E WEET.... OMGEVING WOENSDAG 4 APRIL 1956 DE LEIDS* r. EERSTE BI.AD PAGINA 3 GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Nu de winter definitief naar het schijnt het veld voor de lente heeft moeten ruimen en de activiteit als gevolg hiervan in diverse bedrijfs takken toenam, daalde over de periode van 19 t/m 24 maart 1956 het aanbod in belangrijke mate n.l. van 350 tot 260, t.w. 235 als geheel werk loos ingeschrevenen en 25 bij objec ten voor aanvullende werken ge plaatsten. Vooral in de bouwsector en de landbouw breidde de bedrij vigheid zien aanzienlijk uit. Een vergelijking met het overeen komstige tijdstip in 1953, 1954 en 1955 wijst uit, dat het aahbodicijfer per 24 maart j.i. bezien uit het oog punt van de arbeidsmarkt, ongemeen gunstig afsteekt bij die van genoem de jaren. De voordelige verschillen bedragen n.l. resp. 1645, 890 en 325. Nog duidelijker treedt de bij uit stek gunstige conjunctuursgesteld heid naar voren wanneer een nadere analyse van het cijfer 260 gemaakt wordt. De analysering levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid 130, seizoenwerkloosüieid 45, overige vor men van werkloosheid 5, minder ge- sdhikten w.o. 80 mindervaliden 80. Tenslotte kan nog gewezen worden op het relatief grote verschil ten op zichte van vorig jaar, dat optreedt bij vergelijking van het aantal bij op- jecten voor aanvullende werken ge plaatsten, t.w. 24 maart 1955 100 per sonen en 24 miaart 1956 25 personen. Het behoeft vrijwel geen commentaar dat, mu de arbeidsmarkt een tekort vertoont getracht wordt, indien mo gelijk, elke nog tot normale arbeid geschikte werknemers in het arbeids proces te doen opnemen. De resulta ten mogen zeer bevredigend worden genoemd. De5 vraag steeg opnieuw, n.l. van 355 tot 380 en had ruim 40% be trekking op jeugdigen, 15 tot en met 18 jaar. In vrijwel alle sectoren van het bedrijfsleven bestaat goede tot ruime plaatsingsmogelijkheden. In enkele bedrijfstakken is een tekort merkbaar. Jeugdbemiddeling. Het aanbod is vrijwel nihil, de vraag is zeer aanzienlijk en beliep op 24 maart j.l. 145. Het tekort aan jeugdigen vormt een probleem, dat aan de jeugdbemiddeling hoge eisen stelt en zeer veel stuurmanskunst vraagt. Lichtpunten vormen de steeds rauwer wordende samenwerking met de diverse onderwijsinstellingen en het contact met de reeds in het ar beidsproces opgenomen jongelui (na zorg spreekuur vrijdag 7—8 uur). Draagt eerstgenoemde een preventief karakter, het tweede zou men een verzorgend karakter kunnen toeken nen. Beide aspecten dragen in ieder geval bij tot vorming van een juister begrip omtrent de problematiek waarmede de huidige jeugd en de werkgevers te kampen hebben, het geen van niet te onderschatten be lang is. Vrouwenbemiddeling. Het geregistreerde aanbod van vrouwelijke arbeidskrachten onder ging geen wijziging en beliep op 24 maar j.l. 715. Ook de vraag bleef vrij wel gelijk en bedroeg 3'60. Van dit aantal hadd'en 150 aanvragen betrek king op jeugdigen, 15 tot en met 18 jaar. In diverse bedrijfstakken o.a. ac textielindustrie, de kledingindus trie, de huishouding en het winkelbe drijf bestaat een permanent tekort. HILLEG0M Zilveren kloosterjubilea Don derdag 5 april herdenken de eer waarde zusters M. Albertino, hoofd van de kleuterschool en M. Assymp- tio, onderwijzeres aan dezelfde school in de St. Josephparochie, hun 25-jarig kloosterjubileum. Er is des morgens in de kapel van het klooster in het St. Theresiahuis een H. Mis tot