Restauratie en inrichting van R'dams bisschoppelijk paleis „ONZINDELIJK' Burgemeester Hogenboom gehuldigd als jubilerend gemeente-secretaris ZATERDAG V APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Diocesane feestgave aan mgr Jansen Het diocesaan comité tot inhuldi ging van de bisschop van Rotterdam heeft gisteren de volgende circulaire aan Rotterdamse diocesanen doen toekomen Nu Z.H. de Paus mgr. M. A. Jan sen, deken van Leiden, tot bisschop van het onlangs ingestelde diocees Rotterdam heeft benoemd, kan het destijds gevormd diocesaan comité tot inhuldiging van de bisschop van Rot terdam tot zijn uitvoerende werk zaamheden overgaan. Onder de veler lei geestelijke en materiële zorgen, waarvan de nieuwe hoogwaardig heidsbekleder uiteraard vervuld is, behoort onder meer het verkrijgen en de inrichting van een passende bisschoppelijke woning en behuizing. Het voornemen bestaat een tweetal daartoe reeds vroeger aangekochte uit elkander gelegen panden aan het Koningin Emmaplein te Rotterdam te bestemmen. Deze panden zullen echter geheel moeten worden ver bouwd, zodat zij behalve voor bewo ning in engere zin, onder meer ook plaats zullen bieden aan een huiska pel, ontvangruimte, bureaux enz. Het geheel zal voorts behoren te wor den gemeubileerd en verder inge- richt. De kosten aan een en ander verbonden dienen op tenminste 300.000,te worden geschat. Het comité meent, dat de diocesanen hun verheugenis en dankbaarheid voor de instelling van het diocees Rotterdam en de benoeming van zijn eerste bis schop op waardige wijze aan de dag zouden kunnen lpggen door aan mgr. Jansen de mogelijkheid te openen op korte termyn in genoemde behoef ten te voorzien. Kerkcollecte. Teneinde d't te kunnen bereiken stelt het comité zich voor de diocesa nen ae gelegenheid te bieden het hunne bij te dragen in de kosten van dit aan te bieden geschenk, en wel in de eerste plaats door middel van een kerkcollecte, waartoe het bereids de welwillende medewerking van de pastoors heeft ingeroepen. Voorts is het comité van mening bijzonder beroep te mogen doen op hen, van wie verwaoht mag worden, dat zij een speciale gift voor dit doel zullen willen beschikbaar stel len. Aldus meent het comité, dat door eensgezinde samenwerking van alle katholieken van het diocees aan de nieuwe bisschop een feestge schenk van blijvende waarde zal kunnen worden aangeboden. Aanbieding. Ondergetekenden veroorloven zich hierbij ook uit te nodigen apeciale bij dragen te willen toezeggen en te doen toekomen aan de penningmeester van het comité door overschrijving op de girorekening 80290 ten name van de Nederlandse Credietbank N.V. te 's-Gravenhage ten gunste van de re kening „Comité Bisschop van Rot terdam". Desgewenst kan de bijdra ge overhandigd worden aan de r toor van de parochie. Het ligt voo. s in de bedoeling aan mgr. Jansen te verzoeken op nader te bepalen dag en wijze in een plechtige en tevens feestelijke bijeenkomst te Rotterdam zijn diocesanen in staat te stellen hem een feestgave aan te bieden en alsdan gezamenlijk getuigenis af te leggen van eerbied en trouwe aan hankelijkheid. De circulaire is ondertekend door de algemeen voorzitter van het dio cesaan comité, mr. J. R. H. van Schaik, minister van Staat en lid van de Raad van State te Den Haag. MR. VAN DOORN SCHRIJFT DR. DREES Actie Partij van de Arbeid: De actie van de PvdA onder de communisten is voor de kvp-voorzit- ter, mr. v. Doorn, aanleiding geweest zich in een open brief te richten tot dr. Drees. Juist tot dr. Drees en niet tot het partijbestuur van de PvdA omdat mr. v. Doorn, zoals hij schrijft, „net een bij voorbaat mislukte zaak vindt zich te richten tot iemand, die het bestaan heeft zichzelf op te wer pen als de nobele kampioen van een fatsoenlijke verkiezingsstrijd en te gelijkertijd als eerste zijn naam te schrijven