UITBLINKERS C.P.N. heeft zich in de navolging van orote broers ook vergist WOKNSDAG 11 APRIL 1956 DP LETTISH COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 HILLEGOM 'n Nieuwe lente 'n oud geluid Een 12-jarig jongetje uit Hillegom is evenals vorig jaar op stap gegaan. Hij heeft dondex-dag jl de ouderlijke woning verlaten en is nog zoek. In middels is gebleken, dat hij in de nacht van zondag op maandag in de grote kerk te Haarlem heeft gesla pen. De koster trof hem maandag ochtend aan. De jongen vertelde dat ihy de vorige avond na de dienst in de kerk was gebleven om naar een geldstuk te zoeken. Hij gaf een naam en adres in Haarlem op. De koster liet hem vertrekken, maar stelde zich echter ook in verbindnig met de politie, die begreep dat men hier te doen had met de Hillegomse jongen, wiens ouders de opsporing verzocht hadden. Op het gegeven adres te Haarlem was niets bekend. KATWIJK Geb.: Johan M., z. v. J. Varkevisser en M. C. Verboom; Janny, d. v. C. Guyt en W. Guyt; Elisabeth L., d. v. A. L. Bos en H. M. Dijkema; Ingrid, d. v. K. F. Rombouts en A. Bour- gonjer; Martina D., d. v. D. Kraayen- oord en Tr. D. Erkelens; Willem, z. v. W. van den Kerkhof en A. Meijvogel; Cornelis, z. v. D. Schaap en L. Guyt; Johanna J., d. v. N. Zwaan en L. Parlevliet. Geboren: Cornelis J., zn. v. J. Jon ker en D. van der Plas; Maria A., dr. v. A. de Best en A. de Jong; Jacob, zn. v. A. Hoek en P. Leeuwen-berg; Jan, zn* v. P. Schaap en J. van der Plas; Weiny, dr. v. P. van Duyven- bode en J. van Beelen; Krijna L., dr. v. P. Yma en C. A. M. Kerssema- kers; Ruth M. Th., dr. v. J. van D-uyn en A. Kuyt; Lena, dr. v. G. Knetsch en J. Kuyt, Helena A. Th., dr. v. A. Miedema en J. H. Potjer; Margaret J. A. A., dr. v. A. G. Karamat Ali en Y. E. Kleevens. Josiene C., dr. v. L. Ouwehand en Th. H. van der Veen; Leendert M., zn. v. M. Ketting en C. Dudok. Getrouwd: N. de Jager en L. W. de Jong; C. J. van Duyn en Tr. van den Oever; A. van Rijn en J. M. van der Guigten; J. van Rijn en J. Vlieland; J. W. Berkelbach van der Sprenkel en J. C. Lodder. Overleden: L. Vooys, 34 jaar, A. Zuyderduyn, 51 jaar. LEIDSCHENDAM FORUM GESPREK OVER M1DDENSTANDSVRAAGSTUK. De katholieke Middenstandsver eniging heeft haar laatste wintersei zoen-avond gewijd aan de bespreking over het vooral de laatste jaren meer en meer op de voorgrond tredenr vraagstuk over de verhouding van vader tot zijn medewerkende zoon of dochter. Voor dit onderwerp was grote belangstelling en het deed de voorzitter, de heer G. J. Schuyt ge noegen dat de heer mr. Hans Velu, de nationaal leider van de K.J.M.V. het onderwerp van de avond in alge mene zin wilde toelichten. De heer Velu hield daarna een en thousiaste rede, waarin hij vele fa cetten van het opvoedingssysteem van vroeger en thans belichtte. Kin deren opvoeden heeft tot doel de kin deren in toenemende mate onafhan kelijk te maken van de ouders. Als de kinderen, volwassen zijn, dan is de verhouding van ouders tot kinde ren in een geheel ander stadium ge komen. Dan is de verhouding niet meer dwingend ten opzichte van het kind, maar dan zullen de ouders de adviseurs van hun kinderen zijn. Vooral dit laatste wordt in midden standskringen nog te weinig inge zien. Als de zoon in het bedrijf werkt dan heeft hij ongetwijfeld recht op de vruchten van zijn arbeid en zal hij loon moeten ontvangen overeen komstig zijn prestaties. In nog te veel gevallen ontvangen de mede werkende kinderen een zakgeld in plaats