RIJNSTREEK DUINSTREEK MAANDAG 9 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Tijdens een drukbezochte bijeen komst zaterdagavond in de St. Jo- sephzaal heeft de heer K. Dekker van de Cultuurtechnische dienst Zuid Holand gesproken voor leden van de L.T.M. en de L.T.J. over ruilver kaveling. Iedere vereniging met rechtszeker heid of koninklijke goedkeuring kan ruilverkaveling aanvragen. De aan vrage wordt door de Cultuurtechni sche dienst beoordeeld én voor de uitvoering is zijn goedkeuring nodig. Dan volgt een kartering, d.w.z. de gronden wordeji in kaart getekend en vervolgens zal het college van Gedeputeerde Staten hieraan zijn sanctie moeten verlenen. Dan begint het grote werk van de opzichters, arbeiders, de hoofdopzichter en in genieurs. Er wordt gepraat en over legd met de desbetreffende boeren, wier medewerking vereist is mede in hun eigen belang en het resultaat zal dan voor elk der betrokken land bouwers zo gunstig mogelijk zijn, terwijl als het werk kant en klaar is, de boer pas de grote vruchten plukt in de vorm van een economischer be heer van zijn gebied. Gronden worden omgewoeld, ver legd, de waterhuishouding geregeld, wegen aangelegd en zo nodig wor den ruimten geschapen voor nieuwe boerderijenbouw. Voorts zorgt de C. T.D. dat overal electriciteit en wa terleiding komt. Het gebruik van leidingwater is o.a. ook een voorwaarde voor de tbc- vrijmaking en tbc-vrij houden van de boerenbedrijven. De Rijnstreek is grotendeels veen grond, waarvan de vruchtbaarheid achteruit gaat. Mede om dit tegen te gaan o.a. door verbetering van de waterhuishouding in de bodem, is ruilverkaveling hoog nodig. Ook de verzilting van het land speelt tot de urgentie veel bij. Wij liggen hier 60 cm. tot 6 meter beneden N.A.P. Een goed voorbeeld van ruilverka veling noemde de heer Dekker het land van Maas en Waal. De boeren worden volledig bij het werk betrokken en voor hen staat de mogelijkheid open in beroep te gaan bij Ged. Staten. Pas als 50 of meer der betrokken boeren in een daar toe uit te schrijven vergadering er voor is, gaat de ruilverkaveling door. Een schattingscommissie van terza ke deskundige boeren bepaalt de waarde van de grond en elk krijgt zijn waarde terug. Overigens ver leent het rijk waar nodig subsidie. Na een vruchtbare gedachtenwis- seling sprak de voorzitster van de L TM mej. A. Kortman een dankwoord tot de spreker en bood hem een" mand aan met producten van het land. De g. a. sprak tot slot een kort woord. De bijeenkomst stond o.l.v. de heer L. Captein. De namen der gediplomeerden zijn: Cor Broekhuizen, Jan Kaptein en Jan Veldhuizen uit Bodegraven; Frans Moons, Leo Moons en Wijnand Sluys uit Waddinxveen; Herman Bal- vert uit Barwoutswaarder; Gerard Kooijman uit Kwakel; Piet van der Werf uit Gouda. Hierna werd nog het woord ge voerd door de heer Onderwater, als lid van de Onderwijsvereniging van de L.T.B.; de heer Agterof, als voor zitter van het Stichtingsbestuur van de school; kapelaan Voortwist, als leraar -godsdienst- en maatschappij leer; de heer Balvert, namens de ouders; en Frans Moons, namens zijn medeleerlingen; enige geschenken vergezelden de hartelijke woorden van dank aan hoofd en leraar van de school. ZILVEREN JUBILEUM A. KLOOTWIJK. Zaterdag vierde de heer A. Kloot wijk, controleur bij 's rijksbelasting dienst, in dé functie van waarne mend hoofd van het kantoor van de ontvanger der directe belastingen en accijnsen, aan de Prins Hendrikstr., zijn zilveren ambtsjubileum. De heer Klootwijk ving zijn amb telijke loopbaan aan in Hoek van Holland en was o.a. ook te Leiden werkzaam geweest. Ter gelegenheid van dit jubileum hebben velen hem in de huiselijke kring aan de Vondelstraat 2, hun ge lukwensen aangeboden. De hoofdinspecteur titulair H. Scholtens van de inspectie Alphen a. d. Rijn sprak de jubilaris toe me de