Radio-telescoop te Dwingelo door H.M. de koningin in gebruik gesteld 10-Jarige „Gele Rijdersdeze week op 't „witte doek Gemeenten wensen méér zeggen schap in het waterschapbestuur Regering schat oprichtingskosten voor komende 7 jaar op 35 miljoen Leiden protesteert mét Delft tegen beknotting studievrijheid Patient vervalste „dokterspootje" op de recepten een beetje te goed DINSDAG 17 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Grote gevoeligheid voor „krabnevels" Hedenmiddag heeft H.M. de konin gin de Dwingelo door het indrukken van een knop, waardoor de telescoop een 180 graden ronddraaide, de radio sterrenwacht te Dwingelo officieel in gebruik gesteld. Na deze handeling, die bulten, vóór de radiotelescoop ge schiedde, bezichtigde de landsvrouwe het instrument, alsmede het dienstge bouw, waar zij de thee gebruikte. In dit dienstgebouw werden de Amsterdamse architecten, de heren W. de Vlaming en J. Verster, die het gebouw hadden ontworpen, aan haar voorgesteld evenals de aannemer R. J. Vuurboom. De radiotelescoop. Zoals reeds gemeld, is de radiote lescoop te Dwingelo een schepping van de „stichting radiostraling van zon en melkweg". Deze stichting werd in 1048 opgericht. Haar voorzit, ter is prof .dr. J. H. Oort, hoogleraar in de astronomie aan de rijksuniver siteit te Leiden en directeur van het öbservatorium aldaar. In de stich ting zijn de sterrewachten van Lei den, Groningen, Utrecht en Luik vertegenwoordigd alsmede het Ko ninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut, de P.T.T. en het natuurkun dig laboratorium van de n.v. Philips. De bouw van deze radiotelescoop werd mede mogelijk gemaakt door subsidie van de Nederlandse organi satie voor zuiver-wetenschappelijk onderzoek. De grootste ter wereld. De radiotelescoop te Dwingelo is de grootste ter wereld, die naar alle streken van de hemel gericht kan worden. Dit geschiedt door beweging om een horizontale en een vertikale as. Een ingenieuze rekenmachine, de zogenaamde piloot, welke dient om voor elk hemellichaam op elke tijd de juiste stand aan de kijker te ge ven, bevindt zich in het waarnemings huis. Op het ogenblik wordt echter in Manchester een radiotelescoop ge bouwd, die het instrument te Dwin gelo nog in grootte zal overtrerren. Zal de radiotelscoop te Manchester met haar spiegel van 75 meter door snede gebruikt worden voor het on derzoek van langere golflengten (me- tergolven), het Nederlandse apparaat is in het bijzonder ontworpen voor de dicimeter golven (10 tot 100 cen timeter). De spiegel van de radiotelescoop te Dwingelo heeft een doorsnede van 25 meter en is geheel en al met gaas bedekt. Op dit gaas worden de ra- diostralen van zon en melkweg op gevangen en de parabolische vorm van de spiegel kaatst deze stralen te rug en concentreert deze op één punt, namelijk de antenne, die uit het mid delpunt van de spiegel omhoog rijst. Vandaar worden de stralen naar het waarnemingshuis geleid, dat zich aan de onderzijde van de spiegel bevindt. Geen militair doel. De radiotelescoop te Dwingelo staat geheel in dienst van het zuiver we tenschappelijk onderzoek en heeft noch direct, noch indirect iets met militaire belangen te maken. De „stichting radiostraling van zon en melkweg" verwacht dat de astrono men met dit instrument belangRuke ontdekkingen in het heelal zullen kunnen maken. De grote afmeting van het apparaat zal allereerst fijnere structuren (van de orde van een hal ve graad bij 21 centimeter golfleng te) dan tot nog toe konden worden waargenomen, aan het licht brengen. Daarnaast zal de radiotelescoop ge bruikt worden voor de onderzoekin gen van de vrijwel ongelimiteerde verscheidenheid van verschijnselen, die de zon biedt. Verder zullen er waarnemingen op andere golfleng ten worden gedaan, waarbij ver wacht wordt dat tal van astronomi sche bijzonderheden aan het licht zul. lenkomen. In dit verband zij herinnerd aan de eerste