. Naar zijn mening zal de Neder landse consument minder rundvlees moeten gaan gebruiken om te voor komen, dat de prijs van het rundvlees dezelfde hoogte gaat krijgen als bv. in België. Medegedeeld werd, dat de slagers- bedrijven binnenkort de prijzen van de fijnere vleessoorten zullen gaan optrekken, om deze aan te passen bij de hoge inkoopprijs. Zoals bekend heeft deze verhoging onlangs in Lei den al plaats gehad. De heer de Veer zeide, dat met be trekking tot de rundvleespositie een taak voor het produktschap is weg gelegd, die naar zijn mening geen wijziging in het beleid van het pro duktschap behoeft te betekenen. De toekomst zag de heer de Veer niet zo somber in, gezien een verschui ving die merkbaar is van de melk veehouderij naar de vleesproduktie. Een regelmatige produktie van rund vlees is daardoor, volgens hem, voor de toekomst wel gewaarborgd. De export van baconvarkens naar VLIEGRAMP WOUDENBERG Onderdeeltje gevonden Alhoewel de oproep van de bur gemeester van "Woudenberg om alle onderdelen van de vorige week verongelukte straaljager, die als soe- venier mee naar huis genomen wa ren, in te leveren, teneinde de ramp oorzaak vast te kunnen stellen, grote weerklank bij de burgerbevolking ondervond, is het gezochte onder deeltje niet van de zijde der burgerij aan het licht gekomen, doch door militairen gevonden in een tuintje. Het onderdeeltje was een wente lingsschijfje van de straalmotor en de deskundigen, die het onderzoek leiden, wilden graag weten, of dit onderdeeltje gebroken was, waarme de dan de oorzaak van de ramp vast gesteld zou zijn. Tientallen burgers hebben de af gelopen twee dagen scherven, moer tjes en boutjes bij de politie ingele verd, doch het gezochte onderdeel tje verscheen niet. Inmiddels waren tientallen militairen druk bezig om de gehele omtrek van het ongeval nog eens aan een nauwkeurig onder zoek te onderwerpen en in de buurt, waar het vliegtuig neergestort is werd het verdwenen onderdeeltje in een tuintje gevonden. Engeland gaat nog steeds voort, zo werd meegedeeld. Ook zijn spek- transacties gesloten met landen ach ter het ijzeren gordijn. Deze spek- export neemt een behoorlijke om vang aan. Onderzoek naar kwaliteit. Het produktschap voor vee en vlees besloot aan het instituut voor vee- teeltkundig onderzoek TNO een sub sidie van 10.000 te verlenen. Het is nl. wenselijk gebleken, een onder zoek in te stellen naar de kwaliteit van vlees, speciaal met betrekking tot de houdbaarheid, omdat verschil lende gegevens erop wijzen, dat de toediening van bepaalde hormonen, de wijze van vervoer en de voedings praktijken juist voor de slacht (spe ciaal bij varkens) van grote invloed kunnen zijn op de houdbaarheid van het vlees en de daaruit bereide artike len. Het instituut voor veeteeltkundig onderzoek zal met behulp van prak tijkproeven nagaan in hoeverre hor moontoediening het vervoer en de voeding voor de slacht, en de kwali teit van het vlees beïnvloeden. Hierbij zal samenwerking worden gezocht met de hiervoor in aanmer king komende instanties, zoals het rijks landbouw proefstation te Hoorn, de slagersvakschool en de vlees- warenfabrikanten. Rust kwam met 00 Het Zuidnederlandse elftal heeft, in de serie wedstrijden tegen Luxemburg, voor het eerst met semi-profs spelend, weer eens een overwinning op het ama teurelftal uit het Groothertogdom be