Minister Van Oven heeft geheel andere kijk op rechtspositie van de vrouw dan z'n voorganger Na felle kritiek ging Eerste Kamer akkoord met de woningtelling Scherpe aanval van partijgenote op gewijzigde houding der regering Zes procent verboging in de zuivel- en mijnindustrie „Femina", de jaarbeurs voor de vrouw, opent weer haar poorten De Nederlandse teüevisie stond er gekleurd op Broers fundeerden staats- bouwvergunning op los zand WOENSDAG 11 APRIL 1956 nï! t.EmSE ('OtTRANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Tweede Kamer over gelijkberechtiging Stoelen vormden in Amsterdam een erehaag De rechtspositie der vrouw heeft gisteren de gemoederen in de Tweede Kamer wel niet verhit, maar toch langdurig bezig gehouden. Het ging dit maal over de opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw. Men vroeg zich af of bij verlening van de bekwaamheid de wette lijke gemeenschap van goederen zo moet worden geregeld dat de rechtspositie van man en vrouw ten aanzien van Jiet gemeenschappelijk vermogen gelijk is of dat de bevoegdheid van de vrouw ten aanzien van dat vermogen beperkt is. Minister Van Oven, mej. Tendeloo (arb.), mevr. Stoffels-Van Haaften (v.v.d.), mevr. Lïps-Odinot (comm.), Baron van der Feltz (c.h.), mr. Van Rijckèvorsel (k.v.p.) en prof. Lemaire (ex-k.n.p.) al met al dus een zeer gemengd gezelschap spraken zich voor gelijk stelling man en vrouw uit. Veel meningsverschil. Prof. Gerbrandy en mej. Zeelen- berg (arb.) waren voor bespreking van de bevoegdheid van de vrouw, zoals deze door mr. Donker indertijd verdedigd werd. Dit vraagpunt werd door minister Van Oven onmiddellijk aan de Ka mer voorgelegd, omdat hem gebleken was dat er over deze kwestie veel me ningsverschil bestond. Degenen die voor gelijkberechtiging waren hadden cit vastgelegd in een amendement dat nu in de Kamer .ter sprake werd gebracht. Geesteskind der revolutie. Prof. Gerbrandy ging er van uit dat de vrouw in gelijke mate handelings- bekwaam is als de man, doch maakte onderscheid tussen bekwaamheid en bevoegdheid. Minister Donker was ervoor het bestuur van de huwelijks gemeenschap aan een der echtgenoten op te dragen, behoudens in enkele gevallen wanneer van overmacht sprake is. Prof. Gerbrandy gaf van zijn ongerustheid blijk -bij het intro duceren van de rechter in de huwe lijksverhouding. Het amendement Oud prof Oud was de eerste onder tekenaar verleent aan beide echte lieden eigen goed en durft dan nog te spreken van een huwelijksgemeen schap. De minister mag zich nog wel eens bedenken, voordat hij een gees teskind van de Franse revolutie, de heer Oud, volgt, aldus prof. Gerbran dy, die bovendien nog een langdurig betoog hield over de wijze waarop Nat. Schuld daalde 1.061.000.000,— Verschenen is het algemeen ver slag van de stand der staatsschuld op 31 december 1955. In het verslag wordt tevens een overzicht gegeven van de verschillende verrichtingen bij het agentschap van het Ministerie van Financiën en de grootboeken der nationale schuld gedurende het afge lopen jaar. Uit het overzicht van de totaal stand van de nationale schuld (inclu sief de vergoedingen wegens geleden oorlogsschade en wegens geleden watersnoodschade) aan het einde van 1954 en 1955 blijkt, dat deze in de loop van 1955 is gedaald met 1.061 min. de stand per 31 december 1955 is 19.688 min. Exclusief genoemde vergoedingen beliep de daling ƒ245 miljoen. Een 40-jarige textielarbeider uit Almelo is door de rechtbank conform de eis veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Hij had in de nacht van 25 op 26 oktober een poging tot inbraak in een woning aan de Sluiskade te Almelo gedaan, maar was da'aihij op heter daad betrapt. Hij had echter kunnen ontvluchten. Van een diefstal in een drukkerij werd de man overeenkomstig de eis vrijgesproken. de man in het sociaal verkeer op de voorgrond moest treden. Hierna kwamen de dames Tendeloo en StoffelsVan Haaften aan het woord, die prof. Gerbrandy toegaven dat er enige ongelijkheid tussen man en vrouw bestond, maar dat in dit geval slechts van gelijkwaardigheid sprake was. In Nederland wordt 93% van de huwelijken in gemeenschap