Wethouder Splinter koninklijk onderscheiden Ontslagrecht behoort bij kantonrechter In Sassenheim komen DKW auto's van de lopende band Katholieke onderwijzers overwegen protestgang en boycot van politiek Regionale samenwerking tussen ziekenhuizen bepleit WOENSDAG 4 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 RAPPORT CENTRUM STAATKUNDIGE VORMING En niet bij het arbeidsbureau Dient het onslagreeht zodanig te worden gewijzigd dat de kantonrech ter te beslissen krijgt over de rechts geldigheid van de beëindiging van een dienstbetrekking? Deze vraag wordt besproken in een vandaag ver schenen rapport uitgebracht door een commissie van het Centrum voor Staatkundige Vorming. De conclusie luidt dat berechting van de geschil len ever beëindiging bij de burger lijke rechter (kantonrechter) behoort te berusten en dat dus de desbetref fende bepalingen van het Buitenge woon Besluit Arbeidsverhoudingen zouden kunnen vervallen. Hiermede heeft de commissie een vraagstuk aangeroerd dat van het grootste belang is voor het gehele be drijfsleven. Reeds toen in 1954 een wijziging van het Burgerlijk Wetboek de rechter in zoverre inschakelde, dat deze een schadevergoeding kon toe wijzen indien een der partijen de ar beidsovereenkomst op onredelijke wijize heeft beëindigd, werd van vele kanten de vraag opgeworpen of niet eindelijk de bemoeiingen aan de di recteur van het Gew. Arbeidsbureau konden worden gemist. Schadevergoeding. De situatie is thans zo, dat beëin diging van de arbeidsovereenkomst (voor zover niet gegrond op misdra ging) eerst geschiedt na verkregen toestemming van de directeur van het Gew. Arbeidsbureau die wordt bijge staan door een commissie van advies (werkgevers en werknemers). De wederpartij van degene die „opzegde" mag voor de rechter een schadever goeding vorderen bij kennelijke on- redelijKheid van beëindiging der be trekking. De commissie concludeert dat de rechter die bij de beoordeling van de al of niet onredelijkheid van be ëindiging van een dienstverband som6 geconfronteerd zal worden met aan gelegenheden waarin deskundige voorlichting gewenst is zich dan zou kunnen laten voorlichten door ontslagadvdescommissies. Zo'n com missie zou kunnen bestaan uit de di recteur van het Gew. Arbeidsbureau als voorzitter en een partaire ver tegenwoordiging van werkgevers en werknemers. In het door de commissie voor gestelde systeem neemt, indien een eer partijen de dienstbetrekking op zegt, deze na verloop van de daarvoor gestelde termijn een. einde doch de rechter krijgt de bevoegdheid des- gevorderd deze opzegging nietig te verklaren op grond van onredelijk heid, hetgeen dat tengevolge heeft dat de dienstbetrekking geacht wordt in stand te blijven. Verkorte procedure. In verband met de mogelijkheid, dat het eindvonnis geruime tijd op zich laat wachten zou aan de partij die zich tegen de beëindiging van de dienstbetrekking wenst te verzetten het recht kunnen worden toegekend in een verkorte procedure een veor- pige beslissing omtrent herplaatsing of loonbetaling uit te lokken. Ten aanzien van het deelnemen in de toekomst van publiekrechtelijke bedrijfsorganen aan de bedrijfsrecht- spraak merkt de commissie op dat dit zal kunnen worden voorbereid door aan deze organen voor zover mogelijk de benoeming van de leden van de hierboven bedoelde ontslagadvies commissies toe te vretrouwen. Vorstelijk karweitje Morgen op de Dam Voor de hoofdstad begint de jaar lijkse actie „een heitje voor een kar weitje" morgen op de Dam, waar honderden padvinders en verkenners schriftelijk een schriftelijke opdracht van koningin Juliana zullen ontvan gen, die hun zal worden verstrekt door de directeur van de afdeling onderwijs te Amsterdam. De aard van de te verrichten werk zaamheden blijft een verrassing tot morgenochtend, wanneer omstreeks 9 uur met trommelgeroffel voor alle samengestroomde padvindsters en padvinders het sein gegeven wordt „op karwei gaan!" De K.R.O. zendt omstreeks 8.45 uur i een directe reportage over deze bij eenkomst uit. Kritiek op het georganiseerd overleg Verscheidene