namens het personeel van de in spectie en bood namens het hoofdbe stuur de gebruikelijke enveloppe aan. Van het inspectie-personeel ont ving de jubilaris een barometer, aan geboden door de heer Th. den Daas, adj. commies, die daarbij een harte lijke toespraak hield. Ook de heer Bodde Bouwman, hoofd van de inspectie van invoer rechten en accijnsen te Leiden sprak woorden van gelukwens en bood een grote fruitmand aan. Namens de bond van administra tief overheidspersoneel voerden de heren C. Pont en H. Touber (Gouda) het woord. Het voltallig personeel van het ontvangkantoor, vertegenwoordigers van de belastinginspectie en ambte naren van de buitendienst brachten in de loop van de dag 'n bezoek ten huize van de heer Klootwijk en wer den hartelijk en waarderende woor den gewisseld, terwijl er vele bloem stukken werden aangeboden. Ook namens de ambtenaren van de bui tendienst werd het woord gevoerd en een geschenk aangeboden. DE MEIJE Onderl. Brandwaarborg-Mij „De Meije". Onder voorzitterschap van de heer S. Verburg kwamen de le den van de'Brandverzekering „De Meije" vrijdagavond in cafq Michiel- sen bijeen. De voorzitter uitte zijn teleurstelling over de geringe op komst en zette uiteen met welk doel deze buitengewone vergadering be-, legl werd. Het bestuur heeft de mo gelijkheid tot herverzekering onder zocht; in de vorige vergadering was hiertoe besloten, gezien men het ri sico van een te kleine reserve ten aanzien van de verzekerde posten niet langer meer durfde te dragen. Twee brandverzekeringen n.l. „De Zwolse" en „De Stichtse" bleken be reid „De Meije" in herverzekering op te nemen. De heer Verburg besprak de bevindingen, welke het bestuur met deze beide brandassurantiën ge had heeft. De herverzekeringskosten bleven bij beide vrijwel h,et zelfde. „De Stichtse" had echter voor dat zij één tarief kent, van elke aange sloten Mij een lid in haar bestuur opneemt en haar werkzaamheden ook tot deze omgeving uitstrekt. Dit in aanmerking nemend ging de voor keur van het bestuur naar deze Mij uit. Overeengekomen werd reeds een voorlopige premie van 0.70 per 1000, terwijl de schadeuitkeringen zijn onder 50.geen uitkering van 50.— tot 5.000 70 van 5.000; tot 50.000 90 Deze normen wa ren vastgesteld gezien de gunstige jaren welke „De Meije" gehad heeft In de bespreking die daarop volgde stelden de leden zich in overgrote meerderheid achter het standpunt van 't bestuur. Met 14 tegen 2 stem men besloot men tenslotte „De Meije" in herverzekering onder te brengen bij „De St;chtse Onderlinge Brandwaarborg-Mij". De voorzit'er maakte de leden er nog op attent dat eventuele verhogingen of verande ringen voor 1 mei a.s. moeten wor den gedaan met het oog op een vlot te afwerking. Ook werd men aange raden de brandblusapparaten, die door de strenge winter wellicht scha de hebben geleden, te laten nazien. KQUP*?"-* Benoeming dirigent. Het bestuur van het mannenkoor „Onderling Kunstgenot" benoemde in plaats van de heer C. v. d. Molen, die binnen kort naar Stolwijk vertrekt, tot di rigent van voornoemd koor, de heer Louis v. Wijngaarden, te Wassenaar. Sociëteit voor Ouden van Dagen. Zoals we onlangs meldden, be sloot de afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen tot oprichting van een veertiendaagse sociëteit voor Ouden van Dagen. Er waren, alvorens tot de opening over te kunnen gaan, enige moeilijk heden te overwinnen. Het grootste probleem was, een geschikte ruimte voor deze samenkomsten te vinden. Intussen heeft het kerkbestuur van de Ned. Herv. Kerk toestemming verleend tot gebruik van de Koor zaal. Deze ruimte is uitstekend voor dit doel geschikt en ook de centrale ligging betekent een groot voordeel. Nadrukkelijk zij vermeld, dat zo wel vrouwen als mannen van alle gezindten hartelijk welkom zijn, De opening zal plaatsvinden op woensdagmiddag 11 april