RIJNSTREEK DUINSTREEK Scherp Belgische volksvertegenwoordiger sprak voor K.V.P.-Voorschoten AVONDRUST Nog eens: „merenplan in de Leidse raad" DINSDAG 17 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN .laarvergadering „Bloemhof". Onder voorzitterschap van de heer J. P. de Witte hield de speeltuin vereniging „Bloemhof" maandag avond in hotel „Centraal" haar 26e jaarvergadering. De voorzitter kon de verheugende mededeling doen, dat de koninklijke goedkeuring is verkregen. Voorts dat, behoudens goedkeuring van Ged. Sta ten, de vereniging in geslaagd is van de gemeente een lening ad 4000.— te verkrijgen voor de bouw van een nieuw clubhuis. De vereniging heeft zelf ruim 5000.voor dit doel bij- elkaar gespaard. De uitvoering wordt verwezenlijkt door eigen krachten. Komt de goedkeuring snel af, dan zal men nog deze zomer met het werk klaar zijn. Behalve het voor de bouw be stemde kapitaaltje, bezit de vereni ging in de kas weinig kontanten, verklaarde de penningmeester. 'De secretaris, de heer de Heij was in zijn jaarverslag optimistischer. Hij releveerde vele aktiviteiten in het afgelopen jaar en toename van het ledental. Met dankbaarheid werd te ruggezien op de viering van het zil veren bestaansfeest, De aftredende bestuursleden mevr. Ederveen en de heren de Witte en Schreuder werden herkozen, de heer de Witte werd met algemene stem men opnieuw tot voorzitter gekozen. BODEGRAVEN Naar wij van officiële zijde ver nomen, hoopt de commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Hol land, mr. J. Klaassensz op dinsdag 19 juini a.s. een bezoek aan onze ge meente te brengen. De commissaris zou o.m. een be spreking hebben met het dagelijks bestuur en de raadsleden. Voorts zul len enige plaatselijke bedrijven wor den bezocht. Daar dit bezoek op een dinsdag valt, ligt Ihet voor de hand, c.at ook de kaasmarkt met een be zoek zal worden vereerd. KIND VERDRONKEN Gistermiddag omstreeks half zes reed de 11-jarige Henk de Groot, wonende Koningstraat, vanaf de Overtocht een steeg in langs het graanpakhuis van zijn oom de heer J. de Groot. Waarschijnlijk heeft de knaap de macht over het stuur ver loren en reed hij met fiets en al de Rijn in. De heer Slotboom, die vlak bij een meubelmakerij heeft, zag het jongetje drijven en wist hem op het droge te brengen. Wachtmeester Bal van de Rijkspolitie verleende onmid dellijk eerste hulp. Spoedig waren pater Boerman en de doktoren Beije en v. Beek ter plaatse. Langdurig POTLOOD en GEEST werd kunstmatige ademhaling toege past, maar succes bleef uit. Aanleg tennisbanen. Achter de Oranjelaan is men met de aanleg van een tweetal tennisbanen al aardig gevorderd. Heden werd over de kool- de gravel aangebracht .zodat de afwerking kan beginnen. Er is nog ruimte gelaten voor een derde baan. Benevens zijn er plannen voor een rolsohaatsenbaan, die dan waar schijnlijk rond de speelweide to.ou worden aangelegd. HAZERSW0UBE BROMFIETS TEGEN BESTELAUTO Gistermorgen had op de hoek van de Dorpsstraat en Torenstx-aat een aanrijding plaats tussen een bestel auto en een bromfietsberijder. Toen de bestelauto van de PTT de Toren- straat uit en de Dorpsstraat opreed, kwam op dat moment de timmer mansknecht J. v. Staveren op zijn bromfiets aanrijden uit het West einde. Beiden zagen elkaar te laat, zodat de bromfietsberijder in de flank van de bestelauto reed. De bromfiets werd ernstig beschadigd, doch de berijder hiervan bekwam geen letsel. H00GMADE VERDIENDE ZEGE VAN WAO. VVOA heeft een volkomen ver diende zege behaald op MMO. Nadat