Anneke verbrak haar spaarpot, 't politiecordon en 't protocol om een boeketje aan te bieden Modern ingerichte school voor R.K. Huis- houdonderwijs te Lisse is officieel geopend Het jaarlijks koninklijk bezoek aan Amsterdam Koningin raakte drie kwartier op tijdschema achter iji SI ij i II É'ir'Ü Voorbeeld van samenwerking tussen voornaamste streekcentra DONDERDAG 19 APRIL 1956 VIERDE BLAD - PAGINA 1 BEJAARD SLACHOFFER OVERLEDEN. De 81-jarige J. van Eldrik, die op 3 april j.l. bij het oversteken van de Frederik Hendrikstraat te Amster dam werd aangereden door een per sonenauto en ernstig gewond in het Wilhelminagasthuis opgenomen, is aan de verwondingen bezweken. De bestuurder van de auto bleek indertijd niet in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. Ook bleek, dat de handrem van de auto onvoldoende functioneerde. In dit verband is te gen deze chauffeur proces-verbaal opgemaakt. Advertentie J.JOE ZORGVULDIG DE HOOFDSTEDELIJKE autoriteiten ook het pro gramma hadden opgesteld voor het jaarlijks terugkerend vijfdaags bezoek van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard aan Amsterdam, dat gisteren begon, de 10-jarige Anneke Piersma heeft zich van al deze voorbereidingen niets aangetrokken en zorgde gistermiddag voor een eigen programmapuntje. Toen het Amsterdamse meisje gistermiddag enkele uren voordat de koningin met haar gemaal in de hoofdstad zou arriveren uit school thuis kwam, keerde zij haar spaarpot om en kocht voor de inhoud een boeketje gele narcissen. In de straffe wind stond ze vervolgens rond vier uur voor het buurtgebouw „Ons Huis" in de nieuwe Slotermeer en voordat de ver baasde politiedienaren, die de afzetting" verzorgden, precies wisten wat er aan de hand was, dook Anneke onder de sterk arm door en rende naar de hofauto, die juist voor het buurtgebouw tot stilstand gekomen was. De koningin onderbrak even haar gesprek met de directeur van het ge bouw, die haar ter begroeting tegemoet getreden was, en keek verbaasd naar het hoogopgeheven boeketje bloemen* dat nog zorgvuldig in het papier gewikkeld was. „Heb je dat helemaal zelf bedacht?", vroeg de koningin bewonderend, terwijl ze het boeketje aannam. „Ja mevrouw", antwoordde Anneke zonder blikken of blozen, „en ik heb ze van mijn eigen geld betaald ook!" Hierna was ook aan de moed van het Amsterdamse meisje een einde gekomen en op een draf rende ze terug naar haar veilige plaatsje aan de rand van de stoep achter de grote agent. STRAFFE WIND. Even vóór half drie was het ko ninklijk paar aan de stadsgrens van Amsterdam gearriveerd, waar om lijst door de bevolking van Water graafsmeer en Diemen, burgemees ter D'Ailly, kamerheer in bijzon dere dienst jhr. F. J. E. van Leninep en hoofdcommissaris Kaasjager ter begroeting aanwezig waren. Na een kort welkomstwoord van de burgemeester, dat voortgedragen werd op de straffe wind, die maar zel den door een bang voorjaarszonnetje getemperd werd, ging het in snelle vaart naar het hart van de hoofdstad, waar een samengepakte menigte op de Dam de komst van de koninklijke gasten verbeidde. Gekleed in een bontjas en blauw grijs hoedje stapte de koningiiji uit de auto, daarbij geholpen door prins Bernhard, die gekleed- was in het daags tenue van luitenant-admiraal. Even later versohenen zij beiden op het balcon oni een langdurige ovatie van de hoofdstad in ontvangst te nemen. ATOOM-PRAATJE. Ontdaan van haar bontjas ontviiig de koningin, gekleed in een parel- grijze robe met stola, vervolgens in de ruime Burgerzaal het Amsterdam, i se gemeentebestuur en onderhield j zich geruime tijd met de voorzitters der beide grootste fracties in Amster dam de Partij van de Arbeid en de Communistische Partij waarbij zij voornamelijk spraken over de gro te tentoonstelling „Het Atoom Am sterdam", die het volgend jaar ge houden zal worden. Na