Gladiolenvereniging gaat kwestie van teeltbeheersing bestuderen Twee koninklijke onderscheidingen voor jubilarissen bij Touwfabrieken verhulst I T.B.C.-besmetting op Alphens lyceum tot 12 leerlingen beperkt »aiÖWiS* assetsatwwöft» WOENSDAG 4 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 De meningen veranderen óók bij de gladiolen hebben geprobeerd, kun de gladiolenkwekers. Terwijl enkele, nen er nog vele jaren verstrijken, jaren geleden een voorstel teelt van gladiolen te gaan beperken een soort van paleisrevolutie veroor zaakte, bleken de kwekers gisteren, tijdens de ledenvergadering van de Ned, Gladiolen Vereniging er hele maal niet meer tegen. Nu is er na tuurlijk wel een verschil met enkele jaren terug. Toen waren de gladiolen duur of kon althans van een lonende teelt worden gesproken. Dat trok echter meerdere liefheb bers met het gevolg, dat het areaal met sprongen omhoog ging. De vraag hield met dit alles geen gelijke tred: de prijzen lagen vooral dit seizoen over de gehele linie op een niveau, dat te laag was om er een boterham met-belegging aan te verdienen. En toen men zich gisteren afvroeg of er geen maatregelen in het leven ge roepen moesten worden teneinde on verantwoordelijke uitbreidingen te kunnen beteugelen, toen was er geen stem, die zich hiertegen verhief. Ook niet die van hen, die zich tot uitge sproken anti-saneerders hebben ver klaard. Vlot tempo. Over de agenda had men niet zo bar lang werk. Wèl was er een uit voerig verslag van de directeur van de Keuringsdienst, de heer Limburg, waaruit wel bleek, dat de weg van een gladiolenkweker (ongeacht de prijzen, die hij voor zijn product maakt!) niet uitsluitend over rozen gaat. De gladiool is nu eenmaal een artikel, dat vatbaar is voor diverse ziekten. Vele knollen moesten het af gelopen seizoen worden afgekeurd wegens botrytis. De thrips bleken oo'k nog niet te zijn verdwenen, terwijl men ook nog tamelijk veel droogrot en fusarium tegen kwam. Het per centage, dat men moest afkeuren we gens hardrot was beduidend minder dan de vorige jaren. Voor scab daar entegen werden weer veel partijen, vooral in de z.g. buitenstreken, afge keurd. De heer Limburg meende ver der, dat er te weinig aan de virus bestrijding wordt gedaan. Het werk wordt er voor de keu ringsdiensten de laatste jaren niet eenvoudiger op. Men gaat links en rechts in den lande met de gladio- lenteelt beginnen, terwijl men vaak nauwelijks weet hoe men het artikel moet planten, laat staan een goede behandeling geven. Men kon niet overal tegelijk zijn met voorlichting geven en het is de vraag of voorlich ting de débacle van de teelt voor een groot deel van de „nieuwelingen" had kunnen voorkomen. Immers: men had, „warm" gemaakt door han delaren-zonder-moreel, dure soorten gekocht en deze geplant op totaal on geschikte grond, terwijl men voor de behandeling van de knollen op der den was aangewezen.... Filiaal in Brabant. Het staat, aldus de heer Limburg, vast dat een groot aantal van deze mensen de teelt van gladiqlen zal staken. Maar het staat eveneens vast, dat een nog groter aantal hun plaat sen zal innemen. Regelmatig komen bij de keurings- en voorlichtings diensten verzoeken om inlichtingen ibinnen. Men zou met een filiaal in Brabant bijv. helemaal geen gek fi guur slaan. Ongetwijfeld zal de teelt ook voor deze kwekers op teleurstel ling uitlopen, maar voordat alle land en tuinbouwers daar hun geluk in Bij Kon. Besl. is verleend de ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan A. Th. d'Herripon, te Haarlem, chef de bu reau met de persoonlijke titel van chef vervoerskantoor Haarlem bij de N.