a.s., om half drie. LEISERDQP.P KAPCONCOURS VAN „ST. COSMAS". Gistermiddag vond in de Handels beurs te Utrecht de finale plaats van het Nationaal Competitieconcours voor dames- en herenkappen, geor ganiseerd door de Ned. R.K. Bond voor kapperspersoneel St. Cosmas. Er waren pl.m. vijftig deelnemers. Van de deelnemers(sters) uit de af deling Leiden wist mèj. C. de Gunst uit Leiderdorp zich bij het damesvak als zesde te plaatsen. De opdracht voor het dameskappen luidde: Uit kappen van een avondcoiffure in de modelijn door middel van watergolf en lockwell. Het werk stond op hoog peil err stelde zware eisen aan de deelnemers.» ADA LANGESLAG Vt'INT DE WISSELBEKER Zondag werd in intieme kring het tweede* lustrum gevierd van de R.K.S.V. ODI. Na de Hoogmis, die tot intentie van de vereniging werd op gedragen, kwam men in het parochie huis bijeen voor een gezamenlijk ont bijt. De heer C. A. Buykx sprak hier een welkomstwoord tot de leidster, het bestuur, de seniorenleden, en de tafeltennisklub. Het verheugde spre ker, dat thans na 10 jaar ODI weer floreerde. De vooruitgang in orde en vlijt heeft vanzelfsprekend verbete ring der prestaties ten gevolge, en hiervoor ben ik vooral de leidster mej. A. Kop, dankbaar, aldus de voor zitter. Na een gezellig ontbijt sprak een tevreden geestelijk adviseur, ka pelaan Küttschrutter een felicitatie tot de julbilerende vereniging. 's Middags om 2 uur was het weer een gezellige drukte in het parochie huis. Ongeveer 80 adspirantleden, verdeeld over 6 groepen, kwamen bij elkaar voor onderlinge wedstrijden. Ook enkele ouders toonden hiervoor hun belangstelling. Bij verschillende was het plankenkoorts, die invloed had op him prestaties, of misschien ook het groot aantal prijzen, dat was uitgestald. Deze prijzen, bijna alle maal medailles, waren geschonken door verenigingen, bedrijven en par ticulieren. Een fraaie wisselbeker was geschonken door Dansschool Cas- telein, en bestemd voor diegene, die het hoogste aantal punten wist te be halen. Het was al 5 uur, toen allen hun vrije-, brug- en ringoefening hadden afgewerkt. Na een massale op mars stonden de jeugdige gymnasten in spanning, want de voorzitter ging nu de uitslag bekend maken. Deze uitslagen waren als volgt: Jongens: 1. Hans de Graaf. 2. Arnold Heuzen; 3. Ko Langeslag. Misjes van 912 jaar: 1. Ada Lan geslag; 2. Riet Beuk Ad.; 3. Leny Jan sen. Meisjes van dezelfde leeftijd: 1. Tiny v. d. Drift; 2. Janny v. d. Hoorn; 3. Tiny v. Steijn. Meisjes 1315 jaar: 1. Ria Straat hof Ad.; 2. Gerda Stra? 'lof Pd. Meisjes van dezelfde leeftijd: 1. Henny Beuk; 2. Ineke Heins. Meisjes van 1517 jaar: 1. Riet van Velzen; 2. Rini Vérdel. 3. Riet de Hol lander. Hierna werd bekend gemaakt dat Ada Langeslag 241/2 punt van de 30 te behalen punten had veroverd en hiermede in het bezit kwam van de fraaie wisselbeker. De heer Buykx noemde de wedstrijdmiddag bijzon der geslaagd. Hij maakte de plannen bekend, om deze zomer een openluchtdemonstra tie te geven en in de komende winter een uitvoering. De voorzitter bracht dank aan de jury en pianist, en ook aan mej. Annie l'Ami, die de leid ster wekelijks assisteert. Het laatste, maar niet minder hartelijk bracht hij dank aan de leidster van ODI, mej. Kop, voor haar ijver en enthousiasme. Deze woorden gingen vergezeld van een fraaie plant en een enveloppe met inhoud. Ook de jury en assisen- te werd een verrassing aangeboden. Bond Zonder Naam. In het paro chiehuis had een propaganda-avond plaats ten bate van de Bond Zonder Naam. De zaal was goed gevuld, hoofdzakelijk door jongelui wegens de aantrekkelijke aankondiging met het optreden van Mr. Koverto telepaath. M.r Koverto die het programma opende gaf al direct blijk een goed conferencier te zijn. In de loop van de avond bleek dat hij eveneens een begaafd telepaath, goochelaar en pia nist is. Met