haald, nadat twee voorgaande duels te gen deze ploeg in nederlagen waren ge ëindigd. Overigens speelde Nederland niet met acht internationals in de gele deren, zoals was aangekondigd, aange zien de beide backs Wiersma en Kuys wegens blessures verstek moésten laten gaan. Zij werden respectievelijk ver vangen door Van der Hurk van VW cn Klaus van Helmondia. Die beiden heb ben niet veel gelegenheid gekregen om te tonen wat zij in een (semi-)interland wedstrijd waard zijn, om de eenvoudige reden, dat onze achterhoede een bijzon der gemakkelijke avond had. De zuide lijken waren vooral in de tweede helft zo sterk in de meerderheid, dat van de Luxemburgse amateurs (hun enige beroepsspeler Nurenberg van Nice, was niet beschikbaar) slechts tot zeer schaarse aanvallen kwamen. Dat het Zuidnederlandse team zijn tegenstanders door Overbeeke van NAC. Toen er een half uur gespeeld was waren er op het doel van de gasten acht corners genomen zonder dat dit onder de druk was be zweken. Daarvoor hadden onze voor- waartsen o.a. Appel, Klaassens en Brooy- mans te weinig serieus en te futloos ge schoten en had men het in het algemeen ook wel iets te mooi willen doen. De ruststand 00 was voor Zuid Nederland niet bepaald eervol. De tweede helft. Na de rust bleek de opstelling van hot Zuid Nederlands elftal enigszins te zijn gewijzigd. Appel was naar de midden- voorplaats verhuisd, Overbeeke speelde rechtsbuiten en Koopal linksbuiten. Dit bracht direct veel meer vaart in de voorhoede. Reeds In de eerste minuut moest rechtshalf Caldarelli Brooymans met een te zware tackel tot%taan bren gen en de Hongaarse scheidsrechter Zsolt gaf terecht een vrije trap. Appel zette zich achter de bal, Koopal liet de voor zet listig lopen voor Van Beurden, die met een keihard onhoudbaar schot de score opende (10). Tot ere van de Luxemburgers moet zeer overvleugelde, wil echter niet i worden gezegd, dat die voorsprong geen gen. dat het ook een Drima wed-1 vone minuut duurde. Na een aanval waarop een pass van rechtsbinnen Kon ter volgde, bleef keeper De Munck staan voor vermeend buitenspel. Links binnen Letsch trok zich daarvan niets aan en knalde de bal koelbloedig langs onze nationale doelman (1—1). Luxem burg maakte kort daarop nog een echte buitenspelgoal, maar daarna was het praktisch afgelopen met de aanvallen van de gasten. Onze landgenoten hervat ten hun offensieven en schoten van Ap pel, Koopal, Van Beurden en vaak van rechtshalf Notermans vlogen Michaux links en rechts om de oren. De Neder landse druk werd steeds heviger en dit culmineerde in de 22e minuut in een fraai doelpunt uit een kopbal van Brooy mans, die een hoekschop van Koopal uit zeggen, dat het ook een prima wed strijd ten beste gaf. Stellig speelde, vooral in het begin, onderschatting van de tegenpartij een negatieve rol in de verrichtingen van de ploeg. Deze forma tie. met een kern van spelers, die de Belgen, mitsgaders wereldkampioen Duitsland had verslagen, wilde nu blijk baar wel eens laten zien hoe voetbal ge speeld diende te worden. Een dergelijke houding heeft al eerder tot decepties geleid. Wij denken slechts aan het „on verslaanbare" elftal met o.a. Wilkes en De Harder, dat tegen Denemarken tot een 11 resultaat kwam. Een soortgelijk verloop scheen ook dit duel tegen Luxemburg te krijgen. Talrijke aanval len, met bravour opgezet, bleven onaf