h i 11 7/ 1 Felle vorst bracht winteroogst en -voorraad geen grote schade L met melk meer man Zuid West Nederland zwaarst getroffen Valse munters is het leven in Nederland onmogelijk gemaakt ZATERDAG 7 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 inline c NEEM PER MAN \0 DRIEKWART KAN SI Nu de vorstperiode meer dan een maand achter de rug is, kan de in vloed van de vorst op de landbouw getaxeerd worden. Met name de in vloed op de te velde staande gewas sen is pas nu met voldoende nauw keurigheid te bepalen. De berichten uit België en Frankrijk «deden voor Nederland het ergste vrezen, maar hoewel hier en daar individuele land bouwers een niet te onderschatten schade geleden hebben, valt de scha de voor de landbouw als geheel erg mee. Voorzover er van vorstschade ge sproken kan worden, wordt deze in het zuiden van het land gevonden en wel vooral in het zuid-westelijk zee kleigebied. WINTEROOGSTEN. De te velde staande gewassen heb ben in het noorden van het land be trekkelijk weinig geleden. Hoe ver der we naar het zuiden gaan, hoe meer schade de vorst veroorzaakt heeft, zonder dat er ergens van een ramp gesproken kan worden. Van de wintertarwe bleef in het ge hele land meer dan de helft staan; in het noorden is er nauwelijks een betekenisvolle oppervlakte uitgevro- ren, terwijl in het zuidwesten onge veer driekwart van de oppervlakte omgeploegd is of nog zal worden. Van de wintergerst welke voor namelijk in het noorden geteeld wordt heeft een vijfde van de op pervlakte een zodanige invloed van de vorst ondervonden, dat ze wel omgeploegd zal moeten worden. Van de grote oppervlakte koolzaad, die verleden jaar ingezaaid werd, zal ongeveer vier vijfde blijven staan, in het zuidwesten,' waar de oppervlakte uitzonderlijk groot was, zal net als bij de wintertarwe minder overblij ven. Van de ruim 10.000 ha klaver, die verleden jaar gezaaid werd, zal ver reweg het grootste deel blijven staan; alleen in het zuiden" zullen hier en daar klaverpercelen omgeploegd wor den. Het gras heeft evenmin als de winterrogge geen betekenisvolle scha de ondervonden, terwijl ook het kar- wijzaad vrijwel helemaal behouden gebleven is. Het is vooral de droge dooi ge weest, die veroorzaakt heeft dat de schade niet groter is. Van „opdooi", die gewoonlijk de grootste schade toe brengt, hebben de gewassen ditmaal geen last gehad. De omgeploegde oppervlakten zul len voor de normale zomergewassen gebruikt kunnen worden, waardoor de schade aan de te velde staande gewassen beperkt blijft tot de kosten voor ploeg- en zaaiarbeid en zaai zaad van het uitgevroren gewas. VOORRADEN. Voordat de vorst inviel waren de meeste voorraden uien al afgezet. De in kuilen bewaarde consumptie-aard appelen zijn er over het algemeen goed afgekomen; hier en daar is een klein beetje bevroren, wat in de meeste gevallen nog geschikt is voor veevoeder. Het snel invallen van de strenge vorst veroorzaakte in de eerste da gen in sommige aardappelkoelhuizen enige schade, maar de bedrijfsleiders konden snel maatregelen nemen om verdere schade te voorkomen. De in glazen poterbewaarplaatsen bewaar de aardappelen zijn in enkele geval len voor een deel bevroren, maar dank zij flink stoken is ook hier de schade beperkt. De in kuilen bewaarde voeraard- appelen en voederbieten bleven vrij wel overal goed, de schade hieraan was feitelijk nie£ groter dan in elke vorstperiode voorkomt. De beperkte schade, die de eerste vorstdagen toe gebracht werd aan de voorraden, is I dus gelukkig niet noemenswaard te X noemen. ZUIVELPRODUCTEN. Doordat men vaak niet bij de kui- len kon komen is men in vele geval- J len noodgedwongen overgegaan op een ander veevoederrantsoen; boven dien was het in de stallen hier en daar te koud. Niettemin blijkt, dat tijdens de vorstperiode de totale hoeveelheid ge-1 produceerde melk niet minder is dan