afdelingen van de St. Lebuinusvereniging in het aartsbis dom Utrecht (onderdeel van 't katho lieke onderwijzers verbond) hebben in de gisteren in Utrecht gehouden jaarvergadering van die vereniging kritiek geuit op de gang van zaken in het georganiseerd overleg. De voorzitter van de vereniging, de heer J. A. A. Roelants, ihad in zijn openingswoord opgemerkt dat de sa- larislijdensgeschiedenis helaas nog niet ten einde is. Het is z.i. niet te verwonderen dat de onderwijzers da den willen stellen, die naar sprekers mening niet verantwoord maar wel verklaarbaar zijn. De voorzitter zeide voorts dat de vereniging vertrouwt dat bij de onderhandelingen sterke drang op de regering zal worden ge oefend, opdat aan de onzekerheid en ontevredenheid in onderwijskringen een einde zal komen. Dan komt er meer animo voor verscheidene objec ten die direct zijn gericht op het on derwijs, zonder dat men zorgen moet hebben over de strijd om het bestaan. Spreker hoopt dat aan de onderwaar dering een einde zal komen en dat de rust in het onderwijzerskorps zal terugkeren. De afdeling Utredhit stelde voor een landelijke protestvergadering te beleggen en een protestgang te hou den langs die departementsgebouwen waar men zich met onderwijszaken bezig houdt. Het hoofdbestuur van de St. Lebuinusvereniging moet, zo stel de deze afdeling ook voor, middelen voor het voeren van actie gereed heb ben om uiterlijk de eerste juni tot openbare actie te kunnen overgaan. Het hoofdtoestuur zou voorts dienen te onderzoeken of er geen vorm van staking zou kunnen worden toege past. De afdeling Zutphen was er voor dat alle vijftigduizend rooms katho lieke onderwijzers per aangetekende post 'n schrijven aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen zouden zenden en als lid van de KVP en van de KRO zouden bedan ken vanneer van die zijden de actie middelen niet zouden worden onder steund. R.K. ONDERWIJZERS IN DELFT BIJEEN. De St Augustiiïusvereniging, dioce sane vereniging van r.k. onderwijzers ui het bisdom Haarlem, heeft giste ren in Stads Doelen te Delft haar 61ste algemene vergadering gehou den onder leiding van de heer J. A. A. Poncin, die o.a. meedeelde, dat een splitsing in de vereniging, in verband met de nieuwe bisdommen nog niet aan de orde is. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature van de heer Th. Rem merswaal uit Vogelenzang gekozen mej. L. Lutoerti uit Rijswijk, herkozen werd de heer H. B. M. Drost uit Den Haag. De heer J. Haakman uit Bergen werd herkazen in de raad van beheer. De vergadering behandelde verschei dene voorstellen uit de afdelingen. HAARLEMSE BLOEMENMEISJES IN ZUID LIMBURG 23 Charmante Haarlemse bloemen meisjes hebben gisteren .en lente bezoek gebracht aan Zuid Limburg. In Valkenburg boden zij mevrouw de douairière Michiels van Kessenich- Menten, de moeder van de burge meester van Maastricht, een boeket bloemen aan ter gelegenheid van haar 80ste verjaardag. De commissaris der koningin in Limburg en mevr. Hou- ben waren daarbij aanwezig. Ook hebben zij bloemen uitgedeeld aan de zieken in het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht en aan voor bijgangers in het centrum van de stad. Om acht uur 's avonds werden de bloemenmeisjes zelf verrast met een muzikale hulde bij hotel Domi- nicain door de koninklijke harmonie van Maastricht. Vandaag vertrokken zij naar Duitsland. Feestelijke gebeurtenis in Noorden Zaterdag is ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag de wethouder van de gemeente Nieuwkoop, de heer S. Splinter, koninklijk onderscheiden met de ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, in goud. Burgemeester M. P. v. d. Weyden zei, dat 70 jaar de leeftijd is van de sterken en dat het wel eens goed is, om bij zo'n mijlpaal verschillende dingen nog eens de revue te laten passeren. Vele jaren voorzitter van de K.V.P. en voorzitter van het Wit Gele Kruis en voor een groot deel is het aan hem te danken, dat het wijk- gebouw er gekomen is. Ook is hij bestuurslid geweest van de R.K. Rij- wielherstellersbond en sinds 