Bisschopskruis namens de stad aangeboden Bevordering van lekenapostolaat: een der taken van nieuwe bisschop Pastoor W.P.M. Haring deken van Leiden Scherp AVONDRUST VAN BOUWPASTOOR TOTBOUWPASTOOR MAANDAG 9 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 FEESTELIJKE BIJEENKOMST IN DE STADSZAAL „Dit kruis symboliseert niet alleen de arbeid die mij als bisschop in de schaduw van het kruis wacht, maar ook de apostolische arbeid van de gevers, welke arbeid buiten het kruis onmogelijk is. Het zal voor mij een blijvende herinnering zijn aan Leiden en aan al datgene, wat ik in Leiden rijker ben geworden". Aldus besloot mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, zijn afscheidstoespraak tot de vele genodigden op een feestelijke bijeenkomst, die gistermiddag in de Stadsgehoorzaal gehouden werd en waarbij hem door de voorzitter van het stedelijk comité, de heer S. Menken, een bisschopskruis namens de stad Leiden overhandigd werd. Dat ook Leiden de herinnering aan zijn deken Jansen zal bewaren, werd bewezen door een onafgebroken rij Leidenaars die na de officiële bijeenkomst met spijt in het hart afscheid namen van hun deken, maar tevens met vreugde hun nieuwe bisschop mochten begroeten. Vooropleiding in Leiden genoten Na de zonnige „beloken-Paaspara- de" van de kinderen en sportlieden op zaterdagmiddag langs het voorlo pige „bisschopspaleis", zoals de heer S. Menken het rectoraat op de Zoe- terwoudse Singel in zijn toespraak noemde, waren het zondagmiddag de leden van het ere- en het stedelijk comité, die afscheid namen van en hulde bewezen aan de nieuwe bis schop. De Stadszaal was voor deze bijzon dere gelegenheid bijzonder stemmig versierd met hortensia's en geel-witte vlaggen langs de podiumranden en fraaie wandkleden over de balkon balustraden. Precies op tijd de ge hele organisatie van de bijeenkomst v/as trouwens tot in de puntjes ver zorgd betrad mgr. Jansen, verge zeld van familieleden en omstuwd door de leden van het werkconfité en commissarissen van orde de grote zaal. Terwijl de aanwezigen de nieu we bisschop staande ontvingen, zong' het Alma Materkoor, versterkt met het kerkkoor van de Hartebrugparo- chie hem een juichend „Laetatus sum" toe. Het koor, dat onder leiding van de heer W. Mizée stond, werd op een pijploos orgel door de heer A. Martijn begeleid. Nadat de nieuwe bisschop, die in „klein-paars" met bisschopsmantel gekleed was, naast de andere „Leid- se" bisschop mgr. J. Buis had plaats genomen, opende de heer S. Menken met een kort welkomstwoord de plechtigheid. Het koor voerde hierna het plech tige Ave Verum van Hendrik An- driessen uit, dat door A. Martijn op het orgel ingehouden en sober bege leid werd. POTLOOD en GEEST No. 514. Horizontaal: 1. uitroep, 3. muze der geschiedenis, 7. zeeboezem, 9. boom, 11. voertuig, 12. kneep, 14. bekende stad aan de Moezel, 16. rivier in Italië, 18. ruwe koop, 20. nobel, 22 met verlof (afk. Lat.), 23. kleur, 25. gem. in N. H., 27. voornaam van een bekend voetballer, 29. meisjesnaam, 30. tijdig, 32. insnijding, 33. muziek noot. Verticaal: 2. grove wollen stof, 3. ongeveer (afk. Lat.), 4. geweven band, f>. lied, 6. voorzetsel, 8. behoeftig per soon, 10. scherrrabloemige plant, selde rij, 11. vrucht, 13. eenhoevig zoogdier, 15. zijtak Douro, 17. vette vloeistof, 19. deel van een fornuis, 21. op die plaats, 24. honingbij, 26. bedekking van een gebouw, 28. vrucht, 29. pers. voor naamwoord, 31. waterstand (afk.). Oplossing morgenavond. „De waarnemingen in de Mount- Wilson-sterrenwacht (Calif ornië) werden nogal gehinderd door het kunstlicht, dat tegen de hemel straalde uit het naburige Holly wood. Een paar zeer