Incognito in „Keukenhof" en „Madurodaito" en tot slot naar de opera „Porgy and Bess" Loonsverhoging in de Landbouw maakt een stijging van de prijzen noodzakelijk Ook prinses Irene van de partij Maatschappij van Geneeskunde keert zich tegen verplichte bloedproef Kerkbouwgrond in Rijswijk een gulden Smokkelende schipper met boter op hoofd weer de gevangenis in DINSDAG 10 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Koningin liet Thailands prinselijk paar Nederland zien H.M. de Koningin en H.K.H. prin ses Irene hebben gisteravond in gezel schap van Z.K.H. prins Chula Chakra- bongse van Thailand en diens gemalin de opvoering van „Porgy en Bess" in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's Gravenhage bijge woond. Prinses Irene kwam met een van haar vriendinnen en mej. A. Broers eerder bij het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen dan de koningin. Hare Majesteit en haar gasten arri veerden tegen acht uur; zij werden verwelkomd door de heer M. L. Deï- num. In de pauze is de manager van de „Everymen Opera-Cotmpany" uit New York, die de opera produceert, Robert Dustin, aan H.M. de Koningin en haar gezelschap voorgesteld. De heer Dustin heeft de eerste dirigent van het orkest, Alexander Smallens, en de hoofdrolspeelsters en spelers van „Porgy en Bess" voorgesteld. De koningin onderhield zich ge ruime tijd met de artisten, van wie de titelrolspeelster Ethel Ay Ier de koningin bloemen overhandigde.- Bewondering voor keukenhof. Eerder op de dag had de koningin in gezelschap van prins Chula Chakralongse van Thailand en diens echtgenote een onaangekondigd be zoek gebracht aan de bloementen toonstelling Keukenhof te Lisse, v/aar het koninklijk gezelschap om streeks half vier arriveerde en bijna onopgemerkt bleef voor het publiek. In de kas, waar vele tulpen in bloei staan, heeft het gezelschap on geveer een half uur de vele variëtei ten bewonderd. De ijlings gewaar schuwde voorzitter van de tentoon stelling, de heer T. M. H. van Wa- veren, heeft.de koninklijke bezoeker.' daarna het zaterdag gearriveerde nieuwe beeld van Zadkin „de Bood schapper" en een beeld van Yencesse getoond. Hare Majesteit sprak haar bewondering en waardering voor deze beelden uit. Om ongeveer half vijf verliet het gezelschap de tentoon stelling. Daarna vertrok het koninklijke ge- naar Den Haag, waar een H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Irene hebben maandagavond in Den Haag een voorstelling van „Porgy and Bess" bijgewoond. In de pauze lieten H.M. en Prinses Irene zich aan de acteurs en actrices voorstellen. We zien hier v.l.n.r.: Prinses Irene, H.M. de Koningin Maria (Georgia Burne) en Bess (Ethel Ayler). OUD-BURGEMEESTER BAARN OVERLEDEN. Te Bilthoven is zondag in de ouder dom van 81 jaar overleden jhr. dr. J- W. H. Rutgers van Rozenburg, oud burgemeester van Baarn, oud-lid van de Provinciale Staten van Utrecht, oud-curator van de rijksuniversiteit te oud-curator vande rijksuniversiteit te Groningen. De teraardebestelling zal den op de begraafplaats „Dennen- den op de begraafplaats „den en rust" te Bilthoven. MEISJE VERONGELUKT. Een bijna tienjarig meisje uit de Lier is gistermiddag, toen zij de Burg. Crezeelaan in de Lier overstak door een personenauto aangere len en ten gevolge daarvan overleden. Van betrekkelijke waarde De koninklijke maatschappij tot be vordering van de geneeskunst houdt zich op het ogenblik bezig met de be studering van een voorontwerp over maatregelen tegen weggebruikers wie wordt verondersteld dat zij onder invloed zijn van sterke drank. Het ont werp bevat een bepaling waarin wordt gezegd dat men zich op eerste vorde ring te onderwerpen heeft aan een po litionele bloedproef. Dit zou niet alleen gelden voor automobilisten, maar ook voor bestuurders van bromfietsen, mo toren en zelfs van rijwielen. De maatschappij acht de verplichte bloedproef min of meer een aantasting van de