gewerkt. Er werd op het beslissende ogenblik slecht geplaatst en nog slechter geschoten. De eerste speelhelft bleef daardoor kleurloos en zonder enige spanning. Dertig duizend trotse zuidelijke voet balenthousiasten woonden de wedstrijd bij. Onze verdediging moest al in de eerste minuut een corner toestaan, maar rechtsbuiten Halsdorf wist daarvan geen profijt te trekken. Ook linksbuiten Hei mans (BW) zag zijn hoekschop een mi nuut later tevergeefs voor de Luxem burgse doelmond geplaatst, want Klaas sens schoot ver naast. Nog twee corners daalden kort daarna voor de Luxem burgse doelman neer zonder dat de Ne derlandse voorhoede ervan kon profite ren. Een kopbal van Van Beurden was niet nauwkeurig gericht en een schot van Appel evenmin. Na 5 minuten moest linksbuiten Heymans al uitvallen voor een oude blessure. Hij werd vervangen DODELIJKE VAL BIJ HET HOOGOVENBEDRIJF Tijdens de werkzaamheden aan een walstuig in de walserij by de Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden zijn gisterochtend twee bankwerkers ifi de enkele meters diepe walput^e- vallen doordat een rooster, dat bij dit werk wordt gebruikt, brak. Een van de mannen, de 35-jarige gehuwde H.J. F. Vonk uit Velzen- Noord, moest met ernstige kwetsuren aan het hoofd in het' Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk worden op genomen. waar hij 's middags is overleden. stekend benutte. (2—1). In de 30e mi nuut moest de zwaar beproefde rechts back Brenner zich laten vervangen door Pascucci. Nadien hebben de Luxemburg se aanvallers zich vrijwel niet meer op de Nederlandse helft vertoond. Hun hulp was te zeer nodig in de verdediging, die tenslotte geheel tot paniek voetbal was vervallen. Ondanks die extra versterkin gen slaagde Van Beurden er in de 35e minuut, na een vrije trap nogmaals in met .een zestien meterschot het net te vinden (31). Dezelfde speler had de stand vrij gemakkelijk kunnen opvoeren, maar 5 meter voor doel vrijstaande, le pelde hij de bal over de lat. Het is gelukkig, dat er behalve de oefenwedstrijd, die twee bondsploegen van amateurs gisteravond op het VUC- terrein speelden, nog een selectiewed strijd op het programma staat, waarin de keuze commissie kan zoeken naar krachten, die de Nederlandse kleuren kunnen hooghouden in de ontmoeting NederlandSchotland op 30 mei a.s. De enkele honderden toeschouwers die de tocht naar het terrein aan de spoordijk hebben ondernomen kregen deze avond niet veel fraais te zien. Slechts de twee de helft, toen de voorhoede van de „blauwen" ingespeeld raakte, had span nende momenten. Op niet minder dan twaalf plaatsen waren de teams gewijzigd. Het A-team, in rode shirts gestoken, week op zes plaatsen af van de gepubliceerde opstel ling, de B-ploeg, in blauwe hemden, had eveneens zes niet-aangekondigden in haar gelederen. In de eerste helft waren de „blauwen" aanmerkelijk sterker. Wel schampte een schot van linksbuiten Bult de paal en werd een keiharde kopbal van rechtsbinnen Timmer door de lat gekeerd, doch doelpunten bleven uit. Na de hervatting was het aanvankelijk de A-ploeg die domineerde. Na enige verrassende aanvallen, bleek dat ook de voorwaartsen van „B" gevaarlijker wer den. Plotseling sprintte de rechtsbuiten van blauw, Willems weg. Nog voor de Wianigehemm# sneeuwmensen r Wunhevmdenrichde gemiiït Usgrolten, hwrm rt verbUm? Waarom hechten