van goederen gesloten. De vrouw blijft hierbij volgens de dames in een ondergeschikte positie. Mevr. Lips haalde in dit verband aardige staaltjes aan uit Rusland en China, die be wezen dat beweringen als die van prof. Gerbrandy in die landen met het kapitalisme ten gronde waren gegaan. „Vrije" kwestie. De heer Van ftijckevorsel betoogde dat de r.k. levensovertuiging vol gens hem volkomen wordt bevestigd door de conclusie van minister van Oven. Voor de katholiek hebben wij hier te maken met een „vrije" kwes tie, maar de kvp stelt in haar pro gram, dat zij zal streven naar ver sterking van de persoonlijke verant woordelijkheid. Mej. Zeelenberg (arb.) bestreed de opvatting van de minister. Zij uitte ernstig bezwaar tegen het feit dat in dezelfde regeringsperiode de regering met twee verschillende standpunten J voor de Kamer verschijnt. Zij ver- klaarde met nadruk, dat zij ook voor gelijkheid van man en vrouw is maar dat dit principe onuitvoerbaar en voor crediteuren onaanvaardbaar is. Export consumptie aardappelen stopgezet Met ingang van woensdag 11 april zullen nieuwe machtigingen voor de export van consumptie-aardappelen niet meer worden verleend. Het ligt I weder in de bedoeling na 21 april de export ook op vergunningen die eerder zijn afgegeven niet meer toe te staan. Dit heeft het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening gisteren meegedeeld. Hoewel de aard- appelvoorraden, die in ons land aan wezig zijn nog ruim voldoende zijn om de behoefte van de Nederlandse bevolking te dekken, wil de minister voorkomen dat door een te grote uit voer de voorziening van het eigen land in gevaar zou komen. Het ex portverbod geldt voor alle voor con sumptie geschikte aardappelen met uitzondering van pootaardappelen. Excuus voor iets dat door de beugel kon Na een niet malse kritiek op de late indiening van het wetsontwerp heeft gistermiddag ook de Eerste - t. i i i ,t i t. t s j j Kamer zich akkoord met de woning- Landbouw beslist vandaag I salaris. Voorts besloot de raad m tem,,, verklaard. Met 31 tegen 11 I beginsel de lonen en salarissen met stemmen. De v* in vele ge- Tijdens de gistermiddag gehouden procent te verhogen. Voor de °n- j HorPrnndap orlioidorc val dove «.or. besprekingen tussen de kerncommis- Op het Amsterdamse stadhuis is dinsdagochtend de stoelenontwerper R. de Wolf met mej. Marjolie Gildemeyer getrouwd. Zoals de foto laat zien was er een erehaag gevormd voor het stadhuis die uiteraard bestond nit vrienden met.... stoelen. Woningtellers tellen eindelijk mee sie van de zuivelindustrie enerzijds en de werknemersorganisaties, be trokken bij de C.AO. voor de zuivel industrie anderzijds, is overeenstem ming bereikt over de door de rege ring geboden gelegenheid de lonen in de zuivelindustrie met zes procent te verhogen. Einnenkort zal nog overlegd wórden over de verbetering van enkele ar beidsvoorwaarden, zoals de uitbrei ding van het aantal vrije middagen van dertien op zesentwintig per jaar. Wanneer ook over deze punten over eenstemming wordt bereikt, zal de nieuwe C.A.O. in de zuivelindustrie op 1 mei van kracht worden. De zuivelindustrie maakt voorts ge bruik van de drie procent verrui mingsmogelijkheid door de vakantie toeslag met twee procent te verho gen, een half procent van het tota'> loonbedrag in de zuivelindustrie te besteden aan toeslagen van zeven gulden per week op de weduwepen- sioenen, terwijl het resterende gedeel te van de drie procent bestemd zal worden voor de overige secundaire arbeidsvoorwaarden. Vandaag zal het Landbouwschap beslissen over een loonsverhoging in de landbouw van drie procent over 1958, ingaande 1 mei a.s. en een uit kering ineens van drie procent in die ondernemingen die over 1955 een dergelijke uitkering uit de winst kun nen betalen. Een optrekken van de lonen tot zes procent wordt thans in kringen van de landbouw niet moge lijk geacht. Mijnen. In zijn gisteren gehouden vergade ring heeft de Mijnindustrieraad be sloten de mijnondernemingen te ver zoeken over 1955 een uitkering te doen van drie procent van het loon Tot 2 mei De echtgenote van de burgemeester van 's-Gravenhage