S)e CeldóeSoiiAmit In geval van oorlog is West Duitsland niet te verdedigen Volgens de mening van generaal Gruenther De ontwikkeling in het Midden-Oosten Bij huidige sterkte van Nato-troepen Slachtoffers van Stalin gerehabiliteerd Golvende president in het houtl Franse kritiek op Amerika's politiek Heilige Vader woonde een televisie-concert bij ■WOENSDAG 4 APRIL 1956 47ste JAARGANG No. 13771 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w., £2.35 p. mnd., £7.— p. kwart. Franco p.p.£7.40 - Advertenties: 17ct.p.man. Telefoontjes 1.50 „Ingeval van oorlog kan West-Duitsland, met de tegenwoordige sterkte van de westerse strijdkrachten, niet worden verdedigd". Dit heeft NATO-opperbevelhebber generaal Gruenther gisteren in een Interview met een correspondent van de „Neue Ruhr Zeitung" in Essen verklaard. Dit blad is het orgaan van de Westduitse socialistische oppositie partij die tegen herbewapening is. „De Westduitse troepen moeten met taktische atoomwapens worden uit gerust", aldus de generaal. NOG NIET STERK GENOEG. „Als het tot een strijd op de grond zou komen, zijn wij natuurlijk nog niet sterk genoeg om het front in Europa te houden. Wij zouden ons dan in het achter land (Zuid- en West-Frankrijk) moe ten verdedigen. Wij zouden W.-Duits- land moeten opgeven (en Nederland Red.) maar natuurlijk zouden wij 't later weer kunnen bevrijden". Al dus generaal Gruenther. Een zegsman van de generaal ver klaarde later dat generaal Gruenther niet gezegd had, dat de NATO Duitsland niet zou verdedigen, maar dat de NATO nog niet sterk genoeg was om er zeker van te kunnen zijn al het NATO-get>ied te kunnen ver dedigen. In het interview zei generaal Gruenther verder: DE MACHT DER ARMOE WIJ BELEVEN TEGENWOORDIG een tijd, waarin alles anders schijnt te zijn geworden dan het vroeger was. Dat er vooruitgang is, is niet meer dan natuurlijk, maar dat de verhoudingen op hun kop gaan staan, verbaast ons soms wel eens. Wij vechten tegenwoordig voor de vrede; als we oorlogvoeren, toasten we op elkaar en drukken elkaar v/arm de hand en we noemen dat: koude oorlog. Wij sluiten verdragen met geen ander doel schijnbaar dan om het plezier ze te kunnen opzeg gen. Vroeger zouden we zeggen: 0 arme landen met een honger lijdende bevolking, wier po sitie allesbehalve te benijden was. Thans is het oppassen: spreek niet meer van arme landen, want dat ne men ze niet; hoogstens laten ze zich de kwalifikatie „minder ontwikkeld" aanleunen. Want ze zitten op fluweel en laten de machtigen dèr aarde naar hun pijpen dansen. Amerika en Rusland lopen om het hardst met dik gevulde geldbuidels achter deze minder ontwikkelde lan den aan en smeken hen zo goedertie ren te willen zijn hun gaven wel te wil len aanvaarden. De Arabische, Afri kaanse en Aziatische gebieden laten een stroom van minzame ministers over zich heen gaan; zij luisteren naar wat deze te bieden hebben en wach ten kalmpjes af, hoever de tegen el kaar opbiedende concurrenten wel zullen gaan. De Arabische staten willen wapens: wie is het goedkoopste? „Als het Westen ze niet cadeau doet, krijgen we ze wel van Moskou", zeggen ze. „Desnoods met geld toe". Washington en Moskou bieden te gen elkaar op, wie de grootste bij drage mag leveren aan de bouw van de stuwdam te Assoean. Dulles kan het niet over z'n hart verkrijgen, zelfs maar één zacht ver manend woord te spreken tegen Soe- karno over de Jungschlager-affaire of over de eenzijdige verbreking van het Unie-statuut, uit angst dat Soe- karno de goede gaven van Amerika eens niet zou willen aanvaarden. Een paar landen hebben eindelijk besloten: zo bijv. India, dat zo goed gunstig is geweest om de Engelsen bommenwerpers en tanks te laten leveren tegen minder dan de halve prijs. Ook Libye heeft het Westen de klandizie gegund. Maar Egypte heeft weer aangepapt met de Russen, die