RIJNSTREEK Zevenhoven beschikt weer over een prachtige katholieke school HUIBERS AVONDRUST Grote belangstelling bij de inzegening en ingebruikneming Griep? WOENSDAG 11 APRIL 1956 DE LEIDSE-COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPKEN AAN DEN RIJN KONINGINNEFEEST MOET VERSOBERD WORDEN. Wij hebben onlangs gemeld, dat de besturen van de Chr. Oranjever eniging en de Wilhelminavereniging besloten habben tot het gezamenlijk organiseren van een sobere feestvie ring op 30 april a.s. Men had intussen een bescheiden, maar aantrekkelijk voorlopig pro gramma opgesteld, doch het zal niet volledig uitgevoerd kunnen worden. Ter volledige uitvoering van be doeld programma, waarin b.v. een ruime plaats was geboden aan volks feesten, heeft men gerekend op een flinke gemeentelijke subsidie. Men heeft het een en ander begroot op 2500.voor wat de gemeentelijke bijdrage zou moeten zijn. Wij vernemen echter, dat b. en w. niet bereid zijn een dergelijk bedrag te voteren en men ook niet van zins is een daartoe strekkend voorstel aan de raad te doen. In de gemeentebegroting 1956 komt een post voor van plm. 900. voor kindertractatie op 30 april en het college is, gezien de financiële toestand der gemeente, niet voorne mens verder te gaan. Door de gezamenlijke besturen is met groot leedwezen hiervan kennis genomen. Uiteraard kan men ook moeilijk de verenigingsgelden, door de leden bijeengebracht, beschikbaar stellen voor een algemene feestvie ring, die geen baten oplevert. De C.O.V. en de W.V. willen wel iets doen, maar dit kan niet van zo verstrekkende aard zijn, dat het oor spronkelijk programma kan worden gered. Men heeft dit programma dus nog meer moeten versoberen. Uiteraard zal de schooljeugd een belangrijk aandeel hebben in de feestviering, voor wie de voormid dag wordt gereserveerd. De tractatie, waarvoor gemeentelijke subsidie is bestemd, wil men een wat aantrek kelijker vorm geven en doen plaats hebben op de scholen zelf. Tevoren vindt een aubade plaats van alle schoolkinderen voor vertegenwoordi gers van het burgerlijk bestuur, voor het raadhuis. Een puzzlerit op rijwielen staat open voor de middaguren. Naar ge lang het aantal deelnemers(sters) zullen er groepen worden ingedeeld. Voor hen, die de voorkeur geven aan wandelen, is er dan een wandelmars. De beide muziekverenigingen „Cres cendo" en „Arti et Religioni" zullen op de dag en in de avonduren zoveel mogelijk muzikale medewerking ver lenen. Vóórts organiseert men een jeugd- of bedrijfsvoetbalwedstrijd en een vossenjacht. Des avonds is op het St. Jorisplein een filmvoorstelling en in het Nutsgebouw treedt de to neelvereniging „Mobiel" op met „De Stralende Dageraad" van Norman Macowen (3 bedrijven). Men vraagt zich wel af of het niet verdienstelijk zou zijn om de burge rij, door middel van een vrijwillige collecte, in de gelegenheid te stellen mee te werken tot de voledige ver wezenlijking van het oorspronkelijk programma, waarin zij zelve veel meer betrokken wordt. NUTSKLEUTERSCHOOL BESTOND 60 JAAR. Het 60-jarig bestaan van de Nuts- kleutersschool te Alphen aan den Rijn werd dinsdagavond in de Nuts- zaal herdacht. Namens de burgemeester werd de herdenking bijgewoond door zijn Haarlemmerstr. 123 - Leiden In onze speciaalzaak van religieuse artikelen vindt U o.m. 