S)e CöidóeSoii^mit f Vredestichter Hammarskjskjoe!d naar Jordanië Franse straaljagers voor Israel Geveltoerist maakt juwelen buit in Monaco Boelganin en Kroestsjef hebben zich ingescheept Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. MAANDAG 16 APRIL 1956 47ste JAARGANG No. 13781 I Waarom vangt men in MONACO geen dieven met dieven? KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, 12^5 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes IJ De spanning blijft zich ontladen in incidenten De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, is uit Egypte in Libanon aangekomen. Onderweg heeft hij Gaza bezocht en in Lydda met Israëlische leiders gesproken. Hammarskjoeld heeft verklaard, in Caïro datgene gedaan te hebben, waarvoor hij gekomen was. Volgens waarnemers betekent dit dat hij zijn eerste doel: een onmiddellijk onvoorwaardelijk staken van het vuren aan de grens tussen Egypte en Israël, bereikt heeft. NIEUWE INCIDENTEN. Nabij Rez, in het gebied van Gaza, hebben Israëlische en Egyptische voorposten elkaar echter zaterdag middag een uur lang met automati sche wapens beschoten. Aan Israëlische zijde vielen geen slachtoffers. Zeven personen zijn in Libanon oro het leven gekomen toen hun woning in het dorp Yareem, dat ongeveer anderhalve kilometer van de Israëli sche grens ligt, door onbekenden met dynamiet werd opgeblazen. Het machtige Amerikaanse vakver bond A.F.I.C.I.O. heeft aanbevolen dat de Ver. Staten wapens leveren voor de verdediging van Israël. Deze aanbeveling is gisteren door de voor zitter van het vijftien miljoen leden tellende vakverbond, George Meany, gedaan in een radiorede ter gelegen heid van de achtste onafhankelijk heidsdag van Israël. Acht van de twaalf Mystère-straal- jagers, die Israël in Frankrijk had be steld, zijn intussen op de plaats van Geen Duits-Russische onderhandelingen Dr. von Brentano, de Westduitse minister van buitenlandse zaken, heeft in een vraaggesprek met een correspondent van Reuter zaterdag met nadruk verklaard, geen bilatera le besprekingen met de Sowjet-Unie over de Duitse eenheid, de ontwape ning en de Europese veiligheid te willen beginnen. Hij sprak westduit se persberichten tegen, waarin ge waagd wordt van het voornemen van de minister tot het voeren van der gelijke besprekingen. De westduitse regering, aldus de minister, had van het ogenblik af, dat diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie werden gevestigd verklaard, dat deze weg „onder geen beding" gebruikt zou worden voor rechtstreeks onderhandelingen met de Russen achter de rug van de wes telijke bondgenoten om. Volgens de minister is West-Duitsland te zwak om zich met de Sowjet-Unie in bi laterale onderhandelingen te kun nen meten. Een poging hiertoe zou fataal zijn. De westduitse regering, aldus de minister, meent, dat Duits land slecht met de hulp van zijn westelijke bondgenoten herenigd kan worden. Luchtgevecht tussen Chinezen Straaljagers van communistisch en nationalistisch China zijn zaterdag bij het door de nationalisten bezette eiland slaags geraakt. Aan beide zij den namen vier toestellen aan het gevecht deel. Volgens de nationalisten is een communistische Mig neergeschoten en volgens de communisten een na tionalistische F 84 Thunderjet. bestemming aangekomen. Israël is van plan er nog twaalf te kopen. Men beschouwt de Mystère als het enige straalvliegtuig dat in staat is de Russische IV^igs te weerstaan die Egypte onlangs heeft aangekocht. BEN GOERION WAARSCHUWT. De premier van Israël, David Ben Goerion heeft zondag in een radio rede zijn land gewaarschuwd, dat het wellicht een zwaardere proef te door staan zal hebben dan die van de Ara- bisch-Israëlische oorlog, acht jaar ge leden. Sprekend over Egypte, Jordanië en Syrië zei hij: „Voor iedere klap zullen wij er twee teruggeven". Over de bewapening van Egypte verklaarde hij, dat deze bewapening niet alleen de vrede van Israël be dreigt, maar die van de gehele we reld en dat de landen, die Egypte van wapens voorzien en Israël deze wa pens weigeren, een grote verant woordelijkheid in de geschiedenis op zich nemen. Regen kweekt ontevredenheid Een gast van de ouders van Grace Kelly in Monaco, mevrouw Matthew Mccloskel, heeft zaterdagavond ver klaard dat haar juwelen ter