persoonlijke vrijheid. Boven dien is weliswaar bewezen dat bij het onderzoek naar het alcoholgehalte van het bloed niet meer fouten dan bij an dere routine-onderzoeken worden 1 ge maakt, maar toch staat men nog altijd huiverig ten opzichte van de bloed proef. Het is immers in lang niet alle gevallen zeker of een bloedproef van doorslaggevende betekenis zou zijn. De vraag of iemand werkelijk dronken is hangt te veel af van zijn persoonlijke gesteldheid. Zo heeft onlangs in Am sterdam een „dronken" bestuurder ver lof gekregen te bewijzen, dat de alco hol geen vat op hem zou hebben. La- bezoek gebracht werd aan „Maduro- boratoriumproeven dezen uit, dat 'bij dam". De koningin en haar gastenl de man na gebruik van een respecta- hebben tijdens dit korte bezoek de bele hoeveelheid alcohol wel een zeer gehele miniatuurstad bezichtigd. hoog percentage in 't bloed viel waar te nemen, doch dat hij nog altijd be schikte over voldoende reactievermo gen voor het besturen van een auto. Ook de koninklijke nederlandse auto mobielclub heeft het voorontwerp in studie. Demonstratietocht voor Jungschlager Op 21 april in Den Haag Het protest comité Jungschlager, richt de volgende oproeptot de be volking van Nederland: „Naast 't betuigen van adhaesi met het „Manifest van Zeven" dient het gehele Nederlandse volk ten over staan van de wereld op een rustige en waardige wijze een getuigenis af te leggen van zijn verontwaardiging over en tegen de rechtsgang in In donesië", aldus het comité, dat op roept tot een korte tocht op zaterdag 21 April om 15.30 uur van het stad huis te Den Haag, Burgemeester de Monchyplein, naar het Binnenhof; een prominent Nederlander zal de deelnemers op het Binnenhof toe spreken. De betoging wordt gesteund door het nationaal contact comité Jungschlager. Voorzitter Katholieke Landarbeiders in Den Haag „Hier zullen dieven geen geld zoeken!" Een 25-jarige chauffeur kwam za terdag j.l. bij de groothandelaar in de Piet Heinstrao.t te Den Haag, waar hij in betrekking was, en overhan digde zijn patroon een tas met geïnde gelden, waar hij echter 500 uit ver duisterd had. De patroon wilde naar huis er plaatste de tas, zonder het geld te tel len in de liftkoker, zeggende, dat dieven hem daar wel niet zouden zoe ken. De chauffeur was echter een an dere mening toegedaan en waar schuwde zijn broer, een 19-jarige bankwerker, met wie hij te zamen de groonthandel binnendrong en de tas met de overgebleven 900 buit- maakte. De groothandelaar waarschuwde gistermorgen de politie, die niet zo heel lang behoefde te zoeken en bij de chauffeur het geld in beslag kon nomen. Tijdens het verhoor ging men ook diens broer halen en te zamen zullen zij het oordeel van de justitie moeten afwachten. WOONWAGENBEWONER STAK COLLEGA NEER. In het woonwagenkamp aan de Loo- zerlaan te Den Haag ontstond zon dag wegens onbekende oorzaak een ruzie, waarbij een 42-jarige koopman zijn mes trok en dit zijn 27-jarige tegenstander xn de borst stak. Het slachtoffer is naar het Zuidwalzie- kenhuis overgebracht, waar bleek, dat zijn long was geraakt. De dader FED. LANDEL. RIJVERENIGINGEN VIERT ZESDE LUSTRUM De Kon Ned. Federatie van Lan delijke Rij verenigingen zal op woens dag 25 april het dertigjarige bestaan vieren met een jubileumvergadering in de gemeentelijke Markthal Amersfoort. Na afloop bezoeken de deelnemersaan de jubileumvergade ring een circus. DUBBELE BONEN: 6.10 P.K. De tuinder G. van der Mark uit de Tuinstraat in de Lier heeft zaterdag aam de veilingvereniging „Wester lee' aldaar de eerste dubbele bonen aangevoerd. Zij brachten 6.10 per kilo op. Melk zou één cent duurder worden De heer C. J. van der Ploeg, voor zitter van de Nederlandse Katholieke Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" heeft gisteren op de bondsraad, die in de Haagse Dierentuin wordt gehou den, een opmerkelijke rede over lonen en prijzen gehouden Er is nog steeds een grote groep