'n uitgebreide keuze in Communie-Geschenken Zie ook onze etalage en show ruimte aan de Stille Mare. (Advertentie.) leider der vereniging, de heer F. J. van Dalen uit Leiderdorp. Na enige uren van spannende kamp was de echtgenote, mevr. J. Witschey—van u'tslae aJs voiet: TTnon Tl*» A TT Tïiiiicconaavc I Meisjes A: 1. R- Jacobi; 2. J. Smit; Unen. De heren A. F. Ruijssenaars en J. C. Duin vertegenwoordigden de gemeentelijke school-commissie en mej. Nijkamp uit Amsterdam kwam als inspectrice van de Nuts- kleuterscholen, 114 in Nederland. De eerste spreker was de heer W. M. v. d. Ouden. Meisjes B: 1. L. Verlaat; 2. R. ten Brink. Meisjes C: 1. J. Veelenturf. 2. C. A rends. Eerstgenoemde won ook de r I rtieiiu». Plomp, voorz. van de by na 150 jan- wisselbeker. ge Nutsstichting, die een van haar j hte t oudste kinderen in Alphen geluk- _Jf« 1° 6 wensten. Als vice-voorzitter van de Nutsspaarbank bood de heer Plomp een bloemenmand aan. Mevr. Asch van Wyck bood namens de ouders, de oud leerlingen, begunstigers een aantal fabrikanten e.a. de som aan van 372. ter bestemming voor een keukentje bij de school, de harte- wens van het hoofd der school. Mej. Nykerk bracht eveneens geld mee, terwyl ds. Linschoten, me- groepen. Hier was de uitslag: Groep A: 1. C. O ver es; 2. J. de Ko ning. De wisselbeker was voor C. Overes. Groep B: 1. B. Smit; 2. L. van Vliet. Bij de dames werd ook nu weer mej. G. v. Velzen nummer één en won de wisselbeker. De tweede plaats was voor mej. B. v. d. Berg. Na af loop van de wedstrijden sprak de voorzitter, de heer J. Verlaat een de namens zijn echtgenote _een mooie woonj Van dank tot de dames van de jury en de technische leider, de heer v. Dalen en overhandigde hun een klein presentje. Tot de gymnasten richtte hij zich in een opwekkend woord. Geboren: Johannes C., z.n v. A. Ver- kleyKeizers. Ondertrouwd: J. Starreveld, 24 jr en L. Griffioen, 23 jr.; C. Hogeveen, 35 jr. en C. de Koste, 31 jr.; Adr. Baelde, 28 jr. en M. Walraven, 25 jr. I-I. v. d. Berg. 36 jr. en P. Karens, 21 jr.; J. Blonk, 28 jr. en J. de Jong, 26 pr.; P. Buitelaar, 22 jr. en M. van Wens veen, 20 jaar. Getrouwd: J. de Bruyn en E. de Jong; W. Kasins en H. Stouthart Overleden: M. Leget, echtgenoot van: M. v. Vliet, 66 jr.. Jac. van Aelst, echt. van: S. Rootert, 62 jr.; M. v. d. Fanne, wed. van: J. Kwinkelenberg, 78 jr.; A. Bos, wed. van: H. Alber- son, 72 jaar. No. 516. Horizontaal: 1. zoon van Jacob, 3. plaats in N.Brab. onder de gem. Hoeven, 8. slede, 9. aanle plaats, 10. stad in Spanje, 12. luite nant (afk.), 13. Europeaan, 14. maan stand, 15. document, 17. lang stuk hout, 19. soort onderwijs (afk). bundel, 21 water in Friesland, 22. deel van Ierland, 24. plotseling, 26. muzieknoot, 27. drietal, 28. bezwe ringsformule. Verticaal: 1. toonladder, 2. vogel, 3. avond (Fr), 4. eind, 5. oude in houdsmaat (afk.), 6. oude dans, 7. boomloot, 9. salaris (Vlaams), 11. hetzelfde, 14. scheepslading, 16. blos, - 17. plaats, waar de wacht uitgezetceum, waar een leerlinge vlak voor bloemenmand aanbood. Voor een zeer aardige geste zorgde mevrouw Heessen, directrice van de landb. huishoudschool „Koningin Juliana", die, om de leerlingen ook bij het feest te betrekken, aanbood, door haar leerlingen 60 nieuwe poppen- kamer. De heer v. d. Meent en mevr. kleertjes te maken voor de poppen- v. d. Kolk-van Male spraken een dankwoord waarbij laatstgenoemde zich op hartelijke wijze ook had ge richt tot de dames-commissie. Na de pauze was er een uitgebreid feest programma. Amateurfotografen. Dinsdag avond heeft de heer J. Piëete uit Leiden in hotel „Toor" voor leden van de Alphense amateurfotografen- club gesproken over kleurenfotogra fie. Voor de pauze gaf de spreker een theoretische uiteenzetting over op namen en onwikkelen van Kodak Eccachroom. De tyd na de pauze be steedde 'hij aan de praktische vraag stukken i n de kleurenfotografie. Hierbij vertoonde