medewerking van Nelly en Dick Rector heeft deze veelzijdige kunstenaar het publiek in grote span ning gebracht en een interessante avond bezorgd. Tijden de pauze werd het doel van de Bond Zonder Naam nog eens uiteengezet.. De nadruk werd gelegd op de naastenliefde, waarbij ook de liefdadigheid een on afscheidelijk deel is. Veilig Verkeer. Na het beëindi gen van de eerste cursus voor Veili? Verkeer werd het examen afgelegd door 28 van de 30 cursisten. In de raadszaal hadden de deelnemers 30 vragen schriftelijk te beantwoorden, waarna zij bij de verkeerstafel nog door 3 examinatoren op de proef steld werden. Het resultaat van dit examen is, dat 24 deelnemers zijn ge slaagd. Op vrijdag 13 april zullen de- geslaagden hun diploma in ontvangst nemen. Am de»e uitreiking zal een feestelijk tintje gegeven worden. N"5UWKQ0» Als hopman Boekhorst een avondje organiseert kan hij rekenen op een volle zaal. Dit werd gisteravond weer eens bewezen, toen de grote zaal van het parochiehuis stampvol was ter gelegenheid van de viering van het 10-jarig bestaan van de verkennerij in onze parochie. Hopman Boekhorst opende op ver- kenrerswijze met gebed. De vlag werd gehesen en de verkennersgroet voorgelezen door groepsleider Jan van Zoest. Vervolgens heette hij allen, in bijzonder aalmoezenier pas toor Van Rooyeri en oubaas Akker mans uit Bodegraven hartelijk wel kom. Hij bracht dank aan de ouders voor de steun en medewerking van hen in de afgelopeh 10 jaar ontvan gen. Pastoor van Rooyen feliciteert de jeugdbeweging met haar jubilé. In het bijzonder spreekt hij waarderen de woorden tot dc hopman, die hier in de parochie de stoot gegeven heeft tot de verkennerij en deze tot zo'n grote bloei heeft weten op te voeren. Hij heeft door zijn werk de jeugd een prachtig stuk opvoeding meegegeven, waarom de ouders ook de plicht hebben de jeugdbeweging alle steun te verlenen. Hij hoopt dat deze tot in lengte van jaren moge groeien en bloeien en overhandigt de hopman een gift in enveloppe voor het a.s. zomerkamp. Namens de districtscommissaris, de heer Scheerder uit Alphen a. d. Rijn, die wegens ziekte verhinderd was te komen, sprak hopman W. Eys uit Nieuwveen een gelukwens tot de jubilerende beweging, maar roemt speciaal de heer Boekhorst. Er waren in de afgelopen jaren vier akela's, doch slechts één hopman. Jeugdleider zijn is een soort roeping. Als je er eenmaal door gegrepen bent, kun je er haast niet meer los van komen. Zo is het ook met Cor Boekhorst, die naast zijn pioniers werk in Nieuwkoop ook grote ver diensten heeft voor het district. Hij wenst hem nog een lange reeks van jaren toe in de jeugdbeweging. Tot slot spreekt oubaas Akkermans op de hem eigen geestdriftige wijze waarderende woorden. Jongens kun nen pas idealist zijn, als de leider een idealist is. En een idealist is de jubilerende hopman in hoge mate, ter wiens ere hij de jeugdige welpen een klinkende bravo-yell laat maken. Hierna volgt het optreden van de „Klompenfluters" het muziekgezel schap uit Alphen met enige vrolijke marsen en walsen. Ook de welpen verschijnen op het toneel met een paar aardige nummertjes. Veel succes had de goed gespeelde eenacter „Smikkel en Smokkel" door enige verkenners opgevoerd en in gestudeerd onder leiding van de heer Van Guns. De jongens hadden geen last van plankenkoorts, evenmin als de geit van Piet de Bruin, die onder grote hilariteit eveneens voor het eerst op het toneel verscheen. Ook het „Schooiertje" voldeed uit stekend. De muzikale gasten uit Al phen speelden prachtig, lieten de zaal volop meezingen en wisten zo doende de stemming er uitstekend in te houden. En zo werd ook in finan cieel opzicht deze avond voor de jeugdbeweging in onze parochie weer een bijzonder succes, dat we de hop man en zijn actieve staf heel gaarne gunnen. NIEUWVEEN AFSCHEID BURGEMEESTER. In een