blijkbaar „toch voordeliger" waren. Het is niet alleen een concurrentie strijd tussen Oost en West, verklaar baar als een nieuwe vorm van koude oorlog er is ook een wedloop tus sen de landen van het Westen onder ling, wie het hardste mee mag doen. Want wie achterblijft in hulpvaar digheid, komt onherroepelijk achter op en wordt dus zelf een „achterge bleven gebied". Misschien zal dat op de duur nog het voordeligste blijken te zijn, want zo'n achterlijk gebied mag dan op zy'n beurt een stroom van goede ga ven verwachten wellicht uit die ge bieden, welke thans nog „minder ont wikkeld" zijn. Zou het spreekwooH thans nog gelden, dat het zaliger is ie j geven dan te ontvangen? 1 „Onze grootste troef is de Ame rikaanse lange-afstandsbommenwer- per." Aldus de Neue Ruhr Zeitung. „Wij bezitten een absolute supe rioriteit op dit gebied. Deze bommen- Bloeiende kersen en bloedende koppen Vier-en-vijftig Japanse politieman nen, die maandag jl ten zuiden van Tokio bloeiende kersenbomen hadden bewonderd, keerden in een beste stemming per bus huiswaarts. Zij hielden halt bij een herberg, waar Japanse burgers, die ook de kersen bomen hadden bewonderd en wier stemming even goed was, zich ver poosden. Op een gegeven ogenblik ontstond een twist, ■waardoor aanvankelijk drie personen slaags geraakten. Doch van weerszijden begonnen anderen zich ermede te bemoeien, zodat zich uiteindelijk een opgewekt gevecht tussen burgers en ordebewaarders werpers kunnen het Russische indus triële potentieel binnen enkele uren vernietigen". Generaal Gruenther besloot het in terview met de verklaring, dat hij een tweejarige dienstplicht voor het Westduitse leger noodzakelijk achtte en hij pleitte voor een beroepslegér in plaats van een leger van dienst plichtigen. Moeder van Fatima- kinderen overleden Senhora Olimpia Marto, de moe der van twee van de drie kinderen die in 1917 visioenen van de H. Maagd Maria hadden, is dinsdag in Fatima overleden. Senhora Martos kinderen stierven beide op zeer jeugdige leeftijd. STORMEN IN DE V.S. Stormen in vele delen van de Ver enigde Staten hebben dinsdag aan een 40-tal mensen het leven gekost. Er zijn zeker 200 gewonden en de materiele schade loopt in de miljoe nen. In Sofia en Praag Ook in Bulgarije en Tsjechoslowa- kije worden nu slachtoffers van de zuiveringsprocessen ten tijde van Stalin in ere hersteld. Het centraal comité van de Bul gaarse communistische partij heeft eerherstel verleend aan de voorma lige vice-premier Traitsjo Kostof, die in 1949 wegens „titoïsme" is op gehangen. Tevens heeft het comité de huidige premier, Tsjervenkof, scherp aangevallen wegens „afwij kingen van het beginsel van het ge meenschappelijk leiderschap", zo wordt in Sofia vernomen. Men ver wacht dat de premier zal aftreden of ontslag zal krijgen. Volgens officieuze berichten uit Praag zijn drie beklaagden uit het ontwikkelde. De politie gebruikte jiu-jitsu, de burgers, niet verlegen, wierpen zich met bierflessen in de strijd. Vrouwen en kinderen schreeuwden en huiden en de eigenaar van de herberg werd met een schop neer geslagen. De slag werd beëindigd door haas tig gearriveerde plaatselijke politie, die begon met iedereen, haar vech tende collega's inbegrepen, in te kenen. Na een urenlange ondervra ging mochten de politiemannen-van- de-bloeiende-kersenbomen hun thuis reis vervolgen. De eerste en laatste jeugd knikkert Drie deelnemers aan de kampioenschappen knikkeren in Engeland: samen tellen-zij 101 jaar; de twee jongsten zijn 10 en 7 jaar, doch hun ernst voor de zaak doet niet onder voor die van de 84-jarige veteraanHet verschil in leeftijd is op het speelveld vergeten. proces Slansky-CIementis, die tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld waren, vrijgelaten. Het zijn de voormalige Tsjechische onderminis ters van Buitenlandse Zaken Arthur London