waarde van meer dan 170.000 gulden zyn ont stolen. De juwelen zouden uit haar hotelkamer zijn ontvreemd. De diefstal is vermoedelijk het werk van een geveltoerist. Het gebeurde heeft een nerveuze spanning teweeg gebracht. Toen zon dagavond Rainier en Grace in Monte Carlo de „Sportclub" binnenkwamen voor een gala-diner en op onverklaar bare wijze plotseling alle lichten uit doofden, ontstond er bijna een paniek. Sommige dames gilden en allen hiel den angstig hun juwelen vast. De gezochte geveltoerist opereert reeds lang aen de Franse Rivièra, naar het voorbeeld van de geveltoe rist in Grace's laatste film „Te catoh a thief'. In september stal hij in de villa van de Franse bankier Pierre Bas, nabij Nice, juwelen ter waarde van 120.000 gulden. Bij een bezoek aan de villa van Aly Khan werd hij gestoord en verdween met slechts 300 gulden over het. dak. Zijn laatste sladhtoffer-van-formaat was de Griekse reder Spyridon Catapodis, van wie hij voor 200.000 gulden aan juwelen stal. Slachtpartij in Algerije Volgens in Algiers ontvangen be richten heeft de Franse kruiser „Guihen" met een intensief bombar dement een bende Algerijnse op standelingen volledig vernietigd, na dat de bende door mariniers en troe pen, ondersteund door laagvliegende jachtvliegtuigen, in de bossen van kaap Roa, ten Oosten van Bone, in een val waren gedreven. De rebellen waren, na een verras sende landing van Franse troepen, teruggedreven naar een dorp. Ter wijl het zware geschut van de kruiser dood en verderf zaaide, hielden de Franse troepen alle toegangen tot het dorp afgesloten, zodat geen en kele opstandeling ontsnappen kon. Na het bombardement door de krui ser volgde een beschieting met ra ketten en machinegeweren door gol ven zeer laag vliegende jachtvlieg tuigen. Alle ingesloten rebellen zijn gedood. De politie, die reeds lang jacht maakt op de dief, heeft op vage aan wijzingen drie personen gearresteerd in een vertwijfelde poging haar pres tige te redden. Zij zijn echter alle drie weer vrijgelaten. De juwelendiefstal vormde voor de Monegasten de enige vage afwisseling tijdens een weekeinde vol regen. Mèt de regen is over Monaco de onte vredenheid gekomen. De Monegasken voelen zich achtergesteld bij de „Kel- ly-kolonie" uit Amerika, die uitnodi gingen krijgt voor alle grote partijen. Er is tenminste één groep men sen, die garen spint bij het koude en regenachtige weer en dat zijn de bontwerkers. De meeste gasten zijn aangekomen met in hun koffers slechts lichte zomerkleding; vooral de Amerikanen, geloof gehecht hebben aan de legende van de „Cote d'Azur". Zij bestormen de bontwinkels, die gouden zaken doen. Ook in een an der opzicht zijn de Amerikanen ge desillusioneerd. „Het is veel duurder dan bij ons", zeggen zij. De filmster Grace Kelly en-prins Rainier van Monaco hebben maan dag in de kathedraal ter plaatse „generale repetitie" gehouden van hun huwelijk, dat aldaar donderdag a.s. zal worden voltrokken. Jungschlager in observatie Jungschlaeger is ter observatie op genomen in het koningin Emma Zie kenhuis (Tjikini) te Djakarta. Hij lijdt aan verhoogde bloeddruk. Het was hem in verband met zijn klachten daaromtrent toegestaan za terdag j.l. een dokter te bezoeken, Jungschlaeger is thans voorlopig voor vier dagen ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. Het paviljoen, waar Jungschlaeger is ondergebracht, wordt dag en nacht zwaar door de politie bewaakt. Cycloon over Portugees O. Afrika Een cycloon heeft verleden week in de districten Nampula en Niassa in Portugeest Oost-Afrika minstens 107 slachtoffers geëist, aldus blijkt uit berichten, die zaterdag te Beira zijn ontvangen. Reddingsploegen zijn in de geteis terde gebieden nog steeds op zoek naar slachtoffers. Over land en door de lucht worden medicamenten en voedsel aangevoerd voor de overle venden. Volgens de ontvangen berichten heeft de cycloon, bekend onder de codenaam „Edith", een groot aantal slachtoffers veroorzaakt onder dc Europese en Afrikaanse boeren. De cycloon ging gepaard met zwa re regenval, waardoor de rivier de Ruo buiten haar oevers is getreden. Als gevolg hiervan zijn alle spoor wegverbindingen tussen Nyasaland en Beira verbroken. Op een plaats, ongeveer drie kilometer ten zuiden van Shiromo, stroomt het rivierwa ter