Afdoende bescherming vergeten groepen onmogelijk Steenkoolprijs zal binnenkort met minstens 40 cent stijgen Het roken in Nederland neemt nog steeds toe MAANDAG 9 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 MINISTER SUURHOFF: Het probleem van de „vergeten bedoelde personen in hoge mate reke- groepen" is zo gecompliceerd en valtning te houden. Zij beschouwt het als zo sterk in individueel verschillende een gunstig verschijnsel, dat uit het gevallen uiteen, dat het ook voor de regering niet mogelijk bleek ter zake afdoende bescherming te bieden. Dit schrijft minister Suurhoff aan de Eer ste Kamer in de memorie van ant woord op zijn begroting. Ook het onlangs door de SER uit gebrachte advies, zo zegt de minister, heeft ondanks de daaraan ten grond slag liggende langdurige bestudering van het probleem geen definitieve oplossing kunnen bieden, naast de maatregelen, die ten behoeve van be paalde categorieën reeds door de overheid worden voorbereid. Een garantie van directe bescher mende maatregelen acht de minister dan ook niet mogelijk. Wel zal de regering bij haar beleid in algemene zin niet nalaten met de belangen der SER-advies duidelijk is gebleken, dat ook de georganiseerde groepen voor deze belangen oog hebben en naar overwinning der tegenstellingen wil len streven. De minister hoopt, dat het mogelijk zal zijn deze geestes gesteldheid verder tot ontwikkeling te brengen. KONINGIN NAAR GELDERLAND Koningin Juliana heeft het voor nemen op 3 mei een werkbezoek te brengen aan het Gelderse rivieren gebied, om zich op de hoogte te stel len van de toestand en het werk in de komgronden. Zondag 29 april Kath. jeugdappèl Op 8 plaatsen Op zondag 29 april wordt voor de Prins Bernhardfonds Nationale actie in augustus Het fonds van de Witte Anjer zal leden van de Katholieke Jeugd- enten behoeve van financiële steun aan het Prins Bernhard Fonds en de An jerfondsen in augustus een grote nationale actie organiseren. De heer A. M. Bergers te Rotter dam, die te zijnen huize gedurende de looptijd van de actie een bijkan toor van het Prins Bernhard Fonds zal vestigen, heeft, evenals de Radio- Unie, medewerking aan het fonds toe gezegd. De minister van Justitie heeft Jeugd-Standsorganisaties op een achttal plaatsen in Nederland een groots appèl gehouden. Het ligt in de bedoeling, dat de katholieke jongeren zich daar zullen bezinnen op hun idealen, de onder linge vriendschapsbanden zullen ver sterken, en voorts ook aandacht zul len wijden aan de politieke proble men van deze tijd. Voor wat dit laat- ste betreft zal prof. C. P. M. Rommel zlJn goedkeuring verleend, de acht appèls via de K.R.O. des mid dags om 3 uur toespreken. In de na-I middag zal op diverse plaatsen een boeiend amusementsprogramma wor den uitgevoerd. De plaatsen waar de appèls worden gehouden zijn: Maastricht, Den Bosch, Bunnik, Arnhem, omgeving Rotterdam, Uitgeest, Hengelo en mo gelijk ook in Groningen. Voor eerste twee kinderen: Kinderbijslag wordt gehandhaafd Minister Suurhoff neemt aan, dat de kinderbijslag voor de eerste twee kinderen voorshands gehandhaafd zal blijven. De minster trekt deze con clusie uit het feit, dat het georgani seerd bedrijfsleven niet heeft voor gesteld een eventueel bestaande ..ruimte" op het gebied van de lonen op te vullen door een loonsverhoging ter compensatie van de afschaffing van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind. Werkweek in winkels gaat 48 uur duren Minister Suurhoff zal met spoed een wijziging van het werktijden besluit voor winkels bevorderen. De Sociaal-Economische Raad gaat akkoord met deze wijziging, welke in hoofdzaak beoogt de wekelijkse arbeidstijd