DE STRAATRIDDER LENTE WATER Oude en Nieuwe Gelderswoudsche Polders één met gelijke lasten Popeyus voor de derde maal kampioen hoofdklasse 3-banden MAANDAG 9 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGJNA 3 ZOETERWOUDE „Alzo de Gequalificeerde tot een droogmaking van de zogenaamde noordpias ter eenre cn de ingelanden van de Oude en Nieuwe Gelders woudsche Polder onder Soeterwoude ter andere zijde, met den andere een zeker contract hebbe gesloten wegens de voorschreven twee polders in hunne bemaling van dato den 24 November 1763. Zo hebbe Schout en ingelanden van de Nieuwe Gelders woudsche Polder na overleg gecon tracteerd in voege als volgt". Zo was de aanhef van een over komst ten eeuwige dagen gesloten, waarbij de Oud Gelderswoudsche Polder door middel van zijn mo lentje „De Steenen Beer" het water uit de Nieuw Gelderswoudsche Pol der, de z.g. Plas, moest malen voor de jaarlijkse som van zeven en veer tig gulden en twee stuivers. De kleine oppervlakte land, thans in eigendom van H. C. van Maasdijk en Mevr. C. J. v. Leeuwen-v. Nierop, werd tot dusver, omgerekend tot bo vengenoemde som, aangeslagen op een jaar-omslag van 2,93 per hectare. De „Steenen Beer" is verdwenen en het water van de Plas wordt, sinds 1929, weggemalen via de Oud Gelderswoudsche Polder door het poldergemaal van de Oost en Wéstbroek Polder. De polderlasten van de Oud Gel derswoudsche Polder belopen de laat ste jaren gemiddeld 18,per h.a. zodat de oude overeenkomst niet meer overeenstemde met de werke lijke bemalingskosten, want voor het kleine gedeelte land kreeg deze pol der slechts 2,93^ per h.a., terwijl voor de grote oppervlakte water geen enkele vergoeding voor bema ling werd gegeven. De vertegenwoordiger van de Oud Gelderswoudsche Polder heeft het reeds vroeger gedane verzoek gedaan en dank zij de med'ewerking van Dijkgraaf en Hoogheemden hebben de Staten der Provincie Zuid-Hol land, op voordracht van de Gedepu teerde Staten dier provincie het Bijzonder Reglement van de Oud Gelderswoudsche Polder zodanig ge wijzigd, dat de grenslijn van deze polder nu de gehele z.g. Plas insluit, zodat beide polders nu verenigd zijn tot één Polder: de Oud Gelders woudsche. De kadastrale percelen no. 801-80, 1704 en 1705 ter grootte van 2.58.40 ha. en eigendom van Mevr. A. Buys- Bos, die bij contract van 1940 door de Drooggemaakte Gelderswoud- schen Polder bemalen worden en binnen de Omringdijk van de Noord- plas liggen zijn nu toege.voegd aan de Drooggemaakte Polder. De polderlasten voor de landerijen komen nu gelijk te staan, terwijl voor de bij het kadaster als water bekend staande percelen in het deel Nieuw Gelderwoudsche de vrijdom van omslag voor de helft is ver bonden. Het voorlopige ontwerpbesluit is gedurende een termijn van dertig dagen ter inzage gelegd. Op de ver gadering van belanghebbenden, ge houden 13 december 1955, zijn geen bezwaren tegen de wijziging inge bracht, zodat niet meer is te ver- ZWAMMERDAM Gemeenteraad. De raad komt donaerdagaivond te 19.30 uur bijeen. Op de agenda staat o.m: Uitkering aan het personeel van d.e buitendienst in verband met de uitzoiiderlijke weersomstandigheden gedurende de afgelopen winter, overeenkomstig de voor het rijkspersoneel vastgestel de regeling, vaststellen vakantie-uit kering 1956 voor het gemeenteperso- neel overeenkomstig de voor het rijkspersoneel vastgestelde