-Zuid-Hollandsche Vervoer-Maat- schappij N.V. 5 EEUWEN FRANCISCANEN IN HAARLEM. Dit jaar is het 500 jaar geleden, dat dte Franciscanen minderbroeders zich te Haarlem vestigden. Op 1'5 mei 1456 werd een acte ondertekend, waarbij aan de Franciscanen te Haarlem een stuk grond ten geschenke werd ge geven voor de bouw van een kloos ter in Haarlem. Ter viering van dit 5e eeuwfeest zal mgr. Huibers, bisschop van Haar lem, op zondag 27 mei een ponti ficale H. Mis opdragen in de paters kerk aan de Groenmarkt. DODELIJK VERKEERSONGEVAL Op de Graafseweg in Nijmegen is maandag een motor met zijspan in botsing gekomen met een stilstaande auto. Een 28-jarige inwoner van Velp, die in het zijspan zat, werd daarbij zo ernstig gewond, dat hy gisteren in het Canisiusziekenhuis te Nij megen is overleden. De motorrijder, die eveneens ernstig gewond werd, wordt nog in dit ziekenhuis ver pleegd. Het ongeluk gebeurde toen de motorrijder uitweek voor een meisje, dat plotseling de weg overstak. KNAAPJE VERDRONKEN Omstreeks zes uur gisteravond is het achtjarige knaapje C. H. L. wo nende aan de Oisterwijksebaan te Tilburg bij het spelen nabij de brug aan de Bosscheweg over het Wil- helminakanaal te water geraakt en verdronken. Beperking. Hierna sneed men het probleem van beperking-op-de-een-of-andere- manier aan. De heer Swart smeet de knuppel in het hoenderhok, door te vragen of het geen aanbeveling ver diende een bepaald jaar als basis te nemen en dan een soort teeltvergun ning in het leven te roepen. Een nieu weling zou dan 3500,per h.a. moe ten betalen. Dit geld zou besteed kun nen worden, voor bestrijding van ziekten e.d. Als men zilveruien wil telen, aldus de heer Swart, of een hoek peen, dan is men aan een teelt beperking gebonden, maar gladiolen kan iedereen gaan telen. In de toe komst zal men alleen aan een kwa liteitsproduct iets hebben. Hoe is dat nu mogelijk als de eerste de beste schoenlapper gladiolen kan gaan te len? Hij verzocht het bestuur met de meeste aandrang zich zo spoedig mo gelijk op deze kwestie te beraden. De heeT Bos meende ook, dat er wat moest gaan gebeuren. Hij zou echter §ïen voorstander van teeltrecht zijn. ij zou liever zien, dat de teelt uit sluitend kwam in handen van hen, die werkelijk vakbekwaam zijn. Het af gelopen seizoen is duidelijk gebleken, dat hieraan het een en ander man keert. Er waren veilingen, waarin 50 pet. der aangevoerde knollen niet tot de topkwaliteit behoorde: slecht in de huid, enz. De heer Balkenende merkte aan het slot van de discussies nog op, dat men uitsluitend betrouwbare hande laren op het pad moet sturen en niet hen, die koeien met gouden horens beloven en er voor het overige al- i rekenen leen maar op uit zijn, zelf zo veel mo gelijk te verdienen.... Rondvraag. Bij de rondvraag werd nog ge ïnformeerd of het wenselijk was de minimum-exportprijzen te verlagen. Het overgrote deel bleek daar niet voor. Onder meer was gebleken, dat alleen naar Amerika 40.000 kisten meer waren geëxporteerd. Bij de be spreking van de bespuitingen van het gewas, wees de heer C. v. d. Meij er op, dat men bij gladiolen nog te veel de weg van de tulpen bewandeld door over het gewas te spuiten. Hij had persoonlijk zeer goede resultaten be reikt door van onderen tegen de stengels te spuiten. Verder pleitte de heer J. de Wit nog voor deelname aan het bloemen corso. Laat men voor een volgende gelegenheid knollen in het waren huis opplanten of misschien is er nu al een kans. Die kans is er inder daad, zo bleek uit een mededeling van de heer v. d. Meij. Bij de ont werpen zit n.l. ook een wagen, die een grote gladiool uitbeeldt. Men zou deze kunnen opsteken van hya cintennagels en de wagen verder met grote touffes gladolen kunnen opsie ren. Het zal intussen wel interessant zijn te zien, met welk plan het bestuur van de Ned. Gladiolen Vereniging voor de dag komt inzake het beper ken van de teelt of het voorkomen van onverantwoordelijke uitbreidin