m ze vrienden hen te vangen7 Hoe loopt die tanbstisehe jgchtaf? [J]iSTMTWOOtDVMK.'K mie khet Nieuwe KK- KUN,m UUKlNNBjlNT lijn kreeg hij het leder te pakken en een voorzet naar zijn linksbuiten Bult volgde. Bij de tweede paal bracht deze de bal onder controle en een schot met zijn rechterbeen was Van der Land te machtig. Twee minuten later kreeg Wil lems een soortgelijke kans. Weer volgde een voorzet naar Bult. Deze kopte de bal terug naar zijn middenvoor. Schaft, die deze zeldzaam fraaie aanval met een treffer afsloot. Vlak voor tijd verkleinde de A-ploeg de achterstand tot 21. Een hoge bal in de doelmond werd door keeper Duran, in ernstige mate gehinderd door Hey mans, verkeerd beoordeeld en zonder dat er een „rode" aan te pas behoefde te komen verdween de bal in het verla ten doel. Bevrediging heeft de ontmoeting de toeschouwers niet kunnen schenken. Het Zilveren Molentoernooi RoodenburgVCS 23 In de eerste helft van de ontmoeting tussen RoodenburgVCS voor de halve finale van het Zilveren Molentoernooi, zagen wij wel aardig spel van beide elf tallen, waarbij Roodenburg iets meer in de de aanval was dan VCS. De aanvallen van Roodenburg, vanuit het midden meesteal opgebouwd, waren snel en ge vaarlijk en daarin had midvoor Ouwer- kerk een groot aandeel. Roodenburg trapte af en ondernam een snelle aanval op rechts, Chouffour zette scherp voor, doch de bal ging naast. In de 11e min. opende Ouwerkerk de score. Een verre pass van Van Rooyen naar Ouwerkerk, en met een schijnbe weging ging de bal langs keeper Van Kooten in doel (1—0). Na vier min. de gelijkmaker. Een vrije trap wordt even buiten het strafschopgebied genomen en hard ingeschoten (11). Hierna kwam Roodenburg weer opzetten, waarna de keeper de bal uit een hard schot van Ouwerkerk uit handen liet vallen en de rechtsbuiten Chouffour was er als de kippen bij en tikte de bal in het lege doel (21). Nog voor rust wist VCS weer gelijk te maken. Door een fout in de verdediging ving Barendse de bal op en schoot op doel, ook keeper Keere- weer liet de bal glippen en deze rolde zo in het lege doel (22). Na de rust volgde een fors spel van beide zijden, waarin vooral scheidsrech ter v. Tuyl aandeel had, door zijn zwak ke leiding en verschillende verkeerde beslissingen. Roodenburg probeerde alles door verre schoten en gevaarlijke aan vallen, doch te doelpunten wisten zij niet. Nog voor het einde gaf de scheids rechter een penalty voor een 3 meter- buitenspelbal, maar deze penalty werd door Ouwerkerk in de handen van de keeper geschoten. VCS echter wel. De verdediging die niet goed wegwerkte, gaf Barendse een kans, die hij goed be nutte en het winnende doelpunt in het voordeel van VCS (23). De Sportdag op de 5e mei De bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers wil de 5e mei ver overen. Dit jaar en in de toekomst. En het wil daarbij gaarne op deze dag ook beslag leggen op het Olympische Stadion in de hoofdstad. De medewerking van tal van zijden schijnt daartoe reeds ver zekerd. Zoals bekend wordt de eerste grote sportdag van de BNMO op zater dag 5 mof a.s. gehouden. Er komt niet alleen een voetbalwedstrijd, waarvan alle kenners van dit spel zullen smullen nl. tussen de beroemde Braziliaanse ploeg Vasco da Gama en het Engelse elftal van Sheffield Wednesday, maar er zullen ook demonstraties worden gege ven door de