A WATER ft k k LENTE 82e Landenwedstrijd met als altijd de factor onzekerheid TH ft ft Sportuitwisseling Leiden-Oxford De Ruyter en Teegelaar nog ongeslagen aan de kop ZATERDAG 7 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 ZENUWENWEDSTRIJD BELGIë—HOLLAND? Met de wedstrijd BelgiëHolland, morgen in Antwerpen, gaat de Oranje- ploeg haar 41ste wedstrijd over de gren zen tegemoet, de 39e in Antwerpen, want twee wedstrijden van de serie werden in Brussel gespeeld, terwijl deze ontmoeting tevens de 82e van het we derkerig treffen is. Als we hier in korte trekken een voorbeschouwing willen geven, dan is onze eerste indruk deze, dat de vooruit zichten omtrent winst of verlies weer even onzeker zijn als zij bijna altijd zijn geweest. Toch hebben onze Oranje-vertegen woordigers wel een goede kans op een nieuwe overwinning. Immers, in Düssel- dorf hebben zij getoond wel iets in hun mars te hebben al mogen we niet vergeten, dat de twee gemaakte doel punten van de voet van Abe Lenstra kwamen, die nu juist weer in de ploeg ontbreekt terwijl de oefenwedstrijd tegen Partizan veel lering zal hebben geboden. Daar toch hebben de spelers ervaren, dat ze er nog lang niet zijn, maar de 31 nederlaag zal er ongetwij feld ook toe hebben bijgedragen om de Oranje-spelers alle zucht naar zelf overschatting weg te nemen. Een over winning op Partizan zou veeleer die kans hebben doen toenemen. En dat lijkt ons juist bij de Belgen na hun zege op F.C. Kaiserslautern het geval, ook nu Carré als spil vervangen is. Want het moge dan waar zijn, dat hij op zijn retour is, hij vormde toch altijd nog een behoorlijk struikelblok voor elke aanval en we moeten nog maar af wachten of de Daringman Kerkhoven in zijn voetsporen zal staan. Zo zouden we kunnen voortgaan en elke speler onder de loupe kunnen ne men, maar het blijven alle slechts be spiegelingen, die wellicht in het kader van hetgeen morgen geboden zal worden de waarheid in het geheel niet nabij zullen komen. Daarom stoppen we ermee en hopen alleen, dat het Oranje-elftal zichzelf zal zijn als in Düsseldorf met de vaste wil om de wedstrijd tot een goed einde te brengen. De wedstrijd zal geleid worden door ON7E VOETBALLENDE WERELD AANTAL GEORGANISEEROE VOETBALLERS PER 1000 INWONERS de Britse scheidsrechter Alfred Bond, bijgestaan door zijn landgenoten J. Kelly en A. Murdoch als grensrechters. De heer Bond is een oud-voetballer, wiens carrière afgebroken werd door een arbeidsongeval, dat hem zijn rech terarm kostte. Hij is scheidsrechter sinds 1948 en zal te Antwerpen zijn vijfde lan denwedstrijd leiden. De opstelling der elftallen is als volgt: De Munch (Fbrhina) IVEDERIAUD ».d.Hart (Fbrhina j 4"wr PAKT (La^anfoise) l(ArSecW) '®>ft (tfriter#chl) mei -47 2- mei "462- 2 De arbitragecommissie van de KNVB heeft in haar te Utrecht gehouden zit ting de eerste uitspraak gedaan. En wel in een geschil tussen Vitesse en HVC over het door Vitesse aan het HVC in juli 1955 betaalde transferbedrag van 5.000.voor de speler E. J. van der Horst. Vitesse, dat dit bedrag van HVC terugverlangde nadat de ex-HVC-er later naar Arnhem verhuisde en het semi-beroepsvoetbal inmiddels in Ne derland was ingevoerd, had het geschil aan een daartoe door de KNVB inge steld scheidsgerecht voorgelegd. Na de partijen op 9 maart te hebben gehoord, wees de arbitragecommissie vrijdagavond de eis van Vitesse af en veroordeelde deze vereniging tot beta ling van de kosten, zijnde ƒ386,50. Als overweging van deze uitspraak gold o.m., dat door het betalen van de transfersom van 5.000.aan HVC zon der enig beding en de acceptatie van vijf procent van dit bedrag door Van der Horst alle eventuele