gen. Want dat men in een handom draai met een ontwerp zal kunnen komen, dat iedereen dus ook het Bedrijfssohap en uiteindelijk de mi nister! zal kunnen bevredigen, daar moet u nrtear liever niet op LEIDERDORP Bij de N.V. Vereenigde Touwfabrie- ken te Leiderdorp was het dinsdag 3 april een wel heel bijzondere dag. Die dag herdachten namelijk twee perso neelsleden het zeldzame feit van hun vijftigjarig dienstverband. Het waren de heren K. Karregat en B. Kok. Beide jubilarissen zijn geboren en getogen te Volendam. Op vrij jeug dige leeftijd trokken zij naar de spinnerij te Edam. De heer Karregat promoveerde na enige jaren tot baas in de afdeling Hekelarij. In 1954 brandde die fabriek af. Dit betekende een ramp voor velen. Een zestigtal werknemers aanvaardden 't aanbod om hun werkzaamheden voort te zetten in de fabriek te Lei derdorp. Dit was voor die mensen en hun gezinnen een hele aanpassing. Van het oorspronkelijke aantal Vo- lendamers bleven er dan ook hog maar enkele te Leiderdorp over. Tot die enkelingen behoren de ju bilarissen, die omringd door hun kinderen dinsdagmorgen door de directie werden ontvangen. De directeur, de heer J. van De venter, die zelf bedrijfsleider te Edam is geweest, deed het verleden voor zijn trouwe medewerkers herleven. N00RDWIJX VOETBAL VOOR DE SCHOOLJEUGD Onder grote belangstelling van de schooljeugd zijn gisteren op het sport park aan de v. Panhuysstraat de schoolvoetbalwedstrijden ingezet, waarvan de uitslagen zijn als volgt: Groep I: R.K. Jongensschool—Ma- rijkeschool 0—0; De Voorzienigheid— Chr. school 1—1. De Voorzienigheid —R.K. Jongensschool 00; Marijke- schoolChr. school 0—0; Chr. school -R.K. Jongensschool 0—1; Marijke- school—De Voorzienigheid 0—1 Groep II: St. JozefschoolDe Vis- sersschool 1—1; Christus Koning- sahoolOpenlb. school 03; De Vis- serschoolChr. Koningschool 20; Openb. schoolSt. Jozefschool 0—1. St. Jozefschool—Chr. Koningschool 50; St. Jozefschool—Openb. school 1—4). Winnaarsronde: De Visserschool R.K. Jongensschool 0-1; St. Jozef schoolDe Voorzienigheid 30. Finale: R.K. Jongensschool—St. Jo- zelfschool 02. VOORSCHOTEN Overal ter wereld voelt men zich 1 op z'n gemak in zo'n heerlijk 0 zittende sport-combinacie van Verhuist Niet voor niets V geven de mensen die de wereld j doorkruisen de voorkeur aan Verhuist Want Verhuist ver- p dient de Voorkeur. In de geheel verbouwde parterre-afdeling vindt U de nieuwe uitgebreide collectie j herenmode-artikelen. KOUDEKERK Geboren: Charles Theodorus, zn. v. Ch. T. Rombout en T. K. M. Hooge- veen. Gehuwd: Hans Willemse te Haar lem, 25 jr. en Josina H. Stroo, 24 jr. Overleden: Arie Pieter Kok, 2 maanden. WGUBRUGGE HEROPENING „HET OUDE RAEDTHUYS" Het historische gebouw „Het Oude Raedthuys", daterende uit de 17de eeuw, dat lange jaren als rechtsge- bouw, raadhuis en logement dienst deed, is zaterdagmiddag door de nieu we eigenaar heropend na een gron dige verbouwing en modernisering. Aanwezig waren o.a. burgemeester J. C. van Wageningen en zijn echtge note, de wethouders B. Heenk en J. Bank, secretaris H. Hoogenboom, de ontvanger J. van Reenen, gemeente architect K. van Keeken, dr. L. E. Loth en nog vele genodigden uit het bedrijfsschap. De burgemeester me moreerde de voorgesohidenis van alle transacties, die zich rond dit gebouw hebben afgespeeld, sinds de vorige eigenaar, de heer D. P. S. Swama op 6 september 1955 zijn verkoopplannen bekend maakte. Thans is er een nieu we fase ingetreden in het gemeente lijk leven bij de seizoenopening van •dit bedrijf, dat mede dank zij het initiatief van de gemeente aan het oorspronkelijke doel blijft beantwoor den. Tenslotte sprak spreker de wens uit, dat de huidige exploitant, de heer Bonthuis van de N.V. De Beurs te Hoofddorp, in goede verstandhouding Opnieuw