f 1 Het wapen van mgr. M. A. Jansen Late rehabilitatie van een groot kunstenaar Overal minstens 3 pet loonsverhoging Oudheid op schrift tentoongesteld Minister Suurhoff in Stichting v. d. Arbeid ZATERDAG 7 APRIL 1956 DE LEIDSK COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 /OMNIA-1 N'l.UC. E C LARESCUNTr^ Het wapen voor mgr. M. A. Jan sen, bisschop van Rotterdam is ont worpen door het atelier voor kerke lijke kunst H. van der Heijden te Bodegraven; het advies voor de juis te heraldiek is verstrekt door de he raldicus D. Ruihl, lector aan de Rijks academie voor beeldende kunsten te Amsterdam. I Het wapen bestaat uit een schild in gotische vorm. In het rode aohter- vlak bevindt zich een paal van -zwart,' waaromheen een gouden zon en in 't hart een rode tulp,, welke oprijst met twee bladen van groen uit de schei dingslijn van dé schildvoet. Over alles heen,in kruisvorm, vier; versmalde palen en vier versmalde1 dwarsbalken. Onderaan vindt men de schildvoet van zilver beladen met een kuipershamer in natuurlijke kleur. Achter het sohild in gekruiste vorm een statiskruis en kromstaf, beiden van goud. Over alles heen, de Bis schopshoed met zes kwasten aan bé? de zijden alles van groen. Op een lint het devies OMNIA IN LUCE CLARESCUNT. (Onder Gods Licht breekt alles open). Verklaring van het wapen. De afkomst, van mgr. M. A. Jansen wordt aangegeven allereerst, door het rode. veld met zwarte paal, zijnde de kleuren van het wapen van Amster dam waar Mgr. geboren werd. Vervolgens geeft de kuipershamer in zilveren schildvoet het beroep aan van zijn vader. Tulp en gouden zon vertolken de wapenspreuk: ONDER GODS LICHT BEEKT ALLES OPEN. De tulp is een der meest markante producten van Zuid-Holland; deze vouwt zich open onder de straling van een gouden zin, aldus symboli serend Gods Liefde en Kracht waar door alles tot volle wasdom komt en Gods Licht, dat alles begrijpelijk en doorzichtig zal maken. In de staf ziet men de afbeelding van St. Martinus, de patroonheilige van de bisschop. Minister Suurhoff verwacht: Minister Suurhoff verwacht, dat een loonsverhoging van 3 pet., mis schien op enkele uitzonderingen na, wel overal tot stand zal komen, aan gezien loonsverhogingen tot 3 pet. in de prijzen mogen worden doorbere kend, indien de onvermijdelijkheid daarvan wordt aangetoond. Deze ver wachting spreekt de minister van Soc. Zaken uit in de memorie van antwoord op zijn begroting aan de Eerste Kamer. De minister wijst er op, dat een schoksgewijze stijging van de beste dingen voorkomen wordt doordat de loonwijzigingen gebonden zijn aan de vernieuwing van de CAO's, waar door een zekere spreiding in de tijd tot stand komt.- Op de vraag, of onze economie de loonstijging, die thans mogelijk ge maakt is, kan dragen, is'geen mathe matisch onaanvechtbaar antwoord te geven. Om die stelling te bewijzen verwijst de bewindsman naar de, wat het cijfermateriaal betreft, sterk uit eenlopende conclusie waartoe de SER kwam. Expansie. Ook na de sterke loonstijging van 1954 hebben zich in onze economie geen verschijnselen voorgedaan die er op zouden wijzen dat de loonkos ten te sterk gestegen zijn. Ook na oktober 1954 geeft onze economie een verbazingwekkende verdere expansie te zien, terwijl sindsdien de loonsom slechts heel weinig gestegen is. Bij een niet te matige raming van de produktiviteitsverbetering in 1956 lijkt er daarom ruimte te zijn voor een loonstijging in de orde van groot te als thans mogelijk gemaakt is, al dus de minister. Daarbij dient men er rekening mee te houden dat ook in het buitenland de loonontwikke