hij een aantal beelden. De heer Piëete ,die een deskundi ge kleurenfotograaf en een bekend en actief lid is van de Leidse Smal filmliga, verschafte de Alphense amateurs een leerzame avond. BODEGRAVEN Feest Fabrieksarbeiders. In de grote zaal van het parochiehuis slo ten de georganiseerde fabrieksarbei ders „St. Willibrordus" de viering van hun tienjarig bestaan af met een toneelavond. Na de opening door de voorzitter ging het doek opvoor de opvoering van de klucht in drie be drijven „Buskruis". Dit komisch spel werd gebracht door de vroegere to- neelklmb van de KAJ. Het stuk be handelt het geval van een zeer drif tige familie, waarin vooral de doch ter Emmy uitblonk. Deze rol werd vertolkt door mej. B. v. d. Berg. De drift laaide zo hoog op, dat de stuk ken letterlijk de zaal in vlogen. De heer N. Disseldorp, die door over werk bijna geen tijd had gehad zijn rol te leren, speelde zijn butlerrol verdienstelijk. Het eind. was een drievoudige trouwpartij van dochter, zoon en butler. Hierna volgde een gezellig samenzijn, waarbij de mu ziek verzorgd werd door het duo Bloan—'Disseldorp. De geestelijk ad viseur, pater Boermans, die de avond zou sluiten, werd voortijds wegge roepyen voor een bediening. Onze Parochie. De slotavond van het winterprogram van „Onze Pa rochie" is een enorm succes geweest. Een stampvolle zaal en een boeier toneelspel door een select gezelschap „Magna Pete" uit Rotterdam. Met dit spel „Meisjeslyceum" door L. Fodor v/erd in Brussel op het internationaal toneelconcours de eerste prijs behaald. De schrijver vertelt van het wel en wee op een Oostenrijks meisjesly- is, 18. gem. in N.H. haarlok (Z. Ne- derl.), 21. Europeaan, 22. bijwoord, 23. tijdrekening, 25. titel (afk.) Oplossing morgenavond. Oplossing no. 515. Horizontaal: 1. minaret, 6. sak, 7. Bea, 9. al, 10. bis, 12. n.b., 13. draak, 15. Clio, 16. liga, 17. engel, 19. in, 21. set, 22. pa, 23. een, 25. ham, 26. klipdas. Verticaal: 1. mal, 2. ik, 3. aria, 4. eb, 5. ten, 6. sanctie, 8. Abraham, 10. brons, 11. salet, 13. die, 14. kil, 18. geep, 20. nek. 22. pas, 24. nl., 25. ha. „Waar Attïla's paard de hoef zet, daar groeit geen gras meer". Moordend en plunderend trokken rond het jaar 450 de Hunnen on der hun aanvoerder Attila binnen en veroverden bijna geheel Euro pa. Gehele volkeren waren door de schrik met lamheid geslagen. Toen de horden de stad Rome na derden, trok paus Leo I (heden zijn feestdag) hen tegemoet. In een persoonlijk onderhoud met Attila bereikte hij, dat de stad voor een ontzettende rampspoed werd gespaard. Attila zou ver klaard hebben, dat de aanwezig heid van de paus op hem een ver bijsterende indruk had gemaakt. Hij stierf plotseling op de terug tocht. De Hunnen trokken naar de Wolga terug: zij verdwijnen uit de geschiedenis. haar eindexamen in grote moeilijkhe den komt, omdat de snibbige lerares, mej. Wimmer, vertolkt door Miep Buskens, in de prullemand een ver zonnen liefdesbrief vindt en daaraan ernstige consequenties verbindt In een speciale lerarenvergadering ze geviert uiteindelijk de onschuld, niet in het minst omdat de leeringe zelf zich waardig en treffend weet staan de te houden. Deze rol, gespeeld door Jos Reyth, was wel de glansrol van het stuk, vooral door tekst en uitbeel ding. Niet veel minder verdienste kreeg Co Schaap als lerares, die een illusie in rook zag opgaan. Een wel daad was de soms spottende humor van dr. Cübula als leraar in de filoso- phie. De figuur van directeur vonden v/ij minder geslaagd als de man, waar op alle meisjes verliefd waren. Wel licht had hier een ruil met de rol van Piet Haazer