oorlogsgewonden zelf. Het financiële saldo van deze sportdag is voor de bond zeer welkom, maar toch secondair. Hoofdzaak is het verschaffen van levensblijheid aan de oorlogsgewon den. Zo zullen invaliden in hun rolstoe len basketbal ^n een soort volleybal spe len en zal men aan boogschieten en tur nen doen/Op deze manier kan het grote publiek cn zo kunnen ook burgerlijke invaliden kennis nemen met de moge lijkheden welke de gewonden zijn over gebleven. Ten overvloede zij nog eens vermeld dat de KNVB bij het organise ren van deze sportdag zeer grote mede werking heeft verleend en dat het Olympisch Stadion belangeloos ter be schikking wordt gesteld. De BNMO hoopt en verwacht, dat op de 5e mei het Olympisch Stadion uitverkocht zal zijn en dat vanaf die dag zün kring van vrienden aanmerkelijk zal zijn uitge breid. NED. JEUGD—BW COMB. 1—2 De voetbalwedstrijd tussen de Neder landse jeugdploeg en een BW-combina- tie, welke te Den Bosch is gespeeld, is door de Bossenaren gewonnen met 21. Bij de rust was de stand gelijk, 11. SCHAKEN HET KANDIDATENTOERNOOI De uitslagen van de twaalfde ronde van het kandidatentoernooi luiden: Pe- trosyan—Smyslov \/7V7 GelierPanno 1—0; SzaboFilip V7y7\ PilnikKeres afgebr.SpasskyBronstein afgebr. De stand luidt thans: 1. Keres 7 pnt. en een afgebr. partij; 2. Smyslov en Gel- Ier 7 pnt:; 4. Petrosyan 6\4 pnt.; 5. Bronstein 6 pnt. en een afgebr. partij; 6. Filip 6 pnt.; 7. Szabo pnt.; 8. Spassky 5 pnt. en een afgebr. partij; 9. Panno 41/? pnt.; 10. Pilnik 3Yi pnt. en een afgebr. partij. TAFELTENNIS NEDERLAND—FRANKRIJK In de taf el tenniswedstrijd Nederland Frankrijk dames op 27 april te Dordrecht zullen voor Nederland uitkomen Coby en Noortje van Megen. met als reserve Bep Oosterwijk, terwijl het Franse team wordt gevormd door de dames Rougag- nou en Alber. In de wedstrijd NederlandFrankrijk heren, op 30 april in de Ahoyhallen te Rotterdam, zullen voor Nederland uit komen. Onnes en Stoop. Reserve is J. Hoogendoorn. Het Franse team wordt gevormd door de heren Haguenauer en Chergui. BRIDGE BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.O." Dé uitslag van de gisterenavond ge speelde bekerwedstrijd is geworden. Zwart: 1. Diebenv. Wijk 43 p.; 2. Scheerenv. Zijl 35 p.; 3. en 4. Hr en mevr. Dolfijn en Van Haasteren—v. d. Post elk 33Vo p.; 5. De Boer—Piket 29J/,' p.; 6. Mevr. WerterBonnet 28^ p.; 7. Dames Bik 27 8. Hr en mevr. Bik 22 p. Bekerwinnaar-s in groep Zwart zijn geworden de heren Diebenv. Wijk. Rood: 1. MulderNiekerk 49 p.; 2. JeusterWinkelmolen 43 p.; 3. Abswou- deLamboo 41 p.; 4. Dames De Roo— v. d. Stok 39 p.; 5. Hr en mevr. Van Leeuwen 35 p.; 6. Hr en mevr. Stuifzand 33 p. Bekerwinnaars in groep Rood zijn geworden de heren Jeuster—Winkelmo len. Groen: 1. Dames BergersBarendse 51 p.; 2. Dames De Boer 46 p.; 3. Dames ZwetslootGoddijn 44 p.; 4. Hr en mevr. v. Gent 39 p.; 5. Bergers—Stik- voort 38 6. Dames v. Bergen Henegou wenLourens 22 p. Bekerwinnaars in groep Groen zijn geworden: Dames Ber gersBarendse. PAARDENSPORT HET CONCOURS IIIPPIQUE TE NICE Het springconcours a l'Americaine om de Grote Prijs van de Cote d'Azur, te Nice, waarbij de eerste fout reeds elimi natie tot gevolg had, is gewonnen door de Spaanse ruiter Carlos Figueroa met „Gracieux" met 48 punten en de tijd van 1 min. 46,1 sec. De beste Nederlander was W. G. Hendrickx die met „Byou" op