en Vavro Hajdo en de vroe gere onderminister voor Buitenland se Handel, Eugen Loebel. Dit waren medebeklaagden van Rudolf Slansky, dc voormalige se cretaris-generaal van de Tsjechische communistische partij, en Wladimir dementis, de vroegere minister van Buitenlandse Zaken. Slansky en de mentis werden in 1952 met negen medebeklaagden terechtgesteld we gens hoogverraad, spionage, titoïsme en sabotage. London, Loebel en Hajo werden tot levenslang veroordeeld, nadat zij bekend hadden en bezwa rende verklaringen voor de andere beklaagden hadden afgelegd Zelfkritiek. Volgens eea uitzending van radio- Praag heeft het centrale comité van de Tsjechische communistische partij vastgesteld, dat „alle partijfunctiona rissen van hoog tot laag, zonder uit zondering, niet slechts aan de per soonlijkheidsverheerlijking meege daan hebben, maar deze zelfs ont wikkeld hebben". Er werd aangemaand tot „de grootst mogelijke democratisering in de partij, opdat de stem van de ar beiders ook gehoord zou worden" en tot beperking van het apparaat van partij en regering. De voormalige Hongaarse socialis tische leiders «Arpad Szakasits en Goergyi Marosan zijn onlangs samen met een groep van ongeveer dertig andere Hongaarse sociaal-democra ten uit Hongaarse gevangenissen ont slagen, hebben betrouwbare bronnen meegedeeld. Volgens deze bronnen zijn Szaka- sios en Marosan waarschijnlijk de laatste vooraanstaande socialisten, die vrijgelaten zijn. Tal van andere socialistische leiders zijn reeds eer der door de Hongaarse autoriteiten in vrijheid gesteld. Een ongewoon beeld van president Eisenhower: vervaardigd van rood kersenhout stelt het de president voor tijdens het golfen. De maker van het fraaie werkstuk is Carl Hallsthammar uit Chicago. Eisenhower ziet geen reden tot ingrijpen De Britse premier Anthony Eden, heeft een persoonlijke boodschap aan president Eisenhower gezonden, waarin hij zijn bezorgdheid uitdrukt over de ontwikkelingen in het Mid den Oosten. Hij verzocht de president zijn per soonlijke aandacht te willen geven aan een nieuwe waardering van de toestand in het Midden Oosten. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Foster Dulles ver klaarde evenwel dat de Amerikaanse regering thans geen enkel feit be kend is, dat aanleiding zou kunnen zijn voor president Eisenhower om het Congres te verzoeken hem vol macht te geven voor het zenden van Amerikaanse troepen naar het Mid den-Oosten, om aldaar, in gevallen van agressie, handelend op te treden. -Onvoorziene omstandigheden voor behouden heeft de president het voornemen om, wanneer zich daar iets zou voordoen, hetgeen het zen den van Amerikaanse strijdkrachten Mollet pleit voor nieuwe taktiek De Franse premier Guy Mollet heeft in een interview, gepubliceerd in het Amerikaanse weekblad „U.S. News and World Report", openhartig kri tiek geoefend op de politiek van de Ver. Staten in Europa en Azië. Mollet drong aan op „een nieuwe taktiek" In de „Hal der zegeningen" van het Apostolische paleis troon rechts) in aanwezigheid van vele kerkelijke hoog klassieke muziek, uitgevoerd onder directie van Eugen zal worden uitgezonden in het kader van de Eurovisie, (rechts) Eugene kardinaal Tisserant, deken van het Hei Micara (tweede van rechts) gezeten naast andere kar maal, dat de Heilige Vader in persoon te Rome heelt Z.H. Paus Pius XH (gezeten op zijn waardigheidsbekleders geluisterd naar een concert van Jochem (links) dat voor de Europese televisie-netten Op de eerste rij van het gehoor onderscheiden we llge College van kardinalen, en Clemente kardinaal dinalen yan het Heilige College. Het was de tweede aan een televisie-uitzending medewerkte. voor het beëindigen van de koude oorlog met Rusland. „De grondbeginselen van onze bui tenlandse politiek blijven hetzelfde", aldus Mollet. „Het blijft onze vaste wil de vrijheid