voor het winkelpersoneel, behoudens 'n korte overgangsperiode voor bepaalde branches, terug te brengen van 53 tot 48 uur. (Alg. Dag blad). MAN VERDRONKEN. De 62-jarige H. A. Wagenvoort uit Deventer, patiënt van het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht, is gistermorgen, tijdens een korte wan deling, in de singelgracht nabij de Bartholomeusbrug geraakt en ver dronken. Een stationsbeambte heeft de man uit het water gehaald en kunstmatige ademhaling toegepast, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Aetherklanken 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 De eerstgeborene, spel. 22.15 Dagsluiting. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Licht baken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Pianorecital. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 „Als de Ziele luistert". 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Amus. muz. 12.55 Zonnewijzer. 1-3.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gevar. progr. 15.00 Gram. 15.30 Studentenkoor. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: „De functie van het onderwijs in Ne derlands Nieuw-Guinea" door W. A. L. van Doorenmaalen. 18f00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 RVU.: ..Prehistorische rotstekeningen in - -- - Spanje" door dr. P. Glazema. Derde bruari, toen door voret de woning- lezing: „Het magische aspect der bouw de rehele maand nagenoeg stil voorstellingen". 19.00 Nieuws. 19.10 og, toch nog 1,19 woningen opge- Gram. 19 15 „Uit het Boek der Boe- lev"d' De„ eer*e 'wee ken" 19.30 Gram. 20 20 Act. 20.35 van l956 werden dank zij het hoge De gewone man. 20.40 Gram. 21.35 aantal gereed gekomen woningen in „Om de toekomst van Nederland", Januan (5207 6296 woningen vol- klankb. 21.55 Radio Philharm. ork. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. met toelichting. Prins Chula Chakrabongse van Thailand heeft met zijn echtgenote Engelse van geboorte het afge lopen weekend op paleis Soestdijk doorgebracht als gast van H. M. de i Koningin en Z. K. H. de Prins. Zater- j dag vertrok het prinselijk paar uit Londen en morgen zal de prins uit I ons land naar Thailand reizen, zijn echtgenote keert terug naar Enge land. De Thailandse prins is een vriend Prins Bernhard. Verdere stijging niet uitgesloten Doordat de hoge autoriteit der Kolen- en Staalgemeenschap maximumprijzen afgeschaft heeft en de buitenlandse markt een tendens omhoog vertoont, zullen de kolen- prijzen binnen enkele maanden 5 gul den per ton stijgen, hetgeen neer komt op een prijsstijging van 0.40 per hectoliter. De detailhandelprijzen zullen de komende maanden echter nog op het peil van thans gehandhaafd blijven, maar of over enkele maanden de stij ging zich zal beperken tot de 0.40 per mud is nog een grote vraag. De detailhandel houdt vandaag een bespreking te Utrecht waarin de toe stand van het ogenblik bekeken wordt. In de laatste tijd is het winst- Intern, persweekend op Keukenhof Gedurende het weekeinde van 14 op 16 april a.s. wordt door het be stuur van de Nationale Bloementen toonstelling „Keukenhof te Lisse een grote internationale persconferentie gehouden. Voor deze bijeenkomst zul len ruim zeventig vertegenwoordi gers van periodieke bladen, radio- en televisiestations uit België, Duits land, Engeland, Frankrijk, Noorwe gen, Zweden en Zwitserland naar Nederland komen. Daarnaast zullen leden van de Buitenlandse Persver eniging in Nederland aanwezig zijn. In totaal zal de bijeenkomst worden bijgewoond door 100125 buitenland se journalisten, radio-reporters en te levisie-medewerkers, waardoor deze internationale „Keukenhof" perscon ferentie alles