onder een verklaring die door geen fatsoenlijk mens fatsoenlijk genoemd zal worden". Mr. v. Doorn erkent het goede recht van de PvdA propaganda te maken onder de communisten, al betwijfelt hij of dit geen ongunstige consequ enties zal hebben in de politieke toe stand van ons land en in de boezem van de PvdA zelf. Maar hij acht het „gewoon onzindelijk" om daarbij te speculeren op de haat, die men in communistische kring juist een man als Romme toedraagt. De man met Mgr Van der Tuijn f Gisteren is in het Sint Elisabeth- ziekenhuis te Tilburg, twee dagen voor zijn 69e verjaardag, overleden mgr. Joannes Marinus van der Tuijn, oud-deken van 's-Gravenhage, oud rector van St. Antoniushove te Voor burg, geheim kamerheer van de Paus en ere-kanunnik van het Haarlems kapittel. Joannes Marinus van der Tuijn werd 8 april 1«P7 te Schiedam ge boren; hij werd op 15 augustus 1911 tot priester gewijd en op 7 november 1911 benoemd tot secretaris van net bisdom Haarlem Van 15 august.is 1931 tot eind 1931 was hij pastoer te Heemstede, beg;n 1935 werd hij benoemd tot deken van 's-Gravenhage en rector van St. Antoniushove te Voorburg en in 1938 tot pastoor van de St. Jacobusparo- chie te 's-Gravenhage. Mgr. Van der Tuijn was op 15 augustus 1936 benoemd tol geheim Kamerheer van re Paus. Nadat mgr. Van der Tuijn ruim tien jaar deken van 's-Gravenihdge was geweest, werd hij op 1 juli 1945 om gezondheidsredenen door de bis schop van Haarlem eervo' uit zijn functie ontheven en benoemd tot rector van het Mariag'^sticht te 's-Gravenhage. Het stoffelijk overschot van mgr. Van dfr Tuijn werd gisteren van het Sint Elisabethz-.ekenhuis te Tilburg overgebracht naar Hilvarenbeek waar mgr. Van der luim woonde. Dinsdag 10 april wordt het overgebracht naar de kerk St. Petrus Banden te Hilva renbeek, waar om tien uur de Lauden beginnen en om half elf de Requiem mis. Dezelfde morgen om naif tien is er in de kerk van St. Jacobus aan de Parkstraat te 's-Gravenhage even eens een Requiemmis. Des middags om drie uur zal het stoffelijk overschot van mgi. Van der Tuijn in het priestergraf aan de Kcrkhoflaan te 's-Gravenhage wor den bijgezet. NIET IVIET TWEE PERSONEN OP (BROM)FIETS Vakantiegangers, die per rijwiel of per bromfiets naar West-Duitsland of Luxemburg willen gaan, dienen te weten, dat het volgens de wettelijke voorschriften in beide landen ver boden is zich met twee personen op een eenpersoons rijwiel of bromfiets te bevinden. De politie daar te lande moet hier tegen optreden. In België en in Frankrijk is het de bestuurder van een bromfiets wel toegestaan daarop andere personen te vervoeren, waarbij echter is voor geschreven, dat zich in dat geval op het voertuig een extra-zadel moet bevinden. wie de PvdA en dr. Drees persoon lijk wel in bijzondere mate gedu rende lange jaren heeft samenge werkt. „Wat zal dr. Drees daarvan vinden", zo heeft mr. v. Doorn zich afgevraagd en hij heeft het antwoord laten vol gen: „Dat zal Drees niet nemen, dat laat hij er niet bij zitten". Overheidspersoneel Vakantietoeslag en uitkering ineens in eerste week mei Minister Beel heeft thans de richt lijnen verstrekt omtrent de uitbeta ling aan het overheidspersoneel van de vakantieuitkering over 1956 en de 3 procent uitkering over 1955. De minister vraagt de uitbetaling van de verhoogde vakantie-uitkering over 1956 van 4 procent, alsmede van de uitkering ineens over 1955 tegelijk te doen plaatsvinden nl., in de eerste week van mei. De minister meent, dat het eenvou- digheidshalve aanbeveling verdient, dat alle op 1 mei 1956 in rijksdienst zijnde werknemers de uitkering in eens van 3 pet. ontvangen, ongeacht of zij al dan niet in 1955 in rijksdienst waren. Toeslag 20-40 pet voor P.T.T.