was afgetrapt stevende MMO op het doel af en bleef enige tijd in de aan val, daarna nam VVOA hefc heft in handen en dit leverde de club al gauw een doelpunt op (01). .Uit een vrije trap vloog even later de bal via de scheidsrechter in het MMO- doel (02). Door niet voldoende wegwerken kreeg WOA weer een kans, welke werd benut (03). Na de rust was WOA weer direct in de aanval maar een doelpunt viel aan de andere kant (13). Een MM O-verdediger viel op een verkeerde wijze een tegenstander aan in het strafschopgebied, de toegestane straf schop was hard, de armen varn de keeper waren iets te kort, zodat de bal via zijn vuisten het doel in vloog (14). Hierop zette MMO alles op de aanval en had inderdaad succes. (24). WOA kreeg in deze pe riode goede kansen, waarvan er periode goede kansen, waarvan er een werd benut (25). DOSR (A)-MMO (A) 6—5. DE KWAKEL K.D.O. VERSLAAT KAMPIOEN T.A.V.E.N.U. MET 2—0 Als laatste wedstrijd van deze com petitie speelde K.D.O. op eigen ter rein tegen de kampioen in deze af deling n.l. T.A.V.E.N.U. uit Duiven- drecht. Voor de wedstrijd werden de kampioenen gefeliciteerd met het be haalde succes en werden bloemen aangeboden. Na de aftrap ontwikkelde zich een levendig spel en was K.D.O. iets in de meerderheid. Na 15 minu ten spelen krijgt invaller Verlaan (de ster van het veld) de bal toege speeld en met een prachtig zuiver schot geeft hij K.D.O. de leiding 1-0 Kort hierna komt M Verhoef in vrije positie voor het doel doch de bal ging ongelukkiger wijze hoog over. Het spel golft over en weer en beide doelen komen in gevaar, doch het blijft daarbij. Na een mooie aanval van K.D.O. krijgt Jan v. d. Klugt de bal prachtig van rechts toegespeeld en na een prachtige omhaal, weet hij de stand op 20 te brengen. Even laWr is het Co Vlasveld die met een ontzettend hard schot de doelman vari T.A.V.E.N.U. handen vol werk geeft en deze de bal met veel moeite tot corner kan verwerken. Na de rust proberen de gasten de achterstand in te lopen, doch de hechte verdedi ging van K.D.O. weet van geen wij ken. Doelpunten worden er niet meer gemaakt en het einde komt met een verdiende overwinning van K.D.O., dat zodoende een zeer eervolle tweede plaats in deze competitie wist te be halen. De uitwedstrijd van de reser- ven tegen T.O.G.J. werd afgelast. Handbal K.D.O.—D.T.S. 0—3. In een vlotte wedstrijd is het de Kwakelse dames niet gelukt, de ont moeting tegen het sterke D.T.S. uit Nieuw veen in winst om te zetten. Het lukte zelfs niet eens de eer te redden. Nieuwveen wint de toss en verkiest voor de wint te spelen. Na afworp ontwikkelt zich dadelijk een levendig spel en de dames van K.D.O. zijn ondanks de sterke tegenwind voortdurend in de aanval, doch het juiste schot bleef uit, en hun spel.was over het algemeen veel te kort. Ook D.T.S. lanceerden enige aanvallen, doch eveneens zonder succes. Een snelle aanval der onzen met een mooie worp van Greet v. d. Botten, ging juist naast. Na een overrompelende aanval, na 13 minuten spelen lukt het de dames van D.T.S. het heiligdom van K.D.O. te doorboren (0-1). drie minuten later krijgt D.T.S. een straf- worp toegewezen, hoewel deze niet onhoudbaar wordt genomen, trof deze toch doel (0-2). Na de rust probeer den de onzen de achterstand te ver kleinen, doch hoe zij ook hun best deden, de hechte verdediging van D.T.S. wist van geen wijken, en als er een schot werd gelost, dan was het de zeer goed in vorm zijnda doelvei*- dedigster van D.T.S., die dit schot &ist te keren. Nieuwveen speelt sterker als voor de rust en als er nog 8 minuten zijn te spelen, vergroten zij hun voorsprong en brengen zo de stand op 0-3. Hoe onze dames ook streden, het wilde vandaag niet luk ken. Hoewel D.T.S. verdiend had ge wonnen, hadden onze dames zeker ook wel 2 doelpunten verdiend. De junioren wedstrijd werd afgelast. NIEUWKOOP Filmavond. Nadat de K.A.B. toneelgroep „De Dilttant" voor enige jaren met zo'n groot succes hier en in omliggende plaatsen het toneel stuk „Maria Goretti" had opgevoerd, was het een goede gedachte van het KA.B.