als biologieleraar winst gebracht. In het spel van een drietal andere leraren, waaronder Jac. Franck als wiskundeleraar, werd de grens van overdrijving bereikt. Ondanks dit is er met volle teugen genoten van dit ongemeen boeiend spel, waarvoor voorzitter H. J. v. d. Poll een bijzonder woord van dank sprak en de dames een bloemenhulde bracht. Gymnastiekwedstrijden Esto. De Gymnastiekvereniging Esto organi seerde onder flinke belangstelling haar jaarlijkse onderlinge wedstrij den. De jury werd gevormd door de dames A. Klaassens en J. Borsboom uit Den Haag. De wedstrijden ston den onder leiding van de technische BOSKOOP Klein Artis in Boskoop. Voor degenen, die van dieren houden be staat sinds maandag j.l. de gelegen heid een groot aantal levende en op gezette dieren te bezichtigen in het vaartuig genaamd Klein Artis, dat thans in Den Ham ligplaats heegt ge kozen. Donderdag wordt de reis voortgezet met Alphen aan den Rijn als vol gende pleisterplaats. Jaarvergadering Het Groene Kruis De ontvangsten in 1955 bedroe gen 13587,60, waaronder de sub sidies van Rijk en gemeenten; de uitgaven bedroegen 13585,56, waar door dus een klein batig saldo over bleef. De aftredende bestuursleden, dr. Hamburger en de heer D. C. Jon- gejan werden herkozen. Door de beide Wijkzusters, zr. Roo sendaal en zr. v. d. Kooij, die de plaats van zr. Riezebos (vertrokken) heeft ingenomen, werd veel en goed werk verricht.. Van het consultatie bureau. Inkomsten en uitgaven 9924. en 9926.32, zodat een klein tekort zal moeten worden aangevuld. Mevr. Rosbergen, aftredend, werd herko zen. Uit het verslag van mevr. Krom hout bleek dat in het afgelopen jaar door het t.b.c.-comité veel werk is verricht. Uit de wijk west moesten drie patiënten in een sanatorium worden opgenomen, en 21 gezinnen met 25 patiënten worden behandeld. Uit wijk oost stonden 13 gezinnen met evenveel patiënten onder toezicht. De ontvangsten bedroegen f 4717,14, de uitgaven 4708,44. De penning meester, de heer K. Jongejan, werd door de voorzitter toegesproken in verband met zijn 25-jarig penning meesterschap. Wij hopen dat u dit werk nog vele jaren zult kunnen en willen doen en dat u de kracht daar toe zal worden gegeven, zo besloot de voorzitter. Mevr Kromhout en mej. Boer werden herkozen. HAZERSW0UDE WEU VERHARDING AANBESTEED. De rijkswaterstaat heeft aanbesteed het aanbrengen van een asfalt-beton- verharding op de weg Haagse Schouw Leiden—Bodegraven, tussen kilo meter 25—5 en 26 onder de gemeente Hazerswoude. De laagste inschrijfster v/as de N.V. Asfalt en Wegenbouw bedrijf Neuchatel uit Amsterdam met 137.800, de hoogste was de N.V. van Splunder Aannemingsmaatschappij te Ridderkerk met f 175.000. Tegen auto gereden. Gistermor gen reed een zoontje van de koopman A. Verhorik met zijn zusje achter op de fiets in het Westeinde tegen een stilstaande auto op. Hy bezeerde zich zo ernstig, dat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen van dokter Meijst Op advies van ge noemde dokter is hy naar een zie kenhuis te Leiden gebracht. Zijn zusje kwam met de schrik vrij. Geboren: Dirk, zn. v. A. J. Stok en P. M. Toogendoorn; Jozef A. M., zn. v. P. M. Zuidwijk en A. E. J. Schoonderwoerd; Hendriea Johanna Theodora, dr. v. P. M. van Rijn en A. Meijer; Jan, zn. v. F. M. Dekker en P. J. Luijendijk. .Getrouwd: F. Groenenwoud en S. Hassefras; Elso Vink en Johanna A. van de Pijl. Overleden: Michel Nahon, echtg. van: J. M. Benink. Nadat 's morgens reeds een H. Mis tot intentie van leerkrachten en leer lingen was opgedragen, werd om half tien in aanwezigheid van vele geno digden de