hebben enkele ingezete nen van Voorschoten het eenheids diploma E.H.B.O. behaald. De cursus daarvoor werd georganiseerd door de E.H.B.O. onder leiding van dokter Th. Thies. De examinator was de heer dr. C. R. Zeyerveld uit Leiden. Alle kandidaten slaagden te weten: mevr. M. J. Tammerijn-Luitwieler, mevr. D. van Luyk-Vermeer, en de dames H. Besuyen, E. Duyzers, J. Toet, T. Panders, H. Hofstee en J. E. Ravensbergen en de heren W. A. Matze, N. Stikkelorum. J. Kooystra en J. Brouwer. Geboren: Cornelis Albertus Nico- laos, zn van C. Th. v. d. Meer en P. J. Bijlemeer; Gerstiena en Wilhelmi- na, drs van C. Vesseur en E. M. Cra mer; Jannigje Alida, dr van M. van Weert en J. den Hertog. Gehuwd: E. A. A. Bosman en W. - - - N. v. Hattem; Th. Brusse en G. M. H. verdronKen. Dr. v. Dongen, die v d. Berg. I sP°edig ter plaatse was, heeft met Overleden: Trijntje van Rijn 45 jr I behulp van een E.H.B.O.'ster eedu- wed. van Arie Kroon; Johannes van rende enige tijd kunstmatige adem- Aken, 50 jr, echtg. van Hendrika Jo- I haling toegepast, maar dit mocht niet hanna Kouwen. 1 meer baten. Hij prees hen om hun trouw, voor beeldige plichtsbetrachting en groot verantwoordelijkheidsgevoel. De burgemeester van Leiderdorp, de heer K. van Diepeningen, had gro te bewondering voor de trouw van de jubilarissen. Het deed de burgemees ter veel genoegen, dat het de konin gin heeft behaagd beide jubilarissen een koninklijke onderscheiding te verlenen. Spr. was er van overtuigd, dat deze onderscheidingen ten volle zijn verdiend. Onder applaus speeldde de burge meester de heer K. Karregat de zil veren en de heer B. Kok de bron zen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Namens het hoofdbestuur van Kletex „St. Lambertus" sprak de heer H. J. C. Smits beide jubilarissen toe. Hij riohtte zich in het bijzonder tot de heer B. Kok, die niet minder dan veertig jaren lid is van deze vak bond. Daarvoor bood spr. de jubila ris de gouden draagmedaille van de K.A.B. aan, alsmede een kistje siga ren. De heren J. Th. Hensing en A. de Kruiff boden namens de arbeiders en de bazen, de gelukwensen aan van de Ondernemingsraad. Als voorzitter van de afdeling Leiden van „St. Lam bertus" bood de heer Hensing jubila ris Kok een doos fruitkoekjes voor diens zieke vrouw en een doos siga ren aan. De heer Jac. Stouten, sprekend namens de jubileumcommissie van chefs, bazen en werknemers in de Spinnerij/Hekelarij, bood zijn geluk wensen aan. Hij deed zijn woorden vergezeld gaan van een electrisch klokstel en twee kleedjes voor de heer Karregat en van een Velveto- vloerkleed voor de heer Kok. Beide jubilarissen, getroffen door zovele blijken van waardering, dank ten degenen, die deze dag voor hen tot een onvergetelijke hebben ge maakt. Dirigent benoemd. Tot dirigent van de Leiderdorpse Harmoniekapel is benoemd de heer J. F. Boelhou wer te Den Haag. De heer Boelhou wer is lid van de Kon. Militaire Ka pel. VERLOREN EN GEVONDEN. Verloren: sjaal, lederen dames handschoen, jongenspet, 1 pr schaat sen, damesportemonnai m. inh., 1 pr kinderhandschoentjes, 1 pr. dames handschoenen, gouden zegelring, da- mesportemonnaie m. inh., sjaal, he renpolshorloge, portemonnaie m. inh. idem, double herenpolshorloge, jon gen swant. Gevonden: 1 pr. kinderwantjes, idem, ring met 3 sleutels, uniform pet, 1 pr. wanten, emmerje, sjaal, zoeker van fototoestel, 2 witte zwa nen, hoofddoek, sleutel van hang slot, ijsmuts, bankbiljet, 1 pr kinder- pantof feitjes, kinderpolsmof, zak mesje in étui, sjaal, idem, portemon naie m. inh., div. kinderwantjes, muntbiljet, meisjesrywiel, damestas. NIEUWVEEN JONGETJE VERDRONKEN. Gistermorgen te ongeveer half 12 is het bijna 2-jarig zoontje van de fam. Mastwijk, aan de Hogendijk in een onbewaakt ogenblik in een sloot nabij de