-bestuur nu de „film" Maria Goretti in het parochiehuis te laten draaien. Dit werd een succes want de belangstelling was heel groot. Nadat de avond geopend was door de secretaris van de K.A.B. E. H. v. Dam, werd eerst een propaganda filmpje gedraaid, waarin reclame ge maakt werd voor de Uitgeverij De Lanteern. Dan begint de hoofdfil die op suggestieve wijze een beeld geeft, van de primitieve omstandig heden, waarin véle Italianen een halve eeuw geleden (en nu ook vaak nog) leefden. In dit milieu leefde en stierf de jeugdige 'heilige Maria Go retti. In ademloze spanning hebben alle aanwezigen de film gevolgd, die zonder sentimenteel te zijn, toch maakte, dat toen eindelijk het licht weer aanging, menige traan haastig werd weggepinkt. En daar was ook wel reden voor. R0EL0FARENDSVEEN Bridgeclub „D.H.V.". De uitslag van de onderling gespeelde wedstrijd was als volgt: 1. Mart. Bakker en Cor v. Haes- tregt 48 mp. 2. Echtpaar v. Berkel, 42 mp.. 3. Echtpaar van der Meer, 42. mp.; 4. Echtpaar Muskens 40 mp.; 5. Alfons Koek en Leo Klein 36 mp.; 6. P. Huigsloot en W. Caspar 32 mp. Z0ETERW0UDE K.A.J. Hedenavond is er voor de jonge arbeiders in het Don Boscohuis een ontspanningsavond. Alleen leden van de K.A.J. hebben toegang. Er zijn door het bestuur weer en kele prijzen beschikbaar gesteld. De afdeling Voorschoten van de willen onze katholieken in België hun kinderen bijzonder onderwijs laten genieten, dit met grote finan ciële offers gepaard gaat. Parochieel zijn comité's opgericht voor school en gezin, die thans moe ten opbrengen, wat hun van staats wege wordt onthouden. Zij zijn dus tot de bedelstaf teruggebracht. Nog andere aspecten van Belgische poli tieke leven werden door spreker uit voerig toegelicht, o.a. de sociale en de gezinspolitiek, waaruit wel bleek, dat wat door de C.V.P. voor het ge zin was bereikt, thans weer onge daan was gemaakt. De heer J. Tange kreeg na zijn causerie een hartelijk applaus en het was de aanwezigen wel duidelijk dat de C.V.P. in België thans een harde strijd te strijden heeft. Bij ontsteltenis van de kvp- vertegenwoordiger, die op het laatste ogenblik verhinderd was, toetste de voorzitter van de afd. Voorschoten, de heer J. R. Eysink Smeets, de Bel gische situatie met de Nederlandse. Het is voor elke katholiek raadzaam om ook in Nederland op zijn zaak te letten. Na afloop van de beide rede voeringen werd de kvp-propaganda- film vertoond. In het begin' van de avond attendeerde de voorzitter de leden nog op het Jongerenappèl dat op 29 april a.s. te Wateringen wordt gehouden. Zij die hier naar toe wil len gaan kunnen zich aanmelden bij de secretaris. Idem zij die belang stelling voor de bromfietssterrit van de kvp, die op Hemelvaartsdag wordt gehouden. Deze vergadering werd nog bijgewoond door afgevaardigden van de Statenkring en door afgevaar digden van de besturen van de kvp uit de aangrenzende gemeenten. kvp was het gelukt om voor haar vérkiezingsactie een buitenlandse spreker te inviteren en wel de heer