Katholiek Leiden nam afscheid van zijn deken en huldigde zijn bisschop St. Lodewijksparochie nam „en familie" afscheid van haar oud-Pastoor Bisschopsring symbool van verbondenheid 3000 Jongeren trokken aan de Bisschop voorbij Spontane demonstratie van aanhankelijkheid Dubbele Leidse overwinning bij E.H.B.O.-wedstrijden „Peerke Donders" MAANDAG 9 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Mgr. Jansen betrad tegen acht uur in de avond nogmaals de Stadsgehoor zaal, luid toegejuicht door de Leidenaars, die drie jaar lang zijn parochianen zijn geweest. Nog eenmaal wensten de leden van het grote St. Lodewijks- gezin mgr. Jansen als pastoor ifi hun midden te hebben. Het werd 'n hul diging „en familie" zoals d.e heer F. C. de Hosson, voorzitter van het paro chieel comité, het in zijn toespraak noemde. Bruidjes met freesia's in de hand zoomden de lange weg van ingang naar toneel van de Stadsgehoorzaal af. De zaal was één ogenblik van het gejuich der parochianen vervuld, toen zette de organist, de heer A. Martijn, de tonen in van het St. Lodewijkslied, dat gedragen door het Alma Materkoor en het kerkkoor van de St. Lodewijkskerk door de duizendkoppige menigte werd meegezongen. Thea van Deuzen, één der bruidjes, bad zich inmiddels voor de microfoon geplaatst en droeg onbevangen een gedichtje voor: „Juichend met de bloem van de lente, wensen wij u Gods beste zegen toe". De heer J. C. J. Lambermont ver welkomde vervolgens namens het parochiële comité mgr. Jansen en de overige aanwezigen onder wie mgr. J. Buis, bisschop van Jesselton. „Wij zijn dankbaar", aldius de heer Lambermont, „dat u ons op deze avond de gelegenheid heett geboden Qp de eerste plaats onze spijt te betuigen bij uw afscheid als onze pastoor, maar ook uiting te geven aan onze vreugde, nu wij u als bisschop mogen begroeten". Hqt koor. Wij hebben reeds 't Alma Materkoor genoemd, dat in zijn gehele breedte het panorama van het Gehoorzaal toneel besloeg, en innig en met een klaar gevoel voor nuances, onder leiding van de dirigent, de heer W. Mizée, het „Magnificat" van H. An- óriessen bracht. De heer A. Martijn begeleidde voor treffelijk op het elektronisch orgel, dat op het toneel was opgesteld. De organist wist op- de juiste wijze de moeilijkheden, die de touché van dit orgel oplevert, te overwinnen. De heer F. C. de Hosson, voorzitter van het comité, sprak vervolgens mgr. Jansen toe. Blijf bij ons Heer. Hij erkent eerlijk, dat hij met de aanhef van deze redevoering wat moeite had gehad. Mgr. Jansen heeft immers als bisschop recht op aan spreektitel: Hoogwaardige Excellen tie, doch deze aanhef leek hem in het milieu van parochianen, die zich nog verknocht voelen aan hun oud-pas toor te zwaarwichtig. Hij bracht het verhaal van de Em maüsgangers van toepassing op dit afscheid. De toon van moedeloosheid, het „Blijf bij ons Heer" past ook wonderwel op dit vertrek. U is voor ons, aldus de heer De Hosson, wezenlijk een andere Christus geweest: in het toedienen van de sacramenten, in het zieken bezoek en in het woord van troost en bemoediging, dat u voor de ver laten zielen steeds wist te vinden. Daarom was het voor ons paro chianen moeilijk dadelijk de juich toon te vinden, toen wij hoorden, dat u bisschop van Rotterdam zou zijn. Wij hebben echter troost