vorige afspra ken waren komen te vervallen. Het scheidsgerecht overwoog voorts, dat de bondsreglementen zouden worden over treden, wanneer werd toegestaan, dat Vitesse het transferbedrag zou hebben betaald met het voornemen dit later terug te eisen. De finales van de schoolwedstrijden. welke hedenmiddag in de Leidse Hout zouden worden gehouden, zijn een week uitgesteld in verband met de toestand van de terreinen. SCHAKEN HET KANDIDATENTOERNOOI De uitslagen van de afgebroken par tijen waren als volgt: 5e ronde. SpasskyPilnik y3y3 PannoPe- Irosjan y3. 6e rónde. PetrosjanPil- ftik 10; "GelierBronstein opnieuw afg. (97 zetten). De stand luidt nu: 1. Smyslov 4 pnt.; 2. en 3. Filip en Keres 3y3 pnt.; 4. en 5. Bronstein en Gelier 3 "pnt. 1 af.; 6. Szabo 3 pnt.; 7. 8. en 9. Panno, Petrosjan en Spassky 2yJ pnt.; 10. Pil nik 1 y3 pnt. TAFELTENNIS NED. KAMPIOENSCHAPPEN Voor de internationale open tafelten niskampioenschappen van Nederland, welke op 28 en 29 april te Nijmegen worden gehouden, zijn door de keuze- technische commissie van de Neder landse tafeltennisbond tien dames en twintig heren ingeschreven. De officiële Nederlandse ploeg en de buitenlandse deelnemers zullen nog nader worden be kend gemaakt. Dames: U. Arts (Den Haag), A. Berg (Nijmegen), mevr. Heederik (Amster dam), mevr. KromPerton (Enschede), A. Lahey (Haarlem), N. van Meegen en C. van Meegen (beiden Nijmeen), B. van Oosterwijk (Den Haag), K. Peters (Ber gen op Zoom) en G. Leurs (Den Haag). Heren: W. Bioers (Vaals), J. Kaumans (Weert), E. Goudsmit (Amsterdam). H. Grijzenhout (Amsterdam), Habus (Am sterdam), W. Heemskerk (Roelofarends veen), F. Hoefnagel (Den Haag), J. Hoo- gendoorn (Den Haag), K. Leurs (Den Haag), Peerenboom (Amsterdam), J. Scheffer (Ede), C. Schep (Eindhoven), S. Schoot (Amsterdam), W. Schuller (Rotterdam), B. van der Spek (Den Haag), W. Stoop (Rotterdam), S. Stuhle- meyer (Den Haag), P. Weel (Amster dam), J. de Wilde (Hengelo) en W. van Zoelen (Noordwijk). WERELDKAMPIOENSCHAPPEN OM DE TWEE JAAR Op het congres van de Int. tafeltennis federatie te Tokio is besloten dat. na de wereldkampioenschappen van 1957 te Stockholm, deze wereldkampioenschap pen niet meer elk jaar maar om de twee jaar zullen worden gehouden. De afge vaardigden hebben zich vrijwel una niem voor een desbetreffend voorstel uitgesproken. Voorts is een voorstel aangenomen om elke twee jaar continentale kam pioenschappen te organiseren, in jaren waarin geen wereldkampioenschappen inlichtingen over ALUMINIUM JALOEZIEKN In onze toonkamer MOLENSTEEG 27. Leiden - D. LAD AN - tel. 21375 (Advertentit op het program staan. Namens het be stuur werd medegedeeld dat de natio nale bonden niet tot deelneming aan deze continentale kampioenschappen ver plicht zijn. Tenslotte is cfe kwestie van het spons- rubber bat aan de orde gekomen. Maar de beslissing werd uitgesteld totdat meer ervaring met dit bat zijn opgedaan. OLYMPISCHE SPELEN GEEN PASPOORTEN EN VISA VOOR DEELNEMERS EN OFFICIALS NOODZAKELIJK Deelneemster en deelnemers aan de olympische zomerspelen te Melbourne, alsmede hun offlcals zullen zonder pas poort en zonder visum in Australië wor den toegelaten, aldus heeft de Australi sche minister voor de immigratie, Ha rold Holt, verklaard. De identiteits kaarten van de spelen, die door het Australische olympische comité worden verstrekt, zullen voldoende zijn om Australië binnen te komen, mits het land van herkomst van de deelnemer of van de official dit papier als rechtsgeldig reisdocument erkent. KRACHTSPORT LKV—6IMSON Hedenavond te 8 uur vindt in de Ja- cobazaal (Den Burcht) een ontmoeting plaats tussen LKV (Leiden) en Simson (Den Haag). Na afloop