Se fieldde Sou^arit Hammarskjoelds missie had toch enig succes Dupliek van mevr. Bouman in Jungschlager-zaak Monaco in feesttooi Uitbundig welkom aan toekomstige prinses Israel en Egypte beloven zich te onthouden J 1 1 r KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 13 APRIL 1956 47ste JAARGANG No. 13779 Directeur: C. M. v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., 17.— p. kwart. Franco p. o. f7.40 - Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 ROOD BEZOEK Kelly's ifltocllt in IVlOflSCOI^race bereikte haar nieuwe vaderland Monaco zwelgt in romantiek en feestgedruis 1JTET IS DE VRiAAG wat volgende week meer de aandacht zal trek ken: 't bezoek van de Russische reis- tweeling Boelganin en Kroestsjef aan Engeland of de huwelijksplechtigheid van Grace Kelly met de sprookjes prins harer dromen in Monaco. Er is één klein verschil, n.L dat Grace Kelly niet te klagen heeft over een gebrek aan publiciteit; integendeel doet men alle mogelijke moeite om de belangstelling wat in te perken. Daar entegen zijn de Russen niet tevreden over het contact, dat hun wordt toe gestaan met het volk. De Britse premier Eden had 0 het heel diplomatiek inge kleed. Hij dacht: dit reisje moet geen propaganda-stunt worden zoals de heren dat in India gedaan was hebben; wij zullen ze voorstellen wegens het gev/icht van hun komst om de nadruk voorai te leggen op de diplomatieke gesprekken en daar voor zoveel tijd te reserveren, dat er voor contact met het Engelse puibliek weinig overblijft. Dat laatste zei hij er natuurlijk niet bij en daarom ac cepteerden de Russische leiders dit voorstel. Zij hadden er trouWens niet op gerekend, dat het Britse volk voel baar zou zijn voor enthousiaste bevlie gingen tegenover Sowj et-autoriteiten. Maar toen vriend Malenkof thuis kwam met opgewekte verhalen over meisjes, die hem zo maar spontaan gekust hadden en de cadeautjes, die hij gekregen had toen vonden Kroestsjef en Boelganin het toch wel sneu, dat zij dit alles mis zouden lopen. Zij zijn nu wel sinds kort ab soluut tegen elke persoonsverheer lijking, maar een klein beetje ver heerlijking van hun eigen persoontje wil er bij hen toch wel in. Bovendien is een schouderklopje hier en een opgetild klein jongetje daar een niet te versmaden reclame. Eden hield echter het been stijf; die reclame was nu juist wat hij zeker niet wilde en daarom kon het pro gramma niet gewijzigd worden. Wij zijn benieuwd, wat het bezoek van de Sowj et-heren aan Londen in de praktijk zal opleveren. Eden schijnt er nogal waarde aan te hechten en er het een en ander van te ver wachtten. Waarschijnlijk zullen- wij het belang van dit bezoek pas kunnen beoordelen na een vrij langdurige ter mijn. Van een betere verstandhouding en een beter wederzijds begrip tussen de volken van Engeland en Rusland, v/elke het gevolg zou moeten zijn van dit bezoek, verwachten wij niet al te veel, als dat niet vergezeld gaat van een concrete koerswijziging in de politiek van de Sowj et-Unie. Tussen de opvattingen van het Westen en die van de Sowj et-Unie gaapt een te brede kloof dan dat deze overbrugd kan worden met kushandjes en glim lachjes. De Amerikaanse filmster Grace Kelly is thans gearriveerd in haar toe komstig gebied. Zoals gemeld, is de boot, waarmede zij de Oceaan is over gestoken, de „Constitution" gistermorgen op de rede van Monte Carlo aangekomen, waar Grace Kelly van boord werd gehaald door prins Rainier III met zijn jacht „Deo Juvante". JACHT KWAM LANGSZIJ. i in dit paleis dat de romance vorige Een minuut of tien nadat het jacht j z02?fr b®£°n- gekomen, verscheen auto met het bruidspaar werd Grace Kelly op een der benedendek- blJ de h,ekken van he' Paleis °ntvj^" ken. Zij was in het marine-blauw ge- f nnmet klaroengeschal van de gar- kleed, droeg een wit-mousselinen de- .D.e, vad" ™n .de bruid, een wel- j. gestelde aannemer, haar moeder en hoed en hield in haar armen de s reden in zwarte poedel „Olive", die zij