1918 lid MOTORRIJDER DODELIJK VERONGELUKT De 30-jarige H. Wiggers uit Doetin- chem is dinsdagmorgen in het Wil- helminaziekenhuis overleden aan ver wondingen, die hij maandagmorgen bij een verkeersongeval had opge lopen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. W. reed met zijn motor op de Ter- borgseweg in de richting Terborg en wilde een auto, bestuurd door P. uit Doetinchem, op een recht weggedeelte inhalen, juist toen de automobilist linksaf wilde slaan. De motorrijder botste tegen de linkerzijde van de wagen en had o.m. een hersenschud ding en een schedelbasisfractuur. van de gemeenteraad en vanaf 1945 wethouder van de gemeente, waaraan hij vele keren als loco-burgemeester zijn beste krachten gegeven heeft. Spreker kenschetste de heer Splin ter als een man die grote verant woordelijkheid gedragen heeft voor een belangrijke volksgroep. Het ver heugde hem dan ook zeer, dat het de koningin behaagd had om hem de ere medaille, verbonden aan de Or de van Oranje Nassau in goud toe te kennen. Na het opspelden van de medaille feiciteerde spreker de heer Splinter en zijn familie met deze ho- Burgemeester M. P. v. d. Weyden spelt de wethouder de medaille op Foto: Rui terman. ge onderscheiding en sprak de hoop uit, dat hij nog lange jaren in goede gezondheid de onderscheiding zou mogen dragen. De heer Splinter sprak een woord van dank en was van mening, dat hij wel zijn best gedaan had, maar dat hij deze onderscheiding niet verdiend had. Vooral op gebied van „superspecialisten" Samenwerking tussen ziekenhui zen, ook van die, welke niet op de zelfde godsdienstige of levensbeschou welijke grondslag staan, is op ver schillende gebieden gewenst en ook moigelijk. Dit wordt opgemerkt in het eerste rapport dat een subcommissie van de commissie ziekenhuisvraag stukken (enige jaren geleden door de minister van Sociale Zaken inge steld) thans heeft uitgebracht. Het rapport draagt nog een voorlopig ka rakter. Volgens de subcommissie zal de sa menwerking regionaal moeten wor den opgebouwd. Deze regionen be horen niet samen te vallen met de MGR. VAN DER TUYN BEDIEND De toestand van mgr. Van der Tuyn, oud-deken van Den Haag en oud secretaris van het bisdom Haarlem, is zorgwekkend tengevolge van een apoplexie. Hij verblijft in het katho lieke ziekenhuis van Tilburg, waar rector Damen hem Eerste Paasdag de Sacramenten der Stervenden heeft toegediend. Mgr. Van der Tuyn, die in 1953 in emeritaat te Hilvarenbeek ging, werd onmiddellijk na zijn priesterwijding benoemd tot secretaris van het bisdom Haarlem. Na enige jaren pastoor te zijn geweeest te Heemstede, werd hij in 1938 deken van Den Haag tot 1953. Van 19'6 tot 1953 was hij rector van het Maria-gesticht te Den Haag. Intern, interesse „dag van Jansen" Voor het Jansen-congres in Hertme, gemeente Borne op 16 juni a.s. heb ben zich op dit ogenblik 2 Johnsons uit Amerika, 5 janssen uit België en 3 Jensen uit Denemarken aangemeld; 13 burgemeesters uit Nederland zul len eveneens te gast zijn op deze eerste nationale naamdag. De stichting voor het fokkerij - wezen bij de pluimveehouderij te De Bilt die op een terrein aan ae Zonneoordlaan te Ede een toetsbedrijf zou inrichten waarop kippenrassen op vitaliteit, produktiviteit etc. onder zocht zouden worden, heeft besloten dit bedrijf niet te Ede, doch te Putten te vestigen. De gemeenteraad van Ede had in oktober een terrein in erfpacht ge geven maar Gedeputeerde Staten van Gelderland weigerden hun goedkeu ring, daar zij o.m. vreesden, dat de bedrijfsvestiging tot aantasting van een waardevol natuurgebied zou leiden. Wel probeerden B. en W. van Ede de bezwaren te weerleggen. Zij ver zochten alsnog goedkeuring van het raadsbesluit, maar het antwoord van gedeputeerden laat zo lang op zich wachten, dat de stichting om redenen van tijd naar een geschikt terreir» elders heeft moeten omzien. Ongeschoolde arbeiders leren het vak In Sassenheim, even terzijde van de grote weg naar Amsterdam, stond jarenlang de zwarte, verwaarloosde en sombere fabriek, waarop in grote letters de woorden