regeling; uitkering groot 3% over 1955 aan het gemeentepersoneel overeenkomstig de voor het rijkspersoneel vastgestelde regeling; voorstel tot het vaststellen van een gewijzigde verordening op de keuring van waren; speeltuinvereni ging „Onze Jeugd"; voorstel tot: a. het verlenen van een gemeente lijke garantie voor een door deze ver eniging te sluiten geldlening, maxi maal groot 3.400 en bestemd voor eerste inrichting van de speeltuin; b. het beschikbaarstellen en ge deeltelijk inrichten van eèn terrein; c. het verlenen van een jaarlijkse subsidie; beschikbaarstelling van gel den voor de eerste inrishting van het in aanbouw zijnde 3e lokaal der Ko ningin Julianaschool (o.l.). wachten, dat bezwaarschriften zullen worden ingediend. Bij dit nieuw Bijzonder Reglement is, mede in verband met het bepaalde in art. 179 van het Alg. Polderregle ment, omtrent het aantal ingelanden in verhouding tot de bestuursvorm, de wijziging opgenomen, dat in plaats van een vertegenwoordiger een be stuur zal optreden bestaande uit een voorzitter en twee leden. Inmiddels is door een gehouden verkiezing waaraan ook door de in gelanden van de Nieuwe Gelders woudsche Polder is deelgenomen tot voorzitter gekozen de heer G. P. van Leeuwen, thans vertegenwoordiger en tot leden de heren A. J .Berg en S. J. van der Salm. ZWET EN GOOTEN BLANKAART POLDER. De vergadering van stemgerechtig de ingelanden werd te Stompwijk, in „het Blesse Paard" gehouden, maai de Stompwijkse ingelanden, die van de Grooten Blanhaart, lieten verstek gaan; alleen het bestuurslid van de Blankaart was aanwezig. Van de Zwetpolder, in Zoeterwoude gelegen, waren nog juist genoeg inge landen naar Stompwijk getogen om met het vereiste aantal stemmen be sluiten te kunnen nemen. De rekening over Ii955 werd vast gesteld op 4955.42, uitgaven 3758.42 deI)- batig saldo 1196.52. Debegroting voor 1956 werd be paald op 3976.26 aan inkomsten en uitgaven waarbij de omslag werd ge steld op 12.per ha. (v. j. 12. De machtigingen tot af- en over schrijvingen en tot aanbesteding van werken werden verleend. Tot leden van de commissie ter naziening van de rekening 19'56 werden benoemd de heren Jac. van Leeuwen Jacz., J. de Jong en A. L. v. Wijk; tot p.v.v. leden de heren C. J. van Swieten, G. A. Ham en J. van Rijn Wz. Bij de bespreking omtrent overleg met de cultuurtechnische dienst in zake ruilverkaveling stelde de voor zitter de vraag of het wel zin heeft, gezien de geringe belangstelling voor deze vergadering verder op dit on derwerp in te gaan. Uit de vergadering gingen geen stemmen op om tot verdere stappen over te gaan. Het is bekend, dat bij plannen voor verkaveling steeds een belangrijk object, minstens voor tien polders tegelijk, tot stand moet ko men. De vergadering besluit nog een afwachtende houding aan tè nemen. Bij de rondvraag wordt geklaagd over de mollenplaaig; het bestuur zal het mollenvanigen in de polder laten voortzetten. De heer Jac. van Leeuwen her innert aam de toezegging van de voor zitter in de vorige ingelanden gedaan, omtrent het verbetering van de pol derkaden; er zouden door de techn. dienst van Rijnland plannen tot re constructie van de kaden ingediend worden en de ingelanden-vergadering om deze plannen te bespreken was op augustus 1955 bepaald. De voorzitter, de heer W. M. v. d. Salm, deelt mede, dat van Rijnland niets meer is vernomen. De