enige tijd werden de voorzit ters van de andere gemeenteraads fracties de K.V.P., de gecombi neerde Christelijke fracties en de V.V.D. ook in het gesprek betrok ken. Na 20 minuten reden de hof auto's weer voor en begon de tocht door de Amsterdamse tuinsteden, die met drie kwartier overschrijding van tijd schema, tot zes uur zou duren. Nadat Slotermeer bezocht was en I de koningin in „Ons Huis" de thee gebruikt had, werd de tocht voort- gezet naar de uiterste, nog in aan- bouw zijnde tuinstad Geuzenveld, waar de koningin een sportveld be- j zocht, hier ontvangen door de voet balclub, die gestoken was in oranje shirts, witte broeken en blauwe kou-1 sen. In de eerste school van Geuzen veld, dig het vorig jaar begon met 90 kinderen en nu reeds weten-1 schap brengt aap 325 jeugdige Am-1 sterdammertjes, verbleef de kónin gin drie kwartier, waardoor zij om kwart voor zes drie kwartier la ter dan het programma aangaf in het paleis op de Dam terugkeerde. MANNENWERK. De prins had de tocht door de tuin steden niet meegemaakt, doch was een bezoek gaan brengen aan het opleidingsschip voor de koopvaardij „Pollux" aan de Oosterdokdijk, waar hij een bezoek bracht aan verschei dene leslokalen. Dwalend van het ene lokaal naar het an/dere, arriveerde de prins ten slotte in de kajuit van commandeur J. F. Viétor, waar hij de thee ge bruikte. Nagejuicht door de matrozen-van- de-toekomst, die allen in het want geklommen waren, verliet de prins omstreeks half vijf het opleidings schip, vanwaar hij naar Amsterdams centrale B.B.-post vertrbk, die gele gen is in de Apollobuurt. De Koningin bezocht in Slotermeer „Ons Huis" waar zij geruime tijd temidden van de kinderen toefde. Hier wachtte hem een dozijn in bauwe overall gestoken mannelijke en vrouwelijke B.B.-ers, die zich als een erewacht hadden opgesteld. In tegenstelling tot het bezoek van de koningin aan de tuinsteden, duur de het bezoek van prins Bernhard korter dan vastgesteld was, en om streeks vijf uur arriveerde de prins weer op het Dam-paleis. Terwijl het strijkje van de Mari nierskapel in de avonduren de Troonzaal vervulden van Weense, Hongaarse en Spaanse klanken, ont vingen de koninklijke gasten een aan tal burgerlijke en militaire autoritei ten aan de avonddis. r m^ér ir kj Het koninklijk paar tijdens de inspectie van de studenten-erewacht, die voor het paleis op de Dam stond opgesteld. Aan de Achterweg in Lisse werd gistermiddag het nieuwe schoolge bouw van de r.k. Huishoudschool „Sint Elisabeth" officieel geopend door mej. G. C. C. Oppenoorth, in- spectrice van het Nijverheidsonder wijs. Met deze opening is een eind ge- gekomen aan de hopeloze versnippe ring van de school over verschillen de gebouwen en huizen van Lisse. eeri versnippering die het maximum verg de van het geduld van leerkrachten en leerlingen en ruim vijf jaar duur de. Het nieuwe gebouw, ontworpen door ir. Paardekoper, is royaal van opzet en laat wat de inrichting be treft de vrouwelijke jeugd in de Bol lenstreek watertanden, een bezigheid die hun eventuele echtgenoten bij het oogsten van de vruchten van deze opleiding ongetwijfeld kunnen over nemen. Honderdvijftig meisjes door lopen reeds de dagschool, terwijl 's avonds een dubbel zo groot aantal een cursus volgt. Het gezelschap genodigden werd welkom geheten door de voorzitter van het schoolbestuur, pastoor Van Zuylen. Spreker richtte een speciaal begroetingswoord tot de burgemees ters van Sassenheim en Lisse, de heer De Ha-as van de Rijksgebouwendienst en afgevaardigden van het gemeente bestuur. Hij bracht dank aan het de partement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarvan het be stuur veel medewerking van had on dervonden. Pastoor Van Zuylen her- innnerde aan de moeilijkheden, die tijdens de bouw overwonnen moes ten worden en aan de extra zorgen, die het werken in