belangrijke ontdekkingen in het heelal werden slechts mogelijk gemaakt door de verplichte verduistering tijdens de laatste oorlog" (Jordan, Science and History). Ook wij deden er goed aan bij tijd en wijle ons le ven af te schermen van rumoer en vertier en de verrekijker te rich ten op de grondeloze diepten van de eeuwigheid. Misschien zouden we dan ook een paar zeer belang rijke ontdekkingen doen! De eeuwigheid lijkt alleen maar duis ter en onbegrijpelijk bij kunst licht. Wordt dat kunstlicht afge schermd, dan blijkt de duisternis der eeuwigheid doorhuiverd van het Eeuwige Licht. „Een grote beurt geven". De heer J. C. van Schaik, loco burgemeester van Leiden, getuigde namens het gemeentebestuur van de waardering die mgr. Jansen in de enkele jaren dat hij in Leiden werk zaam was, heeft verworven. Spreker noemde de functie van bouwpastoor in een nieuwe parochie, die mgr. Jan sen in de Sleutelstad bekleedde, bij zonder zwaar. Hij kwam immers niet om een kerk van de grond af naar eigen inzicht op te bouwen, maar om een historisch gebouw een „grote beurt" te geven. Bij de uitvoering van de ombouw tot parochiekerk, moest rekening gehouden worden met de wensen van vele instanties. Deken Jansen loste de moeilijkheden echter op met een zakelijke soepel heid, die de grote bewondering van iedereen wekte. Het gevoel van spijt bij het afscheid wordt, zo vervolgde spreker, verzacht door de wetenschap, dat iemand met buitengewone gaven een plaats krijgt, die hem toekomt en die overeenkomst heeft met zijn huidige taak. Mgr. Jansen zal immers als bouwbisschop van een geheel nieuw bisdom werk zaam zijn in een stad, die door zijn bouwactiviteit de bewondering van iedereen heeft. In die stad zullen de plannen van een bouwbisschop uit stekend kunnen gedijen. Aldus de heer Van Schaik. Nadat het koor het ,,Pie Jesu", eveneens van Hendrik Andriessen op voortreffelijke wijze had uitgevoerd, werd het woord gevoerd door de heer S. Menken. Spijt en vreugde. Katholiek Leiden heeft, aldus spre ker, met spijt en vreugde op het be richt van de bisschopsbenoeming van mgr. Jansen gereageerd. Met spijt, omdat deken Jansen in de drie ja ren van zijn dekenaat tot een der on zen is geworden en met vreugde om dat een der onzen tot deze hoge waardigheid geroepen werd. Toen wij, zo vervolgde spreker, drie jaar geleden hoorden dat een professor van het seminarie als deken en bouw pastoor benoemd was, rezen vele vra gen bij ons op. Nu kunnen wij echter getuigen dat katholiek Leiden het jammer vindt zijn deken Jansen te moeten missen. Priesters en gelovi gen zijn dankbaar voor zijn wijsheid en daadkracht en voor alles wat hij deed voor het katholieke volksdeel. Zij zijn echter vooral dankbaar voor zijn eenvoud en voor de ontspan nende lach, waarmee hij de grootste moeilijkheden tegemoet trad. Het af scheid van bouwpastoor Jansen be tekent echter een huldiging van de nieuwe bisschop Jansen. Geestelijk en materieel zullen wij in staat blij ven te bouwen onder zijn leiding. Aanbieding geschenk. Uit dankbaarheid voor wat mgr. Jansen voor katholiek Leiden gedaan heeft, bood de heer S. Menken hem namens de stad een bisschopskruis aan. Dit kruis symboliseert, aldus spre ker, de arbeid van de nieuwe bis schop, die hij in de schaduw van het kruis zal moeten verrichten. Bisschop zijn is immers een grote uitverkie zing, maar een nog groter offer. Al dus besloot de heer S. Menken zijn rede. Na een stralend gezongen Magnifi cat van H. Andriessen door het Alma Materkoor, werd gepauzeerd. Leidenaar met de Leidenaars. Toen na de pauze mgr. Jansen voor het uitspreken van een afscheidstoe spraak het podium besteeg, klaterde er een