uitvoe ring als werklozen-object is niet meer mogelijk. Bovendien is er een grote moeilijkheid bij het aankopen en aan voeren van klei. De aankoop van klei is zeer kostbaar en het transport uit kleiputten naar de boezemkaden vraagt grote uitgaven niet alleen, maar is per schuit bijna onuitvoer baar. Dit materiaal moet eerst per auto en verder per schuit vervoerd worden, omdat de kaden per auto niet bereikbaar is. De heer Jac. van Leeuwen vraagt verder of het bestuur zich wil uit spreken over het geven van vergoe dingen aan ingelanden, die door de ligging van hun land over lange lengten grenzen aaii polderkaden en daardoor voor bijzonder hoge lasten komen te staan. Voor 'n ingeland van 6 ha. land is in het afgelopen jaar 509 klei aangevoerd, waar bij nu nog 200 komt voor het plaatsen van schrik-draken om het vee ter voor koming van vernieling van het ge maakte werk, van de kaden af te hou- Er wordt gesproken 'over het geheel in onderhoud nemen van de pol derkaden voor rekening van de pol der. Van deze maatregel vreest men zulke hoge uitgaven, dat de polder lasten zeer hoog zullen stijgen. Het bestuur verwacht alsnog een plan van Rijnland waarbij 50% sub sidie door het Hoogheemraadschap wordt gegeven. In dit verband vraagt de heer Van Leeuwen hoe de gelde lijke afwikkeling zal geschieden voor degenen die belangrijke verbeterin gen hebben aangebracht. De voorzitter zegt dat de kostenver goeding door de onderhoudsplich tigen zal afhangen van de te maken kosten op de kade. Ingelanden die hun kaden geheel of gedeeltelijk op profil hebben gebracht zullen minder te betalen hebben. Er wordt ook gesproken over een subsidie van de polder naast die van Rijnland waardoor ook de ingelanden, die geen kadeonderhoud hebben, enigszins hun deel in de grote onder houdsplicht krijgen. Door nederlaag van Teegelaar tegen Broekhuizen Herman Popeyus uit Barendrecht heeft in „Musis Sacrum" te Arnhem de natio nale titel voor de derde keer in successie in het driebandenspel behaald, tijdens een toernooi, waarin de spanning is ge bleven tot de laatste carambole. Deze kwam van de hand van de kampioen zelf. die na de benauwde maar prachtige overwinning van Teegelaar op De Ruy- ter voor de opgave stond in elf beurten zeven caramboles te scoren. Met een verbeten trek om de mond hanteerde Popeyus de keu. Eerst legde hij een serie van vier op het laken, daarna een van 1, poedelde voorts vier maal. maar maakte tenslotte met twee keurige caramboles zijn partij tegen Stikkelman uit in 69 beurten. Jammer voor de oud-Leidenaar Tee gelaar, die dit toernooi sterk gespeeld heeft en een vrij constante vorm demon streerde, maar volkomen verdiend voor de man uit Barendrecht die door zijn taaie zelfverzekerdheid erin slaagde zijn titel weer eens te prolongeren. Hij ver loor slechts één partij,' nl. die tegen Teegelaar op de eerste dag. Maar daarna bleek hij een gewaarschuwd man. Tee gelaar struikelde eveneens een keer. In een enerverende strijd moest hij zater dagavond de eer laten aan de onverzet telijke Broekhuizen, die zijn kansen De eindstand is: 1. H. Popeyus 12 384 510 '7 0.753 2. L. Teegelaar 12 378 507 7 0.745 3. J. Broekhuizen 12 273 372 7 0.652 4. H. de Ruyter 8 373 502 8 0.743 5. H. Metz 4 333 562 6 0.592 6. L. van Bommel 4 327 570 10 0.573 7. N. Stikkelman 2 315 494 5 0.637 8. J. Sweering 2 317 543 7 0.583 IIET EUROPEES