Publicatie van N.V. v. Herwaarden over 't diepzuigen in bollengrond Bij weigering van 'n vergunning staat productie binnen 2 jaar stil Gedeelte Rijksweg 4 A (Leiden tot Hoogmade) in '58 gereed In Stratford (Canada) moest 'nkerk gerestaureerd worden IVOROL: De Tandpasta van standing Opportunisme in de landbouwpolitiek is noodzakelijk Straatroof DONDERDAG 19 APRIL 1956 DE LEirSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Kwestie van Oosterduinen in Noordwijkerhout Tussen de mensen van het bloembollenvak ep de directie van de N.V. Van Herwaarden's Kalkzandsteenfabrieken te Hillegom, wier belangen vele jaren hand in hand gingen, zijn spanningen gerezen. Het gaat om 30 ha* bollengrond in Noordwijkerhout, waarvoor de Hillegomse directie een vergunning tot diepzuigen heeft aangevraagd. Gedeputeerde Staten hebben deze vergunning echter geweigerd en naar aanleiding daarvan is door de andere partij beroep aangetekend bij de Kroon. De beslissing is op dit hoogste niveau nog niet gevallen. Ter toelichting van haar standpunt heeft de directie van Van Herwaarden N.V. thans een geschriftje het licht doen zien, dat is toegezonden aan Kamerleden en andere autoriteiten en dat gistermiddag tijdens een persconferentie ook "aan de journalisten ter hand werd gesteld. Over het aantal vragen, dat bij die gelegenheid werd gesteld, zou een belangrijker en omvangrijker brochuurtje te schrijven zijn, maar wij moeten ons uiteraard tot de bijzonderheden beperken. En dan dient vooropgesteld te worden, dat de directie verklaarde binnen twee jaar wegens grondstoffengebrek de productie van kalkzandsteen te zullen moeten staken als de vergunning tot diepzuigen niet werd verleend, tenzij een plan, dat niet verder kon worden aangeduid, erdoor zou komen. Dit „erdoor komen" zou de overheid geheel in de hand hebben en het opslok ken van cultuurgrond overbodig maken. „Zelfs al zou ik een vergunning tot diepzuigen hebben", aldus verklaarde de heer Van Herwaaieren, „dan zou ik er geen gebruik van maken, indien dat andere plan gerealiseerd werd, want ik ben er niet op uit, om iemand uit zijn broodwinning te stoten". Bereid om aan andere oplossing - die moge- is - mede te werken lijki In het genoemde brochuurtje, dat tot titel draagt „Kalkzandsteen en bloembollen", wordt allereerst een historisch overzicht gegeven, waar uit blijkt, dat door dë af zanding voor de kalkzandsteenproductie honder den ha. goede bollengrond zijn ont staan, zodat de fabriek eigenlijk steeds in de kaart van het bollenvak heeft gespeeld: De mogelijkheden tot afzanding zijn thans echter zo ge ring geworden, dat de fabriek bin nen twee jaar geen grondstoffen meer kan betrekken zonder cultuur grond aan te spreken. DE OOSTERDUINEN. Om de aanvoer van grondstoffen veilig te stellen, is men daarom over gegaan tot het aanvragen van ver van de Oosterduinen te Noordwijker- gunning tot diepzuigen in het gebied hout. De betreffende gronden zijn eigendom van de fabriek. Zij werden afgegraven tot op N.A.P. en ver pacht voor de bollencultuur. Nu er niets meer af te zanden is, heeft de directie de pacht opgezegd van een oppervlakte van 30 ha. Deze grond werd verpacht aan de gemeen te Noordwijkerhout, die het op haar beurt weer verpachte aan ongeveer dertig kleine kwekers. Bij deze ver- pachtig heeft de directie de conditie gemaakt, dat er een mogelijkheid tot opeisen van de grond is, wanneer de fabriek daartoe behoefte zou gevoe len. Na de eerste pachtperiode van 4 jaar heeft deze opzegging plaats ge had met de mededeling, dat men over ongeveer 1 Yt jaar zand nodig zou hebben. Per jaar zou een kleine 2 ha. van deze oppervlakte van 30 ha. nodig zijn, om de productie op volle toeren te kunnen laten draaien, zodat de