ge vonden in de gedachte, dat u in onze geest zult voortleven als de bouwheer van het Godshuis, dat ons allen zo lief is. De fundamen tele plannen heeft u reeds ge maakt. De berg van hindernissen, die genomen moest worden, is on- beschrijvelijk groot geweest. De werkwijze, die u daarbij heeft ge volgd, is voor ons de garantie, dat u ook een goed bisschop zult zijn. De herder (met een kleine h), die u voor ons geweest is, is een Her der (met een hoofdletter H) ge worden. Ook hieruit putten wij als parochianen troost, aldus de heer De Hosson. Vervolgens leidde hij het geschenk van de parochie, de bisschopsring, aldus in: de bisschopsring is het sym bool van het geestelijk huwelijk, dat de bisschop met zijn diocees sluit. De bisschop „trouwt" met» zijn bisdom. Wij zijn blij als diocesanen deze ring ten geschenke te kunnen geven als het zinnebeeld van de trouw der parochianen van de St. Lodewijk aan u persoonlijk. Met een driewerf „ad muitos an- nos" besloot hij zijn afscheidsrede. Zwart en paars. De jeugdige Wim v. d. Heyden en Vonny Stolwijk herinnerden vervol gens aan het feest twee jaar geleden, toen mgr. Jansen zijn 25-jarig pries terfeest vierde: toén in het zwart, thans ln het purper. Het kerkkoor van de St. Lodewijkskerk, onder leiding van de heer J. v. d. Meer, zong van Hendrik Andriessen 't „Ave Verum", een vlekkeloze uitvoering, die op de aanwezigen diepe indruk maakte. Moeilijk afscheid. De parochianen van de St. Lode wijk zetten zich tenslotte te luisteren naar het laatste woord, dat hun oud pastoor rechtstreeks tot hen zou rich ten. Hij herinnerde aan het afscheid, dat hij in de middaguren van de stad had moeten nemen. „Dit afscheid echter", aldus monseigneur, „valt mij het zwaarst, hoewel het eigenlijk strikt genomen geen afscheid is. Het valt mij moeilijk de parochie te ver laten, al heb ik dan nooit in mijn eigen parochie gewoond. Ik blijf ech ter bij u in een ander verband. Een verband, dat inniger en geestelijker is. Dit wordt sterk benadrukt door het cadeau, dat ik van u mag ont vangen. De ring is inderdaad, zo zei hij herinnerend aan de woorden, die de heer De Hosson had gespro ken het symbool van het geeste lijk huwelijk bussen bisschop en bis dom. De ring zal mij ook op bijzon dere wijze binden aan de St. Lode wijksparochie en de parochianen, die ik in de afgelopen drie jaren heb lief gekregen". Mgr. Jansen herinnerde vervolgens aan het vele, dat in die jaren is ge beurd. In die tijd is een parochie gemeenschap ontstaan, één familie. Meer nog dan op de materiële legde hij de nadruk op de geestelijke op bouw van de parochie en haar kerk. „Maar", aldus mgr. Jansen, „even als op stoffelijk gebied kunnen wij zeggen dat wij op geestelijk gebied aan het begin staan. Ik heb u steeds aan mijn zijde gevonden. Ik heb het u niet gemakkelijk gemaakt en eer lijk gezegd uit u gehaald wat er misschien niet eens —1 in »at". „U weet nu dat u het kunt", zo be moedigde de oud-pastoor zijn paro chianen. „Dat is misschien iets, ter overweging voor mijn opvolger". Mgr. Jansen sprak vervolgens over al die dingen, die hebben gemaakt dat de St. Lodewijkskerk en -paro chie hem lief zijn geworden: de in tieme kerk, de kleine parochie, die een innig contact mogelijk maakt en Benoemingen Bisdommen Haarlem en Rotterdam Tot