de 6e plaats eindigde. Aan de wedstrijd om de „Prix des Cen- taures" namen 19 ruiters deel. Het par cours was 300 meter lang en bevatte 8 hindernissen, welke elke ronde ver hoogd werden. Drie barrages waren no dig voordat tenslotte de winnaar be kend was. De hoogte van de hindernis sen bedroeg toen 1,95 meter. De wed strijd werd gewonnen door Fr. Goyoaga (Spanje) met „Toscanella" na barrage 0 ftn. 11. ex aequo L. C. M. Uytendaal (Ned.) met „Phildias", met verschillende anderen; 16. J. J. L. baron Van Lynden (Ned.) met Master"; 17. A. Timmer (Ned.) met „Hanko". door JEANNE BOUWMAN 27) Volgens Thomas Farley, schoon broeder van wijlen Lucas Farnsworth en die in rechten de overige familie leden vertegenwoordigt, zal Anne Farnsworth by deze verdeling geen partij zijn. De heer Farley verklaart, dat het meisje nooit als dochter door Lucas Farnsworth en zijn echtgenoot is er kend of geadopteerd en dat hij weet, dat er geen poging gedaan is om hen tot haar wettige voogden te ma ken. Hij verklaart, dat hij in de eerste levensuren van het meisje geroepen werd om de papieren voor haar adoptering in orde te maken, maar dat haar moeder stierf eer deze ge reed waren. Dat verder Lucas Farns worth het niet belangrijk genoeg vond, nasporingen naar familieleden van de overleden vrouw te doen. Nooit is het meisje anders beschouwd verklaart de heer Farley dan als de beschermelinge van een hu maan paar. Hechter Ansel Kellog, een intiem vriend van de familie, doet echter een ander verhaaL Hij houdt vol, dat de heer en mevrouw Farnsworth Anne als hun dochter beschouwden en wel zó volkomen, dat zij er geen re kening mee hielden dat anderen dat misschien niét zouden doen. Hij zegt te geloven, dat Lucas Farnsworth op het laatste ogenblik zijn testament veranderde in verband met moeilijk heden in het bedryf, dat hij niet meende in handen te moeten geven van een zo jonge vrouw als Anne Farnsworth. Andere vrienden van de heer en mevrouw Lucas Farnsworth delen dit standpunt. Op de vraag, of het testament zou worden bevochten verklaarde rechter Kellog van niet, omdat juffrouw Farnsworth zonder enige bitterheid gezegd had, dat het geld aan Lucas Farnsworth had toebehoord en hij er mee had kunnen doen wat hem het beste leek. Een tweede stuk gaf Anne een schok van verbazing. Even keek Anne naar de kop om direct .daarna het stuk te verslinden. Rechter Kellog had dus reeds moeilijkheden gehad en de eerste ronde met Tom Farley en Charlotte Farnsworth gewonnen! Rechter Arisel Kellog die uit het huis van Lucas Farnsworth het per soonlijk bezit van Anne Farnsworth wilde halen werd genoodzaakt daar bij gebruik te maken van de rechter lijke beslissing, dié hij de dag tevo ren verkregen had, daar hij de nood zakelijkheid ervan van te voren reeds had vermoed. Na bericht ontvangen te hebben van mejuffrouw Elizabeth Harney, huishoudster van de huize Farns worth, dat haar belet werd het per soonlijk eigendom van mejuffrouw Farnsworth af te geven aan kruiers, die het kwamen halen, vervoegde rechter Kellog zich in gezelschap van een deurwaarder aan het huis en dwong hij de tegenwoordige eigenaars tot de afgifte. Deze moeilijkheid had rechter Kellog» reeds gisteren vermoed en daarom1 had hij juffrouw Harney opgedragen" een lyst te maken van de kleding stukken, meubels, het linnengoed en de zaken, die Lucas Farnsworth