radiosterrekundige waar nemingen, die met het nog niet ge heel voltooide instrument in novem ber 1955 werden gedaan cn waarbij twee bedekkingen van de „krabnevel" door de maan werden geregistreerd. De waarnemingen te Dwingelo zul len onder leiding staan van ir. C. A. Muller, die tot heden dergelijke ob servaties op beperkte schaal te Koot wijk heeft verricht. Ter weerszijde van de grote teelscoop bevinden zich twee klei nere spiegels, zoals ook in Kootwijk 6taan. In de dienstgebouwen bevindt zich een laboratorium alsmede een aantal zitslaapkamers ten behoeve van „studenten-waarnemers", die daar een stage komen doormaken. 1 BEURS VOOR MODS CN HUISHOUDING OPENT VRIJDAG 20 APRIL I* UUR HOUTRUSTHAUEN DEN HAAG l/m 2 Mei i Advertentie) Op dinsdag 24 april zal de aartsbis schop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Al- frink de kerk, die deel uitmaakt van het gebouwencomplex der kruisheren, cat op de Amersfoortse berg gereed is gekomen, sacreren. Op woensdag 25 april zullen de bij behorende schoolgebouwen door de staatssecretaris van O.K.W. mej. dr. A. de Waal, officieel worden geopend. Ter gelegenheid van het feit dat vandaag de wegenwacht tien jaar bestaat, zullen de „Gele Rijders" deze week ook op het witte doek verschijnen in het filmjournaal. Tijdens een parade voor de camera op de rijks weg Den HaagUtrecht's Gravenhage. RAPPORT-OUD VERSCHENEN Unie protesteert ,De waterschappen en de gemeen ten staan te los van elkaar, hoepel zij in soms dezelfde gebieden, dezelf de belangen hebben. Vooral na de DIRIGENT PLUKKER ZAL IN AFWIJZING VAN VISUM BERUSTEN. De Nederlandse dirigent van het Filharmonisch Orkest van Calgary (Canada) Henry Plukker, wiens ver zoek om een vestigingsvergunning in Canada is afgewezen, verklaarde zon. dagavond in deze afwijzing te zullen berusten en geen poging te zullen don om de kwestie nog eens persoon lijk te bespreken met de minister voor immigratie J. W. Pickersgill. Hij zei: „Men heeft mij verzekerd dat de minister in geen geval de re- VOOR MILITAIREN: Bepaalde inentingen verplicht De minister van Oorlog en Mari ne heeft besloten aan de militairen van de zeemacht de verplichting op te leggen om zich te onderwerpen aan inenting en herinenting tegen vlek- tyfus en aan de militairen van de Kon. Landmacht en de Kon. Lucht macht de verplichting zich te onder werpen aan inenting en herinenting tegen gele koorts èn vlektyfus. Het nieuwe bankje van twintig gulden staan en de autonomie der water- zoek is afgewezen en dat het geen schappen. 1 zin heeft hem dit te vragen". De dijklasten zullen ook onderwor pen dienen te worden aan een geheel nieuwe regeling, aldus het rapport. Dit rapport is voor het verschijnen ai in discussie gebracht op de Unie der Waterschapsbonden, die dit rap port in méér dan één opzicht een HQÜHJHI stormramp is gebleken, dat er „vele frontaanval noemde op het voortbe-lden zal noemen waarom mijn ver zwakke punten" zijn". Aldus het rapport-Oud, dat de ver eniging van Nederlandse gemeenten thans gepubliceerd heeft. Voorgesteld wordt dan ook in dit rapport dat de gemeentebesturen als zodanig een of meer zetels in de wa terschapsbesturen krijgen. „Het is im mers niet verantwoord te achten dat de waterschappen naast de gemeen ten werken zonder dat enig officieel contact bestaat". Bij de gemeenten zou hierdoor ook meer bereidheid be staan om ook in de lasten te delen, aldus bet rapport. Met nadruk stelt het rapport dat de mogelijkheid moet worden geopend dat gemeenten en waterschappen gaan samenwerken in een publiek rechtelijke vorm, in de trant van de wet Gemeenschappelijke Regelingen, die alleen tussen gemeenten geldt. Praktische of grondwettelijke bezwa ren acht de commissie hieraan niet verbonden. Technische Hogeschool te Eindhoven In 1957 starten? Om in 1957 goed voorbereid te kun nen beginnen met de tweede Tech nische Hogeschool van Nederland te Eindhoven, stelt de regering aan de Tweede Kamer voor gedurende dit jaar de volgende credieten toe te staan voor de volgende voorzienin gen: 1. De nieuwbouw van een gebouw met ongeveer 6000 m2 nuttig vloer oppervlak voor collegezalen, labora toria, practicumzalen, bibilotheek, ad ministratie en enkele cantines (ƒ3.000.000,—). 