het omliggende land binnen door een got van 40 meter breedte. De provincie Niassa heeft een be volking van meer dan twee miljoen zielen en ligt in het noordelijke deel van Portugees Oost-Afrika. Het grenst aan Tanganyika en Nyasaland. Bom op sportterrein Zondagmiddag zijn zesentwintig mensen gedood en dertig gewond door een kleine bom, die een vlieg tuig van de luchtmacht per ongeluk had laten vallen op een sportterrein te Prachuab, 318 km. van Bangkok verwijderd. Volgens een bekendmaking van de directeur van de Thailandse voorlich tingsdienst was het vliegtuig op weg naar Bangkok. Het ongeluk was waarschijnlijk te wijten aan een fout in het mechanisme voor het loslaten van bommen. Met nieuw ontwapeningsvoorstel? Premier Boelganin .en partijleider Kroestsjef van de Sowjet-Unie zijn gistermiddag aan boord van een Rus sische kruiser naar Engeland vertrok ken. Zij worden woensdag in de Brit se haven Portsmouth verwacht. Dit is de eerste maal sinds de re volutie van 1917 dat de hoogste lei ders van de voornaamste communisti sche staat ter wereld een staatsie be zoek brengen aan een westelijke gro te mogendheid. Boelganin en Kroestsjef reizen met de 12.800 ton metende kruiser Ord- jonikidze. Zij zijn vertrokken uit Baltisk, de zeehaven van Kaliningrad het voormalige Koenigsberg waar zij enkele uren tevoren per trein Gestrande passagiers redden het leven en ook het vliegtuig By het maken van een noodlanding in de haven van Genua, verloor deze Engelse „Solent"-vliegboot de linker drijver. Onmiddellijk werd om assistentie gevraagd, en in afwachting van die hulp gingen bemanning en pas sagiers, 39 man sterk, op de rechtervleugel zitten, om zo voor een tegenwicht te zorgen, zodat de machine in evenwicht zou blijven. De hulp kwam na tien minuten en allen konden zonder letsel, doch een spannende ervaring rijker, gered worden. uit Moskou waren aangekomen. Op weg naar de kruiser werden zij door duizenden toegejuicht. EDEN NAAR MOSKOU? In Moskou verwacht men dat Boel ganin premier Eden zal uitnodigen voor een tegenbezoek aan Moskou in de a.s. zomer. Deze uitnodiging zal Eden waarschijnlijk aanvaarden. Van Russische zijde is erop gezin speeld dat Boelganin en Kroestsjef in Engeland een nieuwe opzienba rend ontwapeningsvoorstel zullen j doen. In een Engelse uitzending van radio-Moskou zei een commentator: Wij zijn er zeker van dat het bezoek van de Sowjetleiders ertoe zal bijdra gen de impasse in de huidige ontwa peningsbesprekingen in Londen te doorbreken. Het is verder te verwachten, dat de Russische bezoekers zullen wij zen op het belang van een toeneming van de handel tussen Oost en West. Dat zou bij de Britten in goede aarde vallen. In Londen zijn reeds twee twee- motorige Russische lijnvliegtuigen aangekomen met een „voorhoede" van 12 personen. Leonid F. Ilychew, perschef van het Russische ministe rie van Buitenlandse Zaken, deelde mee, dat Stefan Mik,ojan, de zoon van vice-premier Mikojan, „in Moskou ziek ligt" en daarom niet een der vliegtuigen als piloot had bestuurd. DUIDELIJKE TAAL. De bisschop van Leeds, mgr. dr. J. J. Heenan, keert zich in de katho lieke „Universe" tegen het bezoek van Boelganin en Kroestsjef en schrijft onder de titel: „Onze gasten" het volgende: „Moge de vijanden van God eens duidelijk gezegd worden, dat wij geen vertrouwen hebben in hun woorden, maar op hun daden letten. Laten zij de honderd-duizenden die in de strafkampen aan wegen en ka nalen zwoegen, vrij laten. Laten zij hun stromannen terugtrekken uit de christelijke landen, die onder de greep van het Rode Leger worden gehouden. J Laten zij de bisschoppen, priesters, broeders en zusters, vaders en moe ders van gezinnen, jonge katholie ken, die zonder veroordeling in de gevangenis zuchten de vrijheid her geven. Als zij dan de vrijheid zozeer be minnen, laten zij dan het IJzeren Gordijn afbreken en de Sovjet-onder danen de wereld in laten gaan". De opvolger van generaal Gruenther Dit is generaal Lauris P. Norstadt, chef-luchtmachtstaf bij het hoofdkwar tier van de Navo, die op voordracht van president Eisenhower door de Navo-raad is benoemd tot opvolger van generaal Alfred M. Gruenther als opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachtcn. Generaal Norstadt, een Amerikaan, is 49 jaar