vernieuwe en uitgebreide rJc. school aan het Noordeinde te Ze venhoven door de voorzitter van kerk- en schoolbestuur, pastoor Ta- bink, gisteren ingezegend. Onder de aanwezigen merkten wij op het voltallige schoolbestuur, het college van b. en w., leden van de gemeenteraad, het onderwijzend per soneel, de directeur-generaal van het ministerie van O., K. en W., mr. J. Broekman, de deken van Alphen aan den Rijn, de inspecteur van het lager onderwijs in deze inspectie, de heer Van Heil, de heer Groenewe- gen, hoofd der Christelijke school te Zevenhoven, het voltallige gemeen te-personeel, de arohitecten van de bouw, de heren Paardekooper en Barnhoorn uit Lisse, de aannemers en bouwers der school, de heren Beekman uit Zevenhoven en Aart man uit Leimuiden. Vernieuwing. De oude school, daterend van 1872, waaraan in de loop der jaren een mèuw lokaal is toegevoegd, is thans uitgebreid met 3 nieuwe leslokalen, terwijl 2 oude lokalen geheel in stijl zijn aangepast en omgebouwd in een zeer modern gymnastieklokaal, voor zien van een prachtige collectie gym- nastiekbenodigdheden. Het gehele gebouw is voorts voorzien van een automatische oliestookinrichting. De inzegening van het gebouw werd verricht door de pastoor. Na de zegening van alle lokalen werden in het gymnastieklokaal de voor elk vertrek bestemde kruisbeel den gezegend en door het betreffen de onderwijspersoneel op de daar voor bestemde plaats opgehangen. Alvorens verder te gaan met de afwerking van het overige gedeelte vkn het programma, werd op /oor- stel van de voorzitter door de aan wezigen het nieuwe gebouw bezich tig, waarna koffie werd geserveerd. Het programma voortzettend, kon digde het hoofd der school, de heer W. Werkhaven, hierna aan het op treden van 2 oud-leerlinen van de r.k. school, bestaande uit 2 kinde ren, die, verkleed als oude boer en boerin, in een alleraardigste samen spraak een overzicht gaven van het verloop van deze school vanaf 1872 tot op heden en waarbij de schrille tegenstellingen tussen het oude en het nieuwe onderwijs zeer duidelijk naar voren werden gebracht. Dank. In zijn toespraak tot de aanwezigen bracht pastoors Tabink in de eerste plaats dank voor de medewerking van alle zijden ondervonden om tot deze schoolbouw te geraken. Namens school- en kerkbestuur dankte spr. allereerst het gemeentebestuur, dat zo spontaan de nodige medewerking en financiële steun voor deze bouw heeft verleend. Ook dankte pastoor de vele anderen, die op'een of an dere wijze deel hebben gehad aan dit werk, waarvan de voltooiing van daag heeft plaats gevonden. De volgende spreker, burgemeester Detmers, sprak er zijn voldoening over uit, dat hij nu reeds 14 dagen na de opening van het geheel nieuwe gebouw der Christelijk Nationale School in het Zuideinde, aanwezig kon zijn bij de officiële ingebruik neming van deze school voor de r.k. jeugd van Zevenhoven. Met deze 2 nieuwe scholen is ech ter de gemeente nog niet aan het einde, want reeds zijn de plannen voor een geheel nieuwe r.k. kleuter school in een zeer ver gevorderd sta dium. Namens het gemeentebestuur bood spr. het schoolbestuur aan een ge schilderd portret van koningin Ju liana en prins Bemhard. Pastoor Tabink dankte de burge meester voor diens woorden en sprak de hoop uit, dat de samenwerking tussen gemeente- en schoolbestuur in de toekomst zou mogen blijven zoals deze tot op heden was. Ook bracht spr. dank namens het schoolbestuur voor de mooie foto, welke een waar dige plaats zal krijgen in dit nieuwe gebouw. Op zijn beurt bood pastoor Tabink aan de school een portret aan van Paus Pius XII. Het