DONKERE WOLKEN PAKKEN ZICH SAMEN BOVEN ISRAEL Getuige Ulmer beschuldigt Soenario Eisenhower vraagt nog geen machtiging, maar acht toestand buitengewoon ernstig ZELFMOORDCOMMANDO'S HOUDEN NIET OP DE WONING TELLING Officier van Justitie zou hem met de kogel gedreigd hebben Franse dienstplichtigen voor Algerië Autobus reed bij Alblasserdam van de dijk: 3 doden; 2 zwaar gewonden Bepaalde hoeveelheid alcohol bij chauffeurs strafbaar WOENSDAG 11 APRIL 1956 47ste JAARGANG No. 13777 Het kookt bijna over in 't Midden-Oosten Directeur: c M v hamersveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 38 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 80935. Redactie 80015, Adver tentjes 80826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w f 8.35 p. mnd, f 7,— p. kwart. Franco p. n. f7.40 - Advertenties:,17 ct. p. m.m Telefoontjes f 1.50 De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren met veertien leiders van het Congres een conferentie ge houden, o.a. over het mogelijke gebruik van Amerikaanse troepen in het Midden-Oosten. De republikeinse leider van het Huis van Afgevaardigden, Joseph Martin, zei na afloop, dat „er geen bijzondere dringende noodzaak" was voor enige actie op wetgevend gebied. Hij voegde daaraan toe, dat Eisenhower om zo'n actie zou vragen als „er gevaar" zou dreigen. Maar er is geen reden, zei hij, om zo'n verzoek nu te verwachten. Martin werd ook gevraagd of Dulles de situatie in het Midden-Oosten er een achtte van „dreigend oorlogsgevaar". „Nee", antwoordde Martin. De bijeenkomst begon slechts enkele uren nadat president Eisenhower officieel verklaard had: „De Ver. Staten zullen binnen de mogelijkheden van de Amerikaanse grondwet hun verplichtingen om zich tegen elke agressie in het Midden-Oosten te verzetten, in acht nemen". Eisenhower acht de toestand in het Midden-Oosten „buitengewoon ernstig". HAMMARSKSJOELD IN CAÏRO. De secretaris-generaal van de Ver- IDe Egyptische pers heeft in grote opmaak berichten over de Egypti sche commando's gebracht. Volgens enigde Naties, Dag Hammarskjoeld, i sommige bladen opereren 300 com- is gisteren in de Egyptische hoofd- mando's op Israëlisch gebied. De Is- gisteren in de Egyptische hoofd stad Oaïro aangekomen op zijn „vre desmissie" naar het Midden-Oosten. Hammarskjoeld was vergezeld van generaal E. L. M. Burns, hoofd van de wapenstilstandcompussie van de Ver. Naties. Burns had zich bij Ham marskjoeld gevoegd in Jeruzalem, nadat de laatste daar uit Beiroet was aangekomen. Hammarskjoeld had gisteravond reeds een onderhoud met de Egypti sche minister van Buitenlandse Za ken, Mahmoud Fawzi. Kort tevoren hadden de Israëliërs meegedeeld dat joodse strijdkrachten twee Arabische „Fedayeen" of „zelf moord-commando's" binnen 't grond gebied van Israël in de pan hadden gehakt. Daardoor is het aantal ge sneuvelden na het weekeinde tot elf gestegen. jyïOPPEREND over het feit, dat '**de woningtelling reeds enige tijd begonnen is, heeft de Eerste Ka mer haar zegen achter-af eraan ge geven. Er zijn bezwaren van versoheiden aard te opperen tegen deze woningtel ling; het voornaamste daarvan is het moeten toelaten in zijn huis van een vreemdeling, zij 't dat deze vreemde ling zich van tevoren dient te legiti meren als een afgezant van de rege ring. Over dit gemoedsbezwaar zal men zioh heen moeten zetten, overwègend raëliërs verbergen hun verliezen, volgens deze berichten, om het mo- Vorstelijk huwelijk in Seefeld Aartshertog Ferdinand van Oos tenrijk, een neef van de laatste Oos tenrijkse keizer, en de 18-jarige gra vin Helen zu Toerring-Jettenbach, wier moeder prinses Elisabeth van Griekenland was, zijn dinsdag in het 800 jaar oude kasteel Seefeld in de echt verbonden. Tweeënzeventig gasten met titels hebben de katholieke huwelijksplech tigheid in de