j in andere jaren in februari het ge- val was. j De eierenproduktie liep wel iets te- rug, wat voor de boeren evenwel v/eer goedgemaakt werd door een ho- j gere eierprijs. De meeste schade is geleden in de j eerste dagen door het snel invallen van de strenge vorst. Bovendien j kwam de sneeuw pas na de eerste vorstweek, zodat de kale vorst een j deel van de gewassen deed doodvrie-1 zen. Als geheel is echter de schade i betrekkelijk gering, hoewel voor som- j mige landbouwers het komende jaar veel goed zal moeten maken. (Advertentie.) Ook geen kans voor verdovende middelen Het is nu wel duidelijk, dat een snelle, zij het stille triomf is behaald in het laatste geval van versprei ding van valse tientjes; ongeveer 500 zijn ingeleverd en daarbij is het voorshands gebleven. Deskundigen schrijven deze triomf in de eerste plaats toe aan de uitste kende kwaliteit der Nederlandse bankbiljetten, die uiterst ingewik keld ontworpen en gedrukt worden en waarvoor bijzondere kwaliteiten pa pier worden gebruikt. De falsaris heeft dan ook alleen gepoogd een in het buitenland gedrukt biljet na te maken, waarin hij, ondanks zijn ken nelijke vakmanschap, niet is ge- Het blijkbaar scherpe toezicht van banken en andere financiële instan ties is een tweede omstandigheid ge weest, waardoor de vervalsing zeer spoedig aan het licht kwam; en dan is er de recherche, die valse mun ters en handelaren in verdovende middelen afschrikt om ons land met operaties te vereren. Gevallen van valse munterij en handel in verdo vende middelen zijn in ons land na de oorlog dan ook altijd van zeer be perkte en vrij sporadische aard ge weest. Trouwens, vooral de strijd tegen verdovende middelen is voor de internationaal samenwerkende politie in West-Europa een groot suc ces geworden. De omvang ervan is gezien ook het aantal bekende ver slaafden, aanzienlijk geringer, dan voor de tweede wereldoorlog. Om op de valse tientjes terug te komen, de zeer beperkte uitgifte is op de millioenencirculatie niet eens een druppel op een gloeiende plaat geweest. Het vertrouwen in het geld is daardoor niet geschokt, terwijl on geveer 500 gedupeerden voldoende burgerzin bleken te hebben door, in- plaats van het uit te geven, het valse geld aan te geven. Hierdoor is de valse munter(s) een wapen uit de hand geslagen, omdat het de politie thans mogelijk is als een spin in het web te zitten om hem of hen te van gen. Grote mensen in 'n kleine wereld Bestolen weduwe is schadeloos gesteld Een 40-jarige weduwe uit Rotter dam-Zuid, van wie enkele weken geleden het pensioentje werd gesto len, is door giften van het publiek volkomen schadeloos gesteld. Ze had aan het postkantoor haar pensioentje afgehaald en daarna wat boodschap pen gedaan. Toen ze thuis kwam, miste zij haar tasje met wat er van het geld over was, een bedrag van 187.50. 's Avonds werd er bij haar gebeld, en aan de deurknop bleek het tasje te hangen. In plaats van het geld zat er een briefje in met de vol gende inhoud: „Lief moedertje, ik heb voor een ziekelijk iemand te zor gen en nu heb ik de tas terugge bracht, maar het geld heb ik behou den. God vergeve mijn daad en la ten we het nu zo houden." Spoedig bleek, dat het publiek met het lot van de weduwe begaan was. Verschillende giften kwamen bij de politie binnen. Een bloemenkoopman schonk 10,—, een kerkelijk bureau stortte een bedrag van 43.50, een onbekende zond aan een Rotterdams dagblad onder het motto „voor lief moeder je" een bedrag van 2.50, en weer een andere onbekende fourneer de /134,—. Toen politiemannen het vrouwtje het bedrag van ƒ190,— brachten, maakte zij hen er op attent, dat het ƒ2.50 teveel was; dit bedrag depo neerde zij toen in de blindenbus. Kievitseieren Wie is de eerste? Eergisteren hadden wij een bericht, waarin werd medegedeeld, dat in Wassenaar door een Katwijker het eerste kievitsei in Zuid-Holland werd gevonden. 