ouderlijke woning geraakt Zoals wij maandag 26 maart be richtten werd in de week daarvoor op het Yyceum te Alphen a. d. Rijn een sterk verbreide tbc-besmetting geconstateerd onder de leerlingen van klas 2a. Nadat klas 2a alsook de leraren waren onderzocht, werd direct na de eerste controle vastgesteld, dat behalve het meisje nog acht leerlin gen kortere of langere tijd zouden moeten kuren. Als gevolg van het voortgezet onderzoek door o.l.v. de schoolarts mej. Bakhuizen van den Brink door het districts consulatie- bureau van dr Sweers te Leiden en door het bureau te Gouda energiek werd verricht, is het aantal van negen opgelopen tot 12. Gebleken is intussen, dat de be smetting gelocaliseerd is gebleven tot klasse 2a, want, ofschoon alle leerlingen der school werden door gelicht, is geen enkel nieuw geval in andere klassen geconstateerd, strekte zich uiteraard in wijder kring Het desbetreffend streng onderzoek uit dan de school en het is ongetwij feld aan het serieus karkter van de bemoeiing van alle betrokken in stanties en aan de spontane mede werking van velen te danken, dat men er zo snel in geslaagd is de haard van de besmetting op de school te achterhalen. Hoewel nog enkele twijfelgevallen in nader onderzoek zijn, koestert men goede hoop, dat deze geen wij ziging zullen brengen in de stand van zaken. Slopershamer in actie. Slopers zijn dinsdagmorgen begonnen met het afbreken van het pand Juliana- straat IT, tussen de Alphene Bank en drukkerij fa. Van der Linden. Dit pand is al sedert enkele jaren onbewoonbaar verklaard, doch werd tot het vorig jaar nog bewoond. Vele jaren was hier de smederij gevestigd van de heer De Haan en later een mandenmakerij. Wat er ook ter plaatse weer zal worden opgebouwd, het zal in elk geval een nieuwe bijdrage vormen voor de verfraaiing van het centrum van Alphen aan den Rijn. Blijf niet doorlopen met die Bhenmatiscbe Pijnen. Ro*i nit met wortel en tik. Veem Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en inge wanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zui ver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheu ten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. (Advertentie) Volgens de kalender was de heer W. C. A. Herbig, thans commies A ter gemeente-secretarie van Alphen BOSKOOP Gemeenteraad. De eerstvolgende turn gelijk viel met de Paasdagen werd dit feit dinsdag herdacht. Daar de heer Herbig einde deze maand zyn pensioengerechtigde leeftijd be reikt, en hij dan per die datum de dienst zal gaan verlaten, om zich in Zeis te gaan vestigen, werd dit ju bileum tevens aangegrepen om te vens afscheid van de heer Herbig te nemen. De heer Herbig begon veertig jaar geleden zyn ambtelijke loopbaan in de voormalige gemeente Alphen on der burgemeester Visser. Hij heeft dus gedurende die periode een en de zelfde gemeente gediend. De jubilaris zijn echtgenote en zyn kinderen werden dinsdagmor gen te hunne huize, Van Boetselaer- straat 21, namens het gemeentebe suur gecomplimenteerd door burge meester Ed. C. Witschey en de ge meentesecretaris A. Veenhuyse. De burgemeester overhandigde de jubi laris een akte van zijn bevordering m.i.v. 1 april 1956 tot hoofdcommies en bood hem de bekende gratificatie onder couvert aan. Namens het personeel van de ge meentesecretarie sprak de secretaris een kort woord van gelukwens en bood een stalen bureaustoel aan. In de loop van de dag kwamen zeer velen uit de ambtelijke kringen de jubilaris en zijn gezin gelukwen sen, terwijl velen door het zenden van bloemstukken van hun belang stelling bijlk gave. Zilveren jubileum A. Rietveld bij N. Samsom N.V. „In bonte rij wis selen de jubilea in onze onderneming elkaar af", zeide de heer J. B. Sam som, in zijn huldigingsspeech tot de heer A. Rietveld, die gisteren de