spontaan applaus op uit de zaal. Nadat mgr. een speciaal welkomst woord tot wethouder Jongeleen en gemeentesecretaris M. I. Bool had ge richt, herinnex-de hij in het begin van zijn rede aan zijn komst als vreem deling in Leiden. Ik heb, aldus spre ker, niet veel moeite gehad mij ie Leiden thuis te voelen. Vele elemen ten in de stad herinnerden spreker aan zijn geboorteplaats Amsterdam, zodat hij zich weldra Leidenaar met de Leidenaars had gevoeld. Na ver loop van enige tijd was mgr. Jansen er trots op te horen dat de eerste uitreiking van haring en wittebrood voor de Sint Lodewijkskerk toen nog Saaihal had plaats gehad. Hij deed een suggestie om de uitreiking weer naar de oorspronkelijke plaats te verleggen. Mgr. herinnerde zich met dank baarheid de steun die hij van het ge meentebestuur had ondervonden, ondanks het feit dat hij weinig te bieden en veel te vragen had. Leiden zal, aldus spreker, mede door deze loyale medewerking en doordat ik er mijn vooropleiding ontving, veel voor mij blijven betekenen. Apostolische taak van de leek. Nadat mgr. gesproken had over dej idealen, die hij door zijn contact met de organisaties had leren kennen, wees hij op de apostolische taak die voor de leken is weggelegd. Het be vorderen van het lekenapostolaat als steun voor de geestelijkheid, noemde spreker een van zijn voornaamste taken als bisschop. Hoeveel deze arbeid voor het ge loofsleven kan betekenen had hij in Leiden kunnen constateren. Mgr. wekte deze werkers „in de wijn gaard" op hun arbeid uit te breiden en te verrichten in de geest van lief de, die hen klaar maakt voor het offer dat deze arbeid van hen vraagt. De heer Menken herinnerde in zijn sluitingswoord aan de omstandigheid dat mgr. Buis juist in zijn geboorte stad was, toen Leiden zijn tweede bisschop voort bracht. De receptie. Aan de receptie die vervolgens voor de genodigden gehouden werd namen naast de leden van het ere- en het stedelijk comité o.m. deel mevr. J. M. van Kinschot-Dorhout Mees, wethouder Jongeleen, mr. Bool, gemeentesecretaris, leden van de ge meenteraad; het bestuur van de r.k.s. v. „Sanctus Augustinus", de garni zoenscommandant, lt.-kol. H. W. Gerth van Wijk; de commissaris van politie, de heer Dreeuws; leden van de raad van maatschappelijk en cul tureel overleg, vertegenwoordigers van alle Leidse r.k. organisaties, priesters en religieuzen en vele ande ren. Voor ieder had mgr. Jansen een persoonlijk woord. Na de receptie voor de genodig den werden de deuren ontsloten voor de honderden Leidenaars, die de ge legenheid aangrepen hun deken vaarwel te zeggen en hun bisschop te huldigen. (Vervolg in het bijblad). 60 Jaar organiste van Waalse kerk Zeldzaam jubileum Een zeer bijzonder jubileum werd zondag gevoerd door mej. Cornelie de Haas te Oegstgeest. Zij is namelijk zestig jaar organiste geweest van de Waalse gemeente te Leiden. Mej. De Haas is thans 83 jaar oud. Ter gelegenheid van dit jubileum werd zij tijdens de ochtenddienst in een korte toespraak gehuldigd door ds. Ch. Cabins, de Waalse predikant te Leiden. Des middags werd haar tijdens een receptie door de loco-burgemeester van Leiden, wethouder J. C. van Schaik, de gouden ere-medaille van de orde van Oranje Nasau uitgereikt. Deze plechtigheid werd onder meer bijgewoond door de voorzitter van de commission Wallone, dr. A. Roth uit Amsterdam. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van zaterdag 7 pril 13 uur tot zaterdag 14 april 8 uur waargenomen door de Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807; de Apo theek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Gedachtenisplaatje Bij het afscheid van mgr. Jansen werd een gedachtenis-plaatje uitge- Ring en Kruis van een bisschop De aan mgr. M. A. Jansen aange boden ontwerpen voor het gouden bisschopskruis en de gouden bis schopsring zijn ontworpen door en zullen worden vervaardigd in het atelier voor kerkelijke kunst van H. van der Heijden te Bodegraven. Het door zijn eenvoud zo stijlvolle kruis zal geheel uit goud worden geslagen. In het hart wordt een zeer fraaie donkerpaarse amethist gevat terwijl op de kruisbalken uit ivoor gesneden stroken worden gemonteerd. De achterzijde van het kruis be vat een medaillon waarin een reliek van het H. Kruis kan worden geslo ten. Het medaillon wordt afgesloten met het in graveerwerk uitgevoerde wapen van mgr. Jansen. Het devies „Omnia in luce clarescunt" zal in de achterzijde van het kruis worden gegraveerd. De ketting van het bisschopskruis zal worden gesmeed uit massief goud en evenals het kruis, geheel hand werk zijn. De gouden bisschopsring wordt ge lijk aan het kruis, eenvoudig doch stijlvol en zal eenzelfde edelsteen be vatten als het kruis. De wapenspreuk van mgr. Jansen zal. in niello uitvoering rondom de steen worden ingelegd. (Dordrecht) reikt, ontworpen door Pieter Ge- raedts. Het stelt de H. Lodewijk en de H. Laurentius voor. De achterzij de van het plaatje bevat de volgende tekst: „Het is goed, Gód en de Bisschop te erkennen. Want waar de Bis schop zich vertoont, daar moet ook het volk zijn, evenals daar waar Christus Jezus is, ook de Katholieke Kerk is. Wie de Bisschop eert, wordt door God geëerd. Moogt gij dan in alles'een over vloed van genade ontvangen, want ge verdient het. Op elke wyze hebt ge mij verkwikt en Jezus Christus deed het U. Bij afwezigheid en tegenwoor digheid hebt ge mij uw liefde oetoond. Govergelde het U." Zo schreef de H. Ignatius, marte laar, rond het jaar 107 in zijn brief aan de gelovigen van Smyrna. Over de eeuwen heen met deze bisschop en tijdgenoot der Apos telen verbonden door het Bis schopsambt, wens en bid "ik voor de gelovigen van Leiden, wat Ig natius bad en verhoopte voor de gelovigen van Smyrna. M. A. JANSEN, pr. benoemd Bisschop van Rotterdam Leiden, 8 april 1956. Hedenmorgen is officieel de benoeming bekend gemaakt van pastoor W. P. M. Haring, pastoor van de O.L. Vrouw-parochie te Dorc'recht tot deken van Leiden en pastoor van de St. Lodewijksparochie, als opvolger van mgr. M. J. Jansen. LEVENSLOOP VAN DEKEN W. P. M. HARING. Deken W. P. M. Ha ring werd op 26 mei 1904 te Rotterdam ge boren. Na studies te Voorhout en Warmond werd hij op 26 mei 1926 tot priester gewijd. Hij was kapelaan te Heems kerk (1 y. jaar) en ruim 8 jaar kapelaan van de St. Theresia-parochie in Rotterdam-Zuid. In 1938 werd hij be noemd tot kapelaan aan de St. Willibrordkerk te Amsterdam (Buiten de Veste). Na dertien jaar volgde in 1951 zijn benoeming tot bouw pastoor van de op te richten O.L. Vrouw-pa rochie te Dordrecht. GESPREK MET NIEUWE DEKEN. „Verrassend vroeg", was laconiek het com mentaar van de nieuw benoemde deken van Leiden op ons binnen treden in zijn nagel- nieuwe pastorie, ver bonden aan de nieuwe kerk van O.L. Vrouw te Dordrecht. Pastoor Haring is een vijftiger met een lang 1.80 m.) en krachtig postuur. Het type van de bouwpas toor, die men het liefst met de trof fel in de hand achter een rij stenen zou fotograferen. Hij nam ons mee naar zijn kamer. De nieuwe deken wordt van bouw pastoor benoemd tot.... bouwpas toor. „Teleurgesteld?". Integendeel, ik vind het heerlijk om te bouwen, steen na steen tot één geheel samen te voegen. In 1951 kreeg ik de op dracht de bouw van deze kerk en pastorie op me te nemen. Een jaar later waren beide gereed. Deken Haring zegt het "Terloops, zonder op de verrassend korte tijd de nadruk te leggen. Maar van an dere zijde hadden wij al gehoord, dat zijn verrassende resultaten in deze buitenwijk van Dordrecht in de kringen der bouwpastoor als het „Dordts mirakel" bekend staan Geschiedenis. „Hoe speelde u het klaar?" Pastoor Haring is erg karig met zijn onthullingen. „De juiste instan ties zoeken. Met de juiste argumen ten komen", zegt hij. „Dus niet teleurgesteld wéér bouw pastoor te moeten zijn?" „Nee. Temeer omdat ik in Leiden met de voorbereidende rompslomp niets meer te maken heb. Bovendien ligt Leiden mij. Ik ken de stad uit de tijd, dat ik in Voorhout en Warmond studeerde. Een aardige stad met een rijke historie. Dat trekt mij in de St. Lodewijkskerk ook zo aan. Geschie denis is mijn lievelingsvak. De Lo dewijkskerk vind ik prachtig". Tijdens het gesprek, dat zich hier na ontwikkelde, gaf deken Haring er duidelijk blijk van, dat hij het een en ander van de geschiedenis der St. Lodewijkskerk afweet. Geen commentaar. „En hoe staat u tegenover uw be noeming tot deken?" „Geen commentaar", zegt deken Haring. „Het is voor mij een geheel nieuwe ervaring, er valt dus ook weinig over te vertellen". Al pratend komt deken spoedig weer op de parochie die hij verlaten moet. Hij noemt enige problemen van typisch Dordtse aard: vestiging van Brabanders in de industriestad, het woonwagenwerk, de heterogene sa menstelling van zijn parochie, het probleem van een bijkerk op het ter- rèin van de suikerfabriek. Onverwacht keert hij de rollen om: de ondervraagde wordt ondervrager. Hij wil weten over de bevolking van Leiden, over het katholiek onderwijs, over de pers en over vele andere dingen. Het kost moeite pastoor Ha ring weer over zich zelf aan de gang te krijgen. Vleugje weemoed. Hij vertelt, dat tijdens zijn pasto raat ook twee katholieke scholen in zijn parochie gereed zijn gekomen. „Alléén de opening van een gymna stiekzaal zal ik niet meer méé kun nen maken". Er klinkt een vleugje weemoed in zijn stem. Het nieuws van de benoeming schijnt zich inmiddels over Dor drecht en omgeving verspreid te hebben: de telefoon staat niet meer stil. Vanmiddag naar Leiden. Tussen de telefonades door kun nen we nog het volgende los krijgen: Vanmiddag om 2 uur komt 't kerk bestuur van de St. Lodewijk met zijn nieuwe pastoor kennis maken. Met de auto gaat men naar Leiden. Het eerste officiële bezoek van de nieuwe deken aan de Sleutelstad. Men zal kerk en nieuwbouw bezoeken. Deken Haring gaat tot de pas torie naast de St. Lodewijkskerk ge reed is wonen in het St. Lidwina- huis, evenals mgr. Jansen. Hij zal eveneens als mgr. Jansen waar schijnlijk niet officieel geïnstalleerd worden alvorens de nieuwbouw en de restauratie gereed zijn. Hij is een klasgenoot van mgr. Schaaper, de nieuw-benoemde vica ris-generaal van het bisdom Rotter dam en studeerde een klas vroeger dan mgr. Jansen. „Van mijn klas waren de vicaris-generaal en ik de twee bouwpastoors." Rotterdam. Tenslotte vertelt hij nog, terwijl we een blik werpën in het stemmig interieur van de nieuwe kerk, die hij in verband met een bijzondere devotie, H. Pius X-kerk had wil len noemen. Pius X was echter op de dag van de wijding nog niet hei lig verklaard. Hij wijst een kapel aan ter ere van deze Heilige Paus en zegt: „Ik behoorde tot de eerste groep kinderen, die na het decreet van Pius X 7 jaar oud de H. Com munie mochten ontvangen". Als we weer in de richting van het station Dordrecht gaan, onder het nieuwe viaduct, formuleren we voor ons zelf een karakteristiek van de nieuwe deken: Een echte Rotterdam mer, die van aanpakken weet.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2