van salaris. Dat de ouders voor de kinderen sparen voor een uitzet by een eventueel huwelijk is volgens de spreker fout. Als de kin- deren hun toekomend salaris ont vangen dan zullen zij zelf kunnen sparen, wat weer de zelfstandigheid bevordert. Na een korte pauze werden uit de vergadering' vele vragen gesteld waar-uit duidelijk bleek, dat vele middenstanders zich over de juiste verhouding tot hun medewerkende zoon of dochter het hoofd breken. Voor de beantwoording van de '/ra gen was een z.g. forum gevormd be staande uit mevrouw Duinstee uit Voorburg, en de heren Velu, Wout Perquin, perschef van de midden standsbond, rector van 't Zandt van de paters van Scheut, en E. Th. Gie les, die aan de hand van enige vra gen belangrijke adviezen verstrekte op voor de middenstand op finan cieel terrein op de voorgrond treden de vraagstukken. Rode Kruis. In de jaarvergade ring van het Rode Kruis bleek uit het jaarverslag dat de afdeling 2943 leden telt. Bloedafname-avonden werden gehouden in Bleiswij k en Moerkapelle. Hier werden vex'kregen resp. 184 en 113 flesjes bloed. Vooral in Bleiswijk was de opkomst pro- centsgewijze zeer hoog n.l. 99 pet. In Leidschendam werden 464 flesjes bloed verkregen. Het medisch een trum van St. Antoniushove had voor enkele bloedgroepen slechts een ma tige donorbezetting. Na afspraak met de medisch leider werd een serie bloedmonsters naar het laboratorium gezonden waardoor van een groot aantal donors de bloedgroep bekend werd. Verreweg de meesten hebben zich als vaste donor voor het zieken huis beschikbaar gesteld. Totaal 64 donors werden genoteerd. Uit het verslag van de penning meester bleek dat de ontvangsten hadden bedragen 13.013,29. Het ba. tig jaarsaldo bedroeg 137.55. Als nieuw bestuurslid werd geko zen de heer F. J. G. Smits. Geboren: Emma N. M. d. van J. Dingerink en E. N. de Witte; Johan nes P. M. z. van C. L. Blom en Q. S. KleiWegt; Adrianus P. M. z. van C. M. van Rijn en M. J. H. van Dorp; Maria H. J. L. d. van L. N. Wortel en M. H. J. Hekman; Cornelia M. H. d. van J. J. van t Hart en J. W. van der Hoorn; Johanna A. M. d. van A. C. Knijnenburg en J. M. van der Lubbe; Robertus G. J. M. z. van N. J. Rem merswaal en W. E. Angenent; Johan na G. d. van H. Lensen en M. P. Kip; Bernardus C. G. z. van L. J. Dirven en A. C. T. Jooren; Leonardus A. M. z. van W. B. Vader en M. C. Ruiter- man. Ondertrouwd: Marinus van der Westen, te Raamsdonk, en Catharina P H. v. d. Drift; Theodorus J. Dijk graaf en Geertruida E. Halverhout; Hugo Bolleboom, te Berkel, en Wil- helmina M. Schrader. Getrouwd: Cornelis L. Dirven, te Geertruidenberg, en Helena A. van Bohemen; Roelof Cabout, te Gouda, en Gezina Reitsema; Petrus C. J. van der Ham en Johanna P. V. A. van Heiningen; Petrus H. van der Geest en Wilhelmina J. T. van Eijk; Jo hannes van Veen, te Alkemade, en Margaretha M. Disseldorp; Adrianus J. Overgaauw en Maria W. van der Krogt; Cornelis J. van der Kooy. te Wassenaar en Johanna, M. Romijn. STOMPWIJK .1AARVERG ADERING BOERENLEENBANK In de pas gerestaureerde zaal van het „Blesse Paard" hield de Coöp. Boerenleenbank haar jaarvergadering Na de opening door de voorzitter van de Raad van Toezicht werd de lei ding van de vergadering ip handen gelegd van de heer C. v. Swieten, die in zijn openingswoord er aan herin nerde dat door de toenemende export ook de werkzaamheden van de Boe renleenbanken zich steeds meer uit breiden. De notulen werden goedge keurd waarna de financiële commis sie een gunstig verslag uitbracht over rekening en balans 1955. Het af tredende lid H. C. Jurgens kreeg woorden van dank en als nieuw lid van de fin. comm. werd benoemd C. v. Santen J. Jzn. Rekening en balans 1955 werden zonder een enkele op- of aanmerking goedgekeurd en de winst over 1955 ad. 3152,44 volgens het bestuurs voorstel verdeeld als volgt; belasting- reserve 1ÖÖ0.onderhoudsreserve 680,85, gewone reserve l471.co De groei van de bank bleek uit de statistische cijfers over 1955; Da-'.