buitengewone vergadering van de raad dezer gemeente, welke zal gehouden worden op maandag 23 april a.s. n.m. 3 uur in zaal Leliveld, zal officieel afscheid genomen wor den van burgemeester J. A. Bakhui zen, die op 1 mei a.s. met pensioen gaat. TER AAR FEESTAVOND „NOOIT-GEDACHT". De Dam- en Schaakvereniging „Nooit-Gedacht" hield haar jaarlijkse feestavond met de daaraan verbon den prijsuitreiking in café Van Acker te Aardam. Nadat de voorz., de heer 11. C. A. Broer, de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen, was allereerst het woord aan het gc- gezelschap Brehm, en zorgden 2 ak- kordeonnisten ervoor, dat al spoe dig de stemming erin zat, terwijl de conferencier Harry Touw voor de humor zorgde. Hierna werd.door de burgemeester B. J. Hogenboom een korte toespraak gehouden over# de denksport. Vervolgens ging dc bur gemeester over tot de uitreiking der prijzen. De uitslag was als volgt: Schaken: 1. en kampioen van Ter Aar P. C. Hooogervorst wisselbeker, 2. J. van Beyeren, medaille, 3. H. Aaftink, medaille. Dammen: 1. W. v. d. Starren (en kampioen van Ter Aar). Deze heeft de beker nu vier keer gewonnen. 2. D. Spek te Nieuwveen, medaille, 3. Ant. Hartveld. Bij het tweede tiental werden de heren Nic. Kalshoven en H. Muhr te Zevenhoven resp. 1 en 2, en kregen voor hun prestatie ook een medaille aangeboden. Bij de Jeugdafdeling waren het de dammers A. Kammeraat en J. de Leeuw resp. 1 en 2 en bij de schakers C. Hofstede en J. Heyns. Ook deze jongens mochten van de burgemees ter een medaille in ontvangst nemen. E.H.B.O. Op de door „Peerke Donders" te Leiden georganiseerde E.H.B.O.-wedstrijd wist onze afdeling een mooi succes te behalen. Een herenploeg bestaande uit C. v. Vel zen, commandant met zijn helpers Th. Witjes en A. H. v. Velzen wist in de afdeling senioren, waarin zij voor de eerste maal uitkwamen, de tweede plaats te bezetten terwijl C. v. Velzen als commandant de derde plaats ver overde. Een gemengde ploeg, die in de afd. junioren uitkwam, bezette de achtste plaats. Wij vernamen ook, dat de afdeling in september a.s. weel een nieuwe cursus organiseert, waar voor belangstellenden zich nu reeds kunnen opgeven bij het bestuur. Bridgeklub D.H.V. De uitslagen zijn: 1. echtpaar J. v. d. Meer 58 m.p.; 2. echtpaar L. van Berkel 46 m.p.; 3. C. v. HaestregtEim Koek 3C m.p.; Lea KleinMart. Bak- -ker 37 m.p.; 5. Piet H-uigslootW. I Casper 36 m.p.; 6. echtpaar J. Koek 25 m.p. VOORHOUT GAAN DE VIJVERS ROND DE B.N.S. DICHT? In verband met de verbreding van do Leidsevaartweg, waarvan de werkzaamheden in volle gang zijn, zijn momenteel ook besprekingen gaande en zal prijsopgaaf worden go- daan, om de vijvers langs de Bis schoppelijke Nijverheidsschool, lig gende langs een gedeelte van de Rijnsburgerweg, te dichten. Dat dit stukje natuurschoon gaat verdwijnen, zullen velen wel jammer vinden, daar nu ook de zwanen en zomers de eenden, niet meer te zien zullen zijn. Dit plan heeft echter een zeer goede zijde. Het stilstaande wa ter verspreidt vaak een ondragelijke stank. Naar we vernemen, ligt het niet in de bedoeling de vele en oude beu kenbomen te laten verdwijnen. Daze demping heeft niets uitstaande met de huidige verbreding van de weg. N00RDWIJKERH0UT „DE ACHTERGROND VAN HET MAATSCHAPPELIJK WERK". Bceiem'e causerie door prof. van Oosterora. Prof. A. J. van Oosterom van het filosoficüm te Warmond en eertijds moderator van ds kath. school voor maatschappelijk werk te Den Haag heeft vrijdagavond in het jeugdhuis gesproken over „De achtergrond van het maatschappelijk werk". Hij deed dit op verzoek van het Interparo chieel Sociaal Charitatief Centrum voor een gehoor van mensen, die op het terrein van het maatschappelijk werk werkzaam zijn of uit hoofde van hun functie of beroep hetzij di rect hetzij indirect contact hebben met maatschappelijk werk