betreffende gronden niet ineens, maar geleidelijk over een periode van naar schatting 25 jaar aan de bollenteelt zullen worden onttrok ken. VERGUNNING GEWEIGERD. In haar toelichting spreekt de di rectie haar bevreemding uit over het feit, dat G.S. de vergunning tot diep zuigen weigerden. Als men destijds niet eerst de mogelijkheid tot in cul tuur brengen had geopend, maar di rect na het afzanden tot diepzuigen was overgegaan, zou niemand dit be let hebben, omdat er toen nog geen vergunning voor nodig was. De directie stelt eigenlijk: „Nu zijn wij altijd zo op het algemeen belang uit geweest en nu we niet anders kunnen, wordeh we daar de dupe van". Daarnaast vestigt zij de aandacht 'op het belang van de kalkzandsteen productie in Hillegom, die de groot ste is in West-Europa en jaarlijks voldoende stenen levert voor de bouw van 24.000 weningen. De wo ningnood is aanleiding geworden om Ir. Kalmeyer uit Leiden kreeg auto-ongeluk Auto over de kop bij Culemborg Gistermorgen is op rijksweg nr. 26 onder de gemeente Culemborg een personenauto, bestuur door ir. A. A. M. A. Kalmeyer, hoofd van een tech nische dienst te Leiden, by het uit- wyken voor een tegenligger over de kop geslagen. Ir. Kalmeyer werd ernstig gewond en verkeert nog steeds buiten bewustzijn. Levensgevaar is aanwezig. De tegenligger, een gele be - stelauto, probeerde op het moment dat de perosnenauto uit de richting Utrecht kwam aanrijden, een voor hem rijdende auto te passeren, waar door er voor de personenauto geen ruimte op de weg overbleef en de wagen in de berm raakte, begon te slingeren en over de kop sloeg. Naar aanleiding van dit ongeluk, verzoekt de inspecteur van gemeente politie te Culemborg de bestuurder van de gele bestelauto, die is doorge reden, zich te melden bij de gemeen tepolitie te Culemborg, tel. K 3450— 444. de productie steeds groter te maken en daar zijn investeringen voor no dig geweest, die in de miljoenen lo pen. Door de centrale ligging in de randstad Holland tenslotte kan de prijs vry laag gehouden worden, om dat de vervoerskosten gering zijn. Als wij geen vergunning voor zandzuigen krijgen, aldus de direc tie, dan betekent dat: grondstoffen voor 24.000 huizen per jaar minder! WAAROM GEWEIGERD. Op desbetrefende vragen ant woordde de directie, dat de gronden, waarop G.S. de vergunning hadden geweigerd, niet ter kennis waren ge bracht, maar tijdens een langdurige discussie werd er wel op gewezen, dat het verziltingsgevaar in deze kwestie in ieder geval niet speelde. In het brochuurtje wordt niette min nogeens uiteengezet, waarom volgens de deskundige van de fa briek, het ten tonele voeren van het spookbeeld verzilting onjuist is. Aan het adres van Noordwijker hout is tenslotte nog de alinea ge richt: „Een minder prettige ervaring is daarenboven, dat hoewel de kalk zandsteenfabriek het in de Ooster duinen aanwezige zand dringend no dig heeft, de gemeente Noordwijker hout, blijkens een onlangs gepubli ceerd uitbreidingsplan, op een ge deelte van deze terreinen sportvel den wil gaan aanleggen. En dit ge beurt precies op de plaats, die wel voor afzanden en omspuiten, maar nooit door diepzuigen in aanmerking kan komen, zodat deze prima grond eltijd voor de bloembollencultuur behouden zou kunnen blijven. LANGE DISCUSSIE. De discussie tussen de directie van de fabriek en de journalisten draai de in eerste instantie om het punt: „Maar G.S. zullen toch wel goede redenen of in ieder geval redenen hebben om de vergunning tot diep zuigen te weigeren!" Weinig licht verschafte dit debat, want de directie verklaarde bij de weigering geen motivering te hebben ontvangen en alleen te kunnen me dedelen, zoals wij reeds schreven, dat hier de kwestie van verziltings gevaar