wat eerder na de oor log op dit gebied is georganiseerd in omvang zal overtreffen. Zaterdagmiddag om 5 uur zal het officiële programma een aanvang nemen met een ontvangst door het gemeentebestuur van Noordwijk in Grand Hotel „Huis ter Duin" aldaar. De volgende dag zal het gezelschap onder andere een bezoek brengen aan 's werelds grootste openlucht bloemententoonstelling. Aan de persconferentie wordt me dewerking verleend door de Algeme ne Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV), de N.V. Nederlandse Spoorwegen, de Stoomvaart-Maatschappij Zeeland, de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij, De Noord-Zuidhollandse Vervoer-Maatschappij, Grand Hotel „Huis ter Duin" te Noordwij k en café-restaurant „Treslong" te Hille- gom. Goede woningproductie 2 eerste maanden 1956 Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in fe HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11,00 Liederen van Italiaanse bergbewoners. 11.30 Sopr. en piano. 11.50 Gram. 12.00 Metropole ork. 12.30 Land- en tuinb. -meded. 12.35 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of gram. 13.20 Tiroolse muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Voor de jeugd. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Gra- mofoonmuz. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij. caus. 17.30 Jazzmuz. 17.55 Het Fide Candi- datentoernooi. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Beursber. 18.40 Prijs vraag ten bate van de Vereniging Volksonderwijs. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Pianotrio. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 De antwoordman. 22.15 Cello en piano. 22.45 Act. 22.55 Ik geloof, dat, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Act. of gram. 23.3024.00 Gra- mofoonmuziek. tooid. Dit aantal is 1123 meer dan in de overeenkomstige periode van 1955. Gerekend tot en met februari 1956, kwamen sedert de bevrijding 446.803 woningen gereed. „Cp'tex" Pernis wordt verdubbeld De Caltex Petroleum Maatschappij N.V. heeft besloten haar aanvrage bij de gemeente voor terreinen in de 3e Petroleumhaven te Rotterdam te verhogen van 80.5 tot 100 ha. Dit ■betekent, dat de totale oppervlakte, die Caltex in de komende 5 a 10 ja ren op Pernis in beslag neemt, ruim twee keer zo groot is als de 92 ha. waarop de raffinaderij thans is ge vestigd. De plannen tot uitbreiding houden uiteraard verband met het feit, dat de wereldvraag naar petroleumproduk- ten snel groter wordt; speciaal in West-Europa is deze vraag door de economische expansie na de oorlog ten zeerste toegenomen. De toekomstige Caltex-installa- ties op de nieuwe terreinen zijn nodig met het oog op de produktieverbete- Bouwkosten sterk gestegen percentage van de detailhandel steeds kleiner geworden, terwijl de voor- raadsinvesteringen zich steeds uit- breiden. j Binnenkort zal met het ministerie! v„^iwiv> y^ü-/ieCOnp:>!riSCh v zaken besproken j stedingen voor woningwetboiiw in worden of de verhoging yan de detail- Gelderland, Zuid-Holland en Noord- Brabant is gebleken dat het peil der Uit een onderzoek inzake aanbe- prijs tot de 0.40 per hectoliter be perkt blijft. MEJ. M. H. C. VENBRIK INTERN.