in de meest ruime betekenis van 't woord. De heer Warmerdam sprak bij af wezigheid van de presidente, mevr. 1. Weyden, die bericht van ver hindering had gezonden, een kort openingswoord, waarin hij o.m. me dedeelde, dat mej. Schrama sedert enkele dagen als assistente van de maatschappelijk werkster aan het Centrum is verbonden. Prof. v. Oosterom preciseerde zijn onderwerp door mede te delen, dat hij spreken zou over de geestelïike achtergrond van het maatschappe'ijk werk en stelde allereerst de vraag: „Met welke bedoeling, om welke be weegreden interesseert u zich voor maatschappelijk werk". Van de be antwoording van deze vraag hangt immers af of de achtergrond, waar tegen men zijn werk verricht, goed is en van deze achtergrond hangt weer af, of men zijn werk op de juiste wijze doet. Zou het antwoord moeten luiden „Omdat ik mij ver veel" of „Omdat het thuis ook niet alles is" of wel „Omdat een pater of een kapelaan die men goed kent, zo om een hulp verlegen zit", dan zal de interesse slechts van korte duur blijken te zijn en loopt men een gro te kans in het praktische werk brok ken te maken. Men zoekt dan im mers in en door het maatschappelijk werk slechts zichzelf en dat is pre cies de verkeerde instelling. De beweegredenen moeten echter gelegen zijn le in het feit, dat men mens is en 2e in het feit, dat men christen is. Als mens voelt men zich in zijn diepste wezen met anderen verbonden en deze vei-bondenheid komt het sterkst tot uiting in kritie ke situaties, zoals oorlog, grote ram pen (de stormvloed in febr. '53) e.d. Vanuit deze verbondenheid komt men tot maatschappelijk werk en deze verbondenheid, deze saamhorig heid moet ons brengen tot echt me de-leven en echt mede-lijden. Niet eigen opvattingen opdringen, maar zich geheel verplaatsen in de ge- dachtengang, het karakter en de om standigheden van anderen. De tweede beweegreden, voort vloeiende uit het christen-zijn, mag nimmer een streven naar macht, naar invloed of naar het grote aantal zijn. Het christendom zelf moet de be weegreden zijn, omdat Christus zelf gezegd heeft, dat Zijn gebod om de naaste lief te hebben gelijk is aan Zijn gebod om God te beminnen. Zelf moeten wij, ieder op zijn plaats in deze wereld, gestalte geven aan Christus en in onze medemens moe ten wij steeds Christus zien. Uitvoe rig werkte prof. van Oosterom deze grondgedachten uit met duidelijke toepas^'ng daarvan in de dagelijkse praktijk. J SASSENHEIM TONEELUITVOERING „ELCKERLIJCK" Voor de derde maal in dit speel seizoen kwam Elckerlijck op de plan ken. Dit maal met een zeer goed detectivespel getiteld „De Beunhaas" van J. Bendier en H. Bakker. De Beunhaas is hier een jonker, die op zijn eigen manier de moord op zijn zuster wil oplossen. Hierbij kruist hij verschillende malen het pad van de officiële instanties, die het onder zoek leiden. Men krijgt de indruk, dat eigenlijk iedereen en niemand de moord kan hebben gedaan. Freule Ampsen van Gelre wordt op een avond door haar broer Jonker Jan vermoord voor haar secretaire gevonden. Het juwelenkistje is ver dwenen. Broer Jan stelt een onder zoek in en weet uit te vorsen door welke deur en door welk raam de moordenaar is binnen gekomen. Hij vindt een eikenblad in de aangren zende kamer. Volgens de politie moet dit naar binnen zijn gewaaid, hoewel er in de gehele omtrek geen eik is te vinden. Hierop bouwt de Beunhaas zijn theorie verder op. Het is kostelijk de verschillenden verhoren mee te maken. Iedereen liegt zodat ze allemaal wel kunnen worden verdacht. Tijdens het onderzoek komt aan het licht dat de freule een lange tijd terug een ongelukkige liefde heeft gehad met de broer van de tuinman. Deze zou echter enige jaren geleden zijn overleden. Tevens komen nog twee diefstallen aan het licht, waar van de politie nooit op de hoogte is gesteld. Tenslotte komt er enig