was een der nieuwste foto's van de Paus, geno men op diens 80ste verjaardag. Tenslotte dankte spr. nog de school arts voor diens goede zorgen aan de schoolgaande jeugd bewezen, welke zorgen hem dan hebben bewogen de oude school af te keuren, teneinde een vernieuwd hygiënisch gebouw te verkrijgen. Nog vele sprekers. Het hoofd der school, de heer W. Kerkhoven beschreef hierna de moei lijkheden, -waarmede het onderwij. zend personeel tijdens de verbouwing van de school en de nieuwbouw te DE KWAKEL Geboren: R. H. Kennis en T. Lumenburg, zoon; H. P. J. Rijnbeek en M. v. d. Sluis, zoon; H. L. v. d. Schraaf en K. H. Meijburg, zoon; D. Spek en E. M. de Jong, doohter; H. Loeper en E. M, Sikking, zoon; H. Th. Schuegler en A. L. Schalkwijk, zoon; F. Groot en D. M. Bakker, zoon J. Lenser en H. Zoons, zoon; J. Com- pier en C. T. Bezuijen, dochter; S. J. v. Diemen en A. J. Pollemans, zoon; A. R. Sijbersma en J. Visser, zoon; T. H. Schulkes en A. H. J. Viguurs, zoon; L. R. Verkerk en K. J. M. Ven- drik, dochter; J. v. Zeist en A. M. T. Louwers, zoon; P. J. Hoogland en M. F. M. Klaver, dochter; J. Zoete- meijer en P. A. F. 't Mannetje, zoon. Ondertrouwd: T. v. d. Weerd en E. M. Kranenburg, J. J. Rekelhof en F. H. Schalkwijk; J. Nagfcega'al en M. J. Meijer. Gehuwd: J. J. Endhoven en A. M. Lek; T. v. d. Weerd en E. M. Kranen burg. Overleden: Klaas van Doorn, on gehuwd; L. J. de Horn, wedn. van Teuntje van Schaik. NIEUWVEEN Geboren: Jozef Bernard us z. v. A. J. Rekelhof en C. A. Kouwenho- ven. Trijntje d. v. M. M. D. Spelt en C. J. v. Wijngaarden. Egedius Ber- nardus z. v. A. Hoogervorst en J. M. Wetter. Elizabeth Anna Maria d. v. W. J. v. d. Hoorn en W. Th. v. d. Vlugt. Wouter Willem z. v. D. C. v. Amerongen en E. Muller. Jacoba d. v. J. J. Stichter en R. Erkelens. Maria Helena d. v. 4- J. H. Ran en A. Hal. Gerardus Jozef Maria z. v. G. Brou wer en J. Hogervorst. Christina Leentje d. v. L. Rodenburg en E. v. Vliet. Overleden: Hendrik den Besten 77 j. wedr. van K. v. d. Hoop. Johannes v d. wan 78 j. echtgen. van A. Bergs- hoeff. Jacob de Jong 78 j., echtgen. van A. E. Nomen. Cornells van Vliet 77 j. echtgen. van P. Poel wijk. Mari- nus Blanken 81 j. wedr. van J. den Ouden. Maartje Groen 77 p. echtgen. v. A. Frederiks. Anna Maria Kooi- stra 69 j., wed. van J. W. Grimme- lius. Hendrik Bennis 75 j. wedr. van A. S. Krebs. Petrus M. Baars 2 j. knapt U op q r i een ommezien. O Oct (Advertentie) WARMOND MEISJE GEGREPEN DOOR SLIPPENDE 3-TONNER. Gistermiddag reed een militaire 3-tonner van Warmond in de rich ting Oegstgeest. Juist toen de wagen over de hoge brug bij het tolhek reed, kwam er van rechts een auto uit de bocht. De militaire chauffeur remde sterk, om een aanrijding te voorkomen. Hierdoor ging zijn wa gen slippen en greep een 16-jarig meisje W. D. J. K. uit Warmond, dat enige meters werd meegesleurd. Zij liep een dubbele beenbreuk op en moest naar het Academisch Zie kenhuis worden overgebracht. De Marechaussee heeft de zaak in onderzoek. kampen heeft gehad. Voor alles moest toch het geven van onderwijs zo goed mogelijk blijven doorgaan. De moeilijkheden zijn thans geluk kig voorbij en de rommel op speel terrein en school is thans opgeruimd, zodat de kinderen zonder klauterpar- lijen en baggerschoenen hun nieuw leslokaal kunnen bereiken. De directeur-generaal van het mi nisterie van O., K. en W., mr. J. Broekman, zeide hier aanwezig te zijn wegens een bijzondere relatie met burgemeester Detmers, maar is toch verheugd ook eens kennis te kunnen maken met wat er leeft in een kleine gemeente. Deze gelegenheid heeft hem de kans