kleine barokke kapel bijgewoond. Onder hen bevonden zich ex-koning Umberto van Italië, aartshertog Otto van Habsburg, prins regent Paul van Joegoslavië, de her togin van Kent, prins Michael van Frankrijk, de zoon van de Franse troonpretendent hertog Albrecht van Beieren de Beierse troonoretendent en prins Franz Joseph II, de monarch van Liechtenstein. De bruid droeg een witte organdie bruidsjurk in empire-stijl, waarop bloemen geborduurd waren. De jurk was ontworpen door het Meuncher modehuis van haar schoonmoeder, de gravin van Wernberg. Pers en publiek werden niet toe gelaten tot de terreinen van het kas teel. Na de huwelijksinzegening po seerde het bruidspaar even voor dat het onze eigen regering en onze eigen volksvertegenwoordiging is, fotograven op de ophaalbrug van het welke tot het nemen van deze onaan-1 kasteel. gename maatregel heeft besloten in uu~u:7. j het belang van Sen doeltreffende op- I Het burgerhuwelijk werd vrijdag lossing van de woningnood. I ?esl?te" schitterend bruidssoiree Deze is het doel van de telling. !n, het deftige Vier-Jahreszeitenho- Een ander bezwaar is juist: heeftteI werd door 260 «asten bijgewoond, deze telling wel enig verband met! Na een huwelijksreis van vier we- het opschieten van de bouwerij? Ook| ken zullen de jonggehuwden zich in 1947 zijn immers de woningen 1 vestigen in Essen, waar de aartsher- reeds geteld? Direct verband tussen I tog, die na de oorlog het Spaanse tellen en bouwen is er niet. In onder-burgerschap verkregen heeft, aan het scheid van de woningtelling van 1947 i hoofd staat van de exportafdeling van beoogt echter de nieuwe woningtel-een grote staalfirma ling een inzicht te krijgen in de be-I zetting van de woningen, in het aan tal inwoningen en in de verhouding tussen bewoning en inkomen dit I alles in direct verband met de vraag: welke soorten van woningen en in! welke hoeveelheden er gebouwd moe- j ten worden. Door de inwoning en door het vaak bewonen in uiterste reel van de bevolking niet te scha den. Israël heeft de Veiligheidsraad meegedeeld, dat het zich „vrijheid van handelen" voorbehoudt tenzij Egypte zijn „vijandelijke daden" staakt en zich houdt aan de Pale stijnse bestandsovereenkomst. AAN DE ANDERE GRENZEN. Terwijl de Egyptische aanvallen voortduren pakken zich ook aan de noordelijke grens van Israël donkere Jordanië, die momenteel een bezoek brengt aan president Koewatli van Syrië, heeft verklaard, dat de strijd krachten van Jordanië en Syrië vol ledig bereid zijn deel te nemen aan „een gezamenlijke actie voor het ver dedigen van Arabisch grondgebied". Hoessein en Kowatli hebben gis teren voor de graftombe van de be roemde Arabische sultan Saladin, die in de dertiende eeuw de kruisvaar ders verslagen heeft, plechtig gezwo ren „met al hun kracht het Heilige Land te verdedigen". Voorts heeft Imam (koning) Seif el Islam Ahmad van Jemen een mi litaire overeenkomst met Saoedi Arabië getekend. Hierdoor is Jemen één van de scha kels geworden in de keten van mi litaire verdragen tussen Egypte, Sy- Wederom werd de wereld een oorlogstoneel wolken samen. Koning Hoessein vanrië, Saoedi Arabië en Jordanië. BANG VOOR SLAAG „Ik ben het slachtoffer van valse beschuldigingen. Soenario hier zei me, dat ik maar wa* moest zeggen, om dat rechter Maengkom zo slim niet is. Op instructie van Soenario en Soelei- man en onder bedreiging met de kogel heb ik verklaringen afgelegd. Soe nario, u hebt mij met de doodstraf gedreigd". Deze drastische beschuldigingen slingerde getuige Ulmer, die gisteren in de 45ste zitting van de zaak- Schmidt te Djakarta werd gehoord, naar het hoofd van de officier van Justitie. Ulmer toonde daardae vd bij een kogel, die hij in zijn cel had gevonden, maar waarvan hij niet kon zeggen hoe die daar was gekomen. Op deze zitting sprak Ulmer alle