voor 'n school on deugdelijke ruimten met zich mee bracht. Verspreid over verschillende localiteiten moest gedurende vijf jaar het onderwijs gegeven worden. Voldoet aan moderne eisen. Ook mej. Oppenoorth, die hierna namens de staatssecretaris van O. K. en W. de opening verrichtte, zei ge durende de. bouw met de moeilijkhe den medegeleefd te hebben. Zij con stateerde echter met voldoening dat men bij de inrichting van de school in alle opzichten rekening had gehou den met de behoeften die het moder ne vakonderwijs vereist. Spreekster noemde deze school een goede belo ning voor de grote prestaties, die de leerkrachten tijdens de bouw gele verd hebben. Zij hoopte dat de idea len, die zij ten opzichte van de meis jes koesteren, volledig bereikt zullen worden. Mej. Oppenoorth besprak vervolgen^ de verschillende opleidin gen, die men bij het moderne vak- sohoolonderwijs kon volgen. Zij be sloot haar rede met een hartelijke gelukwens te richten aan het bestuur van de school. Na een korte pauze waarin de aan wezigen gelegenheid kregen de zoete vrudhten van de arbeid van de leer lingen te proeven, werd het woord gevoerd door de burgemeester van Lisse, mr. De Graaff. Spreker zeide dat de opening van de school ook voor de gemeente een bijzondere gebeur tenis betekende. De nieuwe school be tekent een enorme stap voorwaarts in de waardering van het vakonder wijs voor meisjes. Elf grote leslokalen en een grote keuken staan dagelijks t°r be^-hik- king van 150 meisjes, terwijl er in de avonduren bovendien nog dubbel zoveel meisjes van gebruik maken. Spreker vond het een gelukkig initiatief de openingsplechtigheid te laten verrichten door mej. Oppen oorth, die zo direct bij de bouw van de school betrokken is geweest. Hij moest echter bekennen dat de plaats waar de school opgetrokken was hem uit stedebouwkundig oogpunt niet erg sympathiek is geweest. Namens het bestuur van een nog te bouwen Christelijke school voor huis- houdonderwijs werd besproken door ds Jongebroer, dde bekende een wei nig jaloers te zijn op de prachtige nieuwbouw. Vele gelukwensen. De heer Th. Zwets. >ot, voorzitter van het bestuur van de Meter Ama- bilisschool felicUeerde ook de leer krachten van de M. A. school met de nieuwe school, waarin zijn een onder dak gevonden hadden. Nadat de heer Van der Wal namens de bankfirma had gesproken, werd het woord ge voerd door de voorzitter van de KAB, de heer De Koning. Spreker noemde de school een voorbeeld van samen..e«king tussen de voornaamste centra in de bollen streek. Hij hoopte dat deze samen werking zich ook op ander onderwijs gebied zou manifesteren en plaatse lijk chauvinisme zou overwinnen. De directrice voor de school, zuster Nicomeda, dankte de verschillende instanties, die aan de tot stand koming van de school hadden meegewerkt. Zij deed dit speciaal namens de kin deren, wier opleiding de laatste tijd door het gebrek aan een gebouw ge schaad werd. Spreekster vond hot zeer belangrijk dat in een van mate rialisme doordrenkte tijd het huis- houdonderwijs, dat gericht is op het nut van de leerling voor de omge ving, doorgang kon vinden. Na-Jat zuster Nicomeda de goede sfeer, die door de leerkrachten geschapen was geprezen had, bracht zij dank aan mej. A. Homan, de leidster van de Mater Amabilisschóol voor de werke lijk voorbeeldige samenwerking. Alvorens het gezelschap een rond wandeling door het fraaie gebouw maakte, vertelde de architect ir. Paar- dekooper iets over de opzet van zijn schepping. Het gebouw bestaat uit een repre sentatief gedeelte en de daarachter gelegen praktijkvleugel. In het repve- senatieve blok zijn de kamers van directrice en leerkrachen onderge bracht. Vrijdagmiddag om vijf uur zullen de hoofden van de s hn'en uit de Bol'enstr--'k jn het gebouw worden ontvangen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 13