zal op vrijdag 20 april a.s. om half twaalf 's morgens de eerste Femina-beurs voor mode en hnishouding, die in de Hout- rusthallen in Den Haag is opgebouwd openen; de beurs duurt tot 2 mei aanstaande. Deze beurs, die ruim 125 stands om vat, zal op aangename wijze voorlich ting en inlichting, naast verpozing geven. De tentoonstelling biedt naast ver- bruiksartikelen vele industriële pro- dukten, die voldoen aan de eisen van de moderne huishouding. Op de beurs zal o.m. een verzame ling prijken van ruim 900 tinnen voorwerpen, alle kunstnijverheid, van 55 producenten uit 13 landen. Femina heeft enige spreeksters en een spreker uitgenodigd voordrach ten te houden over actuele onderwer pen van huishouding en mode. Vier maal per dag zal er een modeshow van een uur lang worden gegeven. Er zal op de beurs een tentoonstel ling komen, verzorgd door leden van cliri Studio. Zij zullen werken expo seren over „het interieur". Een jury zal de Femina-prijs van 509,— toe kennen. Het publiek zal eveneens een winnaar kunnen aanwijzen, want de schilder, die de meeste stemmen van het puibliek op zijn naam krijgt entvangst een pubhekprijs van 250. Ten bate van het Nederlandse Roo- de Kruis, afdeling Den Haag, het ac tiecomité voor het astmatische kind, het Koningin Wilhelminafonds, en het Haags actiecomité voor het Neder lands sanatorium in Davos, die alle stands op de beurs hebben, zullen vier loterijen worden gehouden; elke dag wordt een prijs uitgeloot. ONEERLIJKE INCASSEERDER Een 37-jarige verzekerings-incas- seerder uit Den Haag, die nog nooit met de justitie in aanraking was ge weest, maakte zich het vorig jaar schuldig aan het uitschrijven van valse polissen. Op deze wijfce wist hjj ƒ6.000, ten nadele van twee verzekerings maatschappijen in eigen zak te ste ken. De officier van justitie eiste giste ren een gevangen :~rtraf van 15 maan. dergrondse arbeiders zal deze ver hoging worden bereikt door 't grond- loon der houwers te verhogen tot J 15.17 per dienst. Wat de bovengrondse arbeiders betreft zal de verordening betreffen de het beginloon van functiegroep III zodanig worden gewijzigd dat dit loon met zés procent wordt verhoogd, voorts zullen enige van de in gelds bedragen uitgedrukte toeslagen even eens worden verhoogd. Het1 is de bedoeling dat deze loons verhoging op de le mei van kracht zal worden. De uitkering ineens zal zo mogelijk ook in mei dienen te worden uitgekeerd meenten ook in Leiden al be gonnen is, kan dus zonder mankeren doorgaan. De late indiening, heeft veroorzaakt aldus verschillende kamerleden dat het wetsontwerp zo laat in de kamers behandeld moest worden en dat de cijfers nog niet beschikbaar zullen zijn voor het nieuwe; kabinet. Op basis'van vrijwillige medewer king van gemeentebesturen en publiek heeft de regering toch de telling laten beginnen. De heer Tjalma (AR) noemde dit een klap in het gezicht van de Kroon en de Eerste Kamer. De heren Pollema (CHU), de heer Voorsprong op Amerika Gistermiddag omstreeks vier uur is het eerste Nederlandse kleurentele visieprogramma de ether ingegaan. Het was een uitzending bestemd voor de gedelegeerden van de C.C.I.R., een internationaal raadgevend lichaam dat de verschillende systemen van kleu rentelevisie-overdracht en -ontvangst bestudeert om te zijner tijd tot een standaardisatie daarvan te kunnen adviseren. Hiertoe uitgenodigd door de Neder landse delegatie, hebben de afge vaardigden van de C.C.I.R., die be halve uit verschillende West-Europese landen onder andere ook uit de Ver enigde Staten, Japan en de Sowjet- Unie afkomstig zijn, gisteren bij Philips verschillende systemen van overdracht en ontvangst bestudeerd. Daarbij werden ook kleur en televi siebeelden vertoond van een formaat 2.5 bij 3 meter, zoals de afgevaar digden voordien tijdens hun bezoe ken aan de Verenigde Staten, Frank rijk en Engeland nog niet hadden ge zien. Tot slot van dit werkbezoek werd in de namiddag een kleurentele visieprogramma uitgezonden, waar voor de directie van de P.T.T. een speciale zendvergunning had ver leend. De uitzending geschiedde van uit de kleurentelevisiestudio, die voor dit doel in het