verklaringen, die hij voor de politie had afgelegd, tegen. Hij zei de ver klaringen te hebben afgelegd nadat politiemannen hem vele malen had den geslagen. Op de vraag van de rechter of hij gearresteerd was op verdenking van lidmaatschap van de Nigo, antwoord de Ulmer: „Ja, maar in het begin wist ik niet, waarvoot ik gearresteerd werd. Ze zeiden, dat Baden had ge zegd, dat ik telegrafist van de Nigo was geweest. Ik ontkende en zei, dat het gelogen was. Toen sloegen ze me. Baden zei, dat ik met hem aan de zuidkust naar een duikboot was ge weest. Ik zei, dat het gelogen was en toen sloegen ze me. Baden zei, dat ik Tomasoa kende, ik zei, dat het niet zo was en toen sloegen ze me. Baden zei, dat Tomasoa en ik elkaar heel goed kenden. Hij werd tenslotte bang. Ik werd tenslotte bang en ik heb de verklaring afgelegd, die u voor u hebt liggen, maar ik nam me voor om voor de rechter de waarheid te spreken". Ulmer zei voorts, dat hjj de ver klaringen, die hij voor de politie over codetelegrarnmen had afgelegd, De eis van Lacoste Onmiddellijk hierna zal worden I begonnen met het onder de wapenen I roepen der miliciens. Deze zullen in de komende drie weken in Franse kazernes worden ondergebracht, Te Parijs wordt verwacht, dat nog noodzaak van woningen, welke voor deze maand 75.000 dienstplichtigen de huurder eigenlijk veel te hoog in; onder de wapens zullen worden ge-, prijs zijn, is een voldoende overzicht roepen, om de Franse troepen in Al- }v3a*"n3 Z1J. na een periode van twee onmogelijk geworden. Men hooptgerië te versterken. Het betreft hier „„„F,1,® ^eken Y°?r organisatie en door de telling hierop een betere kijk 1 70 000 reservisten van 22 en 23 jaar opleiding naar Algene te krijgen. en 5.000 millc'ens, die voor de eerste zullen ^rden gezonden. Een ander bezwaar is, dat inmaal onder de wapenen komen. I Bij een gevecht in Oost-Algerië. verband met het bovenstaande de I Bij de*e 75.000 man komen dan de dat naA drle da?eï? - hebben geduurd tellers, die tegelijk opmeters zijn, I versterkingen, die Frankrijk uitUf^ra® fP" ™m~ ook een vraag mogen stellen over; West-Duitsland Navo-troepen het inkomen. Het gaat hier alleen om en van elders naar Algerië heeft ge- zelf verzonnen had, maar onder dwang. Ook de meeste namen, die hij had genoemd, had hij verzonnen. „Maar twee narnen. Van de Wal en iuit. Rombengan, zijn echt. Die heb ik expres genoemd want ik ken die mensen en ik weet dat ze helemaal onschuldig zijn. Ik kon hen dus ge makkelijk beschuldigen en zodra dan tegen hen een onderzoek zou zijn in gesteld, zou hun onschuld blijken en daarmee de leugenachtigheid van mijn verklaringen". Rechter: „Dus Klaas Ulmer: Klaas, Nico, Willie, Henk, allemaal verzonnen". Op de vraag van de officier van Justitie, wie getuige geslagen had den, antwoordde Ulmer dat hij dege ne, die hem in de bergen sloeg, niet kende. In Djakarta was hij geslagen door adj.-commissaris Endoch samen met inspecteur Eos. In Bandoeng door een inspecteur, die volgens Tomasoa Quix heet. Op een vraag antwoordde Ulmer nog, dat ook Tomaso-t zijn blauwe plekken had gezien. „U kunt hier bij mijn rechteroor nog een litteken er van zien. Tomasoa zei me, dat er voortaan in opdracht van hogerhand niet meer zou worden geslagen". Een dokter staat temidden van de ruine, die eens een ziekenhuis in Gaza was, te kijken naar de verwoesting welke een artillerie-duel tussen de Egyptenaren en de Israëliërs aanrichtte. Zestig personen in het gebied van Gaza werden gedood; de Israëliërs meldden geen verliezen. Drie passagiers zijn gedood toen gistermiddag omstreeks vier uur een autobus van „De Twee Provinciën", die de dienst RotterdamUtrecht onderhoudt, te Nieuw-Lekkerland (Z.H.) bij het uitwijken voor een tegen ligger van de dijk geraakte en aan de voet daarvan op een zijkant