- boekposten 4252 omzet giro 595000. idem spaarbank 646000. idem cen trale bank 769000. id. rekeninghou ders 1.155000, totale omzet 3.414000 meer ingelegd door spaarders 111000 aantal spaarders 1032, rekeninghou ders enz. 76, verkochte schoolspaar- zegels 4180, aantal leden 176. De oe-' riodiek aftredende heren N. J. Wip- man, bestuurslid en C. v. Swieten, lid Raad van Toezicht, werden her kozen wegens het ontbreken van te- gencandidaten. De rondvraag nam bijna net zoveel tijd in beslag als alle voorafgaande agenda punten, doordat een lange discussie ontstond over een door de de hoge leeftijd van bestuursleden, heer H. Jurgens gestelde vraag over Hij opperde de mogelijkheid, dat met alle respect voor de capaciteiten door het steeds omvangrijker worden van het bankwezen, bij het ouder worden de taak van bestuurslid of lid van de Raad van Toezicht iemand wel eens boven het hoofd kan groeien. Het verwonderde hem dan ook, dat of schoon in 1954 hieromtrent reeds het een en ander gezegd was, in 1955 een „oude heer" die aftredend was, door het bestuur weer candidaat gesteld was, Op deze wijze blijven de „oud jes" rustig zitten en houden de touw tjes in handen. Uiteindelijk werd door de heer Jurgens na de verschillende opmerkingen die zijn vraag had uit gelokt het voorstel gedaan de in de toekomst te benoemen bestuurs leden niet meer herkiesbaar te stellen na het bereiken van de leeftijd van 70 jaar, welk voorstel werd aangeno men met 39 stemmen voor en 8 tegen. Het bestuur zal in overweging ne- men, zulks op voorstel van C. van Santen, het aantal zittingsdagen uit te breiden. Tot slot sprak de kassier, de heer J. Boogmans nog in het kort over de spaarmogelijkheden, waarna de ver gadering gesloten wei'd. Een verga dering, waarin, zoals het bestuurslid A. L. v. Wijk nog opmerkte, de leden nu eens niet alles goed vonden wat door het bestuur gedaan werd, wat voor hem een bewijs was, dat de le den wel degelijk het belang van hun bank begrepen. Z0ETERMEER Katholieke middenstand. De katholieke Middenstandvereniging hield gisteravond een algemene le denvergadering, die redelijk bezocht werd. Medegedeeld werd dat de heer C. Havenaar sr. benoemd was tot se cretaris van de afdeling. Er zal actie gevoerd worden een geldsom bijeen te brengen, om bij gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de dio cesane bond, de kapel in de St. Ba- vo af te bouwen. Belangstelling werd voorts gevraagd voor Santos. De ze gelactie voor deze nuttige afdeling zal gestimuleerd worden. Overwo- gen wordt een speldjesdag te hou den. Hiervoor zal een bepaalde zon dag worden aangevraagd. De leden werden er op attent gemaakt, dat op 4 juni a.s. een bedevaart naar Heilo zal worden gehouden speciaal voor de R.K. Middenstanders. De nieuw benoemde secretaris, de heer C. Havenaer heeft hierna de vergadering vergast op een causerie over zijn hobby „vissen". Gilde. Het Gilde hield een zeer geslaagde bijeenkomst, die in het te