KAMPIOENSCHAP WIELRENNEN Olympia's toer door Nederland Het gehele parcours van Olympia's toer door Nederland voor amateurs en onafhankelijken is thans vastgesteld. Door diverse omstandigheden heeft men voor de eerste etappe een andere aan komstplaats moeten zoeken dan Hooge- veen en men heeft die gevonden in Steenwijk. De totale route is 1016 km. lang. verdeeld over de volgende zes etappes: 15 juni: AmsterdamSteenwijk 198 km. 16 juni: SteenwijkHelmond 222 km. 17 juni: Helmond—Eijsden 171 km. 18 juni: EijsdenDen Bosch 159 km. 19 juni: Den BoschWassenaar 158 km. 20 juni: WassenaarAmsterdam (Olym pisch Stadion) 108 km. Onder de uitgenodigde renners voor deze individuele wedstrijd, die reeds de contracten getekend hebben, zijn de winnaar van het vorige jaar Piet Kooy- man (Den Haag). Jan Rol (Alkmaar), Jan Groot (Beverwijk), Piet de Jong (Made), Adrie van Steenselen (Mijnshe- renland), Wim Snijders (Halfweg), Jan Francken (Eijsden), Arie van Houwe- lingen (Sassenheim), Dirk de Ruiter (Beverwijk), Arie van Wetten (Noord- wijkerhout), Schalk Verhoef (Rotter dam). Blaauw (Arnhem) en Pos (Hil versum). In totaal zullen 100 renners in de wedstrijd uitkomen. Bij de aankomst van de toer op de nieuwe wielerbaan op Duinhorst te Was senaar zullen Gerrit Schulte, Gerard Peters. Arie van Vliet en Jan Derksen aldaar een omnium rijden. Dit is dan het eerste grote programma op deze baan. SWIFT-COMBINATIE Dolf Wallet voor de 7e keer sprint kampioen Zaterdag werd door de Swift-Combi- natie het clubkampioenschap korte af stand verreden. Voor het 7e achtereen volgende jaar wist Wallet beslag te leg gen op de titel en zich daarmee het recht te verwerven om uit te komen bij de wegkampioen-sprint van de KNWU op 19 mei a.s. Na de diverse series ga ven de halve finales de volgende uitsla gen: le: 1. R. Wallet. 2. P. Turk; 2e: 1. C. Plasmeijer, 2. J. v. Wetten; 3e: 1. A. Hillebrand. 2. B. Rijkelijkhuizen. De uitslag van de finale was: 1. R. Wallet, 2. C. Plasmeijer, 3. A. Hillebrand. Opmerkelijk was de prestatie van de jonge C-klasser Hillebrand, die in de fi nale wist door te dringen. Swift-successen in Brabant Arie van Wetten won te Den Bosch de 100 km.; Arie van Hoy welingen in Oud- Gastel eveneens de 100 km., waarin Wallet vijfde en Plasmeijer tiende werd. De grote clubprijs was voor Swift. Zondag werd voor de leden en do nateurs (trices) een puzzle-rit georgani seerd. De prijswinnaars waren: mevr. M. Kruit, mevr. A. Kruit, mevr. A. v. d. Leek. A. v. d. Leek, S. Mulder, Th. Boom, A. Hillebrand Jr., J. I-Ieruer, J. Boom, A. Hillebrand Sr. TAFELTENNIS Sparkler Programma voor deze week: 9 april: dames: Sparkler 1TNSA 1; 11 april: Docos 2Sparkler 2; heren: 9 april: Sparkler 3Steeds Vooruit 2; 12 april: Sparkler 1ATTC 2; Sparkler 3Slagvaardig 2. Bij de Ned. kampioenschappen behaal de de_ iuniorenspeler B. v. d. Meer de 2e prijs enkelspel in de juniorenklasse. De spelers P. Bouwmeester en Kees v. d. Zwet (Treffers) behaalden de 2e prijs dubbelspel in de juniorenklasse. Steeds Vooruit In de komende week spelen 4 teams hun laatste wedstrijden en dan zit het seizoen 19551956 er weer op. Het programma luidt: hedenavond dames: Steeds Vooruit 2TOV 2; heren: Steeds Vooruit 1PVSB 1; Steeds Voor uit 3—ATTC 3; Sparkler 3Steeds Vooruit 2. alle wedstrijden aanvang 8 u. Willen de leden er aan denken, dat in de maand april de