hun intentie en des avonds is er gelegenheid om geluk wensen aan te bieden. Geboren: Helene Gerardine Marie dr van H J. Stevens en H. C. M. van Gennip. Bernadette Maria Anna dr van C. P. de Groot en A. M. M. Ruig- rok. Ondertrouwd: G. van Rhee en M. Pijpers. J. P. Teeuwen en A. J. Lom- merse. J. J. M. van der Weijden en A. C. J. van Beelen. J. A. J. Berk en G. J. Warmerdam. Overleden: J. M. Weijers wed. van J. Pieters vr 87 jr. Chr. Wolfson m, 54 jr. DE KWAKEL K.D.O.Geinburgia 22. Het Is het eerste elftal niet gelukt één van de laatste wedstrijden van deze com petitie in volle winst om te zetten, hoewel een kleine zege niet onver diend was geweest. Na aftrap aan beide zijden enig terrein verkennen en dan wordt het spel al snel leven diger en sneller, maar doelpunten blijven nog uit. Na 15 minuten spelen is het middenvoor Sitvast die de bal krijgt toegespeeld en door een mooi schot K.D.O. de leiding geeft 10. Geinburgia trekt ten aanval, doch de achterhoede van K.D.O. weet van geen wijken, en het zijn vooral W. Voorn en R. Egberts, die hun manne tje goed weten te staan. Na 25 minu ten spelen trekken de K.D.O.-ers weer ten aanval en weet K.D.O. zijn voorsprong te vergroten door een doelpunt van de linksbuiten Co Zaal (20). Het spel golft over en weer en er is van aardig voetbal te ge nieten. 5 Minuten-voor half time weet Geinburgia na een snelle aanval het K.D.O.-heiligdom te doorboren en wordt de stand 21, met welke stand de rust werd ingegaan. Na de thee hetzelfde spelbeeld als voor de rust met K.D.O. iets meer in de aanval. Er waren nog 15 minuten te spelen, toen een Geinburgiaman was doorgebroken. Deze werd in het strafschop gebied op ongeoorloofde wijze aangevallen en de penalty, zeer terecht toegewezen, werd benut 22. Nu werd het een wedloop om de over winning, doch gedoelpunt werd er niet meer. Uitvoering „St. Genesius". In de zeer goed gevulde zaal van Leenders heeft „St. Genesius" 2e Paasdag een zeer geslaagde uitvoering gegeven. Uitgevoerd werd het toneelspel in 3 bedrijven „De terugkeer van Suuske Perdaems" door Ko Peters. Regisseur P. de Jong opende deze avond. Het stuk werd op 'n enkele uitzondering na zeer goed ten tonele gebracht en vooral de rollen van Miebeth de huis houdster (mevr. Meijer-de Jong) en Suuske Perdaems (Th. Hogenboom) werden op zeer goede wijze vertojkt. Het publiek genoot van het mooie spel. Menig keer werd er uitbundig gelachen om de praatgrage en nieuws gierige Miebeth, om de komische veldwachter, en om de mooie ge zegdes van Suuske. Ook zag men menig keer de toehoorders een traan wegpinken, als het spel een meer dramatische kant kreeg. Het toneel was keurig verzorgd, en de grime was goed. Kapelaan Laan dankte na afloop de regisseur en spelers voor het ge- bodene en hoopte, dat het stuk nog eenmaal opgevoerd zal worden. Het ligt wel in de bedoeling van het be stuur om dit nog eenmaal te doen, doch omtrent de datum is nog niets bekend. „Genesius" kan op een zeer geslaagde avond terug zien. NIEUM00P De geringe animo bij de vóór-ver- koop van toegangskaarten voor de uitvoering van het Ned. Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel, wekte angstige vermoedens op, dat deze avond op een volslagen fiasco zou uitlopen bij gebrek aan belang stelling. Gelukkig bleek deze vrees ongegrond, want ofschoon in de grote zaal van het parochiehuis de voorste rijen onbezet bleven, waren er toch wel 150 belangstellenden, die van deze éénmaal geboden gelegenheid om eens kennis te maken met iets, dat nu eens echt „kunst" genoemd kan worden, hebben geprofiteerd. Beschamend mag voorzeker genoemd worden, dat we onder de aanwezigen slechts een betrekkelijk gering aan tal van onze eigen geloofsgenoten konden opmerken. Zou het dan toch waar zijn dat onze katholieke platte landers wel voelen voor allerlei op pervlakkig vermaak, maar nog niet rijp zijn voor genoegens, die op een hoger cultureel niveau liggen? De wegblijvers met het excuus, wij heb ben toch geen verstand van muziek, kunnen er zeker spijt van hebben, want alle aanwezigen (en daarvan heeft het merendeel in zijn leven voor het eerst een dergelijke uitvoering meegemaakt) hadden na afloop maar één woord, het was prachtig. Zo iets schoons moesten we in Nieuwkoop meer kunnen beleven. Nadat de heer A. Voorn met een kort woord de gasten had verwel komd, werd onmiddellijk begonnen met een juichend „Sanctus" van Cle mens non Papa. Reeds direct kon men constateren, dat de zaal het prachtige geluid van het koor uitstekend weer gaf. Het zeer gevoelige „Avondgebed" op tekst van Jac. Revius en bewerkt door Felix de Nobel en een tweetal bewerkingen van dezelfde uit Vale rius gedenkklank, vormden de ern stige inleiding. Vervolgd werd met het effectvolle „Echo lied" en het be kende „Serenade van een lansknecht" beide van Orlando di Lasso. Onder de nummers, die volgden, waardeerde men vanzelf sprekend speciaal het „Ave Verum" van Mo zart en „Den Uil" van ALph. Diepen- brock, alsmede een drietal negro spirituals, bewerkt door de dirigent. Tot slot werden nog een viertal volksliedjes gezongen, zoals het leuke Vlaamse „Kwezelken". De vaak geestige uitleg, die de diri gent van de verschillende nummers gaf, droeg er veel toe bij om deze beter te begrijpen. Het publiek was gul in zijn applaus en bij het slot bracht men staande koor en leider een uitbundige ovatie, waaraan geen eind kwam. Als toegift gaf de heer de Nobel dan ook spon taan een tweetal liederen o.a. een dat allen kenden, „Ik heb mijn wagen volgeladen". En toen was het, voor een ieder nog veel te gauw, afgelopen. Het I dankwoord van de heer Voorn werd door allen dubbel onderstreept, maar zijn wens, dat we het Kamerkoor hier nog eens vaker hopen te horen, zal voorlopig wel een „vrome" wens blijven. resp. twee van de r.k. meisjesschool, twee van de christelijke school en twee van de r.k. jongensschool," en spelde de insigne op, waarna aan ruim 100 nieuwe leden eveneens de insignes werden uitgereikt. Het was deze spr. een vreugde te magen zien dat het comité der natuurwacht in Voorhout zo meeleeft met de jonge leden. Hij wees de kinderen op de verantwoordelijke taak, welke zij nu hebben om de natuur te beschermen. Zelf een voorbeeld geven. De spreker, deed dit op een dergelijke wijze, dat hij een aandachtig gehoor had. O m. werden ook de resultaten van het bloembollen broeien bewonderd. Door ae strenge winter was er veel van mislukt. Evenwel werden prijzen toegekend aan 1. Fie Warmerdam,, Jac. var Beierenweg; 2. Ans van dei- Geer, dr., en 3. Piet v. d. Salm. De heer H. C. v. Wieringen dankte vervolgens de vele ouders, welke aanwe.vg waren. Eveneens leden van de gemeenteraad e.a. De kinderen werd dank gebracht voor het vele voeder, dat zij naar de scholen had den meegebracht, voor de stervende vogels in de afgelopen winter. Een volgende maal zullen enkele films vertoond worden door de heren War- menhoven en Hoek welke zij in de eigelopen winter van deze vogels