bleef liggen. Een aantal passagiers is, toen de autobus van de dijk buitelde, uit de bus geslingerd en er onder terecht gekomen. Om het leven kwamen de 31-jarige passagier C. van Dam uit Meerkerk (Z.H.), mej. Groenendijk uit Alblasserdam en een nog niet geïdentificeerde vrouwelijke passagier. Er werden twee personen zeer ernstig gewond; een van hen is de chauf feur van de autobus. De gewonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Alblasserdam. REGERING OVERWEEGT: de vraag, of men een inkomen bo ven of beneden de verzekerings-ge- rechtigde grens heeft. Wanneer iemand om enigerlei reden bezwaar heeft deze vraag (welke hoegenaamd geeninvloed heeft op de belasting heffing) te beantwoorden, wordt er zonden of bezig is te zenden, zodat op deze wijze de Franse minister voor Algerië, Robert Lacoste, de gevraag de 100.000 man versterkingen krijgt. Van gewoonlijk betrouwbare zij de wordt vernomen, dat Mollet en avond jl tot het oproepen der 75.000 d enstplichtigen hebben besloten. Hei besluit moet nog worden be krachtigd op de heden, woensdag, te houden voltallige kabinetsvergade ring, waarin president René Coty als voorzitter zal optreden. De publika- tie van het officiële oproepingsbesluit wordt donderdag a.s. verwacht. verder niet op aangedrongen. Er zal zjjn voornaamste ministers maandag- echter in 't algemeen geen enkel be- zwaar bestaan een vraag, in dezer voege gesteld, te beantwoorden. In de Eerste Kamer heeft de mi nister nog eens herhaald, dat met de verkregen gegevens de nodige be scheidenheid zal worden betracht. De rapporten gaan uit de gemeenten re- relrecht naar het Centraal Bureau voor de Statistiek om daar in de statistische molen te worden verma len tot onpersoonlijk-» cijfers. Zonder geestdriftig te zijn voor de woningtelling, kan men dus de tellers na hun legitimatie op haar betrouwbaarheid te hebben gecontro leerd! met een gerust hart toela ten in zijn huiselijk heiligdom. De be doeling is dat de telling zo beschei den mogelijk wordt uitgevoerd. Soekarno naar Moskou Naar Reuter in kringen van het In donesische presidentiële paleis ver neemt. heeft president Poekarno de uitnod'"™* om Moskou te bezoeken aangenomen. stens veertig militairen en meer dan 250 opstandelingen gedood. Voor het eerst werd gemeld, dat de rebellen in ruime mate beschikken over zwa re machinegeweren en mortieren. Sowjets peilen Nepal In Katmandoe zal zondag een Sow- jet-Russische functionaris met de rang van consul aankomen. In welin gelichte kringen vermoedt men dat dit bezoek verband houdt met de verkla ring die de premier van Nepal, Tanka Prasad, onlangs afgelegd heeft. H(j zei toen, dat Nepal voor het vijf-jarenplan tot ontwikkeling van het land hulp van alle bevriende lan den, ook van communistisch China en de Sowjet-Unie zal aanemen, als er aa-n deze hulp geen bijzondere voor waarden verbonden zijn. Dinsdag heeft de premier verklaard, dat h(j overweegt de communistische partij weer wettig te verklaren.' De partij werd in 1952 verboden woeens medJchtigheid aan een mislukte opstand. De regering beraadt zich over na dere wettelijke maatregelen tegen de ueelnemers aan het wegverkeer, die blijk geven van onvoldoende verant woordelijkheidsbesef door het ge bruiken van alcohol, waardoor hun rijvaardigheid nadelig wordt beïn vloed. De gedachten van de regering gaan uit naar een stelsel van strafbepa lingen, waarin niet alleen de „zo danige invloed" een criterium voor strafbaarheid oplevert, maar waarin daarnaast de aanwezigheid van een zeker promillage alcohol in het bloed op zichzelf onder bepaalde omstan- dieheden ook reeds tot strafbaarheid leidt. De Kon. Ned. Maatschappij ter be vordering der Geneeskunst is bij dit overleg betrokken. Dit heeft secretaris-generaal van het ministerie van Justitie, mr. J. C. Tenkink, dinsdagmorgen