ken van de Mariaverering stond. Meer speciaal werd gesproken over O. L. Vrouw van Banneux, Maagd der Armen. Men had in de heer H. C. B. Starmans promotor van de ver ering van O. L. Vi'ouw van Banneux een spreker gevonden, die op een voudige, maar niettemin overtuigen de wijze, de liefde tot Maria wist op te wekken. Spreker gaf eerst een historisch overzicht van de gebeurte nissen, die te Banneux in 1933 plaats vonden, waai-bij Maria meermalen verscheen aan de 12-jarige Mariëtte Beco. 1949 heeft de bisschop van Luik de Verschijningen van Ban neux officieel erkend. Het onopgesmukte verhaal maakte diepe indruk op de vele aanwezigen. Hierna werd ter afwisseling, doch volkomen er by passend een licht beeldentrip met muzikale omlijsting vertoond over het Lyden van Chris tus, hetgeen zonder het Fiat van Ma ria niet mogelijk zou zijn geweest. Na de pauze werd een lichtbeel denstrip vertoond over Banneux zelf en de ontwikkeling van het plaatsje als bedevaartsoord. In verband met het uitgaansdag je, dat in de zomer gehouden zal wor den, werden de leden uitgenodigd suggesties bij het bestuur in te die nen. Voorts werd melding gemaakt van de lezing met lichtbeelden over „De moderne Inmaak", die donder dagavond te 8 uur in Ons Genoegen gegeven wordt. De volgende bijeen komst vindt plaats op 7 mei a.s. die in het teken zal staan van Het Ne derlands Fabrikaat. Al met al een avond, zoals men van het Gilde ge wend is: goed en verzorgd. K.A.B.-tooneeL Gisteravond heeft het K.A.B-toneel een herop voering gegeven van het bekende toneelspel van Antoon Coolen. De Het twintigste congres van de com munistische partij in de Sovjet Unie is door de leiding van de C.P.N. be sproken en naar aanleiding van deze bespreking is een resolutie aangeno men, waarin de fouten van Stalin ter sprake kwamen, waarbij de Ne derlandse leiders in navolging van de communistische partijen elders hun rouwmoedigheid ten toon spreid den. Het partijbestuur is van mening, dat de bestudering van deze fouten zeer leerzaam is voor alle communis ten. omdat het begrijpen van de te kortkomingen bij de opbouw van de eerste socialistische staat ter wereld de communisten in andere landen zal helpen, deze fouten nu en in de toekomst te vermijden. De genoemde fouten hebben tot 'ernstige provocaties geleid, zoals de arrestatie van de dokters, die bij ve len in ons land diepe ongerustheid heeft gewekt en de breuk met Joego slavië, die tijdelijk de zaak van de vrede ernstig schade heeft toege bracht. Kokkengieter. Dit fijnzinnige spel, dat aan de executanten hoge eisen stelt, is op redelijke wijze door de tonelisten opgevoerd. Over het alge meen was het zo, voor zover we ken nis hebben kunnen nemen van het gebodene, dat er te weinig actie was en de expressie te wensen over liet. We menen dit te mogen opmerken, omdat het K.A.B.-toneel in staat is iets goeds te bieden en men dus ho gere eisen stellen mag. De verschil lende karakters kwamen niet genoeg uit de vei-f. Aankleding en rolkennis waren goed. Ook de verschillende geluiden werden goed weergegeven. Al met al een aanvaarbare opvoe ring. Indeling schakers. Om te komen tot een definitieve ranglijst van alle spelers bij de Schaakvereniging Pro motie, is op grond van de laatst ge houden competitie een nieuwe in-j deling gemaakt in groepen. Degene, die nu als eerste van groep 1 eindigt wordt clubkampioen De volgorde in de groepen is door loting vastgesteld. Wegens tijdgebrek, men wil voor de vacantie