onderlinge tienkamp klaar moet zijn. Verschillende dames en heren moeten nog verschillende wed strijd spelen. De lijst met de te spelen wedstrijden hangt in de zaal. Vrijdag a.s. te Leiden de laatste junio renwedstrijd nl. Westerkwartier t— Steeds Vooruit 1, aanvang 7.30 uur. Vanaf woensdag 9 mei wordt er in de maanden mei en juni maar 1 avond per week getraind. Dan zullen de woensda gen weer komen te vervallen. ODI Zaterdag speelde het le team thuis tegen ATTC 3. aan welk team zij de overwinning moest afstaan, met 73. ODI 2 ging op bezoek bij VVV 6. Ook zij konden het niet bolwerken zij ver loren met 82. ODI 3 verloor met de zelfde cijfers van Sett 3. wJ^g speelt ODI 1 thuis tegen Reflex 1. Zater- gaat ODI 2 naar DWV 4 en het 3e t:eam naar Wibo 9. PIT '54 Uitslagen: dames PIT '54 1 •Smash 3 19; junioren: TOV 2PIT '54 1 91. Programma: dames: PIT '54 1 •AVA 2; PIT '54 2—DVJ 1. HET KANDIDATENTOERNOOI De uitslagen van de zevende ronde luiden: FilipPetrosjan 01. Bronstein ■Smyslov ]/-,KeresPanno, Pilnik ■Szabo en SpasskyGelier afgebroken. De stand luidt thans: 1. Smyslov 4'/, pnt.; 2. en 3. Bronstein en Keres 3 Y-, pnt. ;en afgebr. partij; 4. en 5. Filip en Petrosjan 3Y pnt.; 6. Geiler 3 pnt. en afgebr. partij7. Szabo 3 pnt. en een afgebr. partij; 8. en 9. Panno en Spassky 2 y, pnt. en een afgebr. partij; 10. Pilnik \yr pnt. en een afgebr. artij. PROMOTIE-COMPETITIE LSB De kampioen van de Leidse Schaak bond, het 2e tiental van LSG, zal, met de H.Chr.S.V. II (kamp. Haagse bond) en Charlois (kamp. R'damse bond) spelen om 2 plaatsen in de 2e klasse KNSB. De eerste wedstrijd zal te Leiden worden gespeeld op zaterdag 21 april, tussen LSG II en de H.Chr.S.V. II. LUSTRUMTOERNOOI VTL Ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan heeft de schaakklub VTL een toernooi georganiseerd waarvan na de eerste ronde A. Barkoma de leiding nam in de eregroep De uitslagen waren: Eregroep: C. Brunt (Alphen)A. Bar- kema (Phil.) 0—1; W. H. v. d. Nat (LSG)—A. Smit (VTL) Y—y. Hoofdklasse A: J. Brugmans (VTL)— Jerry Bey (Vr.sch.) 01; A. Boonefaas (Boskoop)J. Padding (Phil.) 10. Hoofdklasse B: F. Teleng (Vr.sch.) W. F. Schuss (Phil.) y,y,\ J. H. van Dijk (VTL)P. v. Veen (Boskoop 10. Hoofdklasse C: W. Donker (Boskoop) S. J. v. Wijk (Boskoop) 10; J. M. Volders (Phil.)—E. Ketting (Phil.) v->—v>' le klasse A: A. Sykema Sr. (Boskoop) J. G. L. Tervooren (VTL)P. F. Jan sen (LSG)J. v. Kempen (Leithen) 10 le klasse B: S. v. Gemeren (Boskoop) M. Splinter (L'dorp) 0—1; J. M. Ter vooren (VTL)P. J. Segaar (V.schoten) 0—1. le klasse C: Ch. Sterk (L.dorp)C. P. v. Nieuwkoop (S.heim) 0—1; A. Spek (VTL)M. Segaar (Voorschoten) 01. 2e klasse A: P. Seip (R.veen)P. Ro- zemeyer (Vr.sch.) y,y,\ A. v. Haaster (VTL)A. Karstens (L.dorp) YY> 2e klasse B: W. F. Smit (VTL)—J. G. Kardol (Alphen) 1—0; P. v. d. Bosch (LSG)—M. D. Etmans (SPW) 0—1. 2e klasse C: J. v. Oosten (SPW)F. J. Hooftman (LSG) 0—1; B. Slegtenhorst (L.dorp)—W. Boot (LSG) 0—1. 2e klasse D: A. H. Huussen (SPW)A. Chrispijn (VTL) 1—0; I. Keyzer (Maas sluis)C. Halbesma (Boskoop) 01. 3e klasse A: P. de Wekker (LSG)J. B. Braggaar (VoorschJ 10; P. H. Swinkels (Phil.)B. J. Wijnbeek (Al phen) 10. 3e klasse B: E. J. Kerkhoven (LSG) J. A. G. Verkutjl (SPW) 1—0; J. Buis (Phil.)— G. P. Sluyts (Vr.sch.) 1—0. 