De spanning aan de grenzen van Israel Hele veldslagen met Algerijnse opstandelingen Serof zal niet van de partij zijn Karl Marx door Malenkof geëerd Koning Winter speelde kiekeboe Voedsel wordt schaars in Algiers ZATERDAG 7 APRIL 1956 47ste JAARGANG No. 13774 Directer c M v HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., 17.— p. kwart. Franco p.n.f7.40 - Advertenties: 17 et. p. mm Telefoontjes f 1.50 WELKOM TEN AFSCHEID CTAD en dekenaat Leiden gaan morgen de deken uitluiden en de bisschop inluiden, afscheid van hem nemen en hem verwelkomen. Het afscheid valt minder zwaar, omdat het hier betreft een begraven van de deken en de verrijzenis van een bisschop. De zwarte kleur van het gewaad wordt van gedaante ver wisseld in purperen glans. Deze trans figuratie heeft een zinnebeeldige be tekenis. Het betekent de volheid van het priesterschap, de volle verantwoor delijkheid van het apostel zijn. Het betekent ook het afscheid. Hoe vereerd Leiden ook is met de verheffing van zijn deken, hoe ver erend deze uitverkiezing ook voor de deken zelf is, laat ons niet verhelen: I dit is een afscheid, voor beiden. De bisschop verlaat een arbeids veld, dat hem bijzonder dierbaar was geworden, een stad, welke hij ook al door zijn langjarig „verborgen le ven" in het nabije Warmond van Haver- tot Gortestraat kende. De stad verliest een deken en de St. Lodewijkskerk een goede herder, die ook haar dierbaar was. De gene genheid kwam, zoals meestal, van beide zijden. Deze genegenheid zal blijven, maar ook die genegenhéid zal met de kleur van het gewaad van aanzien verwisselen. Het is bij alle voldoening over de verwelkoming van een bisschop, een afscheid van de deken, een afscheid voor de deken. Wij verwachten in 't geheel niet (en wij hopen het ook niet), dat de nieu we bisschop zijn gemoedelijkheid, zijn open-staan voor iedereen zal kwijt raken, maar de verhouding tus sen stad en bisschop wordt niettemin een andere. Leiden heeft de voldoening „Jan senist" te blijven. De bisschop is niet meer Leids en voor Leiden alléén, maar geplaatst als een licht op de „gouden luchter" van zijn bisdom, eerbiedwaardig in het hoge ambt, waartoe hij straks zal worden ge zalfd en gewijd door oplegging der handen. Laten wij hem het afscheid licht, maken door hem in groten ge tale zondag een welkom ten afscheid te komen wensen. Opnieuw gevechten Vrijdagochtend is het in het ge bied van Gaza opnieuw tot een vuur gevecht gekomen tussen Egjptenaren en Israëliërs. Door optreden van de voorzitter van de Israëlisch-Egypti sche bestandscommissie, kolonel Bayard, is na enige uren een einde gemaakt aan dit incident. In Cairo is vrijdag bekendgemaakt, dat bij dit vuurgevecht een Egypti sche soldaat gesneuveld is. Bij de Is raëlische beschieting van Gaza op donderdag kwamen 59 burgers en vier militairen om het leven en wer den 93 burgers en negen militairen gewond. Volgens een Israëlische woordvoer der hadden de Egyptenaren vrijdag ochtend het vuur op de Israëlische stellingen geopend. Als zij weer m^t schieten beginnen, zo zei hij, zullen wij opnieuw het vuur beantwoorden. Donderdagavond was de beschieting over en weer geëindigd na een oproep van generaal-majoor Burns, het hoofd van de V.N.-bestandscommissie. De directeur-generaal van het Is raëlische ministerie van buitenlandse zaken, Eytan, verklaarde vrijdag op een persconferentie, dat Egypte in het gebied van Gaza driemaal zoveel troepen heeft als toegestaan is vol gens de bestandsovereenkomst. In de afgelopen twee maanden hebben de Egyptenaren 34 maal Israëlisch ge- Palestijnse vluchtelingen verblijven, beschoten heeft. Dat verklaart het grote aantal slachtoffers onder de burgerbevolking^ zo zei men. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Sjaret, heeft vrijdag besprekingen gevoerd met de Ameri kaanse en de Franse ambassadeur in Jeruzalem. Vrijdagmiddag heeft zich nog een incident aan de Ir-aëlisch-Jordaanse grens voorgedaan. Volgens Israëlische berichten beschoten Jordaniërs Is raëlische boeren ten zuiden van het Meer van Galilea. Eén arbeider werd gedood. Complot ontdekt in Argentinië De Argentijnse politie heeft een grote subversieve organisatie van Pe ronisten en communisme met verbin dingen door het gehele land ontdekt en opgerold, aldus is vandaag in een communiqué van de politie te Buenos Aires meegedeeld. De politie heeft een groot aantal sche artillerie donderdag systema-1 arrestaties verricht en een grote hoe- tisch het gebied van Gaza, Deir elj veelheid watpens en propaganda- Ballah en Khan Yoenes, waar veelmateriaal in beslag genomen. bied aangevallen. Israël heeft gene raal Burns gewaarschuwd, dat op de duur de toestand niet meer te be heersen zal zijn, zo voegde Eytan hieraan toe. Een andere hoge Israë lische functionaris verklaarde vrij dag naar aanleiding van vragen over het grote aantal slachtoffers onder de burgerbevolking bij het incident van donderdag, dat de Egyptenaren ar tillerie en militaire stellingen in be woonde gebieden hebben. A.F.P. meldt uit Cairo, dat de te lefoon- en telegraafverbindingen met Gaza sedert 36 uur verbroken zijn. De verbindingen tussen Egypte en Gaza door de lucht werden vrijdag bemoeilijkt door zandstormen. In officiële Egyptische kringen ver klaarde men vrijdag, dat de Israëli- Britten willen geen Jakhals" Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat de chef van de Sowjet- Russische geheime politie, generaal Iwan Serof, wiens voorbereidend be zoek aan Engeland enkele weken ge- ARABISCHE KOORTSEN Als men de middellandse zee ziet liggen op een zonnige dag in de lente, lijkt alles zo vrede lievend aan haar kusten; zo rimpel loos is het water en zo blauw weer spiegelt zich de wolkenloze hemel erin. Zo mag het zijn aan de Rivièra of de Golf van Napels, maar niet in het uiterste Oosten, waar de Pales tijnse kustgebieden liggen, noch aan de Algerijnse kusten. Vooral aan de Israëlische grenzen is de toestand buitengewoon koortsig; de sfeer is er weliswaar reeds lang gevaarlijk, maar in de laatste dagen is de 0 koorts onrustbarend gestegen. Het jongste incident bij Gaza, waar donderdag j.L een hele middag lang een complete oórloj.toestand heeit geheerst, is daarvan een onheil spellend teken. Rondom Israël be wapenen zioh de Arabische landen, voorzover zij er aan kunnen komen, terwijl Israël het Westen gek zeurt om tanks en kanonnen. De spanning is er tastbaar en allen de beducht heid voor wat Amerika, Engeland, Frankrijk en misschien Rusland zou den kunnen doen, als hun belangen geschaad zouden worden, weerhoudt de kemphanen, met Egypte voorop, om zich op elkaar te- storten. Het bericht, dat de Veiligheidsraad de secretaris-generaal Dag Ham- merskjoeld naar het Midden-Oosten heeft gezonden om poolshoogte te nemen, is de enige verkwikking in de broeierige atmosfeer. Misscnien gelukt het hem, de verhitte gemoede ren wat tot bedaren te brengen en een toenadering te bewerkstelligen van de uiteenlopende standpunten. Hij wil zich eerst op de hoogte stellen van de verschillende wensen en grieven en daarna trachten een oplossing te vinden, welke hij aan de Veiligheids raad kan voorleggen. Overigens blijft het waarschijnlijk lapwerk, want in de grond van de zaak is het feit, dat Israël zich tussen de Arabische stammen heeft