S)e CoidóeSoti/fco/nt Speciale conferentie over Midden-Oosten is nutteloos Stemming en het weer in Monaco is mineur Franse suggestie door Amerika en Engeland afgewezen Een plotselinge Russische vriendelijkheid jegens Israël Weer een juwelen diefstal De Russen stuurden moordenaar naar Frankfort De strijd voor de gerechtigheid DINSDAG 17 APRIL 1956 47ste JAARGANG No. 13782 Directeur: c M v hamersveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mnd., t7.— p. kwart. Franco p.o. f7.40 - Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 MIDDEN-OOSTEN ISRAëL HEEFT GISTEREN ZIJN onafhankelijkheidsdag gevierd; het herdacht het feit, dat het 8 jaar gele den een souvereine staat is gewor den. Israël heeft gedurende die 8 jaar niet in rust en vrede van zijn onafhankelijkheid kunnen genieten; integendeel het heeft steeds met het geweer aan de voet op de uitkijk moeten staan, daar het omringd was van vijanden, die in die 8 jaar nooit verder zijn gekomen dan tot een wa penstilstand, waaraan men 0 zich soms wel soms niet hield. De Verenigde Staten hebben een Franse suggestie van de hand gewezen om in mei een speciale bijeenkomst van de „Grote Drie" te beleggen over het Midden-Oosten, aldus is maandag in gezaghebbende kringen te Was hington vernomen. Volgens Amerikaanse functionarissen zou zulk een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de V.S. „op het ogenblik geen nut hebben". Volgens doorgaans welingelichte kringen in de Britse hoofdstad willen nw ...„Ki-i, Amerika en Engeland eerst afwachten, wat het resultaat van de vredes- ogenome weerspiege- missie van de secretaris-generaal der V.N. Hammarskjoeld, in het Midden- Israël* R™e™ge"„ 0ostc,n zal L«n en ,w,at het bezoek oplevert van premier Boelganln en partij- secretaris Kroestsjef aan Engeland, waarbij eerste-mimster Eden en zijn minister van buitenlandse zaken Selwyn Llod de Israëlisch-Arabische be trekkingen aan de orde zullen stellen. Israels president Ben Zur en van Israëls premier Ben Goerion een uiterst zorgelijke stemming; de laat ste heeft het volk van Israël er zelfs voor gewaarschuwd, dat het thans een ernstige beproeving zou kunnen moeten ondergaan dan de oorlog van acht jaar geleden. Dat kan natuur lijk wat „show" zijn in verband met de missie van Dag Hammarskjoeld, maar het lijdt geen twijfel dat de situatie voor Israël niet erg prettig is. Er zijn beoordelaars, die menen dat de toestand in het Midden-Oosten niet zó gevaarlijk is, als men het ge lieft voor te stellen. Zij wijzen erop, dat de Arabische landen militair niet sterk genoeg zijn om het tegen Israël op te nemen; zelfs met Nasser in Egypte is het meer' geschreeuw dan wol. Van de andere kant zou ook Israël met zijn tegenwoordige bewa pening niet bij machte zijn om even tueel een offensief tegen zijn buren te beginnen. Derhalve, meent men, zal het daar in het Midden-Oosten wel los lopen. Zij hebben in zoverre gelijk, dat een open conflict in het Midden- Oosten inderdaad niet zo heel veel om het lijf zal hebben, mits het ge- looaliseerd blijft. Maar dat is juist het gevaar bij zo'n brandje; h'et slaat zo gauw naar andere percelen over. Was heel de wereld nu maar eens- EéN LIJN TREKKEN. De directeur van het departement voor Palestijnse aangelegenheden van het Egyptische ministerie van oorlog, kolonel Salah Gohar, maakt op het ogenblik een reis langs de verschillende Arabische hoofdsteden „teneinde de Arabische staten tot één gemeenschappelijke houding te bren gen" ten aanzien van de vredesmissie van V.N.