klaar komen, zal slechts een enkele ronde gespeeld worden. De indeling is nu als volgt: Groep 1: H. Bi'eugem, T. Kalis vaart; J. Roos, H. Berkhout, J. Op dam, J. Hagoort, M. v. Staveren, J. Kalisvaart en A. Nühn. Groep 2: L. Breugem, B. v. Vul pen, G. v. Doornen, J. Blonk, J. van Loenen, M. Gehem, Th. v. d. Meer, L. v. d. Slik, G. de Vree. Groep 3: Ph. Buitendijk, Th. van Galen, W. v. Mullem, G. Boon. Voor deze nieuwe competitie wer den de volgende wedstrijden ge speeld: B. v. VulpenG.de Vree 01 H. BerkhoudtM. v. d. Staveren M-M. Maandag 16 april a.s. zal in de be nedenzaal van het Spaarbankgebouw de laatste wedstrijd gespeeld wor den in de competitie van de H.S.B. Promotie 1 zal dan spelen tegen Be- zuidenhout 3. Bij een landelijk jeugdschaak toernooi te Den Haag eindigde B. v. Vulpen in zijn groep op de tweede plaats. Ten aanzien van diverse processen, o.a. het proces-Rajk, wordt door de betrokken regeringen thans ver klaard dat er personen op valse gronden zijn gestraft of zelfs terecht gesteld. De tijd waarin dit gebeurde, stond in het teken van de actieve oorlogs spanning, zoals o.a. door Foster Dul les is onthuld. Het partijbestuur betreurt deson danks het feit, dat het deze en an dere gebeurtenissen tegenover het Nederlandse volk heeft verdedigd. Het partijbestuur verklaart, dat het tegen herhaling hiervan zal wa ken en dat het in de toekomst geen stelling zal nemen inzake interne ge beurtenissen in andere landen, in dien deze aan zijn beoordeling ont snappen. Het partijbestuur betreurt ook, dat destijds in de partij de waarde ring voor de verdiensten van kame raad Stalin is geuit in bewoordingen, die strijdig zijn met de communis tische beoordeling van de persoonlijk heid. Hoezeer ook de partij beproefde voormannen steeds in ere zal houden, mag dit nooit leiden tot persoonsver heerlijking, die de rol van de partij en de massa verkleint. Het partijbestuur herhaalt met klem, datgene wat gezegd wordt in het beginselprogram, n.l, „dat de C.P.N. haar politiek zelf bepaalt in haar eigen democratische organisatie, zonder inmenging van buiten af". (Dat blykt nu wel). Leidse student kreeg vier weken Laveloos achter het stuur 4 Weken gevangenisstraf en 2 jaar ontzegging van rijbevoegdheid legde de Haagse Politierechter hedenmor gen op aan een 24-jarige student in de rechten uit Leiden. Hij had in de nacht van 910 dec. j.l. met een auto in de Steenstraat en Stationsweg gereden onder de in vloed van sterke drank. Hij botste tegen een lichtmast en liep zelf ver wondingen op. Een mede-inzittende student ver loor drie tanden; een ander kreeg een lichte hersenschudding. Van 's avonds 5 uur tot 's morgens 4 uur had verdachte nog constant alcohol gebruikt, o.m. in de Sociëteit Minerva. Hij was toen in de over tuiging geweest nog behoorlijk te kunnen rijden. De feiten hadden hem in het ongelijk gesteld en tijdens de rechtzitting werd hem dit nog eens goed duidelijk gemaakt. De bloedproef wees 1.95 pi'o mille alcohol in het bloed aan. De officier had 1 maand gevangenisstraf ge vraagd en 2 jaar ontzegging van de ijbevoegdheid. Marktberichten WOERDEN, 11 april Kaas. Aan- voar 10 partijen. Notering le kwali teit 2.16—2.23; 2e kwaliteit 2.10 2.15. Handel kalm. Die voordelige aanbiedingen welke slechts korte tijd verkrijgbaar zijn Oamesflat geheel u[t suède vervaardigd1. Moderne snit Vormrubberzoof Geheel spijkerloos gemaakt In zwart, grijs ol camel. 