teke ning in en steeds vallen er personen af. Tenslotte valt de verdenking op de tuinman, doch een minuut later is het^ dc kastelein van het naburige café want de tuinman is vermoord. Jonker Jan lost het gehele geval op. Op een ochtend wordt het gehele personeel bijeengeroepen. Men ver denkt sterk de kastelein, doch de kroongetuige wordt binnen gebracht en wel de tuinman. Het blijkt nl., dat niet hij, doch zijn broer is vermoord, die zeven jaar geleden zogenaamd doodgegaan was. Deze had ook de moord op de freule gepleegd. Op zijn manier had de tuinman zijn broer omgebracht. Uiteindelijk werd het ge val opgelost. Een prachtig stuk, dat goed werd gespeeld. Vooral de rollen van freule, jonker en detective waren zeer goed. De regie had ditmaal H. Berg, doch de heer M. Post was thans wederom aanwezig, hersteld van een langdurige ziekte. Een waardig slot van een speelseizoen. Raadsvergadering. De raad komt bijeen dinsdag a.s. te 20 uur. Op de agenda staat o.m.: Subsidie R.K. H. B.S. in de bollenstreek; subsidie na zorg oud-leerlingen van scholen voor buitengewoon lager onderwijs; be noeming waarnemend gemeente-se cretaris; benoeming waarnemend ge meente-ontvanger; vaststelling pen sioen- en wachtgeldregeling wethou ders; uitkering aan de gemeente van de reserve van het grond- en wo ningbedrijf; vaststelling instructie di recteur gemeentelijke technische dienst; verhoging vakantie-uitkering en uitkering ineens over 1955; inge- bruikgeving grond B. W. GruTemans Ruiling van grond met de heer J. Verhoef. WARMOND Fabrieksarbeidersbond „St. Willi- brord". In café Sport werd een propagandavergadering gehouden van de Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus", waarop de leden met hun dames aanwezig waren. De dis trictsbestuurder J. Smit nam het woord en sprak deze avond speciaal tot de dames, om toch vooral hun man naar de vergadering te sturen en vertelde verder wat de bond doet en deed o.a. kinderbijslag, 3 pet., de extra vacantie. Hierna kwamen onze geestel. adv. aan het woord met een mededeling over de a.s. 1 mei-vie ring, waai-op behalve de H. Maagd Maria ook ons aller patroon St. Jozef vereerd zal worden in een speciale Avondmis door hem zelf op te dra gen. Hierna sloot de voorz. het offi ciële gedeelte en ging men over tot het feestelijke gedeelte, waarbij het in het gezellige zaaltje vrolijk toe ging. WASSENAAR 3% voor gemeentepersoneel. B. en w. hebben de gemeenter "d vc >r Nederlandse bolbloemen naar Moskou Onder leiding van jhr. mr. dr. O. F. A. H. v. Nispen tot Pannerden, voorz. van de Alg. Ver. v. Bloembol lencultuur, en dr. H. J. Verhagen zul len drie deskundigen èn sierkunste naars op 23 april in Moskou een bol- bloemententoonstelling inrichten. Een en. ander geschied^ op uitnodiging van de Russische regering. De heer D. W. Lefeber uit Lisse heeft onlangs een reis door Rusland gemaakt, waarbij de nodige contacten werden gelegd. Deze tentoonstelling behoort tot de pogingen om op den duur de bollen- handel met Rusland te verlevendi gen. gemeente dezelfde regeling te tref fen, die geldt voor het rijkspersoneel, wat een uitkering over het jaar 1955 en een verhoging van de vakantie toelage voor 1956 betreft. Dat bete kent, dat aan het gemeentepersoneel en aan het politiepersoneel en de onderwijskrachten een uitkering van 3% zal worden toegekend over 1955 en dat voor 1956 de vakantie toelage zal worden verhoogd van 2% tot 4%. De bedoeling is, beide uitke ringen in de eerste week van de maand mei uit te betalen. De kosten voor de gemeente worden geraamd op 88.000. Bindende vakantieregelingen. De Wassenaarse Middenstandscentra le heeft een verzoek tot de raad ge richt om het vaststellen van een bin dende vakantieregeling voor 1956 voor gas- en waterfitters en werkge vers in de elektrotechnische bedrijfs tak. Aan de raad is voorgesteld, dit