-secretaris-generaal Dag Hammerskjoeld. Israël heeft aan Hammarskjoeld verzocht met Egypte de kwestie van het blokkerep van de doortocht door het Suezkanaal voor schepen op weg naar Israël te willen opnemen. Ham marskjoeld heeft geantwoord, dat de ze aangelegenheid buiten zijn man daat valt. Als de betrokken regerin gen er echter met hem over willen spreken, is hij bereid. ONVERWACHTE GASTEN. v De Sowjet-minister van buiten landse zaken, en de eerste vice-pre mier Mikojan hebben maandag in Moskou voor een verrassing gezorgd door te verschijnen op de receptie gezind tegenover het conflict in het j van de Israëlische ambassade ter ge- Midden-Oosten, dan zou er weinig reden tot ongerustheid zijn, maar het is in -tegendeel bekend, dat de diverse mogendheden uiteenlopende belan gen hebben en dat is niet geruststel lend. Toch zijn er in dit opzicht wel lichtpunten .Op de eerste plaats heb ben Amerika en Engeland het Fran se plan, om een speciale conferentie over het Midden-Oosten te houden, van de hand gewezen, om de begrij pelijke reden, dat men eerst eens moet afwachten wat Dag Hammar skjoeld ervan terecht brengt. In de gegeven situatie kan een zo ostenta tief gebaar als een speciale conferen tie meer kwaad dan goed doen. Op de tweede plaats heeft het Kremlin een opmerkelijk gebaar ge maakt tegenover Israël doordat Mo- lotof en Mikojan op de receptie ver schenen van de Israëlische ambas sade. Dat is een aanwijzing, dat Mos kou de zaak ook niet op de spits wil drijven. De houding van Moskou was immers de laatste tijd allesbehalve vriendelijk tegenover Israël. Het ziet er naar uit, dat men thans op weg is naar iets verbeterende toestan den in het Midden-Oosten. Veto over landbouwwet tegenheid van de Israëlische onaf- hankeijkheidsdag. Het was de eerste maal, dat leiders van het Kremlin een dergelijke Israëlische ontvangst bijwoonden. Een Israëlische functionaris ver klaarde zeer verrast te zijn over het bezoek. „Het kan een zekere beteke nis hebben", zo meende hij, „omdat zij (Molotof en Mikojan) weten dat hun bezoek over de gehele wereld bekend zal worden". Tsjervenkof geeft 't op De Bulgaarse premier Tsjerven kof, Stalin's protégé, heeft de op hem uitgeoefende kritiek niet overleefd. Gisteren is hij afgetreden. Waarschijnlijk zal hij worden op gevolgd door het lid van het Bul gaarse politburo Anton Joegof, ter wijl het niet onmogelijk is, dat Tsjer venkof vice-premier blijft, maar dan met een zeer beperkte verantwoor delijkheid. Het bezoek wekte zoveel verras sing, omdat in de Sowjet-pers de laatste tijd scherpe kritiek op Israël is geleverd, en de Sow jet-politiek van dit ogenblik er op gericht is de Arabische staten, die de Sowjets in de Ver. Naties tegen Israël gesteund hebben, voor zich te winnen, aldus tekent Reuter hierbij aan. Russen op weg naar Londen De Londense politie heeft gisteren de stad uitgekamd, op zoek naar anti-1 communistische demonstranten, die I bet graf van Karl Marx met witte verf hebben beklad en een brandje hebben gesticht voor het bureau van een Russisch persbureau als protest tegen het a.s. bezoek van de leiders van de Sowjetstaat. Geheimzinnige onbekenden hebben krantenbureaus opgebeld en meege deeld, dat dit „slechts het begin van onze haatcampagne" is. De Russische leiders, die met de kruiser „Ordjoniikize" onderweg zijn, zullen woensdag te Portsmouth aan komen. Reeds .controleert een 15 man sterke veiligheidswacht van de Sow jets onder bevel van gen.-majoor Nikolai Zacharow, tè Londen de vei ligheidsmaatregelen. Politiewachten werden na het dub bele incident geposteerd zowel bij het bureau van het persbureau TaSs als bij het graf van Marx. Op Londen Airport is het Russische straalvliegtuig tu 104, dat zoveel op- r ^-~ft ono'er westelijke vliegdeskundigen, toen het de vorige genci—i iwan Serof naar Londen bracht .aangekomen met een •lading eten en drinken voor de Rus sische leiders. Aan boord van de „Ordzjonikidze", wordt vandaag (dinsdag) feest ge vierd. Partij-secretaris Kroestsjef viert nl. zijn 62ste verjaardag. Ex-krijgsgevangenen bij de Heilige Vader Prins Rainier en Grace Kelly heb ben maandag in de kathedraal van Monaco deelgenomen aan de generale repetitie van de huwelijksplechtig heid, die donderdag zal plaats vinden. De prins reed met zijn bruid in stromende regen naar de kathedraal, terwijl honderden journalisten en fotografen op uitnodiging van de prins een repetitie van de gala-voor- steiling in de opera van Monte Carlo door de operaballetten van Parijs en Londen, bijwoonden. Toen de pers mensen echter merkten, dat zij door de prins om de tuin geleid waren, ijlden zij naar de kerk, waar zij nog net getuige waren van de aankomst van het paar, dat niet vrolijk keek. De repetitie in de kathedraal duurde ruim anderhalf uur, temidden van het gehamer van arbeiders en electriciens, die tribunes timmerden en lichtinstallaties voor televisie operateurs en fotografen monteerden. 