S)e Ceid6e0oii4aut Straaljager met messcherpe vleugels vliegt 2 maal zo snel als het geluid 2 Verrassende Russische stappen begeleiden het bezoek aan Londen Moskou heft de Kominform-organisatie op Aanslagpopg op Menilès-France Geen ijsafzetting meer mogelijk „KONDEN WE ER MAAR UIT", Staking in Spanje verloopt Nachtvorst Het bezoek der Russen aan Engeland Hoornvliesoverplanting gedeeltelijk mislukt WOENSDAG 18 APRIL 1956 47ste JAARGANG No. 13783 Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, 12.35 p. mnd^ 17.— p. kwart. Franco p.n. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 I gezoek 1 Het I rfrengt 1 Jloemetjes mee Culturele" strijders voor het vaderland Ook een verklaring over het Midden-Oosten Steun aan vredeswerk van de V.N. De Sowjet-Unie heeft dinsdag twee verassende politieke stappen gedaan, die ongetwijfeld van invloed zullen zijn op de besprekingen, welke premier Boelganin en partijsecretaris Kroestsjef in de komende dagen met sir Anthony Eden zullen voeren. De stappen zijn: de ontbinding van het communistische internationale bureau, de Kominform, zo op het oog een concessie aan de niet-communis- tisch wereld, en een verklaring over het Midden-Oosten, een bevestiging van de Sowjet-aanspraken om een rol te spelen bij het handhaven van de vrede aldaar. Deze nieuwe ontwikkeling kwam daags voor de aankomst van de Sowjet- leiders in Londen voor een bezoek van tien dagen. SATELLIETEN OP EIGEN BENEN. De ontbinding van de Kominform, de in 1947 opgerichte opvolger van de vooroorlogse Komintern, is gis teravond bevestigd door de Russische eerste vice-premier, Anastas Mikojan, die meedeelde dat de officiële aan kondiging hiervan zou verschijnt in de Russische bladen van vandaag. Volgens de resolutie, waarbij in september 1947 tot oprichting van het Kominform werd besloten, had dit lichaam ten doel: ,de uitwisse ling van ervaringen en, in geval van noodzaak, de coördinatie van de ac tiviteiten van de communistische par tijen, op basis van vrije wil". Op de vraag of de opheffing van het Kominform betekent dat de in dividuele communistische partijen nu geheel onafhankelijk zijn geworden, antwoordde Dimitri Sjepilof, hoofd redacteur van de „Pravda" gister avond: „Het lijkt mij dat alle com munistische partijen voldoende was dom hebben bereikt en het zonder het Kominform kunnen stellen". Mikajon weigerde gisteravond op verdere vragen van verslaggevers irr te gaan. „U zult morgen alles kun nen lezen in de Russische bladen. Daar staat alles in", zei hij slechts. Vreedzame coëxistentie. Waarnemers in Moskou zagen in de opheffing van het Kominform (een afkorting voor communistische infor matie bureau) een volgende stap om Ruslands politiek van „vreedzame co-existentie" in daden tot uiting te brengen. Als het voornaamste doel van het besluit wordt gezien: het wegnemen van bezorgdheid in het westen voor communistische infil tratie via de bij het Kominform aan gesloten communistische partijen. Het Kominform was oorspronkelijk het belangrijkste internationale com munistische orgaan maar had sinds de verzoening met Joego-Slavië niet veel waarde meer. De belangrijkste maatregel was het uitsluiten van Joe goslavië van het lidmaatschap. Dit leidde tot Zuidslavië's verwijdering van het communistische blok en tot de zuiveringsprocessen in de commu nistische landen tegen partijleiders, die werden beschuldigd van „titoïs- me". De opheffing van het Kominform valt samen met de rehabilitatie van enkele slachtoffers van Stalins „per soonsverheerlijking", die in Zuidsla - vië met grote instemming is begroet. WEG GEëFFEND DOOR VERKLARING. Schijnt de opheffing van de waar deloos geworden Kominform weinig meer dan een gebaar te zijn, anders staat het met de verklaring over het Midden-Oosten. De Sowjet-Unie zegt daarin, elke poging van de Verenigde Naties „om