inge drongen en zichzelf tot een welva rende staat weet op te werken, de eigenlijke bron van de rivaliteit. Doe daar maar eens wat aam Wy weten niet, of wij het geluk kig of ongelukkig moeten noemen, maar in de laatste tijd hebben de Ara bische staten een afleiding gevonden voor hun overkropte haatgevoelens jegens Israël, doordat de Fransen in Algerije stevig aan de slag zijn ge gaan om de guerilla-oorlog aldaar te dempen. De verontwaardiging richt zich thans tegen Frankrijk, dat troe pen zendt om „de strijd voor de onaf hankelijkheid der Algerijnen in bloed te smoren". Tegenover al deze verwarring en al deze verontwaardiging in de Mo hammedaanse v/ereld van het Mid den-Oosten staat een onzeker Westers kamp. Amerika, zowel als Engeland en Frankrijk, hebben verdeelde be langen en zij zoeken en tasten nog altijd naar een manier om htm acti viteiten in het Midden-Oosten met elkaar te coördineren. Tot nu toe lukt dat niet al te best en dat is opztóhzelf Minister Malenkof en zijn gevolg gefotografeerd op het Highgate kerkhof, waar hij een krans heeft gelegd op het graf van Karl Marx. Onverwachte terugkeer Tot ver in het zuiden van Europa is de laatste paar dagen weer sneeuw gevallen. Zelfs op Corsica waren de bomen met sneeuw bedekt en uit alle delen van West-Europa komen be richten binnen van zeer lage tempe raturen. In Bonn viel meer dan een centin-eter sneeuw en in de rest van Duitsland werden de wegen spiegel glad doordat de regen op de wegen Lrvroor. In Parijs liepen de mensen, reeds helen-aal aan het voorjaar gewend, te huiveren in te dunne kieren en de straten van Dijon en Grenoble wa ren met sneeuw bedekt. In de Zwitserse bergdalen zag het er uit als omstreeks Kerstmis. In de Zwitserse Alpen en de Jura ligt de sneeuw plotseling weer meters dik. Overal wordt nog volop wintersport bedreven. De Italianen haastten zich donder dag r*m hun winterkleren weer voor de dce te halen. Voor de derde maal in dir jaar nam een koudegolf bezit van hun land. In Oostenrijk kregen de automobi listen de waarschuwing oat tal van bergpassen onberijdbaar zouden zijn tenzij zij sneeuwkettingen zouden ge on 4ken. In Wenen vroor het gis teren. Attlee krijgt de Kouseband Koningin Elizabeth heeft vrijdag de benoeming van de socialistische oud-premier graaf Attlee tot ridder in de Orde van de Kouseband bekend ge maakt. Hierdoor wordt de oud-premier, die de grafelijke titel kreeg toen hij in december aftrad als fractieleider van de Labour-partij, opgenomen in de groep van 34 knights companion" van deze hoogste Britse ridderorde, waartoe ook sir Winston Churchill en sir Anthony Eden behoren. De orde van de Kouseband werd in 1348 door koning Eduard de derde ingesteld. Ongeveer een derde van de leden is van vorstelijke bloede. ook al een veeg teken, want hoe zwakker het Westen reageert des te feller beginnen de raddraaiers in het Oosten te ageren. Sowjetleger uit Midden-Duitsland? De „Frankfurter Allgemeine" heeft in Oost-Berlijn vernomen, dat nog i de loop van dit jaar begonnen zal worden met de geleidelijke terugtrek king van de Russische troepen uit Midden-Duitsland. In verband daar mee zou de opbouw van het „natio nale volksleger" versneld worden. Volgens waarnemers zou dit alles ten doel hebben de toenadering tus sen beide delen van Duitsland te be vorderen. Na het vertrek van de Sowjettroepen zou de Oostelijke zó ne door het Westen immers niet meer als bezet gebied zonder soevereini teit kunnen worden beschouwd. Soekarno naar Amerika Een woordvoerder van de Indone sische regering heeft bekendgemaakt dat president Soekarno op 14 mei voor zijn veertiendaags bezoek naar de