gezellig samen zijn. Groot Leids overwicht bij de zwemwedstrijden te Wassenaar In het kader van de jaarlijkse sport-totaal tijd van 17 uur 1 min. 1 sec. door uitwisseling tussen Leiden en Oxford werden gisteravond in het sportfondsen- bad Wassenaar zwemwedstrijden ge houden tussen het team van de Univer sity Swimming Club van Oxford en teams van de Leidse verenigingen De Zijl, LZC, de Leidse Golfbrekers en De Sleutelstad. De Engelse bezoekers had den ook een jeugdploeg meegebracht. Het programma begon met de 200 me ter schoolslag voor dames. Er versche nen slechts twee dames in de baan: Adri Pley, die 3 min. 10,6 sec. nodig had en Truus Walenkamp, die 3 min. 14,5 voor zich liet afdrukken. Bij de 100 meter schoolslag vopr jon gens leverde Aad Kapaan van Sleutel stad een goede prestatie door te finishen in 1 min. 21,8 sec., met ruime voor sprong op Dieben (Golfbrekers). Ka- paan won ook de 50 meter vlinderslag in 35,3 sec. sec., na felle strijd met Tim mermans (LZC) die slechts 0.4 sec. later aantikte. Een 5 maal 50 meter estafette wedstrijd vrije slag dames werd gewonnen door de Golfbrekers in 2 min. 50 sec., voor/-.de Leidse ploeg. Na een demonstratie schoonspringen kwamen de studenten in het water. Gee- ve (Sleutelstad) en Shorrey (Oxford) leverden op de 100m. vrije slag een felle strijd, die door de Leidenaar gewonnen werd in 1 min. 05.5, met 0.2 sec. ver schil. Joop de Haas en Theo Bik lever den een duel op de 100 m. rugslag en De Haas eiste in 1 min. 13 sec. de overwin ning voor zich op. met niet meer dan 0.7 sec. verschil voor Bik. De voornaamste uitslagen van de wed strijden. die hedenavond in de Overdekte te Leiden worden voortgezet, luiden als volgt; 100 m. vrije slag heren: 1. K. Geeve (Sleutelstad) 1.05,6; 2. D. J. Shorrey (Oxford) 1.05.8; 3. D. Timmermans (LZC) 1.09. 50 m. vrije slag meisjes: 1. A. Eps- kamp (Golfbr.) 33.1; 2. J. Heemskerk (Golfbr.) 33.2; 3. E. Stouten (Sleutel stad) 34.1. 50 meter vlinderslag jongens: 1. Ka- paan (Sleutelstad) 35.2; 2. Timmermans (LZC) 35.7; 3. Beverwijk (LZC) 38.3. 50 meter rugslag meisjes: 1. E. Stou ten (Sleutelstad) 38.9; 2. A. de Tombe (Sleutelstad) 39.4. Estafette 5 x 50 m. vrije steg heren: 1. Leiden 2.31.5; 2. Oxford 2.42 9 Estafette 5 x 50 m. vrije sla? dames: 1. Golfbrekers 2.50; 2. Leidse ploeg 2 min. 56,7. Estafette 4 x 50 m. wisselslag jongens: 1. Leiden 2.20,8; 2. Oxford 2.38. 4 x 50 m. wisselslag meisjes: 1. Leiden 2.40.4; 2. Oxford 3.14,9. Zweedse estafette heren: 1. Leiden 5.30.4; 2. Oxford 5.38,7. Stand na de eerste dag: Studenten wedstrijden: 1. Leiden 13 pnt.; 2. Oxford 7 pnt. Stedenwedstrijd: 1. Leiden 28 pnt. 2. Oxford 9 pnt. DE NIJL-MARATHON De Egyptenaar Abdel Latif Abou Heif is in de afdeling heren profs winnaar geworden van de Nijl-marathon met een tweede race, welke gisteren werd gehouden en over een afstand van 25 km. ging. als eerste te eindigen in 8 uur 14 min. Zijn landgenoot Hamed Moustapha, die de race van donderdag had gewon nen. werd nu tweede en bezette in het totaalklassement eveneens de tweede plaats met 17 uur 12 min. Derde was de Deen Helge Jensen in 18 uur 36 min. De deelnemers ondervonden veel hin der van de sterke wind en een opkomen de zandstorm. Wegens oververmoeidheid moest de Nederlandse zwemmer Van Heus gisteren de strijd staken. Bij de dames profs kwamen de eerste drie in dezelfde volgorde aan als don derdag; 1. Brenda Fisher (GB) 9 km. in 3 uur 1 min.; 2. Margaret SWeeney (Nw Zeeland) 3 uur 2 min.; 3. Gaby Vegny (Egypte) 3 uur 22 min. waardoor zij ook in het totaal-klassement deze plaatsen bezetten. De totaaltijd van de winnares bedroeg 12 uur 10 min., die van mej. Sweeney 12.12. De