land arbeiders, die voor een veel te laag loon moet werken. „De ongeschoolden en ook een deel van de geoefende ar beiders hebben een inkomen, dat ligt tussen de 50 en 55 gulden bruto per week. Zelfs als men daar 3 percent of percent bijtelt, dan weet niemand hoe daavan in deze tijd een gezin moet rondkomen", aldus de heer Van der P'oeg. Loonsverhoging. Een loonsverhoging in de akkerbouw en in de veehouderij is onmogelijk zon der dat de prijzen worden verhoogd, De bondsvoorzitter meent, dat voor deze bedrijfstakken zou mogen worden afgeweken van de regel, dat door de loonsverhoging de prijzen niet mogen worden verhoogd. Er zijn echter an dere agrarische bedrijfstakken, waar net wel mogelijk is, om zonder gevol gen voor de prijzen, tot loonsverhoging over te gaan. De landarbeiders erkennen, dat 1955 voor de landbouw geen gelukkig jaar is geweest. Er zullen echter stellig endernemingen zijn, die wel winst ge maakt hebben. Het leek de heer Van iej- Ploeg „volkomen billijk" dat dam de arbeiders de 3 percent over 1955 2ullen krijgen. Ook 1955. Mef ingang van 1 mei, aldus de heer v d. Pleeg, zullen de lonen met 3 pro cent moeten worden verhoogd. Uitke ring van 3 procent over 1955 geeft een ter in landbouwkringen grote moeilijk heden Waar echter winst is gemaakt zullen de arbeiders de 3 procent moe ien ontvangen. De hee»- v. d. Ploeg sprak vervolgens over de gunstige stand van zaken in de tuinbouw. Hij was het er niet mee ens, dat de lonen van de landarbeiders nog steeds worden afgestemd op de vijfde ge meenteklasse, „een klasse welke voor de industrie alleen nog maar in theo rie bestaat". In het algemeen acht hij het verschil in loon een der oorzaken van de grote trek der landarbeiders naar de industrie. Een andere oorzaak is het verschil in secundaire arbeids voorwaarden. Van de mogelijkheid om de vakantierechten uit te breiden is tot op heden in de landbouw' n het vraagstuk van de doorberekening weer een rol. „Maar", aldus de bonds voorzitter, „men zal ons toch niet wijs willen maken, dat de kosten hiervan die 3 percent van het loon bedragen, in andere bedrijfstakken niet in de prijzen der produkten zitten". Melk duurder. De heer v. d. Ploeg onthulde nog welke gevolgen loonsverhoging bij voorbeeld voor de melkprijs zal heb ben. De kostprijs zal met 0.35 ct. per kilo melk verhoogd worden. De straatprijs zou hierdoor met 1 cent moeten stij Deze prijsstijging kan slechts voor komen worden, wanneer de regering bereid is de subsidie op de melk te verg il ogen. Maar dit komt niet met de politiek van de regering overeen. HAAGSE GEMEENTEPERSONEEL KRIJGT DE „3 PROCENT INEENS". De Haagse gemeenteraad heeft het voorstel van b. en w. goedgekeurd om aan Ihet gemeentepersomeel 3 pro cent uit te keren over 1955. Dit per centage van het inkomen zal worden uitgekeerd in de eerste helft van mei. Van enige kanten werd erop aange drongen een mogelijkheid te schep pen om ook voor het personeel in los verband, bijv. dat van de gemeente lijke sociale werkverschaffing en voor de auto- en rijwielbewaarders, een 3- procents-regeling te treffen. Dit bleek blijkens een antwoord van wethouder Van Zwijdregt niet wel doenlijk. Hij verklaarde voorts, dat de vakan tiebijslag zoals gewoonlijk zal wor den uitgekeerd een week voordat het aaneengesloten verlof zal worden ge noten. Een 40-jarige schipper uit Schoon hoven, die op 29 november 1954 op heterdaad werd betrapt toen hij 3400 kg. boter naar België wilde uitvoe ren zonder daarvoor de documenten te bezitten, moest gistermiddag voor dit meer dan een jaar geleden ge pleegde feit teredht staan voor de economische politierechter te Dor drecht. De officier van Justitie eiste 2 1/2 maand gevangenisstraf, de tijd, die de schipper in preventieve hech tenis had doorgebracht. De politie rechter veroordeelde de man conform de eis. De boter was in opdracht van twee Belgen in Meerkerk aan de schipper afgeleverd door