-ers Met terugwerkende kracht van 1 januari jJ. is voor het PTT-personeel een toeslag op de onregelmatige dien sten van het rijkspersoneel ingevoerd, variërend van 2040%, aldus meldt de „Telegraaf". Voor deze toeslag komen in aan merking: weekloners, maandloners, ingedeeld in de salarisschalen van 1 t/m 35, en ambtenaren, belast met toezicht op en leiding van deze week en maandloners. De toeslagen zijn: 20% voor de uren tussen 6 en 8 uur 's morgens tussen 6 en 10 uur 's avonds en zater dags van 1 uur 's middags tot 10 uur 's avonds. Een toeslag van 20% tot 40% is „weggelegd" voor de ambtenaren, die dienst doen tussen 10 uur des avonds en 6 uur 's morgens naar ge lang van het aantal „nachturen". Bij de PTT zal dit laatste nieuwe nachttarief nog niet onmiddellijk kun nen worden ingevoerd i.v.m. een door de nieuwe regeling noodzakelijk ge worden wijziging van het bestaande dienstrooster, waarna eerst de nacht toeslag kan worden igesteld. Geen ingrijpen opticienszaken De Ziekenfondsraad is van mening dat er geen reden en geen mogelijk heid tot ingrijpen van overheidswege bestaat ten opzichte van de twee Amsterdamse ziekenfondsen, in ver band met de oprichting van opticiëns- zaken door deze fondsen. Aldus is vastgelegd in het rapport dat de ziekenfondsraad heeft uitge bracht aan minister J. G. Suurhoff. Minister Suurhoff heeft dit in zijn Memorie van Antwoord over de be groting van Sociale Zaken en Volks gezondheid meegedeeld aan de Eerste Kamer. De bewindsman verklaart de bevoegdheid te missen de zieken fondsen te dwingen tot sluiting van eigen opticiënsbedrijven over te gaan. Eventuele aansluiting dezer bedrij ven by de organisaties van opticiëns moet hij geheel aan het beleid van de betrokkenen overlaten. Min. De Bruijn over P.B.O. Wanneer wij thans na zes jaar PBO de balans opmaken, dan mogen wij over de ontwikkeling niet ontevre den zijn. Er zijn reeds 45 bedrijfs- lichamen ingesteld, waaronder 43 procent van in het bedrijfsleven werkzame deelnemers ressorteren. Dit verklaarde vrijdag de minister voor PBO, de heer A. C. de Bruyn, tijdens een vergadering van de Com merciële Club te Groningen. Velen achten het tempo nog te langzaam, maar forcering van de PBO, door het tempo op te voeren, leek de mi nister gevaarlijk voor de verwezenlij king der doelstellingen. Toch kon de minister geen zékere ongerustheid over het trage tempo van de totstandkoming in de indus trie niet van zich afzetten. Het is na melijk zijn vaste overtuiging, dat, als men het thans nog gunstige getij voor een hechtere fundering van de samenwerking tussen werknemers en werkgevers zou laten verlopen, dit tot nadelige gevolgen vor ons land zou leiden, als er een conjunctuur omslag zou komen. prijscontrole bij premiebouw. Eind 1955 lagen de gunningsprij zen voor woningwetwoning van 15 tot 17 procent boven het op 1 januari 1954 aanvaardbaar geachte prijspeil. Hiertegenover staat slechts een be trekkei ijle geringe prijsstijging der materialen. Dit delen de ministers Witte en Zijlstra het Tweede Kamer lid Van Vliet mee in antwoord op schriftelijke vragen. De verdere con crete factoren, die meewerken aan de prijsstijgingen zijn o.a. de gestegen lonen en de spanning op de arbeids markt. Naast de maatregelen, die reeds genomen zijn om een onrede lijke stijging van de prijzen zoveel mogelijk tegen te gaan, stellen de mi nisters zich ook een prijscontrole bij de premiebouw voor. Hierover is be raad gaande. uitbreiding verplicht ziekenfonds bejaarden Het ligt in de bedoeling enige uit breiding te geven aan de regeling van de verplichte ziekenfondsverzekering voor bejaarden, zodat ook voor de genen die behalve het bodempensioen nog een eigen inkomen tot een be paald bedrag hebben, opneming in de verzekering mogelijk wordt. Naar de heer C. J. van Lienden, die voorzitter is van de Centrale bond van Ziekenfondsen, ter vergadering van de Bond voor Staatspensionering meedeelde, zal vóór 1 januari