3ij het verlaten van de kerk keek de prins boos naar de fotografen die daar nog stonden te wachten. Erbarmelijk slecht. Het weer is erbarmelijk slecht. De paraplu-winkels in Monaco doen goede zaken, doch de weerkundigen verwachten beter weer. Dat mag ook v/el, wil de openlucht-ontvangst die de prins voor zijn -2.500 Monegasken President Eisenhower heeft zijn veto uitgesproken ever een door de jJocll QCZC meldde democraten ingediend wetsontwerp, dat voorzag in een massale hulp aan financieel zwaar getroffen Ameri kaanse boerën. In een boodschap aan het Congres zei Eisenhower tegen dit ontwerp te zijn, omdat daardoor de weg zou worden vrijgemaakt voor nog grotere landbouwoverschotten. zich bij de politie Een 30-jarige Oostduitser Wolf gang Wildprett heeft zich op 29 dec. jl bij de Westduitse politie gemeld met de bekentenis, dat hij door Sov jet-Rusland naar Frankfort a. d. Main was gezonden met de opdracht de Zweedse stakers in contact met de politie Tijlens zaterdag gehouden d»mo**strr*ies in Kc^ha^e^ in botsing met de politie. Dat het niet zacht/.i.infg toeg'-v leider van de ondergrondse anti-com- munis'.ische activietit in Rusland, dr. Vladimir Poremsky die in Frankfort woont, te vermoorden. Wildprett werd na zijn vrijwilli ge melding ingesloten in de stadsge vangenis te Frankfort, terwijl zijn zaak wordt onderzocht, zo deelde gis teren een woordvoerder van het fe derale gerechtshof in Karlsruhe mee op een persconferentie. Een woordvoerder van een orga nisatie van Russische emigranten had van tevoren bekendgemaakt dat Wildprett zich bij de politie had ge meld, omdat hij er niets voor voelde dr. Poremsky te vermoorden. Wild prett had Poremsky's organisatie te lefonisch op de hoogte gesteld, die hem aanried zich aan te geven. Poremsky wordt door de Russische anti-communisten beschouwd als de geniale organisator van kleine ver zetsgroepen die binnen de grenzen van de Sovjet-Unie opereren, onaf hankelijk van elkaar. Wildprett heeft tegenover de poli tie verklaard, dat hij met een Duits standaardpistool met zes kogels door de Russen over de grens was ge bracht, voorzien van een vals West duits persoonbewijs, met 500 West duitse marken en twee foto's van Poremsky. Een verdere 20.000 mark 18.000) waren hem in het voor uitzicht gesteld als ziin moordaan slag zou slagen. Hij zou voor dit werk zijn uitgezocht, omdat hij als agent van de Oostduitse veiligheids dienst in Westduitse vluchtelingen kampen had geopereerd. De Russische organisatie, die dit nu bekendmaakt, verklaarde dit te doen om ..sommige mensen" -r- ken nelijk de Britten eraan te herin neren. „dat zij moordenaars de hand gingen drukken", waarbij blijkbaar <w~*hen stakers werd gedoeld op het bezoek van it de foto zien. Boelganin en Kroetsjef aan Engeland l woensdag, na de burgerlijke huwe lijksplechtigheid organiseert in de tuinen van zijn paleis, niet in het water vallen. Het slechte weer is er mede de oorzaak van, dat het humeur van de bruiloftsgasten, gokkers en journa listen die uit 50 of meer verschil lende landen naar Monaco zijn ge komen, niet erg best is. BRUIDSMEISJE BESTOLEN Uit een hotel» in Monte Carlo zijn maandag juwelen ter waarde van 10.000 dollar gestolen van mevr. Ar- vid Pamp, een van de bruidmeisjes van Grage Kelly. Dit is de tweede diefstal die in dit hotel werd gemeld. Zaterdag miste mevr. Mc.Clokskey, die als gaste van de familie Kelly in Monaco is, juwe len ter waarde van 36.000 dollar. Op verzoek van de plaatselijke politie zijn vijf Franse politiemannen, deskundigen in het oplossen van juwelendiefstallen, naar Monaco ver trokken. De „doodgezongen" inboorling De Australische inboorling, die door de vrouwen van zijn stam „doodgezongen" zou worden, heeft maandag voor de eerste maal sinds hij in het ziekenhuis opgenomen werd om voedsel en water gevraagd. Hij is tot nu toe kunstmatig gevoed. Hij bleef 25 minuten buiten de ijzeren long en hqd de grootste moei te het water dat hem gegeven werd op te drinken. De artsen vermoeden dat hij vergiftigd is. Amerika wacht af De zoon van Leon Jungschlager heeft op zijn verzoek aan president Eisen hower om ten behoeve van zijn va der bij de Indonesische regering te interveniëren, van het Witte Huis ten antwoord gekregen dat in dit sta dium van het proces niets gedaan kan worden, doch dat de Amerikaan se regering het verdere verloop van het proces aandachtig zal volgen. 