een 35-jarige inwo ner van Hilversum. Hij hoorde 94 da gen gevangenisstraf tegen zich eisen, eveneens de tijd, die hij in voorarrest had doorgebracht. De uitspraak was :onform. Een 45-jarige koopman uit Diemen, die naar de mening van de officier van Justitie ook bij deze botersmok kel betrokken was geweest, omdat hij de schipper instructies zou hebben gegeven, ontkende halsstarig er iets mee te maken te hebben gehad. I>e schipper werd als getuige gehoorden verklaarde, in tegenstelling tot wat hij de reehter-commissaris had me degedeeld, dat de koopman indetdaad van de prins geen kwaad had ge weten. Hij had dit de rechtercommis saris maar verteld in de verw.ashtjng dat de politie de man toch niet JLe pakken zou krijgen en dat hij ..er,,,als bleek dat nog een handlanger in 'het spel geweest was, met eenlichtere traf af zou komen. Met deze vërkja- ing nam de officier van Justitie geen geen gebruik gemaakt. Kier spe.genoegen. Hij vroeg een hernieuwd onderzoek, omdat, naar hij zeide, de schipper wel eens meineed kon ple gen. De schipper is in verzekerde be waring gesteld. Burgemeester veroordeeld De verkeerskamer van de Rotter damse rechtbank heeft vanmorgen de 55-jarige burgemeester van Nieuw Helvoet, conform de eis, veroordeeld tot een gevangenisstraf van veertien dagen en ontzetting uit de rijbevoegd heid voor de tijd van twaalf maan den. De burgemeester heeft op 2 augustus van het vorige jaar op de Strandweg in zijn gemeente onder invloed van alcoholhoudende drank zijn auto bestuurd. Uit de tegenover gestelde richting Was een elfjarig meisje komen aanfietsen, dat terwijl zij rechts reed, door de auto werd weggedrukt, kwam te vallen en door de auto enkee meters werd meege sleept. 9 Jaar gevangenisstraf wegens roofmoord Tot negen jaar gevangenisstraf met aftrek en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering heeft de rechtbank te Rotterdam vanmorgen een 25-jarige werkloze veroordeeld, die in de nacht van 19 juni 1955 de 66-jarige G. van Stra ten uit Rotterdam om het leven ge bracht met de bedoeling hem daar na te kunnen beroven; het slachtof fer bleek echter geen geld bij zich te hebben. De officier van justitie had twaalf 1 jaar gevangenisstraf met aftrek ge eist. B. en W. van Rijswijk stellen de raad voor de grond voor de bouw van een drital kerken aan de kerk genootschappen te verkopen voor ƒ1,per kerk. De snelle ontwikke ling van Rijswijk brengt voor de ker ken de noodzaak van uitbreiding van het aantal kerkgebouwen met zich mede. De uitvoering van de woningbouw ontwikkelt zich in zodanig tempo, dat mag worden verwacht dat einde 1957 alle tussen de Rembrandtkade en de spoorlijn Den Haag—Delft ge legen gronden, alsmede die in net plan Steenvoorde I, nagenoeg zullen zijn volgebouwd. Aan de r.-k. kerk is een terrein van 4000 vierkante me ter aan de Huis te Landelaan toege wezen, aan de Nederduits hervormde kerk een terrein aan de Dr. H. Co- lijnlaan, groot 2000- vierkante meter en aan de gereformeerde kerk een terrein aan de Generaal Berenschot laan van 2000 vierkante meter. In het belang van de bewoners van de nieuwe wijken behoort, naar het oor deel van B. en W., niet alleen in de maatschappelijke culturele en hy giënische behoeften te worden voor zien, doch bovenal zullen voorwaar den moeten worden geschapen, dat de kerkelijke arbeid tot zijn recht kan komen. Eén van de eerste voor waarden daartoe is het stchten van een kerkgebouw. Daarin heeft het Rijkswijkse college aanleiding ge- VOOR P.T.T.