een be slissing worden genomen. BURGEMEESTER WILDE NIET WACHTEN. Gisteravond is mr. E. H. J. baron van Voorst tot Coorst, burgemeester van Tilburg, kwaad weggelopen bij de installatie van de stedelijke jeugd raad die door hem die avond in de raadzaal zou worden geïnstalleerd, De jeugdraad wil komen tot bunde ling van krachten tussen de jeugdor ganisaties in de gemeente en de ge meente helpen bij haar taak op het gebied van de jeugdopvoeding. Tevo ren werd door de jeugdraad, waarin vijftig afgevaardigden zitting hebben, nog een korte huishoudelijke verga dering gehouden. Deze duurde ech ter langer dan was verwacht. Op het afgesproken uur was baron Van Voorst tot Voorst in de raadzaal aanwezig, doch moest ruim twintig minuten wachten alvorens de huis houdelijke vergadering was geëin digd. De bode waarschuwde de voor zitter van de jeugdraad tweemaal, maar desondanks kwam er nog geen einde aan. Toen verdween de burge meester enigszins gepikeerd. Twintig minuten na het afgesproken uur ging de jeugdraad verder, niet geïnstal leerd dus door de burgemeester. De voorzitter van de raad, de heer A van Vugt. zei, dat het hem speet, dat het zo eigenaardig was gegaan, maar, zei hij, laten wij maar aanne men, dat de installatie .geschied is. 5 mei geen vrije dag voor rijkspersoneel De regering heeft aan de Centrale Commissie voor Georganiseerd Over leg meegedeeld dat zij besloten heeft op 5 mei a.s. (bevrijdingsdag) geen vrijaf te geven aan het rijkspersoneel. De Stichting van de Arbeid heeft destijds geadviseerd de 30ste april, de verjaardag van koningin Juliana als nationale feestdag te bestempelen. Verleden jaar heeft het overheids personeel echter wel vrij gehad in verband met de 10-jarige herdenking der bevrijding. De dertigste april is, zolang koningin Juliana regeert, steeds voor het overheidspersoneel een vrije dag geweest. BOLLENHANBEL Gladiolen: VAN GOEDKOOP TOT WAARDELOOS Fini; het gladiolenseizoen zit er bijna! op. En men kan niet zeggen, dat men bezig is het op een uitbun dige manier uit te luiden. Want het mag dan zo zijn, dat wat de lever bare knollen betreft, de Lissese vei lingen deze week veel restanten-op ruimingen te verwerken kregen, de prijzen waren bijzonder laag. Alles wat exporteur was, bleek voor het artikel gladiolen een hoofse minach ting te hebben en de kwekers legden voor het plantgoed ook al geen over weldigende belangstelling aan de dag. Als men het verloop van de handel van deze week kort, maar niettemin duidelijk zou willen weergeven, dan zou men kunnen zeggen, dat de knol len van goedkoop tot waardeloos wa ren. In soorten als Sneeuwprinses, Modern Times, Hawaii e.d. bleek met geen geweld enige gang te brengen. En het was bijv. een uitzondering als men voor veertienen van Sneeuw prinses 0.80 per 100 kreeg. En als men nu weet, dat men voor veertie nen toch minstens 4.per 100 dient te maken, wil men er geen geld op toe moeten leggen, dan be hoeven we u niets meer te vertellen. En dan kunt ge u ook voorstellen, dat zelfs de meest verstokte antisa neerders deze week hun mond op de vergadering van de Nederlandse Gladiolusvereniging niet eens open deden, toen zonder veel omhaal een teeltbeperking werd voorgesteld. DR. KRELAGE. Het stoffelijk overschot van dr. E. H. Krelage, een van de grote man nen in de bloembollencultuur, die dinsdag j.l. in het Diaconessenhuis te Haarlem overleed, is op Westerveld gecremeerd. UITTOCHT VAN 500 BOUWARBEIDERS UIT BERGEN OP ZOOM In Bergen op Zoom is de laatste maanden 'n grote uittocht van bouw vakarbeiders waar te nemen. Van de 790 bouwvakarbeiders, die deze stad telt, hebben er 500 elders werk ge vonden. De uittocht begon in de vorst periode, toen vele bouwvakarbeiders niet aan de slag konden komen in Bergen op Zoom. Haagse agenten onder verhoor Onder persoonlijke leiding van de commissaris