bouwpastoor van de St. Lode wijkskerk en deken van Leiden is be noemd de zeereerw. heer W. P. M. Haring, pastoor van de O.L. Vrouwe parochie te Dordrecht. Tot pastoor te Dordrecht is be noemd kapelaan L. C. Schinkel van de parochie van de H. Jacobus te Den Haag. Tot pastoor te Nieuw-Vennep is be noemd de hoofdaalmoezenier van het jeugdwerk II. M. J. Brans. Zijn taak als hoofdaalmoezenier wordt voorlopig overgenomen door aalmoezenier P. J. M. Matthijzen, Brouwersgracht 24, Den Haag. de medewerking, die hij ondervond, niet in het minst van de paters Kruis heren uit Zoeterwoude, die hem zo prachtig bijstonden (applaus). Zielzorger. „Het is uw plicht", zo hield hij als de zielzorger zijn parochianen voor, „van deze parochie een stoffelijk en geestelijk juweel te maken, een voor beeld voor geheel het dekenaat, wel licht voor het bisdom". Hij verheelde niet, dat er in het parochieleven ook schaduwzijden zijn: de onkerkelijkheid, de onder waardering van het geloof en hij vermaande de aanwezigen voor de afgedwaalden te bidden. Tenslotte vroeg hij de voorspraak van de parochie-patroon St. Lode wijk, opdat het huwelijk tussen bis schop en parochie volkomen mag zijn én in een vitaal parochieleven rijke vrucht zal mogen dragen. Hij dankte allen Het Alma Materkoor zong wellui dend het „Te Deum" van Verdi. De dames en heren hadden de aandui dingen van de dirigent, die wederom uitstekend de directie voerde, om juichende fortissimo's te zingen nau welijks nodig. Zij waren geladen. Na een korte pauze kregen allen in de zaal de gelegenheid mgr. Jam- sen de afscheidshand te reiken. Mgr. Jansen in gesprak met mgr. Buis en de organist A. Martijn, bij de mid- daghulde in de Stadsgehoorzaal. Katholiek Leiden heeft in het afgelopen weekeinde van de oud-deken, mgr. M. A. Jansen, afscheid genomen. Het heeft gelijktijdig openlijk ge tuigenis afgelegd van de grote vreugd de oud-deken als bisschop te mogen begroeten. Zaterdagmiddag was de Zoeterwoudsesingel aan huizen- en Plantage zijde afgezoomd door de honderden, die het jeugd-defilé ter ere van mgr. Jansen wensten te aanschouwen. Prompt half vier zette de stoet van jeugdigen, die zich bij de Burggraven- laan had verzameld, zich in beweging, voorafgegaan door de R.K. Harmonie, die over het kleurige tafereel pittige marsmuziek strooide.... Ruim 3000 jongeren, in lengte variërend van 1 tot 2 meter gingen vervolgens langs het podium voor het St. Liduinahuis, waarop mgr. Jansen, vergezeld van een broer en schoonzuster en rector L. P. M. Vester, rector van het St. Liduinahuis, had plaats genomen. Opzij van het podium waren leden van het stedelijk comité tot huldiging en afscheid opgesteld. Vriendelijk lachend en zwaaiend daar opgevuld met muziekgezelschap- begroette de nieuwe bisschop kleintjes van de lagere scholen uit de parochie. Toen groepen padvin ders voorbij kwamen, bracht hij lachend twee vingers naar de bis schopshoed. Vóór het podium stelden de muzikanten van de Harmoniekapel zich op. Ook de stoet was hier en pen, die de maat van de défilerenden scandeerden. Wij zagen onder meer het tamboer- en pijperkorps uit Sas- senheim „Ades Musica", de Harmo nie „Werkmans Wilskracht", en de St. Francisous-drumband" keurig mar cherend en musicerend voorbijgaan. Na de scholen en de jeugdbewegin gen