ling niet heeft stilgestaan en ook nu nog niet stilstaat. Risico. Minister Suurhoff voegt hier echter aan toe, dat er niettemin enig risico schuilt in de genomen beslissing, n.l. het risico van een conjunctuurterug slag, aangezien in 1957 niet onbelang rijke nieuwe lasten op het bedrijfs leven gelegd zullen worden in de vorm van compensaties voor de pre mie ingevolge de ouderdomswet en voor een huurverhoging. Het aanvaarden van enig risico is de regering echter gemakkelijk ge maakt door de verklaring van de drie werknemerscentralen, die bereid zijn ten overstaan van hun leden te verdedigen, dat met het oog op het grote belang van de wettelijke ouder - domsverzekering een offer zal moe ten worden gebracht in de vorm van een niet volledige compensatie van de op te brengen premie, indien dit op grond van de economische ontwik keling noodzakelijk mocht blijken. Vertrouwen. Het niet toekennen van een loons verhoging welke gelijkwaardig is aan de huidige situatie, zou het risico van sociale onrust in zich bergen. Ver trouwende op de ernst van de verkla ring, die de werknemersvakcentralen hebben afgelegd, heeft de regering gemeend de verantwoordelijkheid voor de loonstijging te kunnen aan vaarden. Minister Suurhoff verwacht een dezer dagen het advies van de Stich ting van de Arbeid inzake de „spel regels", die bij het nieuwe loonbeleid gevolgd zullen moeten worden. In verband met de jongste beslissingen op het gebied van de lonen en an dere arbeidsvoorwaarden, acht hij het dringend nodig dat deze „spelre gels" spoedig worden vastgesteld. Tentoonstelling Isaac Israels in Lakenhal Van vader op zoon j r\E GROOTSTE TEGENSLAG die) een kunstenaar kan hebben is de I zoon van een beroemde vader te zijn. De appel die op deze wijze niet ver van de stam valt, wordt geheel in de schaduw gesteld en dikwijls over het hoofd gezien. Zo verging het destijds de zonen van Bach en in onze jaren Klaus Mann, die zijn minderwaardig heidsgevoel ten opzichte van zijn be roemde vader niet kon verdragen. Dit lot was ook Isaac Israels be schoren, die in 1865 als zoon van de grote Joseph Israels geboren werd. Hoewel veelzijdiger dan zijn vader wist de jonge Israels het eerst twin tig jaar na zijn dood tot een museum tentoonstelling te brengen; een er kenning die zelden zo verdiend werd en waarvan Leiden in het museum De Lakenhal de West-Nederlandse première geniet. ISAAC ISRAELS BEHOORT volgens de kunstgeschiedenisboeken tot de impressionisten, doch zijn verbeeldin gen zijn zo levend en puur dat zijn kunst zich eigenlijk moeilijk in een stijlgroep laat wringen. De zonnige toepassing van de kleuren onderschei den hem van de andere Nederlandse impressionisten. Vooral zijn aquarel len en tekenningen zijn van een beto verende frisheid en een raakheid die doet denken aan het werk van Rik Wouters. Tekeningen en schilderijen verraden een zuivere waarneming, die met een door humor verzacht sar casme op het doek of papier is ge bracht. REEDS OP ZEER JEUGDIGE leef tijd verraste Isaac Israels zijn omgeving met soldatenstukken, die van zeer veel vakmanschap getuigden en bovendien in de mode waren. Vooral de liefhebbers van schilder kunst per vierkante meter kregen waar voor hun geld. Israels onder vond dan ook minder belangstelling, toen hij zich met het schilderen van minder krijgshaftige voorstellingen op kleiner formaat ging bezig hou den. Later in Amsterdam schilderde hij dezelfde onderwerpen als zijn vriend Breitner, echter zonder in diens dikwijls troosteloze lichteloos- heid-te vervallen. Zijn talent legde hem geen beperkingen op en daarom