J. Tange uit Turnhout, lid van de Belgische Tweede Kamer en voor malig secretaris van de Belgische Christelijke Volkspartij. Deze spre ker zou een schets geven van de poli tieke situatie in België. Het kvp-be- stuur heeft niet het genoegen mogen smaken, om een volle zaal te trek ken, alhoewel de opkomst al een stuk beter was dan gewoonlijk. Juist deze spreker was in staat ge weest om de politieke lauwheid, die een groot deel van ons katholieke volk aan de dag legt, weg te nemen, omdat hij de politieke situatie van onze nabuur duidelijk uiteenzette en met stellingen en cijfers en bewij zen aantoonde, wat de gevolgen zijn, wanneer wij niet waakzaam zyn en daardoor gaan verliezen wat is be reikt. Van huis uit was spreker on derwijzer en juist op het gebied van het onderwijs zeer deskundig. In grote trekken heeft spr. een beeld gegeven wat de schoolstrijd in Bel gië te betekenen heeft en waar de strijd om gaat. Thans wordt in Bel gië, dat nu een liberaal-socialistische regering heeft, het bijzonder onder wijs, dat in hoofdzaak katholiek on derwijs is, enorm achtergesteld bij het officiële staatsonderwijs, 't open bare onderwijs, met het gevolg, dat No. 520. Horizontaal: 2. lijst, 6. streling, 8. biersoort, 10. kreupel, 12. de buitenrand van een wiel, 13, slede, 14. jongensnaam, 16. afkorting van selenium, 17. stad in Duitsland aan de Saaie, 18. foei, 20. rivier (Spaans), 21. muzieknoot, 23. einde, 25. wijn soort, 27. buitenhaven, 29. doorwgekt, 30. bedelaar. Verticaal: 1. zijtak v. d. Wolga, 2. metaalsoort, 3. insect, 4. water in Z- H.. 5. wiersoort, 7. bloeiwijze, 9. boom, 11. sterke dr3nk, 12. overvloe dig, 15. profeet, 18. boom, 19. dorpje in de Over. Gemeente Gramsbergen, 21. spoedig, 22. jongensnaam, 24. scheepsvloer, 26. gewicht, 28. tel woord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 519. Horizontaal: 1. Taag, 4. soep, 8. olm, 10 beu, 11. uk, 12. ram. 14. nn., 15. nabob, 17. 'maca dam, 19. Terek, 21. eb, 23. rul, 24. Po. 25. lef, 27. Gen, 28. Tarn, 29. bank. Verticaal: 1. touw, 2. alk, 3. A.M., 5. Ob, 6. een, 7. punt, 9. labarum, 12. racer, 13. model, 15. nat, 16. bak, 18. belt, "20. vonk, 22. Bea, 24. pen, 26. fr.t 27. ga. HET is veel te vroeg, om aan vacantie te denken! De bomen blijven hardnekkig kaal, de kachels branden en de winterjas- sen doen nog goede dienst. Niette min over enkele dagen gooien we de rugzak op de niet meer jeugdige schouders, en verlaten het lieve vaderland. We zouden dat niet zo luchtig doen, als we niet de hoop en verwachting had den er over een paar weken terug te keren. .Jdijn hert denckt anders niet nacht ende doch dan om vreemde landen te bezien schreef onze ontdekkingsreiziger Jan Huygen van Linschoten aan zijn ouders, en wij schrijven het hem na, ter verontschuldiging. HAARLEMMERMEER Burgemeester v. d. Willigen geïnstalleerd Burgemeester mr. C. C. van der Willigen heeft maandag in een open rijtuig zijn entree gemaakt als bur- gemeester van Haarlemmermeer. Oftistuwd door tientallen ruiters kwam hij Hoofddorp binnen, waar de volwassenen hem toewuifde en de schooljeugd hem toezong. Nadat de burgemeester met zijn vrouw en drie dochtertjes bij de Aalsmeerderbrug aan de grens van de gemeente in het open rijtuig wa ren overgestapt begon de. triompha- le intocht. Na de kinderaubade voor het raadhuis, inspecteerde de burge meester de landelijke iuiters, waar na hij werd verwelkomd door de wethouders en de gemeente-secreta- ris. In het raadhuis volgde de ken nismaking met de raadsleden. In de raadsvergadering