Duitse Gisela Düm- ling won ook gisteren bij de dames-ama teurs met een tijd van 3 uur 55 min. en kwam daarmeeop een totaaltijd van 10=33. Ook bij de heren amateurs heeft een Egyptenaar op de tweede dag gewonnen. Het was Hassan Amin, die 9 uur 19 min. nodig had. Op de eerste dag was hij op de derde plaats geëindigd, maar in het totaal-klassement werd hij eerste met een totaaltijd van 18 uur 51 min. De damesploeg van de zwemclub van Lafayette (Indiana) bestaande uit Lucy Crocker, Barbara Love. Helen Hugues en Joan Rosazza, heeft het wereldrecord 4 x 100 yards vrije slag estafette door een tijd te laten afdrukken van 3 min. 56,8 sec. Het record stond op naam van de Walter Reed Swimming club (VS) met 3 min. 59, sec. Het werd op 16 april 1954 eveneens te Daytona Beach gemaakt Bij de Amerikaanse zwemkampioen- schappen voor dames, die te Daytona Beach in Californië worden gehouden, heeft het 13-jarige zwemstertje Sylvia Ruuska de 4 x 100 yards wisselslag per soonlijk afgelegd in 5 min. 14,9 sec. De oud-wereldrecordhoudster op dit num mer. Shelly Mann, werd tweede in 5.21,9. Het wereldrecord 4 x 100 yards wissel slag persoonlijk is in het bezit van Mary Kok en staat op 5 min. 10,5 sec. WIELRENNEN „Lenig en Snel". Morgen begint de eerste rit voor de april-competitie. A klasse 80 km.; B klasse 60 km.; C klas se 35 km.; jun. 20 km. Vertrek 9 uur Zijlpoort Start 10 uur in Oud Ade. U rijdt ou een voor- rangsweg. welke ge kruist wordt door een niet-voorranaweg. DE DRIEBANDENSTRIJD DER HOOFDKLASSE In de partijen van gistermiddag van het toernooi om het Nederlands kam pioenschap driebanden hoofdklasse A, stegen de gemiddelden van alle spelers behalve die van Sweering en Stikkel- man. Men zou de gevolgtrekking kun nen maken, dat de deelnemers gewend begonnen te raken aan het zeer snelle materiaal, ware het niet dat in de eerste avondpartijen geen bijdragen werden geleverd tot de stijging van het algemene gemiddelde. Henny de Ruyter, beves tigde 's middags zijn goede vorm door met flink verschil te winnen van Metz met een moyenne, da', eindelijk in de buurt van een carambole kwam te lig gen. Hij scoorde de hoogste serie van de middag (8). Hiermede haalde hij meteen de in het begin van de partij bestaande achterstand in. Tegelaar bleef zijn voor naamste rivaal. De vindingrijke, doch allerminst con stante Van Bommel bleef ver achter bij de Rotterdammer. De titelhouder Po- peyus liet de onfortuinlijk spelende Sweering op 31 staan in een met veel fantasie maar niet vrij van inzinkingen gespeelde partij, en 's avonds tegen Metz hield de Barendrechter zijn kansen vast. Popeyus was allerminst tevreden over zijn prestaties tot dit moment. De oude crack Broekhuizen, voor eigen publiek spelend, zorgde gisteravond weer eens voor sensatie. Van zijn artistieker, maar wispelturiger spelende stadgenoot Stik- kelman won de Arnhemmer, 's Middags door in het begin met een paar nuch tere series een flinke voorsprong te nemen. Waarvan Stikkelman door min der produktief spel van Broekhuizen slechts een gedeelte kon wegwerken, 's Avonds vertoonde de oude vechtjas zich in zijn ware gedaante. Van Bom mel. die stellig de schoonheidsprijs zou verdienen als deze bestond, nam flink oprukkende met fraai gestyleerde sto ten een voorsprong, die bij de 65e beurt 3932 bedroeg. Broekhuizen maakte ge bruik van een verslapping van de Bra bander en liep geleidelijk de achterstand in. Bij 4847 voor Van Bommel was weer alles mogelijk. Toen greep de Arn hemse veteraan zijn kans. In twee beur ten (2 en 6) maakte hij de partij uit. Van Bommel bleef op 48 staan. Broek huizen had weer de* kracht van zijn eindspurt doen gevoelen. Overigens