2e. De stichting van een gebouw van 700 m2 brutovloeroppervlak voor de directie van de nieuwbouw; nader hand wordt gebouw bestemd vooron der 1 genoemde doeleinden ƒ250.000. 3e. De personele en materiele voorzieningen voor de directe voer- bereidingen van de Technische Hoge school; (ƒ250.000). 4e. Aanschaffing van apparatuur, meubilair en stoffering, wetenschap pelijke boeken en tijdschriften. 2.000.000). Kosten komende jaren. De investering, nodig in de jaren 1957 tot en met 1962, zal een bedrag vorderen van circa 5.000.000 per jaar, waarvan de bouwwerkzaam heden een bedrag van 3J4 a 4 mil joen per jaar zullen uitmaken, in het totaal dus 30 miljoen in zes jaren. Bovendien zal nog tweemaal de toekenning van zulk een krediet van 5.000.000 nodig zijn voor het stich ten van een representatief hoofd gebouw. Het verlenen van een kre- Rector magnificus herbenoembaar Minister mr. J. M. L. Th. Cals heeft bij de Tweede Kamer een wetsont werp ingediend tot wijziging van de Hoger-Onderwijswet, waarbij hij het mogelijk wil maken, dat bij de rijks universiteiten de aftredende rector magnificus terstond weer kan worden benoemd. Deze zal, wordt het wets ontwerp wet, ten hoogste vier ach tereenvolgende malen voor herbe noeming kunnen worden voorgedra gen. Bij de rijksuniversiteiten wordt thans voor elk studiejaar uit een door de senaat opgemaakte voor dracht door de kroon een rector magnificus benoemd en wel in de regel naar anciënniteit van benoe ming als hoogleraar. De praktijk bij de Technische Ho geschool te Delft, waar sinds 1949 de rector magnificus voor langer dan een jaar kan worden benoemd, heeft, volgens de bewindsman, bewezen, dat eén langdurige ambtstermijn van een welgekozen rector magnificus onmisbare voordelen biedt voor een De Nederlandse bank zal binnenkort naast de thans circulerende bankbiljet ten van 20.— bankbiljetten met dezelfde waarde, doch van een geheel nieuwe model in omloop brengen. De biljetten meten 82x151 mm en zijn gedateerd, Amsterdam, 8 november 1955, zij zijn alleen aan de achterzijde siaDiei 01 «racntig oesiuur. genummerd. De foto toont de voor- en achterzijde van het nieuwe biljet, dat bij doorzicht als watermerk de beeltenis van Hippocrates en enige malen het getal 20 vertoont. Op de voorzijde, waarvan de voornaamste kleuren, paars, bruin en groen zijn, staat rechts een portret van Boerhaave, uitge voerd in paarse kleur en in het midden een rozet in de kleuren groen en paars, welke de achtergrond vormt voor de woorden „twintig gulden". Thans heeft de rijksuniversiteit te Leiden minister Cals verzocht te be vorderen, dat op korte termijn de ge legenheid wordt geopend de rector magnificus na zijn aftreden terstond te benoemen. diet van in totaal 40 miljoen gulden buiten de aangevraagde gelden van dit jaar, acht de regering derhalve toereikend voor het voltooien der Technische Hogeschool met een capa citeit voor in totaal 1000 studenten, inclusief de representatieve gebou wen. Zij is van oordeel, dat de ver dere uitbouw en voltooiing van de Technische Hogeschool te zeer af hankelijk zullen zijn van de in 1965 bestaande verhoudingen dan dat het haar raadzaam voorkomt daarom trent nu verdere ramingcijfers te geven. Besprekingen grafisch bedrijf vastgelopen In het grafisch bedrijf zijn moei lijkheden gerezen over de uitkering over 1955. De besprekingen tussen werkgevers en werknemers verte- i genwoordigers zijn vastgelopen. Aan te nemen valt, dat de werkgeversor ganisaties op korte termijn hun alge mene ledenvergaderingen zullen bij eenroepen ten einde een beslissing te nemen. De werkgevers hebben tijdens