werden hartelijke woorden tot de nieuwe burgervader gesproken en £e spre kers wezen hem op de mooie, maar omvangrijke taak, welke hem wacht. Nadat de burgemeester getooid was met het teken van zijn waardig heid, de ambtsketen, beloofde hij zijn nieuwe gemeente zo spoedig mo gelijk te zullen leren kennen en zijn beste krachten te zullen geven voor Haarlemmermeer. In de namiddag volgde er een Re ceptie voor de burgerij. HILLEG0M AMERIKAANS SYMPHONIE- ORKEST KOMT OP BEZOEK. Het symphonie-orkest van het 7e Amerikaanse leger brengt zondag 22 en maandag 23 april een bezoek aan Hillegom. De Hillegomse harmonie korpsen hebben in samenwerking met de V.V.V. Hillegom de organisatie van dit bezoek op zioh genomen. Op maandag 23 april geeft dit orkest een uitvoering in de grote zaal van Tres long. Er wordt een beroep gedaan op de Hillegomse ""burgerij aan deze mu sici gastvrijheid te verlenen. Zij be hoeven alleen onderdak, voor hun maaltijden wordt gezorgd. Degenen die bereid zijn onderdak te verle nen kunnen zich daartoe opgeven bij de volgende adressen: Wilhelmina- laan 81, tel. 5486 en Ambachtstraat 52. Ook zullen de leden van de huis vestingscommissie bij de burgerij aankloppen om gastvrijheid voor de leden van de Harmonie Muncipale de Laon uit Frankrijk, dat hier op vrij dag 27 april zal arriveren om bij ge legenheid van het corso in Hillegom mede te marcheren in de stoet en hier te verblijven tot maandagmorgen 30 april. Zij zullen echter volledig de gasten zij van degenen, die hen on derdak verschaffen. LEIDSCHENDAM KLEIN ARTI" MET DRIE OPERETTES. De jeugdafdeling van de gemengde zangvereniging „Arti et Gharitati" is in de grote zaal van het katholieke verenigingsgebouw opgetreden met drie aardige zangspelen zelfs met me dewerking van enige kleuters. Voor de vele belangstellenden, onder wie pastoor v. d. Kolk en pater Belderok, was het een heel genoeglijke, avond. De leider, de heer F. Cappendijk, vroeg bij voorbaat clementie omdat onder de 75 zangertjes er enige wa ren die het met de keel te doen had den waardoor de zang niet voldoende tot haar recht kon komen. Toch is al les meegevallen. De kleinste meisjes kwamen uit met „Het stoute Eek hoorntje". Zoals te begrijpen was het kleuterspel niet volmaakt maar toch oogstten de kleintjes veel applaus. Be ter was het optreden van wat grotere meiejes die uitkwamen met „De Ko ningskeuze" van Geertruida van Flederacke. Vooral echter de laatste operette „Lentebloemen" op tekst van Hille Gaerthe op muziek gezet door Catharine van Rennes was mede om de voorbeeldige uitbeelding van bloemen en planten een grote voldoe ning en de voorzitter van „Arti", de heer C. Groenewegen, mocht met recht constateren dat de jeugdige Arti-zangertjes zich goed gehouden hadden. Hij sprak een welgemeend woord van waardering tot de heer Cappendijk en ook tot mevrouw Pol dermanvan Veen, die het geheel aan de piano had begeleid, waarvoor zij bloemen ontvangst mocht nemen. Geboren: Joannes J. z. van N. C. Bolleboom en C. M. Zoetendaal. Jo hanna E. M. d. van C. H. Hartman en M. W. C. Oude Wolbers. Ferdinan- dus A. G. z. v. J. M. van Rijn en K. M. T. van Rijn. Hubertus C. M. z. van T. N. van Gaaien en A. G. Sta. Hendrika d. van H. Bos en P. Bos. Johannes A. M. z. van J. van der Hulst en A. J. A. Borsboom. Rumol- dus F. M. z. van J. E. Scholtes en H. A. Knijnenburg. Anna G. d. van A. van der Eijk en M. den Hertog. LISSE DE LIMBURGSE DAG In het kader van de traditionele folkloristische dagen organiseert „De Keukenhof" donderdag 