3e klasse C: J. Beij (VTL)—G. W. Horree (Vr.sch.) Y1 'jF. P. Hofstee (SPW)—H. Stoute (VTL) 1—0. HANDBAL DTS—Altior 2—0 De dames van DTS traden gisteren in het veld tegen Altior uit Langeraar. Is deze opgave on der normale omstandigheden al zwaar, gisteren was de opgave nog zwaarder aangezien DTS met niet minder dan drie invallers moest uitkomen. Clazien Lebes- que, Ton v. d. Berg en Gré de Vries wa ren verhinderd te spelen. De drie voor hen opgestelde junioren hebben echter allen aan de gestelde verwachtingen vol daan en mede het genoegen mogen sma ken van een alleszins verdiende 2—0 overwinning op de aloude rivaal Altior. Na enige aanvallen over en weer is het Door v. d. Hoorn, die op het mid denveld de bal krijgt toegespeeld, en er alleen tussenuit gaat. Na zich van ver schillende tegenstanders ontdaan te heb ben geeft ze de keeper van Altior geen schijn van kans (10). Hoewel Altior hierna verwoed op komt zetten, moet ze toch in de zeer goed spelende verdedi ging van DTS haar meerdere erkennen. Het is 10 min. na de rust als Annie Brou wer de vijandelijke keeper volkomen weet te verrassen en alzo de zege veilig stelt (2—0). Sport in 't kort De Nederlandse veldloopkampioen schappen die gisteren te Groningen zijn gehouden, hebben geen bijzondere ver richtingen opgeleverd. De titel bij de senioren, die 5000 meter moesten afleg gen. werd behaald door Viset (Arnhem) (16.16.2); bij de junioren liet Van Grins- ven (Vught) over de 3000 meter de beste tijd noteren (9.57.4). Italië werd winnaar van het mili taire voetbaltoernooi. De ploeg van Ita lië zegevierde in zijn derde ontmoeting van dit toernooi met 21 over Egypte. De Fransman Louison Bobet heeft de 54e wegwedstrijd ParijsRoubaix ge wonnen met een tijd van 6 uur 1 min. 27 sec. voor de 252 kilometer van het parcours. Hij klopte in de eindspurt De Bruyne (B.), Van Steenbergen (B), Fo- restier (Frj. Bernard Gauthier (Fr.), en Lauredi (Fr.) in deze volgorde. In Den Haag zijn de Ned. jeugd kampioenschappen schaken gehouden. De kampioen van de hoofdstedelijke schaak bond. Frits Roessel won het toernooi. Hij behaalde lY pnt. De kampioen van 1955 Van Oosterom legde met 6y punt beslag op de tweede plaats. De wedstrijden in de Drakenklassc te Monte Carlo, waarbij het kampioen schap van Frankrijk op 't spel stond zijn gewonnen door de Franse boot „Astrid" met stuurman Thierry Mied. Het Neder landse jacht „Windekind" van S Bakker eindigde op de 5e plaats. De hockeywedstrijd tussen Groot Brittannië en Duitsland, welke te New port is gespeeld, is door de Britten gc- met 4—2. Van Hassel titelhouder Van Hassel won in de laatste ronde van Spielmann in drie beurten, waar door zowel de Belg als de Duitser 14 matchpunten had veroverd. Een barrage was dus nodig, welke door van Hassel op overtuigende wijze werd gewonnen: hij maakte in één beurt de 500 caram boles vol, terwijl Spielmann de Belg het particulier gemiddelde van 500 en de hoogste serie van 500 car. heeft geëve naard. Maar belangrijker was het feit. dat liij het Europees record, dat sedert het vorig jaar op naam van Spielmann stond, met een algemeën gemiddelde van 105,25 verbeterde en op 107.82 bracht zonder barrage-partij. Kees de Ruyter was op de laatste da- een overwinning op Sweering tot het I gen wat beter in vorm- en bracht het laatst toe verdedigde. Hulde voor de d0or enkele winstpartijen toch nog tot een behoorlijk gemiddelde. laatst toe verdedigde. Hulde Arnhemse veteraan voor de wijze 1 op hij in dit toernooi eerst De Ruyter's daarna Teegelaar's kansen reduceerde.De eindstand luidt: De Ruyter, die er aanvankelijk goed 11. Van Hassel voor stond en na vier ronden nog on-12. Spielmann geslagen was, streed een verloren strijd 3. Domingo om de titel in zijn laatste partij tegen 14. Garcia Teegelaar, maar finishte in deze match 5. De Ruyter toch nog met een gemiddelde van 0.825. 