-PRESIDENTE WERELD FEDERATIE KATH. VR. JEUGD. In de morgenzitting van de laatste congresdag van het wereldcongres van de wereld-federatie voor Katho lieke vrouwelijke jeugd te Rome, heb ben gistermorgen de verschillende secties, in algemene vergadering bij- een, mej. M. H. C. Vendrik, nationaal voorzitster van het Katholiek vrou welijk jeugdwerk in Nederland, met algemene stemmen (97) gekozen tot internationaal voorzitster van wereld-federatie. Amsterdams bedrijfs- apostolaat opende een nieuw centrum Het bedrijfsapostolaat der paters Minderbroeders in Amsterdam, dat in 1953 door pater Montanus Versteeg O.F.M. werd begonnen, heeft gisteren zijn definitieve behuizing gekregen in het nieuwe bedrijfsapostolaht-cen- trum aan de Oranje Nassaulaan 41 te Amsterdam. Gistermorgen heeft de provinciaal der paters Minderbroeders, pater Castukis van der Eyden, het nieuwe centrum ingezegend. Op de hierna volgende receptie heeft mgr. Van der Burg, deken van Amsterdam, aan de heer W. van der Kan, die in 1953 zijn huis ter beschikking stelde voor het bedrijfsapostolaat, de Pauselijke onderscheiling „Bene Merenti" uit gereikt. Het bedrijfsapostolaat strekt zich momenteel uit over 8 overheids- en particuliere bedrijven met 15.000 werknemers. Kordate mijnwerker redt kind het leven Manchetknoop ingeslikt De heer Matijssen, chef seinwezen van het spoorweg- en. expeditiebedrijf van de staatsmijnen, heeft door snel ingrijpen een kind van enkele jaren van een waarschijnlijke verstikkings dood gered. De heer Matijssen was op weg naar het seinhuis in Spaubeek, toen hij daar in de buurt een kind hoorde schreeuwen en een meisje naai- bui ten zag hollen om een dokter te waarschuwen. Zonder aarzelen trad de heer Ma tijssen de woning binnen en trof daar een kind aan dat geen adem meer kon krijgen. Door de kleine onderste boven te houden slaagde hij er in het levensgevaar te doen wijken. Toen even later een dokter kwam, bleek de knaap een manchetknoop te heb ben ingeslikt. Tragische huwelijksreis Eén dode; 4 gewonden Gistermiddag omstreeks twaalf uur is op de Zutphense straat te Apel doorn een Duitse personenauto in volle vaart tegen een boom gereden, waarschijnlijk doordat de bestuurster van de wagen, de 56-jarige mevr. E. A. Gescher uit Freiburg, even Tan de rijbaan is afgeraakt en daar door de macht over het stuur verloor. Bij de botsing werd één der inzitten den op slag gedood, terwijl de vier andere inzittenden werden gewond. De 65-jarige leraar G. E. Preter uit Freiburg, kwam om het leven en ge wond werden de bestuurster, alsmede de 28-jarige B. Spreter—Gescher, en de 34-jarige B. Spreter, zyn 23-jarige vrouw I. W. SpreterGescher, en de 34-jarige A. F. W. E. Bianzano. De gewonden werden allen naar het Julianaziekenhuis overgebracht Een t tragische bijzonderheid bij dit onge ring, de vervaardiging van nieuwe j luk is, dat het jonge echtpaar op de centrale researchlaboratoria met huwelijksreis was; zij werden verge- 1500 medewerkers zal ten dienste ko- zeld door zijn vader en h>a<ar moeder, men van de gehele Caltex-groep. 1 alsmede door een vriend. gunningsprijzen op 1 jan. 1955 zich bevond op een niveau van 6 a 7 pet. boven het op 1 jan. 1954 aanvaard baar geacht prijspeil. In 1955 steeg het peil verder tot een niveau van 15 a 17 pet over dat van 1 jan. 1954. Het gemiddelde peil der laagste in schrijvingsprijzen bij niet geslaagde aanbestedingen lag nog ca. 10 punten hoger. Uit dit verloop valt een dui delijke stijging der aanbestedingsprij- zen waar te nemen. In tegenstelling met de stijging der bouwosten in de jaren 19501954, welke ongeveer voor een evenredig gedeelte veroorzaakt werd door de stijiging der materiaalprijzen, staat te genover de sterke stijging der bouw kosten in 1955 en 1956 slechts een betrekkelijk geringe prijsstijging der materialen. Dit delen de ministers Witte en Zijlstra mee op vragen van de heer Van Vliet, lid der Tweede Kamer (kvp). Leidse studenten in Maastricht ontvangen Zaterdagmiddag heeft burgemees ter mr. W. baron Michiels van Kesse. nich, op het stadhuis te Maastricht een afvaardiging ontvangen van de vereniging „Limburgia" van