de vrede in het Nabije Oosten te versterken" te steunen. Tot nu toe hebben de Sowjets in het conflict steeds de Arabische sta ten gesteund. De plotselinge „wen ding" in deze politieke werd zoals gemeld maandagavond ingeluid met een verrassend bezoek van de ministers Mikojan en Molotof aan de Israëlische ambassade, waar het feest van Israëlisch onafhankelijk heid werd gevierd. Terwijl de Sow- jet-kranten nog schreven, dat Israël „een satellietstaat van Amerika" ^as, die zo spoedig mogelijk diende te verwijderen, dronken de beide Sow- jet-ministers met de Israëlische ara onafhankelijkheid bassadeur op van Israël. Diplomatieken beschouwen de nieuwe Russische verklaring als een effenen van de weg voor besprekin gen in Londen over het Nabije Oos ten. Moskou wijt in zijn verklaring de spanning rond te grenzen van Israël aan het Westen met zijn militaire blokvorming. „Sommige mogendhe den wensen het IsraëlischArabi sche vraagstuk te gebruiken voor eigen agressieve doeleinden en het in stand houden van het kolonialis me, waarin zekere olie-maatschap pijen zijn geïnteresseerd". De ver klaring heeft felle kritiek op 't Bag- dad-pact als „een gevaar voor de vrede". In Washington heeft minister Dul les op een persconferentie het nieu we Russische standpunt toegejuicht. Hij verklaarde, dat de vrede tussen Israël en de Arabische staten beter kan worden bewaard door een optre den van de Verenigde Naties dan door de Westelijke garantieverkla ringen van 1950. De Amerikaanse straaljager Lock-1 de nieuwe jager, de XF-104, maakte heed F-104a „Starfighter", waarvan! zijn eerste vlucht op 28 Februari het prototype al meer dan twee jaar! 1954; de produktie-versie, aangeduid vliegi, is gisteren op de Amerikaanse als 104o, vloog voor het eerst op vliegbasis Palmdale ean journalisten 17 februari j.l. Een produktie-order getoond. voor dit type is inmiddels geplaatst I en met de bouw van de eerste serie De „Starfighter" kan even snel js begonnen. Inmiddels is ook op klimmen als hij rechtuit kan vliegen dracht gegeven tot het bouwen van zijn diensthoogte ligt in de bo venste lagen van de stratosfeer". Het vliegtuig heeft een lange slan ke romp, die van voren in een z§er spitse punt uitloopt; het heeft een korte, zeer dunne vleugel die zo scherp is dat men hoezen over de randen doet als het vliegtuig op de grond staat, omdat anders het grond personeel zich er aan zou kunnen snij den. De „Starfighter" heeft een gene ral electric j-79 motor; als het vlieg tuig op maximum snelheid vliegt, stroomt de lucht zo snel de motor- inlaat binnen, dat nog maar weinig compressie nodig is. Nooduitgang. De vlieger wordt in noodgevallen een tweepersoons-versie van de „Starfighter", de F—104b, die niet al leen zal kunnen worden gebruikt als les vliegtuig, maar ook als jachtvlieg tuig voor alle weersgesteldheden. De helft in gewicht. Verv/acht wordt, dat het vliegtuig een operationele levensduur van 7 tot 10 jaar zal hebben; de „Starfigh ter" weegt de helft van andere ja gers in deze klasse. Ijsafzetting is bij de „Starfighter" nagenoeg geen probleem, want door de zeer hoge snelheid is de huid van het vliegtuig zo warm tengevolge van de wrijving van de lucht, dat zich hierop geen ijs kan vormen. Men neemt aai> dat het vliegtuig tweemaal zo snel is als de snelheid van het geluid. De afmetingen van het toestel zijn: spanwijdte 6.68 meter, romplengte 16.69 meter, hoogte 4.11 meter. prins Rainier van Monaco zich te genover een verslaggever van de niet naar boven uit zijn stuurhut ge- ..Daily Mail" uitgelaten. De prins schoten, maar naar beneden via een klaagde er over, dat men van zekere luik in de bodem. Het prototype van zucht PRINS C-1,1- I z«de z«n huwelijk tot een „monster- rataie opwinding feest" wil maken. „Dat is helemaal niet wat Grace en ik zouden willen", „Konden we er maar tussenuit