Verenigde Staten zal vertrekken. Soekarno zal vier dagen in Was hington vertoeven en daar onder meer door president Eisenhower wor den ontvangen. Vervolgens zal hij een aantal van de grootste steden be zoeken. Ook Spaans Marokko onafhankelijk Zaterdagochtend om 6 uur is te Madrid een Spaans-Marokkaanse ver klaring ondertekend, op grond waar van het Spaanse protectoraat over Marokko, dat 44 jaar heeft geduurd, wordt afgeschaft en geheel Marokko onafhankelijk wordt. Op 2 maart j.L heeft de sultan van Marokko, Sidi Mo'if.mmed ben .Toecoe', al een der- overeenkomst met Franrijk gesloten. leden zoveel opschudding veroor zaakte, geen deel zal uitmaken van het gezelschap, dat premier Boelganin en partijsecretaris Kroestsjef op hun reis naar Engeland zal vergezellen. Toen Serof onlangs naar Rusland terugkeerd, verklaarde ambassadeur Jakob Malik dat de chef van de ge heime politie zioh op 18 april in het gezelschap van Boelganin en Kroests jef zou bevinden. Vermoedelijk heeft de Russische regering hiervan nu af gezien, omdat de Britse pers Serof o.a. voor „jakhals" en „massamoorde naar" heeft uitgemaakt De vijftien man sterke lijfwacht van het Russische gezelschap zal thans onder bevel staan van generaal- majoor N. S. Zakharof, die met de beveiliging van de Russische leiders belast is geweest tijdens de confe rentie van de Grote Vier te Genève in juli 1955. Bovendien zullen Boel ganin en Kroestsjef ieder nog hun persoonlijke lijfwacht hébben. Britse jeugd pelgrimeert naar Nederland Donderdag bezocht een aantal Britse kinderen het oorlogskerkhof Jonker bosch bij Nijmegen in het kader van de Britse jeugdpelgrimstocht. Familieleden van deze kinderen zijn tijdens de bevrijding van Nederland gesneuveld en op dit kerkhof begraven. Op de foto ziet men de twaalf jarige Ann Lister uit Lower Adge Allend in Yorkshire, Engeland, terwijl zij een krans legt op het graf van een van haar familieleden. Bloeiende narcissen Alhoewel men blijft klagen over de koude in de Bollenstreek, verwacht men toch het aanstande weekend de eerste velden narcissen in bloei te zien. Er is op de Keukenhof een groot kwantum gekoelde narcissen geplant en als deze verschillende soorten gaan bloeien, zal het terrein een fleurige aanblik opleveren. In de grote kassen wordt het gemis van de velden echter geheel en al goed gemaakt door de duizenden bloeiende tulpen in de mooiste soor ten en kleuren. Het grote bloemencorso „Lenteju welen" is definitief op 28 april vast gesteld. Op vrijdag 27 april kan men de praalwagens bezichtigen in het HJJ-G.-gebouw te Lisse van 1424 I uur. Vooral aan de grens met Tunesië In het oosten van Algerije, nabij de grens met Tunesië, hebben giste ren de hele dag zware gevechten ge woed tussen Franse strijdkrachten en Algerijnse opstandelingen. Franse versterkingen zijn in allerijl onder weg naar het bergachtige, moeiliik toegankelijke gebied, waar de strijd onverminderd voortgaat. Het is nog niet bekend hoeveel slachtoffers bü deze veldslag zijn gevallen, doch vol gens de eerste berichten zijn aan beide zijden zware verliezen geleden. Ook in andere delen van Algerije duurt de bloedige strijd tussen Fran se troepen en rebellen voott. In hei gebied van Kabiiië werden vijf op standelingen gedood waarvan er drie de uniform en de onderscheidings tekens van net „nationale bevrij dingsleger" droegen. Elders in A'.ge rij e werden de laatste 24 uur acht tien rebellen gedood. Via Tunis. Er komen thans berichten binnen, dat in Frankrijk wonende Algerij nen er ondanks de nieuwe maatre gelen die hun het reizen naar Alge rije verbieden, in geslaagd zijn in hun geboorteland terug te