Rhenania Buizen waren te lezen. Sinds kort heeft die fabriek te Sassenheim een kleurig en fleurig aanzien gekregen en groene neonletter schrijven er „Hart Nib- brig en Greeve" tegen de avondhe mel, met de drie magische, grote let ters „DKW". Op het grote stuk kool- as-terrein erachter staan tientallen auto's splinternieuwe DKW's, met plastic vernis besloten tegen de in vloeden van het weer. En die DKW's worden daar in de lichte, wit en geel gesausde, warme hallen van deze volkomen omgetoverde fabriek, door Nederlandse handen in elkaar gezet. Na zo veel andere merken, die profijt wilden trekken van de gun stige clausules in het Hollandse in- voerrecht-stelsel, is ook D.K.W. er toe overgegaan, de voor Holland be stemde wagens niet kant en klaar, maar in afgewerkte onderdelen over de grens te sturen. En de D.K.W.- importrice, de Haagse firma Hart Nibbrig en Greeve, stemde met dit plan maar al te graag in. In Sassen heim vond zij de oude buizenfabriek, waar men kniediep door de modder moest waden. Zij legde er een beton nen vloer in, zandstraalde dak en wanden, bracht er frisse moderne kleuren in aan, bouwde een kantoor, en startte nu een kleine twee maan den geleden met de assemblage van de eerste in onderdelen per spoor aangevoerde D.K.W.'s. Personeel? De mannen, die door het verdwijnen van de buizenfabriek werkloos waren geworden, konden meteen bij de nieuwe eigenaresse in dienst treden, een technicus, de Duit ser A. G. Karl van de D.K.W.-fabriek in Duitsland, zorgde voor hun op leiding en hun scholing. Vanzelf bleek, welke arbeiders van nature voor de verschillende soorten werk geschikt waren en zo kwam men on der het ongeveer 30 man personeel al spoedig tot een werkverdeling. Het was maar een bescheiden be gin. Eerst enkele wagens als proef, toen meer het werk ging vlotter, de arbeiders raakten ermee ver trouwd. En nu nog maar beschei den zes complete wagens per dag, waarvoor de klaargemaakte carros serieën en het chasis, de motor en de transmissie plus de wielen in onder delen per trein worden aangevoerd. Ingewikkeld. De invoerrechten en de belasting, die op een compleet ingevoerde auto worden geheven, maken deel uit van een uitermate ingewikkelde materie. Maar een ding is zeker: men betaalt daarop maar liefst 45 procent! En als men de wagen in onderdelen over de grens laat komen en ze hier in Nederland in elkaar zet, scheelt dat heel wat. Bovendien bezorgt men Nederlandse handen werk. Zo kwam het plan tot stand, en zo vonden de plannen uitvoering. Directeur van de nieuwe fabriek werd de heer W. C. A. Alberda van Ekenstein en sa men met de Duitser Karl zette hij een systeem op poten. Achter in de fabriek wordep op een lopende band de chassis neerge legd en over een afstand van enkele tientalleA meters wordt hierop zorg vuldig en met dubbele controle on derdeel voor onderdeel aangebracht, van veerbouten tot complete moto ren, van bumpers tot de klaarge maakte carrosserie, die aan een elek trische takel op het onderstel wordt neergelaten. Dan is de wagen klaar en wordt zij van de band gereden. Echter niet voor lang staat ze op de grond, want de volgende fase is de hefbrug, omringd door meetappara tuur. Daar wordt de glanzende D.K. W. geheel gecontroleerd, om dan ge poetst en gestoft naar de verzend- ruiimte te worden geduwd. Is de voorraad op een moment te groot, dan gaan die glanzende auto mobieltjes in een beschermende laag van plastic vernis en vinden ze voor een dag of wat een plaatsje buiten, wachtend op hun beurt om door de dealers uit het gehele land wegge haald te worden. Efficient. Efficient zit het fabriekje in el kaar: eerst de magazijn- en vóórmon tage-afdeling, waar bumpers en ban den worden gemonteerd. Dan de as semblagehal, de was-inrichting, de na-controle-brug en het stel gewel dig grote haljen, waar de voor ver zending gerede D.K.W.'s naast de naamgenoten, motorwielen. en scoo ters komen te staan en naast de vele duizenden Berini-bromfietsen, waar van Hart Nibbrig en Greeve ook de vertegenwoordiging heeft, maar waaraan niets geassembleerd behoeft te