van de Haagsche recher che, C. Abbenbroek, is een groot scheepse zuiveringsactie ingezet on der de ruim 40 agenten van het hoofd bureau van politie aan de Laan Copes van Cattenburch in Den Haag, die dienst doen in de straatsurveillance, aldus meldt de „Telegraaf". Tijdens de verhoren van hoofd agenten en agenten is de 35-jarige agent L. P. gearresteerd en inmiddels aan de officier van Justitie voorge leid. Hij heeft bekend tijdens nachte lijke surveillance uit geparkeerde auto's o.a. een foto- en filmtoestel te hebben gestolen. Daarmee is het aantal arrestanten in het korps van de geüniformeerde politie gestegen tot drie. De arrestatie van de twee hoofdagenten, T. v. d. S. (34) en J. J. (31), nauwelijks drie weken geleden, werd aanleiding voor de zuiveringsactie. Terwijl op het bureau van de recherche regelmatig hoofdagenten en agenten een kruisverhoor onder gaan, surveilleren 's nachts intensie ver dan ooit tevoren, inspecteurs op de route van de straatdienst. Na ontdekking van een gestolen fototoestel bij een opkoper leidde het spoor naar de hoofdagenten die be kenden zich anderhalf jaar lang aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Het aantal diefstallen dat zij beken den klopte echter niet met het aan tal aangiften dat in diezelfde periode uit de surveillance wij ken van het hoofdbureau was binnengekomen. Hierna besloot commissaris Abben broek persoonlijk de zuivering van het politiepersoneel van het hoofd bureau ter hand te nemen. De gearresteerde agent, L. P., die aanvankelijk dienst deed op het bureau Archimedesstraat en later is overgeplaatst naar het hoofdbureau, verklaarde tijdens het verhoor de laatste diefstal anderhalf jaar geleden gepleegd te hebben en niet betrokken te zijn in het komplot van de hoofd agenten die ook wel samen op dieven pad gingen. Het deel van het Haagsche politie korps dat op het ogenblik dienst doet en gebukt gaat onder de smet op het korps, is jaren lang geleid door com missaris F. J. Klijzing, die eind vorig jaar als hoofd van de Haagsche ge üniformeerde politie met ziekteverlof werd gezonden. Protest-delegatie bij minister Staf Zondagsheiliging en ,caf etaria-systeem" De minister van Oorlog, ir. C. Staf, heeft een delegatie van kerkelijke groeperingen van de Ned. Christen onderofficierenvereniging ontvangen om over de onderwerpen: „reizen op zondag, oefeningen op zondag in in ternationaal verband en het cafe- tarie-systeem in de kazernes" te spreken. De delegatie heeft bij de minister sterk aangedrongen om aan bestaan de bezwaren tegemoet te komen. De delegatie betoogde, dat haars inziens het Goddelijk gebod, zondagsheiliging en zondagsrust eist, welk gebod ook geldt voor de overheid, die als die naresse Gods dit gebod heeft voor te staan, naleving ervan bevorderen moet en het voorbeeld heeft te geven. Ook ten aanzien van het cafetaria systeem werden bezwaren geuit, om dat door dit systeem gepaste eerbied en stilte voor en na de maaltijd niet mogelijk is. Eveneens zijn bezwaren getuit tegen oefening op zondagen in intenationaal verband. Minister Staf toonde groot begrip voor het standpunt van de delegatie en beloofde maatregelen te overwe gen, die tot verdere verbetering kun nen leiden. De minister bleek voorts bereid zo mogelijk maatregelen te nemen ter verbetering van de verlof regeling voor recruten in de oplei- dingstijd. DOOR ELEKTRISCHE STROOM GEDOOD. Tijdens een controle in een schakel station van de G.E.B. in het Bra bantpark te Breda is de 47-jarige technisch hoofdambtenaar ir. H. A. N. J. M. Butter met een hoogspannings rail in aanraking gekomen en op slag gedood. Het ongeluk geschiedde toen het slachtoffer na zich te hebben ge bukt om een stuk gereedschap op te rapen met zijn hoofd in aanraking kwam met de koperen rail, waarop tienduizend volt spanning stond. Het slachtoffer laat