het Leidse studentenkorps, die thans haar tweede lustrum viert. Burgemeester Michiels vani Kesse- nich ontwikkelde bij deze ontvangst enkele gedachten over de commu nale sfeer in de huidige samenle ving. De praeses van Limburgia, de heer W. H. R. Govaerts uit Stein, wees in zijn dankwoord op de delicate taak der Limburgse studenten om hun culturele rechten in het Leidse uni- versiteits-milieu te handhaven. Middenstandsbonden over bevordering woningbezit De commissie van overleg van de middenstandsvakcentralen, heeft aan de commissie voor de Financiën van de Tweede Kamer een adres gezon den inzake de voorzieningen met be trekking tot werkgeversbijdragen aan bouwspaarfondsen. De Chr. Mid denstandsbond, de Kon. Ned. Midden standsbond, en de Nederl. Kath. Mid denstandsbond juichen de tendens van het wetsontwerp toe, in zoverre dit het sparen voor eigen woningbe zit wil bevorderen. Zij menen echter, dai de'waarde van het woningbezit eerst tot volle dige ontplooiing komt, als tegelijker tijd de verantwoordelijkheid voor dit bezit wordt gestimuleerd. Daarom achten zij het gewenst, dat naast de werkgeversbijdrage ook een besparing van de werknemers zelve staat. De bonden wijzen verder op de on volledige opzet. Hoewel nog twee andere suggesties t.a.v. de bevorde ring van bezitsvorming door sparen worden genoemd, wordt er in het wetsontwerp slechts één uitgewerkt. Dit kan slechts worden aanvaard, in dien ook andere vormen van bezit op overeenkomstige wijze de aandacht van de regering zullen verkrijgen. Een tweede onvolledigheid zien de bonden in het feit, dat alleen aan dacht is geschonken aan werknemers, terwijl het bezit van een eigen wo ning met name voor de groep zelf standigen, door hen vertegenwoor digd, van minstens even grote bete kenis moet worden geacht. In de periode maart 1955februari ners was in januari in totaal 21.600 Waar komt stenen Trajanus vandaan? Beeldje nog in Nijmegen Naar wij vernemen wordt het bijna 2000 jaar oude Trajanus-beeldje, dat' is opgegraven uit ..e Rijn, nog altijd bzwaard in een safe in het Rijksmu seum Kam te Nijmegen. De Nijmeeg se antiquair, die wordt verdacht me deplichtig te zijn aan de bedriege- lijke verkoop vari dit waardevolle beeldje via het gemeentebestuur van Nijmegen aan het Rijk, is op verzoek van zijn verdediger mr. Sassen uit de detentie ontslagen. Hangende het onderzoek was hij op last van de of ficier van justitie tc Arnhem tijdelijk in bewaring gehouden. Naar wij van deskundige zijde vernamen, is nog steeds niet uitgemaakt of het beeldje op Duits of Nederlands gebied is op gegraven. I HIJ VOND DE AANSLAG TE HOOG. IToen de burgemeester van Berk hout vorige week na het bezoeken I van een vergadering in hotel te Blok dijk te Avenhorn verliet, werd hij staande gehouden door P. S die zich onder het genot van enkele biertjes op had zitten winden over zijn aan slag in de hondenbelasting. De burge meester zei dat hij het niet wenselijk achtte deze kwestie achter de tapkast te bespreken, doch S. wond zich zo op, dat hij de burgemeester enkele klappen in het gezicht gaf. Er werd proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling. Autobotsing eiste 1 dode, 3 gewonden Zaterdagavond omstreeks kwart voor elf is op de Geurullehoekenweg te Oisterwijk een personenauto in volle vaart tegen een boom gevlogen. Van de vijf inzittende jongelui werd een inwoner van Haaren uit de wa gen geslingerd en op slag gedood. Twee dames uit Oisterwijk liepen min of meer zware verwondingen op, evenals een inwoner van Berkel- Enschot. De chauffeur, afkomstig uit Berkel-Enschot, die met eigen wagen reed, bleef heel de nacht onvindbaar, zodat nog werd gedregd in het nabije Esse-ven. Zondagmorgen half zeven verscheen hij op een geleende fiets bij kennissen. Hij werd daarna ter onderzoek opgenomen in het zieken huis te Tilburg, waarnaar ook de ge wonden en de dode waren overge bracht. 