reeds voor het huis van zijn pleegdochter gekocht had, dat zij als de jonge echt genote van Robert CrocRer zou gaan bewonen. Hij legde ook verklaringen van winkeliers over, die vele van deze goederen geleverd hadden en die be reid waren onder ede te verklaren, dat ze ten behoeve van juffrouw Farnsworth waren gekocht. Rechter Kellog was ook van de nodige documenten voorzien om Yvonne Cuzzon in de gelegenheid te stellen koffers uit de kamers van haar vorige meesteres te halen zon der dat de tegenwoordige bewoners van het huis de gelegenheid kregen ze te openen. Anne legde de krant neer. „Ik had maar liever alles achtergelaten", fluisterde zy. „Zoiets heb ik nooit kunnen dromen. Maar ik ben de rech ter in elk geval dankbaar, dat hij zo voor mij vecht". Ze had nog een derde artikel te lezen. Anne keek er met afkeer naar, maar zoals tante Lissa zei, het was misschien maar het best om direct het ergste te weten. Zij las en ter wijl zy las deed de wond, die Rob CJfcocker haar hart had toegebracht, ophieuw pijn. Het stuk was geschre ven door een verslaggeefster, die Anne zich herinnerde eens persoon lijk ontmoet te hebben. Zonder tranen en met het hoofd omhoog betrad Anne Farnsworth, de populaire, rijke, jonge erfgename, ge woon aan liefde en weelde, gister avond geheel alleen een nieuwe we reld. Volgens haar kamenier. Yvonne Cuzzon, werd haar zelfs de troost ontnomen te weten, dat de ouders, die zy zo oprecht beweend had, haar eigen waren. Door hen, van wie zij had kunnen verwachten dat zij haar zouden beschermen werd zij als een naamloze gehoond. Slechts zeker van de kleine toelage, die zij voorheen als speldegeld had gebruikt, gaat zij dapper de toekomst tegemoet. Slechts de trouw en de genegenheid der bedienden, die haar en haar pleegouders sedert haar kindsheid gediend hadden, waren haar steun op haar weg, want de man, met wie zij op die middag verloofd was, had zich voor een onverwachte zakenreis naar Chicago begeven. Volgens Sharlie Farnsworth, de dochter van de broer van Lucas Farnsworth, was Robert Crocker ten zeerste geschokt toen hij vernam, dat het meisje, waarmee hij verloofd was, niet het meisje was, waarvoor zij doorging namelijk de eigen doch ter van Lucas Farnsworth. Hij ver liet de stad voor een korte zakenreis en verzocht de vader van Shariie haar mede te delen, dat zij na zijn terug komst de al of niet wenselijkheid van hun huwelijk nader onder ogen hadden te zien. Volgens Yvonne Cuzzon hoorde mejuffrouw Farnsworth toevallig de ze boodschap en besloot zij, hem on middellijk zijn woord terug te geven. Dit wordt bevestigd door de brieven welke zij schreef aan de bruidsmeis jes, die bij haar huwelijk zouden op treden en waarin zij deze van haar besluit kennis gaf. Die meisjes hebben allen getracht via rechter Kellog in verbinding met hun vriendin te komen onder aan bieding van hun vriendschap en de gastvrijheid van hun huis totdat zij een besluit voor haar toekomst zou hebben genomen. Volgens juffrouw Cuzzon boden ook de bedienden haar hun diensten aan en stelden zij al hun spaarpenningen te harer be schikking. Zij sloeg dit alles echter af en verklaarde, dat zij in volstrekte afzondering wenste te leven, totdat zij zich geheel hersteld zou hebben van de schok, die de dood van haar pleegouders haar gegeven had.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 14