vrouw en drie kin aeren na. Dodend verkeer Zes slachtoffers Op de Stationsstraat in Amersfoort is gisteren omstreeks het middaguur een personenauto geramd door een militaire vrachtwagen die slippend de bocht van de Snouckaertlaan nam. De bestuurder van de personenauto, de heer M. D. Nieuborg uit Amers foort kwam achter zjjn stuur beklemd te zitten en werd zwaar gewond; zijn 54-jarige vrouw werd zo ernstig ge wond dat zij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. De chauf feur van de vrachtwagen kreeg een shock; hij is in een militair hospitaal opgenomen. Een auto uit Assen bestuurd door* de 50-jarige H. Huizing is gistermid dag om half twee op het kruispunt KerkstraatRijksweg te Zuidbroek tegen een auto, bestuurd door de heer M. Mellema uit Finsterwolde gebotst. De heer Huizing werd op slag ge dood; zijn medepassagier, de 52- jarige A. Geuzendam, eveneens uit Assen, die zwaar gewond naar het Academisch ziekenhuis te Groningen werd gebracht, is enkele uren nader hand eveneens overleden. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Vrijdag tegen het middaguur is' de 75-jarige wielrijder H. W. ter Haar, die op onvoorzichtige wijze de Mara- thonweg bij de Herculesstraat te Am sterdam wilde oversteken, aangereden door een personenauto. Ernstig ge wond werd hij naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd, waar hij bij aan komst reeds was overleden. In het Canisiusziekenhuis te Nij megen is gistermiddag overleden de heer F. Prins uit Velp, die op Tweede Paasdag by een verkeersongeval ernstig was gewond. Op de Graafseweg te Nijmegen reed die dag een motor, die door de heer Prins werd bestuurd. De motor rijder moest plotseling uitwijken voor een meisje, dat de weg over stak, waardoor de motor met zijspan omsloeg. De in het zijspan zittende inwoner van Velp, de heer A. C. ten Holt werd evenals de heer Prins ernstig gewond en is reeds de vol gende dag overleden. TER AAR Gistermiddag kwam de gemeente raad in buitengewone zitting bijeen ter gelegenheid vanhet 25-jarig ambtsjubileum van de heer B. j. Ho- genboóm als gemeente-secretaris van de gemeente Ter Aar. De bijeenkomst stond onder leiding van de waarnemend burgemeester H. A. Volgering en werd bijgewoond door alle leden van de raad, de secre tarie ambtenaren en verder gemeen te personeel alsmede door het corps Rijkspolitie. De raadszaal was voor deze bij zondere bijeenkomst gezellig inge richt De grote groene tafel waaraan de vroede vaderen gezeten zijn als zij hun bestuurlijk ambt uitoefenen, had plaats gemaakt voor enige ge zellige zitjes, met op de tafels rode en rose anjers en oranje kleurige freesia's. Langs de wanden toeven met rode en gele tulpen. De heer H. A. Volgering wnd. bur gemeester opende de bijeenkomst met het gebruikelijke gebed. Hij verwel komde de aanwezigen en zeide, dat we t es amen gekomen waren om op eenvoudige wijze het zilveren ambts jubileum van de heer B. J. Hogen boom als gemeente-secretaris te vie ren. Door hem werd een commissie van* ontvangst benoemd, die bestond uit de heren N. den Hollander, wet houder, L. J. Hoogervo'rst, lid van de gemeenteraad, en B. Splinter, ambte naar ter secretarie. Vervolgens werd het programma van het officiële ge deelte bekend gemaakt. In afwachting van de komst van de jubilaris werd de zitting geschorst. Ontvangst. Het wachten duurde niet lang. Weldra betrad de jubilaris ve. zeld van zijn echtgenote en beide doch ters begeleid door de commissie van ontvangst de feestzaal. Toen allen gezeten waren sprak de wnd. burgemeester de jubilaris toe. Wij zijn hier in een buitengewone raadsvergadering bijeen voor een in tieme huldiging bij gelegenheid van het vijf en twintig jarig jubileum als secretaris van deze gemeente. Wij zijn U dankbaar dat U voor deze huldiging met uw familie naar hier zijt willen komen. Spreker