1956 ging in ons land per hoofd dei- bevolking aan tabak, sigaren en siga retten een bedrag van 75.17 in rook op, tegen 72,80 in het gehele jaar 1955. In genoemde periode van maart 1955 februari 1956 kwamen per hoofd der bevolking 86 (1955: 84) sigaren, 14 (onv.) cigarillos, 1125 (1092) siga retten en 0,80 0,77) kg. kerftabak ter beschikking, aldus het C.B.S. Voor de gehele Nederlandse bevol king kwamen in de periode maart 1955—februari 1956 922 (1955: 906) miljoen sigaren. 148 (150) miljoen cigarillos, 12.121 (11.734) miljoen sigaretten en 8.575.000 (8.315.000) kg. kerftabak ter beschikking. De klein- handelswaarde van de ter beschik king gekomen sigaren bedroeg 181,4 (178,4) miljoen, van de cigarillos 15,4 (15,8) miljoen, van de sigaret ten 488,4 (468,2) miljoen en van de kerftabak 124,4 (120,1). miljoen. In totaal uitmakende 'n bedrag van niet minder dan ƒ809,6 (782,5) miljoen. In januari j.l. kwam, volgens de accijnsopbrengst per hoofd der be volking 0.20 (v.m. 0,26; v.j. 0.22) liter gedistilleerd a 50 vol. beschikbaar. Op basis van een gemiddelde bevol king in januari' van 10.826.000 inwo- Goederentrein liep te Zevenbergen uit de rails Zaterdagmiddag om 5 uur toen een goederentrein uit Zevenbergen op weg naar Roosendaal, het station Zevenbergen verliet, „ontblokte" zich een wissel, waarover de goederen trein vanaf een zijspoor gevoerd werd. Het gevolg was, dat de derde wagon van de vrij lange goederen trein ontspoorde en de twee wagons die daar achter kwamen, geheel naast de rails terecht kwamen. De koppeling van de vijfde wagon brak, waardoor de rest van de trein op de rails bleef, doch de drie ont spoorde wagons hadden al schade genoeg veroorzaakt doordat zij tegen een electrische mast terecht kwamen, die geheel uit de grond getild werd. 1UCL Hierdoor geraakten beide sporen insoecteur is de?P tussen Lage Zwaluwe en Roosendaal msPecteul 15 deze versperd en kwam het gehele baan vak zonder stroom. Terwijl opruimingsploegen onmid- delijk de ontstane chaos aanpakten, werden bussen ingeschakeld om de reizigers op de plaats van bestemming te brengen. hl. a 50 .vol. beschikbaar, tegen 28.300 hl. in december (10.814.000 in woners) en 23.400 hl. in januari van het vorig jaar (10.648.000 inwoners). In de 12-maands periode febr. 1955 Jan. 1956 kwam per hoofd der be volking 2.31 liter gedistilleerd a 50 vol. ter beschikking, hetgeen op een totale bevolking van gemiddeld 10.76G.000 inwoners uitkwam op 248.600 hl. a 50 vol. Welluidende dank van de Gelderse hoofdstad Er is in Arnhem een comité ge vormd, dat het gemeentebestuur een grote luiklok wil aanbieden, als ge schenk van de burgerij uit dank voor de bevrijding en wat sedertdien in de loop van tien jaar voor de weder opbouw van het door de oorlog zo zwaar getroffen Arnhem tot stand is gebracht. De klok zal wörden gegoten in Aarle-Rixtel en draagt de naam „de burgerklok", welke aanduiding ook als randschrift in de klok zal wor den aangebracht. Het is de bedoeling dat het voor de vervaardiging dei- klok nodige bedrag uit elk der circa dertigduizend gezinnen bijeen komt. zomede van de zijde der bedrijven, instellingen e.d. Men hoopt aldus op de som van vijftienduizend gulden, welk bedrag op 5 mei a.s. zal worden aangeboden aan het gemeentebestuur van Arnhem. Op 17 september a.s. (dc dag van de jaarlijkse Airborne- berdenking) is, naar men zich voor stelt, ook de klok gereed die dan vermoedelijk in een tevens aan te brengen klokkestoel voor het eerst zal worden geluid. PATIENT VERDRONKEN Zaterdagavond is op aanwijzing van een stationsbeambte uit de Sin gelgracht te Utrecht het lijk van een 62-jarige man uit het water gehaald. Het bleek de 62-jarige H. A. Wagen voort uit Deventer te zijn, die als patiënt verbleef in het Stads - Acade misch Ziekenhuis, waar hij grote be wegingsvrijheid genoot. Vermoedelijk is hij op zijn avondwandeling door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. A.N.W.B.