was het gemiddelde in deze party lager dan in de middag. De resultaten van gisteren luiden: Stikkelman 47 64 5 0.734 Teegelaar 55 64 5 0.859 Sweering 51 79 4 0.645 H. de Ruyter 55 79 5 0.696 De stand luidt na de vierde ronde: De Ruyter 8 220 282 8 0.780 Teegelaar 8 220 292 5 0.753 Popeyus 6 219 301 7 0.727 Broekhuizen 6 208 321 7 0.647 Stikkelman 2 135 271 5 0.682 Sweering 2 185 309 6 0.599 Van Bommel 0 181 317 10 0.570 Metz 0 170 315 6 0.539 Sweering 31 72 4 0.430 Popeyus 55 72 7 0.763 Stikkelman 43 75 4 0.573 Broekhuizen 55 75 7 0.733 Teegelaar 55 66 4 0.833 Van Bommel 38 66 .4 0.575 Metz 35 60 6 0.583 H. de Ruyter 55 60 8 0.916 Metz 38 79 4 0.481 Popeyus 55 79 5 0.696 HET TOERNOOI TE BARCELONA. Kees de Ruyter faalt volkomen. In het Europees libre-toernool kan Kees de Ruyter helemaal niet op stoot komen. Elke partij werd door hem met hopeloze achterstand verloren, doch gis teravond tegen Van Hassel kwam hy zelfs niet aan één carambole. Van Hassel egaliseerde echter de Euro pese records hoogste serie en particulier gemiddelde. Hy was de eerste speler, die deze records op zyn naam bracht en wel in 1950 te Wenen. Beide records zyn sedert dien door verschillende spelers, o.a. De Ruyter geëgaliseerd. Ook Spielmann evenaarde, in zyn par ty tegen Pinto, de Europese records voor het paiticuliere gemiddelde en de hoogste serie. De verdere uitslagen luiden: Spielmann 500 6 162 De Ruyter 23 6 9 Van Hassel 500 3 254 Reich?r 53 3 52 Nussberger 500 14 212 Pinto 473 14 285 Garcia De Ruyter Reicher Nussberger Van Hassel De Ruyter Van Hassel Nussberger Spielmann Pinto Domingo De Ruyter Grivaud Garcia 500 6 268 500 1 500 83.33 3.83 166.86 17.66 35.78 33.78 166.62 1.33 83.33 2.66 125. 17.50 300.— 2 62.50 27.87 55.55 29.88 500 1 500 18.83 RECHTZAKEN Ruiterlijke bekentenis Twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proef tijd en 500.boete of 50 dagen re- quireerde de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen een 44- jarige haringhandelaar uit Katwijk aan Zee. Hem was tenlastegelegd dat hij op 29 sept. jl. op de Oranje Nas- sausingel bij de oprit van de Konin gin Julianabrug te Alphen a. d. Rijn een ernstig ongeluk had veroorzaakt. De verdachte had bij het linksaf slaan geen voorrang verleend aan een motorrijder uit Schoonhoven. Het gevolg was een aanrijding, waar bij de motorrijder zo ernstig werd gewond dat zyn rechteronderbeen moest worden geamputeerd. Diens vrouw kwam er af met een gebro ken been. De verdachte erkende ruiterlijk verkeerd gemanoeuvreerd te hebben. Zyn aandacht was waarschijnlijk af geleid door motoragenten die hem na reden. Hij had de motorrijder pas op het laatste moment in een flits gezien, maar toen was het te laat ge weest om een aanrijding te voorko men. Verdachte had wel ue richting aanwijzer uitgestoken. Na het onge luk had verdachte alles gedaan om het leed zo veel mogelijk te verzach ten en ook nu nog onderhoudt hij regelmatig contact met de slachtof fers. De officier van justitie waardeer de dit erg. Verdachte heeft een ern stige verkeersfout begaan met cata strofale gevolgen, aldus de officier. Hij vond dit echter één van de ge vallen zoals ze in het hedendaags verkeer kunnen voorkomen. Het ver keer stelt de automobilisten tegen woordig voor duizenden beslissin gen, zo zei de officier, maar volgens de wet van de grote getallen moeten hierbij een reeks foute beslissingen zittep. Daarom vond hy het een be langrijke aanwy zing ten gunste van de verdachte als deze zelf zijn fout ten volle toegeeft en eigenlijk zelf niet kan begrijpen hoe hy zo iets kon doen. De raadsman van verdachte bepleitte een lagere boete, omdat verdachte een eenvoudige