etc. hebben gemaakt. WASSENAAR Geboren: Bartholomeus W. H., zn van J. E. van den Berg en C. B. W. van Rijn; Pi eter A. C., zn van J. W. Josephus Jitta en J. C. M. van Mar ie; Baldine A. C. dr van B. Henny en M. Kolff; Berend R. E. zn van E. H. Aalders en L. G. Boot; Cornells J. zn van A. Kraaij en A. A. van Herwij nen; Saskia, dr van C. Theil en A. van der Kooij; Irmina E. dr van W. L. Vogels en E. Kuilder. Ondertrouwd: G. Bakker en J. H. Schouten; J. van Oldenborgh en R. D. D. Volz; G. J. L. Renoult en J. A. Volz; J. J. van Egmond en M. E. Draaijer; C. P. G. van Gurp en M. B. P. J. Arendsen; T. L. van der Ham en U. M. J. Blom; J. J. M. van der Wateren en H. J. Cras. Getrouwd: L. Masurel en E. M. Gras; N. W. Noordover en C. A. E. Altorf; J. P. Bosman en P. M. J. Westgeest; J. H. Heerens en M. H. M. H. Hoogenbosch; U. van der Meu- len en C. C. M. Knynenburg; H. Zwijnenburg en H. A. van Werven; W. P. de Bruijn en J. T. G. Vermeu len. Overleden: Lizette M. Hellemans 83 jr; Johannes van der Lelij 83 jr; Helena Johanna Grevers 78 jr; Adria- na C. van Geest, 77 jr; Jannetje Ko- nings 82 jr; Hendrina J. van Vliet 84 jaar. Z0ETERMEER Geb.: Arie, zn van H. v. d. Eist en W. B. Reijm; Johannes, zn van R. A. Roos en D. de Ruiter; Jacobus C. M., zn van J. G. Opdam en M. C. Zandbergen. Ondertr.: Th. in 't Veen 22 j. en H. Molenaar 19 j.; St. J. Brouwers 28 j. en M. J. Knieppers 28 j. Hank politiek door prof dr. G. M. Verrijn Stuart. Uitg. Mij v/h G. Del wel. Den Haag. Verschenen is thans de zevende druk van het tweede deel van het boek van prof. Verrijn Stuart „Geld, crediet en bankwezen". Het eerste deel handelt over de grote rol, wel ke geld en crediet spelen in het eco nomische leven; het tweede deel gaat tot in bijzonderheden over de banken, die bij het crediet verkeer een belangrijke functie vervullen. Uit het feit, dat het werk z'n zeven de druk reeds beleeft, valt af te lei den, dat het een zeer vaak geraad pleegde vraagbaak is voor allen, die iets met geld en credietwezen te maken hebben. Tevens is het her drukken een gerede aanleiding om het boek up to date te houden, voor zover dat mogelijk is. Van een man als prof. Verrijn Stuart zal men geen populair werkje verwachten; dat is het ook niet; het is een studieboek, dat de politiek der banken aan alle kanten belicht en do diverse opvat tingen aan critiek onderwerpt. Een literatuurlijst wijst de weg aan hen, die wensen in te gaan op diverse de tailpunten, terwijl een uitgebreid re gister het naslaan vergemakkelijkt. Met deel I is „Bankpolitiek" een standdaardwerk in z'n sooort. Sextet van het Hemelrijk door Franz Herwig. Uit gave „Zonnewijzerserie", Spectrum, Utrecht. Velen zullen de herdruk in goed kope uitgave van dit kostelijke staal tje pure Duitse romantiek met ge juich begroeten. Een stadje, muziek en mooie meisjes vormen de achter grond van deze charmante liefdesge schiedenis, waar de moeilijkheden nooit onoplosbaar zijn en waar zelfs de „boze" mensen zich „hemels" ge dragen. Een boekje voor een zonnige lentedag om te dromen, hoe heerlijk de wereld wel zou kunnen zijn. Zeven eeuwen Katholieke poezië. Samensteller Anton van Duinkerken. Uitgave „Zonnewijzerserie", Spec trum, Utrecht. De „Zonnewijzerserie" heeft al heel wat bloemlezingen aan Anton van Duinkerken te danken en ook deze is weer een waardige bijdrage tot het streven, de schone letteren meer algemeen bekend te maken. In samenwerking met Letteren-stu- denten van de Nijmeegse universi