en zei hij. ..De grote belangstelling ergens rustig gaan trouwen zonderwordt door ons wel gewaardeerd, dat iemand ons kende", aldus heeft I maar zy wordt ons toch wel wat te- Te Rabat in Marokko zijn gisteren twee Fransen gearresteerd, die heb- I ben gepoogd oud-premier Mendès- 1 Franca te vermoorden. Dinsdagnacht om één uur, zes uur nadat Mendès-France naar Parijs was vertrokken, werden de twee Fransen gesnapt door. een gendarme, f toen zij bezig waren de slaapkamer van de Franse resident-generaal An- dré Dubois, die er ook niet was, bin nen te klimmen. De mannen meen den in het huis van de resident Men dès-France te zullen vinden. Een van hen, Raymond Bentran uit Port Ly- autey, verwondde de gendarme met een schot uit zijn revolver. De gen darme schoot terug met zijn auto matisch geweer. De tweede, de reseiwe-officier Louis Feroun, wist te ontsnappen, maar werd kort daarna gearresteerd in een café. Hij had een aktentas bij zich met een revolver en een paar handgranaten. Een paar uur tevo ren had hij de handgranaten aan een vriend laten zien, die de politie ver telde wat het plan der beide mannen was. De arrestanten behoren waar schijnlijk tot de groep Franse bewo ners van Marokko, die zeer gebeten zijn op Mendès-France omdat zij menen, dat hij tegen de Franse be langen heeft gehandeld. De stakingsbeweging, die vijf da gen geleden in San Sebastiaan is uit gebroken, loopt af. Talrijke arbeiders begaven zich vanmorgen naar hun1 werk. Enkele industriële bedrijven hebben hun werkzaamheden nog niet hervat, andere slechts gedeeltelijk, i In de haven van Pasajes is de toe stand weer normaal. Daarentegen wordt geraamd, dat in de fabrieken van Pasajes, evenals in die van Renteria slechts 40 percent van de arbeiders weer aan het werk is ge- veel, zelfs miss Kellly, die toch wel publiciteit gewend is." Van de talrijke journalisten, die naar Monaco zijn gekomen voor het prinselijk huwelijk zijn er reeds twee overleden aan de gevolgen van een hartaanval. Enige dagen geleden was een Amerikaan het slachtoffer en dinsdag overleed een 34-jarige Portugese correspondent. HET BURGERLIJK HUWELIJK. Hedenmorgen om elf uur is in het paleis het burgerlijk huwelijk vol trokken, waarna om een uur een lunch ter ere van de buitenlandse delegaties volgde. In de nan^idda, heeft een Monegasgische ploeg een voetbalwedstrijd tegen een elftal uit Genpa gespeeld. Daarna begon dan om vier uur het tuinfeest, dat de prins zijn onderdanen aanbiedt. De regenwolken hebben eindelijk plaats gemaakt voor een stralende zon en de voorspelling is, dat het weer de komende dagen goed zal blijven. Een depressie, die van Zuid-Duits- land naar de Randstaten is getrok ken, veroorzaakte boven Oost-Euro pa een zuidelijke luchtstroming, waarmee warme lucht, afkomstig uit het Middellandse-zeegebied, werd aangevoerd. In Roemenië steeg de temperatuur plaatselijk tot 30 graden en in Polen werden maximumtemperaturen van 24 graden gemeten. Aan de andere kant van de depressie stroomde kou de lucht uit Scandinavië naar Dui.s- land en onze streken. Door de onsta biele opbouw van de koude lucht ontwikkelden zich plaatselijke buien, die gistermiddag in Zuidoost-Enge- I land hier en daar met onweer ge paard gingen. Als gevolg van opkla ringen tussen de buien daalde de j temperatuur de afgelopen nacht aanzienlijk. In Noordwest-Duitsland, Neder land, België en Zuidoost-Engeland vroor het plaatselijk 2 tot 4 graden. Cok de kpmende 24 uur blijft de aanvoer van koude lucht gehand haafd. In de komende nacht zal op nieuw op vele plaatsen zware nacht vorst optreden. De kans op buien neemt iets af. Een dezer dagen werd door twee, nationalistische Ieren een schilderij gestolen uit de bekende Tate Gallery te Londen. Zij waren van oordeel dat het schilderij (ter waarde .van 100.000) eigendom was van het Ierse volk. De foto toont de jonge Ier met het schilderij terwijl zijn vriend (boven aan de trap) de aftocht dekt. Uiterste veiligheids maatregelen Nu vandaag de Sowjet-leiders in Engeland arriveren zijn de meest uit gebreide veiligheidsmaatregelen ooit in vredestijd in Gr.