van de enkele andere personages reaen in nrins ten eeschenke heeft "ekreeen twe<! andere auto s naar het paleis, n. f.a I Enkele minuten na aankomst ver- De poedel had, precies als zijn mees- h d Grace Kelly op teres, een wit satijnen halsbandje om. j Prins Rainier en Grace Kelly druk- het aandringen van de buiten wach- ten ter begroeting elkander de hand. I Zo'n eau de cologne-flesje! Door het ontploffen van een grote fles eau de cologne is te Plasemcia in Spanje een huis van drie verdie pingen i«i brand gevlogen en inge stort. Zeven personen werden gedood. De terugvaart van het jacht naar de haven werd begeleid door het ge donder van saluutschoten vanaf de rotsen van Monaco, het gelui van kerkklokken en het geloei van auto claxons. Ook een internationale ex- prestrein, die door het vorstendom passeerde, liet zijn fluit horen. Hef- schr oef vliegtuigen cirkelden boven het jacht, toen het in de haven meerde. Eén en al kleur. Van zee uit gezien was het gehele vorstendom één en al kleur. Alle balcons en de daken van de gele, rose en blauwe huizen tegen de hel lingen waren afgeladen met toeschou wers, overal woei de Amerikaanse en de rood-witte Monegaskische vlag. Nadat de „Deo Juvante" gemeerd was, werd aan boprd nog een cham pagne-feestje gehouden, waarop mi nisters van Monaco de bruid toe dronken. - Later stapte miss Kelly (haar ar men vol orchideeën) en haar ver loofde in een limousine, die hen naar het prinselijk paleis bracht. Het was menigte op het balcon. Zij werden langdurig toegejuicht. Attentie van Onassis. De Griekse scheepvaartmagnaat Aristoteles Onassis had voor enkele bijzondere attracties gezorgd ter ge legenheid van Grace Kelly's aan komst. Toen de „Deo Juvante" de haven binnenvoer, vloog hij er in een sportvliegtuigje overheen en strooide duizenden bloemblaadjes op het jacht neer. Op Onassis' eigen jacht werd tegelijkertijd een enorme vuurpijl afgeschoten, die hoog in de lucht uiteenbarstte, waarna een pa rachute met de vlaggen van de Ver enigde Staten en van Monaco kwam neerdalen. OP DE TELEVISIE. Aan het prinselijk huwelijk in Mo naco zullen verscheidene Eurovisie- uitzendingen gewijd worden, die ook de NTS op het programma geplaatst heeft. Op dinsdag 17 april wordt 's avonds van negen tot tien een feestelijke serenade uitgezonden uit het paleis in Monaco. De volgende morgen be gint om kwart voor elf de plechtig heid van het burgerlijk huwelijk. Diezelfde avond is er een galavoor stelling in de prachtige opera van het vorstendom. Donderdag 19 april om tien uur be gint de uitzending uit de Kathedraal van de kerkelijke huwelijksplechtig heden, die anderhalf uur zullen du ren. Kroon-getuigen gedesavoueerd Op de 64ste zitting van de zaak- Jungschlager heeft de verdedigster, mevrouw Bouman, heden dupliek gehouden. Zij las daarbij een verkla- ring voor van de Britse ambassadeur februari 1953 nooit een passagier ge in Indonesië, de heer O. E. Morland, waarin staat, dat er nooit Britse vliegtuigen zijn gebrpikt voor het af werpen van wapens, munitie of voor- MOIMACO-HET RUK VAN PRINS RAINIER Toekomstige vorstin pleegde 'n dekspelletje De actrice Grace Kelly, die volgende week door haar huwelijk met prins Rainier III van Monaco, prinses zal worden van het kleine vorstendom aan de Middellandse Zee, is aan boord van het stoomschip „Constitution" uit Amerika, in Monaco aangekomen. Hoe zij zich aan boord o.m. vermaakte, toont deze foto, waarop men h,aar bezig ziet met een spelletje Shuffle- board", gadegeslagen door haar nichtjes Margaret en Mary Lee Davis, die bij haar huwelijk als bloemenstrooimeisjes zullen fungeren. Onassis doet zijn walvisvloot weg De Griekse multimiljonair Aristo- tele Onassis heeft zijn gehele walvis- vloot aan een Japanse maatschappij verkocht voor tien miljoen dollar. De vloot bestaat uit een moederschip van 10.000 ton en 15 jagers van 750 ton. De bemanning, bestaande uit 600 Duitsers, zal in Rotterdam aan wal worden gezet en