teit heeft Van Duinkerken een ge slaagde selectie toegepast.op de over vloed van gedachten, die katholieke WEET U HET OOK NIET VOORHOUT VOORHOUT'S JEUGDNATUUR- WACHT GROEIDE. Het was gisteravond voor Voor- hout's Jeugdnatuurwacht een prettige avond, welke door het comité was georganiseerd in de grote zaal van het Parochiehuis. Ongeveer 290 kinderen van de hoogste klassen, waren bijeen gekomen, ruim de helft om geïnstal leerd te worden als werkend lid en ook om een drie-tal natuurfilms te bezichtigen. Door welwillende mede werking van broeder Thomas van de bisschoppelijke Nijverheidsschool kon men het „Leven der bijen", „Vogel leven in Friesland" en „Wolspinne rijen" bezichtigen. De heer Voorhoeve van Voorburg installeerde bij wijze van voorbeeld een zes-tal a.s. jeugdnatuurwachters', Vraag Abonnee: Er zit een roest vlek in mijn servet. Wat kan ik doen? Antwoord: de stof over een kopje met heet water gespannen houden; de plek aantippen met zuringzout, waarna u direct de plek behandelt met wolblank. De ontstane bruine vlek onmiddellijk naspoelen met schoon water. Eventueel nog een keer bleken in wolblank. Vraag P: Kan men fluiten leren met de mond of ligt het aan de vorm van de mond of men dat kan. Antwoord: hoofdzakelijk aan dé vorm hoe men de lippen houdt, ter wijl van onschatbare waarde is het feit of men beschikt over een behoor lijk stel tanden. Een bezitter van een kunstgebit kan n.l. niet fluiten als hy of zij dat gebit uit de mond neemt. Vraag P: Hoe kan men vette haring net zo zacht van smaak maken als men ze in de winkel koopt? Antwoord: door ze even in de melk te leggen, wordt de smaak zachter. 2) Mag men paling uit de hand eten? Antwoord: in gezelschap uiteraard niet, hoewel het een hele toer is om het velletje er af te krijgen met vork en mes. 3) Waarom eet men oliebollen met oudejaar? Antwoord: dit houdt verband met de germaanse offeranden voor het wasdom van de akker of de vrucht baarheid. Voor het Christendom zijn intreden deed bakte men in deze streken reeds koeken. In Friesland en Groningerland hebben deze enige tijd de vorm gehad van een vrouw, vandaar de naam „olie wieven" (ou de wijven) voor het huidige nieuw- .1 aarsgebak aldaar. In Twente spreekt men b.v. van „hen koken gaan" en eet ook koeken (stoeten). Zo zijn ook de oliebollen een vorm van of ferkoeken in de door de eeuwen heen (invoer van sukade e.d.) gewijzigde vorm. 4) Vermindert de voedingswaarde van een „groen" gekookt ei? Antwoord; ja, niet alleen van „groen" gekookte eieren vermindert de voedingswaarde, maar van alles wat lang kookt. Denk echter niet dat de voedingswaarde van de „groen" gekookte eitjes geheel verdwenen is. Abonnee. Mijn kippen zijn van achteren geheel kaal, is hieraan nog wat te doen? Antwoord: De vraag is maar of de veren zyn uitgevallen of uitgepikt. Het is ons niet mogelijk van hier uit dit te kunnen beoordelen. Wij raden u aan even met een kip naar een dierenarts te gaan, deze zal u onge twijfeld het jjuiste antwoord kunnen geven. Vraag: Kan men bloedvlekken in lingerie, die donker zijn geworden doordat ze zonder te weken in heet sop zijn gedaan, nog uit het goed krij. gen? Antwoord: het is wel te proberen door de vlek eerst te weken in water, dan wassen in sop en daarna bleken met bleekwater, wolblank of water- peroxyde. S.v.p. geen 5 vragen op één (nog wel héél klein velletje papier). Vraag inzake arbeidsduur in een zelfbedieningszaak. Antwoord: Dergelijke vragen kun nen wij niet