dag herdacht, dat hij 25 jaar aan het uit geverij-bedrijf was verbonden. „De personen wisselen", ging de heer Samsom voort, elk jubileum heeft zijn eigen sfeer en charme, maar het hoofdthema blijft altijd de dankbaarheid en de trouw. Namens de directie dankte de heer Samsom de jubilaris voor zijn prestaties ge durende 25 jaar en bood hem een geschenk aan ter herinnering aan deze dag. Na de uitreiking van het getuigschrift voor 25-jarige trouwe dienst van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel, werd de jubilaris het gouden ereteken „Nauta Sequi tur Astra" opgespeld. Nadat de heer F. J. J. Kroon, chef der drukkery de jubilaris had toege sproken, voerden de heren W. Rijns burger en J. de Geus het woord na mens de collega's. De laatste bood namens het personeel de heer en mevr. Rietveld een fraai cadeau aan. In welgekozen woorden dankte de jubilaris daarna de aanwezigen voor de gesproken woorden, de belang stelling en de stoffelijke blijken van waardering, waarbij hij o.a. de wens uitsprak dat hij het gouden insigne der onderneming nog vele jaren met ere hoopt te dragen. teraad is bepaald op vrijdag 6 april 's avonds te 8 uur ten gemeente huize. De agenda bevat een 20-tal punten, waarvan de voornaamste zijn: de onbewoonbaarverklaring van enkele woningen; bouw van een brandweergaragesubsidieverlening aan de plaatselijke muziekverenigin gen; medewerking bij de stiohting van een nieuw beursgebouw voor de boomkwekerij. Scheepvaart. Gedurende de maand maart is de hefbrug over de Gouwe voor het doorlaten van 3182 vaartuigen 2111 maal geopend. Voor 392 kleinere vaartuigen, welke even eens passeeerden behoefde de brug niet omhoog te worden gehaald. Jeugdverkeersexamen. Door de afd. Boskoop van het verbond voor Veilig Verkeer werd een jeugdver keersexamen georganiseerd waaraan door de leerlingen van alle Boskoopse scholen uit de hoogste klasse werd deelgenomen. Nadat zij op de scholen 't schrifte lijk examen hadden gedaan werden er 187 deelnemers opgegeven voor het practisdh examen. Eén der leerlin gen werd na het schriftelijk examen afgewezen. Bij het practisch gedeelte versche nen er 179 aan de start, waarvan er 170 het diploma behaalden. Hiervoor hadden er 9 onvoldoende, terwijl 8 leerlingen wegens ziekte het prac tisch gedeelte niet konden doen. Dank zij de goede organisatie zijn dus 170 leerlingen vóór zij de school gaan verlaten, weer in het bezit van een diploma, waarmede zij zeker hun voordeel zullen doen. Enkelen wis ten de opgegeven vragen en het prac tisch gedeelte geheel zonder fouten af te werken waardoor zij voor een extra-prijs in aanmerking kwamen. Onbewoonbaarverklaring. In de eerstvolgende gemeenteraadsver gadering zal de raad zich wederom uit moeten spreken over de onbe woonbaarverklaring van de wonin gen Reijerskoop 325 en 327, Badhuis weg 3 en Zuidkade 88 en 90. Deze woningen blijken na een in gesteld onderzoek zodanige gebreken te'vertonen, dat zij ongeschikt zijn ter bewoning en niet meer door het aan brengen van verbeteringen in be woonbare staat zijn te brengen. De hoofdingenieur-directeur van weder opbouw en volkshuisvesting in de provincie Zuid-Holland adviseert op grond van de ingestelde onderzoeken eveneens tot onbewoonbaarverkla ring over te gaan. Verhuur van gedeelte van het ge-1 meentehuis. Door de rijksgebouwen dienst wordt wederom verzocht een gedeelte van het gemeentehuis te mo gen huren. Het betreft hier het ge deelte, dat door de Rijkspolitie wordt gebruikt en dat omvat een vertrek en twee arrestantenlokalen. Bij niet ver lenging van de huur zou de politie dus dakloos worden. met de gemeente mocht werkzaam zyn. Het voormalige café is met de serre tot één smaakvol geheel als café ingericht, voorzien van een royale moderne tapkast. Evenals de voor