worden vervangen door Japanse zeelieden. raden in Indonesië ten behoeve van opstandelingen, zoals door getuigen a charge is beweerd. Mevrouw Bouman kondigde aan, dat zU een verklaring zal overleggen van do Amerikaanse schout-bij-nacht W. R. Sheely, waarin wordt aange toond, dat tussen augustus 1951 en naamd Manoch, aan boord van een Dakota van de Amerkaanse ambassa de is geweest en dat evenmin een piloot Kennedy dit toestel heeft ge vlogen. De kroongetuige Manoch heeft nl verklaard dat een Dakota van de Amerikaanse ambassade met als piloot Kennedy gebruikt was voor „dropping" ten behoeve van opstan delingen. Toen mevrouw Bouman de verkla ring van de Britse ambassadeur voor las, maakte de rechter hiertegen be zwaar, zeggende, dat in dezp fase van 't proces geen nieuw bewtjsmid del kan worden aangevoerd. Maar hij aanvaardde de verklaring van de ambassadeur als inlichting. Redelijkerwijze onschuldig. Mevr. Bouiman concludeerde: „Re delijkerwijze kan m.i. niet meer ont kend worden, dat beklaagde gedu rende de door hem opgegeven tijd inderdaad met verlof in Nederland vertoefde. Hiermee is, zoals ik het zie, de zaak eigenlijk al geheel ge torpedeerd. Wat door de getuigen a charge over deze periode is verteld, is dus onwaar gebleken. Op grond daarvan verdienen hun verhalen over andere gebeurtenissen ook geen geloof. In de vele afgelopen zittingen is naar mijn mening niet alleen niet bewe zen, dat beklaagde zich aan het ten- lastegelegde zou hebben schuldig ge maakt, maar daarentegen is bewe zen, dat hij er zich niet aan schul dig heeft gemaakt en volmaakt on schuldig is. Na opgemerkt te hebben, dat zij volhardde bij al hetgeen zij in haar pleidooi had aangevoerd, ein digde de verdedigster aldus: „Aan u, mijnheer de rechter, is thans de be slissing in deze moeilijke zaak". Het welprekende horloge. Na haar dupliek overhandigde me- Het prinselijk jacht „Deo Juvante", dat Grace Kelly van boord van de „Constitution" heeft gehaald, heeft de haven van Monaco bereikt. Op de foto ïiet men prins Rainier en Grace Kelly. Zij zet voet aan wal van haar nieuwe vaderland. vrouw Bouman nog een document aan de rechter, waarin een Neder landse horlogemaker verklaart, dat hij voor beklaagde een horloge heeft gerepareerd, in de tijd, dat hij vol gens de getuigen a charge in Indone sië is geweest. Bekl. Jungschlager voelde zich he den op de zitting kennelijk niet goed. Hij zal morgen een dokter raadplegen daar hij te hoge bloeddruk heeft. Er was voor de zitting van heden weinig belangstelling. Er waren slechts enige kijkers buiten het ge rechtsgebouw, die niet demonstreer den, toen mevrouw Bouman en Jungschlager het gebouw binnengin gen. Na de dupliek van mevrouw Bou man hield Jungschlager zelf een kort pleidooi. Hij zei tot de rechter: „Ik vertrouw, dat God u als handhaver van de wet de juiste weg zal wij zen". Jungschlager verklaarde voorts nadrukkelijk, dat hij tussen 3 juni 1950, toen hij voor verlof naar Hol land fibig, en tussen mei 1951 niet in Indonesië is geweest. Hy zei, dat hij in Indonesië als een burger, die de wet respecteert, heeft gewerkt voor zijn maatschappij. Het was niet bij hem opgekomen zich tegen Indone sië of zijn regering te wenden. VONNIS OVER 14 DAGEN. Rechter Maengkom heeft heden medegedeeld, dat hij in de zaak- Jungschlager 27 april vonnis zal wij zen. Intussen schiet men eikaars vliegtuigen neer De zending van Hammerskjoeld naar het Midden-Oosten heeft toch nog enig succes gehad. Zowel Israël als Egypte hebben ermee ingestemd, zich te onthouden van vijandelijke daden jegens elkaar, tenzij het zelfverde diging betreft. Dit heeft de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, gisteren vanuit Cairo aan de Veiligheidsraad meegedeeld. Intussen is langs de Israëlisch-Egyptische grens een onofficiële lucht oorlog ontbrand. Beide partijen Keggen een vijandelijk vliegtuig te hebben neergeschoten. Een Egyptische „Vampire"-siraaljager werd aangeschoten en moest