keren. Zij schijnen thans naar Tunesië over te steken om vervolgens illegaal de Tu- nesisch-Algerijnse grens ovei te trek ken en zich bij de opstandelingen aan te sluiten. Verlenging dienstplicht. Intussen worden in het geheim be sprekingen geveerd over het oproe pen van Franse dienstplichtigen. Het aantal manschappen dat zal worden gemobiliseerd wordt geheim gehcu- c'tn, aangezien het hier een bijzonuer impopulaire rmatregel geldt. Wel is duidelijke geworden dat de Franse regering van plan is de dienstplicht voor militairen die op het ogenbLk onoer de wapenen zijn te verlengen *an achttien maanden tot twee jaar. De reservisten die opgeroepen zullen worden, zouden zes maanden dienst moeten doen, waardoor hun totaje aiensttijd eveneens op twee jaar z«>u komen. Eisenhowers hulp gevraagd. Koning Idris 'an Libië heeft gis teren een beroep gedaan op de Ame rikaanse ambassaaeur in Tripolis „om president Eisenhower en diens rege ring te verzoeken eer einde te maken aan het bloedvergieten en de massa slachting door de Franse strijdkrach ten in Algerije". Koning Ioris heeft zijn grote verontrusting uitgesproken over de gebeurtenissen in Algerije. HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER KOUD. Overdrijvende wolkenvelden S en overwegend droog. Vannacht iets minder koud, morgenmid- S dag hogere temperaturen. Aan- vankei ijk' zwakke, later matige wind uit zuidelijke richtingen. 8 April zon op 6.01, onder 19.28; maan op 4.35, onder 16.45- 9 April zon op 5.59, onder 19.29 maan op 4.55, onder 17.58. Hoogwaterstanden 8 April v.m. 1.50; n.m. 2.10. 9 April v.m. 2.30; n.m. 2.45. Het weer in Europa Door de precaire situatie op het platteland van Algerië is er een voedsel tekort ontstaan in de stad Algiers. De Franse autoriteiten hebben daarom een distributiesysteem in het leven geroepen. Op bepaalde puDten in de stad kunnen de Moslims on r*z»tte Jijden graan ver'-rijgen. Van deze distributie geeft bijgaande foto een beeld. geheel bew. 6 C. onbew. —8 onbew. —5 onbew. 3 geheel bew. 5 zwaar bew. 7 geheel bew. 3 zwaar bew. —1 zwaar bew. 0 onbew. —3 onbew. —2 licht bew. 1 licht bew. 4 licht bew. —2 licht bew. sneeuw —3 licht bew. —8 licht bew. 1 licht bew. 4 sneeuwbui 0 sneeuwbui —4 half bew. 4 HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE MCE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME Zachtere lucht In de afgelopen nacht waren de omstandigheden weer bijzonder gun stig voor een sterke afkoeling van het aardoppervlak. De lucht was zeer droog, de wind zwak en bijna overal kwamen langdurige opklaringen voor. Op het vliegveld Deelen werd een minimumtemperatuur gemeten van 7 graden onder nul. Op andere stations kwam 1 tot 5 graden vorst voor. Alleen hier en daar langs de kust bleef de temperatuur boven het vriespunt. Intussen is boven een groot deel van Europa de luchtdruk belangrijk gestegen. Het hogedruk- gebied, dat gisteren nog op de Oceaan was gelegen, verplaatste zich daar door naar West-Europa. Vanmorgen lag het centrum boven Frankrijk. Een depressie, die gister morgen tussen IJsland en Groenland werd aangetroffen, trok in oostelijke richting en diepte zioh nog verder uit. Daardoor nam de zuidwestelijke wind op het noordelijke gedeelte van de Oceaan in kracht toe. Deze zuid westelijke luchtstroming vuerde zach tere lucht naar de Britse eilanden. Morgen zal deze zachtere lucht heel langzaam ook ons land gaan binnen stromen. Het binnendringen van de zachtere lucht gaat echter gepaard met bewolking. De kans op regen is evenwel gering. Korreltje Schijnt anderen, wat u krom lijkt, recht.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1