-ERS EXTRA UITKERING BIJ ONREGELMATIGE WERKTIJD. Het PTT-bedrijf is de eerste der rijksdiensten, die een toeslag voor onregelmatige diensten aan het per soneel zal verstrekken. Nadat in de vergadering van het informeel overleg der PTT overeen stemming werd bereikt, besloot de centrale commissie voor georgani seerd overleg zich bij dit advies aan te sluiten. Verwacht mag worden, dat bin nenkort de uitbetaling zal worden gedaan van de in een werkrooster voorkomende uren op werkdagen tussen 6 en 8 uur, maandag tot en met vrijdag tussen 18 en 22 uur, za terdag tusens 13 en 22 uur en zon dag en erkende feestdagen. De toeslag bedraagt voor de werk dagen 20 procent en voor zon- en feestdagen 40 procent Voor de nachturen werd een aparte regeling opgesteld. BRANDEND DEN HAAG Het afgelopen weekeinde hebben in Den Haag enige brandjes gewoed. In een hotel aan de Stationsweg brak brand uit in een kamer, omdat de gast in bed had liggen roken. De schade aan de kamer bedraagt f 1500. In een hotel aan de Lange Poten brak brand uit tussen de vloer van de zolder en het plafond van de bovenste etage. De oorzaak is on bekend evenals de schade; de brand kon spoedig worden geblust. In een waterstokerij aan de Wissel straat veroorzaakte een brand, ont staan door oververhitting van het hout, een schade van 500. Bij de Ruygehoek ging 5000 vier kante meter duinbeplanting in vlam men op. In een woning aan de Prinsestraat richtte een brandje voor 300scha de aan. vonden de prijs van de voor kerk bouw bestemde terreinen in Te Wer- ve West te bepalen op 1.per per ceel. Nieuwe 31/» pet staatslening Groot f 400 miljoen tegen 99 De minister van Financiën is voor nemens over te gaan tot de uitgifte van een 3^ 30-jarige staatslening groot ƒ400 miljoen, waarvan reeds bij Rijksfondsen zal zijn geplaatst ƒ100 miljoen. De lening zal worden uitgegeven tegen een koers van 99 procent. Onder voorbehoud van versterkte of algehele delging zal de lening, te beginnen op 1 mei 1957, worden af gelost in 30 jaarlijkse termijnen en wel afwisselend 3 pet., 4 pet. en 3 pet. per jaar, zodat telkens in drie opeen volgende jaren 10 pet. der lening wordt gedeeld. De rente gaat in op 1 mei 1956. De coupons zullen verschijnen' half jaarlijks op 1 mei en 1 november. De storting op de toegewezen schuld bewijzen zal moeten geschieden op 1 mei 1956. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afge geven in stukken van 1.000 terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregister-inschrijvingen zal kunnen geschieden tot bedragen van tenminste 100.000. Het ligt in de bedoeling de inschrij ving open te stellen op donderdag 19 april 1956 van 9 tot 16 uur, bij het Agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. De opening van deze lening in d® notering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. Het prospectus zal binnenkort ver moedelijk op 13 april a.s. verschijnen. R.K. VROUWENORGANISATIES DOOR KONINGIN ONTVANGEN. Hare Majesteit de Koningin heeft gistermorgen,, naar aanleiding van het tienjarig bestaan van het Centrum van de Nederlandse Katholieke Vrou wenbeweging, ten paleize Soestdijk ontvangen mevr. M. van Nispen tot Sevenaar geboren jonkvrouwe Ruys de Beerenlbrouck, presidente van het centrum, mevr. Witteveen—iHiemstra, voorzitster van de Nederlandse r.k. boerinnenbond, mej. C. Strings, voor zitster van de Katholieke Vrouwen organisatie en mevr. Severijnsen Cals, voorzitster van het r.k. Vrou wengilde. SPORTSTICHTING TECHNISCHE HOGESCHOOL. De sporthal van de sportstichting der Technische Hogeschool te Delff, die is ingericht in het gebouw voor werktuig- en scheepsboutwkunde aan de Nieuwlaan wordt maandag 16 april officieel geopend. De openinge plechtigheid wordt verricht door dr. C. H. van der Leeuiw, president van het college van curatoren. Na de opening bestaat er voor de genodigden gelegenheid de hal te be zichtigen. Breda's Grote Kerk wordt gerestaureerd odert tientallen jaren is men bezig de grote kerk In Breda te hentellen en te restaureren. Thans is het zover, dat er al duidelijk tekening in begint te komen: voor een deel is de oude luister weer hersteld. De bijgaande 'a toont een hoekje met eniee oude banken, die weer „als w" zii.r een jeugdige bewonderaar beeft er reeds een plaatsje in g en.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5