6. Grivaud De partij tussen Teegelaar en De 17. Reicher Ruyter was stellig één der fraaiste van J 8. Pinto het toernooi. 9. Nussberger 4205 39 500 16 107.82 3751 58 500 14 70.77 3188 41 500 10 77.75 3584 52 500 10 68.92 1629 45 499 6 36.20 2396 83 296 6 28.86 1941 58 357 4 33.46 1834 70 303 4 26.20 1941 81 319 4 23.96 QeesreR Tcrpoort vim her huis rmBmn> verurreh, es rrrst m rrhiekhrrr iioom door JEANNE BOUWMAN 18) Anne ging rechtop zitten. Ze was eens ziek geweest. Ze had daarvan alleen nog maar vage herinneringen; slechts één enkel dramatisch voorval uit die dagen was haar bijgebleven. Ze had het gloeiend warm gehad onder de hopen dekens. Tecla nam haar toen op met dekens en al, droeg haar naar een schommelbedje en boog zich over haar heen. Anne her innerde zich, dat Tecla huilde ze herinnerde zich dat zo goed, omdat het de eerste maal was, dat zij een volwassene zag wenen. Tecla schom melde haar, waarbij zij huilde en op grappige wijs zong: „Nikki, Nikki!" Dit kon niets anders zijn geweest dan de genegenheid van een ver pleegster voor het aan haar zorgen toevertrouwde kind. Maar Lucinda was de kamer binnen komen stor men en had op bitse toon gesproken., Wat had ze ook weer gezegd? Iets, waarvoor Anne bang was geworden. „Dat kan ik niet hebben. Als je niet Zo was het geweest. Ze had Tecla gezegd dat ze iets doen moest of iets moest laten; en dat zij anders een andere verpleeg ster zoeken zou. Dat had Anne bang gemaakt, want ze had Tecla graag. En wat had Tecla ten antwoord ge geven? „Beter zo, beter zo". Anne dacht over dit voorval uit een lang verleden na en kreeg toen op eens een inval. Lucas had overhaast naar Portland terug willen gaan. Was het geweest, nadat hij met Tecla gesproken had? Waarom zou hij haar anders naar het hotel hebben laten komen om met Lucinda te praten? „Die zal ik eërst eens opzoeken. Morgen ga ik naar haar toe", dacht Anne. Ze kon er in drie uur zijn als ze hard reed op de rechte hoofdweg en langzaam, heel langzaam, over de zigzagbochten, die over de heuvelkam van Clatsop Ridge voerden. Dan zou ze de plek voorbijkomen.... Anne rilde en kroop dichter bij het haard vuur. Haar afscheid zou Rob bovendien de gelegenheid geven te wennen aan de gedachte dat zij iemand anders was dan de dochter van Lucas Farns worth. Ze zou hem niet meenemen; hij mocht de Finnen niet. Maar als ze Rob vanavond nog zou ontmoeten, moest ze zorgen die span ning kwijt te zijn of ze zou er al te ellendig uitzien. Ze ging op haar divan liggen en trachtte in slaap te komen. Sinds die eerste vreselijke nacht had ze slechts af en toe een weinig kunnen slapen. Ze doezelde wat, wierp zich om, werd wakker, dutte andermaal in. Toen ze eindelijk voorgoed wakker werd, was de storm uitgeraasd. Ze stond op, ging naar het grote raam en keek naar buiten. Door de wolken in het westen scheen de zon en wierp haar laatste lichtbundels naar het oosten, waar de met sneeuw bedekte top van Mount Hood zich