bracht dan in herinnering de benoeming tot ge meente-secretaris nu 25 jaar geleden, toen U de opvolger mocht worden van uw vader die ruim 40 jaren het ambt van gemeente-secretaris had vervuld. Vier jaren werkte U als secretaris onder burgemeester jhr. K. de Muralt. In 1935 echter werd U benoemd tot burgemeester en sedert dien is het ambt van burgemeester en secretaris beide door U vervuld. In de loop der jaren is er veel ver anderd en steeds meer ging het bur gemeestersambt uw gehele persoon opeisen en is U hulp verleend in het secretarisambt door iemand in wien ge het volste vertrouwen kon hebben. Spr. memoreerde de uitstekende en pleizierige verhouding die steeds heeft bestaan tussen de gemeente-secretaris en de raad, later ook als burge meester-secretaris. De wnd. burge meester wenste vervolgens de jubi laris namens de raad van harte geluk en betrok hierin ook mevr. Hogen boom en de kinderen. Men had ge meend het niet aleen bij woorden te moeten laten maar ook een aan denken aan dit feest te moeten schen ken. Namens de raad, het gemeente- personeel en de politie biedt hij de jubilaris een prachtig radiotoestel aan. Namens ambtenaren en werklieden sprak de heer N. J. Roberts. Hij bracht dank over namens hen allen en gewaagde van de grote waardering die zij hebben voor de persoon van de jubilaris. Altijd is U vol belangstel ling voor de leden van het gemeente- personeel. Hij weet, dat de jubilaris geen prijs stelt op huldigingen, maar bij deze gelegenheid wilde hij aan de dankbare gevoelens uiting geven. Hij hoopt, dat nog meerdere jubilea op dit zullen mogen volgen. Ook de heer Roberts feliciteerde de jubilaris en mevr. en de dochters terwijl hij na mens de raad, het gemeente personeel en de politie aan mevr. Hogenboom een Delftse witte vaas met bloemen aanbood. Namens het politiecorps sprak de beer. G. Berfelo. Spr. zeide, dat de politie zich afzijdig had kunnen hou den, omdat het contact met de jubi laris is als burgemeester en niet als secretaris. Het corps bood gaarne de beste gelukwensen aan, en hij wilde danken voor hetgeen de jubilaris vóór de politie heeft gedaan. Hierbij sprak hij de hoop uit dat nog meerdere jubilea met pleizier gevierd zullen worden. Dankwoord. Tenslotte sprak de jubilaris een dankwoord. Dat het niet eenvou g is om jubilaris te zijn ondervond hij deze middag. Wel had hij iets ver moed, toen wethouder Volgering hem had verzocht een raadsvergadering niet bij te wonen, maar wat hij deze middag had mogen ondervinden was toch wel een totale verrassing. Zowel wat redevoeringen als cadeaux be trof. Hij riep in de herinnering terug, hoe hij blij was en dankbaar zijn va der als gemeente-secretaris te mogen opvolgen. Het was toen crisistijd. Hier in de gemeente was het moeilijk voor tuinders en middenstanders. Het was de tijd van werkloosheid en steunmaatregelen. Gelukkig is alles veel veranderd. Wat gedaan is bij dit jubileum vindt spr. veel te veel maar niettemin is hij er zeer blij mee. Uit alles blijkt de goede ver standhouding met wethouders, raads leden, gemeente-personeel en politie. Het ondervinden van zoveel harte lijkheid doet hem goed. Hij is dank baar jegens allen en zeer bijzonder het personeel van de gemeente-secre tarie, die zoveel werk hebben ge daan onder leiding van de heer Ro- bertz, veroorzaakt door de combi natie burgemeester-secretaris. De ju bilaris besloot zijn dankwoord met te zeggen dat hij blij was 25 jaar te hebben mogen werken voor de ge meente in samenwerking met zove- len, en hoopt nog zeer veel te mogen doen voor het welzijn van onze goede gemeente Ter Aar. Na dit dankwoord werden verversin gen rondgediend en besloot de waar nemend burgemeester dit officiële ge deelte. In gezellig samenzijn is men nog enige tijd bijeen gebleven.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8