niet in het geding was. Noch over het reeds eerder ge noemde plan, waarbij de overheid voor de oplossing zou kunnen zor gen van het zandorobleem in het al gemeen en de kwestie Oosterduinen, konden verdere mededelingen wor den gedaan. Samenvattend kwam het standpunt van de directie hierop neer: „Wy hebben een vergunning tot diepzui gen aangevraagd om de productie op peil te houden en dat is van zeer groot belang by de bestrijding van de woningnood; het is onze grond en we hadden die vroeger al in plassen kunnen veranderen in plaats van in bollengrond; er zijn geen steekhou dende motieven om de vergunning te weigeren. En tenslotte: „We heb ben de aanvraag gedaan ornaat we geen risico mogen nemen, maar er is een andere oplossing mogelijk en als de overheid zich daar achter wil stel len dan hebben wij geen behoefte aan diepzuigen en kunnen de kwe kers in Noordwijkerhout gerust zijn. Laten we hopen, dat er binnenkort publiciteit aan „dit plan achter de schermen" wordt gegeven, want eerst dan zal men in staat zijn alle belangen precies tegen elkaar af te wegen. Nationaal fonds voor kinderverlamming Op 3 mei zal de oprichtingsverga dering gehouden worden van een na tionaal fonds voor de kinderverlam ming. De vorming van een dergelijk fonds acht men noodzakelijk, omdat een goede geneeskundige behandeling van de ernstige patiënten slechts ge waarborgd is in een aantal daartoe ingerichte centra. De ervaring heeft geleerd, dat de verpleegkosten voor de behandeling van deze patiënten verre de vastge stelde verpleegprijzen overschrijden en dat het noodzakelijk is de klinie ken, welke voor de behandeling wor den aangewezen, daartoe in de gele genheid te stellen. Hetzelfde geldt voor de nabehandeling. Het voorlopig adres van het natio naal fonds voor kinderverlamming is Zeestraat 73 te Den Haag. SNELLERE AUTOVERBINDING R'DAMA'DAM Het gedeelte Ypenburgverkeers plein Voorburg van de nieuwe Rijks weg 4a zal in de loop van 1957 voor het verkeer worden opengesteld, waardoor auto's afkomstig uit Rotter dam met vermijding van de lastige ronte door Rijswijk en over het drukke Rijswijkse Plein via de Laan van Nieuw Oosteinde en Nieuw Oost- Indië de reis naar Amsterdam over de bekende Rijksweg 4 kunnen voort- zeten. Begin 1958 zal dan dat ge deelte van de nieuwe Rijksweg 4a in gebruik worden genomen dat tot de provinciale weg no. 6 (van Leiden tot Hoogmade) loopj. Nadat het provin- EEN EMIGRANT VERTELT Rprdam*».- Pn I campagne op touw gezet dat de naam ivCLicuiiC' dl droeg van „St. Joseph Expansion invpnfari^-liifvprknnn Fund Campaign". De reclameleider ïnvenictriö UltverKOOp regelde niet alIeen de werkzaamhe- I den, maar gaf ook aan hoe en welke In Stradford, een plaats-je van on-1 reclame er gemaakt moest worden. or non i-> r ahi ,.:t j_u geveer 25.000 inwoners in het zuiden van Ontario, staat aan de Huron- street de bijna honderd jaar oude St. Josephchurch welke kerk hoog nodig onderhanden genomen moest worden, gezien de vervallen toestand. De vloer moest geheel vernieuwd wor den, terwyl de muren zodanig in ver val waren, dat grote stukken er uit vielen. Dit te verbeteren was de taak, die de nieuw benoemde pastoor, Rev. Jos. L. O'Rourke, zich door zijn bis schop op de schouders zag gelegd. En nu er toch uitgaven kwamen moest er meteen maar een verenigingsge bouw komen. Dit was alles goed en wel, maar de pastoor moest de benodigde dollars van zijn parochianen zien los te krij gen, want deze waren het die de kos ten zouden moeten dragen. Evenwel bleek de pastoor voor geen kleintje vervaard en pakte dit zaakje echt Amerikaans aan. Om te beginnen engageerde hij een reclame- leider van een organisatie, die zich belast met het houden van inzamelin gen e.d. Zo'n