worden. Er komt nog een uitbreiding: een spuitbox en droogcabine, om even tuele beschadigingen te kunnen weg werken, en in de toekomst ook om autodaken in speciaal gevraagde kleuren te spuiten; dan hoopt men de assemblage-capaciteit uit te brei den, voorlopig tot tien per dag en dan hoopt men ook met eigen vrach- wagens de wagen-delen uit Duitsland te halen, om niet afhankelijk te zijn van de frequentie en het laadvermo gen van de treinen. Aan de drie mo dellen, die in Sassenheim geassem- beerd worden de Standaard, de Coupé, de Hardtop wordt binnen kort de nieuwe vierdeurs-D.KLW. toe gevoegd. Alleen banden en accu's worden uit Nederland betrokken. De DKW-assemblage is niet spec taculair en ieder van ons zou direct grotere bedrijven in deze bedrijfs tak kunnen aanwijzen. Maar deze nieuwe fabriek is een uitbreiding van deze zo belangrijke automobiel- nijverheid, en bovendien is dit ervan zo sympathiek, dat hier enkele tien tallen arbeiders, die ander werkloos of tijdelijk zonder werk waren ge raakt, een nieuw vak leren. En beide de uitbreiding van Hollandse as semblage-capaciteit èn de omscho ling tot vaklieden zijn redenen om respect te hebben. provinciale indeling, omdat de gren zen van ziekenhuisrayons en de pro vinciale grenzen niet dezelfde zyn. Voorts zal de samenwerking op basis van vrijwilligheid tot stand moeten komen en niet straf gereglemen teerd moeten zijn. Er is volgens het rapport één ter rein, waarop de samenwerking niet alleen gewenst is, doch bepaald onver mijdelijk moet worden geacht, n.l. het gebruik, diat de ziekenhuizen moeten maken van de diensten der „super specialisten". Het beperkte aantal van deze su per-specialisten enerzijds, de veelal kostbare outillage, waarvan zij ge bruik moeten maken anderzijds, ma ken het naar het oordeel van de sub commissie onmogelijk in elk zie kenhuis over alle medische noodzake lijke mogelijkheden te beschikken. Hier zullen de ziekenhuizen elkaar ter zijde moeten staan en gezamenlijk van de beschikbare mogelijkheden gebruik moeten maken. De subcommissie heeft nagegaan, welke superspecialisten voor 'n der gelijke werkwijze primair in aanmer king kexmen. Zij noemt deze in het rapport. Géén miljoenenplan in Zandvoort Volgens een raadsbesluit van 24 januari heeft de gemeente Zandvoort aan de stichting recreatie-oord Zand voort tot 31 december 1956 optie ver leend op de voor de Zeestraat gelegen terreinen in het wederopbouwplan bestemd voor het zgn. boulevard centrum. Als voorwaarde werd o.a. gesteld, dat de stichting eenmaal per kwartaal de gemeenteraad moet inlichten over het stadium waarin de plannen zich bevinden. In het dezer dagen ontvangen rap port over het eerste kwartaal deelt het stichtingsbestuur mede, dat het na ampele overwegingen tot het be sluit is gekomen, dat het plan Wijde- veld-Wils dat op een grotere ter reinoppervlakte is gebaseerd op het door de raad in optie gegeven terrein, ook niet meer in bescheiden vorm tot uitvoering zal kunnen wor den gebracht. Voorts is de stichting van mening dat een opdracht aan dezelfde archi tecten voor een nieuw iplan onge wenst is, daar het oude plan een te grote invloed op de nieuwe conceptie zou gaan uitoefenen. De stichting is in contact getreden met de architecten Lucas en Nie- meyer te Voorburg, die vóór 1 juli de schetsplannen voor het boulevard centrum gereed zullen hebben. Tenslotte deelt de stichting mede, van mening te zijn, dat het plan Wijdeveld-WiLs in een verdere toe komst wellicht toch tot realisering kan komen. Ook daarom acht zij hot onjuist, het nieuwe plan door dezelfde architecten te doen ontwerpen. HEIDEBRAND BIJ LUNTEREN Een felle brand heeft dinsdagmid dag in de omgeving van de Immen- weg te Lunteren ongeveer vier hec tare dennenbos en heide in as gelegd. Tankwagens en nevelspuiten uit Lunteren en Ede, alsmede een groep van de bosbrandweer slaagden er slechts op het laatste ogenblik in enkele villa's ter plaatse voor ver woesting te behoeden. Waardoor de brand is ontstaan is niet bekend.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5