te Utrecht meegedeeld bij de opening van het congres der Vereniging voor Alcoholbestrijding bij Snelverkeer. Sinds 1951 is het rijden onder drankinvloed een misdrijf. Over 1952, 1953 en 1954 is aan ongeveer 58 van veroordeelde automobilisten, die onder invloed van alcohol hebben ge reden, een onvoorwaardelijke gevan genisstraf opgelegd, terwijl 42 pro cent er met een geldboete is afgeko men. Deze percentages bedragen bij de wielrijders ongeveer 14 en 86, aldus mr. Tenkink. Mi*. Tenkink zei, dat uit deze cijfers mag worden geconcludeerd, dat door de rechter het rijden onder drankinvloed, gezien ook de dikwijls zeer ernstige gevolgen, de automobi list veel ernst'ger wordt aangerekend dan de wielrijder. Weliswaar is de duur der gevan genisstraf voor de automobilist in vele gévallen korter dan een maand, maar 25 procent van de tot een vrij heidsstraf veroordeelde autorijders moest toch langer dan een maand gedetineerd worden. Hogere boeten. Over de genoemde jaren moest 50 oordeelde automobilisten meer dan 100 boete betalen, terwijl de op gelegde geldboetes in de afgelopen jaren een tendens vertonen op te lopen, welke tendens, naar de mening van mr. Tenkink, zeker niet alleen op rekening van de waardeverminde ring van de gulden moet worden ge schreven. In 1954 werd aan 88.6 procent der automobilisten, die tot gevangenis straf werden veroordeeld een onvoor waardelijke straf opgelegd. Slechts in 11,4 procent der gevallen luidde deze straf voorwaardelijk. De gemiddelde duur van de ont zeggingstermijnen van het rijbewijs is in 1955 langer geweest dan in voor gaande jaren. Mr. Tenkink deelde voorts mede, dat de regering ook strenger is ge worden met betrekking tot het gra tiebeleid. De gratie aan veroordeel den wordt zelden neer verleend. Het blijft fris HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). j AANHOUDEND KOUD. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen, maar plaatselijk ook wat regen Zwakke veranderlijke j wind. Weinig verandering in temperatuur. 12 April zon op 5.52, onder 19.35; maan op 6.07, onder 21.49. Hoogwaterstanden 12 April v.m. 4.15; n.m. 4.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: Nadat de temperatuur gistermid dag in de zachte lucht, die met zuid- westen winden werd aangevoerd, op I nor n enkele plaatsen in ons land tot 19 0SL,0 graden was gestegen, is in de afge lopen nacht belangrijk koudere lucht uit het noorden ons land bin nengestroomd. Dit ging met regen gepaard. In het noorden van het land klaar de de lucht na de koufrontoassage weer op, met het gevolg dat de tem peratuur daar in dp nanacht plaat selijk tot iets beneden het vriespunt daalde. Boven het zuiden van het land werd het front aanmerkelijk ver traagd. onder andere omdat er in Engeland een storing in het front was ontstaan. Daardoor bleef er in het zuiden veel bewolking, waaruit af en toe wat regen viel. Het ziet er naar uit, dat ons land zich de komen de 24 uur dichtbij het front zal blij ven bevinden in het overgangsge bied tussen de koude en warme lucht. Er blüft daarom vooral in het zuiden van het land kans oo wat re gen. De kans dat ons land weer in procent van de tot een geldboete ver- de zachter lucht komt is gering. HELSINKI KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN DUBLIN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKORT MÜNCHEN ZÜRTCH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer temp. sneeuw 1 C. sneeuw —1 zwaar bew. 0 licht bew. 2 onbew. —1 zwaar bew. 8 motregen 7 zwaar bew. 4 regen 7 nevel 8 licht bew. 9 ztoaar bew. 3 onbewolkt 6 zwaar bew. 3 zwaar bew. 9\, zwaar bew. 6 zwaar bew. 2 half bew. 6 zwaar bew. 4 zwaar bew. 12 licht bew. —1 nevel 8 Korreltje Waar de koks vechten blijven de magen leeg.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1