organisatie beschikt over geschoold personeel op dat ge bied. Samen met de pastoor werd een (Advertentie). MINISTER MANSHOLT: Er is iets aan het veranderen in1 zakelijk, aldus minister Mansholt. Hij de landbouw. De omstandigheden zijn was van mening dat bij aanvaarding thans volkomen anders dan vjjf jaar geleden. We gaan nu zien wat de ga rantie voor waarde heeft, waar de ga rantieprijzen werken en waar niet", zo zei minister Mansholt gisteren in de Eerste Kamer. De bewindsman constateerde een toon van ongerust heid in het debat en een verschil van mening over middelen die in de landbouwpolitiek gehanteerd moeten worden. In antwoord hierop verklaarde hij zich te realiseren dat een politiek op lang zicht een herziening van de nor men in de naaste toekomst vraagt. Hoe dat moet gebeuren vond de mi nister niet van primair belang. Een zeker opportunisme zal niet geschuwd mogen worden. Op twee concrete punten, nl. de eigenaarslasten en de waardering voor de arbeid van de boer, mag ech ter geen opportunisme in het geding zijn. De eigenaarslasten, zoals onder houd en rente en afschrijving van gebouwen, grondlasten enz. zullen uit de pacht betaald moeten kunnen worden en daarmee zal bij het vast stellen van het prijsbeleid op lange termijn rekening moeten worden ge houden. De minister zei, dat er nog deze week een bespreking met het Land bouwschap over dit vraagstuk zal plaatshebben. Consequenties. Minister Mansholt verklaarde zich niet bereid de garantieprijs voor de melk over de hele lijn te verhogen. Wel wil hij voorstellen in overweging nemen om de gerantie voor de zand gebieden te verhogen mits de conse quenties die dit voor de weidegebie den zal hebben, aanvaard worden. Het standpunt van de regering in het melkprysbeleid wijkt niet af van dat van verleden jaar. De kostenstijging is gehonoreerd en ten aanzien van de zandbedrijven kan van een we zenlijke verbetering worden gespro ken. De weidegebieden zijn er relatief wat slechter afgekomen, maar het ge vaar van inzakken van de prijs is daar veel geringer. Minister Mans holt zei ook bereid te zijn tot over leg over het incalculeren, van de be- drijfsgrootte. Coördinatie. Met de nieuwe loonvorming zullen we t.a.v. de landbouw op onze hoede moeten zijn omdat anders de kans groot is dat evenals in vroegere ja ren de arbeid van de landbouw te laag wordt gewaardeerd. Daarom is de vrijere loonvorrming coördinatie tussen de bedrijfstakken beslist nood-1 van het uitgangspunt: gelijke loning voor gelijke arbeid, er ook in de toekomst voldoende arbeids krachten voor de landbouw beschik baar zullen zijn. Met prof. Rip was de bewindsman het eens, dat de subsidies moeten ver dwijnen en dat in een periode van hoogconjunctuur getracht moet wor den dit tot een oplossing te brengen. Hij gaf als zijn mening te kennen dat het subsidie op de melkprijs niet bui ten beschouwing zal kunnen blijven wanneer gesproken wordt over loon- compensatie voor de komende huur verhoging.^ Aardappels De regering zal het verloop van de aardappelvoorraad in ons land nauw lettend volgen. Wanneer er na het invoeren van de exportstop een over schot zou blijken te zijn, dan zal daarmee natuurlijk rekening worden gehouden. Ook het prijsverloop zal in acht worden genomen. Minister Mansholt verklaarde ten slotte een goede haven voor Scheve- ningen voor de toekomst nodig te achten. Wat Katwijk betreft, meende hij dat door het instellen van een studie de goede weg is ingeslagen. WELTER WEER IN KAMER. Met applaus werd gistermiddag in de Tweede Kamer de mededeling van de voorziter, dr. L. G. Kof ten- horst, begroet, dat oud-nunister Oil. J. I. M. Weiter (oud-K NJ3die 15 april 76 jaar geworden is, weer ner- steld is en de vergadering zal bij