19 april de Limburgse dag. Het gezelschap, dat de Limburgse rolklore brengt bestaat uit: „De Kon. Harmonie" uit Maas tricht „De Kon. Mannenzangver." uit Roermond; „De Kon. Schutterij - vereniging" uit Oii'öbeek. Betreffende het laatste gezelschap worden gegevens bijgesloten. Het gezelschap ral worden ver gezeld door de commissaris der konin gin in de Prov. Limburg dr. F. J. M. A. H. Houben, de burgemeesters van Maastricht, Roermond, Amstenrade en Oirsbeek, leden van Ged. Staten. Het zal worden ontvangen door B. en W. van Lisse. Het programma is als volgt samen gesteld: 11.0011.30 concert Harmonie voor restaurant; 11.3012.00 zang door koor voor restaurant; 11.0011.15 défilé van de schutterij voor de offi ciële gasten voor het gemeentehuis te Lisse; 14.4515.45 prijsschieten. 16.00 rondwandeling; 16.1517.00 concert Bannonie; 17.1518.00 con cert zangvereniging. M00R9TWIJK BUITENKERKELIJKE BIJEENKOMST H. FAMILIE. Het was verrassend dat een zo groot aantal dames gisteravond in café de Beurs aanwezig was bij de buitenker kelijke bijeenkomst van de H. Fami lie. De directeur, kap. H. Mussert, sprak hierover zijn grote vreugde uit en heette bijzonder welkom pater J. Dankelman, algemeen directeur van de H. Familie in Nederland en mevr. KlokBoerdam, welke steeds klaar staat voor het zangkoortje van de H. Familie. Uit het jaarverslag bleek, dat de damesleden dit jaar niet zul len deelnemen aan de Stille Om gang, maar in sept. a.s. ter processie zullen trekken naar Heiloo. Hierna werd het woord verleend aan pater Dankelman, die het indrukwekkende congresspel van Venlo in woord en ibeeld op het witte doek ten aan- sohouwe bracht. Hij gaf een beschrij ving van het Oude Testament, waar in de „strijd tegen de duivel" mees terlijk werd weergegeven. Doch ook de moderne tijd kwam ten tonele.. Het is te danken aan Henry Belle- table dat een honderdtal jairen gele den de H. Familie gesticht werd. Na een mooie Maria-declamatie van Coby Groenewoud werd de koffie geserveerd. Het dameszang- I koortje onder leiding van mevr. KlokBoerdam droeg hierna bij aan de luister. Lia Put gaf nog een de clamatie. Vooral kostelijk was het schetsje van de twee oude tantes over de toestand van vroeger in Noord- wijt Het was een zeer leerzame, doch ook genoeglijke avond, die er zeker toe bijdroeg de onderlinge band van do H. Familie te verstevigen. VOOR HET BRUIDSPAAR VAN MONACO. Paus Pius XII heeft zijn pauselijke zegen doen toekomen aan prins Rai nier en Gi-ace Kelly in een persoon lijke boodschap die door een verte genwoordiger van de paus bij het huwelijk aan het paar zal worden overhandigd, aldus is dinsdag op he. Vaticaan vernomen. De pauselijke vertegenwoordiger die de boodschap zal overhandigen is mgr Paolo Marella, nuntius te Pa rijs. Het prinselijk paar zal kort na hun huwelijk door de Paus in audiëntie worden ontvangen. Het protocol voor deze gelegenheid wordt op het ogenblik op het Vaticaan voorbereid. H. M. de koningin en Z. K. H. de prins schenken prins Rainier van Monaco en mej. Grace Kelly ter ge legenheid van hun huwelijk een gro te Delftse vaas met Nederlandse bloemen. De vaas en de bloemen Zijn door jhr. mr. W. E. van Panhuys, die het koninkijlk paar bij het hu welijk zal vertegenwoordigen, uit Nederland naa rMonaco meegeno men. Maandagmorgen is de schipper S. Zoer uit Meppel aan boord van zijn sleepboot „Jantje", dat ondei-weg was op het Meppelei-diep naar de werk zaamheden aan de nieuwe weg Beu kers'Blauwe Hand om een sleep te halen, ernstig gewond en hevig bloe