beantwoorden; dat hangt van te veel factoren af. Wat uw andere vraag betreft: in 't alge meen mag er wel gewerkt worden op de halve vrije dagen in de week vóór Pasen en in de week na Pasen. Vraag v. L. te K. inzake vacantic en snipperdagen. Antwoord: Voor het uitzoeken van dergelijke kwesties kunt zich beter tot uw vakbond richten. Deze kan de kwestie individueel behandelen; zo in 't algemeen is zo'n vraag niet te beantwoorden. Vraag H. te R. inzake uitkering Al gemene Ouderdomsvoorziening voor gehuwden. Antwoord: Wanneer de man 65 jaar is geworden krijgt hij krachtens de zo juist door de Tweede Kamer aanvaarde regeling een uitkering voor gehuwden nl. 1338.— oer jaar, ook al is de vrouw nog ge<v 15 jaar. Vraag W. V. Worden er ook vak bladen uitgegeven voor de handel in luxe en huishoudelijke artikelen. And woord: stel u hiervoor in ver binding met de uitgeversmaatschap pij C. Misset te Doetinchem. Vraag H. v. D.: Heeft de maan in vloed gehad op de laatste vorstpe riode en de ingetreden dooi? Had zij ook invloed op de stormramp van 1 februari 1953? Antwoord: Enige invloed van de maan op het weer is nooit aange toond (de maan gaat elke winter de zelfde gang; of het vriest of dooit, hangt van heel andere factoren af). Wel had de maan de hand in de stormvloed van 1 februari 1953; zij veroorzaakt immers het verschijnsel van eb en vloed, met springvloeden om de 14 dagen. Op 1 februari 1953 viel zo'n springvloed samen met de ongekend hevige storm uit het noord westen. Wind en maan werkten dusl samen. Vraag C. W. L.: Ik ben Weduwe, mijn man is 10 jaar geleden overle- dichters gedurende 7 eeuwen in vers- imaat vorm gegeven hebben. De Middeleeuwen zijn rijk aan anotaties voorzien en op voorzichtige wijze is hier en daar van de oorspronkelijke tekst afgeweken, omdat de bloem lezing geen studie-object beoogt te zijn. Een uitgave, die velen zal aan spreken. Morgen zal ik huilen, door Lilian Roth, uitgave Pax, Den Haag. De derde Nederlandse druk in 2 jaar van deze „biecht", die een Ame rikaanse filmster geschreven heeft over het deel van haar leven, dat verduisterd werd door stromen alco hol. Het is altijd moeilyk na te gaan, waar de zuiverheid van een „open bare biecht" eindigt en de sensatie begint. Amerika heeft de laatste ja ren vele „biechten" zien verschijnen meestal met groot commercieel succes doch we geloven, dat het boek van Lilian Roth een overwe gend eerlijke intentie uitademt. Voor rijpere lezers en wellicht voor hen, die nauw bij het vraagstuk van het alcoholisme betrokken zijn. Het boek is verluchtigd met illustraties uit de film „Het rijk der schadu wen", dat op deze roman gebaseerd Apulië, het witte Italië door dr. L. v. Egeraat uitgave „De Torenlaan", Assen. Dr. Van Egeraat is voor touristisch Nederland sinds lang geen onbeken de meer, want reeds verschillende interesante reisgidsen zijn van zijn hand verschenen. Vooral Italië heeft zijn belangstelling en thans heeft hij een prettig geschreven gids over Apulië, de hiel van de Italiaanse „Laars" het licht doen zien. Met fraaie illustraties en overzichtelijke tekst een leerzame en gezellige gids voor hen, die vakantieplannen op stapel gaan zetten. den, en ontvang nu van „Drees" j 65,00 per maand Is in dit bedrag de weduwerente reeds inbegrepen? Antwoord: ja. De uitkering aan een alleenstaand persoon bedraagt in uw gemeente (kom) 57.00 per maand. Aangezien u 65.00 ontvangt, is met weduwerente reeds rekening gehou den. Van uw uitkering is reeds 