wonen. Van vele zijden werd de heer Wei ter gelukgewenst met zijn terugkeer in onze volksvertegenwoordiging. „Je portefeuille of je leven", hoorde gisteren een 45-jarige vertegenwoor diger, die door de Amsterdamse Lin- naeustraat liep, en voor zijn ver schrikte ogen verscheen een ver vaarlijke revolver. Dé vertegenwoordiger haalde be vend zijn portefeuille te voorschijn, waar de rover alleen maar een bankje van tien uit kon opdiepen. De ver tegenwoordiger kreeg de portefeuille waarin verscheidene documenten zaten, die voor de rover niet van be lang waren, terug en rende naar de politie, die nog steeds tevergeefs zoekt. Dr. Drees over het ontslag van mr. Bonnerman De minister-president dr. Drees heeft gistermorgen in de Eerste Ka mer een toelichting gegeven op het ontslag van de secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, mr. Bonnerman. Dr. Drees wees het ver wijt dat de regering de Staten-Gene- raal niet juist zou hebben ingelicht van de hand. Hij betoogde dat de financiële voor waarden die mr. Bonnerman stelde van grote betekenis zijn geweest. Deze voorwaarden hielden in, dat de betrokkene het salaris met alle toe komstige verhogingen en pensioen rechten van een secretaris-generaal zou behouden. Als precedent ging dit voorstel te ver, maar in dit bijzondere geval was het gerechtvaardigd, aldus dr. Drees. Om geen precedent te scheppen werd de oplossing gevonden 85 procent van het salaris toe te kennen met even tuele toekomstige verhogingen. Bo vendien is mr. Bonnerman commis saris van de Maatschappij voor de Walvisvangst gebleven en de inkom sten daaruit, die voorheen in de schatkist kwamen, komen nu aan hem ten goede. Verleden jaar was het ƒ4200— Uit deze uiteenzetting van do*. Drees bleek, dat de financiële positie van mr. Bonnerman niet achteruitgegaan is. De minister-president zei dat de kwestie veel tijd heeft gekost o.a. doordat mr. Bonnerman gesolliciteerd heeft naar de Algemene Rekenkamer en bij slagen van die sollicitatie ont slag wilde vragen. De regering heeft daarop gewacht, maar de sollicitatie is niet gelukt. Motie in Eerste Kamer: Melkprijsgarantie onvoldoende In de Eerste Kamer is gistermiddag een motie ingediend waarin wordt uitgesproken, dat de voor het melk prijsjaar '19551956 vastgestelde ga rantieprijs onvoldoende rekening houdt met de kostprijs in de verschil lende gebieden en dat deze gerantie- prijs voor grote groepen veehouders, vooral in de zandgebieden en daar mee gelijk te stellen streken onvol doende is en geen redelijke bestaans mogelijkheid biedt. De regering wordt uitgenodigd de van het voorstel dat het Landbouw schap in zyn brief van 23 maart j.L garantieprijs te herzien in de geest aan minister Mansholt deed. De motie werd ingediend door de heer Mer- tens (KVP) en was medeondertekend door de heren Rip (AR), Kolff (CH) en Louw ens (VVD). Allereerst werd uit de parochianen een comité gevormd van 60 man om uitvoering te kunnen geven aan het plan dat was ontworpen. Dit behelsde op de eerste plaats niets minder dan de gehele verkoop van de kerkinventaris als banken, preekstoel, klokken, kandelaars, kort om alles wat maar een naam had werd op een lijst gezet en daarachter het bedrag wat er voor betaald moest worden. Het altaar b.v. moest 5000 dollar opbrengen, een kandelaar 300 enz. Maar het mooiste van het geval was dat er in de kerk niets veranderde, alles bleef op zijn plaats staan, alleen de naam van de koper werd er op geplakt en daarvoor mocht hij beta len. De comitéleden hadden tot taaie de parochianen uiteen te zetten waarom de campagne op touw was gezet en als zy bovendien de door de mensen geopperde bezwaren uit de weg had den geruimd was de weg om te teke nen open. Gewapend met een