dend in de machinekamer gevonden. Een onderzoek wees uit dat hij op nog niet verklaarde wijze met een been in het vliegwiel van de machine moet zijn geraakt. Het schip werd naar Meppel terug gebracht, waar het slachtoffer van boord werd gehaald om in het diaco- nessenhuis te worden opgenomen; hij was gistermiddag nog niet buiten levensgevaar. De heer Van Iterson greep in de Leidse raad gistermiddag het voor stel tot ophogen van terreinen in het plan-Noord te Leiden,, met 250.000 kubieke meter zand a 3.09 per kub. meter, aan, om zijn ergernis te uiten over het feit, dat de raad niets meer hoort van een vorig plan (kennelijk het Merenplandat toch zovéél goed koper zand kan leveren „De raad, die het plan heeft aange nomen, heeft toch het recht hierover iets te horen Welk enorm verlies leidt Leiden met het verlies van diVzand". Hij stelde aan het college voof* naar Den Haag te gaan en „op zijn poot te spelen". Voorzitter: „U gaat büiteh de orde, kunt 'u zich niet wat beperken?" De heer Van Iterson: „Ik spreek over zand". N00RDWIJKERH0UT MR. H. VELU SPRAK TOT DE OUDERS. De Raad van Overleg, die ons dez winter twee kostelijke toneelavonden heeft bezorgd, heeft het seizoen be sloten met een gezinsavond, tijdens welke eerst mr. H. Velu, secretaris van de jongerengroep in de R.K. Middenstand, een inleiding heeft ge houden en vervolgens uit de zaal een forum werd gevormd met de inleider als vooratter, om vragen te beant woorden. Beide delen van deze bij zondere avond zijn een groot sufcces geworden. De titel, waaronder mr. Velu zijn inleiding hield was vermeld als „De jeugd klaagt de ouders aan", doch kon ook vervangen worden door een ander n.l. „De jeugd voedt de ouders op". De inleider begon met een uitvoerig citaat van een franse schrijver, waarin deze de taak van de ouders als opvoeders van hun kinderen aldus omschrijft: „De ouders zijn de boog in de hand van de grote Boogschutter, welke gespan nen wordt om de kinderen als pij len weg te schieten, verweg, steeds verder van de boog vandaan". De kinderen moeten dus niet vastgehou den worden doch los gelaten met de opdracht „word, wie je bent". De ouders moeten hun kinderen naar zelfstandigheid, naar het dragen van verantwoordelijkheid opvoeden, zo dat op de leeftijd van 1820 jaar ge komen bewust de goede keuze ma ken kunnen uit eigen inzicht en zelf verworven kennis Op die leeftijd beveelt een vader zijn kind niet meer, doch geeft raad, vertelt hoe hjj over een of andere kwestie denkt, doch laat het kind overigens zelf be slissen. Hiervoor moet de jeugd ech ter rijp zijn, dank zij de opvoeding hem gegeven. In een met veel humor gekruid betoog zette mr. Velu deze gedachte uitvoerig uiteen op zeer originele wijze zijn voorbeelden kie zend en vergelijkingen makend. Spr. legde vooral de nadruk er op, dat de jongelui tot overtuigde katholieken moeten worden, niet levend overeen komstig de geboden uit "vrees voor straf, maar omdat zij de zin van het gebod begrijpen, inzien, dat God Lief de is en slechts het werkelijk geluk van de mens beoogt en de mens God dan niet, anders den wederliefde schenken kan, waaruit vanzelf van liefde tot de naaste volgt. Aan het begrip voor deze jeugd, die de wereld ontdekt en een eigen zelfstandige mening vormt ontbreekt dikwijls nogal wat bij vele ouders. Mr. Velu noemde dit kortsluiting tus sen ouders en jeugd. Na deze prachtige inleiding volgde het forum, waarin naast mr. Velu op verzoek mevr. v. d. Weijden, kape laan Lemmers en dokter Wösten zit ting namen. Dank zij de