het overleg erop gewezen, dat de grafi sche bedrijfstak de enige is geweest, die verleden jaar de uitbreiding van de vakantierechten heeft gerealiseerd (3 vakantiedagen extra plus een dub bele vakantietoeslag). Bovendien heeft de minister van Beroering in de studentenwereld Sinds enige tijd zijn er te Leiden aanplakbiljetten verschenen, waar op wordt aangekondigd, dat „Leiden met Delft studievrijheid" wenst. Dit „studievrijheid" slaat op een wets ontwerp betreffende de wijziging van de hoger onderwijswet in verband met een tweede Technische Hoge school te Delft. Indien de Kamers dit wetsont werp aanvaarden, zou het college van rector magnificus en agressoren te Delft onder bepaalde omstandighe den een student het recht kunnen ontzeggen examens af te leggen. De ze regeling zal slechts voor de eerste twee jaar gelden. De regering heeft met deze regeling „verhoging van het studierendement, vooral wat betreft de tijdsduur" op het oog. In Delft heeft men al tegen deze voorgestelde regeling scherpe pro test-acties ondernomen en andere universiteitssteden sluiten zich hier bij aan. 1 Petitie uit Leiden. De Civitas Academica van de Leid- se' universiteit heeft gisteravond in een vergadering van het concilium, vertegenwoordigend lichaam van de civitas besloten aan de Tweede Ka mer een petitie te zenden in verband met het voorgestelde tot artikel 61 bis van de wet op het hoger on derwijs. De petitie heeft de volgen de inhoud: „Het concilium, vertegenwoordi gend lichaam van de Civitas Acade mica, waarin zitting hebben verte- Economische Zaken aan de boekdruk-^ .ketten in ontvangst te nemen. Deze kerspatroons verboden een in ver band hiermee noodzakelijk geachte prijsverhoging door te voeren. De werkgevers zijn van oordeel, dat na de loonsverhoging, die in 1955 in de grafische CAO werd gereali seerd. een verdere verzwaring van de loonkosten, niet te verdedigen is. Over een loonsverhoging per 1 sep tember a.s. binnen het raam van de regeringsbeslissing in maart zullen nog nader onderhandelingen moeten worden gevoerd. De gewoonte, welke de laatste ja ren ontstaan is om de in Bordeaux werkende Nederlandse priesters en hun helpers door extra gaven te ver rassen zal ook dit jaar gehandhaafd blijven. Wanneer de treinen in Bor- deauen aankomen en er enkele uren oponthoud zullen hebben, krijgen de priester gelegenheid in de nabijheid van het station de Hf Mis te lezen. Tegelijkertijd zullen onder leiding van pater Lucas de Bruyn O.F.M., die momenteel als vloot-aalmoezenier in /lissingen vertoeft, jonge mensen langs de treinen komen om de pak' zijn bestemd voor de armen van de stad en wel in het bijzonder voor die, welke ressorteren onder de ziel zorg van de in Bordeaux werkende Nederlandse paters. Het bestuur heeft het goed geacht van deze bedevaart een herinnering te maken in de vorm van een klank beeld, dat op een langspeelplaat van 15 minuten wordt opgenomen en te gen een zeer billijke prijs later aan de deelnemers zal worden aangebo den. De productie ervan geschiedt na 16 juni. Onleesbaarheid bracht vervalsing aan het licht Zonder dat de apotheker ook maar de geringste argwaan koesterde heeft een Utrechtse schilder niet minder dan zestig maal kans gezien een dok tersrecept te vervalsen. De man was hartpatiënt en had destijds van zijn huisarts opialpoeders voorgeschre ven gekregen. Deze waren hem zo goed bevallen, dat hij zich had voor genomen ze te blijven gebruiken. Daartoe bezocht hij geregeld voor een of andere kleinigheid zijn huis arts, waarbij hem een receptje werd verstrekt ter genezing van zijn al dan niet bestaande kwaal Onder de vóorgeschreven pillen pende hij zelf dan 15 of 20 opialpoeders en voorza"g het geheel van een nagemaakte paraaf van zijn huisarts. Dit ging goed tot.de apotheker het handschrift lijk betekende dit het einde van het spel. De schilder moest gisteren wegens valsheid in geschrifte terechtstaan. Bovendien