passeerden de sportverenigingen, die in hun rijen het best de maat en de discipline bewaarden. Eijna geruis loos trippelden de jongens en meis jes op hun gymnastiekschoenen voor bij: Groen-Wit, De Golfbrekers, Victo rie en Docos. Afzetting verbroken. Nadat de politie de afzetting had verbroken, stormden de vele toe schouwers tot vóór het hek van het St. Liduinahuis om de nieuwe bis schop toe te juichen. Mgr. Jansen drukte enige organisatoren van het défilé, jeugdleiders en leidsters de hand. Ook met de politiefunctionaris sen, die de gang van zaken op de Zoe terwoudsesingel voortreffelijk hadden geregeld, onderhield hij zich enige minuten. Tegen vier uur trok hij zich in het St. Lidwinahuis terug. De zondagmiddag in de aula van de kers uit. In de sepiorenklasse was dit R.K. Technische School aan de Boer- de Leidse ploeg. De commandant van haavelaan gehouden wedstrijden om deze ploeg, de heer R. G. v. D w de „Peerke Donders"-wisselbekers ,egde beslag op de eerste prijs voor zijn een dubbele overwinning voor de commandanten, de Leidse ploegen geworden. Zowel i de senioren- als in de junioren-1 'blJ se"'°re" w«d Roe- sse wist ..Peerke Donders" beslae ?e P'?eg Van- H?lv0,r'' I een der favorieten, die oa. lil het at- klasse wist „Peerke Donders" beslag "PDeC deeSnde p.oe.en hadden het niet makkelijk, daar zich bij de verwondingen vele complica ties voordeden, die het kunnen van de deelnemers zwaar op de proef stel den. Na het einde van de wedstrijden reikte de voorzitter van „Peerke Don ders", de heer H. Juffermans, de be- schap veroverde, bleef beneden de maat en moest zich met de 5e plaats tevreden stellen. Bij de junioren was het eveneens Leiden, dat de beker mocht ontvangen. Tweede werd Zo« - terwoude ^n derde Alphen aan den Rijn. De commandant van Alphen aan den Rijn leverde een opmerke lijke prestatie door het max. aantal punten te behalen en stak daarmee ver boven zijn ploegleden uit. De volledige uitslagen zijn: Senio ren max. te behalen 560 punten. 1. Leiden, 431 p.. 1. commandant R. G. v. Dam 94 p., max. 110 p. 2. R.-veen 389 p., 3. Alphen aan den Rijn 380 p 4. Langeraar 358 p., 5. Helvoirt I 346 p., 6. Helvoirt II 341 p., 7. Nieuwveen 323 p., 8. Stompwijk 295 p., 9. Was senaar 278 p. Junioren max. te behalen 575 p.: Leiden 470 p., 3. commandant T. Vo gelenzang 100 p. max 110 p. 2. Zoe terwoude 427 p., 2. commandant K. Kortman 103 p., 3. Alphen aan -len Rijn 390 p., 1. commandant 110 p.. t. Langeraar 385 p., 5. Rijpwetering 357 p., 6. Stompwijk 349 j., 7. Nieuwveen 343 p., 8. R'veen*335 p., 9. Wassenaar 327 p., 10. Hoogmade I 322 p., 11. Hoogmade II 268 p. Burgerlijke Stand Geboren: Franciscus Theodorus zn van T. Zaal en G. Ellis; Johanna Maria, dr van G. Rijsdam en A. M. Overdijk; Francisca, dr van J. E. Sol- leveld en F. van Gijzen; Margaretha Adelheid Theodora dr van J. L. Wit- senburg en -C. J. T. Vintges; Corne lls Theodorus Johannes zn van J. C. uffermans en C. T. J. van der Salni; Charlotte dr van H. de Jong en M. T. van Wolde; Henrica Gesina Ma ria ,dr van J. P. A. de Kier en H. M. van der Poel; Paulus Jacobus Lecn- dert zn van D. Wetselaar en W. Pret: Robert zn van G. van Vliet en J. van Es; Anna Alida Maria dr von A. L. Belt en G. H. Lamboo,

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5