inventarislijst van de kerkmeuibelen trokken deze „salesmen" ofwel verkopers er twee aan twee op uit. Natuurlijk was niet iedere paro- chiaaa in staat van 300 tot 5000 dollar te besteden om iets uit de inventa ris te kopen. Daarom waren er ook „aandelen", groot 200 dollar, welke, toen de in- ventarisvqrkoop achter de rug was, aan dé overgebleven parochianen werden uitgereikt. Allen mochten twee jaar over de afbetaling doen. De duur van deze campagne duurde niet langer dan twee maanden. Gedurende deze tijd werden er in de kerk ongeveer een dozijn grote ■borden opgehangen met slagzinnen er op als: „Bid en werk en vergeet niet te betalen", enz. Het leek meer op V. D. of De Bijenkorf. Ook buiten de kerk kwam een groot spandoek te hangen met een dergelijke leus. De opbrengst van deze campagne was door de pastoor gesdhat op mini mum 125.000 en maximum 175.000 dollar. Dit laatste was net benodigde bedrag voor de restauratie en de bouw van het verenigingsgebouw. Toen de twee maanden om waren had de pastoor de toezegging van 160.000 dollar waarmede hij vanzelf sprekend zeer tevreden was. De parochie omvat pl.m. 700 gezin nen en nog ongeveer 200 loontrek kende vrijgezellen, 's Zondags wor den er drie H. Missen gelezen, waar voor het plaatsengeld aan de ingang van de kerk wordt betaald en ieder verder vrij is om te gaan zitten waar hij wil. Voorts is er een gemengd zangkoor maar 's zomers als het heet is, wordt er niet gezongen en blijft vaak de preek ook achterwege, ter wijl er dan geen Lof is. Deze campagne had dus wel een succesvol verloop. Of dit ook in ons land zou gelukken? Rechterlijke organisatie Tweede Kamer nu akkoord De Tweede Kamer keurde dinsdag middag het wetsontwerp tot wijziging van de rechterlijke organisatie zonder hoofdelijke stemming goel. Indertijd kwam de kamer over dit wetsontwerp in conflict met wijlen minister Donker. Het ging toen over de instelling van een permanent ad vies orgaan voor de selectie en de opleiding van kandidaten voor de rechterlijke macht. De toenmalige minister van Justitie nam toen het wetsontwerp terug. Gistermiddag behandelde de kamer het thans gewijzigde wetsontwerp op nieuw. De figuur van een permanent adviesorgaan was hierin niet meer op genomen. De kamer wilde indertijd voldoende waarborgen in de wet op nemen, waarbij belangrijke invloed aan de rechterlijke macht bij de selec tie en de opleiding van rechters wordt verzekerd. Het wetsontwerp bevat thans een regeling, die in overleg met de in middels opgerichte Vereniging voor de Rechterlijke Macht is tot stand gekomen. Aan de selectie en de op leiding wordt thans overwegende in vloed aan de rechterlijke macht ge schonken. Minister Van Oven zette de nieuwe regeling uitvoerig uiteen. ciale bestuur van Zuid-Holland het weggedeelte tussen de provinciale wegen 5 en 6 heeft aangelegd, zal het mogelijk zijn een verbinding tot stand te brengen met Rijksweg 4 naar Am sterdam. Verwacht wordt dat de nieuwe Rijksweg 4a, die een totale lengte van 30 km. zal hebben en ongeveer 60 miljoen gulden zal kosten, in het voorjaar van 1960 definitief zal zijn voltooid. Hij zal dan lopen van Ypen burg naar Burgerveen in de Wierin- germeerpolder, waar hij aansluiting zal geven op Rijksweg 4. Tijdens een heden gehouden pers conferentie en daarop volgende excursie langs het tracé onder leiding van de hoofdingenieur-directeur van de afdeling wegen van rijkswaterstaat jr. H. C. P. de Bruyn, de hoofd ingenieur van de rijkswaterstaat ir. J. C. N. Ringeling en ir. J. Wever, kon den de journalisten kennis nemen van de bijzonderheden van deze nieuwe autosnelweg, die over twee rijbanen van 7,25 meter zal beschik ken, elk gescheiden door een midden berm van 4.50 m. en verharde par- keerbermen