haring handelaar is en tengevolge van dit ongeval reeds voor grote kosten kwam te staan. De rechtbank zal 19 april a.s. uitspraak doen. AMERIKAAN DE BAK IN. Omdat hij te Wassenaar, waar hy tijdelijk woont, op de Wittenburgweg een auto had besturd, terwijl hy onder drankinvloed verkeerde, moest de Amerikaanse accountant F. M. M. voor de Haagse Politierechter ver schijnen. Hij werd met behulp van een tolk ondervraagd. De veraachte was na een dinerpartij bij de golf- klotb op weg naar- zijn hotel tegen een boom gereden. Het alcoholper centage was 2.40 pro mille. Ter zit ting verklaarde de medicus J. C. de Neef uit Wassenaar als getuige-de6- kundige a décharge, dat hy de vol gende daig bij verdachte een hersen schudding had geconstateerd en dat de verschijnselen hiervan byna iden tiek zijn met dronkenschap. De offi cier van Justitie eiste een maand ge vangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor een jaar. Het vonnis luidde: drie weken gevange- nisstrafen een jaar ontzegging. „Ik zie geen aanleiding hier een ander vonnis te wijizen dan voor deze fei ten gegeven pleegt te worden", aldus de rechter. door JEANNE BOUWMAN 17) Yvonne ging, maar niet om een vrije middag te nemen doch om zich op post te stellen voor de buitendeur van de kamers van Anne en daar met scherpe woorden en vlammende ogen de dames tot de aftocht te dwingen, die gekomen waren om de kamers binnen te dringen en te weten te komen uit welke geheime bron Anne' haar inlichtingen gekregen had. Anne had Yvonne tot aan de deur uitgeleide gedaan en vervolgens de sleutel omgedraaid. Nu had zij ein delijk tijd en gelegenheid, om te ver werken wat rechter Kellogg haar ge zegd had. En om te peinzen over de verontrustende wijze, waarop Rob er kennis van genomen had. Natuurlijk moest het een vreselijke schok en een ontzaglijke teleurstel ling voor hem geweest zijn. Ze had tot op dit ogenblik er zich nog geen rekenschap van gegeven hoe hij er op gevlast had, om de leiding van de fabriek geheel in zijn hand te krij gen Maar aan hem zou ze later maar denken; zij had nu te veel hartzeer. Hartzeer was eigenlijk niet het juiste woord ze had een werkelijke lichamelijke pijn. Ze liep door de kamer en stond voor het raam. Een nieuwe storm smeet hele gordijnen van water tegen de ruiten en belemmerde het uitzicht. Ze keek naar de dwergwilgjes en de japonica's. Door de kamerwarmte waren de dichte, krampachtig geslo ten knoppen opengebarsten en hun diep rose bloembladen strekten zich als vingers uit Anne nam het kaartje dat eraan hing en las: „Goedenmor- gen, Anne. Een gelukkige dag voor mijn lief meisje" Een man, die zulke lieve dingen kon bedenken als Rob dit tijdens haar groot verdriet ge daan had, zou zich van de schok, die hij gehad had, herstellen. Het had evengoed in zijn leven 'n crisis ver oorzaakt als in het hare. Wat had Lucas ook al weer gezegd in verband met het hoofd bieden aan een crisis? Daarvoor moet men moed hebben, vastberaden zijn, en iedere opwelling overwegen alvorens tot handelen over te gaan. Sedert haar prilste jeugd had hy haar geleerd aldus te doen. Met elk probleem, waarbij zij hem geraadpleegd had, van haar eerste gebroken pop af tot haar aandeel in een ruzie onder de meisjes van haar School en haar verloving met Rob toe, had hij er haar toe gebracht de daarmee gepaard gaande moeilijk heden op te lossen. Vreemd, dat hij de man geweest was om haar te trainen, opdat zij aan een ogenblik als dit het hoofd zou kunnen bieden, en tevens de man om de komst ervan te verhaasten. Anne besefte, dat dit uur het be langrijkste van haar leven was, zelfs belangrijker dan dat waarin zij be sloot met Rob te