te verdedigen waar die ook bedreigd wordt. Wij zullen onze bijdrage voor die verdediging leveren en wij blijven hopen dat anderen met ons zullen samenwerken in die verdediging. Maar wij trachten onze partners in de Atlantische we reld er toe te brengen hun houding te veranderen". Als voorbeeld gaf hij de laatste conferentie van Geneve, in november, waarbij de vier ministers van Buiten landse Zaken de verhouding Oost- West in slechts drie problemen zagen, in de eerste plaats de hereniging van Duitsland, dan Europese veiligheid, en pas op de derde plaats de ont wapening. De Franse regering wenst ontwa pening op de eerste plaats te zien, zei Mollet en hij voegde hier aan toe dat de Raad van Europa reeds eerder een resolutie van die strekking had aan genomen. Frankrijk meent, dat de integratie van een wel of niet her enigd Duitsland in Europa, op econo misch sociaal en misschien zelfs op politiek terrein, gemakkelijker zal zijn, indien deze kwestie gezien wordt in samenhang met de ontwapening. Pool-achtig Het koufront van een depressie, die over de Oostzee naar Rusland trekt, is ons de afgelopen nacht met wat re gen gepasseerd. Achter het koufront drong koude Poollucht over ons land door, waarin regen, hagel en sneeuw- buitjes voorkwamen. Deze Poollucht wordt langs een korte weg van Spitsbergen langs de Noorse kust naar ons land gevoerd. Bij IJsland bevond zich hedenmor gen een depressie, die in betekenis toenemend naar het zuidoosten trekt. Deze zal in het komende etmaal het weer in ons land gaan bepalen, zodat op regen, hagel of sneeuw moet wor den gerekend. Vóór de depressie uit beweegt zich een zwakke rug van hoge druk, welke vanavond en vannacht in ons land voor langdurige opklaringen zal zorgen. Daarbij zal op vele plaatsen zware nachtvorst optreden. wenselijk zou maken, daarvoor eerst machtiging van het Congres te vra gen", zei hij. Op zijn gisteren gehouden perscon ferentie las Dulles de journalisten een tevoren opgestelde verklaring voor over de thans in de Sowjet-Unie en de communistische satellietstaten aan de gang zijnde ontluistering van Stalins nagedachtenis. Hij zei o.a. dat het feit, dat de Sow jet-Russische heersers van thans veel van het verleden verwerpen, hoop voor een keer ten goede heeft doen ontstaan- Dit feit op zichzelf houdt echter nog geen fundamentele verandering der Sowjet-Russische binnen- en/of buitenlandse politiek in, al is het op zichzelf zeer veelbe tekenend. Foster Dulles wees er op dat een dictatuur dictatuur blijft, ook wan neer zij niet door één, maar door verscheidene mannen wordt uitge oefend. „Indien de vrije landen hun kracht, eenheid en geloof bewaren, kunnen zij, waar bruut geweld faalde, even min door ondergraving ten val wor den gebracht", aldus de Amerikaan se minister. HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond tot l donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND KOUD. Morgen vrij veel bewolking met wat regen, hagel of sneeuw. Overwegend matige wind, aan- vankelijk krimpend naar zuide- f lijke richtingen, later draaiend S naar noordelijke richtingen. Koud. Plaatselijk zware nacht- vorst. 5 April zon op 6.08, onder 19.23'; maan op 3.34, onder 13.17. Hoogwaterstanden 5 April v.m. 10.50; n.m. 11.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI sneeuw 7 C. STOCKHOLM onbew. —6 OSLO zwaar bew. 4 KOPENHAGEN half bew. 4 ABERDEEN sneeuwbui 1 DUBLIN licht bew. 3 LONDEN half bew. 4 AMSTERDAM half bew. 1 BRUSSEL zwaar bew. 4 PARIJS nevel 6 BORDEAUX onbew. 3 GRENOBLE onbew. 2 NICE licht bew. 8 BERLIJN zwaar bew. 3 FRANKFORT regenbui 6 MUNCHEN zwaar bew. 3 ZURICH half bew. 1 GENEVE licht bew. 0 LOCARNO onbew. 2 WENEN licht bew. 9 ENNSBRUCK half bew. 2 ROME nevel 8 Korreltje Waar eendracht ontbreekt, Iqopt de kracht op krukken.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1