schildert hij het strandleven in Den Haag even raak als modistes en ate liers in Parijs. Op het eind van zijn leven voelt hij zich aangetrokken tot het weergeven van circus en revue, een bezigheid die hij afwisselt met het schilderen van meesterlijk getrof fen portretten. DE TENTOONSTELLING geeft in tachtig nummers een prachtige overzicht van Israels werk. Uit zijn begintijd is' er een nauwkeurig ge penseeld schutterstuk en een portret, Isaac Israëls Twee meisjes waarin meer talent te ontdekken1 valt. Geestig is zijn Japans meisje met lippenstift; van sociale bewogenheid de „koffiepiksters" en van een on overtroffen charme „Parisienne op straat" en „Twee meisjes". Sterk de aandacht trekt 't portret-ten-voeten- uit dat Israels schilderde van Mati Hari op het toppunt van haar twijfel achtige roem. In dit schilderij her kent men Israels' als leermeester van de portrettist Kees van Dongen. Meesterlijk getrpffen is het portret van de kunstcriticus Steenhoff, dat eigenlijk een visitekaartje van alle critici is. Een feest van kleur van licht zyn Israels aquarellen, waarvan een uit gebreide collectie op de tentoonstel ling aanwezig is. Alleen al deze uit bundige reeks is een bezoek aan deze tentoonstelling dubbel en dwars waard. Al met al is deze tentoonstelling een rehabilitatie van een schilder, die het ongeluk had „een zoon van zijn vader" te zijn, maar die, indien hij in Frankrijk geboren was, tot de erkende groten'van de eeuwwisseling behoord zou hebben. Van 7 april tot 7 mei in het stede lijk museum De Lakenhal. Loonoverleg geschorst Geen akkoord in textielindustrie In een bespreking tussen werk gevers- en werknemersorganisaties in de textielindustrie is onderhandeld over de toepassing van de regerings beschikking terzake van de 3% ach terstand over 1955 en de loonsverho ging tot maximaal 6%. Na langdurig overleg was het niet mogelijk tijdens deze eerste bespreking tot overeen stemming te komen, zodat het nood zakelijk was de onderhandelingen te schorsen tot de eerstvolgende verga dering op donderdag 19 april a.s. In die tussentijd zullen beide partijen intern overleg plegen. De werknemersvertegenwoordigers staan op het standpunt, dat beide punten afzonderlijk besproken dienen te worden, terwijl de werkgeversver tegenwoordigers vasthouden aan het aan elkaar koppelen van beide pun ten. Minister Suurhoff: Geen erkenning zwarte lonen Minister J. G. Suurhoff betreurt het euvel der zwarte lonen, maar ontkent tegenover de Eerste Kamer, dat de houding van de regering t.a.v. de lonen tweeslachtig zou zijn. Bij kostprijsberekeningen in de land bouw noch in het bouwbedrijf wordt van overheidswege met zwarte lo nen rekening houden; de aanneem- Bruidssuikers op een blciuive rots ofwel: prinselijk huwelijk in Mo naco! Libelle van 14 April wijdt uitvoerig aandacht aan de Romance van het Jaar. Het nummer opent met een zeer charmante kleuren opname van de aanstaande prinses Gracia Patricia, nu nog Grace Kelly, en bevat verscheidene fraaie foto's van het veelbesproken paar. En voor de Gracia's in Nederland: be toverende bruids- en andere toiletten, eveneens in sprankelende kleuren! De nieuwe schoenenmode brengt U bij elk stapje dichter naar de zomer. U haalt het voorjaar binnen met deze bonte, zonnige, modieuze Libelle Of houdt U soms meer van lekker eten? Ook dan wordt U prompt bediendin hetzelfde nummer wacht U een excursie naar het Rotterdamse Luilekkerland, naar het paradijs van hoIle-bolle-Gijzen Libelle Nassauplein 7 Haarlem sommen voor bouwwerken, zo be oogt de bewindsman, welke bij in schrijving tot stand