't Eerste? „Nee", schreven Ben Manners en Joop v. d. Ploeg in Zoeterwoude, niet op 5 april werd dat eerste ei gevon den. „Wij vonden er op 31 maart al drie!" Een prestatie, maar toch nog niet de primeur van Zuid-Holland. Want wij kregen ook bericht uit Oegstgeest, dat daar op 20 maart door Joh. v. d. Voort een kievitsei werd gevonden. Hij bood het burgemeester Du Boeuff aan. VET-F MOEDERS ZULLEN nu in het nieuwe seizoen het hoofd gek gezeurd worden door de dochters, die in de lente met een nieuwe jurk willen verschij nen. Het zijn vooral de meisjep, die dame beginnen te worden, die een buitengewone belangstelling voor haar garderobe aan de dag leggen en niet met alles te vre- den zijn. Hun kleding dient aan gepast te zijn aan hun leeftijd, niet te kinderachtig maar zeker ook niet te oud van vorm en stijl. Veelal hebben zij hier geheel eigen denkbeelden over en het gebeurt maar al te vaak, dat wanneer moeder met dochter op stap gaan om iets voor haar te kopen, men niet of niet naar wens slaagt. De laatste jaren wordt er zeker extra aandacht besteed aan de modellen voor de „bakvis" en zo zien we langzaam maar zeker dat deze modellen een geheel aparte groep gaan vormen in de modehuizen, waardoor het moe der en dochter gemakkelijker wordt gemaakt om een keuze te maken en naar wens te slagen. Inderdaad stelt de kleding voor „de bakvis" speciale eisen en de ontwerpers en ontwerpsters, die zich hierop toeleggen, houden daar grondig rekening mee. De meisjes van die leeftijd vormen eigenlijk een tussenmaat waar aan vroeger onvoldoende aan dacht werd besteed, met als ge volg, dat veel moeders zich achter de naaimachine zetten en zelf iets vervaardigden. Nu is men bezig zich hierop te specia liseren en de resultaten mogen er zijn. Onze illustratie toont een wel zeer aardig jurkje voor de „teenager". Het is een Teena- Paige bakvismodel van een Ame rikaanse ontwerpster, dat in ons lano in licentie wordt vervaar digd. Hoe vindt u de garnering met lint en de strikken voorop? Zou dat uiw „bakvis" ook niet enig staan? Het is precies alsof lint en strikken opgestikt zijn, maar dat is toch heus niet het geval. De stof is bedrukt met dit motief, maiar wel zodanig, dat men de indruk krijgt alsof de garnering er op ligt. Het voor deel is, dat de strikkèn altijd goed zittei_ Het is een jurkje volgens de nieuwste mode. Let op de lage rokaanzet. In dit genre, speciaal voor de „bakvissen" zijn er vele model len in de handel, dus moeder en dochter hebben keus genoeg. 'n Nieuwe lente 'n nieuwe schoen IN VOOR- EN NAJAAR PLEEGT het modecentrum voor de schoen- en lederbranche ons uit te nodigen voor een bezichtiging van nieuwe modellen en kleuren, van pasvormen en andere bijzon derheden op het gebied van de schoenenmode. Ook al zou er iets te zeggen zijn over de heren schoen in haar variaties, een schoenenshow legt toch vooral accent op het vaak fragiele en kleurrijke dameschoeisel. Er is ook deze keer sprake van een nieuwigheid, namelijk het schoentje, in de boord waar van elastiek is verwerkt en aldus goed blijft passen. Iets dergelijks kan men de laatste tijd waarne men bij enkele modellen heren schoenen, hetgeen dan een terug keer betekent naar een ouderwets model „professoren"-schoen. Nieuw ook zijn de spitser ge worden leestvormen; doch ge zien de praktische bezwaren zul len, die wel niet het Italiaanse of Franse type krijgen. Langzaamaan verdwijnen de flats en de zwaar-sportieve schoenen; daartegenover zijn de halfhoge en hoge hakken weder om in opmars. Merkwaardig, dat door de revolutionaire opkomst van de queenie-hak bepaalde an dere hakken die een jaar ge leden nog in zwang waren nu reeds ouderwets zijn geworden. Nu intussen de hoge hakken min der hoog zijn geworden (maar toch altijd nog 7 cm bedragen) heeft de slankheid niet geleden. Ofschoon