-Brlttannië geno men, dinsdagavond van kracht ge worden. Honderden politiemannen hebben een cordon rond het havengebied van Portsmouth gevormd, reeds twaalf uur vóór de aankomst van de Russi sche leiders. Alle belangrijke ponten in de om geving en ahe spoorbruggen tussen Portsmouth en Londen worden sedert dinsdagavond bewaakt. Sterke politiecordons zullen het pu bliek op een veilige afstand houden van de Russische bezoekers. De mo gelijkheid dat Boelganin en Kroest sjef zich vrijwillig onder het publiek zullen willen Dage ven, lx/zorgt de politie nu reeds hoofdpijn. Binnen het politiecordon zullen de Russische staatslieden nog worden omringd door een groep Russische lijfwachten, die hen overal zal vol gen. En verder zuljen er nog vier rechercheurs van Scotland Yard in burger aanwezig zijn. Het „Claridge's" hotel, waar de gasten verblijf zullen houden, wordt thans reeds streng bewaakt De gehele eerste verdieping is voor de bezoekers gereserveerd ,en reeds nu wordt daar niemand toegelaten die er niets te maken heeft. Detectives van Scotland Yard heb ben alle anti-communistische organi saties in Engeland bezocht en overal het verzoek gedaan tijdens het be zoek van de Russische leiders geen protesten uit te voeren. Alle verloven van. leden van de speciale politieke veiligheidsdienst van Scotland Yard zijn oor de duur van het bezoek ingetrokken. Twee kogelvrije auto's die voor het laatst zijn gebruikt bij het be zoek aan Londen van maarschalk Tito van Zuid-Slavië, zullen de Rus sische bezoekers ter beschikking wor den gesteld. De te Milaan verrichtte overplan ting van bet hoornvlies van een der ogen van de Italiaanse geestelijke don Carlo Gnocchi, die de vorige maand overfeed, op het 12-jarige jongetje Silvio Colagrande, één van de be- schermelingetjes van don Carlo, is mislukt. Het hoornvlies heeft zijn doorzichtigheid verloren. Het blinde meisje Amabile Batti- stella, dat het hoordvlies van het an dere oog van don Carlo kreeg, heeft inmiddels het ziekenhuis, verlaten. Haar gezichtvermogen is aanzienlijk verbeterd door de operatie. De Russische vliegtuigen op het Londense vliegveld zullen dag en nacht onder bewaking staan. VERTROUWELIJKE BESPREKINGEN In antwoord op een vraag van La- bourzijde, antwoordde Eden gisteren in het Britse Lagerhuis, dat in de eerste plaats met de Russische staats lieden van gedachten zal worden ge wisseld over de kwesties, die de wereld verdeeld houden. De bespre kingen waren vertrouwelijk en bij zonderheden konden niet worden be kendgemaakt. HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond tot g donderdagavond, opgemagkt te j 11.15 uur). 5 AANHOUDEND KOUD. S Wisselende bewolking en over- s wegend droog weer. Vannacht op vele plaatse zware nachtvorst, 5 morgen overdag dezelfde tempe- raturen als vandaag of iets ho- s ger. Aanvankelijk zwakke, later matige tof vrij krachtige wind tussen noord en noord-oost. 19 April zon op 5.37, onder 19.46; maan op 13.22, onder 2.56. Hoogwaterstanden 19 April v.m. 9.55; n.m. 10.45. Het weer in Europa HELSINKI ijsregen 1 C. STOCKHOLM half bew. —1 OSLO onbew. 3 KOPENHAGEN licht bew. 2 ABERDEEN onbew. —1 DUBLIN onbew. 1 LONDEN onbew. 2 AMSTERDAM zwaar bew. 1 BRUSSEL mist 1 PARUS onbew. 2 BORDEAUX mist 2 GRKNOBLE zwaai- bew. 3 NICE licht bew. 10 BERLIJN geheel bew. 2 MüNCHEN nevel 1 ZURICH sneeuw 0 GENèVE zwaar bew. —0 LOCARNO regen 5 WENEN geheel bew. 6 INNSBRUCK sneeuw 2 ROME nevel 11 Korreltje Eén ding is sterker dan alle legers van de wereld: een idee waar de tijd rijp voor is.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1