oud. Generaal Gruenther zal nog dit jaar op eigen verzoek van zijn functies worden ontheven. Auto te water Echtpaar verdronken Tussen Scheemda en Heiligerlee is ip de nacht van zaterdag op zondag een personenauto, waarin het echt paar de HaanSchuurman uit Mee- den was gezeten, in het Winschoter- diep gereden, waarbij beide echtelie den verdronken. Het ongeval gebeur de bij een brug over het kanaal bij Scheemdermeer, waar de auto in een bocht naar rechts te ver links heeft aangehouden en langs de brug in het kanaal verdween. Toen een zoon van de slachtoffers zondagmorgen bemerkte, dat zijn ouders niet thuis gekomen waren, waarschuwde hij de politie, die de sporen van autobanden vond naast de brug. Hulpvaardigheid op de weg De politie te München heeft door een ongeluk op een hoofdverkeers weg te enscèneren, willen onderzoe ken hoe het gesteld is met de hulp vaardigheid van automobilisten. Van de 51 Duitse automobilisten, die de plaats van het „ongeluk" passeerden, hebben slechts 14 gestopt. Daartegen stopten bijna alle Amerikaanse auto mobilisten, 'die op de weg reden en boden hun hulp aan. Bij een dergelijke proef in Zwit serland stopten 25 van de 26 auto's In Italië was slechts één van de 54 op de proefgestelde automobilisten bereid tot hulpverlening. Bij de Duitse proef bleek de be reid tot hulpverlening bij de auto mobilisten omgekeerd evenredig te zijn aan de grootte van de wagen. Nog geen lenteweer Tijdens het weekeinde bevond zich boven ons land een uitgebreid wol kendek, dat samenhangt met een front, dat de begrenzing vormt van koude continentale lucht en zachte van oorsprong oceanische lucht. In de nacht van zondag op maandag be- gon een gebied met opklaringen zich uit het noordwesten over onze omge ving uit te breiden. In de nacht van zondag op maandag daalde tijdens opklaringen de temperatuur in het noorden en westen plaatselijk tot om het vriespunt. Het vliegveld Eelde meldde zelfs een minimumtempera tuur van min twee graden, zodat zware nachtvorst is opgetreden. In tussen is bij de Afrikaanse kust een depressie verschenen, die een sirocco doet opsteken, tegen de zuidelijke berghellingen van de Italiaanse Al pen wordt warme lucht gedwongen op te stijgen en dit heeft overvloedi ge regens in de Povlakte tot gevolg. Mede onder invloed van het warmte transport uit het zuidèn beginnen de barometers in West-Europa flink te stijgen. Dit betekent voor het weer bij- ons, dat de noordoostelijke wind koude lucht uit Noord-Duitsland blijft aanvoeren, terwijl ook wolken velden zullen binnendrijven. In de komende nacht zal op plaatsen, waar nog opklaringen voorkomen, opnieuw nachtvorst optreden. De regen kansen zijn voor morgen gering en in de tem- peratuurverdeling komt weinig ver andering. Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot- vica ris-generaal van de bisschop van Rot terdam: de hoogeerw. heer A. C. Schaper, die pastoor was te Nieuw Vennep; tot deken van het dekenaat Leiden: de z.e. heer W. P. M. Ha ring, die pastoor was te Dordrecht (O. L. Vrouw). Deken Haring is te vens benoemd tot bouwpastoor van de parochie van de H. Lodewijk te Leiden. Tot pastoor te Dordrecht (O. L. Vrouw) de z.e. heer L. C. Schinkel, die kapelaan was te 's Gravenhage (H. Jacobus); tot pastoor te Katwijk, de z.e. heer F. P. M. van de Vliet, die aldaar waarnemend pastoor was. HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND KOUD. Op de meeste plaatsen droog weer met overdrijvende wolken velden, maar ook opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en noord. Vannacht hier en daar nachtvorst, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 17 April zon op 5.41, onder 19.43; maan op 10.44, onder 1.51. Hoogwaterstanden 17 April v.m. 7.30; n.m. 8.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bew. —2 C. STOCKHOLM geheel bew. —1 OSLO sneeuw —1 KOPENHAGEN sneeuw 1 ABERDEEN half bew. 2 DUBLIN onbew. —1 LONDEN onbew. 0 AMSTERDAM onbew. 1 BRUSSEL geheel bew. 4 PARIJS geheel bew. 5 BORDEAUX regen 8 GRENOBLE zwaar bew. 10 NICE regen 12 BERLIJN regen 3 FRANKFORT nevel 9 MÜNCHEN geheel bew. 8 ZURICH geheel bew. 9 GENèVE regen 10 LOCARNO regen 8 WENEN half bew. 10 INNSBRUCK zwaar bew. 7 ROME geheel bew. 18 Korreltje

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1