een noodlanding op Israëlisch grondgebied maken. De piloot van het toestel was zwaar gewond. Gisteravond Iaat beweerden de Egyptenaren, dat een Israëlisch toestel boven de gedemilitariseerde zone van El Auja, die de twee landen scheidt, door een Egyptische jager was neergeschoten. hun toezegging de wapenstilstands- overeenkornst na te komen. Het semi-officiële Egyptische pers bureau voor het Midden-Oosten heeft bekendgemaakt, dat Israël zich in be ginsel akkoord verklaard heeft met het voorstel van Dag Harmarskjoeld om de troepen tot op 500 meter van de IsraëlischEgyptische demarca tielijn terug te trekken. Hammar skjoelds perschef had op dit bericht geen commentaar. Aanslag op Cyprus Twee gemaskerde Cyprische ver zetslieden hebben donderdag een Cy prische inwoner van het dorp Akan- HOUDEN AAN DE WAPENSTILSTAND. Zowel de Israëlische premier Bavid Ben Goerion als de Egyptische pre mier Gamel Abdel Nasser hebben schriftelijk beloofd onvoorwaardelijk te voldoen aan de bepalingen van de Israëlisch—Egyptische wapenstil standsovereenkomst, waarbij vijande lijke daden en oorlogsdaden verboden zijn. De twee premiers beloofden dit in antwoord op een oproep vani Ham marskjoeld. Hoewel de premiers zich het recht voorbehouden uit zelfverdediging op te treden, heeft Hammarskjoeld hun meegedeeld, dat hun voorbehoud in geen enkel opzicht afbreuk doet aan thoe, in noord-oost-Cyprus, doodge schoten. Een der aanslagplegers droeg poli- tie-uniform. In een officiële verklaring, die te Nicosia is uitgege/en, wordt gezegd, dat reeds enige tijd bekend was, dat een aantal politie-uniformen gesto len is. Personen, die onwettig uni formen dragen, kunnen maximaal tot levenslange gevangenisstraf worden veroordeeld. Akanthoe is een van de roerigste dorpen in Noordoost-Cyprus, met een bevolking van Griekse Cyprioten. On langs hebben zich nog incidenten, waarbij geschoten werd, en demon straties voorgedaan. Het dorp ligt dichtbij de „Zwarte Berg", waar naar men gelooft verscheidene schuilplaat sen van verzetslieden en ten minste één opleidingscentrum 'van de ver zetsorganisatie Eeoka zijn. Wisselvallig weer Op de Atlantische Oceaan ten noorden van de Azoren ligt een uit gebreide depressie, waarvan de fron ten de afgelopen 24 uur West-Europa binnendrongen. Door de luchtdruk dalingen, die daarmee gepaard gin gen, kwam ook de grens tussen koude en zachte vochtige lucht, die ten zuiden van ons land lag, weer in beweging. Deze grens drong gister avond, begeleid door een regenzone, ons land binnen. Omdat deze zóne maar langzaam bewoog, viel er tamelijk langdurige regen, vooral in het noorden van het land, waar de luchtsoortengrens tot stilstand kwam. Daarbij kwamen vanmorgen vrij grote temperatuurverschillen voor tussen noord en zuid; tegenover tem peraturen van 4 graden in het noor den stonden temperaturen van 10 graden in het zuiden. De regenzone van het volgende Oceaanfront kwam intussen alweer snel naderbij. Bovendien naderde de hoordkern van de Oceaandepressie West-Europa. Daarom wordt ook voor de komende 24 uur wisselvallig weer met wat regen verwacht. Daarbij zal de temperatuur in het noorden van het land wat hoger worden. In ge heel Noord-Europa blijft het intussen nog volop winter, met matige tot strenge vorst en flinke sneeuwval de grens van vorst en sneeuw ligt enkele honderden km. ten noorden van ons land. CAMERAS FILM (Advertentie) weer (Geldig van vrijdagavond tot 5 zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). TIJDELIJK REGEN. Over het algemeen zwaar be- wolkt met tijdelijk regen. Over wegend matige wind uit zuide- lijke richtingen, maar in het noorden in hoofdzaak uit ooste- lijke richtingen. Ongeveer dezelf- j de temperaturen als vandaag. 14 April zon op 5.48, onder 19.38; maan op 7.26, onder Hoogwaterstanden 14 April v.m. 5.20; n.m. 5.45. Korreltje Geen kwaad dat verder is ver spreid dan ziekte en onwetendheid.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1