natuurkundig labora torium van de N.V. Philips was ge bouwd. De afgevaardigden volgden het programma in Zeelst, een klein dorpje onder de rook van Eindhoven op enkele kilometers afstand van de het schilderkunstig genootschap Pul-1 uitspraak. Man beschermde ega met een meineed De rechtbank te Almelo heeft gis termorgen een 46-jarige paardehaar- wever wegens meineed veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Hij had op een zitting van de poli tierechter verklaard, dat zijn vrouw, die toen wegens belediging moest te rechtstaan, de beledigende woorden niet had geuit, terwijl er tal van an dersluidende verklaringen waren. De man verklaarde voor de rechtbank de onjuiste verklaring ten behoeve van zijn vrouw te hebben afgelegd. De eis luidde vier maanden gevan®e- den tegen hem; op 24 april volgt de nisstraf, waarvan twee voorwaarde- J lijk met 3 jaar proeftijd. plaats van uitzending. Morgen zullen opnieuw demonstraties worden gege ven en zal het programma opnieuw op dezelfde tijd worden uitgezonden, aangezien het onmogelijk was de meer dan honderd specialisten allen tege lijkertijd in de gelegenheid te stel len de demonstraties en de uitzen ding bij te wonen. Aan het programma werkten mee het ensemble Max Woiski en het ge zelschap „de Nederlandse pantomime" onder leiding van Jan Bronk. De regie bad Willy van Hemert. De décors wa ren van Wim Vesseur. Geen ehctrrche toestellen in badkamers Dodelijk gevaar! Dezer dagen heeft zich een dodelijk ongeval voorgedaan door het gebruik van een verplaatsbare elektrische kachel in een badkamer en dit is het derde dodelijke ongeval, dat in ons land binnen het tijdsverloop van één jaar met een elektrische kachel in een badkamer is gebeurd. Bovendien kwam nog een dodelijk ongeval voor in een douchecel met een elektrische haardroger. Elektriciteitsverbruikers worden er daarom van officiële zijde opmerkzaam op gemaakt, dat het ge bruik van toestelen als boveng-e noemd in badkamers en douchecellen gevaar oplevert en daarom volstrekt moet worden nagelaten. Niet voor niets wordt voorgeschreven dat in badkamers en douchecellen geen stopcontacten, mogen zijn aange bracht. Straatroof Onveilig Amsterdam Toen een 27-jarige vertegenwoor diger in de nacht van maandag op dinsdag in de Broerensteeg te Am sterdam liep, werd hij aangevallen door een kleurling uit Suriname ,die hem enkele gevoelige klappen in het gelaat toediende. Toen de vertegenwoordiger hier van voldoende onder de indruk was gekomen, beroofde de Surinamer hem van zijn horloge, benevens van zijn portefeuille, die 120.bevatte. De politie speurt momenteel naai de Surinamer, die tijdens de overval een alpinopetje droeg, een lichtbruin vest en wiens ge'aat gesierd wordt door een snorretje. De Vos van Steenwyk (VVD), lieten zich in gelijke geest uit. De heer De Loor (P.v.d.A.) vond, dat de regering voortvarend is ge weest en achtte het gebrek aan eer bied niet aanwezig. De heer Kraaykamp (KVP) weer weL Hij noemde de gang van zaken onhoffelijk. Nu de minister echter zijn verontschuldiging heeft aange boden moeten de senatoren de zaak als mannen afgedaan beschouwen. Harde noten. Minister Witte heeft de harde no ten, die de Kamer hem te kraken had gegeven sportief geconsumeerd. Het speet hem dat de regering de Kamer in tijdnood had gebracht. Dat de telling al begonnen was, vóórdat de Kamer het onderwerp behandelde is inderdaad een zekere onelegantie. Formeel is er echter niets gebeurd, dat niet door de beugel kon. In principe is immers over de tel ling beslist door het beschikbaar stel len van het geld. De nodige bevoegd heden ontbraken echter nog en daar om is dit wetsontwerp ingediend. Het werk, dat reeds verricht wordt, loopt daarop niet vooruit, want van de ge vraagde bevoegdheden werd geen ge bruik gemaakt. Hij gaf toe, dat de circulaires van het CBS duidelijker gesteld hadden kunnen worden en dat erin tot uiting had moeten komen, dat de definitieve goedkeuring nog niet verleend was. Hij beloofde zijn opvatting door te zullen geven aan de leiding van het CBS. Met zand gevulde sok als wapen Roofoverval berecht Voor de Arnhemse rechtbank heeft gisteren