30.000 Voormalige Italiaanse krijgsgevangenen, in Rome bijeen om de tiende verjaardag te vieren van hun repatriëring, welke door Paus Pius XH zo zeer werd bespoedigd, zijn in de St. Pieterskerk door Z. H. de Paus ontvangen na eerder een Mis in dé openlucht te hebben bijgewoond en een bezoek te hebben gebracht aan het graf van de onbekende soldaat in de eeuwige stad. De foto laat zien hoe de Heilige Vader zich tijdens deze audiëntie over een invalide oorlogsveteraan buigt om hem te zegenen. Wilde Stalin alle Joden deporteren? De „Times" meldt, uit de commu nistische staten vernomen te hebben dat Stalin enkele dagen voor zijn dood voorbereidingen aan het tref fen was om de joden in Rusland naar een der noordelijke gebieden over te brengen. Dit zou door eerste secre taris Kroestjef zijn meegedeeld in een toespraak, die hij in een beslo ten bijeenkomst van de communisti sche partij te Moskou op het jongste partijcongres hield. In maart 1953 stelde Stalin de an dere communistische leiders in Ken nis van zyn voornemen. Deze waren ontzet en met name vice-premier Mi kojan en minister van buitenlandse Het blijft koud In de luchtdrukverdeling boven West-Europa komen slechts lang zaam enkele kleine wijzigingen voor. Een depressie, die gisteren 't Alpen gebied vanuit het zuiden naderde, was vanmorgen tot Tsjecho-Slowa- kije gevorderd en trekt nu verder in de richting van de randstaten. In Scandinavië, op de Noordzee en de Britse eilanden stijgt de luchtdruk. Onder deze omstandigheden blijft de wind in de noordhoek en houdt de aanvoer van koude lucht uit Scan dinavië, waar het 's nachts matig vriest, aaai. Het front van deze koude lucht lag vanmorgen bij de Alpen. Het ging vergezeld van 'een neerslaggebied, dat in Duitsland uit gebreide sneeuw veroorzaak heeft. Op de zitting van 12 april in het proces tegen de heer Jungslaeger te Djakarta overhandigde de verdedigster, mevrouw M. Bouman, een aantal documenten aan rechter Mengkom (links) zoals de foto laat zien. De docu menten werden cMer niet erWnd als doch werden door de rechter als informatie geaccepteerd. zaken Molotof zouden hebben ver klaard dat een massa-deportatie der Russische joden de verontwaardiging van het buitenland zou opwekken. President Worosjilof zou hebben ge zegd dat Stalins plan misdadig was en dat het gelijkenis vertoonde met de gruwelen der nazi's. Hierop zou Stalin in razende woede ontstoken ziin. Enkele dagen daarna kreeg hü de beroerte, waaraan hij is overle den. HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot X woensdagavond. Opgemaakt te s j 11.15 uur). AANHOUDEND KOUD. Overdrijvende wolkenvelden en X X overwegend droog weer. Matige noordelijke wind. Hier en daar nachtvorst. Weinig verandering X in temperatuur. 18 April zon op 5.39, onder 19.45; maan op 12.02, onder 2.27. 00.28 E.K. Hoogwaterstanden ia April v.m. 8.30; n.m. 9.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmorg- gen 7 uur luiden: HELSINKI zwaar bew. 3 C. STOCKHOLM nevel 3 OSLO onbewolkt 4 KOPENHAGEN sneeuw 1 ABERDEEN regenbui 1 DUBLIN onbewolkt 1 LONDEN licht bewolkt 19 AMSTERDAM zwaar bew. 2 BRUSSEL nevel 1 PARIJS geheel bewolkt 2 BORDEAUX onbewolkt 4 GRENOBLE regen 5 NICE licht bewolkt 9 BERLIJN regen 3 FRANKFORT sneeuw 2 MüNCHEN regen 10 ZüRICH regen 4 GENèVE regen 3 LOCARNO regen 7 WENEN licht bewolkt 11 INNSBRUCK zwaar bew. 11 ROME onbewolkt 14 Korreltje Kunstwerk matigheid. wordt geschapen uit

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1