10.90 Damesvest in een zeer mooie kwalitêiï „wevend TerJey* met „cotelé" garnering. Lange mouw en hooggesloten. Verkrijgbaar in verschillende modekleuren. 17.90 Alle maten tot meat 50 Herenoverhemd „Seml-solt' boord - en Amerikaanse manchetten. In de kleuren: Grijs - pejrol - RAF en anthraciet. V B O O Tl .V R e biedt zich aaxx als op vracht- of bestelauto. Lange afstand geen bezw. A. Bennes. Oosteinde 14. Stompwijk. Monteur en hulpmon teur gevraagd per 1 mei of eerder bij Bern. Schulte, Centr. verwarming. Voor hout. tel. 7306-K 2532. Flinke verkoopster ge vraagd in chocolaterie zaak, boven 15 jr. Aanm. Haarl.straat 239, Leiden. *5? Gevr. op Vaste Planten- kwekerij, een knecht. In diensttreding zo spoedig mogelijk. Aanm. 's avonds na 7 uur, Rapenburg 16, Leiden. Handelskwekerij „De Klaverweide". Strijksters en nette meisjes gevraagd bij fa. H. J. Dieben. Stoom-Che- mische Wasserij „De Zon". Zoeterwoudsesingel 23. Ge- zins was gedeeltelijk gratis. S* Biedt zich aan een r.k. meisje voor hulp in huis houding, dag en nacht. Br. aan de Wed. Boumeester, Woubrugge. 3? Huisnaaister gevraagd een dag per week. vooral voor kinderkleding. De Sitterlaan 96, Leiden. CS* Gevr. 2e meisje of werkster voor iedere och tend of enige ochtenden in de week. Mevr. Dr. H. Muller. Rijnsburgerweg 26, Leiden. 3? AUes op gebied van schuimrubber en schuim- plastic in de speciaalzaak Mare 70. Schuimplastic speelgoed, badcommode. afdruxpmatjes, onderzet ters, vatenkwasten, tocht- band. Schuimplastic onder Uw traploper, geen stof. glijdt niet, onverslijtbaar 40 ct. p. st. <5? Uitschulftafel 15, tafelstoel ƒ7,10: kinderbox 6,buffetkast 15. salontafel, ledikanten v.af ƒ7,50; bedstellen; rijwie len; ronde tafels: keuken stoelen; vloerkleden, bil- jax-t: opklapbedden; kan- telbedden: gr. uitschuif- tafel. enz. ^Jieuwenburg, Hooigracht 55 (geen win kelhuis). RAUWE HAM. mooi mager, 150 gram LEVERPASTEI, inhowd per blik 200 gram. 2 blikken AUGURKEN. ..fUn". Inhoud per flacon 185 gram 2 flacon* HELE RIJST. ..grof' droogkokend. Per kilo BITTERKOEKJES. „heerlijk tejrt". 5M srero KLAVERBLAADJES. DROPROKS VKOOITI A DREEKITIANN 'n Schrijfmachine zon der geld. Geen vooruitbe taling. Niets. Geen cent. 'n Nieuwe schrijfmachine gratis 5 dagen op proef. Bij koop gaat U (ongeloof lijk) pas betalen in juni of juli, 3.p. w. of 24 maanden. Br. no. 9439 bur. van dit blad. 5? WU verzorgen met gem. betalingsvoorwaarden al uw meubelen, bedden, de kens, complete woning inrichting. Heren-, dames- en kinderkleding, linnen uitzetten, baby-uitzetten, wasmachines, stofzuigers, enz. Br. onder no. 9423 bureau van dit blad. Jonge hennen 1956 kerngezond. Best gerenom meerd adres: Hoenderpark Oud-Clingendaal. Raap horstlaan 30. Wassenaar. Tel. K 1751-9399. Bereik baar per gele tram halte Stoeplaan Ingang direct achter Dierenpark Wasse naar. Ruime keuze. 3P Flinke verkoonster ge vraagd in chocolaterie zaak, boven 15 jr. Aanm. Steenstraat 6, Leiden. 3T Muziekschool Zwaag geeft de leerlingr direct een instrument mee naar huis en is aan het einde der cursus Uw eigendom, o.a. gitaar, accordeon, banjo. mandoline. enz. Vraagt gratis propectus. Korevaarstr 5. Tel. 24358. y Brillen. J. A. Verheul. Haarlemmerstx-aat 86, er kend opticien levert u elk gewenst montuur en gla zen. Automatische slijpin- richting. Ruime sortering. Ziekenfondsleden krijgen gewone korting. WARMOND Abonnementen en Adver tenties worden aangeno men door: J. SIKKING Dorpsstraat 8.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3