terecht gestaan de 21-jarige los arbeider die er van werd ver dacht, op 30 december te hebben ge tracht een roofoverval te plegen ten koste van de ruim zeventig-jarige heer J. F. C. Franzen te Arnhem. Hij belde bij genoemde heer aan en toen deze de voordeur opende, sloeg hij hem met een sok, gevuld met zand, op het hoofd. De oude heer viel bewusteloos neer (hij moest daarna geruime tijd in het ziekenhuis wor den verpleegd), doch verdachte schrok zo van de gevolgen van zijn De heer Tjalma vroeg, waarom de daad dat hij wegliep zonder aan zijn minister zijn excuses maakte, als er i voornemens om het huis binnen te dringen uitvoering te geven. De president jhr. mr F. O. M. van Nispen tot Pannerden noemde het optreden van verdachte bijzonder laf. Van een echte inbreker kan men wel eens een zekere sportiviteit ver- aan het woord, omdat het Centraal wachten, maar dit geval getuigt alles niets gebeurd is, dat niet door de beugel kan. Ontevreden minister. Minister Zijlstra kwam ook nog Bureau voor de Statistiek onder zijn departement valt J. G. POST ONDERSCHEIDEN. Tijdens een op 10 april te Utrecht gehouden vergadering van 't hoofd bestuur van de aartsdiocesane Ka tholieke Middenstandsbond, kon de bondsadviseur, pastoor F. J. M. van Gendt uit Hilversum, de verheugen de mededeling doen dat het Z. H. de Paus had behaagd, de heer J. G. Post uit Harlingen, voorzitter van de Aartsdiocesane Katholieke Midden standsbond, te benoemen tot Ridder in de Orde van St. Silvester. behalve van sportiviteit. De officier van justitie achtte poging tot bero ving bewezen. Deze laffe daad had het slachtoffer wel het leven kunnen kosten en misschien had het niet meer dan enkele tientje opgeleverd; de officier eiste een jaar jeugdge- vangenisstraf. De verdediger noemde verdachte een typisch produkt van zijn milieu. Ongetwijfeld heeft hij laf gehandeld, maar de vraag iS of hij zich wel be wust was van de ernst van zijn daad. Hij zat in financiële moeilijkheden en durfde niet meer thuis te komen. Het was de eerste keer, dat hij met de justitie in aanraking kwam. Uitspraak over veertien dagen. De rechtbank te Almelo heeft gis termorgen een 62-jarige en zijn broer uit Marelo veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens poging tot oplichting. Tegen het tweetal was twee maan den gevangenisstraf geëist, nadat zij er van beticht waren door onjuiste verklaringen te hebben getracht van het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting een bedrag van ƒ9.000 los te krijgen voor het bou wen van een huis. In strijd met de waarheid hadden zij verklaard, dat een fundering aan wezig was onder een in de oorlog verwoeste keet. Zij zouden nl. in aanmerking gekomen zijn voor een subsidie, indien er een fundering was geweest, waardoor deze keet werd beschouwd als onroerend goed en de mogelijkheid dus aanwezig was om een aanvullende bijdrage te om vangen voor de bouw van een wo ning op grond van de wet op de ma teriële oorlogsschaden. De 32-jarige H., landbouwer te Ambt-Delden en de 53-jarige land bouwer S. uit Stad-Delden werden vrijgesproken. Zij zouden een door de gebroeders opgestelde verklaring, waaruit moest blijken, dat zij bij wét-kzaamheden een fundering had-. den aangetroffen, hebben onderte kend. Tegen hen was 75,boete ge- eist. OVERVAL OP TAXI Alle daders zijn thans in arrest Alle daders aan de overval op de taxi-chauffeur, waarvan gisteren ge meld werd, dat één van de -jongens zich gemeld had, zitten thans achter slot en grendel; het zijn allen jongens rond 20 jaar uit het instituut voor moeilijk-opvoerbare jongens. „De Dreef' te Wapenveld. Nadat zij op diens verzoek de jon gen uit Amsterdam to Arnhem uit de v/agen gezet hadden, reden de vier jongens door naar de Belgische grens, waar zij panne met de gestolen wa gen kregen. Zij reden de wagen bij Putte in een sloot en besloten hun weg verder te voet te vervolgen. Erg ver zijn ze niet gekomen, want in Zundert werden zij aangehouden door de marechaussee, die hen op trans port stelde naar Zwolle, in welk ar- rond:*?ement de overval heeft plaats gehad.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5