malige rechtzaal, thans als restau rant in gebruik, is alles in lichte kleu ren uitgevoerd. Voorts is naast het café nog een kleinere zaal ingebruik als vergaderlokaal. Veertigjarig jubileum. Maandag morgen werd ten huize van de heer J. Boot het feit herdacht, dat de heer A. den Hertog veertig jaar geleden te werkgesteld werd bij de scheepswerf De Dageraad. De jubilaris werd in aanwezigheid van zijn gezin eerst toe gesproken door de directeur, de heer Boot Jr., die zijn dank uitbracht voor de prettige samenwerking gedurende ai deze jaren. Speciaal memoreerde hij het feit, dat mdee dank zij de goe de zorg van Den Hertog de tewater latingen zo vlot verliepen. Hierna overhandigde hij een enveloppe met inhoud en aan de echtgenote bloe men. Vervolgens haalde de heer Boot Sr. nog vele oude herinneringen op, waarbij de jubilaris betrokken was geweest. Namens het personeel spra ken de heren B. Bogaard en Van Leersum, terwijl tenslotte de heer D. Stoof sprak namens het kantoorperso neel. Van het personeel ontving de jubilaris nog een pendule. ZEVENHOVEN OPENING NIEUWE CHRISTELIJKE SCHOOL. Onder zeer grote belangstelling heeft de officiële opening plaats ge had van het nieuwe gebouw der Christelijke Nationale school te Ze venhoven. Nadat het bestaande schoolgebouw door de inspecteur van de volksge zondheid was afgekeurd is naast de oude school een fraai modern gebouw verrezen, waarop de schoolvereniging, de architect en de aannemers met recht trots kunnen zijn. De school is door de fa. Van Wen- gerden en Visser' gebouwd naar een ontwerp van óe heer W. Brouwer, ar chitect BNA te Alphen aan den Rijn. De bijeenkomst, die met de officiële opening verband hield, werd gehou den in de oude school en stond onder leiding van de voorzitter der school vereniging, de heer J. Vonk. Deze heette in zijn openingswoord het col lege van b. en w., de architect, de aannemers en andere genodigden wel kom. De bouw van deze oude school is destijds mogelijk geweest dank zij het brengen van persoonlijke financiële offers door hen, die het Christelijk onderwijs voorstonden. Thans ligt de financiering van de schoolgebouw geheel anders. In dit verhand bracht de voorzitter dank aan het gemeentebestuur voor de verleende medewerking en zeide op eenzelfde medewerking te hopen, indien het plan om de oude school als gymnastieklokaal te verbouwen aan de orde zal komen. Een woord van dank richtte hij tenslotte tot het hoofd, van de school, de heer J. Groenewegen, voor het vele werk dat de stichting van de nieuwe school voor deze heeft mede gebracht. Daarna werd een fikn vertoond die een overzicht gaf van de bouw van de nieuwe school. De filmstrip werd, als herinnering aan deze heugelijke opening, door de heer Groenewegen aan het schoolbestuur ten geschenke gegeven. Voor de pauze bracht de voorzitter nog dank aan architect Brouwer en aan de aannemers Van Wengerden en Visser voor het geleverde werk en de voortvarendheid waarmede deze bouw is aangepakt. Toen men weer in het oude gebouw' was teruggekeerd, feliciteerde burge meester Detmers het schoolbestuur met het prachtige schoolgebouw en bood hij namens het gemeentebestuur een fraaie foto van H.M. de Koningin aan. De heer Brouwer, architect, bood het schoolbestuur een nieuwe vlag voor de school aan. Ook ds. Wijnia, gereformeerd pre dikant alhier, wenste het schoolbe stuur geluk met zijn nieuwe school en sprak de hoop uit dat deze school dienstbaar gemaakt zou worden aan God. Vervolgens spraken nog de heer Japenga, oud-schoolhoofd, die de eer ste stoot heeft gegeven om tot de bouw van een nieuwe school te gera ken en de heren Eilander, hoofd der christelijke school te Noorden en Van Zwaard, hoofd der christelijke school te Nieuwkoop. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6