geboden de prac- tijk eens te zien. Nu deze kleine ge meente kans heeft gezien om in 2 jaar tyds voor het lager onderwijs twee nieuwe scholen te bouwen, is hier mede de voorziening te Zevenhoven gecompleteerd. De verantwoordelijk heid voor het onderwijs berust nu eenmaal bij voorzitter en schoolbe stuur en spr. hoopte, dat met dit nieuwe materiaal deze verantwoor delijkheid verlicht zal worden. Hierna verkreeg de inspecteur van het lager onderwijs, de lieer Schip per, het woord, die zeide dat deze dag niet alleen een feestdag is voor het schoolbestuur, maar ook voor de gehele dorpsgemeenschap. Spreker achtte het een grote eer dat de dir.- generaal van O., K. en W. aanwezig was. Hieruit blijkt wel, dat het mi nisterie daadwerkelijk met. het on derwijs medeleeft en niet alleen maar binnenshuis deze zaken regelt. De deken van Alphen aan den Rijn bood hierna zijn felicitatie aan. Wij kunnen, aldus de deken, niet ge noeg zorg besteden aan de opvoeding van onze kinderen, die de mensen zijn van de toekomst. Samenwerking tussen huisgezin, kerk en school moet er zijn om een goede opvoeding van het kind te bewerkstelligen. De eerste stoot. De architect van de school, de heer Barnhoorn uit Lise, begon met het schoolbestuur te danken voor de sfeer van vertrouwen, waarin de op dracht voor deze vernieuwing aan zijn bureau is gegeven, alsmede voor de wijze waarop zowel school- als ge meentebestuur de taak van de archi tect hebben begrepen. Ook bracht hij dank aan de aannemers voor hun werk. In zijn dankwoord betrok de voor zitter van het schoolbestuur tevens de aannemers, waarvan een een pa rochiaan is. Spr. was verheugd, dat dit architectenbureau deze bouw heeft tot stand gebracht, waardoor een goede grondslag is gelegd voor een eventuele samenwerking in de toekomst. De schoolarts, dr. van Heil uit Woerden, zeide dat hem lof is toege zwaaid voor het geven van de eerste stoot om te komen tot deze vernieu wing; dit is echter niet geheel juist, want zijn voorganger heeft hem .bij het overnemen van diens taak reeds gewezen op de kleinere scholen in zijn district, die speciaal toezicht op medisch gebied, wat de bouw be treft, nodig hadden. Vervolgens verkreeg de heer Groe- newegen, hoofd der Christ. Nat. School, het v/oord. Hy zeide wellicht niet uit de toon te vallen als hij zich in het bijzonder wendde, tot zijn collega, de heer Kerkhoven. Spr. was een weinig jaloers niet omdat de ene school mooier is dan de an dere ze zijn beide zeer mooi en modern mar omdat men zich hier bevond in een prachtig gymnastiek lokaal. Zo'n lokaal is bij zijn school nog niet aanwezig. De voorzitter van de r.k. onderwij zersbond, afdeling „Aar en Amstel", de heer van Groeningen had deze uit nodiging zeer gaarne aanvaard. Zul ke nieuwe en gemoderniseerde ge bouwen bevorderen het onderwijs in hoge mate. Bevordering van het on derwijs is ook een der doelstellingen van de Bond. Als laatste in de ry van sprekers verkreeg de aannemer, F. B. Beek man uit Zevenhoven het woord. Deze bedankte voor het vertrouwen onder vonden van het schoolbestuur en het architectenbureau Paardekooper en Barnhoorn, alsook voor de prettige samenwerking met beide. Tot slot van de bijeenkomst zeide pastoor Tabink nog dank aan allen, die aan de uitnodiging om hier aan wezig te zijn hadden gehoor gegeven. Spr. zeide reeds in de H. Mis van hedenmorgen in de eerste plaats in stilte dank te hebben gebracht aan God voor het totstandgekomene en wil thans voo: alles nogmaals hier deze dank uitspreken tegenover de Gever van al het goede.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2