van 2.75 m. Voor de aan leg van de weg is ongeveer 250 ha. grond benodigd doch door ruilver kaveling zullen de boeren praktisch geen grond verliezen. Bij Ypenburg zal aansluiting van de Rijkswegen 4 en 13 als een ruim verkeersplein worden uitgevoerd. In de toekomst bestaat hier de mogelijk heid voor een verbindingsweg met het Westland welke dan over de Vliet zal worden gevoerd. De ingang naar het vliegveld zal worden verlegd zo dat dit gemakkelijk te-bereiken zal zyn. De kruising tussen weg 3a naar Amsterdam, de weg no. 12 naar Utrecht en de spoorbaan Den Haag Utrecht wordt uitgevoerd als een hooggelegen verkeersplein met vier viaducten. Het tracé van de nieuwe Rijksweg 4a loopt voor het grootste deel over een terrein dat zeer slecht geschikt is voor wegenaanleg. Over grote af standen zullen veenlagen tot een diepte van 6 en 8 meter moeten wor den afgegraven en opgevuld met zandgrond om de nodige stevigte aan de weg te geven. In totaal zal in het tracé 4.300.000 m3 grond weggebag- gerd dienen te worden en vervangen door 7.500.000 m3 zand, dat in spe ciale zandputten in het Braassemer- meer, bij Nootdorp en in de Room- polder wordt gewonnen. By het op zuigen van dit zand, dikwijls tot op een diepte van 30 meter, l^peft men interessante vondsten gedaan in de vorm van mammoettanden, horens van oerossen en ribben van reuzen- herten die hier 100.000 tot 200.000 jaar in de giond gezeten moeten hebben. Ook werden in de nabijheid van Zoe- terwouden nog 1 tot 2 meter dikke bomen in de ondergrond aangetrof fen die van 900 v. Chr. moeten date ren. In en over de nieuwe Rijksweg zullen 23 viaducten en vaste bruggen worden gebouwd alsmede vele dui kers cn tunnels Voorts is een bas- culebrug over de Oude Rijn gepro jecteerd alsmede een tunnel met aqua duct voor de Ringvaart. ROBOT 0NTEERD! Zij vergiste zich Pluimveehouder de dupe Alhoewel vergissen menselijk is, behoort een robot beter te weten en daarom is de rekenmachine van het Landbouwschap, die de aanslagen voor pluimveehouders moet vaststel len momenteel overtogen met een blos van schaamte, want zij heeft zich op grote schaal vergist door al le aanslagen te hoog te berekenen. Een pluimveehouder te Lunteren liepen de koude rillingen over de rug, toen hij zijn aanslag thuis kreeg en hij rende naar het bestuur van zijn organisatie, die weer een onder zoek liet instellen door de geweste lijke raad, waar der robot schande aan het licht kwam. Inmiddels waren ook van andere zijden klachten binnengekomen en thans is gebleken, dat alle pluim veehouders een te hoge aanslag ont vangen hebben. De nieuwe aanslagen zijn reeds in de maak en zij. die al betaald heb ben, zullen het te veel gestorte terug ontvangen. In Leerdam loopt men geen trappen NIEUW SOORT WONINGEN Gisterochtend heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, ir H. B. J. Witte, in Leerdam het eerste blok woningen van de zes die tezamen het „hellingbaancom- plex" vormen, in gebruik gesteld. Deze hellingbaanbouw, die voor de woningbouw voor het eerst zijn ver wezenlijking vindt in Leerdam, is een arbeid besparende etagebouw zonder trappen. De bewoners van de tweede en derde etage bereiken hun woning via een hellende gang, die in een hellend huis is ondergebracht. De minster verrichtte door het stukslaan van een glazen buis de opening van het eerste blok van dit complex, welk blok in totaal 108 woningen bevat. In een rede na af loop van de bezichtiging zei de be windsman o.a. dat dit nieuwe initia tief op het gebied van de woning bouw eerder in een kleine dan in een grote gemeente verwezenlijkt kan worden en dat deze wijze van bouwen zeker beloften voor de toe komst inhoudt*

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10