1,50 ingehouden voor het ziekenfonds. Vraag E. J. B.: 1) Bestaan er boe ken over de goochelkunst? Antwoord: ja zeker. Hier volgen enige uitgaven. H. de Lange. Goochel boek voor iedereen, uitg. Gebr Graauw, Amsterdam f 6,90 C. J. Smit Gochelen door iedereen, uitg. Jongeneel, Gouda, 0,50. J. B. J. Spaan, Daden, rekenen, gochelen en knippen, uitg. Maandblad „Succes", Den Haag (kanarieboekjes) Lex Manton. Hoe leer ik goochelen? uitg. J. A. Reisink, (Dynaimo-serie) 0.75 Larette. De goochelkunst en hare geheimen, verbluffende trucs, die iedere amateur kan leren, uitg. Kos mos, A'dam 1,95. G. Raquin. Goocheltoeren, uitg. De Pyl (Mijl paalserie), Brussel. Jan Ade Kunstjes met kaarten zonder geld, uitg. A. W. Segboer, Den Haag 0.40 J. de Brie. Kunstjes met kaarten en eenvoudige hulpmiddelen, uitg. A. W. Segboer, Den Haag 0,75 Dick van Dongen. Nieuwe kunstjes met horloges, ringen, vlaggen en zakdoeken, uitg. Gebr. Graauw 0.75 Gordianes. De amateurboeienko- ning, uitg. A. W. Segboer, Den Haag, f 0.75 Dolf Kramers. Goochel kunstjes met papier, uitg. A. W. Seg boer, Den Haag, 0,60 Kees La- gooy. Goochelen met geld, uitg. A. W. Segboer, Den Haag S 0.75 Kees Manning. De salonartist, uitg. A. W. Segboer, Den Haag 0,75 Ben v. Raalte, Eenvoudige goocheltoeren, uitg. A. W. Segboer, Den Haag 0,90 Kees de Rooy. Goochelkunstjes voor kamer en toneel, uitg. A. W. Segboer, Den Haag 0,75 C. de Veine. Nieuwe kunstjes met kaarten, uitg. A. W. Segboer, Den Haag 0,75 Jan Vermeers. Kunstjes en puzzles met vraag en antwoord, uitg. A. W. Segboer, Den Haag 0.75 Glad- vinger. Handigheden en aardige trucs met kaarten voor vrolijke ge zelschappen, uitg. Gebr. Cohen Zonen, A'dam 0,65 Goochelaar. De onovertroffen en tovenaar uitg. D. Bolle, R'dam 0,70 De To venaar, gevolgd door het grote ge heim van de tafelbeweging, uitg. D. Bolle, R'dam 0,30 A. Neu- burger. Ik kan goochelen, naar het Duits door W. Cramer, uitg. A. W. Sijthoff, Leiden 3,25 Vraag.: Hoeveel dagen en/of maan den dient men werkend en/of beta lend lid te zijn van een ziekenfonds om in aanmerking te komen voor op neming in een ziekenhuis, a) wer kend verzekerd), b) vrijwillig verze kerd, c) gecombineerde verzekering. Antwoord: Mede gezien het feit dat u boven uw vraag het woord „gratificatie" plaatst, maakt deze vraag niet al te duidelijk. Wij ver moeden echter dat u wilt weten hoe veel tijd er verstrijken moet voor men recht heeft pp ziekenhuisopne ming als men a) werkend verzekerd, dus verplicht verzekerd is. De rech ten evenals de plichten gaan in direct na de inschrijving; b) vrijwillig ver zekerden: de plichten gaan direct in, terwijl de rechten op behandeling door arts en verstrekking van medi cijnen ingaan na 14 dagen verzekerd te zijn en het recht op ziekenhuis-1 opneming gaat in na 3 maanden (als u aan al uw verplichtingen hebt vol- daan); c) gecombineerde verzeke ring: wat u hiermede eigenlijk be doelt, begrijpen wy eerlijk gezegd niet goed, bedoelt u wellicht de aan vullende verzekering, dus het recht om in plaats van 70 dagen gedurende een onbeperkt aantal dagen recht te kunnën doen gelden op ziekenhuis opneming, dan luidt het antwoord, dat deze aanvullende verzekering ingaat na 3 maanden. Er zijn ook zie kenfondsen die de gelegenheid open gesteld'hebben om in plaats van 3de klasse, in de 2e klasse verpleegd te worden. Hieraan is ook een wachttijd verbonden, maar deze is niet overal dezelfde, zodat wij u hiervoor ver wijzen naar het desbetreffende zie