-WEGENWACHT BESTAAT TIEN JAAR. De Wegenwacht van de A.N.W.B. zal op 16 april tien jaar bestaan. Gestart met zes manschappen en één populaire en wel onmisbaar geworden dienst thans uit gegroeid tot een uiterst doeltreffend werkend hulpcorps bestaande uit 175 wegenwachten en 11 inspecteur, dat overal in het land automobilisten en motorrijders-met-pech de helpen de hand biedt. Van de ca. 335.000 A.N.W.B.-leden zijn er thans bijna 200.000 tevens Wegenwacht-lid en voeren dus de gele W.W.-plaquette op hun motor voertuig. A.N.W.B. heeft gemeend, dat Gewonde verpleegsters met gier overstroomd Toen vrijdagmiddag twee verpleeg sters met een auto over de Dieren- sedijk te Doesburg reden, botsten zij tegen de achterzijde van een gier- wagen aan, met als gevolg, dat de voorzijde van hun auto geheel werd ingedrukt en de kraan van de gier tank door hun voorruit drong. De verpleegsters werden beiden gewond en een uiterst onaangenaam gevolg van de botsing was, dat de kraan van de giertank brak en de gewonde verplesgsters met gier over stroomd werden. De slachtoffers, de districtsver- pleegster van Doetinohem, mej. C. i Kaastra, en de kraamdocente te Does- burg mej. A. Gelton, zijn ter verple ging in een ziekenhuis opgenomen. Badwater onder stroom Vrouw gedood Een 59-jarige inwoonster van Am sterdam, P. van Loy, is zaterdag avond, terwijl zij in haar woning aan de Weesperzijde een bad nam, over leden. Het straalkacheltje, waarvan zij bij het baden gebruik maakte, viel in de kuip, en elektrificeerde het badwater. De vrouw moet onmidddel- lijk dood zijn geweest. WINKELIER GEARRESTEERD. Indische hennep in voorraad. Zaterdagmorgen is voor de officier van Justitie te Rotterdam geleid een 52-jarige winkelier uit Katendrecht. Woensdagnacht kwam een burger de politie waarschuwen, dat er bij de winkelier zou zijn ingebroken, omdat een voorruit vernield was. Van een inbraak bleek echter geen sprake te zijn, wel vond de politie in de winkel 4.5 kilogram Indische hennep (voor verdovende middelen), in verband waarmede hij is aangehouden. BRAND TE SINDEREN. Boerderij in as. Zondagmorgep omstreeks vijf uur is de boerderij van de landbouwer Bulsink te Sinderen (bij Varsseveld) tot de grond toe afgebrand. De brand werd ontdekt door een der kinderen, die wakker werd door geknetter in het achterhuis, dat toen al in lichterlaaie stond. De brandwe ren uit Varsseveld en Silvolde heb ben het vuur geblust, doch zowel het achterhuis als het woongedeelte brandden geheel uit. Twee zeugen met biggen en een gemotoriseerd Nederland een kalf kwamen in de vlammen om- de slechte dienst zou bewijzen, indien op J6 april alle wegen van wegenwacht hulp verstoken zouden zyn. Daar om verrichten op die dag de ge^e pechbestrijders normaal hun diensten. Hoewel dus dit jubileum niet offi cieel zal worden gevierd, zal er in interne kring wél aandacht aan wor den gewijd. huishoudelijke inboedel kon voor een deel worden gered. Doordat de brand vrij laat werd ontdekt, had het gezin de grootste moeite om zich in veiligheid te stellen. De landbouwer was verzekerd; de oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6