werd hem het in voor raad hebben van verdovende midde len ten laste gelegd. Dit laatste werd echter geschrapt omdat hier slechts in 1957 gelden. genwoordigers van de academische senaat, het college van curatoren, de wetenschappelijke staf, het Leids universiteitsfonds, de facul teitsverenigingen, de gezelligheids- verenigingen en de verenigingen op levensbeschouwelijke grondslag, alsmede de studenten pastores en de studenten decaan, in vergade ring bijeen op maandag 16.4.56 verzoekt de Tweede Kamer dei- Sta ten-Generaal met betrekking tot het ontwerp van.de wet-wijziging hoger onderwijswet art.. 61 bis be treffende het technisch hoger on derwijs een zodanige beslissing te nemen, dat de verantwoordelijk heid van de student gehandhaafd kan worden en dat het hem moge lijk blijft te studeren en examens af te leggen zonder de psychologi sche dwang van een wettelijke re geling. Zich hiermede uitsprekend tegen het opnemen van maatrege len in de wet, die geenszins een verbetering van de studie resulta ten waarborgen". Vanavond houden alle mannelijke en vrouwelijke studenten respectie velijk in Sociëteit Minérva en het V.V.S.L.-gebouw een spoedbijeen- komst. Voor de 60ste maal Nat. Lourdesbedevaart Onder leiding van de aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Dr. B. J. Alfrink, vertrekt op 26 april de 60ste Natio nale bedevaart naar Lourdes. Mede dank zij de deelneming van de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond en van de Kath. Nederlandse Invaliden- bond St. Liduina beide met hun zie ken zal deze bedevaart een zeer bij zondere en indrukwekkende zijn. De novene, die aan de tocht voorafgaat, begint donderdag 19 april. Het zeer grote aantal leden van de KNBTB wordt vergezeld van de lei ding dier organisatie, waarvan ook talrijke zieke leden deelnemen. Het totaal der zieken bedraagt 300; zij zullen zoals andere jaren het ge val is met een speciale trein, de z.g. ziekentrein naar Lourdes reizen, die op 26 april uit Roosendaal vertrekt. De brancardiers zijn in verband met het groot aantal zieken bij deze gelegenheid sterk vertegenwoordigd. Ten minste 70 verpleegsters zullen hun zorgen aan de zieken geven, voorts 40 voortrekkers van de Lour- desgroep Nederland, 40 leidsters van de Kath. Gidsenbeweging, terwijl zich onder de boeren-deelnemers nog een aanzienlijk aantal ziekenverzor gers beschikbaar gesteld heeft; on geveer honderd in getal. Emigratie Can-Ja ook in 1957 Ongeacht beroep Het ligt in de bedoeling ook in 1957 geen „beroepseisen" te stellen aan de Nederlandse emigrant naar Canada. Zoals bekend gelden dit 'jaar ruime toelatingsbepalingen voor de Neder landse emigrant naar Canada, waarbij de beroepenlijst is afgeschaft. Onge acht welk beroep kan men naar Cana- 1957 gelden. sprake is van een synthetisch verdo vingsmiddel, waarop de opiumwet niet van toepassing is. Voor de vals heid in geschrifte werd de schilder veroordeeld tot een maand voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en 40,boete. JONGETJE GESTIKT Maandagavond is het 4-jarig jonge tje L. Schendel aan de Papenweg te Maastricht in een stukje eten gestikt. Een arts van de geneeskundige dienst heeft nog getracht de levensgeesten te wekken, doch vergeefs. Het ni®t goed kon lezen en voor de ze- stoffelijk overschot is naar het zieken- kerheid de huisarts opbelde. Natuur-1 huis overgebracht. Dit heeft de Nederlandse land bouw- en emigratie-attaché in Cana da emigreren. Deze regeling zal ook deeld, toen hij voor enkele dagen uit Canada was overgekomen. KONINKLIJKE 20% (16) DIVIDEND De Koninklijke Nederlandsche Pe troleum Mij. stelt aan de op 30 mei 1956 te houden vergadering voor over het boekjaar 1955 een dividend van in totaal 20 (v.j. 16%) in contanten uit te betalen. Hierin is begrepen een interim-dividend van 6%, dat in januari 1956 betaalbaar werd ge steld.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6