kenfonds. Vraag- J. v. d. H.: Ik verricht werk zaamheden in de tomatenkassen en krijg steeds zeer vuile handen. Hoe krijg ik die schoon, zonder in nade lige middelen te vervallen? Antwoord: Probeert u het eens met wat citroensap, hiermede be reikt men vrijwel steeds goede resul taten en het middel is niet schade lijk voor de huid. Laatste Berichten DODELIJK ONGEVAL TE ROTTERDAM. De 56-jarige yzerwerker A. Verhey uit de Schoklandstraat te Rotterdam is gisteravond tengevolge van een ongeval om het leven gekomen. Aan boord van het Britse s.s. „Alcyone Fortune", dat bij de werf van Wilton- Fijenoond te Rotterdam lag, is hij van een ruimtrap gevallen, toen hij de trap met een zakje ijzeren bouten op de rug afdaalde. Hij maakte een val van elf meter. Bij aankomst in het Zuiderziekenhuis bleek, dat hij was overleden. TERREUR IN ZUID-CELEBES. Negentien Indonesische militairen zijn tijdens het afgelopen weekeinde omgekomen bij aanvallen door ben deleden op militaire convooien tus sen Bonthain en Makassar in Zuid- Celebes. Volgens het hoofdkwartier van het leger in Makassar hebben bij tegenacties benden van de Darul Islam zware verliezen geleden. In dit gebied zijn de ordeversto ringen de laatste tijd toegenomen. Leger en politie zijn begonnen met zuiveringsacties op grote schaal. Aetherklanken DONDERDAG TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO. 20.00 Journ. cn weerber. 20.15 Rubriek van kunst en kuituur. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV 11.00 KRO. 14.00—24.00 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit.kal. 8,00 Nieuws en weerber. 8.15 Een heitje voor een karweitje. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Wij van het land. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws cn kath. nieuws. 13.20 Altsaxofoon en piano. 13.45 Gram. 14.00 Amus. muz. 14.35 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Zigeunermuz. 15.35 Gram. 16.00 Uit de Bijbel. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Omrocpork. en solist. 18.30 Fries progr. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar.progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.40 Scha ken. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.40—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws en gym. 7.20 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Omr. orkest. 12.00 Orgel Cn zang. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.15 De noodrem, hoorsp. 14.50 Pia norecital. 15.20 Voor do zieken. 16.00 Van vier tot vyf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld. De wercldgezondhcidsdag. Leden van de malariacommissie voe ren een radiogesprek o.l.v. Prof. Dr. N. H. Swelengrebel, adviseur van het instituut voor tropische hygiëne te Amsterdam. Sprekers: Prof. J W. Wolf, directeur van het instituut voor tropische hygiëne te Amsterdam Dr. A. N. P. de Groot, inspecteur voor do volksgezondheid in Noord Holland en Utrecht. H. Kraan, con sulent voor de malariabestrijding. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleu ters. 19.05 Lichte muz. 19.30 Juzzmuz. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerork. en so liste. 21.05 De vrouw die vluchtte, hoorsp. 21.50 Gevar.progr. voor de militairen. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Act. of gram. 23.25—24.00 Gram. Marktberichten WOERDEN, 4 april. Kaas. Aan gevoerd 7 partijen. Notering 2.15— f 2.20. Handel kalm.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3