verzoek in handen te stellen van b. en w. voor het uitbrengen van een preadvies. Z0ETERMEER L.T.J. De Land- en Tuinbouw- jongeren hielden in het bovenlokaal van de oude Jongensschool een bij eenkomst. waarop de heer J. G. Vliet, hoofd van de R.K. Lagere Landbouwschool uit Zoeterwoude een causerie hield over het weer. Uitvoerig beschreef spreker het ont staan van wind, daarbij uitgaande van de minima, die door de toe vloeiende lucht van dc maxima opge vuld worden en daardoor wind ver oorzaken. Ook de bekende af wij kin- kingen neergelegd in de wet van Buys Ballot, veroorzaakt door de draaiing van de aarde werd de aan wezigen duidelijk verklaard. De re genval de moesons en passaatwinden en de verschillende klimaten pas seerden daarna de revue. Interesant was zeer zeker de be spreking over het totstandkomen van het weerbericht waarvan door cle perfectionnering, duidelijke voorlich ting gegeven kan worden aan de land- en tuinbouw, mede in verband met de verschillende werkzaamheden die verricht moeten worden. Vooral de verschillende bespuitingen, die verricht moeten worden ter bestrij ding van ziekten, die afhankelijk zijn van de weersomstandigheden kunnen een dankbaar gebruik maken van cle vrij nauwkeurige weersberichtcn. Een bewijs van de grote aandacht, waarmede het besprokene beluisterd was, vormden wel de vele vragen, die naar aanleiding van de causerie gesteld werden. Het hartelijk dank woord van de voor-zitteer was zeer op zijn plaats. M.A.C. Zaterdagmiddag hield de M.A.C., afdeling Zoetermeer, haar eerste puzzlerit van dit jaar, nadat een vernieuwing in het bestuur had plaats gevonden. Aan de rit. die over een afstand van ruim 40 kilometer ging, werd door ruim dertig inschrij vers deelgenomen. Hiervan waren 15 voor de autoklasse en de overigen voor de motorklasse. Het was be vreemdend, dat hoewel deze rit ver reden werd voor de club-beker, slechts drie Zoetermeerders aan de puzzle-rit deelnamen. Er waren op vallend veel kaartlezers. Dc sport- commissie, die de rit had uitgezet, oogtte veel succes bij de deelnemers. Daar op het laatste moment echter kleine veranderingen in de rit ge maakt moesten worden, was het niet mogelijk zaterdagavond de uitslag reeds mede te delen. Dit zal in cle loop van de week echter alsnog plaats vinden. Medegedeeld werd, dat op zaterdag, 5 mei a.s. dus op de Be vrijdingsdag, wederom een puzzle rit gehouden zal worden, waarbij grotere belangstelling van de leden verwacht wordt. DWO I-CWP 3—2. WDO 1 speelde ditmaal een uitwedstrijd te gen CWP 1, die in verband met wed strijd NederlandBelgië te 12 uur werd gehouden. DWO zette bij de aanvang van de wedstrijd er aan stonds de gang in. Dit enthousiasme werd beloond met een prima doel punt. Dit was aanleiding om er nog een schepje op te doen met als resul taat een 20-voorsprong. Na de her vatting van de strijd zag het er naar worden. CWB lustte dit echter niet uit, of de voorsprong nog groter zou en zette er alles op om cle achter stand in te lopen, hetgeen inderdaad gelukt. 21. Tocht wist DWO nog verder uit te lopen 31, terwijl een doelpunt werd afgekeurd. CWP liet zich echter niet uit het veld slaan Door goed samenspel en nog meer het taaie volhouden van de voorhoe de werd de achterstand ingeslopen tot 32. Met deze uitslag kwam het einde. DWO 2—SOA 2, 2—0; DWO 3 HDV 42; DWO 4Oranjeplein 4 6—1. Marktberichten ROTTERDAM, 9 april Vee. Aan voer 1998 stuks vee, waarvan 1217 vette koeien, 781 varkens. Prijzen: vette koeien 3.00—3.24; 2.80—3.00 2.60—2.80; varkens 1.69—1.76— 1.64. Handel: vette koeien aanvoer groter, handel levendig, wat hoger in prijs, prima's boven notering; var kens aanvoer ruimer, handel kalm. - niet geheel prijshoudend, afloop gesteld, voor het personeel van de traag, enkele prima's boven notering.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3