trouwen. Langzaam ging zij op het zachte grijze karpet heen en weer lopen, in haar geheugen alles opnieuw opha lend van haar conferentie met rechter Kellogg af tot aan haar .laatste be zoek met Lucas. Wat was er in Astoria gebeurd, dat hij zijn testament had veranderd? Nog diezelfde middag had hy op de Ahti gezegd, dat zij hun enige erf genaam was. Hij had altijd geweten, dat zy niet zijn eigen dochter was'en zeker had zy in die paar uren in Astoria niets gedaan, dat hem aan leiding kon geven op zijn besluit terug te komen. In het huis van de dokter, waar Tom Farley rondging als een drei gende schaduw en Rob naast haar zat, was er geen gelegenheid ge weest met hem alleen te praten, be halve enkele ogenblikken toen de dokter beide mannen by zich riep. Lucas had haar toen gezegd: „Lie veling, geloof mij; alles wat ik ge daan heb, deed ik voor je bestwil". Zij had gedacht, dat hij daarmee op het verleden doelde. Maar zou er in die chaos van verrassing en hart zeer misschien toch iets schuilen, dat voor haar ten beste werkte? Elk woord had hem inspanning gekost en zij had hem doen zwijgen met de verzekering, dat zij in hem ver trouwde. Daar was zy nu dankbaar voor. Ze dacht aan wat Maggie gezegd had over Lucinda's geschoktheid, toen zij vernomen had dat zij haar dochter niet was en voor het eerst vroeg zy zich nu met verwondering af, wie die moeder, haar eigen moeder, zou zijn. Wie was zy? Wie was die onbekende? Wat was er gebeurd, dat die plotse ling naar het ziekenhuis was ge bracht en dat zelfs zij, die haar daar brachten, niet wisten wie ze was. Als ze naar Crescent City ging en daar de aantekeningen na liet zien, de dokters en verpleegsters onder vroeg, zou ze misschien een aanwij zing vinden. Maar zouden die aan tekeningen nog ter beschikking staan en de dokters en verpleegsters van toen er nog zijn? Zou Lucas dit niet reeds gedaan hebben? Hij was niet de man om werk half te doen; iets zó belangryks als het aannemen van een kind, zou hem elke maatregel hebben doen nemen om de zaak vol ledig in orde te krijgen. Misschien zou Rob raad weten. Die middag was hij niet erg behulpzaam geweest, maar zij mocht niet over het hoofd zien, welk een schok hy gekregen had. Hy zou 's avonds in elk geval opbellen, vermoedelijk wel zelf komen, even berouwvol als hij het indertijd op de fabriek geweest was. Ze zouden samen wat gaan rij den en hij zou haar in zijn armen nemen en troosten. Ze zou hem zeg gen, dat het misschien gewenst zou zijn van 't huis naar een hotel te ver- huizen Of en haar ogen lichtten zouden ze misschien maar niet direct trouwen? Mogelijk was Rob er op het ogenblik op uit om de nodige papie ren te halen. Maar welke naam moest hy voor haar opgeven? Anne Farnsworth was ze niet. Hoe kon iemand recht op een naam krygen? Veronderstel dat hy kwam en haar vroeg hoe zij heette wat zou zij dan moeten antwoor den? Die middag was het niet in hem opgekomen haar te vragen, wie ze was. Nu moest ze o, wie was ze dan toch?" „Ik moét er achter komen", zei ze bijna huilend. „Ik kan toch niet blij vend „niemand" zijn". Vastberaden werd ze weer meester van zichzelf. Ze zou nooit iets te we ten komen als ze aan haar zenuwen toegaf. Er was een probleem, dat zy had op te lossen. Ze moest tot haar jeugdjaren terug gaan en aanwijzin gen trachten te vinden. Haar oudste herinneringen hadden betrekking op het grote, oude huis te Astoria, op Lucas en Lucinda, en op Tecla. Zou Tecla iets weten? Nee Tecla was pas bij hen gekomen, toen zy een jaar oud was. Het was niet waarschijnlijk, dat zij iets meer zou weten dan Maggie of juffrouw Har ney. En toch

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5