komen, lopen vaak sterk uiteen. Het is praktisch uitgesloten dat door nacalculatie zou zijn uit te maken, of en in hoeverre met zwart loon door de inschrijvers is rekening gehouden. Het is dan ook onjuist volgens mi nister Suurhcff te stellen, dat de overheid bij elke gunning van een bouwwerk als het ware zwarte lonen sanctioneert. Loononderhandelingen In het theologische instituut van de rijksuniversiteit te Utrecht wordt op dinsdag 10 april a.s. een tentoonstelling geopend van oude handschriften welke in de laatste tijd zijn gevonden. Deze foto iaat zien hoe In de nibi'otheek van de'rijksuniversiteit een ambtenaar bezig is met het prepa reren van de bladen van de Utrechtse collectie oude geschriften. Gistermiddag heeft de Stichting van de Arbeid zich opnieuw bezigge houden met de vraag, hoe de rege ringsbeslissing van 19 maart jl. moet worden uitgelegd met betrekking tot de zes procent loonsverhoging. Hierover was meningsverschil ge rezen. Het ging over de vraag of kleine verbeteringen, die werknemers en werkgevers in diverse bedrijfs takken bij de vernieuwing van een CAO plegen overeen te komen, wel of niet moeten worden afgetrokken van de toegestane loonsverhoging van 6 pet. De bespreking, die gistermiddag door de Stichting van de Arbeid is gehouden, werd bijgewoond door mi nister Suurhoff, cie enkele dagen ge leden reeds als zijn mening te ken nen heeft gegeven dat het regerings- communiq'-é du'delijk was gesteld (niet meer dan zes procent) en dat overigens partijen het overeengeko- mene ter goedkeuring aan het Colle ge van Rijksbemiddelaars moesten voorleggen. In de Stichting van de Arbeid zijn gistermiddag de standpunten over en weer uiteengezet. Aangenomen mag worden, dat aan het beleid van het College van Rijksbemiddelaars zal worden overgelaten hoe van gevat tot geval te handelen. Dit betekent, ge zien ook hetgeen er is voorgevallen rondom de afsluiting van het contract In de metaalindustrie, dat met een zekere soepelheid zal worden opge treden. Gaan dus bepaalde bedrijfstakken iets boven de zes procent in totaal uit (doch hierbij valt dan in tienden van procenten te rekenen), dan zal aan de goedkeuring van het contract geen belemmering in de weg worden gelegd. Twee Zaanse huizen in vlammen opgegaan Aan de Westzanerdijk te Zaandam zijn vrijdagmiddag twee onder één kap staande woonhuizen van de heren A. Veldihuys en P. Vijzelaar totaal uitgebrand. Geen der bewoners was aanwezig toen een vermoedelijk ovei*verhit ge raakte schoorsteen zoveel warmte uit straalde, dat het achterhuis van de heer Veldhuys weldra in brand ge raakte. Onwonenden en voorbijgan gers poogden in den beginne met em mers water 't vuur te blussen, anderen trachtten voor zover dat nog moge lijk was enig meubilair uit de beide huizen te halen. Hoewel de brand weer van Zaandam snel arriveerde, kon van de inboedels weinig worden behouden. Op zolder bij de heer Veld huys stond o.m. een uitzet van zijn dochter, die op het punt staat te trou wen; dit alles ging door de vlammen verloren. Beide bewoners waren voor ongeveer 6.000 verzekerd; de schade is nog niet bekend, doch zal waar schijnlijk het verzekerde bedrag over treffen. JEUGDIGE DIEFJES Twee jongens hebben donderdag getracht het offerblok van de Sint Gummaruskerk te Steenbergen te lichten. Zij werden betrapt door een werkster en voor een verhoor naar het bureau van de rijkspolitie te Steenbergen meegenomen. De jon gens, beiden ongeveer twaalf jaar oud, zijn afkomstig uit Breda en lo geerden-bij familie in 6teenbergen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7