de platte hakken ter rein hebben verloren, zijn de zogenaamde ballerina's en moc- cassintypen nog steeds graag ge zocht, vooral bij onze teen-agers. Gekrompen leersoorten zijn in trek. Men vermoedt, dat de gekrom pen leersoorten belangrijker gaan worden dan suède, zelfs voor de schoen met hoge hak zagen wij fijn gekrompen leder gebruikt. De handel is wèl gesorteerd, zo wel voor ieder type schoen als in iédere prijsklasse. En omdat dit gekrompen leer ook vaak in zwaardere vellen wordt bereid, lijkt het geschikt voor een on gevoerde schoen. Bij deze heeft ook nappa, in vaak mooie tinten zijn intrede gedaan. Wat tenslotte de kleuren be treft: ze gaan zich voornamelijk bewegen in het licht bruine gam ma, van hazelnoot in het prille voorjaar van deze weken tot room en licht beige in de zomer. In geringer mate komt blauw naar voren en met name in de lente schijnt geel een rol te gaan spelen. Zwart blijft nog steeds belangrijk, zij het dan, dat deze tint nu en dan door verschillen de kleurei. wordt teruggedron gen. De praktijk leert, dat dit vooral een lenteverschijnsel is. Uit de keuken qeklapt Gebakken kaasrondjes. Per persoon 1 of 2 ronde stuk jes brood (uitgesneden rond een Vlot model voor werkende vrouw r\E KLEDING VOOR DE WER- KENDE vrouw is een pro bleem apart. Zij toch dient geheel andere eisen te stellen a3n haar garderobe dan de vrouw thuis. De laatste kan, doordat zij gro tendeels aan het oog onttrokken is, het zich wel eens permitte- kopje), 1 plak kaas, ontbijtspek, boter. Bak het ontbijtspek knappend in een koekepan, het mag gerust iets opkrullen. Bak nu de stuk jes brood bruin (zeilde pan, met iets boter erbij), keer ze om, en bedek de gebakken zijde met een dikke plak kaas. Laat de 2de kant langzaam bruin worden, zodat de kaas tijd heeft zacht te wor den. Schik de kaasrondjes op 'n warme schaal en leg op ieder rondje een paar plakjes uitge bakken spek. Koffievla met schuimpjes. 7 Dl. melk, zout, 45 gr. custard- poeder, 90 gr. suiker, 2 dl sterk koffieextract, of 1 eetlepel oplos- koffiepoeder, enkele schuimpjes. De custardpoeder aan men ge» met iets melk, de rest der melk aan de kook brengen, de melk binden en even laten doorkoken, suiker en koffie-extract toevoe gen, bij gebruik van oploskoffie deze oplossen in iets kokend water of melk. De vla onder af en toe roeren laten afkoelen, overdoen op een vlaschaal en kort voor het presenteren gar neren met wat schuimpjes. ren kleding af te dragen die reeds 't beste stadium voorbij is, of bepaalde jumpers en rokjes aan te trekken, die erg gemak kelijk zitten, maar waarmede men zich toc'h liever niet in het openbaar vertoont. Dit is voor de werkende vrouw niet weggelegd. Zij moet er altijd en onder alle omstandigheden correct uitzien, waarbij ze er ech ter rekening mee moet houden, dat haar kleding 'n soort „werk kleding" is, dus een stootje moet kunnen verdragen. Bovendien moet de stijl van haar kleding op het gebruik bij werkzaamhe den zijn afgesteld. De japonnetjes moeten eenvoudig en degelijk zijn. Tere, opvallende kleding is voor de werkende vrouw bij de uitoefening van haar beroep vrij wel steeds uit den boze. Men doet er dus goed aan bij aankoop van een dergelijk jurkje de eisen te stellen, dat dit een voudig en solide moet zijn. Als voorbeeld van een aardig jurkje in dit genre vindt u een model op onze illustratie. Het is vervaardigd van een stevige wol len gabardine en is door de lan ge mouwen, die chter van een aantrekkelijk model zijn, ge schikt om het grootste deel van het jaar gedragen te worden. De gedekte kleur is niet zo besmet telijk en het model is eenvoudig doch gekleed, terwijl de leuke knopengarnering voor een aar dige brekende noot zorgt. Echt een jurkje voor alle dag, dat zoals men dat noemt „kan lezen en schrijven".

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6