vele vragen maar vooral dank zij de meesterlijke leiding van mr. Velu werd het een prettige en zeer verhelderende d achtenwisseling. Voorzitter: „Maar de laatste korrel is nog lang niet binnen". Wethouder Jc^ngeleen betoogde, dat „Leiden al lang „op zijn poot heeft gespeeld". Er is zelfs zoiets als een conflict-situatie ontstaan. „Als wij 6 a 7 jaar geleden het Merenplan in handen hadden gekregen, hadden we de gemeenschap een dienst kunnen bewijzen. Het zand voor de ophoging van Zuid-West zou bijv. tot 1.50 goedkoper zijn geweest. Dit alles heeft natuurlijk invloed op de huur prijzen van de huizen". Wethouder Jongeleen zei voorts: „Het typische is, dat ze een ander de vergunning willen geven om ons plan de nek om te kunnen draaien'. Hij gaf tenslotte de heer Van Iter son de verzekering dat het college er precies zo over denkt. KYNOLOGEN VERENIGING „RIJNLAND". Op zaterdag en zondag jl. werd in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de traditionele internationale honden tentoonstelling „Winner 1956" gehou den. Vele leden van de K.V. Rijnland hadden hun honden ingeschreven voor de strijd om de zo begeerde „Winnertitel". De volgende successen werden geboekt: Kampioenschap en Winnertitel: de West Highland White Terrier van mevr. C. C. van BuurenVeenenbos, Leidschendam; de Shih Tsu van mevr. J. R. de JongWildschut, Was senaar; de Steenbrak van mej. Hetty Martin, Wassenaar; een Cairn-terrier van Gravin C. v. Zuylen van Nije- velt, Wassenaar; een Basenji van mevr. SandbergDe Vlieger, Wasse naar. Jeugdwinnertitel: een Boxer van de heer p. Liem, Leiden; een Cairn-ter rier van Gravin C. v. Zuylen van Nijevelt, Wassenaar. Reserve kampioenschap: een Schot- se-terrier van dhr J. J. v. Koolber gen, Boskoop. Kwalificatie uitmuntend: een Chow Chow van dhr C. Barning, Leiden; drie Boxers van dhr. D. de Jongh, Oegstgeest; een Foxterrier van mej. N. L. v. d. Kasteele, Wassenaar; een Steenbrak van mej. Hetty Martin, Wassenaar; twee Cocker Spaniels van mevr. R. Woesthoff, Voorschoten. Kwalificatie zeer goed: een Basenji van Jkvr. H. Sandberg, Wassenaar; een Cairn-terrier van Gravin van Zuylen van Nijevelt, Wassenaar. Scheepsberichten AAGTEDUK 17 Rangoon. ABBEKERK 16 Port Swettenham. ALGENIB p. 16 Kp Finisterre n. Antw. ALMDIJK 16 v. R'dam n. Bremen. ALPHARD 17 Buenos Aires. ALUDRA 17 Karachi. AMERS- KERK 17 Hongkong. AMSTELLAND p. 16 Kp Rio n. Montevideo. ANDIJK 16 Le Havre. ARKELDIJK 16 v. R'dam n. Antw. ATJE RAYS 16 v. R'dam n. Hampton Roads. BAARN 16 Amsterdam. BRITSUM p. 16 Keywest n. Hamburg. CAMATIA 16 Curacao. CIRRUS 16 v. R'dam n. Atl. Oceaan. CORYDA 17 te Abidjan. DELFLAND 16 v. A'dam n. Las Palmas. DRENTE 16 v. Surabaja n. Balik papan. ESSO AMSTERDAM 16 v. Antw. n. Ras Tanura. ESSO NEDER LAND p. 16 Ras al Hadd n. Mena al' Ah- madi. GAASTERLAND 16 Refici. HE CUBA 17 R'dam. HELENA 17 Parama ribo. HERSILIA 16 v. Georgetown, n. San Felix. ILOS 16 v. A'dam. p, 17 Texel n. Gothenburg. INDRAPOERA 18 Be- lawan verw. KABYLIA 16 v. Singapore n. Aden. KORENIA 17 R'dam. KOTA AGOENG 17 Halifax. KOTA INTEN 17 Tj Priok. KREBSIA p. 16 Azoren n. Bor deaux KYLIX 16 Curacao. MAASHA VEN 16 Las Palmas. MADOERA p. 16 Sydney n. Melbourne. MARIEKERK 16 Marseille. NIGERSTROOM 16 v. Dakar n. A'dam. PRINS PHILIPS WILLEM p. 16 Kp Vilano n. Teneriffe. ROTULA 17 R'dam. SARANGAN 16 v. Port Said n. Gibraltar. SCHIE 17 Volos. SIBAJAK 16 v. Melbourne n. Sydney. TOMINI 17 Sin- ge- gapore. WALTON JONES 16 Mena al 1 Ahmadi.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2