geelachtig aftekende. Ze keek neer op de daken der stad, die nog glinsterden van het water, en naar de kronkelende rivier oever, die hier en daar zichtbaar was. i Toen keek zij naar haar eigen grond, die afhelde naar een ravijn, en kreeg een bekende auto in het oog, die de weg afreed, welke langs de wand ervan omlaag voerde. Rob's wagen. Hij was op komst, en zij had order gegeven, dat zij niet gestoord wilde worden. Hij had haar niet opgebeld en kwam nu naar haar toesnellen. Haas tig maakte ze haar coifure in orde, deed vlug een grijze avondjapon aan en verliet haar kamer. Ze stond op de lange gaanderij, die rond de hall liep. Rob nam net afscheid. Reeds wilde ze hem roepen toen ze hoorde, dat hij. met haar oom sprak. Anne stapte naar de leuning toe en zag toen Sharlie. In de tegen woordigheid van dat meisje, dat gre tig elk woord op zou vangen, kon zij niets naar beneden roepen. „Ik houd mij ervan overtuigd, dat u Anne dit zult kunnen uitleggen". Anne ging kaarsrecht staan. Zou hij weggaan zonder haar gesproken te hebben? ,Ik voel mij er ellendig onder, mijn heer Farnsworth, maar hét is toch het beste om eerlijk te zijn. Het is alsof ik op iemand verliefd werd en dat daarna bleek, dat ze niet bestond. Begrijpt u?" Lee Farnsworth knikte ernstig met het hoofd. ,Ik neem aan dat je een gevoel hebt dat als je Ir ar ouders zou ken nen je haèr zou kennen. Nu dit niet het geval is, is ze een vreemde voor je geworden". „Juist! Zo is het precies. Zeg haar, dat ik haai- uit Chicago direct zal schrijven. Wanneer ik terug kom, zal ik haar opzoeken en dan zullen wij weten of het beste zal zijn elkaar al dan niet trouw te blijven". Hij ging dus weg en hij nam haar niet mee. Hij liet haar aan haar lot over om alles alleen uit te vechten. Hij vertrok zelfs zonder haar goeden dag te zeggen. „Rob!" Ze fluisterde zijn naam op een on gelovige toon. Met de handen op haar mond smoorde ze een kreet, toen Sharlie naar voren stapte en haar arm veelzege'nd door die van Rob stak, waarna zij met hem door de deur naar guiten ging. HOOFDSTUK XIV. Anne trad naar achteren ii> het donker van de bovenverdieping dei- hall. Ze hoojrde de deur sluiten en Lee de leeszaal binnengaan; de kope ren ringen der zware gordijnen klik ten, toen hij ze dichttrok. Ze had het koud en voelde zich versuft. Ze wist niet of ze in staat zou zijn haar kamer te bereiken en de deur achter zich in het slot te draaien, „Juffrouw Anne!" Yvonne, die in een nis was weg gedoken toen Anne op de gaanderij verscheen, kwam toehollen. „O, juf frouw Anne!" Later herinnerde Anne zich, dat Yvonne haar naar haar kamer ge holpen had en haar voeten had ge wreven. Dat juffrouw Harney binnen was gekomen en haar hoofd had vast gehouden, haar haren achterover had gestreken. Dat ook Buttons in de kamer was geweest, waarvan hij de deur achter zich gesloten had en dat hij nu eens bij Maggie er op aandrong dat zij naar beneden zou gaan om de tafel te dekken en dan weer aan juffrouw Harney gevraagd had of er niets was, dat hij doen kon. „Je gaat met ons mee, schat", zei juffrouw Harney haar. „Buttons cn ik hebben de zaak besproken. Samen hebben wij geld genoeg om een kleine kippenboerderij te kopen. Wij trou wen en dan zullen wij voor je zor gen". Toen de anderen naar beneden wa ren gegaan, kwam Yvonne met haar voorstel. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7